مطالب مرتبط:
تصاویر/ نشست نیم نگاهی به تطورات مباحث فلسفه دین پس از پیروزی انقلاب اسلامی
تطورات مباحث فلسفه دین بعد از انقلاب بررسی می شود
تطورات مباحث فلسفه دین پس از پیروزی اتقلاب اسلامی بررسی می‎شود
تطورات مباحث فلسفه دین بعد از انقلاب بررسی میشود
تطورات مباحث فلسفه دین بعد از انقلاب بررسی می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 19 آذر 1397 ساعت 02:422018-12-09سياسي

نیم نگاهی به تطورات مباحث فلسفه دین پس از پیروزی انقلاب


نشست علمی “نیم نگاهی به تطورات مباحث فلسفه دین پس از پیروزی انقلاب اسلامی” با حضور اساتید حوزه و دانشگاه به میزبانی مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از رسا، نشست علمی “نیم نگاهی به تطورات مباحث فلسفه دین پس از پیروزی انقلاب اسلامی” با حضور حجت الاسلام ابوالفضل ساجدی و دکتر حمیدرضا آیت اللهی در مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار شد.

حجت الاسلام محمد جعفری دبیری این نشست علمی را بر عهده داشت.

آنچه می خوانید گزارشی از این نشست علمی است که پنجشنبه 15آذرماه برگزار شد.

دبیر نشست: بسم الله الرحمن الرحیم.

عرض سلام و ادب و احترام دارم خدمت حضار گرامی و اساتید معظم.

عرض تبریک دارم نسبت به ایام گذشته.

امیدوارم این جلسه در تأمل برانگیزی فکری و عقلانی فضای فکری جامعه مؤثر باشد و گامی در راستای علوم عقلانی برداریم.

خیرمقدم عرض می کنم خدمت جناب دکتر آیت اللهی رییس انجمن فلسفه دین ایران و دکتر ساجدی رییس قطب فلسفه دین.

مباحث فلسفه دین از دو قرن گذشته با سخنرانی‎های هگل شکل گرفت و می توان ادعا کرد که فلاسفه دین ملحد در قرن 19 و بخشی از قرن 20 بیش از فلاسفه خداباور و موحد بودند اما از نیمه قرن 20 به بعد خداباوری شدت و رونق بیشتری می‎یابد.

این نشان از تأثیر بیشتر دین در زندگی بشر در اواخر قرن بیستم تا کنون دارد.

پیروزی انقلاب اسلامی در تأملات بیشتر در دین و اندیشیدن در زوایا و خفایای دین مؤثر بوده و سبب نفوذ و رواج بیشتر تأملات دینی هم در فضای دانشگاهی و هم در حیطه حوزوی شده است.

تعریف و چیستی فلسفه دینموضوع مورد بحث این نشست جریان شناسی مباحث فلسفه دین در چهل سال اخیر در فضای داخلی کشور است و به عنوان اولین سؤال از اساتید درخواست دارم تا مفهوم و تعریف فلسفه دین را مورد بررسی قرار دهند.

جناب دکتر آیت اللهی؛ تلقی شما از فلسفه دین به عنوان یک فلسفه مضاف و همچنین نظر حضرتعالی در مورد چیستی و ماهیت و مؤلفه های فلسفه دین چیست؟دکتر آیت اللهی: به ندرت در مباحث غربی فلسفه دین، در مورد چیستی و تعریف فلسفه دین بحث شده است.

غربیان در مباحث فلسفه دین موضوع محور نیستند بلکه مسئله محور هستند.

نویسنده کتاب گلچینی از فلسفه دین در سال 1983 این کتاب را نوشت و در سال 1992 که کتابش را باز چاپ کرد، موضوع پلورالیسم دینی را اضافه کرد؛ بنابراین بیشتر به صورت موضوع محور وارد می شوند و کمتر به تعریف و تعیین ماهیت مباحث می پردازند؛ مگر در حد یکی دو صفحه.

در هر صورت این تعریف از فلسفه دین را می توان ارائه کرد که فلسفه دین تحلیل و تبیینی عقلی از گزاره های بنیادین دینی است که ممکن است آن گزاره رد یا اثبات شود.

در فلسفه دین استدلال اهمیت دارد و اینکه عقلی است، مقصود عقل فلسفی محض نیست بلکه عقل تجربی و عقل تاریخی و سایر عقل ها هم می تواند باشد.

در فلسفه دین دغدغه اصلی اثبات نیست؛ بنابراین نباید به دنبال تعریف مشخص و معینی برای فلسفه دین بود.

دبیر نشست: همین سؤال را از دکتر ساجدی می پرسم که آیا تعریف دکتر آیت اللهی را قبول دارید یا تلقی دیگری در این زمینه دارید؟دکتر ساجدی: بله من هم گمانم آن است که غربی ها در باب فلسفه دین چندان به تعریف نپرداختند و این یک مشی کلی است که در همه مباحث و دیدگاه های غربی رواج دارد.

این نظام و چینشی که در مباحث ما وجود دارد، غربی ها این سیر را ندارند.

درحالی که اگر ما تعریف درستی از مباحث نداشته باشیم ممکن است نتوانیم در اصل موضوع ورود پیدا کنیم.

مباحث فلسفه دین در غرب مسئله محور است و متأثر از زمان نیز هست.

برخی از دوران بحث اخلاق و دین بیشتر مورد بحث بود و امروزه بحث معنویت و دین مورد نظر است.

به عبارتی موضوعات فلسفه دین همیشه یکسری موضوعات تکراری نیستند بلکه با توجه به زمان متفاوت هستند.

فلسفه دین را می توان به تحلیل عقلانی آموزه های دینی یا دعاوی بنیادینی دینی تعریف کرد.

از نیمه دوم قرن 20 این تعریف از فلسفه دین رواج پیدا کرده است که فلسفه دین همان تبیین و تحلیل عقلانی و بشری آموزه های دینی است.

تاریخچه ورود فلسفه دین به جهان اسلام و ایراندبیر نشست: بنده یک نکته تکمیلی عرض کنم که فلسفه دین بر روی آموزه های مشترک میان ادیان آن هم عمدتا ادیان توحیدی تامل عقلانی می نماید .

در ادامه از دکتر آیت اللهی می پرسم از چه زمانی مباحث فلسفه دین وارد جهان اسلام و کشور ما شده است؟ آیا مباحث فلسفه دین مستقیم وارد کشور ما شده است یا با چند واسطه به دست ما رسیده است؟دکتر آیت اللهی: هیچ کشوری اسلامی به اندازه ای که کشور ما در زمینه فلسفه دین کار می کند کار نکرده است.

کشورهایی مانند مالزی و اندونزی کتب فلسفه دین ما را ترجمه می کنند و بسیار هم مشتاق هستند.

فلسفه دین این گونه شکل گرفت که عده ای می خواستند سؤالاتی در مورد دین بپرسند؛ اما در دانشکده الهیات، کسانی وارد آن می شدند که خدا را قبول داشتند و نمی شد سؤالاتی پیرامون وجود خدا پرسید اما در دانشکده فلسفه می توانستند سؤالات و مسائلی پیرامون دین مطرح کنند و همین اتفاق هم افتاد و فلسفه دین شکل گرفت.

در ایران هم مسائلی پیرامون دین به وجود آمد.

روشنفکران در ایران مسائلی پیرامون دین و فلسفه دین را مطرح کردند این مسائل چون نو و جذاب و برای مخاطب جدید بود، عده ای سریع شروع به جزوه نویسی این مباحث کردند و به شدت ترجمه این مباحث رونق گرفت.

اما روشنفکران ما توجه نداشتند که فلسفه دین غربی ناظر به مسیحیت است.

اگرچه با عنوان کلی دین مطرح می کنند اما در واقع ناظر به مسیحیت است؛ به عنوان مثال مسئله شرور که در مسیحیت مطرح است بسیار متفاوت از مباحث مطرح در اسلام است.

چرا که خدایی که در مسیحیت مطرح می شود صرفا خدای عشق و رحمت است و این با وجود شرور ناسازگار است.

بهترین کتاب در این زمینه کتاب کلام مسیحی از توماس میشل است که تفاوت های اسلام و مسیحیت را بیان کرده است؛ مثلا بحث وحی که در فلسفه دین مسیحیت مطرح می شود ربطی به وحی در اسلام ندارد.

وحی در اسلام 23 سال است اما در مسیحیت وحی قرنها تداوم داشته و مجموع الهامات حواریون بوده است و بعد از 60 سال از حضرت مسیح شکل گرفته است؛ بنابراین بحث های که به وسیله برخی روشنفکران وارد شد خوب و قابل طرح بود؛ اما به گونه ای وارد شد که گویا در اسلام هم همین طور است.

در حالی که اسلام بسیار متفاوت است و لازم است برای دانستن فلسفه دین زمینه های مسیحیت را به خوبی بشناسیم؛ بنابراین فضا دو تا فضاست و مباحث فضای غربی اصلا به مباحث مطرح در اسلام نمی چسبد؛ مانند ایمان گرایی مطرح در مسیحیت اصلا ربطی و جایگاهی در اسلام ندارد.

اما فلسفه دین از سال 1380 در فضای آکادمیک کشور ما تقریبا جا افتاد و از آن به بعد بود که مباحث فلسفه دین از سوی برخی از این روشنفکران کنار گذاشته شد و به آن اعتنایی چندانی نشد.

دبیر نشست: پیرو این نکته شما ان شا الله سوالی هم خواهیم داشت که آیا صرفا یک فلسفه دین وجود دارد یا می توان از فلسفه دین های مختلف سخن گفت و می توان فلسفه دینی متناسب با دین اسلام و فضای کشور خودمان تقریر کرد.

حال از محضر دکتر ساجدی استفاده می کنیم در مورد ورود فلسفه دین به جهان اسلام و ایران.

دکتر ساجدی: از اواخر قرن 18 توسط برخی از روشنفکران در عصر روشنگری، اصطلاح فلسفه دین به کار گرفته شد؛ با این هدف که بتوانند مسائل را به طور باز مطرح کنند و صرفاً به فکر دفاع نباشند.

در کشورهای اسلامی هم زمان با تحولات در غرب، ازآنجاکه نوعی غرب گرایی در کشورهای عربی و آسیای میانه بوده است که معتقد بوده است همانند مسائل تمدنی، برای پیشرفت در مسائل دینی هم باید به غرب توجه کنیم.

ازاین رو اندیشمندان اسلامی شروع به توجه به آن مباحث و انتقال آن به کشورهای اسلامی کردند؛ بنابراین دو دلیل دارد یکی غرب گرایی که غرب را مرکز پیشرفت تمدن می دانند که در مسائل دینی هم باید روش غرب را در دین طی کنیم که سروش معتقد به این روش است.

دوم عقل گرایی و عصر روشنگری در غرب بود.

از سویی انسان گرایش به تحلیل عقلی مسائل دارد و این دو دلیل سبب شد که گرایشی به فلسفه دین خیلی بیشتر شود.

پس زمینه های تاریخی در غرب و نگاه ما به غرب سبب شد این اندیشه ها وارد کشور ما شود.

اندیشمندان ما می خواستند که از این طریق از دین دفاع کنند و دین را برای نسل جوان قابل پذیرش کنند؛ بنابراین بستر غربی و حالت روانی جامعه ما سبب شد که این مباحث رواج پیدا کند.

امروزه هنوز نگاه به غرب به عنوان الگوی پیشرفت وجود دارد و ترجمه همچنان وجود دارد و عقل گرایی هم مورد توجه است.

به همین سبب هنوز این جریان زنده است اگرچه فراز و فرودهایی دارد.

سؤالاتی که در مورد دین مطرح می شود، برای ذهن جوانان در جامعه امروزه ما نیز هنوز مورد سؤال است.

از سویی اگرچه مسیحیت و اسلام با هم تفاوت هایی دارند اما وجوه مشترکی هم دارند و مباحث فلسفه دین هم می تواند تا حدی مشترک باشد.

تبیین عقلانی از دین را از علامه طباطبایی و شهید مطهری شروع شد و توسط آیت الله جوادی آملی و آیت الله مصباح و آیت الله سبحانی ادامه پیدا کرد و هنوز هم بسیار مورد نیاز است.

فکر می کنم یکی از عوامل گسترش این بحث ها خود انقلاب اسلامی ایران است و کشورهای همسایه از ما درخواست کمک می کنند.

اسلامی که می خواهد اجتماعی باشد باید یک ایده محکمی پشت آن باشد تا بتواند به صورت اجتماعی عرض شود و باید به سمت جهت دهی شایسته مباحث دین در کشورهای اسلامی همسایه داشته باشیم.

دبیر نشست: مباحث فلسفه دین طبق فرموده دکتر آیت اللهی جنبه آکادمیک نداشت تا اینکه در سال 1380 به فضای آکادمیک کشور وارد شد.

البته رشته دین پژوهی در کشور ما اولین بار در موسسه امام خمینی و ذیل نظر استاد مصباح در ایتدای دهه 70 شکل گرفت.

تنها کسی که از اندیشمندان قبل از انقلاب روی کلام جدید و تأسیس آن تأکید می کند خود شهید مطهری است و مباحثی همچون فلسفه تاریخ، فلسفه اجتماع و فلسفه اخلاق و برخی مباحث کهن مثل وجود خدا و حتی امامت و رهبری را از موضوعات قابل طرح در کلام جدید می داند.

دکتر آیت اللهی: یک فلسفه دین داریم یک دین پژوهی داریم.

فلسفه دین به عنوان یک دیسیپلین دیرتر وارد کشور ما شد اما مباحثی که علامه طباطبایی و شهید مطهری مطرح می کنند مباحث دین پژوهی است؛ اما فلسفه دین به عنوان یک دیسیپلین که عناوینی همچون شر و… در برگرفته باشد از سال 1380 شکل گرفته است.

ورود مباحث فلسفه دین به حوزه های علمیهدبیر نشست: از چه زمانی مباحث فلسفه دین وارد حوزه ما می شود و دانشمندان حوزوی ما درگیر این مباحث می شوند و علت ورود حوزه ما به این گونه مباحث چه بوده است؟ آیا طرح نظریه های مختلف از سوی روشنفکران دینی ما سبب شد که حوزه های ما وارد مباحث فلسفه دین شوند یا اینکه مباحث روشنفکران یکی از دلایل این امر بود.

دکتر ساجدی: در غرب ابتدا رویکرد به الهیات طبیعی بود و سپس به سمت فلسفه دین آمد و فلسفه دین با همان نگرش و اندکی توسعه شکل گرفت.

در ایران هم بعد از دهه 70 کم کم مباحث فلسفه دین مطرح شد.

آنچه که بنده عرض کردم ریشه های فکری که اصل مطلب را مطرح می کند از قبل در کشور ما وجود داشت و کسانی مانند علامه طباطبایی در پاسخ به شبهات وارد به دین، ریشه های این بحث را پی ریزی کردند.

اگر فلسفه دین را به ژرف کاوی عقلی در گوهر مباحث دین تعریف کردیم، این نگاه از قبل وجود داشته است و مرحوم سید احمدخان هندی در ابتدا این اصطلاح را مطرح می کند و سپس شهید مطهری اصطلاح فلسفه دین را مطرح می کند اما به معنی ضرورت دین مورد نظر شهید مطهری بوده است؛ بنابراین مباحثی در زمینه فلسفه دین داشته ایم اگرچه به صورت دیسیپلین یک رشته آکادمیکی نداشته ایم.

چالش های که در حوزه های علمیه نسبت به دین وجود دارد، سبب گسترش مباحث فلسفه دین شده است و به نظر می رسد که ادبیات بسیار غنی در این زمینه در حوزه تولید شده است و گوی سبقت را از کشورهای عربی ربوده ایم.

متاسفانه نگاه غربی ها و مستشرقان به اسلام بیشتر به اهل سنت بوده است که نگاهی اشعری مسلک و عقل گریز دارند اما کم کم متوجه شدند که شیعیان مباحث عقل محور دارند.

به نظر بنده روشنفکران بخصوص امثال دکتر سروش و شبستری و ملکیان در گسترش و شکل گیری فلسفه دین تأثیرگذار بوده اند.

به طور کلی عقل گرایی رو به تزاید در کشور ما و مواجه سنت و مدرنیته در جامعه امروزی، از عواملی هستند که کسانی مثل سروش و شبستری زمینه لازم برای طرح مباحث فلسفه دین را داشته باشند و سبب دامن زدن به این مباحث شوند.

ویژگی اصلی مسائل فلسفه دین، برجسته شدن عقل است؛ بنابراین برخی از مباحثی که در زبان دین، پلورالیزم دینی، منطق فهم دین و مباحث گوهر و صدف دین مطرح می شود، هر کدام به نحوی می تواند به نحو مثبت یا منفی بحث مواجه سنت و مدرنیته باشد.

به نظر می رسد این ها اقتضائات دوران پس از انقلاب بوده است.

مواجهه حوزه‎های علمیه با فلسفه دیندبیر نشست: امروزه فلسفه دین در دانشگاه ها و حوزه های ما به صورت یک رشته تحصیلی در حال رشد است حال سؤال ما از دکتر آیت اللهی این است که آیا مواجهه حوزه با فلسفه دین انفعالی بوده است یا انتقادی و فعال بوده است؟ آیا این رویکرد را مثبت ارزیابی می کنید یا منفی؟دکتر آیت اللهی: بعد از انقلاب، از میان فلسفه دین و فلسفه اخلاق، حوزویان به شدت وارد مباحث فلسفه اخلاق شدند و هنوز هم جایگاه فلسفه اخلاق در حوزه ها خیلی پررنگ تر است از فضای دانشگاه ها.

از سویی مباحث فلسفه دین بیشتر وارد دانشگاه ها شد و دانشگاه ها با شدت بیشتری به آن پرداختند.

در زمانی که جناب ملکیان در حوزه مباحثی را مطرح می کرد ما نگران حوزه ها شده بودیم و هنوز هم روحانی سکولار زیاد داریم.

از سویی هم برخی بسیار دگم بودند و در مواجه با نظرات فلسفه غرب در دو دقیقه بدون درک روح مطالب، آن نظرات را رد می کردند.

دبیر نشست: در ادامه و امتداد فضای گذشته در حوزه، اکنون فضای حوزه را نسبت به فلسفه دین چگونه ارزیابی می کند؟دکتر آیت اللهی: نه الان حوزه ها نسبت به مباحث فلسفه دین غربی برخورد نقادانه دارند اما انتظار خیلی بیشتری از حوزه می رود و آنچه مورد انتظار بوده است در حوزه برآورده نشده است.

دبیر نشست: با توجه به بحث حوزه علمیه و ورود حوزه علمیه به بحث فلسفه دین، دکتر آیت اللهی فرمودند که برخورد حوزه در ابتدا به صورت انفعالی بوده است و بدون نقد بوده است؛ حال از دکتر ساجدی می پرسم که اگر امروز بخواهیم به سه دهه قبل از فعالیت حوزه در حیطه مباحث فلسفه دین نگاه کنیم، آیا کارنامه حوزه کامیاب بوده است؟دکتر ساجدی: کتب مختلفی که در حوزه فلسفه دین است از سوی افراد خاصی ترجمه شده است و این ترجمه به صورت گزینشی بوده است؛ مثلا در بحث رابطه ایمان و عقل، بیشتر رویکرد ایمان گرایی ترجمه شده است و اکثر مواقع دیدگاه های منتقدان ترجمه نمی شده است و این گزینشی برخورد کردن در ترجمه در فضای جامعه تأثیرگذار بوده است.

در فضای حوزه علمیه در مواجهه با شبهات فلسفه دین، فعالیت های بسیاری صورت گرفته است مانند پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه، باقرالعلوم و موسسه امام خمینی به صورت گسترده وارد این بحث شده اند و آثار فراوان و خوبی در این زمینه تولید شده است.

در تهران انجمن فلسفه دین دکتر آیت اللهی سبب شده این مباحث بسیار غنی شود و قابلیت ارائه به سایر کشورها را پیدا نموده است.

نقاط قوت پرداختن به مباحث فلسفه دیناز نقاط قوت جریان فلسفه دین، استحکام بخشی به آموزه های دینی بوده است.

این استحکام بخشی گسترده و رو به رشد هم هست و همچنین رشد ادبیات حوزه در این عرصه بوده است.

رشد ادبیات و نگارش ها در این زمینه یکی دیگر از نقاط قوت است.

اکنون عرصه فلسفه های مضاف و فلسفه دین پشتوانه نظری نظام و دیدگاه های اسلامی و اعتقادات جوانان ماست.

اگر نتوانیم به اندیشه اسلامی به نحو درست دفاع کنیم کسی باقی نخواهد ماند.

باید بتوانیم هم در بعد نظر و هم در بعد عمل رشد کنیم.

این رشد ادبیات در این امر به شدت اثر گذار بوده است.

نقطه قوت دیگر ایجاد زبان مشترک بوده است.

به نظر می رسد یک زبان مشترک با سایر ادیان و ملت ها به دست آورده ایم و آن ها احساس می کنند ما می توانیم حرف آن ها را بفهمیم و آن ها حرف ما را بفهمند و این در صدور عقاید و افکار اسلامی بسیار مهم است.

نقاط ضعف پرداختن به مباحث فلسفه دینچون نگاه فلسفه دین از تشکیکات عقلی و از طرح شبهه آغاز می شود ممکن است کسی شبهه را دریافت کند و پاسخ را دریافت نکند به سبب اینکه پاسخ ها سخت است یا کافی نیست.

این سبب می شود فرد در شبهه باقی بماند و این خطرناک است.

اینکه گفته می شود در فلسفه دین نباید موضع داشته باشیم این امری است که گاهی ضربه زده است درحالی که امکان ندارد بدون موضع در این مباحث پیش رفت.

امروزه فضای زیادی از طریق فضای مجازی و ماهواره ها برای طرح شبهات فراهم شده است در حالی که فضای پاسخگویی فراهم نشده است.

در طرح مباحث فلسفه دین اگر فضای حوزه را بسیار طوفانی کنیم باید شناگران و غواصان زبده و قوی هم آموزش دیده باشند تا به دفاع بپردازند وگرنه آسیب های زیادی در پی خواهد داشت.

دکتر آیت اللهی: باید بگویم از حوزه گله مند هستم.

حوزه صدور نداشته است.

در حالی که حوزه باید مرتب صادرات داشته باشد.

صادرات به تعامل است و تعامل به این است که رفت و آمد داشته باشیم.

باید بدانیم طرف مقابل چه می گوید در چه فضایی هست و باید طرف مقابل بداند چه می گوییم و چگونه جواب بدهد.

از میان کلام و تاریخ و فقه، فلسفه دین از مواردی است که قابل صدور است.

در بحث شبهات ما احتیاج به یک اورژانس کلامی داریم که به محض اینکه یک مشکل کلامی پیش می آید، ده نفر بایستند و کمک کنند و مشکل را حل کنند.

کار روحانیون مرزداری است که باید در سنگلاخ ها گلوله بخورد و از مرز حفاظت کند.

من از حوزه گله دارم.

بهترین کس در این زمینه، شهید مطهری بود که سوال درنیامده، ایشان پاسخ می داد و هنوز حرفی بالاتر از کتاب حقوق زن در اسلام شهید مطهری نیامده است.

دبیر نشست: در فضای حوزوی دینی ما، در مواجهه با افکار روشنفکران بسیاری از حوزویان ما پاسخ های خوبی داده اند.

آیت الله مصباح ، آیت الله سبحانی و آیت الله آملی لاریجانی در موارد متعدد پاسخهای فوری و در خوری داده اند.

دکتر آیت اللهی: توزیع علم با تولید علم فرق دارد؛ ما در کشورمان مشکل تولید علم نداریم بلکه مشکل توزیع علم داریم.

ما حتی بین تهران و قم این توزیع علم را نداریم.

فلسفه دین اسلامیدبیر نشست: آیا می توان از فلسفه دین اسلامی سخن گفت و آیا فلسفه دینی که در غرب تولید شده است، کاملا مطلق و بدون اتکا به دین مسیحیت است ؟دکتر ساجدی: به نظر می رسد اگر به روش و تحلیل و تبیین عقلی آموزه های دینی پایبند باشیم، می توانیم از فلسفه دین اسلامی سخن بگوییم.

استقبال جهان از اسلام که متفاوت از مسیحیت است و اتقان منبع وحی اسلام و اعتقادات متقن تشیع لزوم تأسیس فلسفه دین اسلامی را مورد تأکید قرار می دهد و قطعاً چنین چیزی را نیاز داریم.

باید نظریه پردازی کنیم و از دل روایات و آیات ایده های مختلف را در حوزه دین و اخلاق و دین و عقل و… بیرون بیاوریم و عرضه کنیم و از طریق ایجاد زبان مشترک می توانیم عقاید شیعه را به اشتراک بگذاریم.

دکتر آیت اللهی: بنده به شدت مخالف فلسفه دین اسلامی هستم و به شدت موافق فلسفه دین با رویکرد اسلامی هستم.

این دو تا امر جدای از هم هستند؛ زیرا نیاز داریم با سایرین که فلسفه دین کار می کنند، همزبانی پیدا کنیم.

در غرب معنای فلسفه دین اسلامی این است که شما دارید دگم های اسلامی خودتان را دخالت می دهید.

الان مهم ترین کار ما تدوین چنین چیزی به زبان انگلیسی است به فارسی هم نیازی نیست.

ما دیدگاه های مختلف خودمان را در زمینه فلسفه دین مطرح کنیم.

سعی کنیم یک رویکرد هم نباشد بلکه فیلسوفان مختلف اسلامی با رویکردهای مختلف ورود پیدا کنند.

باید به زبان انگلیسی چند کتاب نوشته شود و به دیگران داده شود تا مورد نقد قرار گیرد.

دبیر نشست: مباحثی که برای آینده فکری ما لازم است یا شبهاتی که الان مطرح است، کدام‎اند؟ دکتر آیت اللهی: بجای شبهه باید گفت مسئله و لازم است پاسخ‎های متعدد در جنبه‎های مختلف به مسائل داده شود و کار دیگر این است که خودمان شبهه و مسئله را مطرح کنیم.

قبل از اینکه دیگران مسئله را مطرح کنند خودمان مسئله را باز کنیم.

در دانشگاههای ما کارهای پژوهشی ما برای حل مسئله نیست.

باید این امر مورد توجه باشد.

دکتر ساجدی: پرسش‎هایی که در امر دین پژوهشی قابل طرح است ناظر به یکسری مباحث درون دینی هستند مانند خداشناسی، نبوت، راه و راهنما شناسی و فرجام شناسی و یکسری بحث ها برون دینی هستند مانند زبان دین، کارکرد دین و گوهر دین، حقانیت دین.

یکسری مباحث هم مربوط به معرفت دینی هستند و منطق فهم دین را تشکیل می‎دهد.

یکسری هم ابزارها و محصولات معرفت بشری است.

رابطه دین با ابزارها مانند رابطه دین با عقل و رابطه دین با تجربه و شهود، رابطه دین با علم تجربی و نتایج این دانش‎ها که رابطه دین با علوم می شود.

این چهار محور را در یک نگاه منسجم می توانیم به دین داشته باشیم که این مباحث قطعا برای غربی ها جذابیت خواهد داشت.

البته باید تفاوت های اسلام و مسیحیت را برای آنان تبیین کنیم و سپس می توانیم این گفتگو را گسترش دهیم.

سؤال (یکی از حضار): فلسفه دین چه رابطه ای با آزادی بیان دارد؟دکتر ساجدی: مباحث فلسفه دین در هر فضایی طرح شود، ممکن است منجر به سؤالات بیشتری شود.

این امر نیاز دارد تا فضای طرح این مباحث در میزگردها و محافل علمی به گفتگوی علمی گذاشته شود و هر یک از طرفین بتوانند نظرات له و علیه را مطرح کنند.

دبیر نشست: بارها حوزه در عرصه های مختلف جهت مناظره اعلام آمادگی کرده است اما این عده از روشنفکران به صورت ایدئولوگ عمل می کنند و هرگز حاضر به مناظره نیستند.

مجمع عالی حکمت پارسال نشست نقد دیدگاه های جناب شبستری و جناب ملکیان را برگزار و به صورت رسمی دعوت به مناظره کرده است و حتی به صورت طرح سؤال، اما هیچ پاسخی از سوی آن ها دریافت نکرده است.


کلید واژه ها: فلسفه - پیروزی انقلاب اسلامی - انقلاب اسلامی - آیت اللهی - سلام - اسلامی - دکتر - برگزار - پایگاه اطلاع رسانی - علمی - دانشگاه - فضای دانشگاهی - عالی - کتاب - اطلاع رسانی - گزارش - قرن 20 - فکری - صورت - نویسنده - اولین - اطلاع - آینده - جعفری - دبیری - رسانی - جامعه - ایران - زندگی - کشور

آخرین اخبار سرویس:
قصه خوانی آقای حکایتی پایان بخش جشنواره قصه گویی

دانلود آهنگ جدید سام نیا بنام ناخواسته

نجات 7 نفر از مفقود شدگان در چهارمحال و بختیاری

تناقض آشکار مدعیان دروغین آزادی بیان

دانلود آهنگ جدید مسعود محمدنبی بنام قربان تو

تصاویر/ همایش مبلغین و مشاورین دبیرستان های پسرانه بیرجند

قدرت ویرانگر تخریب ساختمان ها و پل ها

دانلود آهنگ جدید علی رضوانی بنام بیقرارم

انتقاد یک نماینده مجلس از خوش بینی دستگاه دیپلماسی به اروپا

اتهام نماینده اصلاح طلب علیه اسماعیل بخشی

فلاحت پیشه: درباره سی اف تی نه منع حاکمیتی داریم نه دوپهلوگویی

اخذ عوارض از تونل ها و بزرگراه ها!

پیام به سرعت لازم برای قرار گرفتن در مدار نرسید/ سفیر حامل دوستی می شود

تبعیت از ولایت فقیه، لازمه صیانت از ارزش ها و دستاوردهای انقلاب است

برگزاری بیش از 40 گفتمان انقلابی دهه فجر در خرم آباد

ترزا می از پارلمان انگلیس رأی اعتماد گرفت

ستمکار نباشید که خدا ستمکاران را دوست ندارد

کاهش دو سوم استخدام های دولتی

گزارش کامل سوءاستفاده کنندگان از ارزهای دولتی ارائه شد

خدمات مربوط به خون باید تعرفه گذاری شود

پیشنهادی برای تغییر عنوان «ساده نویسی»

تصاویر/ میز خدمت با حضور امام جمعه موقت و مسئولان بیرجند

اقدام پژوهی چگونه توانستم مشکل گوشه گیری فاطمه را برطرف نمایم .

واردشدن پلنگ به یکی از هوتل ها در هند

ترزا می از پارلمان انگلیس رأی اعتماد گرفت

محمدرضا اعتمادیان درگذشت

خبرگزاری فرانسه: خون و غرش در بازی بدون گل ایران و عراق

ما 165 کیلومتر جاده می خواهیم

سایه اختلافات قدیمی یا روایت بی تعصب

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

آدرس اشتباه خصوصی سازی به افکار عمومی

تصاویر/ گردهمایی طلاب و فضلای نایین، خوروبیابانک و فرخی مقیم قم

کنعانی زادگان: از سومین فینال سربلند بیرون آمدیم

<پیام> آرام نگرفت، امید باقی است

قدوس: برای صحبت از قهرمانی زود است

کمیته تعیین مصادیق مخالف فیلترینگ اینستا گرام

وقتی چهره های علمی سلبریتی می شوند

رونالدو: از فتح نخستین جامم با یوونتوس خوشحالم

مصاف ظریف و پمپئو در منطقه

دلنوازی های دلبرانه کیخسرو

گاف و دروغ شاخدار سایت انتخاب در دفاع از BBC

اولین نشست ستاد اجرایی جام جهان پهلوان تختی به روایت تصویر

مشهورترین تیتر تاریخ مطبوعات ایران+عکس

شماره جدید «خط حزب الله» منتشر شد

شب موسیقی آذربایجان

وجود 1.4 میلیون بیکار محروم در کشور

مخالف رییس شورای شهر تهران با زیست شبانه در تهران: فرزندان تا دیروقت بیرون از خانه می مانند و موجب به هم ریختگی اعصاب پدر و مادرها می شوند!

تاکید مجدد فرانسه بر حمایت از برجام

شماره جدید «خط حزب الله» منتشر شد

ویدئو / صدای اهالی تئاتر شنیده می شود؟

غریب آبادی: ایران حداکثر خویشتن داری را نشان داده است

سفر کاروان های نمایش استانی به سراسر ایران

کتابی ارزشمند برای همه فصول موسیقی

تصاویر/ نشست بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه قم

پرداخت 3 هزار میلیارد تومان تسهیلات به زلزله زدگان کرمانشاه

امضای تفاهم نامه همکاری های نظامی و دفاعی/ بررسی راهکارهای توسعه همکاری های آینده تهران و باکو

حتی جنگ نتوانست مردم ایران و عراق را از هم جدا کند/ می توانیم سقف مبادلات را تا 20 میلیارد دلار در سال افزایش دهیم

شرایط بی سابقه ای در برگزاری انتخابات در دولت یازدهم و دوازدهم ایجاد شد

تلاش می کنیم انتخابات سال آینده را سالم و بدون هیچ تنشی برگزار کنیم

دستگاه ها در پاسخگویی به انتشار اطلاعات نادرست اقتصادی، منفعلانه عمل نکنند

برای اولین بار در کشور؛ بالن مدیریت بحران بر آسمان البرز افراشته شد

تحریم، انحصار و چندنرخی بودن، فساد آور است/ مهمترین راه مبارزه با فساد، شفافیت است/ توسعه دسترسی به اطلاعات و فضای مجازی افتخار دولت است/ فیلترینگ به تدریج به تاریخ خواهد پیوست (+فیلم)

چرا پروژه پرتاب ماهواره پیام ناکام ماند؟

نتایج عملی و معنادار ضامن پایبندی ایران به برجام است

نتایج عملی و معنادار ضامن پایبندی ایران به برجام است

ترزا می در سمت خود ابقا شد

27 دی 1357؛ وعده تشکیل دولت موقت

هاشمی یا خویینی ها؟ مسئله این نیست

نتایج عملی به موقع و محتوایی، حداقل چیزی است که ایران در ازای عملکرد خود انتظار دارد

گزارش ایکنا از همایش کارشناسان قرآنی/از همبستگی دستگاه های متولی قرآن تا لزوم احیای موقوفات قرآنی

شورش بازیکنان استقلال علیه مدیریت!

خوابگردی به سمت یک بحران

سهم بالای فست فود در سبد غذایی ایرانیان

رشد 19/6 درصدی اعتبارات رفاه اجتماعی در بودجه 98

فقط دولت باید پاسخگو باشد؟

توییت عراقچی در سومین سالگرد اجرای برجام

پیام مدیرعامل شرکت مخابرات ایران به مناسبت اولین سالگرد حضور تیم مدیریتی شرکت

بیش از 50 درصد شمشادزارهای کشور دچار آفات و بیماری

توییت عراقچی در سومین سالگرد اجرای برجام

سخنرانی سالانه ترامپ لغو شد

جهانگیری: از عملکرد اروپا در قبال برجام راضی نیستیم

فرمانده ناجا: دشمنان برای بر هم زدن امنیت کشور ناکام مانده اند

تصاویر/ نکوداشت مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی از سوی مجمع جهانی تقریب در مسجد نور تهران

خروج از برجام دشمنان ایران را متحد می کند

تیغ تند انتقادات توکلی فقط متوجه دولت است!

خط حزب الله 168 | مردم در تنگنا هستند

امام جمعه شهر اروندکنار: بیکاری از مهمترین مشکلات مردم اروندکنار است

پیگیری های فارس من نتیجه داد دستورالعمل رسیدگی و نظارت بر وضعیت حقوق کارگران ابلاغ شد + سند

رییس جمهور بلاروس: «آموزش متخصصان باکیفیت» هدف دانشگاه ها باشد

خودم از شوهر جانبازم خواستگاری کردم

لزوم حفظ حرمت ایام فاطمیه(س) در برنامه های ایام الله دهه فجر

یوونتوس 1 - 0 میلان؛ فتح سوپرجام با گل رونالدو

افق فرهنگی فناوری

دژاگه: چرا باید جلوی عراق ریسک می کردیم؟

هشدار امام رضا (ع) درباره پیروی از هوای نفس

پرویز اسماعیلی: ارتباط صادقانه، صمیمی و اقناعی آذری جهرمی با مردم قابل تقدیر است

120 هزار پرستار در کشور کم داریم

پاسخ بنیاد شهید به ادعای مطرح شده در برنامه فرمول یک

ترتیل صفحه 559 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

محکومیت آریاسب باوند به 22 سال حبس

نیم نگاهی به تطورات مباحث فلسفه دین پس از پیروزی انقلاب

نیم نگاهی به تطورات مباحث فلسفه دین پس از پیروزی انقلاب