مطالب مرتبط:
مصباح یزدی: باید ببینیم جایگاه روحانیت و حوزه های علمیه نسبت به انقلاب، چه جایگاهی است
باید ببینیم جایگاه روحانیت و حوزه های علمیه نسبت به انقلاب، چه جایگاهی است
حوزه علمیه با همه توان از حقوق مردم و اقتدار نظام دفاع می کند/ اگر حوزه متحول نشود، انقلاب به خطر می افتد
حوزه های علمیه با آگاهی و اجتناب از سیاست زدگی در مسیر انقلاب حرکت کنند
حوزه های علمیه اهل سنت بعد از انقلاب 10 برابر شده اند/ وجود بیش از 17 هزار مسجد اهل سنت در ایران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 17 آذر 1397 ساعت 23:252018-12-08سياسي

باید ببینیم جایگاه روحانیت و حوزه های علمیه نسبت به انقلاب، چه جایگاهی است


رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: ته دل برخی از مسئولان این است که در سال 57 جوّی پیش آمد که امام (ره) توانست حکومت را به دست بگیرد؛ - به گزارش سایت قطره و به نقل ازاطلاع نیوز" رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: ته دل برخی از مسئولان این است که در سال 57 جوّی پیش آمد که امام (ره) توانست حکومت را به دست بگیرد؛ وگرنه قرار نبود حکومت آخوندی درست شود! به نقل از ایسنا، آیت الله محمدتقی مصباح یزدی، در جمع طلاب و استادان مجتمع آموزشی عالی فقه، با اشاره به این که پیروزی انقلاب اسلامی و برقراری نظام اسلامی در یک کشور بزرگ، نعمتی کم نظیر بلکه بی نظیر بود، گفت: دوست و دشمن، حتی تصور تحقق چنین پدیده ای را نمی کردند؛ حال که این نعمت برای ما فراهم شده، باید ببینیم جایگاه روحانیت و حوزه های علمیه نسبت به انقلاب، چه جایگاهی است و آیا حوزه وظایف خود را درست شناخته و عمل کرده یا خیر؟ البته اگر بخواهیم ببینیم، جایگاه روحانیت در یک نظام چیست، باید ببینیم، جایگاه دین در زندگی انسان چیست.

وی ادامه داد: به طور کلی مردم دنیا به دو دسته کلی تقسیم می شوند؛ عده ای اصلا به خدا و دین باور ندارند و تحقق این عالم را اتفاقی می دانند، از این رو مسئولیت و هدفی غیر از اهداف مادی و حیوانی، برای خود قائل نیستند.

گروه دیگر، دین را یکی از ارکان زندگی انسان می دانند؛ اما دیدگاه افراد درباره این که ارکان دین چیست، تا چه حد، در زندگی ما اهمیت دارد و هنگام تزاحم دین با منافع مادی، کدام مقدم است، دارای درجات مختلفی است.

مصباح یزدی با اشاره به این که قبل از انقلاب، دین، در نماز و روزه و برخی عبادت های فردی، منحصر می شد، ادامه داد: این انقلاب تحولی در دیدگاه های افراد کشور و حتی دیگر کشورها به وجود آورد که هنوز نمی توان ثمرات و برکات آن را درک کرد.

بنده که تا حد زیادی دغدغه داشته و درباره آن نیز اندیشیده ام، اعتراف می کنم که این نعمت، از آن چه ما فکر می کنیم، بسیار عظیم تر است و البته وظایف ما نیز سنگین تر از آن چیزی است که عمل کرده ایم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: نظام جمهوری اسلامی در عالم بی نظیر است و رهبر آن نیز به اذعان دوست و دشمن، نظیر ندارد، خداوند این نعمت ها را به ما ارزانی داشته است باید ببینیم که از این نعمت ها چگونه باید استفاده کنیم و وظیفه ما نسبت به آن ها چیست؟ استاد اخلاق حوزه علمیه قم با طرح این سؤال که جایگاه دین در زندگی انسان چیست و چه وظیفه ای در قبال آن داریم، ادامه داد: ما معتقدیم دین برای رسیدن به سعادت دنیا و آخرت، ضروری است؛ اما وظیفه ما به عنوان طلبه چیست؟ در دوران ستمشاهی شرایطی بود که زمینه انجام برخی وظایف از ما سلب شده بود؛ اما امروز این گونه نیست و زمینه ای فراهم شده است که ما بتوانیم به وظایف خود عمل کنیم.

وی با اشاره به پیشرفت ها و جهش چشمگیر حوزه های علمیه بعد از انقلاب به برکت رهنمودهای امام (ره) و رهبری، اظهار کرد: هرچند پیشرفت های بسیار خوبی در حوزه صورت گرفته است، اما حوزه تا رسیدن به نقطه مطلوب، فاصله زیادی دارد.

مصباح یزدی، تحصیل طلاب علوم دینی از بیش از یکصد کشور دنیا در ایران را یکی از پیشرفت های حوزه دانست و افزود: هر چند این پیشرفت ها، بسیار خوب است، اما آیا وظیفه حوزه و روحانیت، بیش از این نبوده است؟! گذشته از وظیفه طلاب برای صدور انقلاب و معارف اسلام به سایر کشورها، آیا وظایف خود را در داخل کشور به خوبی انجام داده ایم؟! وی با اشاره به نقاط ضعف حوزه اظهار داشت: البته همین پیشرفت های امروز حوزه، حتی برای دشمنان نیز قابل تصور نبود و بنده نیز اگر نقاط ضعف را یادآوری می کنم برای سیاه نمایی نیست؛ یادآوری این نکات از این جهت است که بعد از گذشت 40 سال از انقلاب اسلامی که یکی از بزرگ ترین نعمت های خداوند در این عالم است، آن طور که باید شکر آن را به جای نیاورده ایم؛ به زبان ساده تر تحولی که باید ایجاد می کردیم، هنوز محقق نشده است.

رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به چهل ساله شدن انقلاب و نظام اسلامی اظهار کرد: هنوز جوانان ما در بسیاری از مراکز آموزشی کشور، در مورد مسائل اساسی دین، دچار مشکل هستند.

هم چنین هرچند فضای مجازی امروز، گسترش یافته و سیل شبهات به سرعت در اذهان جوانان کشور، شکل می گیرد، اما آن ها زمینه و فرصت پیدا کردن پاسخ را ندارند.

آیا جا ندارد بعد از گذشت چهل سال از انقلاب، حداقل مسائل ابتدایی و اساسی دین را در کشور خودمان حل کرده باشیم؟! مصباح با اشاره به برخی از مصادیق شبهات افزود: امروز حتی در امکان شناخت واقعیت، تشکیک ایجاد کرده اند! امروز از این مسائل اولیه گرفته تا مسائل سیاسی اسلام و ولایت فقیه، مورد تهاجم شبهات است! ما برای تبیین آن چه کرده ایم؟! کار به جایی رسید که حتی برخی از مسئولان بلندپایه نظام جمهوری اسلامی (اسبق)، به صراحت بیان کردند که لیبرالیسم، اوج تفکر بشری است! البته بسیاری از مسئولان دیگر نیز ته دلشان این است، اما جرأت نمی کنند، بگویند.

وی افزود: ته دل برخی از مسئولان این است که حرکتی در کشور شروع شد و در این حرکت، جوّی پیش آمد که امام (ره) توانست حکومت را به دست بگیرد؛ وگرنه قرار نبود حکومت آخوندی درست شود! کدام دین و آیه و حدیث، چنین حکومتی را تجویز می کند؟! وای به روزی که خدای ناکرده یک استاد درس خارج در حوزه علمیه قم، در درسش هم به این شبهات و سخنان دامن بزند؟! رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با طرح سؤالی درباره وظیفه روحانیت برای جبران این کمبودها، گفت: آیا غیر از این است که باید درباره برنامه ها و کارهایمان، تجدید نظر کنیم؟ آیا وظیفه ما صرفا تأمین معیشت است و یا وظیفه داریم تا پای جان، برای دین بایستیم؟ عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به دوراندیشی امام (ره) اظهار کرد: البته از همان روزهای اول انقلاب، امام(ره) به این مطلب توجه داشت که باید در مراکز آموزشی و دانشگاه ها، تحول ایجاد شود؛ چرا که آینده کشور به دست آن هاست؛ اما سؤال این است که چه اندازه متخصص امر در حوزه داشته و داریم و تا چه اندازه به وظیفه خود عمل کرده ایم و در صدد جبران ضعف ها برآمدیم؟! وی ادامه داد: ما به عنوان روحانی، سه نوع وظیفه داریم که باید انجام دهیم؛ اول اسلام را در جامعیتش بشناسیم و بشناسانیم و نه فقط در احکام فردی فقهی.

دوم داشتن بصیرت است؛ زیرا اسلام گزاره هایی کلی است و برای پیاده کردن احکام آن در جامعه، باید شرایط عینی جامعه را در نظر گرفت و راه اجرای آن را با مقدماتش شناخت؛ در این راه باید هم امکانات و استعدادهای خود را بشناسیم و هم شیطنت های دشمن را تا مبادا فریب بخوریم.

لذا به بصیرت سیاسی و اجتماعی نیاز داریم.

سوم نیز خودسازی است تا بر هوای نفس خود غالب باشیم و منافع خودمان را بر مصالح جامعه و اسلام ترجیح ندهیم.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم در پایان با جمع بندی سخنانش افزود: اگر عالمی خودسازی نداشته باشد، ضررش بیش از نفع وی خواهد بود، چرا که دزدی که با چراغ آید، گزیده تر برد کالا .

صرف دانستن و آکاهی کافی نیست، بلکه باید آماده فداکاری، ایثار و شنیدن تهمت ها و تمسخرها در این راه باشیم و تا پای جان در راه اسلام، بایستیم.

البته خدا نمونه آن را به ما نشان داده است و آن امام(ره) است که تابع محض الهی بود و در هرکجا حضور داشت، تنها به انجام وظیفه خود در مقابل خداوند فکر می کرد و حتی کشته شدن فرزندش را در این راه از الطاف خفیه الهی دانست.

باید توجه داشته باشیم که اسلام شناسی، جامعه شناسی و خودسازی سه شرط مهم برای انجام وظیفه است.


کلید واژه ها: حوزه علمیه قم - روحانیت - زندگی - پیروزی انقلاب اسلامی - حوزه علمیه - مصباح یزدی - اسلامی - امام - حکومت - انسان - مسئولان - انقلاب اسلامی - جمهوری اسلامی - کشور - نظام - جامعه مدرسین - نظام اسلامی - وظیفه - مصباح - یزدی - درست - آیت الله - آخوندی - جمهوری - ارزانی - اهمیت - اطلاع - پدیده - جامعه - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
نشست هماهنگی برنامه های هفته پژوهش در یزد

شب یلدا با نوای گرم رادیو آفتاب

مجمع از منافع مردم و نظام نخواهد گذشت

هدیه معمار استادیوم تختی به ایران درودی

شهدا آموزگاران درس صبر، مقاومت و آزادگی هستند

خانواده های شاهد و ایثارگر، پرچمداران اقتدار ایران هستند

امسال چهل سالگی انقلاب را با افتخار جشن می گیریم

مسئله اشتغال مهم ترین اولویت بنیاد است

دیدار با والدین شهدا توفیق الهی است

جانباز 70 درصد «رجبعلی جان نثاری» به همرزمان شهیدش پیوست

خانواده های شهدا و ایثارگران مظهر فداکاری هستند

مادر شهیدان «بابازاده» آسمانی شد

امنیت و آرامش کشور و توسعه همه جانبه، نتیجه خون شهدا است

وظیفه آحاد مختلف مردم و مسئولان ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است

مسئولان امروز باید درس عزت، غیرت و ایثار را از شهدا بیاموزند

سپاه: دستگیری لیدرهای یک شبکه مبتذل در شیراز

وزیر خارجه بحرین به دعوت امیر قطر واکنش نشان داد

سفته بازی و توقف پولشویی دو دلیل محدودیت تراکنش های بانکی

یک میلیارد تومان جایزه برای کنار گذاشتن گوشی همراه

حالم خوب نیست اما به افتخار علی تجویدی می خوانم

واکنش حسینعلی امیری به ادعای « قدوسی» درباره تمایل 50درصد نمایندگان مجلس به براندازی

درصد علل مرگ ها در ایران بیماری های غیر واگیر است

مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی صنعت آب وبرق اصفهان راه اندازی شد

مدیر انتشارات گاج: ما سنگ کف رودخانه هستیم؛ سبزی لب آب نیستیم که یک شبه رشد کرده باشیم!

محسن رضایی: CFT هنوز به دست ما نرسیده است

نگاه حمایتی مسئولان به حوزه فرهنگ و هنر در بهارستان

پرونده نسرین ستوده به دادگاه انقلاب رفت

​کارگران هنوز بسته حمایتی دریافت نکرده اند

دستور رییس جمهور برای آغاز نوبت دوم توزیع بسته های حمایتی/ بررسی دستمزد کارگران در شورای عالی کار

خسروی وفا: بازنشسته ای در انتخابات نداشتیم/ دبیرکل منصوب می شود

اقدام لاریجانی به ارجاع لوایح FATF به مجمع تشخیص نقض صریح قانون اساسی است

معاون وزیر کشور: مدیران تملق پروری نکنند

مدیر انتشارات گاج: ما سنگ کف رودخانه هستیم؛ سبزی لب آب نیستیم که یک شبه رشد کرده باشیم! / عددی که درباره دریافت کاغذ به ما نسبت می دهند، جوک است؛ این رقم مصرف یک کتاب ماست / اینکه موضوع مشق شب در دیدار ما با مراجع پررنگ شده، تقصیر ما نیست / چرا فکر می کنید باید همه مسائل را بگویم؟

پاسخ به ابهامات درخصوص قانون منع بکارگیری بازنشستگان

امیر دریادار رستگاری: عزت هر کشوری وابسته به قدرت و توان دفاعی است

بررسی تخلف دولت در عدم شفاف سازی هزینه ها

اعضای شبکه ترویج فساد در شیراز دستگیر شدند

استانی شدن انتخابات کیفیت نمایندگی و قوانین را ارتقا می دهد

منافع ملی را فدای مسایل جناحی و سیاسی نکنیم

در پنجاهمین سالگرد بزرگداشت رحلت علامه امینی(ره) مطرح شد اتفاقی که سبب شد علامه جعفری شرح 27 جلدی نهج البلاغه را نگارش کند

نماینده مجلس: مسلسل استیضاح را رها کنید

نامه اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان مجمع تشخیص مصلحت در بررسی لوایح FATF تحت تاثیر فشارها قرار نگیرد

حسینی در گفت وگو با فارس: مسئولین توقع نداشته باشند در نمازجمعه فقط تمجید بشنوند/ سخنان رحیم پور بجا بود

هوای تازه در نشست شورای اداری مازندران

اعتراض برخی مسئولان به راه اندازی خانه های امن برای زنان آسیب دیده/ با مدل های اردوگاهی مخالفیم

تلاش مضاعف برای خدمت رسانی به مردم

مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکیل جلسه داد

صدور بیش از 400 کارت همیار طبیعت دانش آموزی در بندرلنگه

توسعه شهری باید مبتنی بر مشارکت مردم باشد

دولت کار آفرین، با نگاهی به دولت­های جمهوری اسلامی ایران

از خیابان 17 شهریور تا نماز زیر باران در سوریه

حضور مسئولان ستاد کل نیروهای مسلح در پشت صحنه «سرباز»

فیلم/ دموکراسی در روز روشن!

دولت اراده ای برای حل مشکلات کشور ندارد/ تیم کارنابلد در فرماندهی اقتصادی کشور

نمایشگاه هفته پژوهش در سنندج

مدیر پروازی  نمی خواهیم

سپاه: دستگیری لیدرهای یک شبکه مبتذل در شیراز

سیاست های کلان پژوهشگاه در حال خیز به سمت گردشگری است

حالم خوب نیست اما به افتخار علی تجویدی می خوانم

معرفی نامزدهای مجموعه داستان جایزه «احمد محمود»

آیت الله جوادی آملی: وقتی دین اجازه نمی دهد که آدم اسبی یا حماری را اهانت کند چگونه اجازه می دهد آبروی کسی را ببرد!؟

پرونده نسرین ستوده به دادگاه انقلاب رفت

واکنش ها به مبارزه ضرغامی برای سه میلیون تومان جریمه: کارگران با یک میلیون چه کنند؟

ارائه آموزش‎های امداد و نجات به کارکنان شرکت ملی حفاری

شرایط تبدیل وضعیت و استخدام آموزش دهندگان سوادآموزی

بدهی جهانی 184 تریلیون دلار شد

قاتل خاموش جان زوج سنندجی را گرفت

تولید پفک با خوراک دام در حال بررسی است

آتش سوزی در برج 11 طبقه +عکس

نخست وزیر سریلانکا از سمت خود کناره گیری کرد

شعبه بیمه حکمت شهر رشت افتتاح شد

تا دقیقه 90 نامزدهای جشنواره سینما حقیقت اعلام نمی شود

یاداشت وزیر دفاع روسیه برای همتای آمریکایی درباره سوریه

از خودروهای معطل مانده در گمرک چه خبر؟

فضای پیرامونی حرم حضرت عبدالعظیم(ع) کانون هویت بخش و محرک توسعه اقتصادی ری است

انتشار یادداشت رهبر معظم انقلاب در غبارروبی مهرماه 1372 + تصویر سند

ما سنگ کف رودخانه هستیم!

مدیران شستا مشمول قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان می شوند

انحراف 5000 میلیارد تومانی در پرداخت یارانه نقدی

صحبت کردن برای آیت الله شاهرودی خوب نیست/از منافع نظام و مردم درباره CFT نخواهیم گذشت

راهبرد خاموش استکبار پوشاندن پیشرفت های چهل ساله ملّت ایران است

نقش «وحدت حوزه و دانشگاه» در دوستی مردم با امام زمان(عج)

مجید مردانیان نشست هم اندیشی فقه حکومتی

در گفت وگو با فارس منتشر شد واکنش معاون صنایع دستی به حواشی مربوط به مدرک تحصیلی اش

افتتاح چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری حوزه/ لک زایی: مشکلات اقتصادی تاثیری در حرکت پژوهشی نداشته است

آیین نامه اجرایی استخدام آموزش دهندگان در حال تدوین است

نمایندگان اصفهان فردا به مجلس نمی روند

آموزش های مهارتی متناسب با بازار کار محلی ارائه شود

نیروهای مسلح خار چشم دشمن هستند

تندیس مهر حقوق بشر به علی دایی اهداء می شود

اهدا تندیس مهر حقوق بشر به علی دایی

کلیات لایحه بودجه سال 1398 کل کشور در کمیسیون برنامه و بودجه بررسی می شود

دستگیری لیدرهای یک شبکه مبتذل در شیراز

از مشهد تا بهارستان/ بسیج پیامکی علیه اینستاگرام

نمی توان برای اثبات لزوم تکلیف شبانه دانش آموزان به قرآن استناد کرد

فرصت جویان از نابسامانی اقتصاد سود بردند

جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام - 24 آذر 1397

خطرات بودجه 98 برای اقتصاد ایران چیست؟

پیشنهاد جدید دولت در رابطه با یارانه ها + فیلم

سوالات امتحانی تاریخ معاصر سال 1450

باید ببینیم جایگاه روحانیت و حوزه های علمیه نسبت به انقلاب، چه جایگاهی است

باید ببینیم جایگاه روحانیت و حوزه های علمیه نسبت به انقلاب، چه جایگاهی است