مطالب مرتبط:
نگاهی به عادت‎های عجیب و غریب نوابغ تاریخ؛ از هیچکاک ترسو تا پیکاسوی هفت تیرکش
عجیب و غریب ترین عادت های نوابغ مشهور دنیا که تاکنون نمی دانستید !+ تصاویر
عادت های عجیب میلیونرها
روزیاتو: نگاهی به عادت‎های عجیب و غریب نوابغ تاریخ؛ از هیچکاک ترسو تا پیکاسوی هفت تیرکش
6 عادت عجیب دونالد ترامپ که نمی دانید! + فیلم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 20 دی 1397 ساعت 13:122019-01-10اجتماعي

اگر این عادت های عجیب را دارید، از بقیه باهوش ترید


سنجیدن هوش کار سختی است، اما علم این عادتهای عجیب و غریب را با قدرت یادگیری، حل مسئله و خلاقیت بیشتر مرتبط دانسته است.

یعنی اگر شما هم این عادتها را دارید پس باهوشید! میزتان شلوغ است هوش را به سختی می توان تعریف کرد و روانشناسان سالهاست که سر این موضوع بحث دارند.

- سنجیدن هوش کار سختی است، اما علم این عادتهای عجیب و غریب را با قدرت یادگیری، حل مسئله و خلاقیت بیشتر مرتبط دانسته است.

یعنی اگر شما هم این عادتها را دارید پس باهوشید! میزتان شلوغ است هوش را به سختی می توان تعریف کرد و روانشناسان سالهاست که سر این موضوع بحث دارند.

اما به طور کلی عقیده ی اکثریت بر این است که هوش، توانایی یادگیری از تجربیات، سازگاری با موقعیت های جدید، درک و بکار بردن مفاهیم انتزاعی و استفاده از دانش برای اداره و کنترل محیط گفته می شود.

شاید تصور کنید کسی که باهوش است باید منظم باشد و هر چیزی را با دقت سرجای خودش بگذارد، اما اینطور نیست.

در آزمایشی که در دانشگاه مینه سوتا صورت گرفت معلوم شد افرادی که دوروبرشان ریخت و پاش بوده نسبت به آنهایی که محیط شان منظم و مرتب بوده، ایده های خلاقانه ی بیشتری ارائه داده بودند.

به گفته ی سرپرست این تحقیق، به نظر می رسد محیط بی نظم موجب الهام بخشی و رهایی از نُرمها و چیزهای معمول و جاافتاده شده و در نتیجه نگرشی آزادانه و جدید خلق می کند.

اما محیط های منظم، عرف و اصول را القا کرده و حس امنیت می دهد.

خلاقیت یکی از ویژگیهای افراد باهوش است و برعکس می تواند منجر به شلوغی و بی نظمی شود.

او می گوید: گمان من این است که این بهم ریختگی و آشفتگی نیست که به خلاقیت کمک می کند، بلکه این خلاقیت و ابتکار است که ممکن است ریخت و پاش ایجاد کند.

افراد خلاق معمولا با تمرکز و تفکر روی مسئله ای آنقدر مشغول می شوند که تمیز و مرتب بودن در برابر دقت و تمرکز روی موضوع پیش آنها رنگ می بازد و اهمیتی ندارد .

تا دیروقت بیدار می مانید در فیلمها می بینیم که آدمهای باهوش همیشه تا ساعاتی از نیمه شب، زیر نور شمع یا چراغ مطالعه کار و مطالعه می کنند و احتمالا این الگو، ریشه در واقعیت دارد.

مطالعه ای علمی دریافته افرادی که به طور معمول دیرتر به رختخواب می روند، IQ بالاتری دارند.

پژوهشگران عقیده دارند علت این ویژگی ریشه در تکامل ما دارد.

زیرا شب هنگام و تاریکی آن، خطرناک تر از روز و روشنایی بوده است و نیاکان ما آنهایی که شبها به جای خوابیدن، بیدار می ماندند و به دل شب می زدند و ماجراجویی می کردند، می بایست باهوش تر می بودند.

شب بیدار ماندن چیزی است که برای ذهنهای کنجکاو جذابیت دارد.

امروزه تنوع ریتم ساعت درونی ما می تواند منعکس کننده ی همین واقعیت باشد.

شاید بعضی از افراد باهوش به این دلیل شبها تا دیروقت بیدار می مانند که ساعت درونی شان ریتم متفاوتی دارد.

یا شاید علت شب بیداری شان این است که درونگرا هستند و دوست دارند شبها بدون هیچ مزاحم و حواس پرت کُنی، فکر کنند و مسائل خود را حل و فصل کنند.

اما اگر جغد شب هستید فراموش نکنید که همچنان نیاز به هفت تا نُه ساعت خواب دارید.

فحش می دهید معمولا این باور وجود دارد که فحش و ناسزا گویی نشان دهنده ی کم سوادی و کم هوشی است.

تئوری این باور این است که وقتی آدمها نمی توانند صفت مناسب را پیدا کنند، به واژه های عامیانه که شامل فحش هم می شود متوسل می شوند.

اما مطالعه ای که توسط روانشناس و کارشناس معروف ِ دشنام گویی، دکتر Timothy Jay و همکارانش انجام شده دریافته افرادی که می توانند از کلمات عامیانه و فحش های بیشتری استفاده کنند، به طور کلی دامنه ی لغات شان زیاد است! به زبان آوری و فصاحت کلمات تابو و ناسزاگویی، ارتباط مثبتی با فصاحت کلی کلامی دارد.

به عبارتی دیگر، هر چه کلمات بیشتری در یک طبقه از لغات تان جمع کرده باشید، در طبقه ی دیگر لغات نیز کلمات بیشتری دارید، چه شفاهی و چه نوشتاری.

مهارت زبانی یکی از ویژگیهای افراد باهوش تر است.

بنابراین از اینکه آدمهای باهوش، فحش های بیشتری بلدند نباید تعجب کنید، حتی اگر بیشتر اوقات از آنها استفاده نکنند.

دکتر Jay می گوید: این بخشی از هوش هیجانی شماست که بدانید چطور و چه زمانی از این کلمات استفاده کنید .

دوش آب سرد را دوست دارید شاید شنیده باشید که گرفتن دوش آب سرد یا شنا کردن در آب سرد به بدن تان انرژی حیرت انگیزی می دهد.

هر چند اطلاعات علمی در این زمینه فراوان نیست اما پژوهشگران فنلاندی، کشوری که شنا کردن در زمستان در آن معمول است، اعلام کرده اند طبق تحقیقاتی که انجام داده اند، سازگاری بدن با آب سرد با کاهش قابل توجه تنش و خستگی و بهبود خلق و خو و حافظه مرتبط بوده است.

اینها همه اتفاقاتی هستند که می توانند عملکرد مغز و خلاقیت را بالا ببرند.

ضمنا قدم بیرون گذاشتن از محدوده ی امن و راحت و شهامت پذیرفتن چیزی که به آن عادت ندارید، می تواند انگیزه ی خوبی برای باقیمانده ی روز به شما بدهد.

شهامت به خرج دادن و بیرون آمدن از منطقه ی امن و آرام، از خصوصیات باهوش هاست.

صدای جویدن آزارتان می دهد تا به حال شده از صدای بلند جویدن کسی که کنارتان شام می خورد اذیت شده باشید؟ یا کسی که در اتوبوس کنارتان نشسته با صدای آدامس جویدنش شما را عصبانی کرده باشد؟ این احساس شما یک دلیل علمی دارد و آنهم این است که شما باهوشید! مطالعه ای دریافت افرادی که در تست ادراک خلاقانه امتیاز بالایی کسب کرده بودند قادر به فیلتر کردن اطلاعات حسی غیرمرتبط نبودند.

به این پدیده leaky sensory gating گفته می شود، یعنی شما همه ی اطلاعات حسی را دریافت می کنید و قادر به فیلتر کردن اطلاعات نامطلوب نیستید.

leaky sensory gating می تواند به شما کمک کند ایده هایی را که خارج از توجه و تمرکز شما هستند تلفیق کرده و منجر به خلاقیت و ابتکار در دنیای واقعی شود.

به گفته ی محققان، این ویژگی می تواند به علت شب زنده داری باهوش ها نیز مرتبط باشد، آنها دوست دارند بدون اینکه چیزی حواس شان را پرت کند کار و فکر کنند.

جالب است بدانید سایر پژوهش ها نشان داده اند اگر خودتان آدامس بجوید، عملکرد عقلانی تان بهتر خواهد شد.

بی هدف کاغذ خط خطی می کنید عادت دیگر افراد باهوش، خط خطی کردن کاغذ است.

به گفته ی پژوهشگران، خط خطی کردن بی هدف ِ کاغذ نوعی ابزار تفکر است که می تواند پردازش اطلاعات و حل مسئله را تحت تاثیر قرار دهد.

این نکته، پشتوانه ی علمی دارد.

مطالعه ای در بریتانیا دریافت افرادی وقتی که کاغذ را خط خطی می کردند توانسته بودن 29 درصد اطلاعات بیشتری را به خاطر بیاورند.

بی هدف خط خطی کردن کاغذ برای حافظه مفید است و به مغز نیز راهی بصری برای ابراز مفاهیم و هیجانات ارائه می دهد.

تئوری دانشمندان برای علت این ارتباط این است که، خود فعل ِ خط خطی کردن نیست که این خاصیت را دارد، بلکه در واقع استراحت کوتاهی که از کار و … ایجاد می شود به نفع مغز عمل می کند.

خودتان را نقد می کنید ما معمولا فکر می کنیم آدمهای باهوش، اعتماد بنفس خوبی دارند، چرا نباید چنین باشند وقتی که اینقدر باهوشند؟ اما پژوهش ها نشان می دهد ممکن است باهوش ها اعتماد بنفس خوبی نداشته باشند.

در مطالعه ای دانشمندان دریافتند افراد ناکارآمد و بی مهارت نمی توانند بی کفایتی خودشان را تشخیص بدهند که باعث می شود خودشان را دست بالا ارزیابی کنند که به آن، اثر دانینگ کروگر می گویند.

یعنی هر چه کمتر بدانید فکر می کنید بیشتر می دانید! اثر دانینگ کروگر نوعی سوگیری شناختی در افراد غیرحرفه ای است که از توهم برتری رنج می برند و به اشتباه، توانایی شان را بسیار بیش از اندازه ی واقعی ارزیابی می کنند.

افراد نالایق برای اینکه بی لیاقتی و کاستی های خود را تشخیص بدهند نیاز به نظر و آگاهی دارند که فاقد آن هستند.

مثلا شما برای اینکه بدانید در استفاده از قواعد گرامری چقدر مهارت دارید یا ندارید، باید دانش به دردبخور خوبی از این قواعد داشته باشید که در مورد افراد بی کفایت، این امر محال است.

آدمهای ناکارآمد نمی توانند عیب و نقص ها را در تفکرشان ببینند یا جواب خیلی از سوالها را نمی دانند.

مطالعات نشان داده افراد بسیار ماهر و باهوش معمولا توانایی های خود را دست کم می گیرند.

آنها می توانند تشخیص دهند چه زمانی چیزی را نمی دانند، در واقع آنها خوب می دانند چه چیزی را می دانند و آگاهی شان در چه حد است.

بنابراین به جای اینکه بیش از حد به خود بنازند، ترجیح می دهند خود را به نقد و بررسی بکشند.

خیال پردازی می کنید در گذشته دانشمندان تصور می کردند خیال پرازی تاثیر منفی بر عملکرد مغز می گذارد اما پژوهش های جدید نشان داده اینطور نیست.

به گفته ی دانشمندان وقتی به مغز فرصت خیال پردازی می دهیم، خلاقیت و مهارت حل مسئله مان تقویت می شود.

این تئوری وجود دارد که ذهن ما حتی وقتی که مستقیما به مسئله ای فکر نمی کنیم نیز روی آن کار می کند.

به همین دلیل توصیه می شود وقتی ذهن مان درگیر مسئله ای می شود که قادر به حل آن نیست، تمرکز خود را از روی آن برداریم و موقعیت مان را تغییر دهیم، بدین ترتیب ذهن ما از راههای متفاوت دیگری به مسئله نگاه می کند و احتمال اینکه به راه حل برسد زیاد است، یعنی خلاقیت مان بیشتر می شود.

بنابراین اگر خیال پردازی یکی از عادتهای شماست، پس به احتمال زیاد مهارت حل مسئله تان قویست.

با خودتان حرف می زنید شاید تصور کنید اگر زیرلب با خودتان حرف بزنید دیوانه به نظر می رسید اما در واقع این کار نشاندهنده ی تفکر بیشتر، حافظه ی قوی تر و مهارت شناختی است.

در مطالعه ای محققان از افراد خواستند چیزهایی را ببینند و آنها را به خاطر بسپارند.

آنها وقتی که اسم آن اشیا را پیش خود با صدای بلند تکرار کرده بودند، بهتر توانسته بودند دوباره آنها را یادآوری کنند.

زبان فقط یک سیستم ارتباطی نیست بلکه می تواند درک ما را نیز تقویت کند.

دوست دارید تنها باشید محققان از 15000 فرد 18 تا 28 ساله خواستند تا در تست IQ شرکت کنند.

آنها دریافتند افرادی فوق العاده باهوش زمانهایی که زیاد با دوستان و اطرافیان بودند، چندان شاد و سرحال نبودند.

محققان این تئوری را صادر کردند که این احساس ناراحتی ناشی از اختلاف تکاملی بین مغز ما و محیط اجتماعی ماست.

اجداد ما در دسته های کوچک 150 نفره به عنوان شکارچی زندگی می کردند و مدام در تماس با بقیه بودند و بودن در میان جمع، برای بقا و تولید مثل شان ضروری بود.

اما امروزه با وجود اینکه همچنان وابستگی زیادی به تعاملات اجتماعی دارد اما بیشتر اوقات نمی تواند برای اینهمه ارتباط و تعامل، دلیلی پیدا کند.

آنهایی که هوش بالایی دارند و ظرفیت استفاده از این هوش را نیز دارا هستند تمایل کمتری به زیاد وقت صرف کردن با دیگران دارند زیرا تمرکزشان روی چیزهای دیگری است که معمولا بلند مدت اند (به آینده ی دور یا نزدیک مربوط می شوند).

تنبل هستید تنبلی هم می تواند نشاندهنده ی هوش باشد.

محققان دانشگاه فلوریدا، 60 دانشجو را به دو گروه (متفکر و غیر متفکر) تقسیم کردند و سپس با استفاده از پرسشنامه ای که از دانشجویان سوالهایی در مورد لذتبخش بودن تفکر می پرسید، سنجیدند که چه کسی متفکر بوده و چه کسی اهل فکر نبوده است.

سپس محققان به مدت یک هفته، فعالیت فیزیکی دانشجویان را کنترل کردند و دریافتند آنهایی که اهل فکر نبودند، نسبت به آن گروه، خیلی بیشتر فعالیت بدنی داشتند.

دانشمندان عقیده دارند علت این نتیجه آن است که افراد اهل فکر با غرق تفکر شدن راضی ترند اما افرادی که چندان اهل تفکر نیستند از نشستن و فکر کردن زود خسته شده و فعالیت های فکری را تجربه ای منفی می دانند.

هر روز مدیتیشن می کنید شروع کردن یا پایان دادن روز با 12 تا 15 دقیقه مدیتیشن می تواند ذهن را تقویت کند.

مطالعات زیادی نشان داده اند که مدیتیشن، هوش سیال را تقویت می کند که همان توانایی شما برای خلاق تر بودن و خیال پردازی کردن است.

یکی از پژوهشگران دریافت افرادی که مدیتیشن می کرده اند توانسته بودند IQ خود را تا حدودی بالا ببرند.

ضمنا این افزایش IQ تا یک سال بعد از مطالعه نیز ادامه داشت.

یک مدیتیشن 20 دقیقه ای در روز کمک تان می کند درک و شناخت و حافظه تان را تقویت کرده و از استرس تان کم کنید.


کلید واژه ها: خلاقیت - خلاق - عجیب و غریب - عادت - مطالعه - محیط - عجیب - افراد باهوش - تمرکز - ماجراجویی - جدید - خلاقانه - دانشگاه - خطرناک - واقعیت - جذابیت - ابتکار - امنیت - تکامل - همیشه - اداره - چراغ - صورت - شبها - علمی

آخرین اخبار سرویس:
اقدام پژوهی چگونه توانستم بوسیله آموزش روابط آسیب زای دختران مدرسه را کاهش دهم ؟

به علت بارش برف و یخبندان برخی مدارس استان سمنان فردا تعطیل شد

تعطیلی مدارس شهرستان طالقان و بخش آسارا

هشت گردشگر گرفتار در جاده برفگیر سالند دزفول نجات یافتند

گردنه امین الله بجنورد بازگشایی شد

مدارس الموت شرقی شنبه تعطیل است فعالیت مدارس آوج و الموت غربی با یکساعت تاخیر

بیش از یکهزار و 700 تن شن و نمک در فیروزکوه پاشیده شد

مدارس فیروزکوه، دماوند و رودهن فردا با یک ساعت تاخیر آغاز می شود

حناچی: هوای شهرمان خوب نیست!

باد و گردوخاک اسکله مسافری هرمز را به تعطیلی کشاند

گردنه امین الله بجنورد بازگشایی شد

آخرین وضعیت راه و هوای خراسان شمالی + فیلم

مدارس الموت شرقی شنبه تعطیل است/ فعالیت مدارس آوج و الموت غربی با یکساعت تاخیر

فعالیت اداری دانشگاه بوعلی سینا فردا با یک ساعت تاخیر آغاز می شود

مدارس کدام استان ها فردا شنبه تعطیل است

باد و گرد و خاک اسکله مسافری هرمز را به تعطیلی کشاند

بیش از یکهزار و 700 تن شن و نمک در فیروزکوه پاشیده شد

باد و گردوخاک اسکله مسافری هرمز را به تعطیلی کشاند

تردد به صورت روان در محورهای مختلف مازندران در جریان است احتمال ریزش برف و جاده در کندوان و هراز

برخی از مدارس 5 شهرستان خراسان شمالی تعطیل شد

مدارس کرمانشاه فردا تعطیل یا با تاخیر برگزار می شود

در پی برودت هوا برخی از مدارس 5 شهرستان خراسان شمالی تعطیل شد

دانش آموزان فیروزکوه، دماوند و رودهن یک ساعت دیرتر به مدرسه می روند

مدارس همدان فردا تعطیل است

طوفان شدید در باکو /تصاویر

برخی از مدارس استان اردبیل فردا تعطیل شد

گرفتار شدن 13 کوهنورد در غار «کلماکره» پلدختر

جزییات تعطیلی مدارس استان آذربایجان شرقی

مدارس فیروزکوه، دماوند و رودهن فردا با یک ساعت تاخیر آغاز می شود

مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش کرمانشاه: مدارس کرمانشاه فردا تعطیل یا با تاخیر برگزار می شود

بازدید معاون استاندار لرستان از مناطق سیل زده پلدختر

تردد به صورت روان در محورهای مختلف مازندران در جریان است/ احتمال ریزش برف و جاده در کندوان و هراز

گردنه های چری و شاه منصوری بازگشایی شدند/آخرین وضعیت بارش برف و باران در مازندران/طوفان برق 5 هزار مشترک کاشمری را قطع کرد

گرفتاری در برف و کولاک

دانش آموزان فیروزکوه، دماوند و رودهن فردا یک ساعت دیرتر به مدرسه می روند

به دلیل برودت هوا و یخبندان دانش آموزان فیروزکوه، دماوند و رودهن فردا یک ساعت دیرتر به مدرسه می روند

کوچه انتخابیه کجاست و چرا به این نام خوانده می شود؟

برف مدارس برخی مناطق خراسان شمالی را به تعطیلی کشاند

برف مدارس برخی مناطق خراسان شمالی را به تعطیلی کشاند

مدارس کدام شهرها تعطیل شد؟

فردا برخی مدارس گلستان تعطیل است

کلیه مدارس نوبت صبح خوزستان فردا تعطیل است

برف و باران و غبار در آسمان ایران

برخی مدارس گلستان شنبه تعطیل است

فردا برخی مدارس گلستان تعطیل است

آخر هفته و یک پیاده روی - طبس

روزی برای پاک کردن طبیعت از زباله - قاین

تعطیلی مدارس شهرستان طالقان

برف مدارس برخی مناطق خراسان شمالی را به تعطیلی کشاند

دانشگاه علوم پزشکی همدان فردا تعطیل شد

فعالیت مدارس ابتدایی و پیش دبستانی «دورود» با تاخیر آغاز می شود

تعطیلی مدارس مناطق مختلف کشور+اسامی

تعطیلی مدارس ، شنبه 29 دی 97

اقدام پژوهی چگونه به کمک تکنیک های خلاقیت, وضعیت درس علوم زیست و بهداشت را بهبود بخشم ؟

روزی برای پا کردن طبیعت از زباله - قاین

تعطیلی یا تاخیر در فعالیت برخی مدارس آذربایجان شرقی

مدارس آبادان فردا شنبه تعطیل شد

برخی از مدارس استان اردبیل فردا تعطیل شد

مدارس همدان فردا تعطیل است

جزییات تعطیلی مدارس استان آذربایجان شرقی

به دنبال بارش برف و برودت هوا برخی از مدارس استان اردبیل فردا تعطیل شد

تعطیلی برخی مدارس استان خراسان شمالی

برخی مدارس گلستان شنبه تعطیل است

مدیرکل آموزش و پرورش همدان: مدارس همدان فردا تعطیل است

باز بودن راههای اصلی و فرعی آذربایجان شرقی

تمامی مدارس نوبت صبح استان خوزستان در روز شنبه تعطیل شد

اتمام عملیات بازگشایی مسیرهای اصلی و فرعی در تبریز 400 نیروی خدمات شهری تا صبح نخوابیدند

گرفتار شدن 13 کوهنورد در غار «کلماکره» پلدختر

برف و سرما، برخی از مدارس شهرستان های کرمانشاه را تعطیل کرد

برف مدارس برخی مناطق خراسان شمالی را به تعطیلی کشاند

برف 50 هزار گردشگر زمستانی را به کوهرنگ کشاند

بارش شدید باران به راههای لرستان خسارت زد

گرفتاری در برف 28 دی ماه

سوالات ارشد علوم محیط زیست دولتی 95

وضعیت هوا

کدام مدارس فردا 29 دی ماه 97 تعطیل شد ؟

تعطیلی برخی از مدارس استان قزوین

مدارس این شهرها فردا تعطیل است

ناجا: خبر دقیقی درمورد مرگ خاوری نداریم

تمام راه های اصلی استان باز و تردد در آن ها جریان دارد / در حال بازگشایی محورهای روستایی هستیم

فردا مدارس فیروزکوه،دماوند و رودهن با تاخیر آغاز به کار می کنند

بازگشایی راه ارتباطی 92 روستا در استان قزوین

یک گروه گردشگری در جاده برفگیر سالند دزفول گرفتار شدند

سرما و یخبندان مدارس چند شهر استان مرکزی را به تعطیلی کشاند

فعالیت مدارس چهارمحال وبختیاری فردا شنبه با تاخیر آغاز می شود

تأخیر در آغاز فعالیت آموزشی مدارس برخی مناطق چهارمحال و بختیاری

تمامی مدارس نوبت صبح استان خوزستان در روز شنبه تعطیل شد

برف مدارس برخی مناطق خراسان شمالی را به تعطیلی کشاند

بارش شدید باران به راههای لرستان خسارت زد

تعطیلی برخی از مدارس استان

پرونده امتحانات نهایی دی ماه بسته شد

توصیه های زمستانی به کوهنوردان

آخرین اخبار تعطیلی مدارس در نقاط مختلف کشور

یک گروه گردشگری در جاده برفگیر سالند دزفول گرفتار شدند

برف گردنه های امین الله و تنگه ترکمن خراسان شمالی را بست

پیش دبستانی های قزوین فردا شنبه تعطیل شدند

43 خودروی گرفتار در برف در اندیکا رهاسازی شدند

برخی مدارس کرمانشاه تعطیل شد

اطلاعیه تاخیر و تعطیلی برخی مدارس آذربایجان شرقی

 مسدود شدن برخی محورهای خراسان شمالی

اگر این عادت های عجیب را دارید، از بقیه باهوش ترید

اگر این عادت های عجیب را دارید، از بقیه باهوش ترید