مطالب مرتبط:
بیش از نیمی از مردم آمریکا به اخبار شبکه های اجتماعی اعتماد ندارند
مدیریت آسیب های اجتماعی نیازمند اعتماد مردم است
مدیریت آسیب های اجتماعی نیازمند اعتماد مردم است
محسن هاشمی : مردم دوست دارند منتخبشان در رفع انسدادها از خودش مایه بگذارد / در نظرسنجی ها، اعتماد عمومی نسبت به عملکرد رییس جمهور پایین آمده / نظام اگر اجازه بدهد همه تفکرها در انتخابات شرکت کنند، آسیب اجتماعی متوجهش نخواهد شد
موفقیت بسته های اقتصادی در گرو بازسازی اعتماد اجتماعی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 19 آذر 1397 ساعت 00:452018-12-09سياسي

گفت وگوی مسؤلان با مردم و بازسازی اعتماد اجتماعی


این روزها، اهالی فکر از لزوم بازسازی ارتباط دولت و مردم سخن می گویند و به این نکته اشاره می کنند که گفتمان دولت باید به نگاهی از پایین به بالا تغییر پیدا کند که این چرخش گفتمانی می تواند به بازسازی «اعتماد اجتماعی» در جامعه و در پی آن به ایجاد امید اجتماعی در جامعه بینجامد.

- این روزها، اهالی فکر از لزوم بازسازی ارتباط دولت و مردم سخن می گویند و به این نکته اشاره می کنند که گفتمان دولت باید به نگاهی از پایین به بالا تغییر پیدا کند که این چرخش گفتمانی می تواند به بازسازی اعتماد اجتماعی در جامعه و در پی آن به ایجاد امید اجتماعی در جامعه بینجامد.

پیش نیاز این امر گفت وگوی هر چه بیشتر اهالی سیاست با مردم است.

از این رو، به سراغ دکتر شجاع احمدوند، دکترای اندیشه سیاسی و استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی رفتیم.

او معتقد است گفت وگوی مسؤلان با مردم یکی از مؤثرترین مؤلفه های امیدآفرین در جامعه است.

شعار سال:" این روزها، اهالی فکر از لزوم بازسازی ارتباط دولت و مردم سخن می گویند و به این نکته اشاره می کنند که گفتمان دولت باید به نگاهی از پایین به بالا تغییر پیدا کند که این چرخش گفتمانی می تواند به بازسازی اعتماد اجتماعی در جامعه و در پی آن به ایجاد امید اجتماعی در جامعه بینجامد.

پیش نیاز این امر گفت وگوی هر چه بیشتر اهالی سیاست با مردم است.

از این رو، به سراغ دکتر شجاع احمدوند، دکترای اندیشه سیاسی و استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی رفتیم.

او معتقد است گفت وگوی مسؤلان با مردم یکی از مؤثرترین مؤلفه های امیدآفرین در جامعه است.

جناب دکتر احمدوند این روزها اغلب مردم نسبت به آینده خود نگران هستند چون فکر می کنند افق پیش رو برایشان چندان روشن نیست.

در این فضا، جامعه نخبگان چگونه می تواند امید را به جامعه تزریق کند؟ این روزها، به لحاظ علمی و تجربی همه ما کم و بیش قبول داریم که با مجموعه مشکلاتی چون کاهش سطح اعتمادعمومی، چالش اقتصادی، بحران کاهش ارزش پول ملی ، بحران زیست محیطی، افزایش طلاق، کاهش ازدواج، افول سرمایه اجتماعی، بیکاری، بحران آب و.

مواجهیم.

با وجود همه این مشکلات، ولی ما هنوز تبیین و ترسیم درستی از این مسائل و مشکلات نداریم.

تا چنین ترسیم درستی نداشته باشیم، یافتن راه حل بیشتر به رؤیا شبیه است.

چنین ترسیمی نیز جز با باز کردن باب گفت وگوی انتقادی میان اصحاب علم و دانش از طریق رسانه ها و در رأس آن رسانه ملی امکانپذیر نیست.

بنابراین، به اعتقاد من، جامعه نخبگان، با فراهم کردن زمینه هایی برای گفت وگو و بررسی و تبیین مسائلی که پیش روی جامعه است، می تواند در گذر ما از بحران ها و ایجاد امید اجتماعی اثرگذار باشد.

در جریان گفت وگوی میان نخبگان چه مؤلفه هایی را باید در نظر گرفت تا جامعه نسبت به آینده خود نگاه مثبتی پیدا کند؟ ما نخست باید تکلیف سه مسأله را در گفت وگوهایمان روشن کنیم؛ نخست، چیستی مسأله و مفهوم بندی مشکلاتی که این روزها با آن دست به گریبان هستیم؛ اینکه، چه نامی می توانیم بر این مشکلات بگذاریم؟ عده ای معتقدند که ما در مرحله فروپاشی هستیم؛ منظور فروپاشی نظام سیاسی نیست بلکه به لحاظ اخلاقی، فرهنگی، سرمایه اجتماعی، اقتصادی و.

نظام های مستقر ما دچار نوعی بی ثباتی و کژکارکردی شده اند.

عده ای دیگر بر این باورند که نه تنها فروپاشی ما را تهدید نمی کند بلکه ما در اوج قدرت منطقه ای هستیم و این ناملایمات داخلی کم و بیش طبیعی است.

من بدون اینکه بخواهم قضاوتی در مورد این طیف بندی ها داشته باشم؛ معتقدم، ما تاکنون نتوانسته ایم هیچ گونه مفهوم بندی درستی از مسائل مان ارائه دهیم به گونه ای که اجماعی بین الاذهانی میان متفکران اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و اجتماعی ما در این خصوص شکل گرفته باشد.

بنابراین، چیستی این مسأله خود نیازمند گفت وگو است و معتقدم این گفت وگو در وهله نخست باید در یک فضای عام مشارکتی از خلال رسانه ملی شکل گیرد.

رسانه ملی باید اصحاب اندیشه های مختلف را گرد آورد و مسأله را در قالب مسأله ایران امروز مطرح کند تا همه بتوانند در شناسایی ابعاد و زوایای آن آزادانه تأمل کنند.

اگر از طرح مسائل مان بترسیم، تبدیل به غده های چرکینی می شود که معالجه آن دشوارتر و گاه ناممکن می شود.

مسأله دوم، تبیین این ها است؛ یعنی، وقتی مسأله را درست مفهوم بندی کردیم در مرحله بعد باید تبیین کنیم که علت یا علل آن چیست؟ برخی از مسائل ما، علل ساختاری و بلند مدت دارند و برخی علل کوتاه مدت.

در این مورد نیز حداقل دو دیدگاه وجود دارد: برخی صاحبنظران مشکلات امروز را انباشتی از مشکلات و مسائل گذشته می دانند که برخورد درست و منطقی در خصوص آن صورت نگرفته است و لذا هر چند سال یکبار بروز و ظهوری جدی پیدا می کند.

لذا امروز با مجموعه ای از بحران های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، زیست محیطی و.

مواجه شده ایم.

در نقطه مقابل صاحبنظرانی دیگر برآنند که این مشکلات بیشتر مدیریتی و مختص امروز است؛ لذا اگر چند وزیر جابه جا شود و دولت و برخی مقامات تحرک بیشتری داشته باشند این مسائل بسرعت حل می شوند.

من بدون اینکه قضاوتی کنم سخنم این است که ما هنوز نمی دانیم علل واقعی، دقیق و مبتنی بر داده های عینی این مشکلات چیست؟ آیا سیاست های چند دهه اخیر عامل اصلی است یا مشکلات مدیریتی امروز و.

؟ مسأله سوم، راه حل است، وقتی ما مسأله را درست مفهوم بندی کردیم و علل آن را شناختیم، آن وقت باید ببینیم که راه حل چیست؟ داخلی است، منطقه ای است یا بین المللی؟ گاهی باید در هر سه سطح کار کنیم.

به عنوان مثال، امروزه در عرصه بین المللی ما با واقعیت تازه ای مواجه شده ایم و آن اینکه دولتی در امریکا روی کار آمده است که برخی از هنجارهای بین المللی را در رابطه با ایران به رسمیت نشناخته و برجام را نادیده گرفته است.

بر این باورم که ما باید گزینه ها و سناریوهای مختلف را در یک فضای باز عمومی مورد بحث، بررسی و سنجش قرار دهیم و راه حل ها را نه در پشت درهای بسته بلکه در یک گفت وگوی عمومی به بحث بگذاریم و بهترین راه حل ممکن را پیدا کنیم.

در عرصه منطقه ای نیز ما در حال حاضر با مثلثی از فشار از ناحیه امریکا، اسراییل و عربستان مواجه هستیم و باید کنشگرانه و مسئولانه در این عرصه ورود کنیم تا بتوانیم راه حل مناسبی برای این چالش پیدا کنیم.

چنانچه بسیاری از صاحبنظران این را پیشتر گفته اند که ما باید تلاش کنیم تا حداقل یکی از اضلاع این مثلث فشار را بشکنیم.

البته شرط اصلی این اقدامات این است که در عرصه داخلی هم بتوانیم میان همه مردم و گروه های سیاسی اجماع کامل و وفاق اثرگذار ایجاد کنیم.

مثلاً قطبی کردن مردم را باید خاتمه دهیم؛ چنانکه تاکنون هم سودی نداشته است، تا بتوانیم امنیت روانی را در همه سطوح اجتماعی و سیاسی ایجاد کنیم.

با چنین بسترسازی هایی و ایجاد تفاهم هر چه بیشتر در میان مردم، حتماً می توانیم از این گذرگاه دشوار عبور کنیم.

برخی از صاحبنظران بر این باورند که پیش از فراهم کردن زمینه هایی برای گفت وگو، نیازمند تزریق امید در فضای جامعه هستیم تا انگیزه حرکت را در مردم و گروه های سیاسی احیا کنیم.

به نظر می رسد ما اکنون با سطوحی از ناامیدی در جامعه مواجه هستیم.

به اعتقاد شما، ریشه این ناامیدی ها از کجا نشأت می گیرد؟ و چطور می توانیم آن را به امیدی پایدار در جامعه بدل کنیم؟ مردم تا حدی ناامید هستند و این را نمی توان انکار کرد.

مسائل زیادی از جمله فساد موجب شده این ناامیدی شکل گیرد.

گویی اراده ای نیز در برخورد با فسادهایی که هر روز از گوشه ای سر درمی آورد، به چشم نمی خورد؛ اراده ای که می تواند تا حد زیادی این یأس و ناامیدی را در جامعه کاهش دهد.

بخش هایی از جامعه، دچار از مدار رفتگی هایی شده است و برخی حوزه هایی که مثلاً نباید در اقتصاد مداخله کنند، ورود جدی به اقتصاد دارند.

اگر نتوانیم با منطق نهادگرایی که اصلاح نهادهای اقتصادی را در بطن اصلاح نهادهای سیاسی می داند، پیش برویم و نهادهای غیراقتصادی همچنان به نهادهای اقتصادی ورود کنند، مردم بتدریج احساس بیگانگی کرده و همه منافع جامعه به جیب افراد و گروه های معدودی می رود و بقیه مردم، اعضای حاشیه ای جامعه تلقی می شوند؛ همین باعث می شود که آنها تاحدی احساس یأس کرده و این امر کم و بیش در سطح جامعه نیز مشهود است.

در واقع، شما بر این باورید که پیش شرط امید اجتماعی اعتماد اجتماعی است؟ بالاخره بخش هایی از جامعه، مطالباتی دارند؛ خواسته هایی که نامشروع نیز نیست؛ اغلب دعوای نان و خواست های اقتصادی است، اما وقتی دائماً این بخش از جامعه نادیده گرفته می شود؛ گویی اینها یا وجود ندارند یا خواسته ای ندارند.

در این فضا، اساساً وحدتی صورت نمی گیرد و مشارکت یا به تعبیری سرمایه اجتماعی کاهش می یابد؛ وحدت زمانی رخ می دهد که همه اقشار و طیف ها دیده و شنیده شوند.

برای مثال تلگرام بسته شد.

این شبکه اجتماعی، کانال ارتزاق گروه هایی از مردم بود.

آمارهای اعلامی نشان می دهد مردم از راه های دیگری برای تداوم ارتزاق شان ناگزیر شده اند که همچنان کار را با تلگرام ادامه دهند.

این امر البته پیامی نیز به کارگزاران می دهد که اقدام درستی انجام نداده است.

در واکنش به این خواست مردم، مسئولان به جای اینکه به روحیات مردم التیام ببخشند و امیدبخشی کنند، عنوان می کنند که اینستاگرام را هم می بندیم که ارتزاق و زندگی عده دیگری از مردم به آن وابسته است.

مردم ممکن است از این برخورد کارگزارانشان تصور لجبازی و بی توجهی داشته باشند که به ارتزاق و منافع اقتصادیشان هم پیوند خورده است.

آن هم درست در موقعیتی که ما بیش از هر زمان دیگری به وحدت، همدلی و امیدبخشی به مردم نیاز داریم.

این امر، بتدریج وحدت و امید را کمرنگ کرده و ممکن است به جای آن نفرت و یأس را بنشاند.

اگر بخواهیم قدری خوش بینانه به وضعیت امروز بنگریم، به اعتقاد شما، نقاط امیدبخش ما کجا است؟ ما اگر خودمان اوضاع را خراب نکنیم نقاط امیدبخش فراوانی داریم.

مهمتر از همه عِرق و علاقه وافر مردم به ایران و اسلام است که از هر فرصتی برای این ابراز علاقه بهره می گیرند.

مثلاً در بازی های جام جهانی فوتبال 2018 مردم منتظر بودند تا تیم ملی یک پله بالاتر بیاید تا شادی و هیجان خود را نشان دهند؛ این امر حکایت از عشق به ایران و جامعه دارد.

این سرمایه ای کم نظیر است که مردم با وجود همه مشکلات و تنگناهای اقتصادی و اجتماعی همچنان دل در گرو ایران دارند.

نمونه دیگری از این عشق به ایران و همنوع را در جریان زلزله کرمانشاه دیدیم.

همه شاهد بودند که چطور سیل کمک های مردمی به طرق مختلف به آن مناطق سرازیر شد و این چیزی نیست جز موج عظیم سرمایه اجتماعی که البته باید پاس داشته شود و با سوء تدبیرها مخدوش نشود.

بنابراین، ما جامعه زنده ای داریم که می توان نشانه های امید را در لایه لایه آن دید؛ البته رهبران، مسئولان و سیاستمداران جامعه و کسانی که مسئولیت راهبری و هدایت دارند در تقویت یا تضعیف این انگیزه و امید نقش اساسی دارند.

در این مقطع، بیشتر از هر چیزی گفت وگو با مردم می تواند این امید و انگیزه را تقویت کند.

جامعه امروز ما نیازمند اعتماد و همراهی مردم است و این امر زمانی رخ می دهد که افکارعمومی را تحریک نکنیم؛ در غیر این صورت جامعه به جای امید، روز به روز بیشتر به سمت یأس و ناامیدی پیش خواهد رفت.

در این فضا، چه نقشی را برای رسانه ها قائل هستید؟ من بیشترین نقش را برای رسانه ها قائل هستم.

اگر رسانه ملی گفت وگو را در این سطح آغاز کند، روح امید در جامعه جاری خواهد شد؛ گفت وگو با نخبگانی که گاهی نظرات انتقادی نیز دارند می تواند در تبیین مسأله و ارائه راه حل های احتمالی کمک کند.

بنابراین، ما نقاط امیدبخش فراوانی داریم مشروط بر اینکه در سایه عقلانیت از آن ها بهره بگیریم و فقط به گفتار اکتفا نکنیم که دوصد گفته چون نیم کردار نیست.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه ایران، تاریخ انتشار 17 آذر 97، کد مطلب: 492362، www.

iran-newspaper.

com
کلید واژه ها: جامعه - اجتماعی - بازسازی - دانشگاه علامه طباطبایی - مردم - علامه طباطبایی - دانشگاه علامه - دولت - امید - احمدوند - دکتر - سیاسی - مشکلات - طباطبایی - بحران - دانشگاه - کاهش - اندیشه - نخبگان - کاهش ارزش پول - ارزش پول ملی - رسانه - رسانه ملی - علوم - بحران آب - پول ملی - افزایش - سرمایه - تزریق - اصحاب

آخرین اخبار سرویس:
پخش مستند «بانو و باروت» طی دهه فجر از شبکه افلاک لرستان

ثبت نام 30 هزار دانش آموز لرستانی در طرح ملی حفظ قرآن

احداث 400 هزار واحد مسکونی در کشور تا دو سال آینده

لاهوتی: راهی جز پیوستن به FATF نداریم

برخی مسئولین با عملکرد ضعیف خود مردم را نسبت به نظام بدبین نکنند

جوان ترین پزشک زن چگونه شهید شد؟

سکوت رسانه های بیگانه در قبال اعتراف جاسوسان

اتهامات عجیب کیهان به شهردار مشهد

ویژگی انسان های ناتوان

صفحه اول روزنامه های 2 بهمن

استخدام منشی خانم با روابط عمومی بالا جهت آموزشگاه کامپیوتر در فردیس

استخدام صندوقدار خانم یا آقا جهت رستوران در تهران

استخدام کارشناس پرستاری برای مرکز توانبخشی در خراسان جنوبی

استخدام مسئول دفتر خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام نیروی خدماتی خانم یک آموزشگاه هنری کودکان در تهران

استانی شدن انتخابات به گسترش فرهنگ تحزب کمک می کند

تضمین حقوق شهروندی

عکس| سکه و دلارهای یک سارق

از دهلوی، کریمی، علیزاده، حنانه، شهنازی نامی نبردند

ما در مسائل دیپلماتیک همواره کنار ملت شما بوده ایم/حافظ اثر بسیار زیادی بر روکرت و گوته داشت/سالهاست به دانشجویانم می گویم حتما ایران را ببینند

معنویت با فطرت انسان آمیخته شده است/ معنویت در مقابل مادیت نیست

علی ضیا، رأی مجلس را درباره خاک ایران عوض کرد

ثبت نام در دوره حدیث خوانی و فهم حدیث حوزه های علمیه آغاز شد

زمان بندی انتخابات عضویت معلمان در شورای عالی آموزش وپرورش

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در یک شرکت معتبر در تهران

نقشه ترامپ برای جهان

عدم تحقق بانکداری اسلامی؛ نقطه ضعف اقتصاد ایران/ توان خرید مردم نسبت به قبل از انقلاب بسیار بالاتر است

عکس | خوش وبش با نماینده جنجالی سراوان!

ترامپ رکورد دروغ را شکست!

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح سه شنبه 2 بهمن 97

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | سه شنبه 2 بهمن 97

برخورد زیبای صاحب سوپرمارکت با یک روباه

یا ارحم الراحمین

«سی اف تی» در محک مصلحت/ از اطمینان دیپلمات تا شروط هشت گانه

ضرورت تبیین دستاوردهای علمی انقلاب برای جوانان

فراخوان ثبت نام در دبیرستان علوم و معارف اسلامی بزرگسالان

چهره زشت نخاله ها در حاشیه مدرسه

از اسطرلاب و زیج تا اسفنکس های عجیب و غریب +عکس

اطلاع نگاشت | نتیجه محاسبه آمریکایی

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | سه شنبه 2 بهمن 97

نتیجه یک تلاش طاقت فرسا که همه را شگفت زده کرد

غفلت مادر و سقوط کودک از پله برقی!

تصاویر| حضور روحانی در وزارت ارتباطات

استخدام تدوینگر تیزر تبلیغاتی در یک مجموعه معتبر در کرج

سخنرانی ترزا مِی درباره طرح جدید برگزیت

لحظه نابودی موشک اسراییلی توسط اس300 روسی

به بهانه ساگشت عملیات بیت المقدس2 عملیاتی معلق در زمین و آسمان+عکس

نقش پول پررنگ و ارتباط با مردم کمرنگ می شود

چه هدیه ای خانم ها را خوشحال می کند؟

کرباسچی چگونه آزاد شد؟

جمع بندی روز: دوشنبه، 01 بهمن 1397

حسین شریعتمداری: علما به نظرات انحرافی روحانی واکنش نشان دهند تا نیازی به ورود من نباشد!

باز هم شایعه سازی علیه حسن روحانی

تنها ترس اسراییل از زبان نتانیاهو

استخدام مدرس زبان آلمانی و انگلیسی در تهران

استخدام مدرس زبان آلمانی و انگلیسی و منشی آموزشگاه در تهران

استخدام پزشک عمومی یا متخصص پوست در تهران

استخدام فروشنده خانم در یک فروشگاه معتبر در رشت

استخدام کارپرداز آقا با وسیله نقلیه (ترجیحا موتور سیکلت)

استخدام کارشناس بازرگانی،مدیربازرگانی در یک شرکت معتبر- تهران

نمایندگان بی نظم مجلس در یک ماه گذشته

حق نداریم به بهانه نداشتم بودجه جمعیت کشور را ذوب کنیم/ علت توقف طرح تعالی جمعیت مخالفت مستقیم دولت با طرح است

استخدام رییس حسابداری مالی،رییس حسابداری مدیریت در تهران

استخدام بازاریاب مصالح ساختمانی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام نیروی متخصص در حوزه R&D در تهران

استخدام پزشک عمومی خانم در یک مطب معتبر در تهران

استخدام انباردار آقا دیپلم انبارداری/فنی درغذای سالم ایراندوست

استخدام منشی خانم در شرکت غذای سالم ایراندوست/تهران

استخدام منشی،انباردار در شرکت غذای سالم ایراندوست/تهران

استخدام وکیل دادگستری جهت همکاری با یک شرکت معتبر در تهران

شش هنرمند و هفت وزیر مهره پیاده کدام بازی هستند؟!

فال آنلاین دیوان حافظ سه شنبه دوم بهمن ماه 97

قیمت گوشی امروز 2 بهمن 97

یادداشت/ محمد عبداللهی دولت طلبکار

پروژه گازرسانی به شهرهای جنوب کرمان بهره برداری شد

چگونه کودک خود را تکریم کنم؟

یادداشت/ عباس حاجی نجاری آینده درخشان انقلاب و عصبانیت دشمنان

استخدام تحصیلدار در یک شرکت بین المللی و معتبر در تهران

استخدام مشاور املاک در مشاورین املاک پم در تهران

استخدام بازاریاب با مزایا در یک شرکت معتبر در گیلان

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در یک شرکت معتبر در تهران

فرشته ها دائما در رفت وآمد هستند

اخبار ضدو نقیض از وضعیت کرباسچی

استخدام تکنسین فنی در یک شرکت معتبر در البرز

استخدام ناخن کار حرفه ای در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس نرم افزار (لیسانس و بالاتر) در مشهد

استخدام کارمند اداری آقا (مهندس صنایع یا حسابداری) در تهران

استخدام بازاریاب آقا در یک شرکت معتبر در تهران

فارس گزارش می دهد شاخص های FATF برای شناسایی شرکت های دور زننده تحریم ها

راز داشتن یک زندگی عاشقانه فاش شد!

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز سه شنبه

5 فرد گریان در عالَم/ از حضرت آدم(ع) تا امام سجاد(ع)

یک جایی چند قدرت بزرگ می نشینند برای یک منافعی و مصالحی که برای خودشان تعریف کردند، یک چیزی را پخت وپز می کنند

تدوین سند راهبردی فرهنگی دانشگاه پیام نور کرمان

مصلی امام علی(ع) کرمان مکان برگزاری دومین کنگره 6500 شهید استان

کاشت 6500 اصله درخت به یاد 6500 شهید استان کرمان

جنس و نیازهای کودک کار متفاوت از متکدی است

به صدا درآمدن زنگ خطر با استعفای سلطانی فر

ماجرای پیامک های همسر دوم یک مدیر!

عکس / مرمت حرم امام رضا(ع) در دوره قاجار

گفت وگوی مسؤلان با مردم و بازسازی اعتماد اجتماعی

گفت وگوی مسؤلان با مردم و بازسازی اعتماد اجتماعی