مطالب مرتبط:
پنج حوزه هوش هیجانی
کامبکی دیگر از پروفسور همراه با هوش هیجانی و برنامه های تاکتیکی
پاورپوینت فناوری اطلاعات در کاربردهای امنیتی پلیس
هوش هیجانی برانکو و برنامه های تاکتیکی عالی
برگزاری اولین دوره هوش هیجانی در مدیریت شعب استان اصفهان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 15 آذر 1397 ساعت 15:422018-12-06پزشكي

پاورپوینت هوش هیجانی و کاربردهای آن


هوش هیجانی چیست؟ از سالها پیش روان شناسان متوجه شده اند که برای کسب موفقیت تنها دارا بودن ظرفیتهای هوش عقلانی قوی (IQ) کفایت نمی کند.

مطالعات نشان می دهد ، - از سالها پیش روان شناسان متوجه شده اند که برای کسب موفقیت تنها دارا بودن ظرفیتهای هوش عقلانی قوی (IQ) کفایت نمی کند.

مطالعات نشان می دهد ، تعداد زیادی از افراد دارای هوش عقلانی و شناختی بالا نتوانسته اند در زمینه شغلی ، زندگی زناشویی ، ایجاد روابط با دیگران و حتی زمینه های تحصیلی موفق باشند.

پس از آن نظر دانشمندان از جمله پیتر سالوی و جان مایر به توانمندیهای دیگری جلب شد که بیشتر از جنس هیجانات بودند تا شناختها.

این توانمندی که از این پس هوش هیجانی نامیده می شود به توانایی های آموخته شده ای اشاره دارد که به ما کمک می کند تا احساسات و هیجانات خود را درک کرده و کنترل نماییم تا به نفع ما کار کنند نه بر علیه ما.

گاه از خود می پرسیم ، چگونه می توان در کارکنان ایجاد انگیزه کرد؟ یا تحت چه شرایطی می توان دراعضا یک مجموعه کاری یا سازمان، شور و اشتیاق برای بهتر کار کردن را افزایش داد؟ چگونه می توان اعتماد کرد و اعتماد را جلب کرد؟ امید به آینده را چگونه بالا ببریم؟ اضطراب را با چه روشی کاهش دهیم؟ و سوالاتی از این قبیل.

با نگاهی به عبارات انگیزه ، شور و اشتیاق ، اعتماد ، امید، اضطراب و لغات مشابه آن متوجه می شوم ، در باره مقولاتی از جنس هیجانات یا عواطف فکر می کنم نه مولفه های شناختی و عقلانی.

یا بهتر بگویم ، به جای صحبت از IQ از ظرفیت دیگری به نام EQ یا چیزی که امروزه هوش هیجانی (Emotional Intelligence = EI) نامیده می شود بحث می کنیم.

هوش هیجانی از پنج مهارت تشکیل شده : 1 مهارت خود آگاهی: شناخت احساسات و هیجانات خود به طور آنی و عمیق و استفاده از آن برای راهنمایی در تصمیم گیری های مناسب.

2 مهارت خود نظم دهی:توانایی مهار و مدیریت هیجانات و حفظ آرامش برای کمک به تصمیم گیری و بهره گیری از توانمندیهای شناختی به نحو مناسب.

هماهنگی با هیجاناتمان به نحوی که به جای اختلال در کارها ، در تسهیل آن به ما یاری رساند.

3 مهارت خود انگیختگی: استفاده از عمیقترین علایق خود برای حرکت دادن و هدایت به سمت اهداف تا کمک کند پیش قدم شده و در جهت تکامل و پیشرفت تلاش کنیم ، نه اینکه منتظر مانده تا یک واقعه یا شخص باعث ایجاد انگیزه و حرکت در ما گردد.

4 مهارت همدلی:درک آنچه افراد احساس می کنند ، توانایی در نظر گرفتن دیدگاه های دیگران و توسعه حسن تفاهم و هماهنگی با انسان های گوناگون به منظور ارتقای کار گروهی بویژه در محیط کاری و سازمانی5 مهارت های اجتماعی:در روابط با دیگران ، به خوبی کنار آمدن با عواطف خود و دیگران.

فهم دقیق موقعیتها و شبکه های اجتماعی.

مهارت خوب گوش کردن، و خوب ابراز وجود کردن ، حل تضادها و تعارض ها و استفاده از این مهارتها برای متقاعد سازی ، رهبری و مدیریت.

هوش هیجانی یعنی صداقت، یعنی آگاهی نسبت به احساسات خودمان و دیگران.

دکتر دانیلگلدمن در کتابش به نام کارکردن با هوش هیجانی می گوید هوش هیجانی مشتمل بر پنجقابلیت است که سه قابلیت آن در رابطه با تعامل فرد با خودش (درون فردی) و دو قابلیتدیگر در رابطه با نحوه ِ برخورد فرد با دیگران (برون فردی) است .

این پنج قابلیت عبارتند از:خودآگاهی: هوش هیجانی با خودآگاهی آغاز می شود که ارتباط نزدیکی با ارزش ها،نقاط قوت و ضعف شما دارد تا بتوانید هم زمان از طریق روش مناسب و سازنده احساساتخود را ابراز کنید.

خودگردانی (مدیریت برخورد): خودگردانی عامل اصلی در پذیرش مسوولیت اعمالی ستکه انجام می دهیم.

مدیریت بر احساس خودتان باعث می شود وقتی با هیجانی روبرومی شوید با انتخابی منطقی و دلایل کافی رفتاری صحیح در پیش گیرید.

خودانگیزشی: تشویق و ترغیب افراد به تلاش بیشتر و مقاومت در مقابل افکارمایوس کننده است.

بر اساس نظریه ِ دانیل گلدمن، مجریان و کارگزاران برتر بر موانعموجود غلبه کرده و می توانند بر محیط و شرایط موجود تاثیرگذار باشند.

همدلی: توجه به احساسات دیگران.

هم دلی فرد را وادار می کند که دنیا را ازدریچه ِ چشم دیگران ببیند.

به طور خلاصه، هم دلی نیازمند درک، شناخت و پاسخ مناسببه هیجان های دیگران است.

روابط موثر: این قابلیت، مجموعه ای از چهار مهارت هوش هیجانی ذکرشده است کهبه فرد کمک می کند به طور دائم و مستمر و به طور مثبت با دیگران ازتباط برقرار کند.

روابط موثر، موجب اجماع و توافق عمومی شده و از اهداف گروه ها حمایت می کند.

هوش هیجانی می تواند در شرکت های مختلف موجب موفقیت های کاری شود.

من از این نظریه دفاع می کنم که هوش هیجانی منافع فردی زیادی در بر دارد، شاملموفقیت در مسیرهای شغلی، تقویت روابط فردی، افزایش خوش بینی، اعتماد به نفس وسلامتی.

هوش هیجانی ضمن کاهش فشار روانی (استرس)، محیطی به وجود می آورد که به حفظ سلامتجسمی و تندرستی بهتر کمک می کند، به خصوص روی مفهوم دستیابی به سلامت جسمی وتندرستی بهتر تاکید می کنم.

وقتی دچار فشار روانی می شویم این احساسات از سمت کمر حرکت و تا دست ها امتدادمی یابد و آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

افرادی که به دلیل فشار روانی برای مشاوره مراجعه می کردند افرادی ناامید بوده کهدست از همه ِ احساسات خود کشیده بودند، حالتی خمیده داشته و برای پاسخ دادن به هرسوالی فقط شانه های خود را بالا می انداختند.

هوش هیجانی می تواند مزایای شغلی فراوانی از قبیل بهبود ارتباطات و کاهش تعارضات در محیط کار به دنبال داشته باشد.

با برقراری ارتباط می توانید اعتماد افراد را به دستآورید.

در محیط کار، اول نیازمند اعتمادسازی هستید.

تاثیر رفتار و حرکات، به مراتب بیشتر از ادای کلمات است.

بیش از 65 درصد ارتباطاترا علایم تن گفتاری (زبان بدن) تشکیل می دهد.

ارسال پیام ها صرفا در قالب کلماتصورت نمی گیرد بلکه می تواند به وسیله ِ حرکات بدن نیز ارسال شود، لذا هوش هیجانیکمک می کند تا پیام ها را بهتر مدیریت کنید.

هوش هیجانی در محیط کار می تواند به عنوان یک مزیت تلقی شود.

ارتقاء شغلی هر فردبستگی به مهارت های هوش هیجانی دارد.

بنابراین هوش شناختی (IQ) نمی تواندپیش بینی کننده ِ خوبی برای موفقیت های شغلی فرد باشد.

هوش شناختی می تواند فرد را تا دم درب موفقیت ببرد ولی این هوش هیجانی ست که ازابتدا می تواند از شما یک مجری و کارگزار برتر بسازد.

به هنگام استخدام کارکنان به مهارت های فنی آنان نیازمند هستید اما موضوع بههمین جا ختم نمی شود، چون اگر این افراد دارای بهترین مهارت های فنی هم باشند ولیعنان خود را به دست روزگار بسپارند و کنترلی بر هیجان های خود نداشته باشند درانجام وظایف حتما شکست می خورند.

داشتن مهارت های فنی برای انجام کار مهم هستند، مشاغلی مانند حسابداری، هتل داری،امور اداری و تحقیق و پژوهش نیازمند مهارت های خاصی هستند، اما باید بدانیم برایانجام وظایف به انسان نیاز داریم و مهم است که بپذیریم همه ِ ما دارای هیجان هاییهستیم.

بنابراین هوش هیجانی عامل مهمی در تحقق اهداف تجاری ست و موجب افزایش بهره وری،کاهش اتلاف زمان و غیبت های ناشی از بیماری کارکنان می شودهوش هیجانی موجب افزایش چرخه ِ نوآوری میان کارکنانی می شود که ایده های جدید رامطرح می کنند، بهبود می بخشند و یا در نهایت اجرا می کنند.

وقتی به دنبال دلیل غیبت دانشجویان در آزمایشگاه بودم، متوجه شدم دانشجویان به ایندلیل از کار در آزمایشگاه خودداری می کردند که اساتید از هوش هیجانی پایین تری نسبتبه دانشجویان برخوردار بودند.

به صراحت می گویم هوش هیجانی نوعی رفتار یا انتخابی در زمینه ِ کسب وکار است.

ماباید برای گسترش فرهنگ کاری بر مبنای هوش هیجانی که بسیار فراگیر است تلاش کنیم.

در ارتباط با دیگران در محیط کار یا خانواده مهم نیست چه جملاتی می گویید بلکه مهم،چگونه گفتن آن جمله است.

هوش هیجانی در محیط کار کمک می کند تا بهتر بتوانیماحساسات خودمان را ابراز کنیم و مکنونات قلبی مان را در قالب کلمات بهتر ادا کنیمتا برای دیگران قابل فهم تر باشد.

در خاتمه این جمله را از دانیل گلدمن نقل می کنم که "در زندگی هیچ چیز بزرگی تاکنون به دست نیامده است مگر آن که پشت آن قدرت هیجان نهفته باشد".

هوش عاطفی، هوش احساسی یا هوش هیجانی (به انگلیسی: Emotional intelligence EI) شامل شناخت و کنترل عواطف و هیجان های خود است.

به عبارت دیگر، شخصی که EI بالایی دارد، سه مؤلفه هیجان ها را به طور موفقیت آمیزی با یکدیگر تلفیق می کند: مؤلفه شناختی، مؤلفهٔفیزیولوژیکی و مؤلفه رفتاری.

متونِ علم مدیریت بر این باورند که رهبران و مدیران، با هوش های هیجانیِ بالاتر، توان بیشتری برای هدایتِ سازمانِ تحت کنترل شان دارند.

یافته های جدید نشان می دهد کارکنانی که دارای وجدان کاری و احساس وظیفه شناسی بالایی هستند، اما فاقدِ هوش هیجانی و اجتماعی اند، در مقایسه با کارکنان مشابهی که از هوش هیجانی بالایی برخوردارند، عملکرد ضعیف تری دارند.

از مقالاتِ پژوهشی برخی دانشمندان این اینگونه بر می آید که، کسانی که از هوش هیجانی برخوردارند می توانند عواطف خود و دیگران را کنترل کرده، بینِ پیامدهای مثبت و منفی عواطف تمایز گذارند و از اطلاعاتِ عاطفی برای راهنمایی فرایندِ تفکر و اقدامات شخصی استفاده کنند.

هوش هیجانی، اصطلاحِ فراگیری است که مجموعه گسترده ای از مهارت ها و خصوصیات فردی را دربرگرفته و به طور معمول به آن دسته مهارت های درون فردی و بین فردی گفته می شود که فراتر از دایره مشخصی از دانش های پیشین، چون بهرهٔ هوشی و مهارت های فنی یا حرفه ای است.


کلید واژه ها: روان شناسان - تصمیم گیری - انگیزه - امید - احساس - زندگی زناشویی - اضطراب - موفقیت - موفق - تصمیم - نشان - روان - کارکنان - پیشرفت - اختلال - افزایش - مدیریت - آینده - انسان - تکامل - زندگی - روابط - آرامش - توسعه - کاهش - محیط

آخرین اخبار سرویس:
چگونه استرس را از بین ببریم؟

عوارض خواب نامناسب برای بدن

تمام آنچه می تواند علت خون در ادرار باشد + راه چاره

همه اقلام وارداتی تراریخته تحت پایش مستمر قرار دارند

توزیع صد بسته غذایی بین نیازمندان در رودان

خواص آب هندوانه / خواص آب هندوانه برای قلب / خواص ضد سرطان آب هندوانه

چرا گاهی بعد از غذا باز هم احساس گرسنگی می کنیم؟

خطرات خواب نامناسب

افزایش ریسک سرطان سینه با تک فرزندی

اگر به کله پاچه علاقه دارید این توصیه ها را قبل از مصرف بخاطر داشته باشید

جلوگیری از خون ریزی در کمتر از 10 ثانیه با بندآورنده های نانو الیاف پپتیدی

رابطه «دندان» با بیماری های قلبی، ریوی، دیابت و ...

شناسایی افراد HIV مثبت از استراتژی های کنترل ایدز

دانشگاهیان در صدر اهداکنندگان جسد

کبد چگونه چرب می شود؟ +اینفوگرافیک

خواص و فواید رزماری ( اکلیل کوهی )

عادت های بدی که موها را از بین می برد

شناسایی مولکول پیشگوی نوع زوال عقل!

گوشت قرمز دشمن قلب شماست

چرا برخی زنان و دختران بالغ در روزهایی از ماه، عصبی می شوند؟ راهکار چیست؟ اعضای خانواده چه باید کنند؟

چگونگی صدور مجوز ورود و ترخیص غذاهای تراریخته

خواص و مضرات بادمجان در یک نگاه

راه اندازی 6 کلینیک تخصصی درمان نوین سرطان

ماهیگیری صنعتی پرندگان دریایی را از بین می برد

شیوع یک بیماری مرموز در جهان؟/ نوزادان بعد از 1 هفته تب فلج می شوند!

برخورد قاطع با قاچاق مکمل های ورزشی

حلِ جدول، تاثیری در پیشگیری از زوال عقل ندارد

تلاش برای کاهش مرگ ناشی از سرطان در کشور

ترس از انگ بیماری

صف های انتظار برای بیماران پیوندی طولانی تر شده است/ مرگ روزانه 10 بیمار نیازمند پیوند در کشور

علت سرد بودن دست ها در تمامی طول سال

دانلود زیرنویس فیلم A Dangerous Method 2011

آزمون های دانشنامه پزشکی نوبت بهمن 97 حذف شد

تاثیر تحریم ها بر سلامت و درخواست وزیر بهداشت از سازمان جهانی بهداشت

41میلیون ایرانی از سردرد رنج می برند

فقر عامل شیوع چاقی و دیابت است

تغییرات اقلیمی ریسک مرگ های قلبی را افزایش می دهد

خروسک در کودکان و درمان آن

دانشمند ایرانی برنده آکادمی جهانی علوم شد

آمادگی ایران برای ارایه خدمات سلامت به مادران و نوزادان 4 کشور درگیر جنگ

میزان شیوع سرطان در ایران نسبت به کشورهای منطقه

آثار ماندگار سلامت پیامد شیردهی مادران

تمدید مهلت نقل و انتقال دانشجویان علوم پزشکی/ ثبت نام از امروز

آمادگی ایران برای کمک به مادران و نوزادان کشورهای مختلف

زمان تایید داروهای بیماران هموفیلی به صفر برسد/ بروکراسی تایید دارو در داروخانه های هلال احمر متوقف شود

چطور ترمز استرس را بکشیم ؟

سلامت ریه ها را با 7 گام موثر تضمین کنید

کبد چگونه چرب می شود؟

علائم، علت بروزچربی خون + درمان

راه اندازی شش کلینیک طب فراگیر سرطان

یافتن علت سردی دست ها

پرده کهنه حمام را دور نریزید!

تمرین آمادگی در برابر مسمومیت غذایی در هریس برگزار شد

شخصی سازی درمان سرطان با کمک ابزار چاپ 3بعدی

درمان دیابت با نانو

مشکلات زیادی در مسیر تولید نان از مزرعه تا سفره وجود دارد

شخصی سازی درمان سرطان با کمک ابزار چاپ 3بعدی

وجود ارتباط مستقیم بین چاقی و فقر

دیالیز، پاییز سلامتی

استخدام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (خبر جدید)

تمدید مهلت نقل و انتقال دانشجویان علوم پزشکی

شناسایی افراد HIV مثبت از استراتژی های کنترل ایدز

شبانه روزی شدن تنها درمانگاه چوئبده

ورود کارشناسان بیمه سلامت به موضوع اعتباربخشی بیمارستان ها

شناسایی افراد HIV مثبت از استراتژی های کنترل ایدز

تغذیه و سلامت روان

دلیل سرد بودن دست ها

تغییرات اقلیمی ریسک مرگ های قلبی را افزایش می دهد

تاثیر مصرف شوینده های سر و بدن در بلوغ زودرس دختران

بیماری کلیوی در مردان کُشنده تر است

هیچ کانون آنفلوانزای پرندگان در کرمانشاه مشاهده نشده است

بررسی فعالیت های تولیدکنندگان مکمل های غذایی و ورزشی

فرمول غذایی برای بهبود الگوهای خواب

شما هم می توانید با این رفتارها جذاب تر شوید

جراحی 3 ساعته برای خارج کردن 3 کیلوگرم پیچ و مهره از معده بیمار! + تصاویر

چطور طول دوره سرماخوردگی را کوتاه کنیم؟

استخدام دستیار ثابت در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

تاکید بر گسترش روابط استراتژیک ایران و هند در حوزه سلامت / تحریم های ظالمانه امریکا علیه ایران نباید خللی در روابط دو کشور در حوزه سلامت ایجاد کند

استفاده از صوت برای پاک کردن سریع خالکوبی

آپنه خواب چه بلایی سر قلب زنان می آورد ؟

علل درد آرواره و فک ؛ حتما پیگیری کنید

آمادگی ایران برای ارایه خدمات سلامت به مادران و نوزادان 4 کشور درگیر جنگ

مواد شیمیایی موجود درگوشت قرمز سبب بروز بیماری قلبی می شود

بیماری کلیوی در مردان کُشنده تر است

پزشکان بدون مرز وضعیت سلامت در افغانستان را وخیم اعلام کرد

اگر تمام روز می نشینید ، 9 ماده غذایی را حتما بخورید !

افزایش ریسک سرطان سینه با تک فرزندی

آمادگی ایران برای ارایه خدمات سلامت به مادران و نوزادان 4 کشور درگیر جنگ

ابداع یک سمعک متصل به دوربین برای کمک به افراد ناشنوا

اشتباه نکنید، این کارها باعث نمی شوند سرطان نگیرید

از دشمنان کبد خود غافل نشوید

تمام مادران باردار در کشور مکمل های قرص آهن و اسیدفولیک دریافت می کنند

هنگام سرماخوردگی و آنفلوآنزا، 10 نوشیدنی سالم را از یاد نبرید!

التهاب روده ریسک سرطان پروستات را افزایش می دهد

مسیر تأییدیه های مراکز تولیدی کوتاه تر شود

پلمب یک مرکز غیر مجاز زیبایی در رشت

فرمول غذایی برای بهبود الگوهای خواب

دو تن کنسرو ماهی فاسد در تربت حیدریه کشف شد

علت مرگ عجیب دانشجوی دانشگاه مشهور آمریکایی پیدا شد+ تصاویر

10 عادت اشتباه روزانه که قاتل سلامت پوستتان هستند

پاورپوینت هوش هیجانی و کاربردهای آن

پاورپوینت هوش هیجانی و کاربردهای آن