مطالب مرتبط:
زمان اجرای طرح رتبه بندی معلمان چه موقع است؟
عباسی: طرح معلم تمام وقت مُسکن اشتباهی است که جایگزین اجرای نظام رتبه بندی معلمان می شود
مبلغ افزایش حقوق معلمان با اجرای طرح رتبه بندی مشخص شد
جزییات نحوه اجرای طرح جدید رتبه بندی معلمان در 5 رتبه طبقه بندی
لزوم اجرای طرح رتبه بندی معلمان همزمان با سند تحول بنیادین
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 15 آذر 1397 ساعت 15:222018-12-06سياسي

سرنوشت مبهم رتبه بندی معلمان / مسیر گمشده اجرای طرح به مقصد می رسد؟


اهتمام برای اجرای طرح رتبه بندی معلمان درحالی مطرح می شود که هنوز نقاط تیره و کوری در فرآیند اجرا مشهود است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ، این روز ها بودجه آموزش و پرورش، درد مزمن، این نهاد تعلیم و تربیتی و از همه مهم تر توان اجرای رتبه بندی معلمان یکی از مهم ترین دغدغه های جامعه فرهنگی به شمار می رود که قرار است طرحی برای بهبود انگیزه و صلاحیت حرفه ای و معیشت معلمان باشد، اما سوال اینجاست آیا رتبه بندی به طور کامل و متناسب با اهداف پیش می رود یا خیر؟ و آیا آموزش و پرورش قصد و توان اجرای رتبه بندی معلمان را از ابتدای سال 98 دارد؟ نظام رتبه بندی معلمان بنا بود از مهرماه 97 اجرا شود، اما بدون نظام پرداخت ها و بعد از کش و قوس ‏های فراوان در نیمه شهریورماه 97 از آموزش و پرورش به هیئت دولت ارسال شد و جلسات متعدد کارشناسی برای تدوین و تصویب آن در شورای عالی آموزش و پرورش برگزار شده است.

رتبه بندی از چه زمانی به آموزش و پرورش راه پیدا کرد؟ رتبه بندی یک بار در سال 1381 در قالب طرح ارتقای شغلی و یک بار در سال 1394 با مصوبه هیئت دولت و به استناد مفاد قانون مدیریت اجرا شده است.

در سال 1381 معلمان در چهار رتبه شامل پایه، ارشد، خبره و عالی قرار گرفتند و در سال 1394 در راستای اجرای سند تحول بنیادین، طرح رتبه بندی با تغییرات اندکی در شاخص های رتبه بندی اجرا شد که در طرح رتبه بندی سال 94، تعداد رتبه ها همچنان چهار رتبه باقی ماند و عناوین آن ها به پایه حرفه‏ای، ارشد حرفه‏ای، خبره حرفه‏ای و عالی حرفه‏ای تغییر یافت.

طرح رتبه بندی که سال 94 اجرا شد و برخی مدیران، از آن به عنوان فاز اول رتبه بندی معلمان یاد می کنند، موجب افزایش امتیاز حق شغل فرهنگیان را از 15 تا 50 درصد (15، 25، 35 و 50) برحسب رتبه افراد شد؛ اکنون هم به استناد آخرین مصوبه دولت در این زمینه، معلمان در چهار رتبه ذکر شده رتبه بندی شده اند و بر مبنای رتبه پرداختی آنان متفاوت است.

رتبه بندی از افزایش حقوق تا ارتقای انگیزه حرفه ای اغلب تصور بر این است که رتبه بندی صرفا باعث افزایش حقوق خواهد شد، اما در عمل و به استناد اظهارات آموزش و پرورشی ها و به ویژه سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش هدف اصلی رتبه بندی افزایش حقوق نیست، بلکه این طرح موجب ارتقای شایستگی ها و توانمندی های معلمان است و یکی از آثار توانمندی این است که با ارتقای شایستگی ها حقوق هم افزایش می یابد.

حجت اله بنیادی کارشناس آموزشی در گفت وگو با خبرنگار ، درباره اجرای طرح رتبه بندی بیان کرد: مهم‏ترین نکته در اجرای طرح رتبه بندی اثر انگیزشی و ایجاد فضای رقابت مثبت در معلمان برای ارتقا و پیشرفت است؛ برای دسیتابی به اثرات انگیزشی رتبه بندی، مهمترین نکته این است که معلمان به این باور برسند که مجموع پرداختی آن ها شامل حقوق، مزایا، رفاهیات و غیره از عدالت بیرونی و عدالت درونی برخوردار است.

وی ادامه داد: با وضعیت پرداخت حقوق معلمان در قانون مدیریت و اصلاحیه آن (مصوبه دولت در سال 1396) همچنان معلمان دارای کمترین درآمد در میان کارکنان دولت خواهند بود و تا زمانی که نظام پرداخت عادلانه معلمان چه در قالب قانون مدیریت و چه مستقل از آن تصویب و اجرا نشود و تفاوت میان دریافتی پنهان و آشکار دیگر کارکنان دولت در شرایط مشابه و تقریباً یکسان چندین برابر یک معلم خواهد باشد طرح رتبه بندی هم نقش انگیزشی نخواهد داشت.

معضلی که سد راه انگیزه معلمان می شود با توجه به تاکید مکرر مسئولان آموزش و پرورش، طرح رتبه بندی و اجرای آن به طور مستقیم ارتباطی با نظام پرداخت ها ندارد و صرفاً معلمان را بر مبنای شایستگی ها در چند گروه قرار می دهد و در نظام پرداخت ها بر مبنای شایستگی و عملکرد، پرداخت های هر فرد معین می شود.

حسین سررشته استاد دانشگاه در گفت وگو با خبرنگار ، درباره وضعیت معیشت معلمان و اهمیت رتبه بندی برای آن ها گفت: ارتقای شایستگی ها برای جامعه معلمان که وظیفه اصلی تعلیم وتربیت را در جامعه ایفا می کنند ضرورت پیدا می کند، اما این موضوع در کنار توجه به معیشت معلمان باید پیش رود چراکه معلم با دغدغه معیشت توانی برای ارتقای انگیزه ندارد یا دوشغله بودن برای گذران زندگی تاب انگیزه را از وی می گیرد.

وی ادامه داد: برای بهبود نیروی انسانی معلم در کشور معیشت در اولوی تاصلی و بعد از آن باید توانمندی ها و ارتقای آن مورد توجه قرار گیرد چراکه این 2 عامل ارتباط معنی داری با هم دارند؛ استاد و معلم در مقام آموزش به جامعه فعالیت می کنند، اما جایگاه آن از منظر معیشتی شرایط بسیار متفاوتی دارد و جایگاه اجتماعی آن ها هم به دلیل همین اختلاف فاحش کاملا شکل دیگری به خود گرفته است.

قانون مغفول برنامه ششم توسعه درباره معلمان ماده 63 قانون برنامه ششم توسعه، آموزش و پرورش را مکلف کرده است تا نسبت به تهیه نظام رتبه بندی معلمان و استقرار نظام پرداخت ها براساس تخصص با شایستگی‏ها و عملکرد رقابتی مبتنی بر نظام رتبه بندی معلمان و مهندسی نیروی انسانی براساس سند تحول و نقشه جامع علمی کشور با تصویب مجلس شورای اسلامی اقدام کند.

بنیادی درباره استلزامات اجرای این قانون در آموزش و پرورش گفت: این قانون نیازمند سه لایحه مستقل با عنوان نظام رتبه بندی معلمان ، نظام پرداخت ها و مهندسی نیروی انسانی یا یک لایحه شامل سه موضوع مذکور است تا تدوین و به مجلس برود.

وی تصریح کرد: اگر وزارت آموزش و پرورش طرح ارسال شده به هیئت دولت را شامل هر سه مورد ذکر شده و از جمله نظام پرداخت‏ها می داند، بهتر است عنوان لایحه هم اصلاح کند تا احیاناً مجلس در خصوص 2 تکلیف قانونی دیگر در ماده (63) مطالبه ای نداشته باشد.

این موضوع در حالی مطرح می شود که عملکرد آموزش و پرورش از ابتدای برنامه ششم نشانگر آن است که این وزارت خانه و دولت هنوز هم در تدارک ارسال نظام رتبه بندی به مجلس هستند و خبری از نظام پرداخت ها و مهندسی نیروی انسانی نیست و این موضوع به نوعی نادیده گرفتن مهمترین ماده قانون برنامه ششم در مورد آموزش و پرورش و معلمان است.

حرف تا عمل نهاد ها برای تصویب لایحه رتبه بندی معلمان براساس لایحه پیشنهادی؛ از زمان تصویب طرح در مجلس دولت سه ماه فرصت دارد تا شیوه نامه اجرایی آن‏را در هیئت وزیران تصویب کند و تعیین این مهلت سه ماه و سپری شدن بیش از یکسال و نیم از زمان اجرای قانون برنامه ششم و از سویی گذشت بیش از سه ماه از زمان ثبت این طرح در هیئت دولت، نشان دهنده نبود عزم و اراده‏ جدی در آموزش و پرورش و دولت برای اجرای این طرح است.

بنیادی درباره عزم آموزش و پرورش برای اجرای رتبه بندی گفت: لایحه ارسالی ازطرف آموزش و پرورش، در تاریخ 6/6/1397 در دفتر هیئت دولت ثبت شده است و اکنون با گذشت بیش از سه ماه از ارائه آن به هیئت دولت، هنوز در پیچ و خم کمیسیون های دولت و منتظر تصویب هیئت وزیران است.

این تأخیر ها در حالی رخ داده است که نمایندگان مجلس بار ها به صورت رسمی و غیر رسمی از رییس جهموری تقاضای ارسال لایحه را قبل از بودجه 98 به مجلس اعلام داشته اند.

از جمله چالش ها و دلایل تاخیر در اجرای طرح نبود هر گونه بر آورد مالی و معین نبودن اعتبارات مورد نیاز برای اجرای این طرح در سال 98 و تدوین نشدن نظام پرداخت هاست البته اخیرا بطحایی بر مسیر هموار اجرای رتبه بندی تاکید کرده بود، ولی هنوز مبلغ در نظرگرفته شده برای آن روشن نیست و صرفا حدس و گمان هایی برای طرح رتبه بندی و اعتبار مورد نیاز آن مطرح است.

بنیادی دراین باره گفت: اختلاف نظر معاون پشتیبانی و دبیر شورای عالی آموزش و پرورش در خصوص قابل برآورد بودن یا نبودن اعتبار مورد نیاز طرح رتبه بندی و اعلام اعداد و ارقام متفاوت از سه هزار میلیارد تومان تا پانزده هزار میلیادر تومان برای اعتبار مورد نیاز آن نیز به نوبه خود جای تأمل و بررسی دارد.

سنجش صلاحیت حرفه ای معلمان غیردولتی چه امتیازی دارد؟ در ماده (6) لایحه رتبه بندی آمده که وزارت آموزش و پرورش موظف است ظرف سه ماه از تاریخ تصویب این قانون، نظام سنجش صلاحیت ‏های حرفه ای معلمان و نحوه صدور گواهی نامه‏ صلاحیت معلمی را تدوین و به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش برساند.

البته مشخص نیست که آیا نظام سنجش صلاحیت‏های حرفه ای معلمان و نحوه صدور گواهی نامه صلاحیت معلمی به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش رسیده است؟ اگر آموزش و پرورش قصد اجرای سریع رتبه بندی معلمان را دارد اعلام شاخص‏های سنجش صلاحیت های حرفه ای معلمی و فرایند های دریافت گواهی نامه صلاحیت معلمی ضرورت پیدا می کند.

از سویی در بخش دیگری از ماده 6 لایحه پیشنهادی داشتن گواهینامه صلاحیت معلمی لازمه انجام خدمت معلمی در مدارس دولتی و غیر دولتی است؛ نظام مذکور از زمان تصویب در یک دوره سه ساله برای تمام معلمان به اجرا در می آید.

البته سوال اینجاست که بررسی صلاحیت معلمی معلمان مدارس غیر دولتی در طرح رتبه بندی معلمان ضرورت دارد؟ و گره زدن تعیین صلاحیت معلمان مدارس غیر دولتی به طرح رتبه بندی معلمان مدارس دولتی اقدامی برای تسریع در اجرای طرح رتبه بندی است؟ پیش از این احمد عابدینی معاون دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در این باره به خبرنگار ، گفته بود که سنجش صلاحیت حرفه ای مبتنی بر سند تحول بنیادین برای همه معلمان دولتی و غیر دولتی و حق التدریس الزام اجرا دارد، به دلیل آن که تا هر فرد برای مجوز تدریس داشتن مورد ارزیابی قرار گیرد در واقع به نوعی استاندارد سازی افراد در حرفه معلمی را دنبال می کنیم.

وی ادامه داده بود با توجه به الزام سند مبنی بر سنجش صلاحیت، این فرآیند برای همه معلمان ضرورت دارد، اما اینکه در قبال سنجش چه امتیازی به معلمان داده شود بر عهده سازمان مدارس غیر دولتی است هرچند امیدواریم برای این معلمان هم سنجش صلاحیت امتیاراتی قابل توجه داشته باشد.

طرح معلم تمام وقت و مغایرت با رتبه بندی! ماده (7) لایحه رتبه بندی به تمام وقت شدن معلمان توجه دارد و در این لایحه آمده است که با اجرای نظام رتبه بندی معلمان مدارس تمام وقت می شوند که علاوه بر تدریس، به انجام فعالیت های مرتبط با امور آموزشی و پرورشی دانش آموزان و پژوهش می پردازند.

؛ سوال اینجاست که آیا تأمین رفاه نیروی انسانی بر مبنای تمام وقت شدن آنان طراحی و تصویب شده است؟ بنیادی بیان کرد: به طور کلی در نظام های رتبه بندی افراد علاوه بر افزایش در پرداختی از مزایای دیگری همانند کاهش ساعات کار، فرصت‏ها و امکانات پژوهشی و مطالعاتی بهره مند می شوند که در نظام پیشنهادی اثری از آن ها دیده نمی‏شود همچنین برای تمام وقت شدن معلمان و اختصاص بخشی از ساعات آن ها به امور آموزشی و پرورشی و پژوهشی، معلمان نیازمند اتاق و رایانه اختصاصی یا نیمه اختصاصی و دیگر تمهیدات و امکانات برای حضور تمام وقت هستند که باز هم در نظام رتبه بندی لحاظ نشده است.

در مجموع به نظر می رسد با تأخیر ها و کاستی های فراوانی که در طرح رتبه بندی و فرایند تدوین و تصویب این طرح تا کنون روی داده است، اجرای آن از ابتدای سال 1398 بعید به نظر می رسد و لازمه اجرای درست این طرح مدیریت منابع انسانی در آموزش و پرورش است.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: رتبه - رتبه بندی معلمان - آموزش و پرورش - معلمان - آموزش - افزایش حقوق - افزایش - حرفه - وزیر آموزش و پرورش - حقوق - کارشناس - مصوبه هیئت دولت - خبرنگار - فرهنگی - انگیزه - عالی - دولت - نظام پرداخت - نظام رتبه - فرهنگیان - نظام - ارشد - برگزار - صلاحیت - مدیریت - عناوین - متفاوت - تعلیم - قانون - شورای

آخرین اخبار سرویس:
دست برتر دیپلماسی عمومی ایران مقابل آمریکا در غرب آسیا

اردوی جهادی بسیج دانشجویی شوش برگزارشد

رویکرد فرهنگی مسجد مقدس جمکران تربیت زائر انقلابی است

نباید برای انتخابات ریاست جمهوری دیدگاهمان را به افراد خاصی محدود کنیم/ ایجاد گفت و گو بسیاری از سوءتفاهم ها را رفع می کند

فریدون همتی نامی جدید برای استانداری خراسان رضوی

گسترش همکاری های ایران و انگلیس در زمینه های فرهنگی و گردشگری

رییس جدید مجتمع آموزش عالی فقه معرفی شد

ذکری برای گشایش در زندگی

آگهی استخدام مهندس - استخدام امروز 19 آذر 97

آگهی استخدام رشته حقوق و الهیات - استخدام امروز 19 آذر 97

هاشم زایی: باید با انتقال تجارب به جوانان از حلقه مدیریتی گذشته عبور کرد

کلیه استخدامی های قم - 19 آذر 97

استخدام دستیار دندانپزشک خانم در محدوده چهارراه طالقانیِ کرج

استخدام تعدادی نیروی خانم جهت بسته بندی اسباب بازی در تهران

انتظامی: با نیت «تداوم» به سازمان سینمایی آمده ام

استخدام مهندس عمران یا معماری جهت یک شرکت در تهران

حفظ دستاوردهای انقلا ب اسلامی ضروری است

استخدام دو ردیف شغلی جهت شرکت ماشین سازی آسیا کار

حربه آمریکایی ها برای انزوای جمهوری اسلامی ایران همچون گدشته ناکام خواهد ماند

دیالوگی که در خواب به جناب خان الهام شد!+فیلم

آخرین گفتگوی زیبا بروفه و همسرش پیام صابری +فیلم

استخدام متصدی دفتر پیشخوان در یک دفتر پیشخوان معتبر در خوزستان

رویکرد فرهنگی مسجد مقدس جمکران تربیت زائر انقلابی است

استخدام کارشناس وکارشناس ارشد فنی پشتیبانی نرم افزارآنتی ویروس

استخدام کارمند اداری در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مسئول دفتر آقا در یک شرکت معتبر در تهران

نشست رییس جمهور با مدیران ارشد وزارت راه

برای ترویج انصاف فضای تربیتی را در جامعه تقویت کنیم

یک سال در عمق خاک عراق زندگی می کردم

کتاب «سرباز کوچک امام» در کردستان رونمایی می شود

کتاب «سرباز کوچک امام» در کردستان رونمایی می شود

عناوین روزنامه های نوزدهم آذر ماه در خراسان

از بین دوهزار غار ایران تنها 400 غار نقشه دارند/در غارشناسی در جهان هیچ جایگاهی نداریم

جشن انقلاب تیری بر قلب دشمنان نظام اسلامی است

دوره آموزشی «هیئت امنا، مدیران فرهنگی و قرآنی» در کهگیلویه و بویراحمد برگزار می شود

وفای به عهد و پیمان؛ میزان و معیار دین داری

جدیدترین مدل های لباس شب یلدا + عکس

دهقانی: تقویت بودجه وزارتخانه های خارجه و دفاع اولویت کمیسیون امنیت ملی است

استخدام منشی آشنا به نرم افزار های حسابداری در هرمزگان

آگهی های استخدام حسابدار - 19 آذر 97

کلیه استخدامی های فارس و شیراز - 19 آذر 97

استخدام شرکت فنی مهندسی افراملک

استخدام نصاب و تعمیرکار جهت کار کولر اسپیلت در هرمزگان

استخدام برنامه نویس مسلط به SQLServer و EF در تهران

استخدام رستوران بین المللی پرشین گلف

براندازی نظام در حد آرزو باقی می ماند/ یکی از دلایل وضعیت مصیبت بار سوریه، یمن وعراق نداشتن جناح اصلاح طلب قوی است

استخدام برنامه نویس در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام انباردار در یک شرکت معتبر بازرگانی در تهران

هرمزگان میزبان معاون اول رییس جمهور

اراضی بستر رودخانه سد ارداک و سد کاره رفع تصرف شد/ مسدودسازی و پلمب چاه های غیرمجاز

آیا بارش های اخیر محصول «بارورسازی» ابرهاست؟

نشست بروکسل: تداوم یا بازنگری در همگرایی ؟

توان یابی که محدودیت را بی معنی کرد

کیش می تواند بین المللی شود

نشست رییس جمهور با وزیر و مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی

رویدادهای خبری دوشنبه 19 آذر ماه؛ مرکز لرستان

مبارزه نابرابر با فساد

برگزاری دوره آموزش الکترونیکی «سبک زندگی اسلامی» ویژه کارکنان دولت در کردستان

محفل شب شعر « دُرّین رسول» در زاهدان برگزار شد

از پژوهش های قرآنی در زندان تا تفسیر جامع و عقلانی/ مردان بزرگ، تاریخ را می سازند

پایان رأی گیری در ارمنستان

حامیان تروریست در منطقه

فعالیت های معاونت تهذیب حوزه سیستان و بلوچستان در چند روز گذشته

کلیه استخدامی های استان یزد - 19 آذر 97

گرجستان فروش زمین های کشاورزی به اتباع خارجی را منع کرد

اسنخدام بازاریاب مجرب با ظاهری آراسته در هرمزگان

5 توصیه کاربردی ازحضرت محمد(ص)

استخدام فروشنده و همکار مسلط به نرم افزار کلیک در خراسان شمالی

استخدام چند نفر مشاور در دفتر املاک خاتم

استخدام منشی با روابط عمومی بالا در هرمزگان

استخدام منشی خانم آشنا به امور حسابداری و دفتری در کرج

کارشناس حقوقی: شکاف درآمدی وکلاء ریشه در کم کاری مسوولان نهاد وکالت دارد

هرکه بی روزی است روزش دیر شد

استخدام اپراتور کامپیوتر خانم در شرکت سازه‎های اطلاعاتی راژما

لزوم تشکیل ائتلاف بین المللی برای حل بحران روهینگیایی ها

برگزاری پارلمان مشورتی زنان سیستان و بلوچستان

حضور تیم «بن سلمان» در تونس برای تخریب انتخابات

مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه یکشنبه تا صبح دوشنبه

عناوین روزنامه های نوزدهم آذر ماه در خراسان

مصوبه مهم شورای عالی اقتصادی ابلاغ شد

4 ترفند مهم برای انتخاب ساعت مچی زنانه

استخدام 3 نفر کارگر ساده خانم و آقا در هرمزگان

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | دوشنبه 19 آذر 97

استخدام کارشناس اداری در شرکت مدیریت پروژه نیروگاه های سولار

استخدام کارشناس روابط عمومی با حقوق ثابت،بیمه و پورسانت- تهران

پیوست زیست محیطی در اجرای پروژه ها مورد توجه قرار گیرد

احتمال حکم حبس برای ترامپ پس از ریاست جمهوری

استیضاح ترامپ روی میز دمکرات ها

دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی:امنیت عمومی کشور خوب است

دانشجویان غیر سیاسی نشده اند، فهم شان از سیاست تغییر کرده است

همسر مهناز افشار از مهریه میلیاردی و شیرخشک های فاسد شکایت کرد+عکس

تذکر مبدع خس و خاشاک به رییس جمهوری فرانسه!

روزنامه استخدامی هرمزگان و بندرعباس | دوشنبه 19 آذر 97

فارس من| معاون توسعه مدیریت وزارت آموزش و پرورش در گفت وگو با فارس خبر داد ارائه پیشنهاد به سازمان امور اداری و استخدامی برای حل مشکل احتساب مدرک تحصیلی فرهنگیان

سفر معاون علمی و فناوری رییس جمهور به آفریقای جنوبی

حربه آمریکایی ها برای انزوای جمهوری اسلامی ایران همچون گدشته ناکام خواهد ماند

احکام زیور آلات برای مردان: فتاوی حضرت آیت الله العظمی سیستانی

تربیت لاکچری/ چرا ایران در «خصوصی سازی آموزش» رکورددار است؟

نقش ایران درثبات و صلح در منطقه خاورمیانه

ارتقای کارآمدی؛ راهکار اصلی تبدیل تهدید به فرصت

سرنوشت مبهم رتبه بندی معلمان / مسیر گمشده اجرای طرح به مقصد می رسد؟

سرنوشت مبهم رتبه بندی معلمان / مسیر گمشده اجرای طرح به مقصد می رسد؟