مطالب مرتبط:
دولت ایتالیا از مُردگان هم مالیات می گیرد
مواضع دولت ایتالیا به مواضع ایران در حفظ برجام بسیارنزدیک است
رانندگان تاکسی ایتالیا علیه دولت وارد میدان شدند
گزارش: انتقاد دولت ایتالیا از سیاست های فرانسه در قبال لیبی
رییس فدراسیون اسکی: صادر نشدن روادید اسکی بازان ایران، بهانه جویی سیاسی دولت ایتالیا بود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 دی 1397 ساعت 16:052019-01-11اقتصادي

دولت اقساط «ساچه» ایتالیا را داد تا آبرویش نرود!


احمد توکلی با انتقاد از نحوه قیمت گذاری آلومینیوم المهدی و هرمزال، جزییاتی از عدم اجرای تعهدات خریدار این مجتمع را تشریح کرد و گفت: دولت مجبور شد برای حفظ آبروی کشور، - بجای خریدار این مجتمع، اقساط ساچه ایتالیا را پرداخت کند.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: اینها آمدند نام هرمزال را که از سال 88 افتتاح شده و تا سال 94، به مدت هفت سال تولید داشته و صدها هزار تن شمش تولید کرده بود، گذاشتند طرح و قیمت گذاری آن را بر اساس اجزاء آن انجام دادند؛ یعنی گفتند این ماشین آلات فلان مبلغ می ارزد، این سوله فلان قیمت ارزش دارد و دست آخر همه اینها را جمع زدند و گفتند هرمزال این مقدار ارزش دارد؛ درحالی که قیمت گذاری عقلایی باید اینچنین باشد که محاسبه کنند اگر کسی بخواهد این کارخانه را همین الان بسازد، ماشین آلات دست دوم هم سن این ماشین آلات را از اروپا وارد کند، همین سوله را بسازد چه قیمتی تمام می شود.

احمد توکلی با انتقاد از نحوه واگذاری آلومینیوم المهدی و هرمزال در قالب واگذاری شرکت های دولتی به بخش خصوصی توسط سازمان خصوصی سازی اظهار داشت: مهمترین مساله در این واگذاری، طرز و نحوه قیمت گذاری بزرگترین مجتمع تولید آلومینیوم در کشور است که بیش از 50 درصد آلومینیوم کشور را تولید می کند.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: اینها آمدند نام هرمزال را که از سال 88 افتتاح شده و تا سال 94، به مدت هفت سال تولید داشته و صدها هزار تن شمش تولید کرده بود، گذاشتند طرح و قیمت گذاری آن را بر اساس اجزاء آن انجام دادند؛ یعنی گفتند این ماشین آلات فلان مبلغ می ارزد، این سوله فلان قیمت ارزش دارد و دست آخر همه اینها را جمع زدند و گفتند هرمزال این مقدار ارزش دارد؛ درحالی که قیمت گذاری عقلایی باید اینچنین باشد که محاسبه کنند اگر کسی بخواهد این کارخانه را همین الان بسازد، ماشین آلات دست دوم هم سن این ماشین آلات را از اروپا وارد کند، همین سوله را بسازد چه قیمتی تمام می شود.

وی ادامه داد: علاوه بر همه این موارد، باید قیمت و ارزش برند هرمزال در زمان فروش آن محاسبه می شد چراکه ساخت شرکتی مشابه هرمزال نیازمند، مکان یابی، طراحی، تامین ارز، سفارش خرید، ترخیص مواداولیه، احداث ابنیه فنی، راه اندازی خط تولید، تامین برق و آب و مجوزهای لازم است که تامین هر کدام نیازمند یک کفش آهنی است، تامین نیروی انسانی، بازاریابی و موارد عدیده ای است که بعد از 7 سال می شود برند هرمزال؛ حالا آقایان آمدند برای فروش هرمزال، بدترین نوع قیمت گذاری را انتخاب کردند و هرمزال را بر اساس اجزاء آن یعنی به قیمت ماشین آلات و سوله و .

انتخاب کردند.

در نتیجه اختلاف نظر شدیدی در مورد قیمت آن وجود داشت.

توکلی با تاکید بر اینکه در قیمت گذاری هرمزال و آلومینیوم المهدی در زمان فروش، بسیاری از مواد موجود در این کارخانه منظور نشده بود، گفت: مثلا در قیمت گذاری انجام شده، باتس یا ضایعات موجود را 3500 تن در نظر گرفته بودند ولی بعداً با روش توپوگرافی مشخص شد، میزان باتس های موجود در المهدی، 140 هزار تن است.

یا شمش های الومینیوم موجود در هرمزال و المهدی که در ملک ایمیدرو قرار داشت، 34 هزار و 800 تن بود که همه اینها را نادیده گرفتند و بعد گفتند اینها را صورتجلسه می کنیم تا به دست مالک آن برسد، ولی در عمل، خریدار المهدی و هرمزال اجازه نداد این اتفاق بیافتد.

رییس هییت مدیره سازمان مردم نهاد دیده بان شفافیت و عدالت اضافه کرد: اسناد و نامه هایی که در اختیار ماست نشان می دهد خریدار تا 2 سال اجازه نداد ایمیدرو که مالک این اموال بود، آن ها را ببرد و از 34 هزار و 800 تن شمش متعلق به ایمیدرو، حداکثر 5000 تن را توانستند ببرند؛ مابقی چه شد؟ خریدار فروخت و با پولش کار کرد.

وی در واکنش به ادعای سازمان خصوصی سازی که می گویدباتس ها در صورت مالی شرکت در زمان قیمت گذاری نیامده بوده و این سازمان اطلاعی از وجود این باتس ها در زمان قیمت گذاری نداشته گفت: خب اگر این حرف صحت داشته باشد نشان دهنده ضعف سازمان خصوصی سازی به عنوان فروشنده است؛ این سازمان امین دولت در واگذاری شرکت های دولتی است؛ به هرحال باتس ها که سوزن ته گرد نبوده که بشود قبول کرد اینها دیده نشده؛ 140 هزار تن باتس، یک تپه بزرگ است؛ چطور ممکن است این حجم، دیده نشده باشد.

توکلی افزود: از طرف دیگر بهترین دلیل که می شود فهمید این ادعای سازمان خصوصی سازی صحت ندارد آن است که باتس ها در صورت مالی شرکت آمده بود ولی مقدار آن 3500 تن ذکر شده بود ولی 3500تن کجا و 140 هزار تن کجا؟ نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درخصوص عدم شفافیت قراردادهای واگذاری و عدم انتشار جزییات واگذاری شرکت های دولتی توسط سازمان خصوصی سازی گفت: شفاف سازی واگذاری شرکت های دولتی وظیفه سازمان خصوصی سازی است ولی متاسفانه آنها پنهان کاری می کنند؛ این یک تکلیف قانونی است که مشخصات خریدار، نحوه فروش، مبلغ واگذاری، نحوه بازپرداخت بدهی باید در سایت سازمان خصوصی سازی اعلام شود ولی این موارد اعلام نشده است و اینکه چرا اعلام نمی شود بخاطر این است که شاید منافعی دارند.

وی با اشاره به شکایت خود از رییس سازمان خصوصی سازی و خریدار آلومینیوم المهدی و هرمزال گفت: زمانی که من نماینده مجلس بودم به همراه تعدادی از نمایندگان دیگر مثل دکتر دهقان و دیگران، نسبت به واگذاری المهدی و هرمزال شکایت کردیم ولی از طریق هیئت داوری به جایی نرسیدیم؛ لذا بعدتر به دلیل عدم انجام تعهدات بعد از فروش توسط خریدار، شکایت کردیم.

توکلی در تشریح بخشی از تعهدات انجام نشده توسط خریدار المهدی و هرمزال گفت: مثلا خریدار، اموال ایمیدرو مثل باتس و شمش ها را تحویل نمی داد؛ یا اینکه خریدار، بیش از 3 میلیارد تومان از پول های موجود ایمیدرو و آلمینیوم المهدی را از حساب هایشان برداشت کرده بود.

وی ادامه داد: در مواردی دیگر خریدار که متعهد شده بود قسط های این مجتمع را به ساچه ایتالیا پرداخت کند از پرداخت بدهی ها شانه خالی کرد و دولت مجبور شد خودش وام بگیرد و این اقساط را پرداخت کند تا ابروی ایران نرود؛ نکته جالب اینجاست که ضامن وامی که برای خریدار المهدی گرفته شد، سازمان خصوصی سازی بود؛ یعنی یک وامی را با بازپرداخت 5 ساله مفت و مجانی به خریدار دادند.

رییس هییت مدیره سازمان مردم نهاد دیده بان شفافیت و عدالت افزود: علاوه بر این موارد، خریدار المهدی و هرمزال، مطالبات بی اچ اف آلمان را که بیمه هرمس ضامن آن بود هم پرداخت نکرد و دولت مجبور به بازپرداخت آن شد؛ حتی بدهی های ایمیدرو به بانک های داخلی هم پرداخت نشد و بعد از استمهالی که برای آن درنظر گرفته شد، باز هم اقساط را پرداخت نکرد.

وی با تاکید بر اینکه، آلومینیوم المهدی و هرمزال پس از واگذاری به بخش خصوصی دچار ناکارمدی و سوءمدیریت بود افزود: این اتفاقات در حالی رخ داد که اداره آلومینیوم المهدی و هرمزال بعد از واگذاری به مراتب بدتر شد؛ یعنی از 400 دیگ فعال، 300 دیگ پس از واگذاری سوخت؛ این درحالی بود که خریدار تعهد داشت پس از خرید، کارایی را ارتقاء دهد و سازمان خصوصی سازی هم نشست و تماشاگر بود.

به گفته وی بر اساس این موارد، سازمان دیده بان شفافیت و عدالت، شکایتی را علیه رییس سازمان خصوصی سازی و خریدار آلومینیوم المهدی و هرمزال تنظیم کرده و علیه آن ها اعلام جرم کرده است.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته سایت خبری الفتاریخ انتشار 21 دی 97، کدخبر: 3971021046، www.

alef.

ir
کلید واژه ها: قیمت - آلومینیوم - تولید - مجلس شورای اسلامی - ماشین - نماینده سابق - تامین - احمد توکلی - سازمان خصوصی سازی - ایتالیا - کارخانه - انتقاد - دولت - کشور - افتتاح - اسلامی - تهران - اروپا - شورای - خصوصی سازی - بازاریابی - مردم - فروش - بزرگترین - برند - مجلس - مبلغ - انتخاب - درصد

آخرین اخبار سرویس:
مجوزها و معطلی ها در صادرات چگونه است؟

وال استریت ژورنال: چین قصد سرمایه گذاری 3میلیارد دلاری در نفت وگاز ایران دارد

اقدام پژوهی چگونه توانستم تمرکز حواس را در دانش آموزم مهران تقویت نمایم؟

پروازهای صبح فرودگاه ایلام لغو شد

اگر واحد تولیدی نمی تواند کار کند، اطلاع دهد/ حساسیت به تعدیل نیرو

این سوپرمارکت آنلاین محصولات را به درب خانه شما می آورد [تماشا کنید]

تدوام فعالیت اقتصادی نیازمند سامان دهی نرخ ارز

خواب زمستانی بازار مسکن

استخدام رنگکار ماهر چوب و ام دی اف،برشکار ماهر ام دی اف

میانگین بارندگی در لرستان به 499 میلی متر رسید

امتحان دانشجویانی که شهریه کامل ندادند بلا مانع است

چقدر آب برای تهرانی ها تولید می شود؟

اکنون باید روی صادرات کار کنیم

اکنون باید روی صادرات کار کنیم

533 هزارمترمکعب آب با انسداد چاه های غیرمجاز در اراک مهار شد

533 هزارمترمکعب آب با انسداد چاه های غیرمجاز در اراک مهار شد

آینده تحریم و سیاست گذاری در ایران

جزییات تولید بنزین در ایران طی 40 سال

بررسی موضوع حمله دو سگ به دختر 10 ساله از زبان یک حقوقدان

مهمترین استخدامی های آذربایجان شرقی و تبریز - هفته 43 ام

آخرین وضعیت مرزبانان ربوده شده در میرجاوه

واکنش وزیر جهاد کشاورزی نسبت به افزایش بی رویه قیمت گوشت قرمز/ تورم بی سابقه روسیه؛ 3.7 درصد تا پایان ماه دسامبر/ حجم تجارت قطر و ترکیه به 2میلیارد دلار رسید/ جدیدترین آمار از فروش ارز حاصل از صادرات در نیما

مهمترین استخدامی های فارس و شیراز - هفته 43 ام

ناگهان آمد!

بسته حمایتی کارگران 200 یا 300 هزار تومان؟

افزایش آلودگی منابع طبیعی خراسان جنوبی به شپشک سفید

ایران، کشور برتر تولید علم در جهان اسلام

آمار واقعی بیکاری در کشور چقدر است؟!

1 میلیارد مترمکعب انرژی گاز در قم مصرف شده است

تم نوروز 98 یزد چیست؟

شاه چقدر از ایران برد؟

راهکار وزیر صنعت برای ارزان شدن خودرو

«فولکس واگن» رکورد شکست

آغاز عملیات اجرایی راه آهن بوشهر- شیراز وافتتاح بزرگراه گناوه - دیلم استان بوشهر با حضور وزیر راه و شهرسازی

قیمت انواع پراید 111 در بازار + جدول

قیمت گوشی امروز 28 دی 97

استخدام کارمند فروش،کارمند حسابداری در یک شرکت معتبر - بابلسر

استخدام مدیر فروش،مدیر بازرگانی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام سرپرست فروش و بازاریابی با سابقه در تهران

بررسی موضوع حمله دو سگ به دختر 10 ساله از زبان یک حقوقدان

چه عواملی بیکاری را سرعت و وسعت می بخشد؟

چوب حراج به ثروت عمومی در واگذاری ها/ 75 میلیارد طی 13 سال نصیب خریداران گوشت اردبیل شد

استخدام کارشناس تولید محتوا درفروشگاه اینترنتی کالاورد درتهران

استخدام تکنسین برق صنعتی در یک شرکت تولیدی در قزوین

استخدام کارشناس فروش،مهندس فروش در شرکت امن پردازان کویر

ابزارسازی برای صندوق های خالی و سرمایه های خیالی!

فراخوان 14 هزار خودرو شرکت تسلا در چین

اقدام پژوهی مدیر چگونه باور راستین تحقیق و نوآوری را به عنوان الگوی رفتاری در دانش آموزانم شکوفا سازم؟

مخاطرات و خسارت های دو کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم و پالرمو برای کشور/ چرا نمی توان با حق تحفظ به دو کنوانسیون پالرمو و CFT پیوست؟

بهترین شهرهای جهان برای کار

استخدام کارشناس فروش خانم در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

استخدام 12 ردیف شغلی درشرکت بازرگانی پادرا پخش پارمیس دراصفهان

استخدام کارشناس فروش خانم در آتلیه تخصصی عکاسی کودک آسمان

قیمت خودرو امروز 28 دی 97

قیمت لپ تاپ امروز 28 دی 97

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار، امروز جمعه 28 دی 97 + تغییرات

استخدام منشی (مسئول دفتر مدیر عامل) در کرج/با سرویس

استخدام سرپرست فروش و بازاریابی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام طراح سایت و اپ موبایل در شرکت بارمان تجارت جزیره جنوب

جزییات تولید بنزین در ایران طی 40 سال

علت توقف طرح فروش سربازی

سامانه جدید بانک مرکزی برای مقابله با فساد

بازار داغ باردزدی در پایانه های بار/مقاومت در برابر شفاف سازی

بخشنامه تعیین مصادیق مالیاتی طرح های عمرانی ابلاغ شد

پیش‎بینی افزایش قیمت بنزین و گازوییل

تغییر اسکناس ها در هند به خاطر نابینایان

استخدام کارشناس فروش با مزایا در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

اراضی تجاری مشمول مالیات حق واگذاری

افزایش ارزش پول ملی، از بحران تا درمان

قیمت سکه امروز 28 دی 97

قیمت طلا امروز 28 دی 97

کنایه جالب یک روزنامه به پیش فروش خودرو از طرف خودروسازان! + عکس

چک های برگشتی داروخانه ها و بدقولی بیمه ها

قیمت دلار امروز 28 دی 97

چقدر آب برای تهرانی ها تولید می شود؟

اسناد جدید فساد در خصوصی سازی آلومینیوم المهدی و هرمزال

خصوص ششمین امتحان مشترک فراگیر دستگاههای اجرایی

دور باطل شاخص در پله 165 هزار واحدی/ شاخص به رشد اندک راضی شد+ نمودار

20درصد تصادف ها ساختگی است!

50 درصد بنزین مصرفی در خودروهای بی کیفیت/ مصرف سوخت خودروها در ایران 10 برابر ترکیه

سامان دادن به نرخ ارز اولویت جدی اقتصاد است

اتفاقات خودرویی در هفته ای که گذشت

تشکیل بیش از 4 هزار پرونده تخلف ارزی

چین قصد سرمایه گذاری 3میلیارد دلاری در نفت و گاز ایران دارد

چین قصد سرمایه گذاری 3میلیارد دلاری در نفت و گاز ایران دارد

سفر وزیر صنعت ،معدن و تجارت به اصفهان

شرکت تولیدکننده اسنک پف کرده حیوانی را معرفی کنید

تکذیب برکناری رییس سازمان خصوصی سازی

رفع همپوشانی بیمه ای با اتمام اعتبار دفترچه ها

آغاز «توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در سکونت گاه های غیررسمی»

اسناد جدید فساد در خصوصی سازی آلومینیوم المهدی و هرمزال

واردات بدون انتقال ارز تا سقف 300میلیون دلار امکان ‎پذیر شد

45 استخر تنظیمی در قطب کشاورزی یزد احداث شد

پالادیوم رکورد زد

نقش پررنگ نفت در اقتصاد کانادا

وضعیت بازارهای جهانی موبایل در سال جاری

گندم مورد نیاز در داخل تولید می شود

پیشنهاد قرارداد 3 میلیارد دلاری شرکت نفتی چین در زمینه میدان نفتی یادآوران

گرانی 2 برابری قیمت مسکن هم «تقصیرِ تحریم است؟»

واردات 17 تن درزبند پاکت آبمیوه به کشور + جدول

دولت اقساط «ساچه» ایتالیا را داد تا آبرویش نرود!

دولت اقساط «ساچه» ایتالیا را داد تا آبرویش نرود!