مطالب مرتبط:
خوش بینی همتی به آینده بازار ارز؛ الان فقط روی معاملات نقد برنامه ریزی می کنیم/برنامه جدید بانک مرکزی برای محدود سازی تراکنش های بانکی با شماره ملی/نرخ سود تغییر می کند
خوش بینی همتی به آینده بازار ارز؛ الان فقط روی معاملات نقد برنامه ریزی می کنیم/برنامه جدید بانک مرکزی برای محدود سازی تراکنش های بانکی با شماره ملی/نرخ سود تغییر می کند
روحانی: بانک مرکزی قادر است برای تنظیم بازار ارز مثل دو روز گذشته تا سال آینده عمل کند
محمد نهاوندیان: قیمت ارز کاهش می یابد/ بانک مرکزی نرخ سازی ها و بازارسازی های کاذب را افشا می کند
رییس بانک مرکزی: نرخ پیشنهادی دلار در بودجه سال آینده حدود 5700 تومان است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 دی 1397 ساعت 14:062019-01-11اقتصادي

مافیای رسانه ای برای جهش نرخ ارز در سال آینده بذرپاشی می کند/ بانک مرکزی عنوان اضافه برداشت بانک های خصوصی را به وام تغییر داد/ برون سپاری و خصوصی سازی در حیطه نفت خطرناک است


همچنین برای به هم ریختن دانشگاه صنعت نفت آبادان که یکی از خوشنام ترین و باکیفیت ترین مراکز آموزش عالی کشور است، در لابه لای یکی از تبصره های بودجه سال 98 یک تصمیم در مورد نظام آموزش عالی می گیرند که از این عدم شفافیت و آشفتگی ها بوی خوش به مشام نمی رسد - --> کد خبر: 714121 1397/10/21 13:41:32 مومنی اظهار داشت:همچنین برای به هم ریختن دانشگاه صنعت نفت آبادان که یکی از خوشنام ترین و باکیفیت ترین مراکز آموزش عالی کشور است، در لابه لای یکی از تبصره های بودجه سال 98 یک تصمیم در مورد نظام آموزش عالی می گیرند که از این عدم شفافیت و آشفتگی ها بوی خوش به مشام نمی رسد به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی ایلنا، فرشاد مومنی در نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد که به مناسبت سالگرد درگذشت میرزا تقی خان امیرکبیر با موضوع چرخه های شوم تاریخ و توسعه نیافتگی در ایران برگزار شد، گفت: به نظر می رسد اگر بخواهم در نهایت اجمال تصویری از مساله بدهیم آن تصویر ناظر بر جستجو برای یافتن پاسخ های درخو به 2 سوال راهبردی است.

یک سوال این است که چرا ترتیبات نهادی ما در طول تاریخ کم و بیش از اقداماتی که مضمون ضدتوسعه ای دارند حمایت و پشتیبانی خارق العاده دارند اما در برابر اقدامات اصلاحی بیستر تمایل به کارشکنی و مانع تراشی دارند؟ گرچه در طول تاریخ همیشه حاملان شخصی خود را پیدا می کند اما به نظر می رسد که قوایی فرارتر از قوای افراد این قفل شدن به مسیر را پیدا می کند.

وی ادامه داد: سوال دیگر اینکه چرا علیرغم همه مقاومت های نهادی که در برابر اصلاحات و بهبود وجود دارد تحت یک شرایط خاص تاریخی اصلاح گران اندکی این مجال را پیدا می کنند که جلوه هایی از چشم اندازهای دستاوردهای رویکرد اصلاحی را به نمایش بگذارند، با وجود اینکه رویکردهای اصلاحی تجربه شده به ویژه در تاریخ یکی، دو قرن گذشته ایران دستاوردهای عملی بسیار خارق العادهای داشته اند اما علی رغم این دستاوردها باز هم در برابر مقاومت های ریشه دار نهادی در برابر اصلاح نمی توانند دوام بیاورند، خوش می درخشند اما دولت مستعجل هستند؟ به نظر جامعه ما نیازمند دارد تا کارهای بایسته در این زمینه انجام و پاسخ های آن را بیابد.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: به طرز بی سابقه ای در ایامه کنونی نیازمند داشتن پاسخ های روشن در این زمینه هستیم، در شرایط تاریخی کنونی آنچه همه ما مشاهده می کنیم و منظور بنده از همه ما اجزاء ساختار قدرت را هم شامل می شود، کشور با انبوهی از بحران ها و گرفتاری ها روبه رو است و همه می دانند ماجرای تحریم ها طول و عرض این بحران را افزایش خواهد داد.

اما تدارکات و تهمیدات اندیشه ای و سازمانی لازم برای حل و فصل کم هزینه و پردستاورد این مسائل به هیچ وجه مشاهده نمی شود و ما در حد نصاب نمی بینیم چاره ای ارایه شود.

رییس موسسه دین و اقتصاد با تاکید بر مراجعه به تاریخ در ردگیری مسائل کنونی کشور گفـت: هدف آن است که مراجعه به تاریخ می تواند ما را در این زمینه مجهز کند و نشان دهد که شکل و شمایل امروزی اصل و مبانی مقاومت در برابر توسعه هم در سطح اندیشه و هم در سطح عملی چگونه است.

مثلا در سه دهه گذشته یک تبلیغات سازمان یافته ای بر علیه طرز اداره اقتصاد کشور در 10 ساله اول انقلاب وجود دارد در حالی که وقتی به واقعیت ها از هر زاویه ای مراجعه می شود می بینید ما باید نسبت به آن دوره عمقیق تر فکر کنیم و درس بگیریم که در آن شرایط که هشت سال از 10 سال آن در جنگ سپری شد، چگونه بوده که هم رفاه عمومی بیشتر ، جایگاه نسبی ما در سطح نظام بین الملل بسیار آبرومندانه تر ، پیوند بین دولت و مردم خیلی نزدیک تر، فساد کمتر، .

بوده است.

این اقتصاددان افزود: در شرایط کنونی که به اعتبار آنچه در گذشته هم بیان کرده ام، ما در معرض خطر بازگشت یک موج شدید رکود تورمی هستیم، مقایسه داده ها از نظر رفاه عمومی بعضا بسیار تکان دهنده و نیازمند تامل های ژرف کاوانه ای است این چه اداره ای است که می خواهد ذهن ما را نسبت به واقعیت هایی که با گوشت و پوست خود حس کردیم را دستکاری کند.

در این ردگیری تاریخی مشاهده کردیم در سال 1367 که آخرین سال جنگ و بدترین فشار بیرونی را تحمل می کردیم همچنین کاهش قیمت نفت و فشارهای مافوق طاقت بر علیه اقتصاد ایران روبرو بوده ، گزارش های رسمی بانک مرکزی حاکی است که خانوارهای ایرانی در آن سال به طور متوسط 122 کیلو گوشت قرمز مصرف می کردند و در دوره بعد از جنگ و به اسم تعدیل ساختاری وقتی برنامه های جدید در دستور کار قرار گرفت این گزارش ها نشان داد که از سال 68 تا 72 تقریبا 42 کیلو سرانه گوشت مصرفی خانوارهای ایرانی کاهش یافته است و این مسیر همین طور استمرار داشته و شما می توانید رد آن را تا امروز دنبال کنید.

مومنی تصریح کرد: گزارش های رسمی حکایت دارد که ما در سال 1383 از 122 کیلو مصرف گوشت قرمز به 60 کیلو مصرف و در سال 1391 به 41 کیلو رسیده ایم، این یعنی یک سقوط در یکی از حیاتی ترین عرصه های نیاز اساسی مردم، البته همین روند در مورد گوشت سفید، کره، .

نیز عینا تکرار شده و بعضا هم خیلی تکان دهنده است.

اما در این وسط خیلی صحبت می شود که این کارها برای مردم شده است.

بنابراین ما نیاز داریم به تلقی خود از مردم نگاهی داشته باشیم، خدمت ما به کدام مردم بوده؟ این استاد دانشگاه با بیان اینکه گزارش مرکز آمار نشان می دهد که از سال 69 تا 73 واردات کالاهای لوکس و تجملی 53 برابر افزایش یافته است، افزود: معمولا ما در اقتصاد تغییرات مثلا 3، 5 یا 10 درصد را دنبال می کنیم اما شاهدیم در این سه دهه گذشته واردات این کالاها چندین برابر شده اما نیازهای اساسی مردم روند غیرمتعارف کاهنده و بحران ساز را دنبال می کند.

با کدام تلقی از مردم این جهت گیری و کارنامه متفاوت را نشان داده می شود.

مومنی خاطرنشان کرد: عینا این مساله در مورد ماجرای نرخ ارز نیز قابل ردگیری است، در مقاله تاریخی دکتر شاکری با استناد به گزارش سایت قطره و به نقل ازهای رسمی طی سه دهه گذشته سیاست افزایش نرخ ارز و میدان دادن به بانک های خصوصی و تخصیص رانت خلق پول از هیچ توسط این بانک ها بیشترین قدرت توضیح دهنگی درباره رشد نقدینگی و تورم را داشته است.

اما بعضا مافیای رسانه ای موجود در ایران تلاش می کند تا نشان دهند این دو مورد تاثیر در گرفتاری های ایران نداشته است و علائم محسوسی از جهت گیری های این سیستم مافیای رسانه ای وجود دارد برای بذرپاشی در جهت ترغیب نظام تصمیم گیری برای جهش نرخ ارز در سال آینده .

وی گفت: یک سر این موضوع تلاش این گروه و منافع آنهاست و یک سری آن این است که چرا دولت و مجلس معمولا بیشتر به توصیه های آنها توجه می کنند؟ اینها چیزهایی است که از طریق شناخت منطق های رفتاری بنیادی تاریخی، می توان مابه ازای امروزی نیز پیدا کرد.

این اقتصاددان در مورد تصمیم حذف چهار صفر از پول ملی گفت: چرا در حالی که بخش بزرگی از حاکمیت دولت در بازار سرمایه و پول در حال از دست رفتن است و گزارش رسمی بانک مرکزی می گوید به خاطر سهل انگاری در بانک ها و نقش سیاست دستکاری قیمت های کلیدی 70 درصد کل نقدینگی کشور طی 5 سال اخیر به وجود آمده و در شرایطی که این بحران ها و تهدیدها وجود دارد یک دفعه در این شرایط ملتهب که چشم اندازهای ناشی از تحریم ها به آن اضافه می شود، بحث حذف 4 صفر از پول ملی مطرح می شود؟ مومنی افزود: بعد که گزارش های کارشناسان ارایه می شود مبنی بر اینکه این اقدام نمایشی و صوری است مقام رسمی بانک مرکزی اعلام می کند که می دانیم این اقدام هیچ فایده ای ندارد اما ایشان پاسخ نمی دهند که چرا در حالیکه می دانید این کار سودی ندارد در این شرایط خطیر و پیچیده می خواهید وقت دولت و مجلس را درگیر کنید؟ ذهن خود را درگیر می کنید تا از چه چیزهایی غافل شوید؟ به چه کسانی نفع و به چه کسانی ضرر می رساند؟ چرا بانک مرکزی عنوان خلافکارانه اضافه برداشت بانک های خصوصی از بانک مرکزی را به وام تغییر داد؟ چرا جریمه 34 درصد اضافه برداشت بانک ها تبدیل به پرداخت سود 18 درصدی به بانک مرکزی شد؟ در این ماجراها چه کسی در خدمت چه کسی است؟ رییس موسسه دین و اقتصاد با اشاره به عدم شفافیت در تخصیص منابع ارزی گفت: چرا علارغم تصریح رییس جمهور محترم مبنی ضرورت اعلام شفاف اسامی بنگاه های دریافت کننده ارز متاسفانه از شهریور امسال دوباره این روند متوقف شده است از این عدم شفافیت ها چه کسی نفع می برند؟ و پنهان شدن عنوان چه کسانی به نفع چه کسانی و به ضرر چه کسانی است؟ بنابراین در شرایط کنونی یک هوشمندی سطح بالا از ناحیه جامعه مدنی نیاز است.

وی ادامه داد: در اسامی قبلی که منتشر شد کسانی افشا شدند که به اسم تولید ملی محصولات کاملا ساخته شده از خارج را می آورند و از معافیت های تولید بر خوردار می شوند.

جالب آنکه عده ای به این افرادی که مونتاژکاری فاسد، ضدتوسعه ای و ضدمردمی را انجام می دهند جایزه امین الضرب را می دهند.

چه خبر است؟ وقتی جایزه امین الضرب را به یک بنگاهی دادند که به اسم تولید به خارجی ها بازارسازی می کند، وابستگی کشور به خارج را تعمیق می کند یادم افتاد که چند سال پیش به یکی از بدنام ترین بانک های خصوصی از شدت خلافکاری و زیر پا گذاشتن قوانین و مقررات جایزه ملی بهره وری را داده بوند.

مومنی یادآور شد: درحالیکه چند وقت پیش مقام رهبری گفته بودند که اقلام قاچاق را باید آتش زد، چرا به اظهارات بسیار تکان دهنده سرپرست سازمان توسعه تجارت در مورد شگرد واردات چی ها توجه نمیشود.

ایشان در نهایت نجابت گفته بودند تحت نام خنثی کردن تحریم ها و تسهیل تولید، برخی واردکننده های مشکوک اقلام غیرضروی و حتی ممنوع را بدون ثبت سفارش در گمرک دپو کرده و با سهل گیری از سوی گمرک عبور می دهد و ما با یک فهم عمیق تاریخی می توانیم منطق های بنیادی این رفتارها را شناسایی کنیم.

مومنی با هشدار نسبت به خصوصی سازی در بخش نفت کشور گفت: یکی از مشکوک ترین اقدامات در وزارت نفت صورت می گیرد، در شرایطی که اقتصاد ملی از سویی با فشارهای تحریمی و از سوی دیگر با شدیدترین بحران ها روبه رو است و گزارش های رسمی تحریم کنندگان نیز حاکی است که هدف تشدید تحریم ها تا مرز توقف تولید نفت ایران است، در این شرایط موجی با عنوان برون سپاری و خصوصی سازی در حیطه نفت به راه افتاده است که یک موج حاکمیت زدایی خطرناکی را دنبال می کند، بنده صمیمانه و مشوقانه به نهادهای نظارتی کشور در این زمینه هشدار می دهم که تحرکات تحت عنوان برون سپاری نفتی را به اعتبار شرایط تاریخی در دستور کار خود قرار دهند.

وی ادامه داد: همچنین برای به هم ریختن دانشگاه صنعت نفت آبادان که یکی از خوشنام ترین و باکیفیت ترین مراکز آموزش عالی کشور است، در لابه لای یکی از تبصره های بودجه سال 98 یک تصمیم در مورد نظام آموزش عالی می گیرند که از این عدم شفافیت و آشفتگی ها بوی خوش به مشام نمی رسد و در این زمینه امیدواریم هم در وزارت علوم هوشیاری بایسته وجود داشته باشد و جلوی این اقدام بدعت آمیز گرفته شود هم از نمایندگان مجلس می خواهم کاری که به حیطه دیگری مربوط است و به هیچ وجه جنبه یک ساله ندارد در لای تبصره های مختلف بودجه اجازه عملیاتی شده را ندهند چون این اقدامات هیچ نسبتی با توسعه کشور ندارد و منشاء آشقتگی است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: آنچه ما می فهیم این است که اگر دولت اهتمام صادقانه و بایسته در شفاف سازی فرایندهای تصمیم گیری، تخصیصی منابع داشته باشد و به حساب آوردن مردم و جلب مشارکت آنها در این فرایندها را مدنظر قرار دهد به یقین در این شرایط کشور را بسیار کم هزینه تر و پردستاورتر اداره می شود و برای این کار نیازمند یک بستر معرفتی هستیم که این از دل مطالعات روش مند قابل وصول است.


کلید واژه ها: تاریخ - اصلاح - صنعت نفت آبادان - خوشنام ترین - خارق العاده - دانشگاه علامه طباطبایی - دانشگاه - آموزش - عالی - علامه طباطبایی - استاد دانشگاه - توسعه نیافتگی - دانشگاه علامه - سالگرد درگذشت - اقتصاد - مقاومت - تاریخی - آبادان - فرشاد مومنی - بودجه - تصمیم - توسعه - شرایط - تصویر - ایران - خصوصی سازی - بانک مرکزی - کشور - طباطبایی - بانک

آخرین اخبار سرویس:
ذخیره سازی پرتقال های تنظیم بازاری در 13 شهرستان مازندران و 134 مرکز سورتینگ/مردم نگران میوه شب عید نباشند

اورژانس باید به بالگردهای دید در شب مجهز شود/ بالگردهای اورژانس به 54 فروند افزایش می یابد

افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان در سال آینده

جزییات 5خبر ویژه امروز شنبه 29 دی ماه 1397

عضو کمیسیون اقتصادی در گفت وگو با فارس: تصویب ماده 30 لایحه مالیات بر ارزش افزوده منجر به افزایش عدم شفافیت خواهد شد

احتمال عقب نشینی آمریکا از تحریم صد درصدی نفت ایران

تولید لکسوس GS و GS F متوقف نمی شود

افزایش 7 میلیونی قیمت پراید پس از قیمت گذاری جدید

بهنوش طباطبایی در کنار غول برفی! + عکس

معافیت مالیاتی صادرکنندگان مشروط شد

تلاش بر افزایش سهم مدیریت بانوان

آپارتمان های متری 5 میلیون تومان تهران کجاست؟

اعلام نرخ قبر در بهشت زهرا/ قبرهای نجومی واقعیت ندارند

تحریم داخلی بدتر از فشار خارجی است

راه اندازی سامانه جایگزین چک بانکی برای دستگاه های دولتی

رشد مبادلات اقتصادی قطر و ترکیه

میانگین سنی مدیران وزارت کار پنج سال جوان تر شد

صعود دلار در بازارهای جهانی

نیازی به واردات سیب و کیوی نداریم

کمبود عرضه دامنگیر بازار جهانی آلومینیوم

اورژانس باید به بالگردهای دید در شب مجهز شود/ بالگردهای اورژانس به 54 فروند افزایش می یابد

پست کنایه‎آمیز همتی؛ طرح مشکلات از سوی مسئولین در چارچوب استراتژی باشد

بودیمیر می تواند هزینه ای که برای جذب او شده را توجیه کند؟

مالزی 7.5 میلیارد دلار از بانک آمریکایی غرامت می خواهد

احتمال کمبود عرضه نفت جدی است؟

رشد 33 درصدی سبد نفتی اوپک در سال 2018

احتمال افزایش نرخ بهره در سال 2019 تقریبا صفر است

اورژانس باید به بالگردهای دید در شب مجهز شود/ بالگردهای اورژانس به 54 فروند افزایش می یابد

نفت سنگین ایران 8 دلار ارزان شد

سامان دادن به نرخ ارز اولویت جدی اقتصاد است

اقدام پژوهی چگونه توانستم میزان علاقه هنر جویان را به رشته حسابداری افزایش دهم ؟

سایپا دوباره افزایش قیمت داد

واردات 17 تن درزبند پاکت آبمیوه به کشور

2 طرح اشتغالزایی در منطقه آزاد چابهار کلنگ زنی شد

بیش از یک میلیون شغل با سیاست های فعلی دولت از بین می رود

عملیات اجرایی قطعه 10 پروژه راه آهن بوشهر - شیراز آغاز شد

خودروی مرموز IMs نیسان (+عکس)

برف بازی جلوی دوربین

ممکن است بازی Alien: Blackout برای کنسول ها هم عرضه شود

2 طرح اشتغالزایی در منطقه آزاد چابهار کلنگ زنی شد

60 درصد واحدهای شهرک های صنعتی زیرپوشش تصفیه خانه فاضلاب مرکزی

2 طرح اشتغالزایی در منطقه آزاد چابهار کلنگ زنی شد

افتتاح بزرگراه دیلم به گناوه با حضور وزیر راه

برنامه چین برای واردات هزار میلیارد دلاری از آمریکا

کنایه رییس کل بانک مرکزی به مسوولان

جزییات افزایش حقوق در سال آینده

تصادف خودرو با هواپیما در فرودگاه مهرآباد +عکس

چابهار نقطه تلاقی دو سند توسعه راهبردی ایران است

اشتغال پایدار در گرو مهارت آموزی

خرید توافقی 820 تن وش پنبه در خراسان جنوبی

حذف صفر از واحد پول ملی؛ نمونه های اتفاق افتاده و نتایج آن ها [قسمت دوم]

ابلاغ رشد 25 درصدی هزینه انشعاب برق از سوی وزارت نیرو

چابهار بهترین نقطه راهبردی ایران برای سرمایه گذاری است

1میلیارد ریال به واحدهای فناوری استان تسهیلات پرداخت می شود

چابهار بهترین نقطه راهبردی ایران برای سرمایه گذاری است

چابهار بهترین نقطه راهبردی ایران برای سرمایه گذاری است

آغاز پیش فروش بلیت های فیلم فجر

خبر 20، جمعه 28 دی 97

الکترونیکی شدن فرایندها کارآمدترین راه مبارزه با فساد و فرار مالیاتی

1میلیارد ریال به واحدهای فناوری استان تسهیلات پرداخت می شود

فراخوان راهپیمایی شنبه سیاه

تدوین نقشه راه عرضه محصولات نفتی در بورس دستور کار قوای سه گانه

فصلی جدید در صادرات گاز ایران/ اروپایی ها به ما اعتماد کردند

وضعیت قیمت سکه و طلا در هفته ای که گذشت

جزییات تولید بنزین در ایران طی 40 سال

ادامه افزایش بهای نفت در بازار جهانی

سقوط قیمت طلا در بازار جهانی

منطقی است حمایت از بخش خصوصی مادام العمر باشد؟

3 سناریوی مجلس برای قیمت بنزین

معافیت مالیاتی صادرکنندگان مشروط شد

52 میلیارد ریال به طرح های بیش از60 درصد پیشرفت اختصاص یافت

تدوین نقشه راه عرضه محصولات نفتی در بورس دستور کار قوای سه گانه

52 میلیارد ریال به طرح های بیش از60 درصد پیشرفت اختصاص یافت

میانگین نرخ یورو در نیما 10 هزار و 107 تومان شد

52 میلیارد ریال به طرح های بیش از60 درصد پیشرفت اختصاص یافت

الکترونیکی شدن فرایندها کارآمدترین راه مبارزه بافساد وفرارمالیاتی

ناآرامی در زیمبابوه

رییس کل بانک مرکزی: جنگ اقتصادی علیه مردم ایران کمتر از یک جنگ نظامی نیست

فردا؛ واریز بسته حمایتی 200 هزار تومانی بیمه شدگان تأمین اجتماعی

افتتاح ایستگاه برق بیضا تا پایان سال

راه ها و اموال عشایر اندیکا 90میلیارد ریال خسارت دیدند

گزارش / خسارت وارده به تاسیسات زیربنایی لرستان طی بارندگی های اخیر

نیت بیش از 99 درصد گردشگران در مشهد زیارت است

قیمت تیبا و ساینا توسط سایپا از سه تا شش میلیون تومان افزایش یافت + جدول

تهیه پارکینگ برای واحدهای مسکونی مازاد تراکم امری ضروری است

هزینه ساخت مسکن به 2.5 تا 4 میلیون تومان رسید

فارس من| توسعه گردشگری می تواند زمینه ساز توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال در سیستان و بلوچستان شود

کنایه رییس کل بانک مرکزی به مسوولان

گزارش تفکیکی باغات شهریار به دادگستری ارسال می شود

پیگیری سوژه مردم: توسعه استان خوزستان و سیستان و بلوچستان فارس من| توسعه گردشگری می تواند زمینه ساز توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال در سیستان و بلوچستان شود

راه ها و اموال عشایر اندیکا 90میلیارد ریال خسارت دیدند

برق روستاهای آبیک وصل شد

همتی: مردم جولان رانت جویان و رانت سازان را نمی پذیرند

اقدام پژوهی چگونه توانستم فرهنگ مصرف شیر را در دانش آموزان و خانواده ها افزایش دهم ؟

ابراز تمایل ترکیه برای افزایش مبادلات تجاری با ایران

اعتراف نوبخت و تحلیل رویترز از کاهش درآمد ارزی ایران

معاون توسعه، مدیریت و پشتیبانی مطرح کرد / رتبه بندی فرهنگیان در انتظار تصویب قانون

برق روستاهای آبیک وصل شد

10 حیوان خطرناک و وحشی کشور کانادا که روبه رو شدن با آنها مساوی است با مرگ

سه پیشنهاد مجلس برای قیمت بنزین در سال 98

مافیای رسانه ای برای جهش نرخ ارز در سال آینده بذرپاشی می کند/ بانک مرکزی عنوان اضافه برداشت بانک های خصوصی را به وام تغییر داد/ برون سپاری و خصوصی سازی در حیطه نفت خطرناک است

مافیای رسانه ای برای جهش نرخ ارز در سال آینده بذرپاشی می کند/ بانک مرکزی عنوان اضافه برداشت بانک های خصوصی را به وام تغییر داد/ برون سپاری و خصوصی سازی در حیطه نفت خطرناک است