مطالب مرتبط:
روحانی: فرمان عملیات کربلای 4 را هاشمی رفسنجانی صادر کرد
روحانی: فرمان عملیات کربلای 4 را هاشمی رفسنجانی صادر کرد / روایت روحانی از تاثیر درگذشت آیت الله هاشمی بر رهبری (فیلم)
روحانی: فرمان عملیات کربلای 4 را هاشمی رفسنجانی صادر کرد
آیا «رفسنجانی» فرمان اجرای عملیات کربلای4 را صادر کرد؟ /اسناد
فرمان عملیات کربلای 4 را هاشمی رفسنجانی صادر کرد/ دو ماهواره در هفته های آینده به فضا می فرستیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 دی 1397 ساعت 13:302019-01-11سياسي

تناقض در بیان روحانی و خاطرات هاشمی!/ چه کسی فرمان اجرای کربلای 4 را صادر کرد؟


حجت الاسلام روحانی روز گذشته در حالی عنوان کرد که مرحوم هاشمی رفسنجانی فرمان اجرای عملیات کربلای چهار را صادر کرد که خود در خاطراتش از زمان دقیق اجرای عملیات اظهار بی اطلاعی کرده است.

- تناقض در بیان روحانی و خاطرات هاشمی!/ چه کسی فرمان اجرای کربلای 4 را صادر کرد؟ " حجت الاسلام روحانی روز گذشته در حالی عنوان کرد که مرحوم هاشمی رفسنجانی فرمان اجرای عملیات کربلای چهار را صادر کرد که خود در خاطراتش از زمان دقیق اجرای عملیات اظهار بی اطلاعی کرده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازراهبرد معاصر؛ "حجت الاسلام روحانی روز گذشته در آیین دومین سالگرد ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: فرمان عملیات کربلای چهار را هاشمی صادر کرد و من کنار ایشان بودم ؛ اما هاشمی در خاطرات خود از سال 65 می نویسد: معلوم نبود که امشب حمله آغاز می شود یا خیر؟ آقای سنجقی را به منطقه فرستادیم.

نزدیک ساعت 10 خبر دادند که عملیات با نام کربلای چهار آغاز شده است؛ غافلگیر شدیم.

مرحوم هاشمی رفسنجانی در مصاحبه ای هم که در سال 94 با ایسنا داشته، ماجرای آن شب را اینگونه روایت می کند: دو سه روز قبل از عملیات به بوشهر رفتم و به شکل کاملاً ناشناس، غروب شبی که قرار بود عملیات شود، زمینی به طرف خوزستان آمدم و از اهواز و سه راهی آبادان - خرمشهر به سوی امیدیه رفتم که آقایان رحیم صفوی و دکتر روحانی با من بودند.

شب را در پایگاه امیدیه ماندم.

آنجا بود که خبر لو رفتن عملیات را شنیدم.

گرچه هاشمی گفته که رحیم صفوی با او بوده اما در روایت های منتشر شده از سرداران رشید و رفیق دوست آمده که رحیم صفوی شب عملیات در قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء (ص) بوده و در امیدیه نبوده است.

همچنین محسن رضایی فرمانده سپاه در دوران دفاع مقدس در برنامه تلویزیونی حالا خورشید در تاریخ 10 دی 97 گفت: همه از انجام عملیات کربلای چهار مطلع بودند؛ امام خمینی (ره)، شورای عالی دفاع که مقام معظم رهبری عضو آن بودند و هاشمی رفسنجانی از عملیات خبر داشتند؛ حتی هاشمی رفسنجانی همراه با آقای روحانی از بوشهر به صورت زمینی به منطقه آمدند.

اینکه گفته می شود این تصمیم شخصی بوده؛ اینگونه نیست.

حال سوال این است که آیا روایت های فوق در تضاد با هم هستند؟ و به عبارتی دیگر کدام روایت معتبرتر است؟ برای یافتن پاسخ این سوال ها باید نگاهی به راهبردها و شرایط سیاسی نظامی حاکم بر جنگ در سال های 64 و 65 انداخت.

** تصمیم جمعی مرحوم هاشمی رفسنجانی پس از اینکه مسئولیت جنگ را عهده دار شد، به دنبال این بود تا با اجرای یک عملیات موفق، جنگ را به پایان برساند.

به عقیده او عملیات خیبر در سال 62، ما را به همه اهداف نرساند.

عملیات بدر نیز در سال 63 با ناکامی مواجه شد.

هاشمی در خصوص عملیات والفجر 8 (عملیات فاو) نیز معتقد بود که کامل نشد.

حسین علایی می گوید: عملیات فاو موفقیت بسیار بزرگی بود، ولی این موفقیت بزرگ از سوی دستگاه دیپلماسی کشور تبدیل به یک دستاورد سیاسی نشد .

هاشمی نیز معتقد بود که در آن سال ها، دیپلمات های ورزیده و باسابقه خیلی کم داشتیم.

ضمن اینکه دیپلماسی خیلی فعالی نداشتیم، دست ما هم باز نبود.

به هر ترتیب با توجه به راهبرد اتخاذ شده از سوی فرمانده عالی جنگ، سال 65، سال سرنوشت جنگ نام گرفت تا با اجرای عملیات گسترده و سرنوشت سازی، جنگ به خاتمه برسد.

هاشمی در آن سال گفت: در محاسباتی که تاکنون شده، به نظر ما هیچ شرایطی بهتر از اینکه تسریع کنیم در پیشبرد کار جنگ به چشم نمی خورد.

وضع عمومی کشور و شرایط اقتصادی کشور هم ایجاب می کند که ما این مساله را اگر بتوانیم زودتر به نقطه ای برسانیم.

در سال 65 ارتش و سپاه مامور شدند تا هر کدام طرحی را برای اجرای عملیات ارائه بدهند.

احمد غلامپور فرمانده قرارگاه کربلا سپاه می گوید: مسئولین سال 1365 را سال سرنوشت جنگ معرفی کردند و از ما و ارتش خواستند که طرح بیاوریم و آن ها هم متعهد شدند که یک بسیج عمومی در کشور انجام دهند و نیرو و امکانات مورد نیاز ما را تامین کنند.

طرحی را که ارتش تهیه کرده بود به منطقه غرب اختصاص داشت و طرح سپاه در منطقه جنوب بود.

این مورد و موارد مشابه نشان می دهد که فرمانده عالی جنگ و مسئولان کشور در جریان طرح های عملیاتی سپاه و ارتش به خصوص عملیات های گسترده قرار داشتند.

محسن رضایی می گوید: ما جلسات مشترکی با آقای هاشمی و آقا می گذاشتیم که بعضاٌ آقای میرحسین موسوی هم در جلسات بود.

البته بیشتر دونفری (آیت الله خامنه ای و آقای هاشمی) در جلسات مانورها شرکت می کردند.

گفته های فوق نشان می دهد که شورای عالی دفاع در جریان طرح های عملیاتی ارتش و سپاه بوده و باتوجه به ساختار تشکیلاتی و فرماندهی عملیات های کربلای 4 و 5 که فرمانده عالی جنگ هاشمی رفسنجانی و فرمانده عملیات محسن رضایی بوده، رضایی بدون اجازه مافوق خود یعنی فرمانده عالی جنگ، اقدام به اجرای عملیات نکرده است؛ البته صدور فرمان آغاز عملیات از سوی آیت الله هاشمی ممکن است با ذکر جزییاتی همچون زمان، اسم رمز و.

نبوده باشد.

غافلگیری هاشمی نیز می تواند مربوط به زمان دقیق اجرای عملیات باشد.

انتشار اسناد مربوط به عملیات کربلای چهار می تواند پرده از اینگونه ابهامات بردارد.

سند منتشر شده از سوی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سپاه محسن رفیق دوست درخصوص زمان اعلام رمز عملیات از سوی قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء (ص) به یگان های عمل کننده می گوید: من از اول شروع کربلای 4 در منطقه بودم.

سی چهل نفر نماینده و ده بیست نفر امام جمعه و چند نفر از وزرا در سنگر بزرگی جمع شده بودند.

پدر یکی از شهدا رمز عملیات را خواند و من رفتم .

این گفته ها نشان می دهد که برخی از نمایندگان مجلسی که ریاست آن برعهده هاشمی رفسنجانی بوده نیز در جلسه اعلام رمز حضور داشتند.

ضمن اینکه رسم بوده، گاهی اوقات رمز عملیات ها به نیابت از فرمانده عملیات توسط افرادی همچون امامان جمعه و پدران شهدا قرائت شود.

محسن رفیق دوست درخصوص زمان اعلام رمز عملیات از سوی قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء (ص) به یگان های عمل کننده می گوید: من از اول شروع کربلای 4 در منطقه بودم.

سی چهل نفر نماینده و ده بیست نفر امام جمعه و چند نفر از وزرا در سنگر بزرگی جمع شده بودند.

پدر یکی از شهدا رمز عملیات را خواند و من رفتم.

این گفته ها تاکید بر این دارند که مسئولان کشور از اجرای عملیات کربلای 4 خبر داشتند و تصمیم شخصی نبوده است.

ضمن اینکه مصاحبه هاشمی رفسنجانی در سال 94 با ایسنا نشان می دهد که او به خوبی از طرح مانور و درگیری اطلاع داشته است.

** آیا فرماندهان از لو رفتن عملیات اطلاع داشتند؟ با مطرح شدن نام کربلای چهار ، موضوع لو رفتن عملیات در فضای افکار عمومی شکل می گیرد.

اما سوال اینجاست که لو رفتن عملیات چقدر موضوعیت دارد؟ به عقیده بسیاری از کارشناسان نظامی، استفاده از اصل غافلگیری (غافلگیری زمینی، زمانی یا تاکتیکی) در عملیات های گسترده به طور کامل امکان پذیر نیست و بلکه بسیاری از عملیات های نظامی با آگاهی کامل و یا نسبی دشمن صورت می گیرد و به موفقیت هم دست می یابد؛ مانند عملیات بیت المقدس (فتح خرمشهر) یا عملیات آزادسازی موصل.

سال 1365 از سوی مسئولان کشور، سال سرنوشت جنگ تعیین شده بود و باتوجه به اجرای عملیات های بزرگ ایران در زمستان هر سال (عملیات خیبر در زمستان 62، عملیات بدر در زمستان 63 و عملیات والفجر هشت در زمستان 64) رژیم بعث عراق انتظار داشت که عملیات گسترده ایران در زمستان سال 65 اجرا شود.

ضمن اینکه از عملیات خیبر، عملیات های بزرگ ایران به صورت آبی خاکی اجرا شده بود؛ از این رو آنان انتظار داشتند که با عبور از رودخانه یا هور، به اجرای عملیات بپردازیم.

همچنین اجرای عملیات گسترده نیازمند نیروی انسانی بسیار است، به طوری که برای عملیات کربلای چهار 260 گردان از سراسر کشور به جبهه ها اعزام شدند.

اجرای عملیات های مهندسی و رفت و آمدهای خودروها نیز می تواند جاسوسان عراقی را از اجرای یک عملیات بزرگ و مهم مطمئن سازد.

سرلشکر سلیمانی معتقد است که ما در همه عملیات های دفاع مقدس نسبتی از لو رفتگی را داشتیم.

در عملیات والفجر هشت که به عنوان عملیاتی با بالاترین شاخص غافلگیری و حفاظت اطلاعاتی در تاریخ دفاع مقدس شناخته می شود، رژیم بعث عراق فریب عملیاتی خورد و فریب اطلاعاتی نخورد؛ چرا که بعثی ها علیرغم دریافتی اطلاعاتی مبنی بر تحرکات ایران در ساحل اروند، معتقد بودند که ایرانی ها نمی توانند از اروند عبور کنند.

عبور رزمندگان در عملیات والفجر هشت از اروند، عراقی ها را هوشیار ساخت که ایرانی ها ممکن است دوباره از اروند عبور کنند.

ضمن اینکه تکِ پشتیبانی عملیات والفجر8، به فرماندهی عزیز جعفری در منطقه ام الرصاص و ابوالخصیب انجام گرفت و رزمندگان یگان های تحت امر این قرارگاه توانستند به مدت 2 تا 3 روز نیروهای بعثی را به خود مشغول سازند تا رزمندگان در فاو پیشروی داشته باشند تا خود را به کارخانه نمک برسانند.

پس حتی آنان به ام الرصاص هم حساس شده بودند.

از این رو عراقی ها در سال 65 اقدام به اجرای حمله هایی علیه ایران کردند تا مانع از اجرای عملیات گسترده ایرانیان بشوند یا اینکه عملیات مهم ایران را به تاخیر بیاندازند که مهمترین حمله آنان منجر به اشغال مهران شد که با اجرای عملیات کربلای یک توسط ایران، مهران بازپس گرفته شد.

در مورد عملیات کربلای چهار، علاوه بر تمام مواردی که ذکر شد و محتمل است؛ فرماندهان معتقدند که اطلاعات عملیات به دست عراقی ها افتاد.

رحیم صفوی در جمع راویان دفاع مقدس در اصفهان گفت: عملیات کربلای 4 توسط یکی از خودی ها لو رفته بود که کالک عملیات را برداشت و رفت پناهنده عراقی ها شد .

شهید سوداگر نیز در کتاب خاطرات خود با عنوان جاده های سربی به این موضوع اشاره و عنوان کرده است: .

عجیب اینکه به اسناد دسترسی پیدا کردیم که گویای اطلاع عراق از چگونگی استقرار و گسترش یگان های ما بود.

معلوم شد که اخبار ستون پنجم دشمن است.

در این خصوص که آیا فرماندهان پیش از آغاز عملیات اطلاع داشتند که عملیات لو رفته است و با آگاهی به لورفتگی عملیات فرمان اجرای عملیات را صادر کردند، سندی منتشر نشده است و حتی در عملیات کربلای چهار برخی از یگان ها توانستند وارد ابوالخصیب بشوند و خود را به جاده اول و دوم پس از ساحل غربی اروند برسانند.

فرماندهان قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء (ص) یعنی رضایی، شمخانی، رحیم صفوی و رشید در ساعت های اولیه امید به پیشروی نیرو داشتند اما پس از گذشت چند ساعت پس از آغاز عملیات محسن رضایی می گوید: عملیات در رده به کلی سری لو رفته است سردار جعفر اسدی فرمانده یگان 33 المهدی در دفاع مقدس در کتاب خاطرات خود با عنوان هدایت سوم گفته است: ما اولین یگانی بودیم که از اروند عبور کردیم و رسیدیم به جاده ی آسفالته.

لشکر 7 ولی عصر هم که سمت چپ ما بود، خودش را رساند آن طرف رود.

تماس گرفتیم و گزارش وضعیتمان را به حسین علایی دادیم.

بچه های گردان فجر و ابوذر رفتند تا جایی که دوباره تماس گرفتند که ما جاده ی دوم را هم گرفته ایم.

از نوارهایی که هنوز هم هست شنیده می شود که رشید به علایی می گوید: شما المهدی رو خط مقدم خودت بدون.

اگه عراقی ها صبح برای پاتک پیداشون بشه، لشکر 7 رو صاف می کنن.

واسه همین نیروی کمکی و مهمات برای المهدی پیش بینی کن.

معنی حرفش این بود که آن ها مطمئن شده اند ما مواضع تصرف شده را حفظ می کنیم و همه یگان ها تا قبل از روشن شدن هوا به هم می رسند.

اما خیلی زود فهمیدیم که لشکر 14 امام حسین (ع)، 8 نجف و سایر یگان ها در منطقه ی ام الرصاص مانده اند و نمی توانند خط عراق را بشکنند.

این روایت از سردار اسدی نشان می دهد که فرماندهان قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء (ص) یعنی رضایی، شمخانی، رحیم صفوی و رشید در ساعت های اولیه امید به پیشروی نیرو داشتند اما پس از گذشت چند ساعت پس از آغاز عملیات محسن رضایی می گوید: عملیات در رده به کلی سری لو رفته است و سپس دستور بازگشت نیروها را می دهد.

**مُصر به اجرای عملیات حجت الاسلام روحانی همچنین روز گذشته در خصوص عملیات کربلای پنج گفت: هاشمی رفسنجانی بعد کربلای 4 ناموفق، تصمیم گرفت عملیات دیگری انجام دهد و با صبر و حوصله و خستگی ناپذیری این کار را انجام داد.

در گزارشی دو روز پیش با عنوان 2 هفته سرنوشت ساز در تاریخ جنگ؛ کربلای 5 چرا و چگونه انجام شد؟" در خبرگزاری تسنیم منتشر شد، بر اساس اسناد منتشر شده از سوی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سپاه و مشروح جلسات فرماندهان سپاه با هاشمی رفسنجانی از پنجم تا هفدهم دی ماه، محسن رضایی از ابتدا تا انتها مٌصر به اجرای عملیات، هاشمی رفسنجانی ابتدا مصر اما در نهایت مردد بود و پس از شور محرمانه با محسن رضایی، تصمیم را به او واگذار کرد و برخی از فرماندهان ابهاماتی داشتند.

همچنین سردار رشید در اسفند ماه 92 در جمع پیشکسوتان دفاع مقدس در مسجد ولی عصر (عج) تهران گفت: شواهد و قرائنی که ما در آستانه عملیات کربلای چهار و پنج داشتیم مشخص می کرد که دشمن به دنبال طراحی و حمله به فاو است، در یک چنین شرایطی تصمیم گیری برای انجام عملیات با تضمین پیروزی، با تردید و دشواری های بسیار زیادی روبرو بود و سرانجام آقامحسن رضایی این تصمیم را گرفت.

حالا گفته شده و عزیزی هم که الان در راس یکی از قوای ممکلت است چند سال قبل فرمودند که این تصمیم را آقای هاشمی رفسنجانی گرفت، من احترام قائلم برای آقای هاشمی رفسنجانی، ولی حقیقتاً آن تصمیم را آقامحسن گرفت.

** انتشار اسناد انتشار اسناد عملیات کربلای چهار همچون نوارهای صوتی، دفترچه های راویان، گزارش های عملیات، کالک ها و فیش کمک های زیادی خواهد کرد تا ابهامات و برخی تناقضات در خصوص این عملیات پر سر و صدا و همچنین دیگر عملیات ها را رفع کند.

سردار رودکی که از فرماندهان عملیات کربلای 4 بوده و هم اکنون رییس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس است، در مصاحبه ای عنوان کرده که اسناد این عملیات در آینده منتشر خواهد شد.

همچنین انتشار اسناد و مذاکرات شورای عالی دفاع به یافتن پاسخ ابهامات دفاع مقدس کمک خواهد کرد.

سردار صفوی در آذرماه سال 92 از پیاده سازی تمام نوارهای مربوط به شورا خبر داد و گفت: بنده بر این کار نظارت می کنم.

آن ها در واقع تماماً حقایق جنگ است.

انتهای پیام/ منبع: تسنیم
کلید واژه ها: هاشمی رفسنجانی - هاشمی - رفسنجانی - حجت الاسلام روحانی - روحانی - آیت الله هاشمی رفسنجانی - برنامه تلویزیونی - مقام معظم رهبری - آیت الله هاشمی - صفوی - فرمانده سپاه - دکتر روحانی - بوشهر - تصمیم - منطقه - محسن رضایی - امام خمینی - دفاع مقدس - رشید - آیت الله - خوزستان - آبادان - سالگرد - برنامه - خورشید - مصاحبه - خرمشهر - تاریخ - رضایی - همراه

آخرین اخبار سرویس:
راه حل فضای مجازی فیلتر نیست

ظرفیت های مشهد و روستاهای حریم را نشناخته ایم

بیش از 600 نفر با شهردار قرچک ملاقات کردند

کشف 2 برنامه اندرویدی سارق اطلاعات بانکی

مسابقه بزرگ نقش و نگار فرزندان انقلاب برگزار می شود

احادیث جعلی ابوهریره زمینه حمله مستشرقان به اسلام را فراهم کرد

برپایی نمایشگاه توانمندی های بانوان در سمنان

بزرگداشت شهادت حضرت زهرا در روسیه

چرا در تولید علوم انسانی اسلامی دانشگاه ها مؤاخذه نمی شوند/ توقف 50 درصدی برنامه های پژوهشی حوزه

«غرور» در مقابل پروردگار، کفران است

همایش کتاب سال حوزه با حضور آیت الله مکارم برگزار می شود

همسر «شهید بلباسی» و چالش عکس 10 ساله

اجرای طرح کرسی تلاوت قرآن در زنجان

امضاء تفاهم نامه ستاد بازسازی عتبات عالیات قزوین با تولیت حرم طفلان مسلم

در نشست علنی امروز مجلس صورت گرفت تذکر نماینده فلاورجان به دژپسند درباره لزوم رسیدگی به تخلفات متعدد سازمان خصوصی سازی

نامه 200 تشکل دانشجویی به شورای نگهبان: شروط پنج گانه مجلس از تبعات پیوستن به پالرمو نمی کاهد/ اشتباه تاریخی برجام تکرار نشود

انتصاب دیگر در بلدیه/معاون مالی اداری شهرداری تهران تغییر کرد+حکم

آغاز ثبت نام دوره آموزشی حدیث خوانی و فهم حدیث در حرم حضرت معصومه

حجت الاسلام سعیدی: توجه به قداست ها نباید به معنای تظاهر باشد

آیا کرباسچی بازداشت شده است؟

جمالی در تذکر شفاهی: دریافتی بازنشستگان را در لایحه بودجه 98 ترمیم کنید

عضو شورای عالی حوزه: موقوفات حوزه را به حوزه برگردانید/ حوزه بودجه بگیر و عضو دولت نیست

با حضور اعضای تشکل ها و اتحادیه های دانشجویی برگزاری اردوی تخصصی دختران روح الله در دانشگاه آزاد اسلامی

نوبخت حقیقی در تذکر شفاهی مطرح کرد تعیین گروهی مشترک برای دریافت مالیات عادلانه از پزشکان

استفاده رسانه ها از چهره ها به عنوان مصاحبه کننده ؛ حرفه ای یا غیر حرفه ای؟

غلامحسین کرباسچی به زندان رفت/ کدام سخنرانی دلیل بازداشت بود؟/اظهارات مرعشی

رسانه آزاد نداریم/ با فیلتر تلگرام همه ضرر کردیم/ بخاطر حجاب دختران و زنان را دستگیر می کنیم

1000 بازنشسته همچنان مشغول به کار هستند/ قوه قضاییه ورود می کند؟

استخدام تکنسین برق در شرکت مهندسی پایاب ایده انرژی اندیشمند

190 واحد مسکونی آماده تحویل به مددجویان کمیته امداد

رونمایی از سند برنامه جامع سلامت

10 برابر شدن تولید برق در جمهوری اسلامی

روحانی: حجاب از مردان شروع می شود نه با دستگیری دختران

گزارش تصویری: نشست وزیر و مدیران ارشد وزارت ارتباطات با روحانی

تشکیل پرونده برای مسئولان شهرداری در استان قزوین به اتهام مالی

توضیحات پرویز کاظمی در رابطه با بدهی حسین هدایتی

فرار جوانان از ازدواج به دلیل هزینه های سنگین

چندین انتصاب در سازمان تامین اجتماعی

از صرفه جویی در حقوق تا ادغام کلاس ها

اعلام نتایج اولیه آزمون ملی دندانپزشکی

فرار مالیاتی فقط محدود به پزشکان نیست

شمارقربانیان انفجار خط لوله نفت به 85 تن رسید

استخدام صندوقدار در شرکت زال ایرانیان (لمیز) در تهران

استخدام تعدادی وسط کار خانم یا آقا در تهران محدوده جمهوری

راه یافتن وزیر پیشین طالبان به کابینه اشرف غنی

باید با غرور دستاوردهای 40 سالگی انقلاب را بازگو کنیم

نمایندگان حق ندارند به تولیدکنندگان داخلی خودرو توهین کنند

عقد ودیعه چیست؟

محمودی: وحدت و همدلی به تداوم انقلاب کمک می کند

ویدئو / سخنان رییس جمهور در جمع وزیر و مدیران ارشد وزارت ارتباطات

ارنامه چهل ساله نظام دینی ارائه می شود

از سوی جنبش مردمی پاسداشت چهل سالگی انقلاب کتاب «گلستان انقلاب» با موضوع دستاوردهای چهل ساله انقلاب رونمایی شد

قاضی پور در تذکر شفاهی مطرح کرد حضور افراد ضدانقلاب در شورای ارزیابی فیلم ها

توسط رییس ستاد برگزاری چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب عناوین ایام الله دهه فجر چهلمین سالگرد انقلاب اعلام شد

عکس | علی پروین کنار اکبر عبدی پشت صحنه یک سریال

پیکر شهید دفاع مقدس «هوشنگ مرتضوی» تشییع شد

بانوان طلبه روش های تخصصی مقاله نویسی را فر گرفتند

تربیت طلاب فاضل و متخلق به اخلاق مهمترین وظیفه اساتید است

دانشگاه ها به هویت شهر مقدس قم توجه داشته باشند

بازداشت خبرنگار پرس تی وی در آمریکا نقض آشکار آزادی بیان است

درخواست تعدادی از وزیران از رهبری در مورد CFT و پالرمو

برای برخورد با مافیای کنکور، اول از پول هایشان چشم پوشی کنید

مخالفت با «فیلترینگ» به ائمه جمعه رسید

شماره جدید «افق حوزه» منتشر شد+ دانلود

چرا موگرینی در نشست ضدایرانی ورشو شرکت نمی ‎کند؟

واکنش بطحایی به انتخابات عضویت در شورای عالی آموزش و پرورش

ادعاهای عجیب فیاض: تاک شوهای تلویزیون همجنس گرایانه است

کمربندی که کودکان افسرده را شناسایی می کند

اخاذی در فضای سایبری

ائمه جمعه به جمع مخالفان «فیلترینگ» پیوستند

روسیه و قفقاز مقصد گوجه فرنگی آذربایجان شرقی

ایمنی آتش نشانی در فرودگاه های ایران استاندارد بین المللی دارد

پیکر یک شهید دفاع مقدس پس از 32 سال تشییع شد

انتخاب نماینده شهرداری تهران در مجمع ملی کاهش خطرپذیری

غلامحسین کرباسچی به زندان رفت

در تلویزیون می گویند «شرم بر مجلس» و نمایندگان را تضعیف می کنند

تعرفه های دولتی موجب زیان دهی مراکز درمانی هلال احمر می شوند

مردم از ایستادگی دو جبهه چپ و راست مقابل هم خسته شدند/ سیاست های دولت به نفع ثروتمندان بوده است

ماجرای دستگیری اسماعیل بخشی/ بازی نخ نمای رسانه های معاند مشخص شد

شکایت جدید روحانی از رسایی

غلامحسین کرباسچی بازداشت شد

شروط پنج گانه مجلس از تبعات پیوستن به کنوانسیون پالرمو نمی کاهد/ اشتباه تاریخی برجام تکرار نشود

از بازداشت کرباسچی بی اطلاعم/ احضاریه ای به ما نرسیده است

رییس جمهور پاسخگوی کوتاهی در ارائه بسته حمایتی به کارگران باشد/ مسائل مهم کشور را معطل وعده های اروپایی نکنید

ائمه جمعه هم به جمع مخالفان «فیلترینگ» پیوستند| خواه ناخواه باید از فضای مجازی استفاده کنیم

باید با غرور دستاوردهای 40 سالگی انقلاب را بازگو کنیم

تشریح جزییات جشنواره رسم سرخ در حوزه ایثار و شهادت/لزوم توجه به اینفوگرافیک

رونمایی از کتاب گلستان انقلاب در بسیج رسانه ملی

«دلالت های تربیتی فلسفه زیبایی شناسی» بررسی می شود

انقلاب اسلامی؛ دانشگاهی برای تمام انقلاب های مردمی جهان

فعالیت 50 انجمن خیریه و احصاء 800 نیت وقف در خراسان رضوی

همه پرسی برای خودمختاری منطقه مسلمان نشین فیلیپین

تبیین دستاوردهای 40 ساله انقلاب؛ در قالب «گفتمان های دینی» در تویسرکان

نشست خبری ستاد چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی

مؤسسات قرآنی سرمایه اجتماعی خود را افزایش دهند

برپایی نمایشگاه «خیمه گاه حضرت زهرا(س)» در اقبالیه

معرفی فاطمه(س) به عنوان الگو و اسوه زنان عالم

نقش مؤثر دفاتر تسهیل گری در شناسایی آسیب های اجتماعی

مسئولان جشنواره فجر دید خود را نسبت به تهیه کننده فیلم ضد ایرانی تغییر دهند

آغاز ثبت نام در انتخابات عضویت در شورای عالی آموزش و پرورش

تناقض در بیان روحانی و خاطرات هاشمی!/ چه کسی فرمان اجرای کربلای 4 را صادر کرد؟

تناقض در بیان روحانی و خاطرات هاشمی!/ چه کسی فرمان اجرای کربلای 4 را صادر کرد؟