مطالب مرتبط:
کرمی در افتتاحیه برگزیدگان تئاتر استان ها: درباره تئاتر با ناامیدی صحبت نکنیم/بودجه فجر تفاوتی با سال گذشته ندارد
درباره تئاتر با ناامیدی صحبت نکنیم/بودجه فجر تفاوتی با سال گذشته ندارد
بودجه 98 چه تفاوتی با سال های گذشته دارد؟
بودجه 98 چه تفاوتی با سال های گذشته دارد؟
مدیرکل دفتر شهری و شوراهای استانداری تهران خبر داد 3226 میلیارد بودجه شهرهای استان تهران در سال 97/ 900 هزار تومان بودجه سرانه در شهرهای استان و 2 میلیون تومان در شهر تهران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 9 دی 1397 ساعت 13:252018-12-30سياسي

بودجه 98 چه تفاوتی با سال های گذشته دارد؟


چهارم دی ماه اتفاقی در مجلس شورای اسلامی افتاد که در طی دوران استقرار دولت ها از ابتدای تاریخ تاکنون در ایران سابقه نداشته است.

- برای اولین بار درایران، دولت تمام عملکرد خود در بخش های مختلف دفاعی، نظامی، امنیتی، آموزشی، بهداشتی، فرهنگی، علمی، مذهبی، اجتماعی، اقتصادی، مدیریتی و هرآنچه مربوط به دولت است را در لایحه بودجه سال 1398 در معرض قضات مردم گذاشت.

لایحه ای با 1500 صفحه جدول و نمودار و ارقام و اعداد که نشان می دهد هر یک از اجزای کشور که از بودجه عمومی ارتزاق می کند، برای چه چیزی پول می گیرد.

دولت دوم روحانی در دومین سال ارائه بودجه سنواتی، به آنچه قول داده بود، عملکرد و بودجه سنواتی کشور را بر اساس عملکرد و سنجه های قابل شمارش ومقایسه در اختیار مجلس قرار داد.

درست همزمان با سخنرانی حسن روحانی در مجلس هنگام تقدیم لایحه بودجه سال آینده، فایل های مفصل لایحه بودجه و 4 پیوست آن در اختیار مردم قرارگرفت تا همه بدانند اجزای سازمانی حاکمیت در بخش های مختلف و قوای سه گانه، چقدر عملکرد سالانه دارند و هر یک از اجزای عملکردی آنها چقدر برای کشور، هزینه دربردارد.

مختصات بودجه 98: شفافیت، انقباض بودجه سال 1398 را می توان از نگاه کلی دارای دو مشخصه بسیار مهم دانست، مشخصه اول آن، شفافیت در عملکردهاست.

شفافیت در بودجه نویسی یعنی همه اجزای عملکرد دولت به عنوان کارویژه ها و وظایف حاکمیتی، تصدی گری و حتی نظارتی به عدد و رقم آمده است و به ازای هر واحد خدمت، هزینه انجام کار یاقیمت نظام جبران خدمت آن، مشخص شده و برای اولین بار در کشور می توان گفت بودجه دولتی معنی واقعی یافته است.

از این منظر، انقلاب بسیار مهمی در بودجه نویسی کشور رخ داده است.

برعکس روش دولت سابق در بودجه نویسی در دوران تصدی محمود احمدی نژاد که باحذف سازمان برنامه و بودجه کشور، بودجه سنواتی در قالب جزوه کم برگی تقدیم مجلس شد و همه چیز با سیستم حسینقلی خانی، اداره شد، امسال بودجه جزیی ترین عملکرد مالی دولت را به تفکیک مشخص کرده و در قالب اسناد غیرقابل تخدیش، منتشر کرده است، گویی دولت تمام عملکرد سلول سلول خود را درمعرض دیدگاه مردم قرار داده تا کسی نتواند خارج از این چهارچوب و قاعده ازبودجه عمومی کشور، ریالی دریافت کند.

پای بندی دولت به شفافیت که از آن به عنوان اصلی ترین گزاره حکمرانی مطلوب ودموکراسی یاد می شود، باعث شده تا در بودجه سال 98، هر دستگاه، سازمان، وزارتخانه و نهادی که تقاضای دریافت بودجه دارد یا اعلام می کند با کسری بودجه مواجه شده، دلیل توجیهی کسر بودجه یا درخواست اضافه بودجه را مطرح کند.

به این صورت نگرانی دولت برای آنچه اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور گوشت قربانی شدن بودجه عنوان کرده بود، کاهش می یابد چون دیگرکسی نمی تواند بدون دلایل کارشناسی و توجیهی، در ردیف های بودجه تغییریایجاد کند.

مختصه دیگر بودجه، انقباضی بودن آن است که به این ترتیب بودجه در برخی از امور به شدت کاهش یافته است.

همچنین افزایش هزینه هایی که در بخش انرژی باید از سوی مصرف کنندگان پرداخت شود، از دیگر مشخصات بودجه است.

به طور مثال افزایش 20 درصدی درآمدهای حاصل از فروش نفت گاز (گازوییل) در بودجه سال 98 پیش بینی شده است که در نتیجه آن، حدود 1800 میلیارد تومان به درآمدهای حاصل از فروش حامل های انرژی افزوده خواهد شد.

قوه مجریه، شفافیت در عملکرد و هزینه بخش عمده ای از بودجه کشور متعلق به قوه مجریه است که در این بخش، انقلاب بودجه ای روشن می سازد چقدر عملکرد دولت در قسمت های مختلف در طی سال آینده پیش بینی شده است و هر یک از اقدامات دولت چقدر هزینه بر خزانه کشورتحمیل می کند.

به عنوان مثال تاکنون کمتر درباره عملکردهای جزیی در سازمان های بزرگی مانندسازمان برنامه و بودجه یا سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، گزارش مفصل و مشروحی داده شده است و در آن گزارش مشخص شده که هرخدمت یا عملکرد در این سازمان، چقدر هزینه دربر دارد، ولی بودجه نویسی سال 98 در 7 صفحه روشن کرده است مثلا عملکرد جزیی کارشناسان، کارمندان و مسئولان سازمان برنامه و بودجه چیست یا در سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، چه اتفاقی می افتد و هر یک از اتفاقاتی که دولت درمقام سیاستگذاری، تصدی گری یا نظارت در این سازمان انجام می دهد، چقدرهزینه برای خزانه کشور دارد.

وزارتخانه ها هم مانند تمام دستگاه های دیگر کشور، شفاف شده اند.

آنقدرشفاف که می توان گفت عملکرد وزارتخانه های بسیار مهم و استراتژیکی مانندوزارت کشور، وزارت اطلاعات یا وزارت امور خارجه چیست و چقدر هزینه برای هربخش از عملکرد این وزارتخانه ها در نظر گرفته شده است.

البته باید این را هم در نظر گرفت به مقتضای مصلحت کشور، برخی از جزییات دفاعی و امنیتی در ردیف های بودجه مشخص نشده است ولی ارقام هزینه های مربوط به همین نهادها نیز به روشنی مشخص شده است.

مثلا هزینه به روزرسانی تجهیزات ارتش جمهوری اسلامی ایران چقدر است یا در نیروی انتظامی به خاطر جبران اشتباهات ناشی از ماموریت های خاص این نهاد، چقدر بودجه برای جبران خسارات در نظر گرفته شده است.

درکنار شفاف سازی در وزارتخانه ها و نهادهای بزرگ، شفاف سازی در بخش های دیگری هم که کمتر از آن اطلاع وجود داشت دیده می شود، مثلا در یکی ازردیف های ذیل عملکرد نهادهای مذهبی در کشور مشخص شده است برای بیمه مداحان، در سال 98، پیش بینی شده است یک هزار و 804 مداح بیمه می شوند وبه ازای بیمه هر فرد، یک میلیون و 940 هزار و 100 تومان در نظر گرفته شده و درنهایت 3 میلیارد و 500 میلیون تومان، بیمه کردن مداحان در کشور برای دولت هزینه در برداشته است.

یا در ردیف 1805010027 مربوط به تعیین اوقات شرعی از طرف موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، عنوان شده است برای هر روز، هزینه ای برابر با یک میلیون و 190 هزار و 100 تومان در نظر گرفته شده است.

یعنی اگر اوقات شرعی هر روز را شامل اذان صبح، اذان ظهر، اذان مغرب و نیمه شب شرعی در نظر بگیریم، تعیین هر کدام از این اوقات در هر روز، حدود 300 هزار تومان هزینه دارد.

همچنین در ردیف های بودجه ای جالب توجه می توان به هزینه بررسی هر واژه درفرهنگستان زبان فارسی اشاره کرد.

طبق پیش بینی بودجه سال 98، در سال آینده قرار است روی 2900 واژه فارسی در فرهنگستان زبان فارسی کار شود که هزینه گزینش هر واژه یک میلیون و 648 هزار و 200 تومان در نظر گرفته شده است.

هزینه های مربوط به خدمات عمومی تنها درباره قوه مجریه، شفاف نشده است بلکه هزینه های مربوط به سایر قوا هم به وضوح در لایحه بودجه منعکس شدهاست.

به طور مثال مسئله حاکمیتی حل اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان که بر اساس قانون اساسی بر عهده مجمع تشخیص مصلحت نظام گذاشته شده است، در سال آینده به اندازه 10 اختلاف در نظر گرفته شده است که هزینه حل هر یک از این اختلافات به اندازه 415 میلیون تومان در نظر گرفته شده است یا بودجه شورای نگهبان برای اظهارنظر درباره انطباق یا عدم انطباق 390 مصوبه پیش بینی شده مجلس با شرع و قانون اساسی در سال آینده، بیش از 32 میلیارد و 710 میلیون تومان در نظر گرفته شده است که به ازای هر مصوبه بیش از 83 میلیون و 874 هزار تومان شده است.

به این ترتیب وقتی با این جزییات می توان درباره هر ردیف بودجه گفت و گو کرد، به نظر می رسد که صحبت از انقلاب در شفافیت بودجه ای، اغراق نیست.


کلید واژه ها: بودجه - دولت - لایحه بودجه - کشور - مجلس - مجلس شورای اسلامی - محمود احمدی نژاد - سازمان برنامه - روحانی - مردم - استقرار دولت - محمود احمدی - ایران - هزینه - اولین - حسن روحانی - کسری بودجه - احمدی نژاد - کسر بودجه - نظام - سلول - سخنرانی - اسلامی - برنامه - تاریخ - احمدی - اسناد - شورای - منتشر - اداره

آخرین اخبار سرویس:
استخدام راننده با اتومبیل جهت یک آژانس در مشهد

استخدام فروشنده خانم جهت کار پوشاک در خراسان رضوی

استخدام آشپز و کمک آشپز آشنا به دستگاه هنی پنی در تهران

استخدام مدرس زبان انگلیسی در محدوده میدان رسالت تهران

وقتی دو پادشاه در یک اقلیم می گنجند! /عکس

استخدام صندوقدار خانم با روابط عمومی خوب در تهران

فرزند آیت الله مومن: وضعیت جسمانی پدرم بحرانی است

کارهایتان را به تعویق نیندازید

استخدام آشپز ماهر جهت تالار پذیرایی در تهران

اعتراض به رای تعزیرات در پرونده بزرگ قاچاق لوازم خانگی

برندسازی برنج گیلان دست دلالان را کوتاه می کند

پیشنهاد ایران برای رزمایش ضد دزدی دریایی

کسبه از اجرا نشدن طرح ترافیک و زوج و فرد رضایت دارند

استخدام مسئول دفتر و کارمند اداری در تهران

آموزش وپرورش باید با نیازهای جامعه همسو شود

وزیر اطلاعات: اقدام تروریست ها را بی پاسخ نمی گذاریم

مخالفت مجلس با افزایش مالیات اعضای هیات علمی دانشگاه ها

فرزند آیت الله مومن: وضعیت جسمانی پدرم بحرانی است / پزشکان در مورد بهبود یا عدم بهبود ایشان نظر قطعی نمی دهند

استخدام فروشنده آقا جهت یک فروشگاه پوشاک در خراسان رضوی

نکات کلیدی برای لاغر شدن تا عید نوروز

تصاویر جدیدی که «رضا گلزار» از کنسرتش منتشر کرد

استخدام وردست ناخن کار مسلط به سوهان کشی، مانیکور و پدیکور

تهیه کننده برنامه «جدول»: طرح سوال درباره برتری نژاد آریایی یک اشتباه بود؛ قصد نژادپرستی نداشتیم / سوالات را من طراحی می کنم؛ مجری برنامه تنبیه شد

استخدام همکار مسلط به طراحی داخلی و نما و کارآموز در تهران

استخدام طراح مسلط به طراحی نما و طراحی داخلی در تهران

استخدام تعدادی معلم برای آموزشگاه زبان واقع در تهران

استخدام تعدادی مهندس مکانیک یا مواد در یک آزمایشگاه

فرصتی کوتاه برای ذخیره استراتژیک تجهیزات پزشکی/تسهیل فرآیند تولید و واردات

کمک 230 میلیاردی خیران به حوزه درمان

تکریم مردم و رسانه ها، شاخص مهم ارزیابی عملکرد دستگاه ها است

جنایات تروریست ها را بی پاسخ نمی گذاریم

منابع طبیعی کردستان و شهرداری سنندج تفاهم نامه منعقد می کنند

رییس دولت اصلاحات از کریمی قدوسی شکایت کرد

افتتاح پنج طرح صنعتی تحقیقاتی حوزه مواد پیشرفته و انرژی دفاعی

نظام ارزیابی کارکنان قوه قضاییه واقعی شده است

شکایت سیدمحمد خاتمی از کریمی قدوسی

انتخابات نمایندگان مدیران مسئول نشریات دانشگاهی دانشگاه علامه برگزار می شود/ مهلت ثبت نام تا اول اسفند

پیغام مردم در راهپیمایی 22 بهمن؛ «به آقا بگویید غصه نخورد ما هستیم»

حمله سردار نقدی به دولت روحانی، سیدمحمد خاتمی و هاشمی: اوضاع اقتصادی امروز نتیجه رأی دیروز خود ماست| باید رییس جمهوری ساده زیست انتخاب کنیم| بزرگترین افتخار ایرانی هاست که ولی فقیه در راس امور کشور است| شاهان نیز چنین فضیلت هایی نداشتند| رضاخان بی‎سواد، فقیر، دزد و غارتگ

جمع آوری امضا برای سوال از رییس جمهور

ارسال 241 اثر به مسابقه نقاشی و خاطره نویسی «انقلاب»

اتحاد برای حفظ کتاب/ تمدن اسلامی یک تمدن کتاب محور است

یادواره شهدای «بابلقانی» ملایر برگزار می شود

تبیین رادیویی علم حدیث و نقش آن در تهذیب

نشست «رابطه قدرت و تکلیف در نهضت حسینی» برگزار می شود 

انقلاب اسلامی جهش و عروج به آسمان بود/ ضرورت تحقیق و مستندسازی پیام گام دوم

گام های مؤثری برای رفع مشکلات مردم بر می داریم

تشکیل جلسه عمومی آموزش قرآن «شهاد زمانی» در نارمک

دشمن مترصد غفلت ما از ارزش ها است

نشست علمی «گفتمان مقاومت در انقلاب اسلامی و جریان های مقاومت لبنان» بررسی شد

محسن اسماعیلی: امام موسی صدر جامع دانش، تعلیم و تربیت/ خسرو باقری: اندیشه امام موسی صدر دین را افیون توده ها نمی داند

همایش «سلامت معنوی» در قم برگزار می شود

ممنوعیت ژست های خیرخواهانه از بیت المال؛ مهمترین پیام خطبه 44 نهج البلاغه/ برخی عوامل سقوط حکومت ها

«عوامل و آثار امنیت در جامعه مهدوی» بررسی شد

بررسی همکاری های مشترک در دیدار رؤسای اوقاف و جهاددانشگاهی خوزستان

رقابت قرآن آموزان 11 استان در مسابقات سراسری قرآن بیت الاحزان

انتقاد یک نماینده از توزیع مستندات مخدوش در مجلس راجع به مالیات ها

پژوهشسراها فضای تحصیل را از یکنواختی خارج می کنند

قم رتبه نخست کشور در سلامت اداری است

45 نفر از بسیجیان دلگان به مناطق عملیاتی جنوب کشور اعزام شدند

آغاز به کار شهربازی مقاومت و ایستادگی در اهواز

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: شهدای گروه ابوذر الگوی امروز دانش آموزان قرار گیرد

نقدی در مورد برنامه «عصر جدید»

شهردار نوشهر مطرح کرد تملک 10 واحد مسکونی برای توسعه شهر نوشهر طی 3 ماه

بودجه شهرداری قزوین در کش و قوس پارلمان محلی

اسنادِ اصالت دونامه امام خمینی(س) در خصوص آیت الله منتظری و نهضت آزادی

استخدام منشی خانم باروابط عمومی بالا دریک دفتر دکوراسیون داخلی

شهرداری تهران از کارآفرینان برتر تجلیل کرد

دومین کنگره شهدای دانشجو 5 اسفندماه در دانشگاه شهرکرد برگزار می شود

در راستای بیانیه رهبر معظم انقلاب برگزار می شود برپایی سلسله نشست های تخصصی «پدافند رسانه ای» در فرهنگسرای رسانه

حمیدرضا عارف: ماجرای رشوه سفیر سابق آفریقای جنوبی در ایران، ربطی به طرف های ایرانی ندارد

منشور حقوق شهروندی برخی اصول قانون اساسی را عملیاتی کرد

پاسخگویی دستگاه های اجرایی قم به مطالبات مردم کمرنگ است

دفاع شیرزاد از پرداخت دیه به بازماندگان دو آتش نشان شهید شهرداری رشت

استخدام تعدادی شابلون زن خانم یا آقا در تهران محدوده نواب

استخدام تعدادی نیروی خانم جهت کار در کفش گلپر در قم

حماسه اشک

حمایت 125 حامی ایرانی مقیم خارج از ایتام بوشهری

استخدام میاندوز کار خانم یا آقا بصورت پاره وقت در تهران

اینفوگرافیک/ آلودگی هوا؛ قاتل نامریی

کودکان دروازه غار حاشیه ای نیستند

شریعتمداری: سیستم کامپیوتری کیهان از قبل از انقلاب «مکینتاش» بوده

ذوالنور: 80 نفر وعده دادند، اما 18 نفر طرح استیضاح روحانی را امضا کردند

هفتمین جلسه بررسی بودجه تمام شد

ترجمه کتاب «شماره پنج» به سه زبان

شهادت یک جانبار70 درصد

در مقابل هر شهید سپاه، 10 تروریست به هلاکت خواهد رسید

انتقاد شدید روزنامه وابسته به سپاه به نمایندگانی که دنبال استیضاح روحانی اند؟

بهره مندی حاشیه نشینان شهر زاهدان از خدمات رایگان سلامت

جایگاه ایران در میان قدرتمندترین ارتش های جهان / قدرت نظامی ایران با 8 پله صعود

آمریکا درصدد ایجاد دفتر سیاسی در کره شمالی

حضور در عرصه سازندگی، از جمله وظایف نیروهای مسلح است

لاریجانی از موزه ملی چین بازدید کرد

ناهنجاریها در نظام ارزیابی قوه قضاییه محدود شده است

«حسین قره‎چانلو» درگذشت

سردار نقدی: اوضاع اقتصادی امروز نتیجه رأی دیروز خود ماست

قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران+ جدول

محکومیت خانم دکتر تهرانی به خاطر زشت کردن آیدا زن خوش چهره

امضاهای طرح استیضاح رییس جمهور افزایش یافته است

پنجمین نشست مدیران نظارت و ارزشیابی دادگستری های سراسر کشور

بودجه 98 چه تفاوتی با سال های گذشته دارد؟

بودجه 98 چه تفاوتی با سال های گذشته دارد؟