مطالب مرتبط:
آتش تحریم های نفتی ایران دامن چه کسانی را می گیرد؟
تحریم نایک و آتش زدن محصولات آن +عکس
آتش سوزی خودرو در پمپ بنزینی در آبادان
تحریم، جنگی خاموش است (گفت وگو با احمد قویدل، مدیرعامل کانون هموفیلی ایران)
بارندگی رگباری آتش سوزی میانکاله را کاملا خاموش کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 15 آذر 1397 ساعت 22:552018-12-06اقتصادي

بنزینی که آتش تحریم را خاموش می کند


یکی از بزرگ ترین مشکلات کشور در ماه های اولیه اعمال تحریم ها، تامین و تولید بنزین باکیفیت و مطابق نیاز کشور بود، به طوری که در سال 90 ایران روزانه حدود 13 میلیون لیتر بنزین وارد می کرد که حالا بی نیاز از واردات است.

- لذا این روزها با اعمال تحریم ها دیگر مشکلی از جهت تامین بنزین وجود ندارد اما مساله و دغدغه اصلی در شرایط فعلی این است که مصرف روزانه 92 میلیون لیتری کشور حدود 16 میلیون لیتر بیش از نیاز واقعی است که اگر این میزان مدیریت و کنترل شود، مازاد حاصل از تولید روزانه 100 میلیون لیتری کشور، بیش از 24 میلیون لیتر خواهد بود که درصورت صادرات آن به کشورهای منطقه، ارزش ریالی آن به حدود 55 هزار میلیارد تومان می رسد.

شعارسال": حدود یک ماه است که دولت آمریکا تقریبا اغلب بخش های استراتژیک اقتصاد ایران را تحریم کرده است، اما در بین بخش های تحت تحریم ظالمانه آمریکا، در شرایط فعلی هیچ نگرانی ای از تامین کالای استراتژیک بنزین در کشور وجود ندارد، چراکه تولید روزانه بنزین به 100 میلیون لیتر رسیده که این میزان حدود هشت میلیون لیتر بیش از مصرف کشور است.

این موضوع از آن جهت دارای اهمیت است که در تحریم سال های 90 و 91 یکی از بزرگ ترین مشکلات کشور در ماه های اولیه اعمال تحریم ها، تامین و تولید بنزین باکیفیت و مطابق نیاز کشور بود، به طوری که در سال 90 ایران روزانه حدود 13 میلیون لیتر بنزین وارد می کرد که حالا بی نیاز از واردات است.

لذا این روزها با اعمال تحریم ها دیگر مشکلی از جهت تامین بنزین وجود ندارد اما مساله و دغدغه اصلی در شرایط فعلی این است که مصرف روزانه 92 میلیون لیتری کشور حدود 16 میلیون لیتر بیش از نیاز واقعی است که اگر این میزان مدیریت و کنترل شود، مازاد حاصل از تولید روزانه 100 میلیون لیتری کشور، بیش از 24 میلیون لیتر خواهد بود که درصورت صادرات آن به کشورهای منطقه، ارزش ریالی آن به حدود 55 هزار میلیارد تومان می رسد.

درآمد 55 هزار میلیارد تومانی از صادرات بنزین در حالی است که کل بودجه محقق شده عمرانی کشور در سال 96 حدود 44 هزار میلیارد تومان بوده است.

بنزین 16 میلیون لیتر بیش از نیاز دود می شود در سال 1380 میزان مصرف روزانه بنزین نزدیک به 46 میلیون لیتر بود که این میزان با رشد 61 درصدی در سال 1385 به مرز 74 میلیون لیتر رسید.

رشد 61 درصدی مصرف بنزین طی پنج سال بسیار بیشتر و حتی چندین برابر استانداردهای مصرف بنزین در کشورهای دیگر بود، بر این اساس با هشدارهای کارشناسان، دولت و مجلس تصمیم بر سهیه بندی بنزین از تیرماه سال 86 کردند.

بررسی ها نشان می دهد با اجرای سهمیه بندی بنزین و استفاده از کارت سوخت نزدیک به 9 سال (1394-1386) میزان مصرف بنزین نه تنها افزایش نیافته است، بلکه طی این مدت مصرف بنزین با کاهش 3.

6 درصدی از روزانه 73.

7 میلیون در سال 85 به روزانه 71 میلیون لیتر در سال 94 رسیده است.

با روی کار آمدن دولت روحانی، گرچه در دو سال 92 و 93 دغدغه دولت افزایش کیفیت بنزین بود، اما از همان ابتدا تاکید دولت بر تک نرخی کردن قیمت بنزین و حذف سهمیه بندی بود.

بر این اساس، دولت طی دو سال هر اقدامی برای ناکارآمد جلوه دادن کارت سوخت انجام داد و درنهایت هم در سال 94 طرح سهمیه بندی بنزین و کارت سوخت حذف و بنزین تک نرخی شد.

بررسی آماری نشان می دهد به رغم تلاش های دولت برای ناکارآمد ساختن طرح سهمیه بندی بنزین، با حذف کارت سوخت مصرف بنزین طی سه سال (سه سال 95، 96 و 97) مصرف روزانه بنزین حدود 16 میلیون لیتر افزایش یافته است.

بر این اساس مصرف روزانه بنزین طی سه سال اخیر در حالی با افزایش 29 درصدی از روزانه 71 میلیون لیتر در پایان سال 94 به روزانه 91.

7 میلیون لیتر رسیده است که طی نزدیک به 9 سال اجرای سهمیه بندی بنزین، این میزان نه تنها افزایش نیافته بود، بلکه نزدیک به چهار درصد نیز کاهش یافته بود.

بررسی های آماری نشان می دهد در سال اول اجرای سهمیه بندی سوخت و اعطای کارت سوخت، مصرف روزانه بنزین نزدیک به 10 میلیون لیتر کاهش یافته و در سال های بعدی میزان مصرف روند رو به رشد آرام را در حدود افزایش سالانه نزدیک به دو درصدی تجربه کرده است.

بر همین مبنا اگر کارت سوخت در سال 94 حذف نمی شد و با مدنظر قراردادن رشد سالانه دو درصدی، در سال جاری به جای مصرف روزانه 91.

7 میلیون لیتری، میزان مصرف بنزین به روزانه 75.

3 میلیون لیتر می رسید که این میزان به معنای صرفه جویی حدود 16.

3 میلیون لیتر (29 درصد) بنزین حکایت دارد.

تحریم در مقابل بنزین زانو زد براساس آنچه گفته شد، بین سال های 1385-1380 میزان مصرف بنزین به شدت افزایش یافت، اما برخلاف رشد چشمگیر میزان مصرف روزانه بنزین، طی دوره 10 ساله 1390-1381 میزان تولید بنزین کشور تنها با 22 درصد افزایش از روزانه 38.

5 میلیون لیتر در سال 1381 به روزانه 47.

3 میلیون لیتر در سال 90 رسید.

بر این اساس طی این سال ها (1390-1381) به طور میانگین روزانه 19 میلیون لیتر بنزین مصرفی کشور از طریق واردات تامین می شد که با تشدید تحریم های ظالمانه آمریکا در سال 90، تامین این میزان با مشکلات زیادی همراه شد.

این مشکلات عزم دولتمردان را برای تسریع در تولید بنزین عمدتا در پالایشگاه ستاره خلیج فارس جدی تر کرد که نتیجه این اقدامات، خودکفایی بنزین در نیمه دوم سال 97 بود.

گرچه دولت روحانی در ابتدا اراده چندانی برای توسعه ظرفیت های پالایشگاهی کشور نداشت، اما با تلاش متخصصان داخلی و راه اندازی تولید بنزین با کیفیت بالا در پالایشگاه ستاره خلیج فارس این روزها هیچ ابتکار عملی برای تحریم واردات بنزین در دست آمریکا نیست و تولید بنزین براساس آنچه در هفته های اخیر اعلام شد، تا پایان پاییز از مرز 100 میلیون لیتر در روز عبور خواهد کرد.

ظرفیت تولید بنزین؛ 2 برابر شرایط فعلی براساس آخرین آمارهای اعلام شده از سوی وزارت نفت، میزان تولید بنزین در 11 پالایشگاه کشور تا پایان پاییز سال جاری به 100 میلیون لیتر می رسد که در این بین 40 میلیون لیتر آن مربوط به پالایشگاه ستاره خلیج فارس و 60 میلیون لیتر آن مربوط به 10 پالایشگاه دیگر است.

همچنین براساس اعلام وزارت نفت، اگر همه فازهای پالایشگاه ستاره خلیج فارس تکمیل شود، مجموع تولید بنزین کشور به بیش از 211 میلیون لیتر خواهد رسید که این میزان بیش از دو برابر بنزین مصرفی کشور در شرایط فعلی است.

دود شدن پول بنزین براساس آنچه گفته شد، اگر کارت سوخت حذف نمی شد در سال جاری بنزین 16 میلیون لیتر کمتر از میزان فعلی مصرف می شد.

حال از آنجاکه کل نیاز مصرفی بنزین کشور در داخل تولید می شود (عمدتا در ماه های اخیر)، دولت می توانست 16 میلیون لیتر بنزین ناشی از بهینه سازی مصرف را به کشورهای منطقه صادر کند.

در این زمینه بررسی قیمت بنزین در سطح منطقه و کشورهای همسایه نیز نشان می دهد قیمت بنزین از 43 سنت (دلار) در ارمنستان تا 1.

1 دلار در ترکیه متفاوت است که به طور میانگین می توان گفت نرخ فروش هر لیتر بنزین در 15 کشور همسایه آبی و خاکی ایران، حدود 55 سنت (دلار) است.

بر این اساس در شرایط فعلی در حالی روزانه 16 میلیون لیتر بنزین بیش از نیاز واقعی کشور دود می شود که اگر با قیمت میانگین 55 سنت به کشورهای منطقه صادر می شد، ارزش ارزی سالانه آن به بیش از 3.

2 میلیارد دلار می رسید که اگر با دلار 11 هزار و 300 تومانی فعلی محاسبه شود، ضرری معادل 36 هزار میلیارد تومان به منافع ملی کشورمان است.

همچنین براساس آنچه گفته شد، میزان تولید بنزین در کشور تا پایان پاییز سال جاری به روزانه 100 میلیون خواهد رسید که این میزان روزانه 8.

3 میلیون لیتر بیش از نیاز فعلی است.

بر این اساس حتی اگر میزان بنزین مصرفی کشور کاهش نیابد، در شرایط فعلی روزانه 8.

3 میلیون لیتر بنزین مازاد تولید و ذخیره می شود که صادرات آن با لیتری 55 سنت می تواند سالانه نزدیک به 19 هزار میلیارد تومان برای دولت درآمدزایی داشته باشد.

در یک جمع بندی اگر میزان مصرف بنزین کشور به 75 میلیون لیتر برسد، با تولید 100 میلیون لیتری فعلی، بیش از 24 میلیون لیتر مازاد بنزین ذخیره خواهد شد که صادرات آن با قیمت لیتری 55 سنت به کشورهای همسایه می تواند 4.

8 میلیارد دلار ارزآوری برای کشور داشته باشد که با ارز 11 هزار و 300 تومانی فعلی معادل 55 هزار میلیارد تومان برای کشور درآمدزایی خواهد داشت.

این میزان ضرر ناشی از مصرف بی رویه بنزین در حالی است که کل بودجه عمرانی محقق شده کشور در سال 96 حدود 44 هزار میلیارد تومان است.

بنزین ایران مشتریان خوبی دارد اسدالله قره خانی آلوستانی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در پاسخ به این سوال که آیا بنزین تولیدی کشور دارای مزیت صادراتی است یا نه، می گوید: آنچه در حال حاضر درمورد بنزین اهمیت دارد، این است که اولا باید جلوی رشد بی رویه مصرف بنزین گرفته شود زیرا با روند فعلی مصرف هرچقدر هم تولیدمان افزایش یابد، دود خواهد شد و حتی بنده معتقدم با شیوه فعلی مصرف بنزین، شاید مصرف بر تولید نیز پیشی بگیرد و دولت مجبور به واردات بنزین به بهای گزاف شود.

وی می گوید: باید توجه داشته باشیم که مصرف روزانه 92 میلیون لیتری که این روزهای برای بنزین ذکر می شود، این میزان برای روزهای معمولی مصداق دارد و میزان مصرف روزانه در اعیاد مختلف و برخی روزهای تعطیل حتی به 100 تا 105 میلیون لیتر هم می رسد، لذا زمانی که مصرف بنزین بهینه سازی شد، در دومین مرحله می توان برای تولید مازاد بنزین تصمیم گرفت که یکی از این تصمیمات می تواند صادرات آن به کشورهای منطقه و همسایگان باشد.

به عبارت دیگر نظر بنده این است که ابتدا باید فکری برای بهینه سازی مصرف بنزین اندیشیده شود تا مصرف مان را مطابق استانداردهای بین المللی کاهش دهیم و آن وقت است که می توان مابه التفاوتی را که از تولید تا مصرف وجود دارد، صادر کنیم.

در این زمینه خبر خوب و خوشایند هم اینکه بنزین تولیدی ایران با استاندارد یورو 4 و یورو 5 تولید می شود که بنزین با این کیفیت، قابلیت و مزیت صادراتی و مشتریان بسیار خوبی در سطح منطقه و کشورهای فرامنطقه دارد.

صادرات بنزین؛ شرط بخش خصوصی برای سرمایه گذاری سخنگوی کمیسیون مجلس در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا زمینه ای برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه بنزین وجود دارد یا نه، می گوید: در حال حاضر چون بنزین با یارانه بسیار چشمگیر دولتی در داخل عرضه می شود و البته بخش خصوصی با علم به اینکه هرچه بنزین تولید کند در داخل مصرف خواهد شد، در پالایشگاه ها و تولید بنزین سرمایه گذاری نمی کند.

البته واقعیت هم اینکه تولید بنزین برای مصرف داخلی هیچ سودی برای تولیدکننده ندارد و صرفا ضرر است.

بر این اساس اگر بخواهیم سرمایه گذاران بخش خصوصی به حوزه تولید بنزین وارد شود، ابتدا باید مصرف داخلی کنترل شده و بخش خصوصی بنزین را عمدتا با هدف صادرات تولید کند.

اگر مازاد بنزین صادر شود، مسلم است که سرمایه گذار هم پیدا می شود و از این طریق یک ارزش افزوده ای بر این سرمایه ملی ایجاد خواهد شد.

در این زمینه طی چندین جلسه ای که در کمیسیون انرژی مجلس تشکیل شد، علاوه بر مدیریت مصرف و کاهش قاچاق، بحث هایی نیز درمورد صادرات بنزین مطرح شده است که البته بازهم تاکید می کنم همه این صحبت ها بستگی به مدیریت و بهینه سازی مصرف بنزین دارد.

دولت مصرف را به سمت CNG ببرد قره خانی در پاسخ به این سوال که در حال حاضر چه راهبردهایی برای مدیریت مصرف بنزین در کشور می توان به کار گرفت، می گوید: طبیعی است که بخش قابل توجهی از مصرف بنزین بیش از نیاز کشور و استاندارد جهانی و منطقه ای است که گفته می شود این میزان از طریق قاچاق یا مصرف بی رویه از دست می رود.

در این زمینه سهمیه بندی و اعطای کارت سوخت می تواند کارساز باشد.

همچنین اگر ما به جای تمرکز بر مصرف بنزین به سمت مصرف CNG برویم و مصرف آن را از 22 میلیون مترمکعب در روز به 50 میلیون لیتر برسانیم، با صرفه جویی ایجادشده در مصرف بنزین یک درآمد بسیار خوب و پایداری برای کشور ایجاد خواهد شد که منابع مالی آن می تواند خیلی از مشکلات فعلی دولت را مرتفع کند.

این نکته قابل ذکر است که بنزین دارای مزیت صادراتی بوده اما CNG فاقد مزیت صادراتی برای کشور است.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری فرهیختگان آنلاین ،تاریخ انتشار: 14آذر 97، کدخبر:23896 ،www.

fdn.

ir
کلید واژه ها: بنزین - کشور - تحریم - میلیارد - میزان - تولید - تامین - مصرف - تولید بنزین - مصرف بنزین - صادرات - بزرگ ترین - سهمیه بندی بنزین - ایران - شرایط - مدیریت - واردات - مشکلات - آمریکا - اقتصاد ایران - دولت آمریکا - دولت - بزرگ - کل بودجه - اقتصاد - بودجه - اهمیت - درآمد - سهمیه - تصمیم

آخرین اخبار سرویس:
سکه 3 میلیون و 575 هزار تومان شد

احتمال کاهش تعرفه های خودرو در چین

قدرت نمایی ایران علیه استکبار با فروش کم نفت در بازار جهانی

بساط یلدا را ایرانی بچین

کرسی کالای ایرانی را گرم کنیم

این سو هندوانه شیرین تر است

رشد 36 درصدی کمک های مردمی به کمیته امداد

چیپست مدیاتک هلیو P90 به صورت رسمی معرفی شد

طرح ارتقای کیفیت نان در کهگیلویه و بویراحمد اجرا می شود

گشت های تعزیرات ویژه شب یلدا از 27 آذر راه می افتند

زمان ارایه بسته های حمایتی به مردم اعلام شد

اعلام آخرین مهلت ثبت نام برای کارت سوخت المثنی

صادرات 15 هزار تنی مرکبات مازندران به خارج کشور

شادی یلدایت را با کارگر ایرانی سهیم شو

بانک جهانی درباره کمبود انرژی به پاکستان هشدار داد

تاکید بر استفاده از ظرفیت های استان برای جذب سرمایه گذار

دعوت استاندار از سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در بخش گردشگری

15میلیارد ریال به کارگاه های تولیدی سیریک اختصاص یافت

اروپایی ها از طرفداران اصلی گردش در شهداد

اهالی خاورمیانه سه برابر اروپایی ها در تصادفات می میرند

انقلاب در تولید خودرو؛ آغاز رسمی استفاده فولکس واگن از فناوری چاپ سه بعدی

سکه با افزایش قیمت به تعطیلات رفت

نگاهی آماری به بیمه شدگان جدیدالورود سازمان تأمین اجتماعی

وضعیت بازار خودرو در هفته ای که گذشت

رکود خرید و فروش خودرو همچنان ادامه دارد

آمادگی برای تنظیم بازار شب یلدا

گذشتگان با داشتن منابع مالی فراوان به کشاورزی توجه نکردند

15میلیارد ریال به کارگاه های تولیدی سیریک اختصاص یافت

حمایت از سزمایه گذار در لرستان تبدیل به مطالبه اجتماعی شود

یلدای پرسود ایرانی

عملیات اجرایی طرح آبیاری کم فشار در خوانسار آغاز شد

پنج هزار تن برنج هندی در هرمزگان توزیع شد

بخش های اجرایی کشور آماده توسعه صادرات هستند

شیرینی یلدا با محصولات ایرانی

پویش لبخند مهربانی زمستانه در کرمانشاه برگزار می شود

15میلیارد ریال به کارگاه های تولیدی سیریک اختصاص یافت

جهانگیری از مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحلی بازدید کرد

بانک مرکزی: مردم به اخبار غیر رسمی بازار پول و ارز توجه نکنند

تحقق 71 درصد انرژی تعهدی سال جاری در نیروگاه نکا

اختصاص 100 میلیارد ریال اعتبار برای پروژه آبرسانی و کاهش تنش آبی شرق مازندران شرق مازندران در معرض شوری آب و افزایش نیترات

افزایش قیمت طلا و سکه

حدود 35 درصد جمعیت بیکار ایران دانش آموختگان دانشگاه ها هستند

قدرت نمایی ایران علیه استکبار با فروش کم نفت در بازار جهانی

قیمت جدید خودرو های تولیدی سایپا ویژه آذر 97 + جدول

شهری ساحلی که امسال باران ندیده

چاه فیروزه ای که در آن مس کشف شده!

افزایش قیمت یورو و پوند/ نرخ دلار ثابت ماند

حمایت از سزمایه گذار در لرستان تبدیل به مطالبه اجتماعی شود

عملیات اجرایی طرح آبیاری کم فشار در خوانسار آغاز شد

فرصت ثبت نام کارت سوخت به زودی تمام می شود

بهای خودرو در روش جدید چطور تعیین می شود؟

بهسازی و استاندارد سازی 20 کیلومتر از محور شهربابک به شهرستان خاتم

اجرای 12 طرح درهمدان با مشارکت خارجی ها

بخش های اجرایی کشور آماده توسعه صادرات هستند

پنج هزار تن برنج هندی در هرمزگان توزیع شد

عملیات اجرایی طرح آبیاری کم فشار در خوانسار آغاز شد

آمادگی برای تنظیم بازار شب یلدا

مشاهده نرخ های عجیب و غریب در بازار خودرو کشور

توکلی: مقصود از عدالت، توزیع درآمد و توزیع دارایی به کسانی است که مردم عموما آن را منصفانه بدانند

پنج هزار تن برنج هندی در هرمزگان توزیع شد

گشایش نمایشگاه سراسری شب یلدا در ارومیه

فروش 6 میلیارد و 300 میلیون تومانی کتاب در بیستمین نمایشگاه کتاب مشهد

مروری بر موضوعات ارائه شده در نشست های عصر دوازدهمین کنگره پیشگامان پیشرفت

بابک زنجانی پس از بازگرداندن پول اعدام می شود

تغییر کاربری یکی از زنده ترین تالابهای غرب کشور!

بانک مرکزی بازار ارز را مدیریت می کند

اهالی خاورمیانه سه برابر اروپایی ها در تصادفات می میرند

قیمت انواع محصولات پارس خودرو 22 آذر 97

بخش های اجرایی کشور آماده توسعه صادرات هستند

پویش لبخند مهربانی زمستانه در کرمانشاه برگزار می شود

زمان ارائه بسته های حمایتی به مردم

انصراف غول نفتی روسیه از ادامه سرمایه گذاری در ایران

15 هزار و 957 حلقه لاستیک در استان مرکزی توزیع شد

تمام درخواست های وام نیازمندان پاسخ داده شد/رشد 36 درصدی کمک های مردمی در 8 ماهه امسال

بیمارستان «میلاد فردا» با قابلیت تبدیل شدن به یکی از قطب های جذب گردشگر سلامت در منطقه

1000 میلیارد ریال کمک اعتباری به صنعت آذربایجان غربی تخصیص یافت

خوراکی های شب یلدا را با 15 درصد تخفیف بخرید

بررسی وضعیت صنعت چرم ایران در منهای نفت

رتبه یک استان در بهبود «فضای کسب و کار» فرصت مناسبی برای سرمایه گذاران است

در کنگره پیشگامان پیشرفت صورت گرفت بررس نقش دانشگاه ها درکمک به تحقق الگوی حمایت از تولید کالای ایرانی

هاشمی تاکید کرد: رضایت مردم در بحث کیفیت نان تأمین شود

وقوع هفت جرم عمده در ایلام کاهش یافته است

دولت خواهان دسترسی معلولان به فرصت های برابر است

مردم سمنان 30 میلیارد ریال صدقه پرداختند

آبخیزداری تنها راه نجات شاهرود از کم آبی است

تحقق 6697 میلیارد ریال طرح های سرمایه گذاری بخش خصوصی در منطقه آزاد انزلی

بزرگترین تعمیرات دوره ای صنعت پتروشیمی جم + گزارش

انعقاد قرارداد بیمه تکمیلی رانندگان برون شهری

پرداخت 61 میلیارد و 800 میلیون تومان از مطالبات دانشگاه های علوم پزشکی استان مرکزی

​طلسم موزه «ایران دَرودی» شکست

بازار ارز در کنترل بانک مرکزی است/ مردم مراقب دلالان باشند

توسعه صادرات کشور یکی از مهم ترین راه های مقابله با تحریم است

15 هزار و 957 حلقه لاستیک در استان مرکزی توزیع شد

قیمت طلا و سکه در بازار امروز +جدول

توسعه صادرات همبستگی بخش خصوصی و دولتی را می طلبد

رشد 7.8 درصدی تردد در محور های برون شهری +جدول

تنها 3 درصد معتادان قیافه تابلو دارند!

محورهای مواصلاتی استان غیراستاندارد و خطر آفرین است

تخفیف 90 درصدی هزینه تخلیه و بارگیری در بندر چابهار

نزولات جوی سیستان و بلوچستان 65 درصد کاهش یافت

بنزینی که آتش تحریم را خاموش می کند

بنزینی که آتش تحریم را خاموش می کند