مطالب مرتبط:
جامعه مدرسین: مراقبت شود افراد ناآگاه یا مغرض با شعار و نوشته های انحرافی به شان حوزه خدشه وارد نسازند
بزرگترین آفت در جامعه عوام فریبی است بانوان وجوانان استان با رعایت ضوابط قانونی منتظر انتصابات باشند
پرداخت بدهی های بیمه سلامت به داروخانه ها/ خدشه ای به خدمات وارد نمی شود
ساخت و سازهای شهری برابر ضوابط باشد
امکان توسعه در جامعه ناامن وجود ندارد/ باید همه دستگاه ها برای بازآفرینی شهری تلاش کنیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 15 آذر 1397 ساعت 22:452018-12-06اقتصادي

اعمال ضوابط شهری به جامعه روستایی خدشه وارد می کند


توسعه شهری از طریق الحاق روستا به شهر آن هم بدون طی فرآیند اصولی و به صورت آنی یکی از دستاوردهای مدیران شهری و استانی بوده که کلان شهرهای کشور را با مشکلات عدیده ای مواجه کرده است.

- بحث الحاق چهارروستا به شهر همدان که البته با مخالفت کارشناسان شهری و اعضا شورای شهر همدان قرار گرفت یکی از این موارد است شعارسال": توسعه شهری از طریق الحاق روستا به شهر آن هم بدون طی فرآیند اصولی و به صورت آنی یکی از دستاوردهای مدیران شهری و استانی بوده که کلان شهرهای کشور را با مشکلات عدیده ای مواجه کرده است.

بحث الحاق چهارروستا به شهر همدان که البته با مخالفت کارشناسان شهری و اعضا شورای شهر همدان قرار گرفت یکی از این موارد است.

داشتن نگاه درست به شهر و تعریف مناسب از آن، شرط اولیه مدیریت شهر است.

با الحاق روستا به شهر در گام اول هویت اجتماعی و فرهنگی مردم روستا به خطر می افتد، چراکه بحث الحاق یک پاسخ آری یا نه ندارد بلکه بایستی طی یک فرآیند الحاق انجام شود.

با الحاق روستا زیر طرح جامع شهری قرار می گیرد و ضوابط شهرسازی بر آن اعمال می شود اما این امر زندگی طبیعی روستاها را مورد خدشه قرار می دهد.

اشتغال روستایی آسیب دیده و بعد فرهنگی و احتماعی روستایی هم بهم می ریزد.

نرگس نوراله زاده، رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر همدان ضمن اشاره به این که پیشنهاد الحاق چهار روستا شورین، حسن آباد، قاسم آباد و علی آباد به این شهر از سوی برخی از نمایندگان مجلس مطرح شده است، گفت: همجواری این روستاها با شهر همدان و بهانه توسعه شهر دلیلی برای طرح این موضوع بوده که با مخالفت اعضا شورای شهر مواجه شد.

نوراله زاده نگاه درست به شهر و تعریف مناسب از آن را هدف اصلی مدیران شهری و استانی دانست و تصریح کرد: در حقیقت شهر محلی برای پرورش انسان های سالم از بعد روحی و جسمی است که برای احقاق این مهم باید مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی شهر در آن لحاظ شود.

به این معنا که اگر در اقدامات انجام شده به تبعات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی توجه نشود، اون شهر هیچ ‎وقت نمی تواند یک بستر خوب برای زندگی شهری را آماده کند.

روستایی که دارای کالبد مشخص بوده، از نظر اقتصادی تولیدکننده و در بعد اجتماعی دارای فرهنگ اصیل ومناسب است، به هنگام الحاق گرفتار مشکلات عدیده ای می شود.

با الحاق روستا به شهر در گام اول هویت اجتماعی و فرهنگی مردم روستا به خطر افتاده و از بین می رود؛ به این معنا که روستا دارای بافت بومی و محلی بوده و اهالی به نوعی به روستا خود احساس وابستگی دارند در نتیجه مهاجرت به آن به راحتی انجام نمی شود اما با الحاق به شهر پیوست اجتماعی روستا از بین رفته و افراد به راحتی به مناطق دیگر شهر مهاجرت کرده و پذیرش راحت تر است.

با الحاق روستا به شهر اقتصاد خانواده به خطر می افتد به گفته رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر همدان تجارب شهرهای دیگر هم نشان می دهد که تمام روستایی که به شهر ملحق شده اند، ارتقا کیفیت زندگی در بخش های مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی رخ نداده و در حقیقت تجربه اشتباه نباید تکرار شود.

این مدیر شهری با تاکید بر این که به لحاظ کالبدی و ساخت وساز، روستاها دارای ضوابط و مقررات خاصی هستند و بهیاری به راحتی پروانه صادر می کند، اظهار کرد: با الحاق به شهر، روستاها شامل ضوابط شهری شده و پروسه صدور پروانه شکل سخت تری پیدا می کند.

روستاها عموما در حوزه دامداری و کشاورزی تولیدکننده هستند که با الحاق به اراضی شهری، تغییر موقعیت داده و ساخت وساز درآن ها انجام می شود که در نتیجه کشاورزی و دامداری از ابین می رود.

به عبارتی افراد تولیدکننده، به مصرف کننده تبدیل شده و شغل کاذب در شهر می شود که اقتصاد خانوده را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

از سوی دیگر پرداخت هزینه شهری جایگزین هزینه روستایی می شود و با از بین رفتن اشتغال روستایی، هزینه بیشتر به شهروندان جدید تحمیل می شود.

نوراله زاده با اعتقاد به این که الحاق روستا به شهر نکات مثبتی درپی نخواهد داشت، تاکید کرد: شهرهایی که با الحاق روستا به شهر توسعه پیدا کرده اند، دچار معضلات اجتماعی، فساد، شغغل کاذب، مشکلات اقتصادی و .

شده اند.

چرا طرحی که به شکست خورده مجدد باید اجرا شود؟ وی بر این باور است که طرح الحاق روستا به شهر باعث افزایش سرانه هزینه های شهری می شود، چرا که برخی نقاط روستایی از امکانات کمتری برخودارند و با اجرا الحاق باید امکانات شهری به آن ها داد اما درآمد شهری را ندارند.

نوراله زاده با تاکید بر این که بهتر است به جا الحاق، به حاشیه شهر همدان توجه و از توسعه حاشیه نشینی جلوگیری شود، خاطرنشان کرد: بسیاری از اراضی اطراف شهر همدان بلاتکلیف هستند و هیچ برنامه ریزی برای جلوگیری از ساخت وساز خلاف در آن ها وجود ندارد.

پیشرفت شهری به معنا الحاق روستا به شهر نیست.

در هیچ کجا دنیا الحاق روستا به شهر این گونه نیست در ادامه حسن سجادزاده، دانشیار شهرسازی و مدیر گروه شهرسازی دانشگاه بوعلی همدان با بیان این که روستاهای اطراف همدان از خدمات شهری استفاده کرده اما به جا پرداخت عوارض شهری، عوارض روستایی پرداخت می کنند و این بهانه ای برای شهرداری همدان شده، گفت: بحث الحاق روستا به شهر از جنبه علمی قابل پذیرش نیست و این موارد در جلسه ای با جلالی، معاونت تقسیمات کشوری مطرح شد.

نباید در فرآیند الحاق روستا به شهر نباید به این شکل عمل کرد، چرا که این مورد یک پاسخ آری یا نه ندارد بلکه بایستی طی یک فرآیند الحاق انجام شود.

سجادزاده با اعتقاد به این که در هیچ کجا دنیا الحاق روستا به شهر به این شکل انجام نمی شود، تاکید کرد: با الحاق روستا زیر طرح جامع شهری قرار می گیرد و ضوابط شهرسازی بر آن اعمال می شود اما این امر زندگی طبیعی روستاها را مورد خدشه قرار می دهد.

اشتغال روستایی آسیب دیده و بعد فرهنگی و احتماعی روستایی هم بهم می ریزد.

در گام اول الحاق روستا به شهر، باید به دور از رفتارهای آنی و به صورت فرآیند باشد، به این معنا که اگر یک روستایی به سطحی از موقعیت اجتماعی و فرهنگی رسید به شهر الحاق شود؛ دوم این که نظام پهنه بندی در ضوابط شهرسازی و معماری برای این روستاها رعایت شود به عنوان مثال اگر قاسم آباد به شهر ملحق می شود، ضوابط خاص خودش را دارد و نباید لزوما از ضوابط شهرسازی همدان تبعیت کند.

رییس گروه شهرسازی دانشگاه بوعلی همدان معتقد است که بی توجهی به ارکان مختلف روستاها باعث ایجاد حاشیه نشینی، مهاجرت افراد و سوداگری زمین می شود.

هنوز طرح الحاق چهار روستا در مرحله بررسی بوده اما پا سوداگران زمین به این روستاها بازشده و با خریداری زمین روستاییان باعث مهاجرت وسیع آن ها به شهرها می شوند که این مساله خودش بستر حاشیه نشینی و شهرک سازی در حومه شهر را مهیا می کند.

سجادزاده با تاکید بر این که براساس روال کل دنیا پروسه الحاق باید بر اساس یک بده و بستان خاص بین روستا و شهر انجام شود، تصریح کرد: ساختار شهر ایرانی بر اساس اصول محله محوری شکل گرفته و محله و روستا بنیان شهر است.

اگر حیثیت و اهلیت فضایی که در شهرهای ایرانی حاکم است زیر سئوال برود به کیفیت توسعه مورد نظر نمی رسد.

برای هر روستایی باید نسخه خاص خودش براساس ابعاد گردشگری، اقتصادی و.

توصیه شود؛ قابلیت و استعداد هر روستایی شناخته بشود و برمبنا آن پروژه معرفی توسعه تعریف کرد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری اسکان نیوز ،تاریخ انتشار: 14آذر 97، کدخبر:16021 ،www.

eskannews.

com
کلید واژه ها: روستا - اجتماعی - شورای شهر - فرهنگ - فرهنگی - همدان - روستایی - اقتصادی - شورای - مدیران - مشکلات - توسعه - شهرسازی - روستاها - نمایندگان مجلس - زندگی - زندگی شهری - درست - هویت - کشور - صورت - زاده - مردم - وابستگی - پیشنهاد - مدیریت - اشتغال - معماری - مهاجرت - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
حجت الله مهدیان: حمایت از توسعه، ایجاد و حفظ اشتغال در دستور کار بانک توسعه تعاون

استخدام کارشناس فروش با مزایا در شرکت یکتا تجارت آرکا

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش(کشاورزی)/استان یزد،فارس،کرمان

رویترز: شرکت ملی نفت چین از قرارداد توسعه پارس جنوبی کنار کشید

10 درصد معلولان زیر پوشش بهزیستی شیروان شاغل هستند

حذف دفترچه بیمه در مراکز درمانی طرف قرارداد تأمین اجتماعی

حضور ناک در نمایشگاه ایران اکسپو 2018

ورود دلار به کانال 9 هزار تومان/افت قیمت 18 ارز در بازار بین بانکی/قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران

پاره شدن کیسه آب، چطور مطمئن شوید!

بازدید از موزه های استان اردبیل افزایش یافت

تعیین و اعلام قیمت های جدید خودرو و دغدغه هایی که تمام شدنی نیست

بزرگ بودن دولت مانع اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار است

93 محصول فناور کردستان تجاری سازی شد

اشتغال مرزنشینان خوزستان حل نشود معضل قاچاق باقی خواهد بود

توقیف کالا های قاچاق در آباده

شرکت های دانش بنیان سلامت 70 میلیون دلار محصول صادر کردند

افزایش 60 درصدی سرمایه گذاری در اردبیل درسالجاری

کشت گلخانه ای زعفران، روش جدید یا سراب سودآوری؟

دستور ویژه وزیر کار برای آزادی کارگران بازداشت شده

قطعه قطعه شدن مشکلات خودرو در صنف قطعه سازان

مشکل سوزاندن کارت بانکی بعد از سرقت | تشکیل پرونده حقوقی زمان بر است

اجرای طرح کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی ویژه خانواده های زندانیان همدان

60 درصد متقاضیان، لاستیک دریافت کردند

دایره فقر در حال گسترش است و روز به روز افراد بیشتری به آن دچار می شوند/ حاصل همه ی ریاضت های گذشته طلب ریاضتی حتی بیشتر شد/ بسته حمایتی سوپاپ هم نیست چه برسد به راهکار حل مشکل

نامه نگاری شهرداری با کمیته امداد برای نجات خانه صادق

فقیر شدن سالی 100 میلیون نفر در جهان به دلیل ناتوانی در پرداخت هزینه های سلامت

دستور ویژه برای آزادی تمام کارگران بازداشت شده

آغاز جشنواره محصولات ارگانیک

استخدام کارشناس فروش در شرکت داده ابزار رستاک در تهران

جدول قیمت طلا و سکه تا ساعت 13 امروز

قیمت طلا و سکه در بازار امروز چهارشنبه 21 آذرماه 97

دلیل سرمایه گذاری غول های رسانه ای امریکا در هند

نه تشکل داریم و نه حرف مان به جایی می رسد

نامه مجمع کارآفرینان به رییس مجلس شورای اسلامی

گلایه یک تولیدکننده از زوایای پنهان قراردادهای تامین تجهیزات مخابراتی خریدهای کلان از چند شرکت محدود خارجی/ مناقصه های انحصاری که نیمه خصوصی برگزار می شود

صف های انتظار برای بیماران پیوندی طولانی تر شده است/ مرگ روزانه 10 بیمار نیازمند پیوند در کشور

واریز 200 هزار تومان به حساب بازنشستگان و مستمری بگیران تا روز شنبه

پیش بینی بازار ارز درپی تند شدن شیب کاهش قیمت ها

جوانگرایی در صنعت بیمه از عوامل مهم توسعه به شمار می آید

سیاست وزارت راه، توسعه حمل و نقل ریلی

نشست بررسی مشکلات بخش کشاورزی قزوین

افزایش 13 و سه دهم درصدی صادرات کشور

بهره برداری از طرح 550 هزار هکتاری در شلمچه

نخستین جایگاه فشرده عرضه بنزین به بهره برداری رسید

پورشه ماکان S نسخه 2019 با تغییراتی رسماً معرفی شد

هواپیمای بویینگ کی سی-46 پگاسوس

لزوم ارائه بسته های تشویقی برای نوسازی بافت های فرسوده تهران

پرداخت عوارض خروج از کشور کاملا الکترونیک شد

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت: در سال های اخیر 70 هزار کیلومتر فیبرنوری کشیده شد

🗣#فرصتهای_همکاری برای مدیران ارشد💥

تمایل بخش خصوصی به تامین مالی از مسیر بورس کالا و انرژی

مهمترین نکات درباره خرید و فروش درباره مزدا

تجمع در مقابل نمایشگاه داتیس خودرو صحت ندارد

.18تا 35 درصد از مردم زیر خط فقر هستند

آخرین قیمت موبایل در بازار

قطعه قطعه شدن مشکلات خودرو در صنف قطعه سازان

دستور ویژه وزیر کار برای آزادی کارگران بازداشت شده

بازدید استاندار قزوین از 2 واحد تولیدی در شهرستان آبیک

تبلیغات چاپی اثرگذار 2018 میلادی +تصاویر

پرداخت عوارض خروج از کشور الکترونیک شد

آمادگی شعب ارزی بانک ها و صرافی ها برای خرید ارز

محصول فناور کُردستان در کانال تجاری سازی

اجرای طرح تن- کیلومتر برای محاسبه دستمزد رانندگان خودروهای سنگین

دولت مسئله کاغذ را حل کند/ با ارز دولتی کاغذ می خرند و با نرخ آزاد می فروشند!

پرداخت عوارض خروج از کشور کاملا الکترونیک شد

فعالیت های جهاددانشگاهی مبتنی بر رفع نیازهای کشور است

نامه نگاری شهرداری با کمیته امداد برای نجات خانه صادق

عارف: مناطق آزاد باید به عنوان حلقه اتصال اقتصاد کشور با اقتصاد جهانی باشند

قیمت نفت با افت تولید لیبی 61 دلاری شد

تلخند آجیل های اشرافی به یلدا/این بار تخمه سر سفره می نشیند+عکس

97؛ یلدای بدون آجیل! تلخند آجیل های اشرافی به یلدا/این بار تخمه سر سفره می نشیند+عکس

گمرک خبر داد بارگیری روزانه 2000 کامیون کالای اساسی از گمرک بندر امام

صادرات 12 میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی

خواب آلودگی پزشک، علت خطای پزشکی؟!

تلاش اوپک برای پیدا کردن جایگزین های نفت ایران در بازار

توضیحات داتیس خودرو در مورد یک خبر/ تجمع در مقابل نمایشگاه مرکزی، برای گوشت یخ زده بوده است

تجلیل از پیشکسوتان اقتصاد و بازرگانی همدان

قیمت فروش ارز مسافرتی در 21 آذر 97 اعلام شد

گزارشی از حال و هوای امروز بازار ارز؛ تشکیل صف های فروش مقابل صرافی ها

ماجرای برداشت های بدون اجازه از حساب مشتریان

چرا قیمت کالاها همپای قیمت ارز کاهش نمی یابد؟

چرا قیمت ارز و سکه می ریزد؟

دلار وارد کانال 9 هزار تومان شد/ افزایش رسمی قیمت خودرو

دریافتی 8 ماهه امسال صداوسیما از خزانه ملت: 1 تریلیون و 381 میلیارد تومان

کاربران نظر دادند/ بی خبری دلواپسان از زندگی مردم تا کارشکنی در مسیر دولت

صرفه جویی 10 هزار میلیاردی با کاهش 4 درصدی تلفات برق

نرخ روز انواع شاسی بلند در بازار + جدول

قیمت خودروهای داخلی در بازار + جدول

دلار 9هزاری شد/ صف فروش طولانی مقابل صرافی های دولتی تشکیل شد

​واریز 200 هزار تومان به حساب بازنشستگان و مستمری بگیران تا روز شنبه

استخدام مدیر خدمات پس از فروش و ارتباط با مشتریان، اپراتورفروش

چالش های الکترونیکی شدن نسخ و حذف دفترچه های بیمه در تهران

درس هایی از اقتصاد دیجیتالی مالزی

محکومیت ضرغامی به پرداخت جزای نقدی

ناگفته های مدیرعامل اسبق بانک سپه از انتصاب خاوری و استعلام حساب رحیمی

خودرو اقتصادی جدید ایران خودرو +عکس

بیستمین همایش صنایع دریایی برگزار شد

شکرستان

افزایش چشمگیر کشف قاچاق سوخت و کالا در مرزهای کشور

ضرورت تغییر سیستم غذایی برای اطمینان از آینده پایدار

اعمال ضوابط شهری به جامعه روستایی خدشه وارد می کند

اعمال ضوابط شهری به جامعه روستایی خدشه وارد می کند