مطالب مرتبط:
مشورت با غفاری قبل از ارسال
غفاری در گفت وگو با فارس مطرح کرد مشورت دستگاه های مختلف با وزارت علوم درباره دانشگاه ها همواره بوده و خواهد بود
استقبال آمریکا از ارسال پول سعودی به سوریه
ارسال محموله خشکبار به موکب امام رضا(ع) در سیستان و بلوچستان
ارسال دومین بخش سوخت رآکتور هسته ای تهران از روسیه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 15 آذر 1397 ساعت 15:252018-12-06سياسي

مشورت با غفاری قبل از ارسال


تجاوز به کودکان ؛ نوعی کودک آزاری جنسی است که اغلب ناشی از عدم آگاهی کودکان اتفاق می افتد؛ هرچند بعد از هر کودک آزاری و رسانه ای شدن خبر تجاوز موضوع به شدت مورد توجه قرار می گیرد و فعالان اجتماعی به طرح علت می پردازند تا بحث نقص در.

- " "تجاوز به کودکان"؛ نوعی کودک آزاری جنسی است که اغلب ناشی از عدم آگاهی کودکان اتفاق می افتد؛ هرچند بعد از هر کودک آزاری و رسانه ای شدن خبر "تجاوز" موضوع به شدت مورد توجه قرار می گیرد و فعالان اجتماعی به طرح علت می پردازند تا بحث نقص در آموزش والدین به کودکان را مطرح کنند اما پس از گذشت چند روز دوباره این مسائل و کودکان قربانی به فراموشی سپرده می شوند بطوریکه باز هم شاهد قربانی شدن کودکان دیگری هستیم.

والدین هنگام وقوع آسیب جنسی در کودکانشان چه رفتاری از خود نشان دهند؟ در همین راستا دکتر گوهریسنا انزانی-روانشناس تخصصی کودک و نوجوان در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه هرگونه آسیب جسمی، جنسی، بهره کشی و عدم رسیدگی به نیازهای انسانی افراد زیر 18 سال توسط دیگران "کودک آزاری" تلقی می شود گفت: طبق تعریف سازمان بهداشت آسیب های جسمی، روانی و سعادت به دست والدین یا افرادی که نسبت به کودک مسئول هستند کودک آزاری است که به چهار قسمت اصلی کودک آزاری جسمی(کتک زدن و .

)، کودک آزاری عاطفی(بی توجهی به نیازهای کودک توسط والدین، خیانت و اعتیاد والدین و .

)، مسامحه­ ی عاطفی (بی توجهی نسبت به مسکن و .

) و کودک آزاری جنسی تقسیم می شود و کودک آزاری جنسی از اصلی ترین نوع کودک آزاری ها به شمار می رود و این روزها با رشد چشمگیری همراه است.

وی معتقد است که باوجود پیشرفت های به دست آمده تا اوایل قرن بیستم در شناخت و نحوه پاسخ دهی به مسئله کودک آزاری درک درستی حاصل نشده اما در قرن بیستم به علت گسترش کودک آزاری توجه خاصی به این پدیده می شود.

باتوجه به اینکه آمار دقیقی از "کودک آزاری" وجود ندارد، تنها حدود 2 درصد از تجاوزهای کودکان گزارش می شود که اغلب به دلیل تهدید متجاوزان، ترس کودکان از آسیب دیدن توسط متجاوزان و یا ترس از قضاوت و آبرو، خانواده ها این مسئله را مطرح نمی کنند و بر اساس گزارش اخیر یونیسف در حال حاضر 275 میلیون کودک در سراسر جهان در معرض "کودک آزاری" قرار دارند.

انزانی با بیان اینکه ایران از سال 1372 به پیمان نامه جهانی حقوق کودک پیوسته اما در 24 سال اخیر اغلب با رشد سالانه پدیده کودک آزاری مواجه بوده افزود: به نظر می رسد که امضای پیمان نامه به تنهایی نمی تواند شاخص های توسعه را به تنهایی ارتقا دهد.

به گفته این روانشناس هرگونه آزار جنسی و درگیر کردن کودک در فعالیتی مانند لمس، بوسیدن، وادار کردن کودک و روابط با بزرگسال، اجبار به برهنه شدن، عکس گرفتن از بدن کودک و.

که باعث ارضای فرد بزرگسال شود باشد کودک آزاری جنسی است؛ طبق پژوهش ها، ایران از نظر بروز آسیب های جنسی روند افزایشی را طی می کند بطوریکه گزارش آماری سال 1386 رشد 5.

3 درصدی طی یک سال را اعلام کرده است.

اما امروزه این آمار به مرز بیشتری رسیده است و کودکان بیشتری تحت آسیب جنسی قرار دارند.

همچنین طبق پژوهش­ها در منطقه 20 و 3 تهران 24 و 46 درصد آسیب جنسی کودکان گزارش شده است.

باتوجه به اینکه سازمان بهزیستی کشور با راه اندازی اورژانس اجتماعی راهکاری اساسی به والدین ارائه داده است و درخواست کرده تا درصورت چنین اتفاقاتی موضوع را به سازمان بهزیستی اطلاع دهند تا کودکان مورد تجاوز قرار گرفته بتوانند به سرعت مشاوره های لازم را دریافت کنند و به زندگی عادی خود ادامه دهند اما انزانی طبق پژوهش ها گفت که از هر هشت کودکی که مورد تجاوز قرار می گیرد تنها یک نفر از آنها این موضوع را با خانواده مطرح می کنند چراکه والدین در مواجه با این مسئله سعی دارند خودشان به موضوع ورود کرده و نمی گذارند نهادهای مربوطه در این مسئله مداخله کنند اما همین کمبود اطلاعات والدین صدمات جبران ناپذیری برای آینده­ فرزندان رغم خواهد زد.

رییس کلینیک تنفس دوباره معتقد است: طی سال های اخیر اطلاعات نامناسبی در این زمینه از منابع گوناگون به کودکان و نوجوانان منتقل می شود که اثرات مخربی برای آنها ایجاد می کند از طرفی دیگر صحبت درباره مسائل و آموزش های جنسی در کودکان با تاخیر زیادی همراه است و در بیشتر موارد این آموزش ها توسط والدین انجام نمی شود به همین دلیل ممکن است کودکان در گروه همسالان خود اطلاعات اشتباهی دریافت کنند و به کرات در معرض آسیب های جنسی از سوی اقشار متعدد قرار گیرند.

وی با بیان اینکه آگاهی از مراحل رشد فرزندان و آموزش های مناسب توسط والدین از وقوع هرگونه آسیب اجتماعی پیش گیری می کند ادامه داد: والدین باید در زمینه ارتباط موثر با فرزندان، کنترل خشم، کنترل استرس، همدلی، خودآگاهی، برنامه ریزی، مدیریت زمان و.

آموزش های بیاموزند و مهارت های فرزندپروری مانند تشویق، محروم سازی و .

در ارتباط با فرزندان خود به کار گیرند.

آنها باید بتوانند فرزندان خود را در فضای ایمن و به دور از تنش رشد دهند که این روش می تواند فرزندان را از بروز هرگونه آسیب محفوظ کند.

انزانی در پاسخ به این سوال که والدین باید در زمان وقوع آسیبهای جنسی به کودکانشان چه رفتاری از خود نشان دهند؟ بیان کرد: والدین باید در لحظات ابتدایی این معضل با مشاور و یا مددکار اجتماعی صحبت کنند چراکه در این مرحله کودکان مواجه شده با آسیب جنسی بسیار شکننده هستند و هر اشتباه والدین و کلامی از سوی دیگران اثرات جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت اما متاسفانه والدین ضرورت یادگیری مهارت های لازم برای ارتباط با فرزندان و انتقال اطلاعات به فرزندان را درک نمی کنند به همین دلیل شاهد پیامدهای و بروز اتفاقات نابهنجاری و مشکلات جبران ناپذیری در این کودکان خواهیم بود.

به گفته رییس کلینیک تنفس دوباره پژوهش ها نشان می دهد والدین فاقد مهارت اجتماعی، والدین سخت گیر یا سهل گیر، والدین دارای عقاید ضدنقیض، اختلالات شخصیت والدین، تحصیلات پایین و سابقه بزهکاری موجب می شود تا کودکان آنها بیشتر مورد آزار جنسی قرار گیرند.

همچنین کودکان بیش فعال، تحریک پذیر، هنجار گریز، نارس و معلول نیز بیشتر از سایر کودکان در معرض جنسی قرار دارند.

وی در ادامه با اشاره به متجاوزانی که به کودکان تعرض می کنند گفت: این افراد معمولا به دلیل بیماری های روانی اقدام به تجاوز و آزار رساندن به کودکان می کنند اما تشخیص اختلالات جنسی در متجاوزان امکان پذیر نیست و افراد مبتلا به این اختلالات، نقابهای زیبایی دارند، به خوبی صحبت می کنند و افراد عادی نمی توانند آنها را شناسایی کنند در همین راستا باید والدین کودکان خود را قبل از هرگونه حادثه آگاه کنند و رفتارهای جرات مند را به کودکان آموزش دهند همچنین آنها نباید حتی برای مدت زمان کوتاهی فرزند خود را در نزد غریبه ها بگذارند.

( ذکر این نکته حائز اهمیت است که طبق پژوهش­ها والدین باید بدانند بسیاری از کودک آزاری­ ها توسط اقوام نزدیک اتفاق می­افتد به همین آگاه­ سازی کودکان بسیار مهم و ضروری است).

این روانشناس در ادامه درباره نقش آموزش و پرورش در کاهش آسیب های جنسی کودکان بیان کرد: آموزش و پرورش باید با استفاده از مشاوران متخصص و باتجربه آموزش های لازم را به کودکان ارائه دهد همچنین باید به منظور آگاه سازی والدین جلسات آموزشی متعددی برای آنها برگزار شود چون کودکانی که آموزش جنسی را از طریق والدین خود می آموزند دیرتر از سایر کودکان درگیر ارتباطات جنسی می شوند و کودکان نیز می توانند هر مشکلی را با والدین خود در میان بگذارند.

بهتر است این آموزش ها برای کودک دختر از سوی مادر و آموزش جنسی برای کودک پسر از سوی پدرش انجام شود اما با توجه به سن کودک و میزان آگاهی او آموزش باید به صورت فردی در مدارس و خانواده ها انجام گیرد.

وی در پاسخ به این سوال که آموزش های خودمراقبتی باید در چه سنی به کودک داده شود؟ گفت: باید اطلاعات کودکان در این زمینه ارزیابی شود و براساس آن آموزشهای مرتبط به کودکان داده شود؛ بعضاً کودکانی هستند که تا سن 11-12 سالگی نیازمند دریافت اطلاعات کمتری هستند و یا کودکانی که در سن 6 سالگی نیازمند اطلاعات بیشتری باشند.

انزانی با بیان اینکه محدودیت برنامه های پیشگیری برای کاهش هزینه های انسانی و مالی سبب شده تلاش های گسترده ای برای عوامل مؤثر در گرایش افراد به سمت جرائم جنسی رخ دهد افزود: مبتلایان به آزارگری های جنسی در بیشتر موارد قضایی "مرد" هستند.

فردی که به عنوان آسیب زننده تلقی می شود ممکن است درگیر بیماری های روانی مانند افسردگی، اسکیزوفرنی، اعتیاد، دلبستگی نا ایمن در کودکی، طرد شدگی توسط والدین، اعتیاد به الکل، عزت نفس پایین، کمبود مهارتهای اجتماعی، تحریفات شناختی، عدم کنترل تکانه، اختلالات شخصیت ،طلاق و اعتیاد والدین، مورد تجاوز قرار گرفتن، مشکلات مالی و اقتصادی و فقر فرهنگی باشد.

وی با طرح این پرسش که علائم کودکانی که در معرض آسیب جنسی قرار گرفته اند چیست؟ ادامه داد: همه نشانه در کودک همزمان بروز پیدا نمی کند اما بدخلقی و پرخاشگری شدید و بی دلیل، اضطراب، شرکت نکردن در فعالیت هایی که در گذشته برای کودک لذت بخش بوده، کابوس های شبانه، انزوا، افت تحصیلی، اختلالات تمرکز، ارتباط برقرار نکردن، افسردگی، ترس، رفتارهای غیرعادی، جویدن ناخن، شب ادراری، ادرار همراه با خون، کبودی و تورم در اندام تناسلی، مشکل در نشستن، گریه های بی دلیل، نقاشی های تیره و تاریک از برخی علائم بروز این اتفاق در کودکان است.

باید دقت شود که کودکان ترس شدیدی از بیان آسیب جنسی به والدین شان دارند به همین دلیل والدین باید به کوچکترین تغییر جسمی و رفتاری کودک آگاه باشند و درصورت مشاهده علائم، بدون هیچ عکس العمل نامناسب با متخصص روانشناس و مددکاران اجتماعی تماس گیرند چراکه در این حالت باید هرچه سریعتر درمان اتفاق افتد تا از پیامدهای آسیب زننده در دوران بزرگسالی کاسته شود.

به گفته این روانشناس در صورت درمان نکردن کودکی که مورد آزار قرار گرفته عوارضی زیادی تا دوران بزرگسالی برای او ایجاد می کند به طوریکه بخش خاکستری مغز که وظیفه تجزیه و تحلیل و قدرت تصمیم گیری دارد به شدت آسیب دیده و کودک نمی تواند در آینده به راحتی مسائل را تحلیل و یا به صورت منطقی تصمیم گیری کند.

وی ترس از صمیمیت، احساس گناه، شرم، تکرار کابوس های شبانه، خشم بی دلیل نسبت به والدین، کاهش اعتماد به نفس، اعتیادهای رفتاری- مواد و الکل، سردمزاجی، مشکلات جنسی در زمان تاهل، افسردگی همراه با اضطراب، دوری گزینی، تاخیر رشد و اختلالات جنسی، اختلال شخصیت ضد اجتماعی، تفکر درباره خودکشی، افکار وسواسی، اختلال تنش، تعلل درکارهای روزانه و همچنین کودک آزاری را از رفتارهایی دانست که فرد قربانی در بزرگسالی از خود بروز خواهد داد.

انتهای ÷یام
کلید واژه ها: کودک آزاری - کودک - کودکان - تجاوز - والدین - جنسی - روانشناس - اجتماعی - کودک و نوجوان - قربانی - پدیده - گزارش - رسانه - نشان - جهان - نامه - خانواده - نوجوان - اعتیاد - یونیسف - بهداشت - پیشرفت - توسعه - ایران - همراه - جهانی - خیانت - آموزش - سپرده - غفاری

آخرین اخبار سرویس:
پنج فیلم پرفروش هفته

معاملاتی که بلای جان قوه قضاییه شدند

استخدام شرکت مهندسین نیکا رایان پویا در تهران

دلیل رابطه واژه «احمق» با ترامپ در جستجوی گوگل مشخص شد +فیلم

مقالات همایش پیشگامان پیشرفت از نگاه هیات داوران

مجلس سنای آمریکا بن سلمان را مسئول قتل خاشقجی معرفی کرد

پرده برداری فرمانده سپاه تهران بزرگ از نقشه دشمنان برای سوری سازی ایران/ هشدار امیر حیدری به دشمنان/ رونمایی از جدیدترین پهپاد ایرانی

چهارمحال و بختیاری صاحب بیمارستان هزار تختخوابی می شود

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره): اشتغال مسئله اصلی کشور است

روز دانشجوی امسال در دانشگاه ها چگونه گذشت/ از مراسم های پرهیجان تا برنامه هایی که بی جهت لغو شدند!

طرح عدم اعتماد به دولت مکرون رای نیاورد

روایت دستاوردهای 40 ساله انقلاب اسلامی در کهگیلویه وبویراحمد

فصلنامه علمی ـ اطلاع رسانی «علوم و معارف قرآن کریم» در پله 12

غیبت امام زمان(عج) به اسم و وصف است/ حضور رجال الغیب در سراسر عالم

درخشش قاری ایرانی و تغییر در آزمون اعطای مدرک به حفاظ

مردم شدیدا از اصلاح طلبان رنجیده اند/ گله مندی باقی بماند مشارکت در انتخابات آینده کاهش می یابد

با واگذاری مسئولیت یارانه ها به استان ها مخالفم

خودروی هوشمندی که بادیدن دوچرخه سواران متوقف می شود+فیلم

پنج پرواز فرودگاه اهواز لغو شد

بودجه ریزی بهینه شهرداری نیازمند مشارکت شهروندان است

بودجه ریزی بهینه شهرداری نیازمند مشارکت شهروندان است

تصویب قطعنامه علیه نسل کشی ارتش میانمار در مجلس نمایندگان آمریکا

صوت/ مشغول صاحب خانه باش!

صوت/ قدرت پیوند خانوادگی

رییس جدید مؤسسه پیامبر اعظم(ص) ساری معرفی شد

فر کردن شگفت انگیز مو با چنگال !

آخرین ورژن دوربین مخفی جهان!

سانحه مرگبار واژگونی قطار در ترکیه

واکنش دهباشی به توییت یک اصلاح طلب درباره قالیباف

4چالش انتشاراطلاعات معاملات/ضرورت انتشارشرح خدمات قراردادها

آیا حقوق فرهنگیان افزایش می یابد؟

روزی به نام قاین

مخالف جدی هرگونه اصلاح قانون کار به نفع کارفرما هستیم

برد موشک صیاد سه افزایش می یابد

بی خانمان های فراموش شدگان زندگی اجتماعی امروز

رییس جدید موسسه پیامبر اعظم(ص)ساری معارفه شد

29 آذر؛ آغاز مسابقات ملی قرآن «نخبگان» عراق

سخنان امام موسی صدر در مورد زنان بررسی می شود

خطر الهیات عصب شناسانه برای دین/ از تجارب عرفانی تا بیماری های روانی

وضعیت وحدت در کردستان کاملاً حل شده است

سارق حرفه ای طلافروشی های خواف گرفتار شد

دستگیری سارق مسلح طلافروشی مشهد در دامغان

لایحه بودجه 98، پاسخگوی توقعات حداقلی نیست

صداگذاران بازی Red Dead Redemption 2 در جریان پروژه خود نبودند!

مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان بهزیستی به فارس خبر داد درج «کد ویژه» در اسناد سه جلدی کودکان «بی هویت»/معرفی سالانه 1600 کودک به عنوان فرزند خوانده

استخدام فروشنده خانم در یک شرکت معتبر در البرز

عامل حمله استراسبورگ کشته شد| داعش مسئولیت حمله را بر عهده گرفت

مدل پیشنهادی محسن رضایی در مورد ایالت های اقتصادی جواب نمی دهد/ با واگذاری مسئولیت یارانه ها به استان ها مخالفم

نواصولگرایی قالیباف علیه اصولگرایی

فعالیت های مؤسسه ثقلین یزد تشریح شد/ اجرای 11 طرح آموزشی

تصادف زنجیره ای خونین در محوریاسوج- اصفهان

مجلس نمایندگان آمریکا: مسلمانان روهینگیا قربانی نسل کشی شده اند

استخدام پشتیبان دستگاه های کارتخوان بانکی جهت یک شرکت در اصفهان

دستگیری رییس ستاد انتخاباتی حسن روحانی در قم

برد موشک صیاد سه افزایش می یابد

استخدام باریستا با تجربه در یک کافی شاپ معتبر در اصفهان

رای دادگاه قانون اساسی اندونزی برای پایان ازدواج کودکان

عملیات ساخت 20 هزار و 500 واحد مسکونی زلزله زده پایان یافت

دشمن از پیشرفت ایران نگران است

21 گروه جهادی در بسیج دانشجویی قم فعال است

ضریب اجرای طرح هادی در روستاهای دلفان به 32 درصد رسید

نخبگان قرآنی افغان در جوار احیاگر قرآن تجلیل شدند

اعتراف مجلس نمایندگان به نسل کشی در روهینگیا

مادر بزرگ یوتیوب درگذشت

راهبه های قمار باز 500 هزار دلار سرقت کردند

مرگ سارق مسلح در دوئل مسلحانه با پلیس

افتتاح طرح بزرگ اقتصادی برای اشتغال ایثارگران

پوربابایی: مشکلات اجرایی نشان از عدم دقت لازم در تصویب قوانین دارد

مهمترین استخدامی های زنجان - هفته 38 ام

مهمترین استخدامی های یزد - هفته 38 ام

مهمترین استخدامی های هرمزگان و بندرعباس - هفته 38 ام

سازمان مدیریت بحران پیگیر رفع مشکلات ناشی از تغییر نوع، تعداد و زمان بارش ها

روایت مصلحی از زیر شاخه های نفوذ دشمن در ایران

نظر مقام معظم رهبری درباره فعالیت های سیاسی دانشجویان

وعده ای برای فارغ التحصیلان رشته موسیقی

اعدادی که با دیدنشان مغز شما سوت خواهد کشید!+فیلم

مدرک تحصیلی در صورت احراز تقلب علمی باطل می شود

اجرایی شدن سند الگوی ایرانی اسلامی

اینجا معنای «جوانی» فرق می کند/ تحقق رویای محرومان در سایه سار خدمت

آیا سوت پایان ائتلاف اصلاح طلبان و اعتدالیون نواخته شده است؟

واژگونی مرگبار اتوبوس در محور رفسنجان- انار

با یک تیر نمی توان پاسخ صدها تیر شلیک شده به افکار عمومی را داد

شورای عالی آموزش و پرورش در انتظار سه تازه وارد

دشمن از پیشرفت ایران نگران است

استخدام بازاریاب در تولیدی گروه دنیز هوم دیزاین در تهران

استخدام نیروی خدماتی در شرکت معتبر بازرگانی در تهران

آنچه باید بدانیم؟/ جایگاه سازمانی روابط عمومی

افتتاح طرح بزرگ اقتصادی برای اشتغال ایثارگران

رشته های دریایی در هرمزگان تقویت شود

ناجا پنج هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است

حدیث نگاشت/ رفع گرفتاری های مردم در سایه عنایت امام زمان(عج)

تشکیل شورای قرآنی در بروجرد

قرآن و مهجوریت/ بودجه از آسیب های کار فرهنگی و قرآنی است

اتمام حجت احزاب پاکستان در مورد رابطه با رژیم صهیونیستی

ضرورت تشکیل جلسه رؤسای 3 فراکسیون در مورد مرجع تشخیص فردی که جایگزین ندارد

بهانه­ ی طرح ملی اشتغال روستایی هدر رفت منابع مالی با توهّم اشتغال­زایی/ چرا بیکاری حل نمی شود؟

گلایه رضا کیانیان از یک عادت بد ایرانیان

رسوایی شوم اعضای شورای شهر شریف آباد ورامین پیچیده شد!

تنبیه عجیب دو دانش آموز توسط خانم معلم+ فیلم

21 گروه جهادی در بسیج دانشجویی قم فعال است

مشورت با غفاری قبل از ارسال

مشورت با غفاری قبل از ارسال