مطالب مرتبط:
سپرده های بانکی تا چه سقفی بیمه هستند؟
در صورت ورشکستگی؛ سپرده های بانکی تا چه سقفی بیمه هستند؟
دور جدید شایعات ورشکستگی؛ سپرده های بانکی تا چه سقفی بیمه هستند؟
سپرده های بانکی تا چه سقفی بیمه هستند؟
افزایش سود سپرده های بانکی به نفع بیمه ها است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 دی 1397 ساعت 17:022019-01-11اقتصادي

سپرده های بانکی تا چه سقفی بیمه هستند؟


دور جدید شایعه ورشکستگی بانکهای ایرانی در حالی از سوی دشمنان آغاز شده که تمام سپرده های زیر100میلیون تومان مردم بیمه بوده و در صورت بروز مشکل، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازاکوفارس به نقل از مهر، چند روزی است که دوباره در فضای مجازی، برخی دشمنان ایران شایعاتی را مبنی بر ورشکستگی بانکها به راه انداخته اند که واقعیت نداشته و هدف آن، از پا درآوردن نظام بانکی ایران است.

آنگونه که در شایعاتی که در فضای مجازی بر علیه بانکها و وضعیت مالی آنها دست به دست می چرخد، عنوان می شود، بانکها ورشکسته اند و به زودی تمام شعب خود را جمع کرده و پول سپرده گذاران را به غارت می برند؛ موضوعی که تنها هدف از طرحش تضعیف نظام بانکی ایران آن هم در شرایطی است که یکی از نقاط اصلی در نظر گرفته شده از سوی ایالات متحده آمریکا و موافقان تحریم ایران، نظام بانکی است و این موضوع به صراحت در ادبیات تحریم کنندگان مشاهده می شود.

فصل جدید شایعات علیه نظام بانکی البته اعلام شایعات بر علیه نظام بانکی ایران از سوی شبکه های تلویزیونی خارجی یا کانال های تلگرامی معاند، پیش از این هم سابقه داشته و منجر به بروز مشکلاتی برای برخی موسسات اعتباری و بانکها شده بود که با دخالت دولت و بانک مرکزی حل و فصل شد؛ اما اکنون هم دوباره اعلام چنین شایعاتی رونق گرفته و مردم و سپرده گذاران را در فضای کنونی اقتصاد ایران، نگران کرده است.

مردم هم گاهی ناخواسته به چنین شایعاتی در فضای مجازی توجه کرده و تحت تاثیر تبلیغات منفی، به صورت هیجانی وارد شعب بانکی شده و درخواست جابجایی سپرده های خود را دارند، در حالیکه کمتر به این موضوع توجه می کنند که تمامی سپرده های زیر 100 میلیون تومان در نظام بانکی ضمانت شده هستند و جای نگرانی برای سپرده های خرد وجود ندارد؛ چراکه تمامی بانکها، مکلف به داشتن ذخیره قانونی نزد بانک مرکزی هستند.

حتی سپرده گذارانی که سپرده آنها بالای 100 میلیون تومان است، چنانچه سپرده های خود را به مضربی از سپرده های صد میلیون تومانی تبدیل کنند، حتما این سپرده ها هم راهی برای بیمه شدن در نظام بانکی خواهند داشت.

البته این موضوع در مورد موسسات مالی و اعتباری که نام آنها در سایت رسمی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران درج نشده، قطعا صادق نخواهد بود.

پس لازم است که سپرده گذاران، با تحقیق و اطمینان از معتبر بودن موسسات مالی اقدام به سپرده گذاری در آنها نمایند.

در واقع، ذخیره بانکی یا همان سپرده قانونی بانکها نزد بانک مرکزی، سپرده ای است که بانک ها در حساب های خود نزد بانک مرکزی دارند یا وجوه نقدی که در مخازن خود نگهداری می کنند.

البته در برخی کشورها، بانک های مرکزی حداقلی را به عنوان سپرده قانونی تعیین می کنند که برابر با درصدی از بدهی بانک ها یا در واقع سپرده مشتریان بانک ها است.

در این میان حتی در کشورهایی که گاهی حتی مقرراتی در ارتباط با سپرده قانونی ندارند، بانک ها خود اقدام به نگهداری ذخیره برای وقایع پیش بینی نشده ای همچون هجوم ناگهانی مردم برای برداشت از حساب هایشان یا بحران بانکی می کنند که به آن ذخیره ویژه یا اختیاری گفته می شود؛ بنابراین استفاده از واژه ذخیره برای سپرده قانونی از دیدگاه حسابداری ممکن است گمراه کننده باشد، زیرا ذخایر در حسابداری به طور معمول بخشی از حقوق صاحبان سهام یک شرکت محسوب می شوند و بنابراین همراه با بدهیها در سمت چپ ترازنامه طبقه بندی می شوند، در صورتی که سپرده های قانونی بخشی از داراییهای یک بانک محسوب می شوند و در گزارش سالانه بانک ها تحت عنوان موجودی نقدی نزد بانک مرکزی طبقه بندی می شوند.

سپرده های کمتر از 100 میلیون تومان همه بیمه هستند، نگران نباشید بر همین اساس است که شاید اگر هر سپرده گذاری این موضوع را بداند که اگر سپرده ای کمتر از 100 میلیون تومان آن هم در نظام بانکی یا موسسات اعتباری مجاز که نامشان از سوی بانک مرکزی اعلام شده است، داشته باشد، نباید نگران باشد، کمتر دل به شایعاتی بسپارند که آنها را نسبت به سپرده هایشان نگران می کند؛ اما واقعیت این است که سپرده گذاران کمتر به حقوق خود آشنا هستند و همین امر هم سبب می شود که با انتشار یک شایعه، خود را به شعبی برسانند که در آن سپرده ای دارند و دل نگران باشند که تکلیف سپرده هایشان چه می شود.

هدف از تأسیس صندوق ضمانت سپرده ها به موجب ماده (95) قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، تضمین بازپرداخت وجوه متعلق به سپرده گذاران بانک ها و سایر مؤسسات اعتباری در صورت ورشکستگی است.

حسب بند "ب" ماده (95) قانون فوق، عضویت کلیه بانک ها و سایر مؤسسات اعتباری در صندوق ضمانت سپرده ها الزامی است.

به موجب ماده (5 ) اساسنامه صندوق، وظیفه ضمانت سپرده های ریالی و ارزی هر شخص در هر مؤسسه اعتباری بر عهده این صندوق است و سقف تضمین برای هر یک از سپرده گذاران مؤسسه اعتباری به پیشنهاد هیأت امنای صندوق، به تصویب هیأت وزیران می رسد که هم اکنون سقف مزبور برای مجموع سپرده های هر شخص در هر مؤسسه اعتباری یک میلیارد ریال است.

به عبارت دیگر، چنانچه به موجب حکم دادگاه، ورشکستگی مؤسسه اعتباری اعلام شود، صندوق ضمانت سپرده ها موظف است وجوه سپرده های مشمول ضمانت را تا سقف تضمین از طریق یکی از مؤسسات اعتباری و ظرف 20 روز پس از اعلام کمیته اضطرار بر اساس دستورالعملی که به تصویب هیأت امناء می رسد، پرداخت کند.

صندوق ضمانت سپرده ها دقیقا چه مسئولیتی دارد؟ صندوق در همین رابطه، حق عضویت هایی را در چارچوب مصوبات هیأت وزیران تحت عنوان حق عضویت اولیه، سالانه و خاص از بانک ها و سایر مؤسسات اعتباری مطالبه می کند؛ البته در مواقعی که منابع صندوق آزاد بوده و تعهدی بر ذمه صندوق وجود نداشته باشد، صندوق می تواند در اوراق مالی تحت تضمین دولت و یا بانک مرکزی حداکثر تا میزان 70 درصد منابع خود سرمایه گذاری کند که از این محل نیز، منابعی برای صندوق ایجاد می شود؛ همواره 30 درصد از مانده منابع صندوق تحت هیچ عنوان نمی بایست سرمایه گذاری گردد و به همراه سایر منابع صندوق که صرف سرمایه گذاری نشده است، می بایست در حسابی نزد بانک مرکزی نگهداری شود.

نکته دیگر این است که صندوق ضمانت سپرده ها به میزان پرداخت هایی که به سپرده گذاران مؤسسه اعتباری ورشکسته انجام می دهد، جزء بستانکاران مؤسسه اعتباری ذی ربط قرار می گیرد.

محمد طالبی، مدیرعامل صندوق ضمانت سپرده ها پیش تر در گفتگو با مهر اعلام کرده بود: ضمانت صندوق به پشتوانه قانون است و به موجب قانون، امر تضمین بازپرداخت سپرده های مشمول تضمین بر عهده این صندوق است؛ بنابراین صندوق ضمانت سپرده ها با منابعی که از طریق دریافت حق عضویت ها از مؤسسات اعتباری و سود سرمایه گذاری های خود بدست می آورد، نسبت به ایفای تعهدات خود که همانا بازپرداخت وجوه سپرده های تضمین شده است، در چارچوب مصوبات هیأت امناء و پس از اعلام کمیته اضطرار اقدام کند.

وی البته به این نکته هم اشاره کرده بود که به هر حال چنان چه منابع صندوق تکافوی بازپرداخت سپرده گذاران مؤسسه ورشکسته ای نشود، صندوق می تواند از طریق اخذ پیش از موعد حق عضویت سالانه از مؤسسات اعتباری، اقدام نماید.

همچنین، در صورت عدم تکافوی منابع صندوق، پس از تأیید هیأت عامل بانک مرکزی و تصویب هیأت وزیران، منابع مورد نیاز صندوق به صورت تسهیلات از بانک مرکزی تأمین خواهد شد.

در عین حال، علاوه براین که توان بازپرداخت سپرده ها از سوی صندوق ضمانت سپرده ها امنیت خاطر سپرده گذاران را تأمین می کند.

وجود و حضور کارآمد صندوق ضمانت سپرده ها به عنوان یکی از ارکان شبکه ثبات مالی در بازار پول نیز اطمینان بخش سپرده گذاران است.

مردم به شایعات توجه نکنند در این میان بهتر است که مردم به چنین شایعاتی توجه نکرده و برای هر گونه اقدامی در مورد سپرده های خود، موضوع را از طریق بانک مرکزی پرس و جو کنند؛ کما اینکه بانک مرکزی نیز روز گذشته در اطلاعیه ای اعلام کرد که مطالب منتشره از سوی رسانه های معاند پیرامون بانک های کشور، در راستای تلاش آنها برای ضربه زدن به بازار پول است.

هم اکنون هم بانک مرکزی از مردم می خواهد که در این زمینه هوشیاری لازم را داشته باشند.


کلید واژه ها: بانک - سپرده - نظام بانکی - بانکی - بانک مرکزی - ایران - شایعات - فضای مجازی - نظام - مرکزی - موسسات مالی - ورشکستگی - مجازی - موسسات اعتباری - جمهوری اسلامی - مردم - مالی - بیمه - ایالات متحده - سپرده گذاری - تحریم - جدید - صورت - تبلیغات - اقتصاد - ادبیات - واقعیت - اسلامی - آمریکا - جمهوری

آخرین اخبار سرویس:
چرا زنان معتاد ایران زیادتر شده اند؟

استمرار رکود معاملاتی مسکن در دی ماه

حذف ثبت سفارش گمرکی و تخصیص ارز نیمایی به واردات کتاب

مروری بر قیمت های بازار خودرو در 14 سال گذشته

استخدام فروشنده خانم جهت کارگاه صنایع دستی در منطقه فردیس

استخدام نقاش ماهر چوب در حوالی گوهردشتِ کرج

استخدام نیروی راننده پایه یک در البرز

استخدام سه رده شغلی در رستوران گلسرخ

استخدام فروشگاه موکارلو

نفت ایران به کره جنوبی رسید

کمالوندی: کار ساخت پروژه بازطراحی اراک سرعت می گیرد

استاندار زنجان تسریع در اجرای طرح های راهسازی را خواستار شد

با ساخت هواپیماهای خودران، وارد آینده می شویم!

تجمع اعتراضی کلاه زردها در مقابل وزارت نیرو در تهران

3 طرح آبرسانی روستایی در مهاباد به بهره برداری می رسد

ثبات بهای طلا در بازارهای جهانی

110 هزار نمونه خون بند ناف ذخیره سازی شد

حمایت از اشتغال و کسب و کار با اعطای تسهیلات بدون سود

ثبت 311 هزار ازدواج در ازبکستان طی سال 2018

انقلاب اسلامی متکی به آموزه های ولایی است

انتقاد تند نماینده مجلس سبزوار از روحانی: سلطان موز با شما چه نسبتی دارد؟

حذف ثبت سفارش گمرکی و تخصیص ارز نیمایی به واردات کتاب

جریمه به ازای هر ماه تاخیر در بازگشت ارز صادراتی

روزها گرم ، شبها سرد

صادرات 116میلیون دلاری کالا از شهرک های صنعتی قزوین

تعطیلی 11 هزار شعبه بانکی صحت دارد؟

ورود نخستین محموله نفتی ایران + اسامی شرکت ها

بلاتکلیفی یکی دیگر از منابع درآمدی پایدار در حوزه حمل و نقل

تنظیم موتور رایگان تاکسی های تهران توسط سایپا یدک

بهترین و بدترین خودروهای نمایشگاه دیترویت را بشناسید

واردات ملزومات خطوط تولید بدون انتقال ارز تا سقف 300 میلیون دلار مجاز شد

60 درصد حقوق کارگران برای اجاره خانه می رود

تذکرات نماینده ارومیه به رییس جمهور، رییس مجلس و 5 وزیر کابینه

تولید نفت چین رکورد زد

الزام ساختمان های جدید برای نصب تجهیزات بهینه سازی مصرف آب

آغاز فروش اقساطی جک S3 با تحویل یکماهه+جدول

سلیمانی: اولویت ما در سایپا مشتری مداری خواهد بود

11 هزار شعبه بانکی در ایران تعطیل می شود؟

بازار خودرو ساماندهی می شود؟ / واکنش مجلسی ها به گران شدن قیمت خودرو

قیمت انواع خودرودرپایتخت

چرا زنان معتاد ایران زیادتر شده اند؟

ممنوع الخروجی پوری حسینی تکذیب شده است

قیمت طلا، سکه و ارز امروز 97/11/01

قیمت ارز در صرافی ملی امروز 97/11/01| دلار 11650 تومان شد

بارگیری اولین محموله نفت ژاپن پس از دور جدید تحریم آمریکا علیه ایران

قیمت ارز مسافرتی امروز 97/11/01| یورو 13517 تومان شد

بیش از 348 میلیون سهم در بورس آذربایجان غربی معامله شد

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی در گفت وگو با فارس خبر داد واریز عیدی بازنشستگان روستایی در اواسط بهمن ماه

حذف ثبت سفارش گمرکی و تخصیص ارز نیمایی به واردات کتاب

ابهامات مالیاتی بودجه/ بی اطلاعی دولت از میزان سرمایه گذاری آستان

2 ساختمان دهیاری در شهرستان ری به بهره برداری رسید

موافقت سازمان برنامه بااحداث راه آهن رشت-آستارا/ساخت از ابتدای 98

1000 واحد روستایی مقاوم در آذربایجان غربی افتتاح می شود

پرداخت سود متناسب با ماهیت سپرده ها از امروز

بازارهای جهانی در انتظار اخبار برگزیت

جعل نشان استاندارد درخوزستان مدیر کارخانه را راهی زندان کرد

سپرده گذاران یک موسسه اعتباری به استانداری خراسان رضوی مراجعه کردند

طرح نظارتی ویژه نوروز در دشتستان آغاز شد

رییس سازمان خصوصی سازی: به من نگفته اند ممنوع الخروجم

برگزاری دومین نمایشگاه کار ایران با حمایت ویژه همراه اول

پرداخت 328 میلیون تومان برای تهیه لوازم زندگی نیازمندان

لزوم کاهش شعب نظام بانکی به 12 هزار شعبه

واگن های جدید مترو تیرماه سال آینده وارد خطوط می شوند

چرا بعد از محاصره اقتصادی قطر، نتوانستیم بازار این کشور را بدست آوریم؟ / بازار قطر در تسخیر کالا های ترکیه/ چالش صادرکننده ایرانی با تحریم داخلی است نه خارجی

چند کارمند سازمان صمت لرستان به اتهام اخلال در نظام اقتصادی دستگیر شدند

دولت ها با کمک به خودروسازان بزرگترین خیانت را به تولید ملی کرده اند

قیمت نفت به بالاترین سطح در سال 2109 رسید

پیشنهادات 9 گانه برای تقویت بورس کالا به کمیسیون اقتصادی مجلس

مجموعه خبری ساعت بیست 30 دیماه

دوشنبه یکم بهمن | نرخ طلا، سکه و ارز؛ قیمت سکه طرح جدید 4 میلیون و 68 هزار تومان

مالیات پزشکان تلاشی برای انحراف افکار

قیمت طلا، سکه و ارز امروز 97/11/01

چرا زنان معتاد ایران زیادتر شده اند؟

کدام بناهای تاریخی کردستان امسال مرمت شدند؟

واردات ملزومات خطوط تولید بدون انتقال ارز تا سقف 300 میلیون دلار مجاز شد

اجرای سیستم های نوین آبیاری در سیستان وبلوچستان بدون محدودیت اعتبار

افزایش چندبرابری قیمت؛ از درب کارخانه تا کف بازار

قیمت برخی خودروهای داخلی افزایش یافت+ جدول

انتقاد «ساعی» از پیش بینی افزایش 20 درصدی حقوق در لایحه بودجه 98

محدودیتی در توزیع گوشت و مرغ وجود ندارد/ واردات تخم مرغ متوقف شد

فیلمی از ثروتمندترین بانک های دنیا و میزان دارایی

سلیمی: بسته های حمایتی دولت به برخی مردم نرسیده است

استخدام مدیر لجستیک جهت برنامه ریزی تولید و انبار و ارسال 

استخدام سرپرست انبارها در شرکت سرام نگار در مرکزی

تعطیلی 11 هزار شعبه بانکی در ایران؟

تخصیص 3 میلیارد تومان بودجه برای عمران شهرک شهید کشوری

استخدام کارگر فنی (جهت خط تولید) در راک صنعت سرام/تهران

علت تمدید نشدن استاندارد سمند دوگانه سوز EF7 اعلام شد

چرایی افزایش پاسخ مثبت به استعلامات محیط زیستی در تهران

سکه از مرز 4 میلیون تومان گذشت + جدول

«اعتماد استراتژیک» نیاز امروز خودروسازان است

خودروهای جالب نمایشگاه دیترویت + ویدیو

تاکید بر لزوم تلاش خودروسازان برای انجام تعهدات خود

فیلم | راهکارهایی برای استفاده کمتر از تلفن همراه هوشمند

گوشت های منجمد چگونه سر از رستوران ها در می آورد؟!

جزییات طرح اختصاص روزانه 1 لیتر بنزین به هر ایرانی

ممنوعیت واردات پوشاک لغو نشده است

هایلوکس گلکسی کمپر با چاشنی هتل های دهه 90 ژاپن

هواپیماهای لوکس امارات+عکس

برنامه ریزی دولت تاجیکستان به منظور افزایش تولید گندم

سپرده های بانکی تا چه سقفی بیمه هستند؟

سپرده های بانکی تا چه سقفی بیمه هستند؟