مطالب مرتبط:
وظایف دستگاه دیپلماسی دربرابر دولت گرجستان
حبیبی:
 
 دستگاه دیپلماسی از رصد رسیدگی به تحولات غرب غایب نباشد/ دولت با کسانی که حاضر نیستند قیمت ها را پایین بیاورند، برخورد کند
لزوم تذکر دستگاه دیپلماسی به دولت فرانسه به خاطر رفتار وحشیانه با مردم
دستگاه دیپلماسی از رصد رسیدگی به تحولات غرب غایب نباشد/ دولت با کسانی که حاضر نیستند قیمت ها را پایین بیاورند، برخورد کند
هفته دولت فرصت مناسبی برای بازخوانی عملکرد و وظایف دستگاه های اجرایی است/توانمندسازی منابع انسانی راهکار خروج جامعه از بحران است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 دی 1397 ساعت 13:222019-01-11سياسي

وظایف دستگاه دیپلماسی دربرابر دولت گرجستان


دولت به ویژه وزارت امور خارجه، باید در انشاء توافق نامه های فی ما بین، جلوی هر گونه سوء استفاده، برداشت یک طرفه و تخلف طرف گرجی را پیش بینی و برای آن راه کار مناسب تدبیر کند.

- اولین لغو قرار داد بین ایران و گرجستان در آبان سال 1389 امضاء گردید.

پس از لغو ویزای عبور و مرور بین شهروندان دو کشور، شاهد رونق در حوزه تجارت و بازگانی بین دو کشور بودیم.

همچنین شهروندان ایرانی زیادی نیز جهت سفرهای توریستی، تحصیل و فعالیت اقتصادی عازم گرجستان شدند.

در تیرماه 1392 دولت ائتلافی جدید گرجستان به رهبری سرنا ایونشویلی که تنها 11 ماه از حضور در قدرت این کشور می گذشت طی یک تصمیم یکجانبه، نظام بدون ویزا بین دو کشور را لغو کرد.

قبل از آن نیز سخت گیری های غیر معمول و رفتارهای ناپسند مامورین مرزی در زمان ورود ایرانیان به گرجستان گزارش می گردید.

در یکی از موارد در مهرماه 1392 از ورود 68 مسافر ایرانی پرواز هواپیمایی آتا که از تهران عازم تفلیس بود جلوگیری شد.

  با این تصمیم شهروندان ایرانی برای حضور در گرجستان باید از سفارت این کشور در تهران، ویزای معتبر تهیه می کردند.

این درحالی بود که به دلیل بی تجربگی و کند بودن سیستم صدور ویزا، متقاضیان تا سه ماه در نوبت درخواست ویزا قرار می گرفتند این مسئله علاوه بر اینکه موجب ضرر و زیان بسیاری از تجار ایرانی در گرجستان گردید، بر صنعت گردشگری و تجارت گرجستان نیز تاثیر منفی گذاشت.

این اقدام دولت گرجستان با اعتراض بخش هایی از احزاب ائتلاف آرمان گرجی نیز مواجه شد.

در تاریخ اسفند ماه 1393 معاون رییس پارلمان گرجستان آقای گوباز سانیکیدزه اعلام نمود تشدید رژیم روادید با ایران اقدام درستی نبوده است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از حامیان گرجستان می باشد گفت: با توجه به تهدیدهای موجود دولت وظیفه دارد نسبت به تامین امنیت کشور اقدام کند اما ایران کشوری نیست که از سوی آن خطری متوجه گرجستان شود و همواره ایران از تمامیت ارضی گرجستان حمایت نموده است.

پس از گذشته سه سال و اذعان ضمنی دولت مردان گرجی به اشتباه بودن تصمیم سال 2013، و تحسین خویشتن داری دولت جمهوری اسلامی ایران برای پایبندی به توافق اولیه، دربهمن 1394(فوریه 2016) هموطنان ایرانی توانستند بدون نیاز به اخذ ویزا به گرجستان مسافرت نمایند.

این مسئله آمار جهانگردان ایرانی در گرجستان را در سال 2017 تا 270 هزار نفر افزایش داد.

تبلیغات دولتی گرجستان، دعوت های سفیر گرجستان در تهران از سرمایه گذاران ایرانی، قوانین مهاجرتی این کشور، امکان دریافت اقامت در قبال خرید ملک و .

باعث اشتیاق ایرانی ها برای حضور و سرمایه گذاری در این کشور گردید.

تبلیغات شرکت های ایرانی و گرجی در فضای رسانه ها به ویژه شبکه های اجتماعی به تب سفر به گرجستان دامن زد وتصورات آرمانی بعضی از هموطنان عزیز ناشی از تبلیغات جهت دار این شرکت ها، آنها را به مهاجرت، سرمایه گذاری، تحصیل و جهانگردی در این کشور تشویق و تحریک نمود اما متاسفانه چند هفته ای است که شاهد رفتارها خارج از عرف، بعضا توهین آمیز و خلاف روح  توافقات دو جانبه از سوی دولت گرجستان در قبال هموطنان عزیز می باشیم.

مخاطب این نوشتار سه بخش می باشند: 1.

دولت گرجستان رفتار دولت گرجستان به عنوان دولتی نوپا و کم تجربه در امر حکومت داری و روابط بین الملل، تداعی کننده دولیت غیر قابل اعتماد وبی ثبات در حوزه قانون گذاری و اجرا می باشد.

عدم توفیق گرجستان در عادی سازی روابط با  روسیه، بحران آفرینی دولت ساکاشویلی در قضیه اوستیای جنوبی که منجر به جنگ سال 2008 و به مخاطره افتادن بیست درصد از خاک این کشور گردید، رفتارهای پرفراز ونشیب این کشور با اتباع کشورهایی همچون هند، چین، کشورهای عرب خاورمیانه و حتی عمان وتغییرات خلق الساعه قوانین در این کشور موید واقعیت گفته شده می باشد.

چنین شرایطی افکار عمومی کشورهای دیگر را در قبال گرجستان به شدت تخریب کرده ودر روند توسعه این کشور را که وابسته به سرمایه گذاری خارجی و صنعت توریسم است، دچار آسیب خواهد کرد.

برخورداری از رتبه های جهانی در زمنیه امنیت، فضای کسب و کار و .

هر چند مهم است اما آنچه به ایجاد، توسعه و حفظ سرمایه اجتماعی برای یک شکور درن زد افکار عمومی جهانی منجر می شود، اعتماد عمومی است.

کسب تجربه از گذشته، رفتار متعارف و قابل قبول، همراه با احترام و رعایت نرم های بین المللی و استقلال در تصمیم گیری می تواند جایگاه این کشور را در نظام بین الملل ارتقا دهد.

خلاصه اینکه انتظار می رود دولت گرجستان بتواند نماینده شایسته ای برای مردم مهمان نواز، مهربان و دارای سابقه تمدنی و فرهنگی گرجستان باشد.

2.

دولت جمهوری اسلامی تنظیم روابط بر اساس جایگاه کشور مقابل در نظام بین الملل و تجربیات حاصل از رفتارهای آن، یک امر پذیرفته شده در دیپلماسی است.

دولت جمهوری اسلامی و به ویژه وزارت امور خارجه که در روابط خود با گرجستان دارای تجربه و شناخت کافی می باشند باید در انشاء توافق نامه های فی ما بین جلوی هر گونه سوء استفاده، برداشت یک طرفه و تخلف طرف گرجی را پیش بینی و برای آن راه کار مناسب تدبیر نمایند.

ر فتار خویشتن دارانه دولت جمهوری اسلامی درقبال رفتارهای یک طرفه دولت گرجستان و خود داری از عمل متقابل که حقی شناخته شده است، شایسته دولتی مقتدر، با تجربه و آینده نگر است اما باید پذیرفت که این رفتار نباید به گونه ای باشد که طرف مقابل را دچار خطای محاسباتی نماید.

از طرف دیگر متولیان امر به ویژه سفارت کشورمان در گرجستان بسان دیده بان و حافظ منافع جمهوری اسلامی و پشتیبان اتباع کشور، باید به صراحت و ضعیت و چشم اندازهای آتی را شناسایی و به اطلاع عموم برسانند.

توصیه ها و هشدارهای سفیر محترم کشورمان در گرجستان در بهار سال جاری هر چند مورد بی توجهی عده ای از هموطنان عزیز قرار گرفت، اما عده زیادی با قبول این توصیه ها، گرجستان را از مقاصد مهاجرت، سر مایه گذاری، جهانگردی و یا ادامه تحصیل فرزندان خود حذف کردند.

لذا صراحت لهجه در اطلاع رسانی، خودداری از مصلحت اندیشی های دیپلماتیک و دیگر پسند وا طلاع رسانی وسیع می تواند در راهنمایی هموطنان عزیز و جلوگیری از اتفاقات مشابه موثر باشد.

3.

هموطنان عزیز ایرانی از برخورد نامتعارف وا قدام یک جانبه گرجستان در لغو موافقتنامه لغو رژیم روادید( 2013) و اتفاقات تلخی که برای ایرانیان در این کشور رقم خورد تنها چهار سال می گذرد.

صرف نظر از نقدهای جدی که نگارنده به مقوله مهاجرت، برداشت ایرانیان از سر مایه گذاری در خارج کشور، ادامه تحصیل در دانشگاه های فاقد کیفیت منطقه و .

اشتیاق مجدد ایرانیان به کشور گرجستان علیرغم تجربیت و سوابق موجود قابل درک نیست تاسف بارترین بخش موضوع آنجاست که هموطنی با فروش دارایی های خود و به قصد مهاجرت و بدون توجه به جنبه های اقتصادی، سیاسی، ا جتماعی، فرهنگی مقصد  بار سفر بسته و خود و خانواده اش را در مسیری ناشناخته و غیر قابل اعتماد قرار می دهد که پیش بینی آینده آن حتی برای یکسال هم ممکن نیست.

شوربختانه بعضی از افراد علیرغم اطلاع از وضعیت گذشته و توصیه های جدی کارشناسان امر مبنی بر احتمال بالای تکرار وضعیت مشابه و .

در همان مسیر قرار می گیرند و سرمایه های مالی، معنوی و روانی خود و خانواده را به مخاطره جدی می اندازند.

لذا به هموطنان عزیز توصیه می  گردد قبل از هر گونه اقدامی برای مهاجرت، سرمایه گذاری و یا حتی جهانگردی، اطلاعات لازم را در خصوص شرایط در ابعاد مختلف مورد برر سی قرار داده و به توصیه های کارشناسان امر توجه جدی داشته باشند.

آرزو می کنم دولت گرجستان با اصلاح رفتار خود و اتخاذ تدابیر مقتضی به گونه ای برنامه ریزی نماید که علاوه بر صیانت از سرمایه های مادی ایرانیان که در چند سال گذشته به حوزه های مختلف اقتصادی این کشور رونق داده است، احترام، جایگاه و شان هموطنان عزیز ایرانی را مورد توجه جدی قرار دهد.


کلید واژه ها: گرجستان - ایران - ایرانی - دولت - کشور - شهروندان ایرانی - جمهوری اسلامی - ویزا - جهانگردان ایرانی - تهران - تصمیم - سرمایه گذاران - هواپیمایی آتا - ائتلاف - جمهوری - اسلامی - دولت ائتلافی - توافق - هواپیمایی - ایرانی ها - ایرانیان - دیپلماسی - پیش بینی - اقتصادی - تبلیغات - گردشگری - برداشت - افزایش - مسافرت - اعتراض

آخرین اخبار سرویس:
علی مطهری:
 
 شهید مطهری اولین فردی بود که امام را در قم کشف کرد

حلوای کاسه شیرازی؛ با طعمی بی نظیر

استخدام مسئول دفتر مدیرعامل در شرکت مشاوره مدیریت آریانا

آزمون طلاب غیرحضوری حوزه علمیه قزوین+ عکس

آغاز عملیات اجرایی پروژه تعاونی مسکن اساتید جامعه الزهرا

جهانگیری: بخش خصوصی باید میدان دار باشد

کارگاه کار با کتاب لغت ویژه طلاب

تمدید مهلت ثبت نام در ششمین دوره مسابقه علمی کوثر

توپ عجیب لیگ قهرمانان آسیا رونمایی شد/ عدم استفاده از برند نایکی+ تصویر

شکایت نوبخت از امضاکنندگان نامه به روحانی

آملی لاریجانی: تعطیلی کارخانه ها برخلاف امنیت ملی است

لاریجانی: ایران و چین همیشه ارتباطات نزدیکی با یکدیگر داشته اند

اخذ گواهینامه استاندارد سیستم مدیریت کیفیت ISO9001:2015 توسط بیمه کوثر

آموزش عامل افزایش رضایت مندی مشتریان

دستور وزیر رفاه درباره خانواده های حادثه سقوط هواپیمای یاسوج

فرخ نژاد عضو هیأت مدیره بانک رفاه : پاسخگویی به مشتریان و ذی نفعان در تمامی سطوح بانک در اولویت است

رییس قوه قضاییه: تعطیلی کارخانه ها و بیکاری کارگران بزرگترین خطا در عرصه اقتصاد کشور است/ مردم اقدامات مسئولان را به خوبی رصد می کنند

واکنش علی مطهری به اظهارات مهدی طالقانی: شهید مطهری، سخنرانی های دکتر شریعتی را برای جذب نسل جوان مناسب یافته بود / با عقل جور در نمی آید که شهید مطهری نسبت به استقبال از دکتر شریعتی که خودش او را به حسینیه ارشاد دعوت کرده بود، حسادت بورزد

فارس گزارش می دهد انتقاد خانواده قربانیان حادثه تهران یاسوج از برخی نمایندگان مجلس/پیگیری دیه

روندنمای اقتصاد مقاومتی منتشر شد

108هزار بیمار مناطق محروم از خدمات درمانی رایگان بهره مند شدند

کپی های سابقه دار تلویزیون؛ از دورهمی تا عصر جدید

حال شهرمان خوب نیست/ شرمنده مردم هستم

حضور نائب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در منزل شهید سانحه هواپیمای بویینگ 707 ارتش

امکان صادرات تجهیزات جایگاه های عرضه سوخت به کشور های همسایه

بررسی دقیق ابعاد پیام مقام معظم رهبری در مرکز پژوهش های مجلس

ایجاد 30هزار تخت بیمارستانی در دوره اخیر وزارت بهداشت

برکناری دو مدیر در سطح استان به دلیل ضعف عملکرد

23 هزار نفر در مهلت مجدد کنکور ارشد ثبت نام کردند

رشت بدون شهردار باقی ماند/ عدم احراز صلاحیت منتخب شورا

قیام 29 بهمن تبریز نقطه عطف تاریخ انقلاب اسلامی ایران است

تامین 15 درصدی فاینانس از محل منابع صندوق توسعه ملی

فارس از جلسه شورای شهر مشهد گزارش می دهد اصلاح بودجه سال 97 شهرداری مشهد/ تهاتر طلب شهرداری از دولت با بدهی به بانک سپه

غرب تا هزینه ندهد فشار می آورد/ هیاهوی ترامپ از ضعف است/ تداوم مسیر فعلی سیاست خارجی، تهدید علیه امنیت ملی کشور است

دختران کار بیشتر از پسران در معرض آسیب های اجتماعی هستند

برگزاری جشن بیست سالگی مرکز لقاح مصنوعی در همدان مراجعه سالانه 30 هزار زن به این مرکز

اجرای پنج هزار و 950 طرح جدید در هرمزگان مصوب شد

برگزاری سومین کنگره بین المللی سلامت در شیراز

عکس/ چهره گوزن شمالی در عکس روز نشنال جئوگرافیک

برگزاری اولین دوره مسابقات سراسری قرائت استعدادهای قرآنی کشور

اول و دوم اسفند؛ برگزاری مرحله کشوری مسابقات قرآن قوه قضاییه

تفاهم نامه همکاری دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با مرکز خدمات حوزه های علمیه

ایجاد نشاط و شادابی دستور کار ستاد خدمات سفر

استخدام کارشناس تامین اقامت (بازاریاب میدانی) در یزد

جهانگیری: برخی در مسیر خصوصی سازی مانع تراشی می کنند

تصاویر/ آیین رونمایی از مجموعه شناسنامه شهدا

واکنش شهردار تهران به پدیده پشت بام فروشی

استخدام بازاریاب با حقوق و پورسانت بالا در تهران

پاورپوینت معماری باغ ژاپنی

تحلیل «رأی الیوم» از واکنش احتمالی ایران به حادثه زاهدان

پیشرفته ترین تکنولوژی های سفر در 2019

آخرین اخبار از مذاکرات دستمزد98

با حکم اوحدی «سعید صدراییان» رییس فرهنگسرای ارسباران شد

در مراسم تجلیل از کارگران خدمات شهری، شهردار منتخب اردکان از تأخیر در پرداخت حقوق کارگران خدمات شهری عذرخواهی کرد

امیرکبیر نوآورترین دانشگاه در ثبت پتنت است

«خط مقدم» برشی از میانه خط زندگی مقدمی دیگر

جزییات سفرهای نوروزی بازنشستگان کشوری

جهانگیری: بخش خصوصی به میدان بیاید

اطلاعی از کاندیدا شدن لاریجانی برای انتخابات ریاست جمهوری ندارم/ تشکیل دبیرخانه در مرکز پژوهش ها برای بررسی پیام رهبری

شهید مطهری اولین فردی بود که امام را در قم کشف کرد

رسیدگی به امور مساجد شهرستان خرم آباد

استخدام گرافیست مسلط به UI/UX با نمونه کار در تهران

استخدام تحصیلدار در یک شرکت معتبر در تهران

احراز نشدن صلاحیت حجت جذب

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری خراسان جنوبی منصوب شد

زبان دیپلماتیک به معنای سازش نیست

اطلاعیه مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در خصوص تعاونی مسکن با شماره ثبت 294101

خادمان موکب احمدبن موسی(ع) راهی حرم شمس الشموس می شوند

هویت تاریخی و فرهنگی تبریز در المان های نوروزی برجسته می شود

سفرهای استانی یک مدیردولتی برای جمع آوری رای مجمع کشتی

آیین گرامیداشت مدافعان امنیت و شهدای پاسدار در بوشهر

طرح دوباره معضلی به نام ازدواج مدنی در لبنان؛ مخالفت قاطع دارالافتاء با این نوع ازدواج

نایب رییس فراکسیون اصولگرایان مجلس: با استیضاح رییس جمهور مخالفیم

زبان دیپلماتیک به معنای سازش نیست

درهای بسته حسینیه ارشاد و حواشی یک مراسم ترحیم

جهانگیری: همه دستگاه ها باید برای تحقق اهداف تعیین شده در بیانیه گام دوم انقلاب تلاش کنند

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری خراسان جنوبی منصوب شد

برگزاری جشن بیست سالگی مرکز لقاح مصنوعی در همدان / مراجعه سالانه 30 هزار زن به این مرکز

حوزه علمیه آماده عملیاتی کردن بیانیه رهبری

تایید نشدن صلاحیت حجت جذب

عاقبت کمک به گداها!

استخدام کارشناس تامین اقامت (بازاریاب میدانی) در زنجان

استخدام منشی خانم آشنا به برنامه هلو در تهران

فیس بوک به نقض عمدی حریم شخصی انگلیس متهم شد

تادیب اراذل و اوباش سطح یک تهران

باید تلاش کنیم تهران ارزان تر اداره شود/شهرداری بازنشسته ای ندارد

گزارشی در مورد پشت بام فروشی دریافت نکردم

استخدام کارشناس تامین اقامت (بازاریاب میدانی) در یاسوج

جهانگیری: بخش خصوصی به میدان بیاید

جزییات سفر های نوروزی بازنشستگان کشوری تشریح شد

عکس/ 19 سال قبل؛ انتخابات مجلس ششم

نماینده اصولگرا: فضای مجمع عدم تصویب اف ای تی اف است

اسحاق جهانگیری: عده ای حسود در کشور دنبال زمین زدن ثروتمندان هستند

اجرای پنج هزار و 950 طرح جدید در هرمزگان مصوب شد

بیگی به فارس خبر داد شکایت نوبخت از امضاکنندگان نامه به رییس جمهور درباره پول های نفتی

پنجمین جلسه دادگاه متهمان جاسوسی از مراکز نظامی کشور برگزار شد

درهای باز دانشگاه راهبرد اصلی ارتباط با صنعت است

ظرفیت بخش تعاون برای عبور از اقتصاد نقتی و استقرار اقتصاد مقاومتی

آغاز نخستین مهرواره شعر آفرینش؛ اول اسفند

استخدام بازاریاب(مهندس عمران) در یک شرکت معتبر در تهران

وظایف دستگاه دیپلماسی دربرابر دولت گرجستان

وظایف دستگاه دیپلماسی دربرابر دولت گرجستان