مطالب مرتبط:
فرهنگ شهادت فرهنگ ایمان، عشق و ولایت پذیری است
از عشق به خانواده تا تبلیغ در مناطق محروم
محبت پیامبر اسلام (ص) به خانواده خود کم نظیر بود/دین اسلام هر روز در حال گسترش است
تعامل مدرسه و خانواده تعارض شیوه های تربیتی را کاهش می دهد
حال و هوای حرم مطهر حضرت معصومه(س)؛ عشق خواهر به برادر میراث این خانواده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 دی 1397 ساعت 16:062019-01-11سياسي

مُشرکی در خانواده پیامبر و تعارض عشق و ایمان


ایرنا- کتاب «مُشرکی در خانواده پیامبر» روایتگر ستیز عشق و ایمان، عشق و قانون، علاقه و پیامبری و رهبری است و آنچه که این کتاب را شورانگیز می کند، - تهران- ایرنا- کتاب مُشرکی در خانواده پیامبر روایتگر ستیز عشق و ایمان، عشق و قانون، علاقه و پیامبری و رهبری است و آنچه که این کتاب را شورانگیز می کند، همین موقعیت های متعارض است.

ذهن و تصور یک فرد عام در جامعه دینی که لبریز از دعوت ها و تبلیغ های دینی است، از یک کتاب با موضوع تاریخ دین، کلیشه ای است؛ ذهن و فکر او نخوانده و ندیده به محض دیدن عنوان دینی یک کتاب، متوجه ویژگی های کلیشه ای کتاب های دینی می شود.

کتاب هایی که یا در پی رفع شبهه هستند یا پاسخی به یک تشکیک، یا تبیین یک مبحث اعتقادی، یا تبلیغ یک باور خاص مذهبی یا ترویج یک نحوه برداشت دینی و یا یک الگوی از سبک زندگی مومنانه هستند.

دور از ذهن یک فرد نه چندان متخصص است که کتاب هایی با دستمایه موضوعی دینی، نگاهی نسبتا فارغ دل و بیطرف نسبت به موضوع شناخت خود یعنی امر دین داشته باشد و تلاش کند که نامتعصبانه و پژوهشگرانه نگاه ها را به تاریکخانه های مغفول مانده متوجه کند.

چنین مخاطبینی هم معمولا گمان می کنند کتابهایی خلاف این کلیشه اگر هم وجود داشته باشند، اجازه نشر نمی یابند.

اما خوشبختانه در فضای فعلی نشر ایران بسیاری از کتاب های ترجمه و تالیف وجود دارند که با نگاه های انتقادی و نسبتاً بیطرف پژوهشی در حوزه دین و با میزان کمی از حذف و اصلاح چاپ می شوند.

مُشرکی در خانواده پیامبر (ص) را می توان از زمره این کتابها برشمرد.

در تشریح علت گُنجاندن این کتاب در زمره این دسته می توان به مقدمه اشاره کرد.

بیژن عبدالکریمی در پیشگفتار کتاب به عنوان کسی که به نوعی مؤلف دوم کتاب محسوب می شود، مشخصا امیدوار است که مُشرکی در خانواده پیامبر در میان دو گروه، مخاطبان خود را بیابد.

ابتدا در میان جوانان، روشنفکران و نوگرایانی که به دلایل گوناگون با سنت و میراث تاریخی دینی و به ویژه اسلام نسبتی ندارند.

قهر و نسبت نداشتن که متاثر از پیشفرض های بسیار است که البته بی تاثیر از برخی ردّیه ها و مخالفت های عصر روشنگری با دین نیست.

اما در عین حال کتاب به قول نویسندگانش به دنبال جذب و برگشت چنین مخاطبینی به ایمان و اسلام یا شخص پیامبر نیست بلکه هدف خود را رجوع فارغ دلانه و بی تعصب به تاریخ همچون دیگر پژوهش های تاریخ ادیان می داند تا حتی مخاطبِ نامومن و نامعتقد هم به آن رو کند.

رو کردنی نه لزوما از دریچه اعتقاد و ایمان به پیامبر و رسالتش، بلکه از سر نادیده نگرفتن شخصیت برجسته ای که در تاریخ بشریت به عنوان سرمایه انسانی تاثیرگزار و تاریخ ساز حاضر است.

دسته دوم در میان خودِ مسلمانان معتقد که به تاریخ کم اهتمام هستند.

مسمانان معتقدی که گرایشات فرقه ای و باورهای نهادینه شده خود را بی لزوم تطبیق و عرضه به تاریخ و سیره پیامبر (ص)، اولویت می دهند و بیش از آنکه بخواهند از تاریخ بیاموزند، به تاریخ درس ایدئولوژیک می دهند و بیش از آنکه مشتاق فهم باشند که در تاریخ اسلام چه روی داده است، به دنبال آن هستند که به تاریخ بگویند که وقایع چگونه باید روی داده باشد! چنین مسلمانانی در دنیای فرقه گرا و حزب اندیش امروز بیش از هر زمان دیگر نیاز دارند که پدیدارشناسانه به تاریخ اسلام بنگرند، مسلمانِ حقیقت باشند و مفروضات و باورهای پیشینی و نهادینه شده خود را در پرانتزِ تعلیق بگذارند و مورخانه و نه ایدئولوژی گرا به تاریخ اسلام بنگرند.

ایده و نسخه اولیه کتاب مُشرکی در خانواده پیامبر برای حسن محدثی گیلوایی استادیار جامعه شناسی دانشگاه آزاد اسلامی است.

کتاب بعد از خوانش بیژن عبدالکریمی نزدیک دو برابر حجم اولیه می شود.

هر چند خود عبدالکریمی یگانه مولف کار را حسن محدثی می داند که او تنها نقش اضافه کننده تکلمه هایی به اثر را داشته است، اما جنبه های اضافه شده خودش به متن را بیشتر وجوه فلسفی و اگزیستانسیل می داند که در متن اولیه با توجه به رشته تخصصی آقای محدثی کمتر وجود داشته است و او بیشتر با ابعاد جامعه شناختی و تاریخی نسخه اولیه را نوشته بوده است.

مشرکی در خانواده پیامبر توسط انتشارات نقد فرهنگ در 165 صفحه انتشار یافته است.

به قول حسن محدثی کمتر در میان مسلمانان و شیعیان این آگاهی اولیه هست که پیامبر بزرگوار اسلام چه تعداد فرزند داشته است! مُشرکی در خانواده پیامبر ناظر به زندگی زینب دختر ارشد پیامبر (ص) و رابطه عاشقانه او با پسرخاله اش ابوالعاص بن ربیع است.

داستانی که به قول دکتر نابلسی طعمی خاص دارد.

ابوالعاص پیش از بعثت داماد پیامبر (ص)می شود.

بعد از بعثت به پیامبر ایمان نمی آورد، اما زینب را هم از ایمان به دین تازه پدرش منع نمی کند.

در عین نامؤمنی و شرک از مهمترین یاوران مسلمانان محصور در شرایط سخت شِعب ابی طالب است و بار گندم و خرما را پنهانی به آنها می رساند.

بعد از افزایش فشار قریشیان و با وجود طلاق رقیه و ام کلثوم توسط دو تن از دیگر دامادهای پیامبر (عُتبه و عُتیبه، پسران ابولهب)، ابوالعاص به هیچ وجه در قبال فشارهای خانواده و خویشان تسلیم نشده و اعلام می کند که زینب را به خاطر شیفتگی و دلبستگی طلاق نمی دهد.

حتی کسانی چون ابولهب را تهدید می کند که در صورت استمرار فشار برای طلاق دادن دختر محمد (ص) کالاهایشان را حمل نخواهد کرد.

به خاطر کارهایی از این قبیل پیامبر در حق داماد مشرک خود بارها می گوید: ابوالعاص در دامادی ما کوتاهی نکرد.

ما قدردان حمایت او هستیم.

در جنگ بدر حاضر در صف مخالفان پیامبر به صحنه نبرد می آید و نهایتا هم اسیر می شود.

ابوالعاص با فدیه ارسالی زینت از مکه، که گردنبند اهدایی خدیجه از شب عروسی شان است، آزاد می شود.

گردنبندی که اشک را بر چشمان پیامبر اسلام از یاد همسر وفادار و بزرگوارش می نشاند.

پیامبر اما آزادی ابوالعاص را به فرستادن زینب به مدینه بلافاصله بعد از رسیدن به مکه هم مشروط می کند.

فرستادنی که با کش و قوس فراوان و از دست رفتن بچه در شکم زینب اتفاق می افتد، اما سرآغاز فراق و هجران چهارساله میان دو همسر دوستدار است.

هجران ادامه می یابد تا عزم ابوالعاص برای رفتن به مدینه و بازپس گیری پُرچالش و نامتعارف (نسبت به هنجارهای آن زمانه) اموالش از مسلمانان جزم می شود.

امری که با پناه دادن پر کشمکش زینب در مکه و نهایتا بازپس گرفتن امانات مصادره شده مکیان با درخواست آزادانه پیامبر از اصحابش انجام می شود.

امری که نهایتا با برگرداندن اموال به مکه توسط ابوالعاص و اعلام مسلمانی خود در حضور مکیان و نه اهل مدینه رخ می دهد.

اعلام در مکه بدین خاطر که مبادا در مدینه به پیشنهاد مصادره مسلمانانه و منفعت جوی همان اموال از جانب برخی مسلمانان تن داده باشد.

که به قول خودش: اسلامی که آغازش با خیانت در اموال مردم صورت گیرد به درد من نمی خورد! .

اعلام مسلمانی در مکه بدین خاطر که مکیان هم گمان نکنند که این اظهار مسلمانی ابزار و حیله ای برای بازگرداندن اموال بوده است.

مسلمانی ای که میتواند آغازگر وصال طولانی و عاشقانه دوباره زینب و ابوالعاص بشود، اما.

.

مُشرکی در خانواده پیامبر روایتگر ستیز عشق و ایمان، عشق و قانون، عشق و پیامبری و رهبری است.

آنچه که این بریده کوتاه اجمالی در منابع تاریخی و تفضیلی این کتاب را شورانگیز می کند، همین موقعیت های متعارض است.

موقعیت های متعارض، موقعیت های بحرانی، موقعیت های مرزی صحنه آزمون ایمان هستند؛ صحنه صیقل یافتن عزم ها و رو آمدن درون چنته ها، صحنه کمرشکنی بار سنگین امانتِ اختیار، صحنه آزادی انتخاب و مسئولیت های حاصل از آن.

عشق میان زینب و ابوالعاص و تعارضش با اسلام آوری زینب و نامسلمانی ابوالعاص و از آن مهمتر نحوه مواجهه دشوار پیامبرِ عشقْ آگاه با این موقعیت پیچیده و متعارض، جانمایه دراماتیک این روایت است.

بیان کتاب روان و در عین حال شیوا و بلیغ است.

هم فرهیخته پسند است و هم عامه فهم.

چنین امتیازی را در میان کتابهای منتشر شده در ایران کمتر می توان یافت.

کتابها یا در قله فرهختگی و سخت نویسی روشنفکرانه قرار دارند یا در دشت مسطح عوامزدگی، بازارپسندی و بیمایگی می غلتند.

کتابهای زیادی نیستند که این شکاف میانی را پُر کنند، هم در دستان نخبگان بچرخند و هم چشمان عامه کتابخوانان و حتی کتاب نخوانان را به خود جذب کنند.

مشرکی در خانواده پیامبر بهره مند از این امتیاز ویژه است.

نماد این ویژگی ها هم شاید وجود نقاشی های چشم نواز، هم آهنگ با روایات جاری کتاب در میان صفحات باشد.

دیگر امتیاز کتاب کاویدن و بسط ماجرایی چالشی ست؛ ماجرایی که در عین اشارت کمِ تاریخی، به خاطر نحوه مرور رفتار پیامبر با خویشاوندی نامعتقد بسیار غنیمتی و قیمتی است.

امری که می تواند الهام برانگیز و پاسخگوی مسائل امروز مسلمانان درباره نحوه زیست در جهانی متکثر و متنوع باشد.

البته پاسخی که به نظر می آید متفاوت از پاسخ ارتدوکس(راست کیش) و رایج در اجتهاد رسمی از اسلام و سنت نبوی است و یکی از علل دست گذاشتن مؤلفان بر این رخداد هم احتمالا همین امر بوده است.

این رویداد بیانگر نحوه تعامل نبی با شخصیتی است که به پیامبر و دینش ایمان نیاورده است، اما تا حد زیادی کریم، بزرگمنش و اخلاقی است.

همراه نیست، اما دشمن هم نیست و نمی ستیزد.

مرور شواهد تاریخی این روایت اثبات می کند که در این تعامل هیچ گاه قدر و قیمت آن کرامت های مستقل اخلاقی از سوی پیامبر (ص)نادیده گرفته نمی شود.

به علاوه پیامبر در جایگاه رهبری و در موقعیت های چالش برانگیز و متعارض خویشاندی و پیامبری، از خویشاوندسالاری و اقتدار خود برای پیشبرد امور استفاده نمی کند، بلکه در نهایت امر مثل ماجرای بازگردانی اموال یا پناه دادن به داماد مشرکش در مدینه، خواسته هایش را از یاران و اصحاب با اعطای آزادی در تصمیم و در شورا درخواست می کند.

اما از نقاط ضعف هم می توان به خروج های گهگاه از رویکرد کلی اعلام شده در ابتدای کتاب اشاره کرد.

بیژن عبدالکرمی در ابتدا رویکرد کتاب را در تحلیل تاریخی مواجهه پدیدارشناسانه با تاریخ بیان می کند که تا حد امکان به دور از تفاسیر ایدئولوژیک، کلامی و فرقه ای در دخالت دادن پیشفرض های پیشینی خواهد بود.

اما گاهی در برخی تحلیلها مثل تحلیل رفتار ابوالعاص در هنگام بازپس گیری اموال از سوی مسلمانان، خواننده مواجه با گمانه زنی های خوش بینانه در پُر کردن بین السطورهای خالی تاریخ است.

که مثلا به فلان علتِ بعید است که ابوالعاص بابت باز پس گرفتن اموال از مسلمانان تشکر نمی کند.

تحلیلی که در تضاد با آن مواجهه پدیدارشناسانه و کمْ پیشفرض است.

به علاوه گاهی تمایل مؤلفان در شرح و بسط دادن و داستانی کردن بیان کتاب، خواننده سختگیر به مطابقت و دقت تاریخی را حساس می کند و می آزارد.

از دیگر کاستی های کتاب پیوست یا فقدان اشاراتی لازم در مورد برخی ملاحظات تحلیلی معاصر درباره پدیدار عشق است که مدعی هستند عشق رمانتیک و برابر به معنای امروزی آن، پدیده ای مدرن و حاصل برخی تحولات تاریخی و اجتماعی در زندگی انسان مدرن است.

پیوست یا توضیحاتی پیرامون این نکته می توانست فارغ از درستی یا نادرستی ملاحظات جدید، به منزله در نظر داشتن و در صورت لزوم دوری آگاهانه از تاریخ پریشی (anachronism) باشد و کتاب را برای سختگیران خواستنی تر کند.

آنهم در نظر داشتن امکان تاریخ پریشی در تعمیم تعریف عشق رمانتیکِ معاصر به علاقه مشترک زینب و ابوالعاص در آن زمانه.

به هر صورت و با همه این ملاحظات کتاب مُشرکی در خانواده پیامبر در نوع خود بسیار خواندنی و توصیه کردنی است.

و به نظر من در جلب توجه همان دو گروه از مخاطبان خود یعنی جوانان دل بریده و ناآگاه از سنت و مسلمانان فرقه گرا می تواند بسیار کامیاب باشد.

یعنی محتوا و فرم کتاب این قابلیت را دارد که آن هدف مدنظر نویسندگان را تامین کند؛ چون برای هر دو دسته کتاب جذاب و گیرا خواهد بود و حتما مناظری جدید و تصویری مغفول از زندگی و سیره یکی از بزرگترین شخصیت های تاریخ بشریت فارغ از بنیانگذاری دینی را به نمایش خواهد گذاشت.


کلید واژه ها: کتاب - خانواده - تاریخ - هایی - اسلام - تبلیغ - رهبری - سبک زندگی - برداشت - تاریخی - زندگی - جامعه - ترجمه - ادیان - اصلاح - میراث - میزان - ایران

آخرین اخبار سرویس:
تحقق سند اسلامی شدن دانشگاه ها مطالبه دفتر تحکیم وحدت است/ شورای عالی انقلاب فرهنگی نیاز به جوان سازی دارد

40 درصد طرح های اقتصادی کمیته امداد به خودکفایی می رسد

تغییر مسیر سه پرواز داخلی به فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره)

امضاهای خونین غواصان در متن محترمانه/ همه چیز رنگ و بویی از اروند داشت

طرح ده گردشی، امتیازی مثبت برای شهرستان سمیرم است

مطالبات 50 میلیارد تومان قطعه سازان گلپایگانی کمر شکن است

دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه «سلامت و بهداشت»

به جای انتخابات استانی، دنبال انتخابات حزبی باشیم

راهکارهای جدید وزارت کشور برای معاینه فنی تاکسی های اینترنتی

اگر صرفا تهدیدات فضای مجازی را ببینیم، از فرصت ها غافل می شویم

ایران تسلیم فشارهای سیاسی برای حل پرونده «نازنین زاغری» نمی شود

موردی که لقمان پیوسته به پسرش تذکر می داد!

طرح نمایندگان مجلس برای تغییر نام یک وزارتخانه در ایران

علم بهتر است یا ثروت؟ درکلام امام علی(ع)

لایحه CFT هفته آینده در مجلس بررسی می شود/سوال دو نماینده از «زنگنه»

اگر به دنبال برکت در مال, عمر و زندگیتان هستید، بخوانید

استخدام مونتاژ کار کارهای اداری،نصاب کار های اداری

امضاهای خونین غواصان در متن محرمانه/ همه چیز رنگ و بویی از آب داشت؛ آب اروند

مؤسسات و فعالان قرآنی تبادل تجربه کنند/ به روزرسانی جلسات قرآنی

نوجوانان، حاملان مبانی قرآن هستند/ تقویت زیرساخت های قرآنی در شهرستان ها

کلان نگری و داشتن نگاه توسعه ای مهمترین مزایای استانی شدن انتخابات مجلس است

آگاهی از مقررات بودجه و پاسخگویی نهادها حق شهروندان است

اقدام پژوهی چگونه حس مسئولیت پذیری و نقش موثر اولیاء را در جلسات انجمن اولیاء و مربیان آموزشگاه پر رنگ نمایم؟

مصطفی میرسلیم مهمان برنامه دستخط می شود

عملی که باعث حسادت شیطان می شود

فساد مالی و هزینه های میلیاردی نامزدها از مضرات استانی شدن انتخابات است

ناگفته های عجیب از زندگی حضرت زهرا(س)

بلایی که برف امروز به سر مردم کرج آورد!

استخدام حسابدار دریک برند معتبر در تهران

استخدام حسابدار،کمک حسابدار در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

استخدام کارمند خانم در یک مطب جراحی فک و صورت معتبر در تهران

امتیازات خاص مقالات علمی باعث تقلب می شود

تولید برند های خارجی در ایران امکان پذیر می شود

نگاهمان به مناسب های ملی و مذهبی نگاه اعتقادی است

مؤسسات و فعالان قرآنی تبادل تجربه کنند/ جلسات قرآنی به روز شود

نوجوانان، حاملان مبانی قرآن هستند/ نخبه پروری؛ لازمه تمامی مسابقات قرآنی

تجربه سال ها پرهیز از واژگان غیرپارسی

مهمترین استخدامی های کرمان - هفته 43 ام

مهمترین استخدامی های قم - هفته 43 ام

مهمترین استخدامی های تهران - هفته 43 ام

مهمترین استخدامی های البرز و کرج - هفته 43 ام

دامی که شیطان برای افراد مال دوست، پهن می کند

هشدار امام رضا (ع) درباره پیروی از هوای نفس

آیا میدانید کفاره گناه غیبت چیست؟

روایت تنها بازمانده هواپیما از حادثه ای که برای بویینگ 707 رخ داد

هیات دولت مستعفی از ارائه گزارش صحیح اسیران سرباز می زند

مؤسسات و فعالان قرآنی تبادل تجربه کنند/ جلسات قرآنی به روز شوند

مهمترین استخدامی های یزد - هفته 43 ام

مهمترین استخدامی های هرمزگان و بندرعباس - هفته 43 ام

مهمترین استخدامی های خراسان رضوی و مشهد - هفته 43 ام

وابستگی منطقه سیستان از رودخانه هیرمند باید کاهش پیدا کند

استخدام کارشناس بازرگانی،کارشناس برنامه ریزی و انبار در تهران

استخدام مسئول فنی،نماینده علمی،رییس حسابداری،کارشناس حسابداری

استخدام کارشناس فروش در شرکت تدبیر الکترونیک امن ایرانیان

استخدام جوشکار آقا در یک شرکت تولیدی معتبر در البرز

وابستگی منطقه سیستان از رودخانه هیرمند باید کاهش پیدا کند

نگاه همه به مناسب های ملی و مذهبی نگاه اعتقادی است

رودبار جنوب حدود 7 هزار مسکن روستایی نیاز دارد

نوجوانان؛ حاملان مبانی قرآن/ برای تمامی مسابقات نخبه پروری داشته باشیم

واکنش نظام پزشکی به 2 مصوبه مالیاتی پزشکان

موسسات و فعالان قرآنی تبادل تجربه کنند/ جلسات قرآنی به روز شوند

اجرای مدل غربی در آپارتمان سازی ، منجر به آرامش خانواده نمی شود

سعید مرتضوی در زندان است یا نجف؟

توصیه پیامبر (ص) در هنگام برپایی نماز جماعت

فارس گزارش می دهد مهم ترین مصوبه مالیاتی کمیسیون تلفیق با لابی پزشکان حذف می شود؟

رفتار با کودکان گلفروش قابل پیگیری قضایی است / در جامعه بین المللی در معرض قضاوت هستیم

سردار جلالی: می توانیم اینترنت ایرانی - اسلامی داشته باشیم

جمع بندی روز: پنج شنبه، 27 دی 1397

روایت غلامحسین کرباسچی از قتل های زنجیره ای و وزارت اطلاعات در دوره هاشمی و خاتمی

اقدام پژوهی چگونه توانستم سطح دانش و مهارت های نوشتاری دانش آموزانم را افزایش دهم؟

حکم صادره برای مصطفی ترک همدانی غیرقابل فهم و تعجب آور است

استخدام منشی خانم در یک کلینیک پوست و مو و زیبایی معتبر

استخدام فروشنده با(درآمد میلیونی ، راننده و بیمه)خانم در تهران

ترامپ برنامه سفر 7 روزه «نانسی پلوسی» به کشورهای خارجی را لغو کرد

شاهکار وزارت اطلاعات در جنگ اقتصادی/ دستگیری 54 نفر در یک ماه

طرح محققان ایرانی برای یادآوری قرارهای روزانه

عاق رسول خدا نشویم

الحوثی: هیات نظارت بر آتش بس الحدیده بی تجریه است

فال روزانه + فال حافظ امروز جمعه 28 دی 97

عملکرد نمایندگان فراکسیون امید؛ از استعفا تا نطق های آتشین/ اصولگراترین اصلاح طلب مجلس کیست؟

استخدام بازاریاب تلفنی خانم در یک شرکت معتبر پخش مواد غذایی

استخدام آشپز در یک رستوران معتبر در تهران

دعوای بی جهت و بودجه جهت دار

کدام انسان آزاده ای است که از گسترش عدالت، از برافراشته شدن پرچم دادگری و رفع ظلم در سراسر جهان، خرسند نشود

اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

استخدام کارمند اجرایی در شرکت رسانه هنر نقش جهان در اصفهان

استخدام کارمند فروش خانم در شرکت پژواک ارتباطات آتیه روشن

چرا با وجود درآمد نجومی، برخی پزشکان و مراکز پزشکی فرار مالیاتی دارند؟

معاون سیاسی جدید وزیر کشور منصوب شد

ترامپ سفر خود و هیات همراهش را به داووس لغو کرد

واکنش نظام پزشکی به 2 مصوبه مالیاتی پزشکان

هشدار جدی مولاعلی(ع) به دنیادوستان

تحقیق سند اسلامی شدن دانشگاه ها مطالبه دفتر تحکیم وحدت است/ شورای عالی انقلاب فرهنگی نیاز به جوان سازی دارد

اقدام پژوهی چگونه توانستم با رویکرد مدیریت مبتنی بر مدرسه شورای دانش آموزی آموزشگاه را پربار و فعال سازم؟

سرود ویژه شهید «محسن حججی» ساخته شود

استراتژی اصلی آمریکا گسترش ایران هراسی در منطقه است

اقدام پژوهی چگونه توانستم به کمک روش های نوین اختلالات خوانداری را در امیر حسین از بین ببرم

خط و نشان ارتش برای دشمنان/حمله های دشمن در فضای مجازی نباید بی پاسخ بماند

اوقات شرعی بیست و هشتم دی در سمنان

آسیب شناسی برنامه ریزی در ایران

مُشرکی در خانواده پیامبر و تعارض عشق و ایمان

مُشرکی در خانواده پیامبر و تعارض عشق و ایمان