مطالب مرتبط:
دور جدید شایعه ورشکستگی بانکها/نگران نباشید،سپرده ها بیمه هستند
شایعه کنندگان ورشکستگی یک بانک تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند
پاسخ بانک آینده درباره شایعه ورشکستگی
عوامل ایجاد شایعه ورشکستگی یکی از بانک های قرض الحسنه کشور تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند/ برخورد قاطع دستگاه قضا با کسانی که قصد برهم زدن آرامش روانی و اقتصادی مردم را دارند
شایعه ورشکستگی کدام بانک در خارج ساخته شد؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 دی 1397 ساعت 12:012019-01-11اقتصادي

دور جدید شایعه ورشکستگی بانکها


دور جدید شایعه ورشکستگی بانکهای ایرانی در حالی از سوی دشمنان آغاز شده که تمام سپرده های زیر100میلیون تومان مردم بیمه بوده و در صورت بروز مشکل، - ی ایرانی در حالی از سوی دشمنان آغاز شده که تمام سپرده های زیر100میلیون تومان مردم بیمه بوده و در صورت بروز مشکل، ذخیره قانونی بانکها نزد بانک مرکزی جوابگو است.

رویداد24" چند روزی است که دوباره در فضای مجازی، برخی دشمنان ایران شایعاتی را مبنی بر ورشکستگی بانک ها به راه انداخته اند که واقعیت نداشته و هدف آن، از پا درآوردن نظام بانکی ایران است.

آنگونه که در شایعاتی که در فضای مجازی بر علیه بانک ها و وضعیت مالی آن ها دست به دست می چرخد، عنوان می شود، بانک ها ورشکسته اند و به زودی تمام شعب خود را جمع کرده و پول سپرده گذاران را به غارت می برند؛ موضوعی که تنها هدف از طرحش تضعیف نظام بانکی ایران آن هم در شرایطی است که یکی از نقاط اصلی در نظر گرفته شده از سوی ایالات متحده آمریکا و موافقان تحریم ایران، نظام بانکی است و این موضوع به صراحت در ادبیات تحریم کنندگان مشاهده می شود.

فصل جدید شایعات علیه نظام بانکی البته اعلام شایعات بر علیه نظام بانکی ایران از سوی شبکه های تلویزیونی خارجی یا کانال های تلگرامی معاند، پیش از این هم سابقه داشته و منجر به بروز مشکلاتی برای برخی موسسات اعتباری و بانک ها شده بود که با دخالت دولت و بانک مرکزی حل و فصل شد؛ اما اکنون هم دوباره اعلام چنین شایعاتی رونق گرفته و مردم و سپرده گذاران را در فضای کنونی اقتصاد ایران، نگران کرده است.

مردم هم گاهی ناخواسته به چنین شایعاتی در فضای مجازی توجه کرده و تحت تاثیر تبلیغات منفی، به صورت هیجانی وارد شعب بانکی شده و درخواست جابجایی سپرده های خود را دارند، در حالیکه کمتر به این موضوع توجه می کنند که تمامی سپرده های زیر 100 میلیون تومان در نظام بانکی ضمانت شده هستند و جای نگرانی برای سپرده های خرد وجود ندارد؛ چراکه تمامی بانکها، مکلف به داشتن ذخیره قانونی نزد بانک مرکزی هستند.

حتی سپرده گذارانی که سپرده آن ها بالای 100 میلیون تومان است، چنانچه سپرده های خود را به مضربی از سپرده های صد میلیون تومانی تبدیل کنند، حتما این سپرده ها هم راهی برای بیمه شدن در نظام بانکی خواهند داشت.

البته این موضوع در مورد موسسات مالی و اعتباری که نام آن ها در سایت رسمی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران درج نشده، قطعا صادق نخواهد بود.

پس لازم است که سپرده گذاران، با تحقیق و اطمینان از معتبر بودن موسسات مالی اقدام به سپرده گذاری در آن ها نمایند.

در واقع، ذخیره بانکی یا همان سپرده قانونی بانک ها نزد بانک مرکزی، سپرده ای است که بانک ها در حساب های خود نزد بانک مرکزی دارند یا وجوه نقدی که در مخازن خود نگهداری می کنند.

البته در برخی کشورها، بانک های مرکزی حداقلی را به عنوان سپرده قانونی تعیین می کنند که برابر با درصدی از بدهی بانک ها یا در واقع سپرده مشتریان بانک ها است.

در این میان حتی در کشور هایی که گاهی حتی مقرراتی در ارتباط با سپرده قانونی ندارند، بانک ها خود اقدام به نگهداری ذخیره برای وقایع پیش بینی نشده ای همچون هجوم ناگهانی مردم برای برداشت از حساب هایشان یا بحران بانکی می کنند که به آن ذخیره ویژه یا اختیاری گفته می شود؛ بنابراین استفاده از واژه ذخیره برای سپرده قانونی از دیدگاه حسابداری ممکن است گمراه کننده باشد، زیرا ذخایر در حسابداری به طور معمول بخشی از حقوق صاحبان سهام یک شرکت محسوب می شوند و بنابراین همراه با بدهی ها در سمت چپ ترازنامه طبقه بندی می شوند، در صورتی که سپرده های قانونی بخشی از دارایی های یک بانک محسوب می شوند و در گزارش سالانه بانک ها تحت عنوان موجودی نقدی نزد بانک مرکزی طبقه بندی می شوند.

سپرده های کمتر از 100 میلیون تومان همه بیمه هستند، نگران نباشید بر همین اساس است که شاید اگر هر سپرده گذاری این موضوع را بداند که اگر سپرده ای کمتر از 100 میلیون تومان آن هم در نظام بانکی یا موسسات اعتباری مجاز که نامشان از سوی بانک مرکزی اعلام شده است، داشته باشد، نباید نگران باشد، کمتر دل به شایعاتی بسپارند که آن ها را نسبت به سپرده هایشان نگران می کند؛ اما واقعیت این است که سپرده گذاران کمتر به حقوق خود آشنا هستند و همین امر هم سبب می شود که با انتشار یک شایعه، خود را به شعبی برسانند که در آن سپرده ای دارند و دل نگران باشند که تکلیف سپرده هایشان چه می شود.

هدف از تأسیس صندوق ضمانت سپرده ها به موجب ماده (95) قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، تضمین بازپرداخت وجوه متعلق به سپرده گذاران بانک ها و سایر مؤسسات اعتباری در صورت ورشکستگی است.

حسب بند "ب" ماده (95) قانون فوق، عضویت کلیه بانک ها و سایر مؤسسات اعتباری در صندوق ضمانت سپرده ها الزامی است.

به موجب ماده (5) اساسنامه صندوق، وظیفه ضمانت سپرده های ریالی و ارزی هر شخص در هر مؤسسه اعتباری بر عهده این صندوق است و سقف تضمین برای هر یک از سپرده گذاران مؤسسه اعتباری به پیشنهاد هیأت امنای صندوق، به تصویب هیأت وزیران می رسد که هم اکنون سقف مزبور برای مجموع سپرده های هر شخص در هر مؤسسه اعتباری یک میلیارد ریال است.

به عبارت دیگر، چنانچه به موجب حکم دادگاه، ورشکستگی مؤسسه اعتباری اعلام شود، صندوق ضمانت سپرده ها موظف است وجوه سپرده های مشمول ضمانت را تا سقف تضمین از طریق یکی از مؤسسات اعتباری و ظرف 20 روز پس از اعلام کمیته اضطرار بر اساس دستورالعملی که به تصویب هیأت امناء می رسد، پرداخت کند.

صندوق ضمانت سپرده ها دقیقا چه مسئولیتی دارد؟ صندوق در همین رابطه، حق عضویت هایی را در چارچوب مصوبات هیأت وزیران تحت عنوان حق عضویت اولیه، سالانه و خاص از بانک ها و سایر مؤسسات اعتباری مطالبه می کند؛ البته در مواقعی که منابع صندوق آزاد بوده و تعهدی بر ذمه صندوق وجود نداشته باشد، صندوق می تواند در اوراق مالی تحت تضمین دولت و یا بانک مرکزی حداکثر تا میزان 70 درصد منابع خود سرمایه گذاری کند که از این محل نیز، منابعی برای صندوق ایجاد می شود؛ همواره 30 درصد از مانده منابع صندوق تحت هیچ عنوان نمی بایست سرمایه گذاری گردد و به همراه سایر منابع صندوق که صرف سرمایه گذاری نشده است، می بایست در حسابی نزد بانک مرکزی نگهداری شود.

نکته دیگر این است که صندوق ضمانت سپرده ها به میزان پرداخت هایی که به سپرده گذاران مؤسسه اعتباری ورشکسته انجام می دهد، جزء بستانکاران مؤسسه اعتباری ذی ربط قرار می گیرد.

محمد طالبی، مدیرعامل صندوق ضمانت سپرده ها پیش تر در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کرده بود: ضمانت صندوق به پشتوانه قانون است و به موجب قانون، امر تضمین بازپرداخت سپرده های مشمول تضمین بر عهده این صندوق است؛ بنابراین صندوق ضمانت سپرده ها با منابعی که از طریق دریافت حق عضویت ها از مؤسسات اعتباری و سود سرمایه گذاری های خود بدست می آورد، نسبت به ایفای تعهدات خود که همانا بازپرداخت وجوه سپرده های تضمین شده است، در چارچوب مصوبات هیأت امناء و پس از اعلام کمیته اضطرار اقدام کند.

وی البته به این نکته هم اشاره کرده بود که به هر حال چنان چه منابع صندوق تکافوی بازپرداخت سپرده گذاران مؤسسه ورشکسته ای نشود، صندوق می تواند از طریق اخذ پیش از موعد حق عضویت سالانه از مؤسسات اعتباری، اقدام نماید.

همچنین، در صورت عدم تکافوی منابع صندوق، پس از تأیید هیأت عامل بانک مرکزی و تصویب هیأت وزیران، منابع مورد نیاز صندوق به صورت تسهیلات از بانک مرکزی تأمین خواهد شد.

در عین حال، علاوه براین که توان بازپرداخت سپرده ها از سوی صندوق ضمانت سپرده ها امنیت خاطر سپرده گذاران را تأمین می کند.

وجود و حضور کارآمد صندوق ضمانت سپرده ها به عنوان یکی از ارکان شبکه ثبات مالی در بازار پول نیز اطمینان بخش سپرده گذاران است.

مردم به شایعات توجه نکنند در این میان بهتر است که مردم به چنین شایعاتی توجه نکرده و برای هر گونه اقدامی در مورد سپرده های خود، موضوع را از طریق بانک مرکزی پرس و جو کنند؛ کما اینکه بانک مرکزی نیز روز گذشته در اطلاعیه ای اعلام کرد که مطالب منتشره از سوی رسانه های معاند پیرامون بانک های کشور، در راستای تلاش آن ها برای ضربه زدن به بازار پول است.

هم اکنون هم بانک مرکزی از مردم می خواهد که در این زمینه هوشیاری لازم را داشته باشند.


کلید واژه ها: بانک - سپرده - نظام بانکی - بانکی - ایران - بانک مرکزی - شایعات - فضای مجازی - نظام - ورشکستگی - موسسات مالی - مرکزی - مردم - مجازی - موسسات اعتباری - جمهوری اسلامی - بیمه - جدید - صورت - مالی - ایرانی - ایالات متحده - سپرده گذاری - شایعه - تحریم - تبلیغات - آمریکا - ادبیات - اسلامی - جمهوری

آخرین اخبار سرویس:
اگر واحد تولیدی نمی تواند کار کند، اطلاع دهد/ حساسیت به تعدیل نیرو

این سوپرمارکت آنلاین محصولات را به درب خانه شما می آورد [تماشا کنید]

تدوام فعالیت اقتصادی نیازمند سامان دهی نرخ ارز

خواب زمستانی بازار مسکن

استخدام رنگکار ماهر چوب و ام دی اف،برشکار ماهر ام دی اف

میانگین بارندگی در لرستان به 499 میلی متر رسید

امتحان دانشجویانی که شهریه کامل ندادند بلا مانع است

چقدر آب برای تهرانی ها تولید می شود؟

اکنون باید روی صادرات کار کنیم

اکنون باید روی صادرات کار کنیم

533 هزارمترمکعب آب با انسداد چاه های غیرمجاز در اراک مهار شد

533 هزارمترمکعب آب با انسداد چاه های غیرمجاز در اراک مهار شد

آینده تحریم و سیاست گذاری در ایران

جزییات تولید بنزین در ایران طی 40 سال

بررسی موضوع حمله دو سگ به دختر 10 ساله از زبان یک حقوقدان

مهمترین استخدامی های آذربایجان شرقی و تبریز - هفته 43 ام

آخرین وضعیت مرزبانان ربوده شده در میرجاوه

واکنش وزیر جهاد کشاورزی نسبت به افزایش بی رویه قیمت گوشت قرمز/ تورم بی سابقه روسیه؛ 3.7 درصد تا پایان ماه دسامبر/ حجم تجارت قطر و ترکیه به 2میلیارد دلار رسید/ جدیدترین آمار از فروش ارز حاصل از صادرات در نیما

مهمترین استخدامی های فارس و شیراز - هفته 43 ام

ناگهان آمد!

بسته حمایتی کارگران 200 یا 300 هزار تومان؟

افزایش آلودگی منابع طبیعی خراسان جنوبی به شپشک سفید

ایران، کشور برتر تولید علم در جهان اسلام

آمار واقعی بیکاری در کشور چقدر است؟!

1 میلیارد مترمکعب انرژی گاز در قم مصرف شده است

تم نوروز 98 یزد چیست؟

شاه چقدر از ایران برد؟

راهکار وزیر صنعت برای ارزان شدن خودرو

«فولکس واگن» رکورد شکست

آغاز عملیات اجرایی راه آهن بوشهر- شیراز وافتتاح بزرگراه گناوه - دیلم استان بوشهر با حضور وزیر راه و شهرسازی

قیمت انواع پراید 111 در بازار + جدول

قیمت گوشی امروز 28 دی 97

استخدام کارمند فروش،کارمند حسابداری در یک شرکت معتبر - بابلسر

استخدام مدیر فروش،مدیر بازرگانی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام سرپرست فروش و بازاریابی با سابقه در تهران

بررسی موضوع حمله دو سگ به دختر 10 ساله از زبان یک حقوقدان

چه عواملی بیکاری را سرعت و وسعت می بخشد؟

چوب حراج به ثروت عمومی در واگذاری ها/ 75 میلیارد طی 13 سال نصیب خریداران گوشت اردبیل شد

استخدام کارشناس تولید محتوا درفروشگاه اینترنتی کالاورد درتهران

استخدام تکنسین برق صنعتی در یک شرکت تولیدی در قزوین

استخدام کارشناس فروش،مهندس فروش در شرکت امن پردازان کویر

ابزارسازی برای صندوق های خالی و سرمایه های خیالی!

فراخوان 14 هزار خودرو شرکت تسلا در چین

اقدام پژوهی مدیر چگونه باور راستین تحقیق و نوآوری را به عنوان الگوی رفتاری در دانش آموزانم شکوفا سازم؟

مخاطرات و خسارت های دو کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم و پالرمو برای کشور/ چرا نمی توان با حق تحفظ به دو کنوانسیون پالرمو و CFT پیوست؟

بهترین شهرهای جهان برای کار

استخدام کارشناس فروش خانم در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

استخدام 12 ردیف شغلی درشرکت بازرگانی پادرا پخش پارمیس دراصفهان

استخدام کارشناس فروش خانم در آتلیه تخصصی عکاسی کودک آسمان

قیمت خودرو امروز 28 دی 97

قیمت لپ تاپ امروز 28 دی 97

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار، امروز جمعه 28 دی 97 + تغییرات

استخدام منشی (مسئول دفتر مدیر عامل) در کرج/با سرویس

استخدام سرپرست فروش و بازاریابی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام طراح سایت و اپ موبایل در شرکت بارمان تجارت جزیره جنوب

جزییات تولید بنزین در ایران طی 40 سال

علت توقف طرح فروش سربازی

سامانه جدید بانک مرکزی برای مقابله با فساد

بازار داغ باردزدی در پایانه های بار/مقاومت در برابر شفاف سازی

بخشنامه تعیین مصادیق مالیاتی طرح های عمرانی ابلاغ شد

پیش‎بینی افزایش قیمت بنزین و گازوییل

تغییر اسکناس ها در هند به خاطر نابینایان

استخدام کارشناس فروش با مزایا در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

اراضی تجاری مشمول مالیات حق واگذاری

افزایش ارزش پول ملی، از بحران تا درمان

قیمت سکه امروز 28 دی 97

قیمت طلا امروز 28 دی 97

کنایه جالب یک روزنامه به پیش فروش خودرو از طرف خودروسازان! + عکس

چک های برگشتی داروخانه ها و بدقولی بیمه ها

قیمت دلار امروز 28 دی 97

چقدر آب برای تهرانی ها تولید می شود؟

اسناد جدید فساد در خصوصی سازی آلومینیوم المهدی و هرمزال

خصوص ششمین امتحان مشترک فراگیر دستگاههای اجرایی

دور باطل شاخص در پله 165 هزار واحدی/ شاخص به رشد اندک راضی شد+ نمودار

20درصد تصادف ها ساختگی است!

50 درصد بنزین مصرفی در خودروهای بی کیفیت/ مصرف سوخت خودروها در ایران 10 برابر ترکیه

سامان دادن به نرخ ارز اولویت جدی اقتصاد است

اتفاقات خودرویی در هفته ای که گذشت

تشکیل بیش از 4 هزار پرونده تخلف ارزی

چین قصد سرمایه گذاری 3میلیارد دلاری در نفت و گاز ایران دارد

چین قصد سرمایه گذاری 3میلیارد دلاری در نفت و گاز ایران دارد

سفر وزیر صنعت ،معدن و تجارت به اصفهان

شرکت تولیدکننده اسنک پف کرده حیوانی را معرفی کنید

تکذیب برکناری رییس سازمان خصوصی سازی

رفع همپوشانی بیمه ای با اتمام اعتبار دفترچه ها

آغاز «توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در سکونت گاه های غیررسمی»

اسناد جدید فساد در خصوصی سازی آلومینیوم المهدی و هرمزال

واردات بدون انتقال ارز تا سقف 300میلیون دلار امکان ‎پذیر شد

45 استخر تنظیمی در قطب کشاورزی یزد احداث شد

پالادیوم رکورد زد

نقش پررنگ نفت در اقتصاد کانادا

وضعیت بازارهای جهانی موبایل در سال جاری

گندم مورد نیاز در داخل تولید می شود

پیشنهاد قرارداد 3 میلیارد دلاری شرکت نفتی چین در زمینه میدان نفتی یادآوران

گرانی 2 برابری قیمت مسکن هم «تقصیرِ تحریم است؟»

واردات 17 تن درزبند پاکت آبمیوه به کشور + جدول

کارنامه دریایی و بندری ایران از 57 تا 97

سفر وزیر صنعت معدن و تجارت به اصفهان

برگزاری سومین همایش بومی سازی کاتالیست ها

نوبخت: برای صادرات نفت به شدت مشکل داریم

دور جدید شایعه ورشکستگی بانکها

دور جدید شایعه ورشکستگی بانکها