مطالب مرتبط:
«دکتر هادی نخعی» در تارک تاریخ نگاری جنگ و دفاع مقدس
6 جلد تقویم تاریخ دفاع مقدس رونمایی شد سیاری: جواب تروریست ها را قاطعانه می دهیم/ حسینیان: حاضران در جنگ، حماسه ها را برای نسل های بعد بنویسند
روایت زنانه از هشت سال دفاع مقدس/ بسیاری از واقعیت های جنگ درباره زنان را از تاریخ حذف کرده اند
امروز مطالعه تاریخ جنگ دفاع مقدس، بسیار ضروری است
روایت زنانه از هشت سال دفاع مقدس/ عمده واقعیت های جنگ درباره زنان از تاریخ حذف شده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 19 آذر 1397 ساعت 00:452018-12-09سياسي

در تارک تاریخ نگاری جنگ و دفاع مقدس


بی شک تعیین اهداف، شیوه گردآوری ، روش تحقیق و تدوین تاریخ نگاری جنگ ایران و عراق، مرهون دانش، بینش، تجربه و زحمات مرحوم استاد دکتر هادی نخعی است.

- او مبدع، ایده پرور و صاحب سبک بود، لذا روش شناسی مطالعه و تحقیق او از این جهت منحصربفرد است چرا که نه در هنگام و نه بعد از جنگ و دفاع مقدس، این شیوه و روش در مراکز دیگر مشاهده نشده است.

اگرچه او با همه دقت ها و شگردهای علمی ای که مصروف داشت آثار بی نظیری خلق کرد، اما این گام های اساسی را مقدمه ای بر تاریخ نگاری جنگ می دانست.

شعار سال:" بی شک تعیین اهداف، شیوه گردآوری ، روش تحقیق و تدوین تاریخ نگاری جنگ ایران و عراق، مرهون دانش، بینش، تجربه و زحمات مرحوم استاد دکتر هادی نخعی است.

او مبدع، ایده پرور و صاحب سبک بود، لذا روش شناسی مطالعه و تحقیق او از این جهت منحصربفرد است چرا که نه در هنگام و نه بعد از جنگ و دفاع مقدس، این شیوه و روش در مراکز دیگر مشاهده نشده است.

اگرچه او با همه دقت ها و شگردهای علمی ای که مصروف داشت آثار بی نظیری خلق کرد، اما این گام های اساسی را مقدمه ای بر تاریخ نگاری جنگ می دانست.

اگر سپاه پاسداران از ابتدای بحران های داخلی و منطقه ای و سپس در جنگ تحمیلی، به شیوه های روایتگری روی آورد و به تولیدات زنده ای دست پیدا کرد، عموماً تحت تأثیر آموزه ها و الهامات اوست.

اینکه چگونه خودمان را به موضوع نزدیک کرده، مشاهده مشارکتی داشته باشیم و مشاهده نویسی کنیم، از حاشیه ها و فروع به اصل موضوع بپردازیم، چگونه و با چه تکنیکی و در چه زمان هایی مصاحبه انجام دهیم و در کمترین زمان و بعد فاصله، وقایع را ثبت و ضبط کنیم.

رویکرد او بسیار جدی (غیراحساسی)، غیرصنفی و غیرتبلیغاتی بود.

بویژه برخورداری از کیفیت، از دغدغه های اصلی او در آثار منتشره خود و دیگر همکاران به شمار می رفت.

از این رو نسبت به تحریف تاریخ حساسیت فراوانی نشان می داد و نگاهش به تاریخ وقایع، فراسازمانی بود، بلکه در مقیاس ملی، به موضوعات مورد مطالعه، علمی و پژوهشی می نگریست.

در یک نمونه، در اوایل سال 59 و در جریان درگیری ها و بحران قومی نواحی کردنشین ایران، پس از تحقیقات میدانی پرمخاطره و مشقت آفرین، به قلم نگارنده مقاله حاضر، گزارشی تهیه شد از حادثه خونین روستای قارنا .

هنگامی که گزارش مزبور پس از ویراستاری اساسی استاد، در بولتن داخلی آن زمان رویدادها و تحلیل به چاپ رسید بعضی از طرفین ماجرا بهانه کردند که گزارش را امتی ها نوشته اند! زیرا بسیاری از این دست گزارشات که از مناطق بحرانی تهیه شد اغلب از برابر عینک منصفانه استاد نخعی می گذشت و به همین منوال و پس از جنگ نیز او با مناعت طبع زیاد به صورت فنی و هرطور شده گزارش های راویان جنگ را از آب و گل درمی آورد و به فوریت به دست چاپ می سپرد.

بجز کتاب های سیری در جنگ ایران و عراق، قلم و رهنمودهای او بر سایر آثار و کتب مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ متبلور است! اگرچه در ذیل برخی نامی از ایشان نیست! ویژگی سخاوتمندانه ای که در کمتر استادی دیده می شود.

او به معنای واقعی کلمه یک محقق عقلگرا، جامع نگر و واقع گرا بود.

تلاش می کرد فارغ از هرگونه تحریف به کنه حوادث رخ داده بپردازد و شاگردانش را نیز رهنمون می ساخت که حوصله به خرج دهند، بیشتر بخوانند، اسناد موثق زیادتری گردآوری کنند تا از سطح به عمق بروند، در توصیف دوستان و وفاداران انقلاب و جلوبرندگان جنگ گزافه گویی و ذره ای علیه دشمنان اجحاف نکنند.

در فتنه تروریستی مجاهدین خلق، خیلی ریاضت کشید تا همه منابع مورد نیاز را برای شناخت رفتار آن ها ملاحظه کند، اسناد لانه های تیمی را که به صورت کشف و رمز و نامنظم در کاغذهای نازک و کم رنگ و ریز نوشته شده بود، کنار هم گذاشت و به چنان ادراکی از موضوع رسید: به مثابه یک عضو سازمان.

سه جلد کتاب او تحت عناوین: تروریسم ضدمردمی، منافقین رودرروی خلق و جنگ و تجاوز هنوز ناب است و دست اول، زیرا وی در مطالعه و تحقیقات از عقل و شعور سیاسی بالا و سپس ژرف اندیشی و واقع نگری اش کمک می گرفت.

با این حال، او در فصلنامه تخصصی جنگ ایران و عراق، نگین13 می نویسد: ما تاریخمان تاریخ عقلی است، آن هم عقل مبتنی بر وحی، نه عقل اومانیستی و غربی.

او در آن زمان وقتی به چنین اظهارنظری می پردازد، بخوبی از رابطه عقل و وحی و شرع آگاه و به نظریات جدید آشناست و معنا و مفهوم عقل مدرن و عقل خودبنیاد را درک کرده و به دیدگاه های جامعه شناسانه درباره عقلانیت ابزاری و پست مدرن تسلط دارد.

سرعت عمل و تندخوانی اش موجب می شد از کمترین اوقات بیشترین بهره را ببرد.

در نوشتن نیز، قلم اول را بیشتر به محتوا اهمیت می داد تا قواعد دستوری و ادبی، لذا بسیار سریع، معانی و مفاهیم موجود در ذهنش را روی کاغذ می آورد.

در جلسات توجیهی نیز مطالب نغز و نوآورانه را چنان سلیس به شاگردانش می آموخت که ترس و رعب آن ها از روبه رو شدن با مهیج ترین و حساس ترین موضوعات و انشاها فرومی ریخت.

او بی ادعا چنان در ویرایش فنی و محتوایی مهارت به خرج می داد که گویی ترم های درسی روش تحقیق در علوم اجتماعی را از لام تا کام آموخته است.

در حالی که او فارغ التحصیل مهندسی نساجی از دانشگاه پلی تکنیک تهران و مدت ها قبل از پیروزی انقلاب در کارخانجات، سرگرم فعالیت تخصصی خود بود.

هنری که به خرج داد این بود که طیف وسیعی از همکاران و راویان اعم از دانشجو، طلبه، نیروهای کادر و بسیجی از کم سواد تا تحصیلکرده دانشگاهی را جمع کرد و برای همه آنها هم به منزله مربی بود و هم پدری دلسوز.

با آنها با سعه صدر فوق العاده سر و کله می زد، توجیه شان می کرد و دلداریشان می داد.

در اوج کشتار و آتش و خون و دود، احساسات دوستانی را که ترجیح می دادند در گردان های عملیاتی و راحت ترین راه را برای خدمت انتخاب کنند، در نهایت سختی کنترل می کرد.

با اینکه او خود بسیار داغ، پرانرژی و باانگیزه بود و اگر فرصت می یافت، به سوی جبهه ها پر می کشید، افراد مستعد و شهادت طلب را از گردان ها فرامی خواند که: این جا جای شما نیست.

هستند کسانی که تفنگ به دست بگیرند و بجنگند.

تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس زمین مانده است، ما وظیفه داریم که حماسه عظیم رزمندگان و تاریخ این رخدادها را به آیندگانمان منتقل بکنیم.

به عبارتی دیگر، آقای نخعی فاقد خصوصیت هایی به شرح زیر بود که به عنوان سرمشق های سلبی، کمک بسزا و شاخص مهمی در امر پژوهش به حساب می آمد: 1.

پرهیز از حدس و گمان.

او در روایتگری جنگ، رویکردی حسی و بر لمس کردن وقایع و مشاهده حوادث از نزدیک، اصرار داشت.

تأکیدش چه قبل از هر عملیات و چه بعد، قرارگرفتن در یگان ها و کنار فرماندهان و مصاحبه با آنها و مقایسه و تطبیق این مصاحبه های قبل و بعد از عملیات برای ارزیابی دقیق تصمیمات و اقدامات واقعاً انجام یافته بود.

2.

پرهیز از فرمانده محوری.

با تأسی از این رویکرد تمام توجه وی بر این مهم استوار بود که ما فقط متعهد به خون شهدا و آرمان های انقلاب اسلامی هستیم.

او در جزوه های آموزشی که خوشبختانه موجود است و نیز در جلسات توجیهی قبل از هر عملیات تأکید دوگانه داشت که از یکسو در متن حوادث، وصل به فرماند هان یگان های عملیاتی باشیم ولی از سوی دیگر با عینک مستقل از آنها به مشاهده نویسی حوادث و ضبط وقایع اتفاقیه و مکالمات آنها چشم بدوزیم.

از این رو بود که برخی فرماند هان اصلاً مایل نبودند چنین افرادی را در کنارشان داشته باشند.

لذا با تحت فشار قرار دادن روحی و جسمی راویان، آنها را وادار می کردند تا آنها صحنه را خودشان ترک کنند.

تحمل این وضعیت و ناملایمات روحی ممکن نبود الا با انگیزه هایی که آقای نخعی تزریق می کرد.

3.

پرهیز از رویکردهای متحجرانه.

او خود به عنوان یک روشنفکر آگاه به زمان و متعهد، سنت گرا، اهل مناسک و ذکر بود، در عین حال به شاگردانش می آموخت که مراقب باشید اباطیل و شعارهای متحجرانه را به خورد رزمندگان ندهند.

در آن حال و هوای خاص معنوی زمان جنگ که جملگی دوست داشتیم جان فدای حضرت زهرا(س) بکنیم، او در جریان تدوین یک گزارش شجاعانه گفت: در منطقه ای با بافت غالب مذهبی اهل تسنن، این انتخاب اسم رمز، شائبه جنگ فرقه ای ایجاد می کند! در آن جو و فضا این ملاحظات نه تنها در نظر گرفته نمی شد بلکه او نامگذاری های نقشه و کالک های نظامی که اسامی مبارک بزرگان دین را روی معابر و کانال ها می گذاشتند صحیح نمی دانست، زیرا موجب می گردید شأن اهل بیت عصمت و طهارت سلام الله علیهم اجمعین در لفظ مراعات نشود و بی حرمتی بارها و بارها تکرار گردد.

در اوج احساسات دینی و آرمان گرایانه آن زمان، نه فقط این گونه اظهارنظرهای جدی کمترمطرح می شد بلکه برعکس در این زمان مورد نظر، یکی از فرماندهان برجسته، فرمانده گردانی را که در اردوگاه خود قبل از عملیات و در حاشیه مرثیه خوانی برای حضرت زهرا(س)، خطاب به فلان و بهمان لعن و نفرین می فرستد، تشویق می نمود! در عین حال این دکتر نخعی است که به شاگردانش تفهیم می کرد که از محمد بروجردی الگو بگیرید که قبل از اینکه بخوابد یاسین می خواند.

بنابراین آموزه های او، فقط شامل شرح وظایف کاری نمی شد بلکه بعد اخلاقی هم داشت.

4.

پرهیز از عافیت طلبی.

به دلیل اینکه جنس فعالیت راویان غیرعملیاتی بود و آنها به­ نوعی به بدنه فرماندهی جنگ و نیروهای نظامی و عملیاتی تحمیل شده بودند بشدت اصرار داشت که کمتر بخورند و کمتر بخوابند و ریاضت کشیدن را از الزامات تحقیقات میدانی راویان برمی شمرد.

شاید بعضی از دوستان هنوز از این نوع نگاه رنجورند، ولی آن مرحوم سختی کار را به جان می خرید و ریاضت می کشید.

او حتی در تهران، بیش از یک مجاهد رزمنده در خط مقدم جبهه، دلسوزانه خدمت می کرد و رنج می کشید.

در امر تدوین گزارش عملیات قادر، نه اینکه تصنعی! بلکه از سر درد ناشی از بی خوابی، دستمال به سر گره زده بود تا بتواند روی پایش بایستد.

گزارشی که شب و روز و پاراگراف به پاراگراف، دستی به سر و رویش می کشید و تایپ می شد و فقط به تیراژ 5 نسخه برای سران کشور به چاپ رسید.

صاحب این سطور امیدوار است جامعه علمی کشور بخصوص در حوزه مطالعات و تحقیقات تاریخی جنگ و دفاع مقدس، همچنان قدردان مرحوم آقای دکتر هادی نخعی باقی بماند تا با معرفی هرچه بهتر و بیشتر او به نسل های پس از جنگ، از تمام دستاوردهای نوشته شده یا نانوشته ­اش بهره کافی برده شود.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه ایران، تاریخ انتشار 17 آذر 97، کد مطلب: 492372، www.

iran-newspaper.

com
کلید واژه ها: تاریخ - دفاع مقدس - گزارش - مطالعه - ایران - بحران - سپاه پاسداران - مقدس - علمی - تحریف تاریخ - دکتر - حساسیت - مصاحبه - روستای - میدانی - درگیری - حاشیه - مقاله - حادثه - مناطق - منطقه - هایی - نشان - زنده - عینک - سپاه

آخرین اخبار سرویس:
عکس | خوش وبش با نماینده جنجالی سراوان!

ترامپ رکورد دروغ را شکست!

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح سه شنبه 2 بهمن 97

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | سه شنبه 2 بهمن 97

برخورد زیبای صاحب سوپرمارکت با یک روباه

یا ارحم الراحمین

«سی اف تی» در محک مصلحت/ از اطمینان دیپلمات تا شروط هشت گانه

ضرورت تبیین دستاوردهای علمی انقلاب برای جوانان

فراخوان ثبت نام در دبیرستان علوم و معارف اسلامی بزرگسالان

چهره زشت نخاله ها در حاشیه مدرسه

از اسطرلاب و زیج تا اسفنکس های عجیب و غریب +عکس

اطلاع نگاشت | نتیجه محاسبه آمریکایی

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | سه شنبه 2 بهمن 97

نتیجه یک تلاش طاقت فرسا که همه را شگفت زده کرد

غفلت مادر و سقوط کودک از پله برقی!

تصاویر| حضور روحانی در وزارت ارتباطات

استخدام تدوینگر تیزر تبلیغاتی در یک مجموعه معتبر در کرج

سخنرانی ترزا مِی درباره طرح جدید برگزیت

لحظه نابودی موشک اسراییلی توسط اس300 روسی

به بهانه ساگشت عملیات بیت المقدس2 عملیاتی معلق در زمین و آسمان+عکس

نقش پول پررنگ و ارتباط با مردم کمرنگ می شود

چه هدیه ای خانم ها را خوشحال می کند؟

کرباسچی چگونه آزاد شد؟

جمع بندی روز: دوشنبه، 01 بهمن 1397

حسین شریعتمداری: علما به نظرات انحرافی روحانی واکنش نشان دهند تا نیازی به ورود من نباشد!

باز هم شایعه سازی علیه حسن روحانی

تنها ترس اسراییل از زبان نتانیاهو

استخدام مدرس زبان آلمانی و انگلیسی در تهران

استخدام مدرس زبان آلمانی و انگلیسی و منشی آموزشگاه در تهران

استخدام پزشک عمومی یا متخصص پوست در تهران

استخدام فروشنده خانم در یک فروشگاه معتبر در رشت

استخدام کارپرداز آقا با وسیله نقلیه (ترجیحا موتور سیکلت)

استخدام کارشناس بازرگانی،مدیربازرگانی در یک شرکت معتبر- تهران

نمایندگان بی نظم مجلس در یک ماه گذشته

حق نداریم به بهانه نداشتم بودجه جمعیت کشور را ذوب کنیم/ علت توقف طرح تعالی جمعیت مخالفت مستقیم دولت با طرح است

استخدام رییس حسابداری مالی،رییس حسابداری مدیریت در تهران

استخدام بازاریاب مصالح ساختمانی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام نیروی متخصص در حوزه R&D در تهران

استخدام پزشک عمومی خانم در یک مطب معتبر در تهران

استخدام انباردار آقا دیپلم انبارداری/فنی درغذای سالم ایراندوست

استخدام منشی خانم در شرکت غذای سالم ایراندوست/تهران

استخدام منشی،انباردار در شرکت غذای سالم ایراندوست/تهران

استخدام وکیل دادگستری جهت همکاری با یک شرکت معتبر در تهران

شش هنرمند و هفت وزیر مهره پیاده کدام بازی هستند؟!

فال آنلاین دیوان حافظ سه شنبه دوم بهمن ماه 97

قیمت گوشی امروز 2 بهمن 97

یادداشت/ محمد عبداللهی دولت طلبکار

پروژه گازرسانی به شهرهای جنوب کرمان بهره برداری شد

چگونه کودک خود را تکریم کنم؟

یادداشت/ عباس حاجی نجاری آینده درخشان انقلاب و عصبانیت دشمنان

استخدام تحصیلدار در یک شرکت بین المللی و معتبر در تهران

استخدام مشاور املاک در مشاورین املاک پم در تهران

استخدام بازاریاب با مزایا در یک شرکت معتبر در گیلان

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در یک شرکت معتبر در تهران

فرشته ها دائما در رفت وآمد هستند

اخبار ضدو نقیض از وضعیت کرباسچی

استخدام تکنسین فنی در یک شرکت معتبر در البرز

استخدام ناخن کار حرفه ای در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس نرم افزار (لیسانس و بالاتر) در مشهد

استخدام کارمند اداری آقا (مهندس صنایع یا حسابداری) در تهران

استخدام بازاریاب آقا در یک شرکت معتبر در تهران

فارس گزارش می دهد شاخص های FATF برای شناسایی شرکت های دور زننده تحریم ها

راز داشتن یک زندگی عاشقانه فاش شد!

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز سه شنبه

5 فرد گریان در عالَم/ از حضرت آدم(ع) تا امام سجاد(ع)

یک جایی چند قدرت بزرگ می نشینند برای یک منافعی و مصالحی که برای خودشان تعریف کردند، یک چیزی را پخت وپز می کنند

تدوین سند راهبردی فرهنگی دانشگاه پیام نور کرمان

مصلی امام علی(ع) کرمان مکان برگزاری دومین کنگره 6500 شهید استان

کاشت 6500 اصله درخت به یاد 6500 شهید استان کرمان

جنس و نیازهای کودک کار متفاوت از متکدی است

به صدا درآمدن زنگ خطر با استعفای سلطانی فر

ماجرای پیامک های همسر دوم یک مدیر!

عکس / مرمت حرم امام رضا(ع) در دوره قاجار

استخدام پرسشگر ماهر فیلد درشرکت آمارگران تفکر ایده آل در قم

استخدام برنامه نویس،کارشناس نرم افزار در قم

اعلام سناتور دموکرات کامالا هریس برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

حسینی از نقشه دشمن گفت

کنایه علی انصاریان به بغض جواد خیابانی +ویدئو

توصیه جهانگردها برای سفر به 10 کشور در سال 2019

چرا موسوی خویینی ها علیه هاشمی سخن گفت؟

انتخابات استانی نقش پول را پررنگ و ارتباط با مردم را کمرنگ می کند

جانبداری کامرت، مانع اجرای توافق الحدیده است

خبرِ تازه امیر خانزادی درباره زیردریایی فاتح

قول نفتی ژاپن به ایران

گناهی که فکرش را هم نمی کنیم خدا نبخشد

فوت زندانی سرشناس عربستانی در اثر اهمال پزشکی

عضو کمیسیون تلفیق مجلس در گفت وگو با فارس: دریافت مالیات از پزشکان کمک مهمی به توسعه کشور می کند

5 توصیه بی نظیر امام باقر(ع)

نسخه جهانگیری برای عبور از مشکلات

استاد آمریکایی علوم سیاسی در گفت وگو با فارس: بازداشت «مرضیه هاشمی» نشان دهنده ریاکاری دولت آمریکاست

توصیه های مفید سارق سابقه دار +ویدئو، عکس

تاکنون شکایتی درباره نماینده ملکان به هیات نظارت واصل نشده است

ابطحی: استانی شدن انتخابات تیر خلاص به نظام مردم سالاری دینی است

مازنی: در انتخابات 92 و 96 می خواستیم از فضای تند عبور کنیم/ از هر کسی سوال کنیم تفاوت قائل است بین دولت روحانی و احمدی نژاد

شهری با نذری های عجیب

کرباسچی: احضار شدم بازداشت نشدم

غرضی: مردم همچنان از «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» دفاع خواهند کرد

استخدام سرپرست و کارشناس حسابداری با مدرک لیسانس در تهران

ایران، کشوری با 13 هزار قانون

هزینه لجبازی ترامپ بالا رفت

در تارک تاریخ نگاری جنگ و دفاع مقدس

در تارک تاریخ نگاری جنگ و دفاع مقدس