مطالب مرتبط:
قیمت جدید خودروهای داخلی هفته آینده اعلام می شود
قیمت خودروهای داخلی در بازار در 5 آبان ماه و هم زمان با اولین روز هفته (+جدول کامل)
مقایسه قیمت خودروهای داخلی با هفته گذشته / کاهش 4 میلیونی پژو 207 + جدول
قیمت خودروهای داخلی در بازار در 14 آذر 97 و هم زمان با آخرین روز کاری هفته (+جدول)
قیمت خودروهای داخلی در بازار در 15 آبان ماه و هم زمان با آخرین روز کاری هفته جاری (+جدول کامل)
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 15 آذر 1397 ساعت 22:352018-12-06اقتصادي

قیمت جدید خودروهای داخلی هفته آینده اعلام می شود؟


پس از تایید و تکذیب های فراوان درباره قیمت گذاری خودروهای داخلی در حاشیه بازار، شنیده ها از آن حکایت دارد که این فرمول به تایید دولت، مجلس شورای اسلامی و زنجیره خودروسازی رسیده و قیمت جدید خودروها به احتمال زیاد اوایل هفته آینده اعلام خواهد شد - شعارسال": پس از تایید و تکذیب های فراوان درباره قیمت گذاری خودروهای داخلی در حاشیه بازار، شنیده ها از آن حکایت دارد که این فرمول به تایید دولت، مجلس شورای اسلامی و زنجیره خودروسازی رسیده و قیمت جدید خودروها به احتمال زیاد اوایل هفته آینده اعلام خواهد شد.

طبق توافق صورت گرفته، قرار است قیمت خودروهای داخلی براساس فرمول پنج درصد زیر نرخ بازار ، تعیین و به خودروسازان ابلاغ شود.

بر این اساس، قیمت کارخانه ای خودروهای تولید داخل به پنج درصد کمتر از نرخ روز بازار افزایش خواهد یافت تا پس از حدود یک دهه قیمت گذاری دستوری توسط ارکان مختلف، به نوعی شبه آزادسازی قیمت خودرو کلید بخورد.

تا پیش از این، گفته می شد حسن روحانی رییس جمهوری با افزایش قیمت خودرو مخالف است، با این حال آن طور که رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده، روحانی مخالفتی با این موضوع ندارد.

البته وزیر صنعت نیز تا به امروز هیچ گاه تعیین قیمت خودروهای داخلی براساس فرمول قیمت گذاری در حاشیه بازار را مورد تایید قرار نداده و در آخرین اظهارات خود عنوان کرد سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در حال انجام کار کارشناسی برای تعیین قیمت جدید خودروها است.

از آن سو نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز موضع موافقی درباره افزایش قیمت خودرو به خصوص براساس فرمول حاشیه بازار، نداشتند و حتی وزیر صنعت را به استیضاح تهدید کردند.

همه این مواضع مخالف در حالی بود که زنجیره خودروسازی کشور به خصوص قطعه سازان، طی چند ماه گذشته مصرانه خواستار افزایش قیمت خودرو براساس حاشیه بازار شدند.

آنها حتی با ارسال نامه ای به رییس جمهور، تاکید کردند که در صورت ادامه قیمت گذاری دستوری، موجی بزرگ از بیکاری، صنایع خودرو و قطعه کشور را دربر خواهد گرفت.

هرچند با تصمیم شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه، زنجیره خودروسازی کشور بالاخره به یکی از آرزوهای خود یعنی حذف شورای رقابت رسید، با این حال، در ادامه، شرایط به دلخواه آنها پیش نرفت.

طبق مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و ستاد تنظیم بازار، جایگزین شورای رقابت در قیمت گذاری خودرو شدند و قرار شد قیمت های جدید پس از انجام کار کارشناسی و لحاظ کردن مسائل اجتماعی، ابلاغ شود.

هرچند مسوولان سازمان حمایت اعلام کردند قیمت جدید خودروها را تعیین و به ستاد تنظیم بازار فرستاده اند، با این حال، ستاد موردنظر قیمت ها را اعلام نکرد.

تعلل ستاد تنظیم بازار در اعلام قیمت های جدید در حالی بود که زنجیره خودروسازی پیوسته از کاهش تولید و افزایش بیکاری صحبت به میان می آوردند.

در ادامه اگرچه روزنامه رسمی دولت دو هفته پیش خبر از تصویب قیمت گذاری خودروهای داخلی براساس فرمول پنج درصد زیر نرخ بازار داد، با این حال هیچ مقام رسمی آن را تایید نکرد و حتی وزیر صنعت، مهر تکذیب بر این موضوع زد.

شنیده ها از آن حکایت داشت که شخص رییس جمهوری با افزایش قیمت خودرو متناسب با حاشیه بازار، مخالف است و قیمت های جدید نیز به همین دلیل اعلام نمی شود.

حتی یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز به نقل از مقامات وزارت صنعت اعلام کرد که رییس جمهوری مخالف افزایش قیمت خودرو است.

این اظهارنظر البته به فاصله کوتاهی توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت تکذیب و وی اعلام کرد روحانی با افزایش قیمت خودروهای داخلی مخالف نیست.

در نهایت اما گفته می شود مسوولان دولت، مجلسی ها و زنجیره خودروسازی کشور بر سر قیمت گذاری خودروهای داخلی 5 درصد زیر نرخ بازار، به توافق رسیده و موافقت رییس جمهوری نیز در این مورد اخذ شده است.

بر این اساس، قرار است قیمت جدید خودروهای داخلی اوایل هفته آینده اعلام شود تا قیمت گذاری دستوری تقریبا به بایگانی برود.

هفته پیش در همین صفحه به بررسی قیمت جدید خودروها طبق فرمول حاشیه بازار پرداختیم و مشخص شد قیمت ها حداقل 10 میلیون تومان بالا خواهد رفت.

به عنوان مثال، پراید به عنوان یکی از پرتیراژترین خودروهای داخلی، پس از اعمال فرمول جدید قیمت گذاری، با قیمتی بیش از 32 میلیون تومان در کارخانه به فروش خواهد رسید.

همچنین پژو 206 نیز که دیگر خودرو پرتیراژ داخلی به شمار می رود، پس از اعمال سیاست پنج درصد افزایشی شدید را تجربه خواهد کرد.

بر این اساس، تیپ 2 این محصول با در نظر گرفتن سیاست موردنظر، با نرخ کارخانه ای 57 میلیون تومان به دست مشتریان خواهد رسید.

تبعات شبه آزادسازی قیمت خودرو توافق بر سر قیمت گذاری خودروها در حاشیه بازار را به نوعی می توان شبه آزادسازی قیمت خودرو دانست.

هرچند قرار است قیمت ها متناسب با نرخ بازار محاسبه شوند، با این حال چون سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و همچنین ستاد تنظیم بازار بر روند قیمت گذاری نظارت داشته و اعمال نظر خواهند کرد، نمی توان واژه آزادسازی را در این ماجرا به کار برد.

البته تردیدی وجود ندارد که با توجه به رشد نجومی قیمت ها در بازار، فرمول جدید قیمت گذاری، منافع خودروسازان را تامین خواهد کرد، زیرا آنها می توانند افزایش هزینه های تولید خود از ناحیه ارز و مواد اولیه و.

را تا حد زیادی جبران کنند.

طبق وعده خودروسازان، افزایش قیمت محصولات متناسب با حاشیه بازار، مزایایی به نفع مصرف کنندگان دارد، هرچند در کوتاه مدت شوکی بزرگ به آنها وارد خواهد کرد.

این شوک به خصوص دامان ثبت نام کنندگانی را می گیرد که قراردادهای مابین آنها و خودروسازان براساس قیمت روز محصول، منعقد شده و بنابراین مجبورند محصولات پیش خریدی را با قیمت روز تحویل بگیرند.

از سوی دیگر، مشتریانی که تازه قصد خرید خودرو (از ناحیه خودروسازان) دارند نیز چاره ای جز کنار آمدن با قیمت های جدید نخواهند داشت.

این شوک اولیه در حالی است که طبق وعده خودروسازان، قیمت گذاری در حاشیه بازار می تواند در درازمدت به نفع مشتریان تمام شود.

طبق وعده آنها، نزدیک شدن قیمت کارخانه و بازار خودروها، عملا دلال ها و واسطه گران را از بازار دور خواهد کرد و بنابراین تقاضا برای خرید پایین می آید و در نتیجه، نمودار قیمت به سمت نزولی شدن میل خواهد کرد.

این وعده البته در صورتی عملی خواهد شد که خودروسازان روندی مناسب را در عرضه پیش گرفته و مقدمات ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا را فراهم بیاورند.

به عبارت بهتر، اگر قرار باشد خودروسازان در راستای افزایش قیمت (طبق فرمول جدید) همچنان عرضه را کنترل کنند، نه تنها کاهش قیمتی در کار نخواهد بود، بلکه موجی جدید از افزایش قیمت نیز دامان مشتریان را خواهد گرفت.

بنابراین نظارت بر روند عرضه خودروهای داخلی از سوی نهادهای ناظر مانند ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت، می تواند تا حد زیادی سبب ایجاد تعادل عرضه و تقاضا در بازار خودرو شود و صد البته قیمت ها را به دلیل حذف دلالی و واسطه گری، رو به کاهش ببرد.

نکته دیگر اینجاست که در این سال ها همواره یکی از دلایل کیفیت نامناسب خودروهای داخلی، کمبود نقدینگی ناشی از قیمت گذاری دستوری (به ادعای خودروسازان) بوده است.

خودروسازان می گویند سرکوب قیمتی سبب شده قیمت تمام شده خودروها با هزینه های تولید متناسب نباشد، بنابراین امکان پرداخت سر وقت مطالبات آنها نیست.

نتیجه این روند، کاهش کیفیت قطعات و در نتیجه پایین آمدن سطح کیفی خودروهای داخلی است.

حال با لغو قیمت گذاری دستوری، انتظار می رود خودروسازان علاوه بر افزایش تیراژ، سطح کیفی محصولات خود را نیز بالا ببرند، موضوعی که به نفع مشتریان تمام خواهد شد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری تحلیلی پدال نیوز،تاریخ انتشار:14 آذر 97، کدخبر: 95687،www.

pedalnews.

ir
کلید واژه ها: خودرو - قیمت - خودروهای داخلی - قیمت خودرو - مجلس شورای اسلامی - افزایش قیمت خودرو - سازمان حمایت مصرف کنندگان - قیمت گذاری خودرو - بازار - قیمت خودروهای داخلی - شورای - افزایش قیمت - وزیر صنعت - شورای هماهنگی - فرمول - حاشیه - افزایش - سازمان حمایت - مصرف کنندگان - شورای رقابت - وزیر صنعت، معدن و تجارت - جدید - خودروهای تولید داخل - اسلامی - فرمول قیمت گذاری - تولید - آینده - اقتصادی - نمایندگان مجلس - کشور

آخرین اخبار سرویس:
اظهارات معاون علمی و فناوری رییس جمهور درباره زیست بوم استارتاپی

پنجره واحد سرمایه گذاری در قوچان راه اندازی شد

بیش از 28 میلیارد ریال اعتبار به نهبندان اختصاص یافت

آخرین قیمت سکه، طلا و ارز امروز 1397/09/18

دستور ویژه جهانگیری بر تنظیم بازار شب عید

کاهش نرخ در معاملات امروز صرافی ها/ دلار 11300 تومان شد

صف خرید برای پسته 200 هزار تومانی! +عکس

استخدام مدیر داخلی و مدیر فروش خانم جهت یک کلینیک در اصفهان

نگرانی کارگران از تهدید امنیت شغلی/درخواست کارگران «سدید» از مسئولان

بانک مرکزی باید استقلال داشته باشد

بیش از 28 میلیارد ریال اعتبار به نهبندان اختصاص یافت

پنجره واحد سرمایه گذاری در قوچان راه اندازی شد

اخبار اقتصادی یکشنبه 18 آذر 1397+فیلم

پنجره واحد سرمایه گذاری در قوچان راه اندازی شد

بیش از 28 میلیارد ریال اعتبار به نهبندان اختصاص یافت

معاملات نیمایی به 11 میلیارد یورو رسید

مبارزه با پولشویی شدت گرفت،بازار ارز قفل شد، قیمت ها رو به کاهش گذاشت

معاملات نیمایی به 11 میلیارد یورو رسید

عکس| نیمار با قطری ها بست!

تولید نفت عربستان در ژانویه یک میلیون بشکه کاهش می یابد

راه آهن رفع کمبود واگن را به بخش خصوصی واگذار کند

معاملات نیمایی به 11 میلیارد یورو رسید

پاورپوینت بتن پلیمری و کاربردهای آن

پاورپوینت اجرای ساختمان با استفاده از قالب های تونلی

دانلود پاورپوینت کاشی و سرامیک

مصوبه مهم شورایعالی اقتصادی ابلاغ شد/ورود بدون محدودیت ارزبه کشور

«داده باز شهر تهران» سامانه ای که به یاری شهروندان می آید

شرایط دریافت دفترچه رایگان بیمه سلامت

بررسی دیجیاتو : آیفون XR ؛ پادشاه یک چشم

تولید نفت عربستان در ژانویه یک میلیون بشکه کاهش می یابد

تعیین تکلیف سه هزار میلیارد ریال از املاک مازاد بانک ملّی ایران در هشت ماه ابتدای امسال

آگهی مزایده شماره 1/97/پ بانک ایران زمین

آسانتر شدن روند پرداخت تسهیلات صندوق کارآفرینی امید برای روستاییان + مصاحبه

کاهش تصدی گری آموزش و پرورش با برون سپاری در حوزه سواد آموزی

بحران در کشاورزی خوزستان به دلیل در اختیار ندادن کود اوره

پنج میلیارد ریال صرف ساختمان کانون پرورش فکری کودکان مهریز شد

حدود 300 شهر کشور بدون نقشه است

نتیجه انحصار در تولید لاستیک ایرانی؛ عرضه تایر خاص 500درصد گران تر از نمونه خارجی!

پیشرفت85درصدی طرح های شبکه توزیع برق/تلفات 10درصدی انرژی الکتریکی

پنج میلیارد ریال صرف ساختمان کانون پرورش فکری کودکان مهریز شد

مصوبه مهم شورایعالی اقتصادی ابلاغ شد/ورود بدون محدودیت ارزبه کشور

راه آهن رفع کمبود واگن را به بخش خصوصی واگذار کند

راهکارهای ارتباط برقرار کردن با مخاطبان هدف

راه آهن رفع کمبود واگن را به بخش خصوصی واگذار کند

رفع ممنوعیت ورود ارز به کشور به هر میزان و بدون محدودیت

قیمت انواع موبایل های شیائومی در بازار

افزایش 12درصدی قیمت دارو در سال97

قیمت برخی خودروهای تولید داخل + جدول

ورود ارز به کشور به هر میزان و بدون محدودیت آزاد شد

استخدام کارشناس فروش و مدیریت برند در یک هلدینگ معتبر

جدیدترین جدول نرخ سکه و ارز

کپی برداری چین به محصولات ایرانی هم رسید

افزایش 80 درصدی بارش ها در آذربایجان غربی/ آبخوان ها هنوز کسری دارند

گوشت باز هم گران شد/ هر کیلو شقه گوسفندی 70 هزار تومان

حدود یک هزار و 200 نفر در حوادث گیلان نجات یافته اند

بالاترین فرسایش آب و خاک دنیا در ایران است

تولید نفت عربستان در ژانویه یک میلیون بشکه کاهش می یابد

استخدام کارشناس شبکه های اجتماعی و تولید محتوا در اصفهان

استخدام کارشناس و مدیر بازاریابی و فروش جهت یک شرکت در اصفهان

استخدام بازاریاب آقا و خانم با ظاهری آراسته در ساری

استخدام کارمند بخش فروش در شرکت تورهای کیش

معاون شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی خبر داد افزایش 80 درصدی بارش ها در آذربایجان غربی/ آبخوان ها هنوز کسری دارند

امروز در بازار ارز و سکه چه گذشت؟ ریزش آرام قیمت ها آغاز شد

8 هزار روستا در کشور با تانکر آبرسانی می شود

افزایش 80 درصدی بارش ها در آذربایجان غربی/ آبخوان ها هنوز یک میلیارد مترمکعب کسری دارند

8 هزار روستا در کشور با تانکر آبرسانی می شود

معاون شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی خبر داد افزایش 80 درصدی بارش ها در آذربایجان غربی/ آبخوان ها هنوز یک میلیارد مترمکعب کسری دارند

مراجعه برای معاینه بالینی نزاع افزایش یافت

دولت 10 میلیارد ریال برای مرمت 11 قنات ابرکوه کمک کرد

قیمت سکه و ارز در تاریخ 18 آذر +جدول

قیمت برخی خودروهای داخلی در بازار امروز

ورود ارز به کشور به هر میزان و بدون محدودیت آزاد شد/هیچ یک از دستگاههای امنیتی و انتظامی و گمرک حق ممانعت ندارند /مقررات بانک مرکزی برای ورود ارز باید رعایت شود

علوی: تنها 5 درصد از شرکت ها در کشور حسابرسی می شوند!

ثبت نام غیرحضوری یک میلیون برای صدور کارت سوخت المثنی

حدود یک هزار و 200 نفر در حوادث گیلان نجات یافته اند

اتمام حفاری بزرگترین تونل غرب کشور‎

بالاترین فرسایش آب و خاک دنیا در ایران است

دولت 10 میلیارد ریال برای مرمت 11 قنات ابرکوه کمک کرد

بهره برداری نهایی از استخر دانش آموزی تایباد نیازمند تامین اعتبار

گاز نیم بها برای اهالی روستاهای شمیران

خودروسازی یزد به نمایندگی از BAIC به نمایشگاه خودرو شهرآفتاب می آید

بررسی گک ترامپچی GA3S؛ رقیبی ناشناخته برای بسترن B30 و چری آریزو 5

چگونگی اخذ دفترچه رایگان بیمه سلامت

قیمت طلا، سکه و ارز در روز یکشنبه

استخدام طراح گرافیک مسلط به فتوشاپ،کرل و ایلاستریتور

با خرید این بازی های Xbox One، یک گیفت کارت 40 دلاری هدیه بگیرید!

بانک ها برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف مشارکت کنند

ورود ارز به کشور به هر میزان و بدون محدودیت آزاد شد + سند

538 واحد متخلف در شهرستان ری پلمب شد

افزایش تسهیلات بانکی برای بافت های فرسوده

تاکید جهانگیری بر تنظیم بازار شب عید و رضایتمندی مردم: اقلام و کالا های مورد نیاز شب عید به موقع در دسترس مردم قرار گیرد

رییس سازمان نقشه برداری: حدود 300 شهر بدون نقشه داریم

استخدام کارمند فروش خانم و آقا در بیمه ایران

استخدام کارشناس گرافیک فقط خانم برای شرکتی در اصفهان

نخستین کارتینگ اتومبیل رانی خراسان شمالی راه اندازی شد

پیگیری پرداخت خسارت نقص لوازم خانگی ناشی از نوسانات برق + فیلم

مجموعه هتل سینما در مجموعه جهانی تخت سلیمان تکاب افتتاح شد

گردشگری رکن توسعه پایدار تکاب است

کپی برداری چین به محصولات ایرانی هم رسید‍!

مهدی مریزاد بازار گل محلاتی

قیمت جدید خودروهای داخلی هفته آینده اعلام می شود؟

قیمت جدید خودروهای داخلی هفته آینده اعلام می شود؟