مطالب مرتبط:
30 درصد تهرانی ها افسرده و ناامیدند/ احساس امنیت ملی ایرانی ها بالاست
30 درصد تهرانی ها افسرده و ناامیدند
30 درصد تهرانی ها افسرده و ناامیدند
30 درصد تهرانی ها افسرده و ناامیدند/ احساس امنیت ملی ایرانی ها بالاست
خط خطی شدن صورت خانم سانتافه سوار تهرانی با قمه + جزییات
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 15 آذر 1397 ساعت 12:022018-12-06اقتصادي

30درصد تهرانی ها افسرده و ناامیدند


بر اساس آمار نرخ سلامت روان در کشور کاهش یافته است.

پیامدهای این قضیه را می توان در میزان پرخاشگری اجتماعی، کاهش تحمل اجتماعی و .

- .

کاملا عینی در جامعه مشاهده کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از آرمان ،در جامعه شاهد افزایش طلاق، کاهش دوام ازدواج، مشکلات اقتصادی و ناتوانی جوانان در ازدواج هستیم.

استاد جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی گفت: براساس پژوهشی که سال گذشته در تهران انجام شد به این نتیجه رسیدیم که 30 درصد از شهروندان تهرانی یا افسرده اند یا ناامید هستند یا نسبت به آینده نگرانی مفرط دارند.

رضا صفری شالی افزود: هر جامعه ای برای رشد و توسعه نیاز به چند سرمایه دارد؛ اولین سرمایه فیزیکی و اقتصادی است، اما از دهه 1950 خیلی از صاحب نظران به سرمایه انسانی پرداختند؛ عمده تاکید سرمایه انسانی بر دانش و تخصص بود و گفته می شد یک جامعه برای رسیدن به توسعه علاوه بر سرمایه اقتصادی به سرمایه انسانی هم نیاز دارد که شامل کارشناسان، مدیران و نیروی انسانی متخصص است.

او تاکید کرد: هرچند از دهه 1970 به بعد مشاهده شد که برخی جوامع هم سرمایه اقتصادی و هم سرمایه انسانی دارند اما به پیشرفت دست نمی یابند، بنابراین به این نتیجه رسیدند که حتما یک پارامتر دیگر هم وجود دارد و از آن به بعد بحث سرمایه اجتماعی مطرح شد.

او ادامه داد: این سرمایه به موضوعات غیرملموس جامعه چون پیوندها، ارتباطات، امنیت، مشارکت، امید و نشاط اشاره دارد؛ تصور کنید جامعه ای که در آن سرمایه انسانی و اقتصادی وجود دارد، اما مردم به مسئولان یا به هم اعتماد ندارند، اینجاست که یک جای کار می لنگد؛ بر این اساس می توان گفت که سرمایه اقتصادی و انسانی برای پیشرفت شرط لازم هستند اما سرمایه اجتماعی شرط کافی است.

این استاد جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی ادامه داد: برای سرمایه اجتماعی می توان 6 بعد شامل رضایت، اعتماد، امنیت، مشارکت، امید و نشاط در نظر گرفت.

جوامعی که در آن رضایت فردی، خانوادگی، اجتماعی، نهادی و سیاسی بالاتر است، شانس رسیدن به پیشرفت بیشتر است.

صفری خاطرنشان کرد: بعد دوم؛ اعتماد که در ارتباط انسان ها تجلی پیدا می کند اگر این اعتماد وجود نداشته باشد ارتباط قطع می شود؛ بالاترین سطح اعتماد در ازدواج شکل می گیرد.

این استاد جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی تصریح کرد: سومین بعد امنیت است که در این رابطه می توان گفت امنیت به معنای در امان بودن و نداشتن ترس است، اگر وارد جایی شوید که احساس امنیت نکنید احتمال ترک کردن آن مکان بسیار بالاست.

این پژوهشگر دانشگاهی اضافه کرد: اریک اریکسون می گوید انسان از زمانی که متولد می شود تا زمانی که فوت می کند به دنبال امنیت است بر همین اساس بالاترین احساس امنیت را یک انسان نسبت به مادر دارد اما شعاع امنیت به ترتیب گسترش پیدا می کند و انسان پس از مادر به پدر این احساس را پیدا می کند تا در گام بعد به دایی، عمو و خاله این احساس به وجود می آید.

صفری خاطرنشان کرد: آنتونی گیدنز می گوید جامعه مدرن مملو از ناامنی است و ما مدام به دنبال ایجاد امنیت برای خود هستیم، مثلاً درس خواندن ما یک بخش آن به امنیت ما باز می گردد چون ما دنبال این هستیم که در بعد شغلی خود امنیت داشته باشیم.

او درباره اهمیت احساس امنیت توضیح داد: براساس آمار موجود و پژوهش هایی که انجام شده، مشخص گردید که میزان سرقت ها در تهران از لندن کمتر است اما احساس امنیت در لندن بالاتر از تهران بود، دلیلی که برای این موضوع پس از بررسی ها به دست آمد این است که مکانیزم های اعتمادآفرین و جبرانی در لندن بهتر است مثلاً بیمه هزینه یک سرقت را جبران می کند این در ترمیم احساس امنیت نقش دارد البته این به معنای بهتر بودن یا بدتر بودن نیست منظور این است که مثلاً در این موضوع نظام های بیمه گر باید بهتر فعالیت کنند.

این استاد دانشگاه افزود: یا براساس آمار مشخص شد که تعداد سرقت ها در تهران به نسبت جمعیت در مقایسه با دیگر شهرهای ما بسیار پایین است اما به دلیل انعکاس بالا، احساس ناامنی زود گسترش پیدا می کند و به صورت تصاعدی بالا می رود.

خوارزمی درباره ابعاد امنیت نیز گفت: امنیت سه بعد فردی اجتماعی و ملی دارد، امنیت فردی یعنی امنیت ناشی از معیشت، آموزش، بهداشت و خانواده، امنیت اجتماعی یعنی امنیت حضور در جامعه است و امنیت ملی هم امنیت مرزها و جغرافیایی است که پژوهش ها نشان می دهد به رغم وجود مسائل برهم زننده امنیت در منطقه احساس امنیت ملی ایرانی ها بسیار بالاست.

این استاد جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی ادامه داد: بعد چهارم سرمایه اجتماعی، مشارکت است که نمود عینی تر اعتماد و امنیت است، در شکل گیری سرمایه اجتماعی، امنیت و اعتماد مهم هستند و وقتی که شکل می گیرند مشارکت هم به وجود می آید، البته بخشی از مشارکت، روانشناختی است و برخی افراد از این نظر ضعیف هستند اما در حالت کلی به دو مقوله اعتماد و امنیت باز می گردد.

صفری افزود: بعد پنجم و ششم سرمایه اجتماعی، امید و نشاط است، این دو بعد در سال های اخیر به مقوله سرمایه اجتماعی اضافه شده است، امید چشم انداز از آینده است که از مقایسه خودمان نسبت به گذشته خودمان و مقایسه خودمان با افراد هم تراز خودمان به دست می آید.

وی اظهار کرد: بخشی از امید هم بر اثر توقع و رفع توقع به وجود می آید مثلاً وقتی مسئولان به قول ها و تعهدهای خود پایبند هستند باعث می شود امید اجتماعی در مردم افزایش پیدا کند اما برعکس آن امید اجتماعی دچار کاهش می شود.

امید در جامعه ما نیاز به آسیب شناسی دارد، هر چه امید اجتماعی کاهش پیدا می کند مردم برای حوزه امید فردی سرمایه گذاری می کنند، این شرایط خوب نیست چون در جامعه احساس بیگانگی اجتماعی به وجود می آید.

او ادامه داد: جامعه شناسی ما در حوزه امید باید پرسش و مطالبه گری کند و به آن پاسخ دهد، من سال 96 یک پیمایش در شهر تهران انجام دادم که براساس آن مشخص شد 30 درصد از شهروندان تهرانی یا افسرده اند یا ناامیدند یا نسبت به آینده نگرانی مفرط دارند، این 30 درصد نمی توانند سرمایه اجتماعی مثبتی برای جامعه شکل دهند.

این پژوهشگر دانشگاهی اضافه کرد: نیاز است که بر روی این 30 درصد کار کنیم چون اینها دچار احساس بیگانگی شده اند و در واقع اینها همان افرادی هستند که تا سکه گران می شود اگر پول داشته باشند سکه می خرند و رفتارهایی از این دست دارند.

وی به بعد نشاط هم اشاره و خاطرنشان کرد: نشاط اجتماعی در جامعه شناسی با هیجان زودگذر فرق دارد و به معنای سرزندگی اجتماعی است، نشاط با امید قرین است و نشاط اجتماعی از یک جامعه زنده و بالنده حکایت دارد.

صفری تصریح کرد: خوشبختانه در مواردی چون امنیت، مشارکت و اعتماد وضعیت جامعه ما مطلوب است اما در حوزه امید اجتماعی نیاز است که کارهای بیشتری انجام شود.

او ادامه داد: برای اینکه سرمایه اجتماعی تقویت شود علوم انسانی ما باید موضوعاتی که در خصوص سرمایه اجتماعی در فرهنگ ایرانی اسلامی وجود دارد شناسایی و معرفی شود ما باید فعالیت های داوطلبانه انجام دهیم چون رسالت دانشگاهی ما ایجاب می کند که خیلی از کارها را مشارکتی و به صورت داوطلبانه انجام دهیم و انتظار هم نداشته باشیم.

وی تاکید کرد: اوج سرمایه اجتماعی ایرانی ها را در جنگ تحمیلی می توان دید که هشت سال با کمترین امکانات و با بالاترین سرمایه اجتماعی توانستیم دوام بیاوریم.


کلید واژه ها: سرمایه - جامعه - انسان - اجتماعی - اقتصادی - دانشگاه - امنیت - ازدواج - پیشرفت - امید - تهران - شهروندان تهرانی - مشکلات اقتصادی - کاهش - تهرانی - نیروی انسانی - احساس امنیت - جوامع - توسعه - سلامت - سلامت نیوز - سلامت روان - بالاترین - درصد - انسان ها - مسئولان - افزایش - مشکلات - مدیران - جوانان

آخرین اخبار سرویس:
وعده جدید درباره ساخت مسکن

20 طرح آبخیزداری در گیلان اجرا می شود

یک نشان برنز سهم کاراته استان از المپیاد کشوری

عملیات اجرایی نیروگاه سیریک تا یکماه آینده آغاز می شود

ترکمنستان از ورود واگنهای ایرانی به شبکه ریلی خود استقبال می کند

20 طرح آبخیزداری در گیلان اجرا می شود

لزوم مشارکت فعال شهرهای آسیایی در توسعه شهر هوشمند

خوش آمد گویی خاله جهانگیری به زادگاهش+عکس

افزایش حقوق کارکنان بازهم پلکانی است

ترکمنستان از ورود واگنهای ایرانی به شبکه ریلی خود استقبال می کند

امروز در بازار ارز و سکه چه گذشت؟ سقوط درهم و دلار به زیر مرز روانی

کاریکاتور: مردم موافق گرانی بنزین هستند!

بهترین سرمایه گذاری در ایران با پول کم

12 هزار تن ماهی از مزارع پرورش ماهی خرمشهر برداشت می شود

871 میلیارد ریال به مددجویان کمیته امداد فارس پرداخت شد

عملیات اجرایی نیروگاه سیریک تا یکماه آینده آغاز می شود

کمیسیون ملی توسعه تعاونی ها در دست بررسی است

ایجاد 112 هزار فرصت شغلی در خراسان رضوی از ابتدای سال

کمیسیون ملی توسعه تعاونی ها در دست بررسی است

طرح جدید دولت برای مقابله با رکود در بازار مسکن

سود سهام عدالت واریز شد+توضیحات

ماجرای جریمه شدن یک قنادی به دلیل ارزان فروشی!

کمیسیون ملی توسعه تعاونی ها در دست بررسی است

نیازمند هدفمند کردن آموزش ها در مسیر فرصت های شغلی هستیم

ورود دلار به کانال 10 هزار تومان +فیلم

15 میلیون نفر در استان تهران یارانه دریافت می کنند

سکه 250 هزار تومان ریخت، منتظر کاهش قیمت کالاها باشید

مطالبات شهرداری تهران از دولت 2 هزار و 700 میلیارد تومان است

کیفیت آسانسور در مجتمع های مسکن مهر در ایلام بررسی شد

طرح های تملیکی به بخش خصوصی واگذار می شوند

ایجاد 112 هزار فرصت شغلی در خراسان رضوی از ابتدای سال

صادرات بیش از 14 هزار تن قیر از بورس کالای ایران

تالاسمی ها نباید بابت دارو پول بپردازند

آمریکا بزرگترین فروشنده سلاح در 2017 بوده است

موگرینی: سازوکار ویژه تجارت با ایران تا آخر 2018 اجرایی می شود

نشست تبیین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی

تأیید 2700 میلیارد تومان از بدهی های دولت به شهرداری

نشست روحانی با وزیر، معاونین و مدیران وزارت راه و شهرسازی

متقاضیان دریافت کارت سوخت المثنی بخوانند

مداد رنگی سه ونیم میلیون تومانی!/ عکس

مطالبات شهرداری تهران از دولت 2 هزار و 700 میلیارد تومان است

ذخیره هشت میلیون تنی گندم کشور/ آغاز خرید تضمینی گندم از چهار ماه آینده

یارانه معتادان ؛ فقط 15 هزار تومان

مطالبات شهرداری تهران از دولت، 2700 میلیارد تومان است

نقشه مهلک خودروسازان برای منتقل کردن فشار مالی خریداران به نظام بانکی

موسسات مالی به هر ایرانی چقدر ضرر زدند؟

لاریجانی: روند کاهش نرخ ارز باید ادامه یابد

ادامه موج سواری دیجی کالا بر گرانی کالاها +عکس

برخورد با پرداخت سود سپرده بالای 20 درصد

کاریکاتور/ علی مطهری: مردم موافق گرانی بنزین هستند!

معافیت مالیاتی مرزنشینان

کیفیت آسانسور در مجتمع های مسکن مهر در ایلام بررسی شد

کشت هفت نوع گیاه در طرح گردشگری کشاورزی قشم

حمایت نماینده مجلس از افزایش قیمت خودرو

خلاقیت کارآفرینی کرمانی در تولید محصول ایرانی و اشتغال زایی

کیفیت آسانسور در مجتمع های مسکن مهر در ایلام بررسی شد

بدهی دولت به هر ایرانی 10 میلیون تومان است

اخبار اقتصادی دوشنبه 19 آذر 1397+فیلم

توضیحات وزیر ارتباطات درباره گوشی های توقیفی

احداث نیروگاه 1200 میلیون دلاری سیریک با مشارکت روسیه

ذخیره 8میلیون تنی گندم کشور/آغاز خرید تضمینی گندم از 4ماه آینده

کاهش بیکاری مهمترین رسالت مدیران استان کرمانشاه است

خلاقیت کار افرینی کرمانی در تولید محصول ایرانی و اشتغالزایی .

نمایشگاه بین المللی مبلمان خانگی استان یزد

کاهش بیکاری مهمترین رسالت مدیران استان کرمانشاه است

طرح های تملیکی به بخش خصوصی واگذار می شوند

15 میلیون نفر در استان تهران یارانه دریافت می کنند

کام شیرین کارگران کارخانه هفت تپه

رشد فزاینده سالمندی در 10 سال اخیر/ بحران بازنشستگی داریم

دهان بازکردن فروچاله هایی به عرض 40 و عمق 70 متر در کشور

روند کاهش نرخ ارز باید ادامه یابد

طرح های تملیکی به بخش خصوصی واگذار می شوند

طرح بازرسی و نظارت ویژه اصناف در بخش کوهسرخ

کاهش بیکاری مهمترین رسالت مدیران استان کرمانشاه است

قیمت جعبه شیرینی دوباره هم وزن شیرینی شد!

چالش اوپک برای حفظ تعادل در کاهش تولید نفت

پسرفت صنعت خودرو در صورت واردات

2 محموله 6 میلیارد ریالی کالای قاچاق در خوزستان توقیف شد

نخستین قطار گردشگری مشهد - خواف به راه افتاد

نمایشگاه یلدا در استان مرکزی گشایش یافت

خوزستان از ظرفیت ترانزیتی بالایی برخوردار است

تجربه مدیران بانک مهر ایران، سبب جایگاه مطلوب این بانک بین مردم است

تخصیص بیش از 87 میلیارد تومان برای اشتغال زایی مددجویان استان فارس

160دستگاه ناوگان راهداری در گلستان برای زمستان 97 آماده سازی شد

مصرف 554 میلیون مترمکعب گاز در گیلان/بخش نیروگاهی پرمصرف ترین بخش استان در مصرف گاز

رباتی که روی یخ اسکی می کند

ماجرای جریمه شدن یک قنادی به دلیل ارزان فروشی!

رویترز: اوپک برای حفظ تعادل کار دشواری خواهد داشت

نحوه جبران عقب ماندگی مزد کارگران

تلفیق اعتبارات برای توسعه خدمات بهداشتی و درمانی کارساز است

بازدید از روند اجرای پروژه های بیولوژیک حوزه آبخیز استان کردستان

کلاهی که دفاتر تسهیل گری برسر مردم نهاده اند برملا می کنیم

افزایش بودجه مناطق محروم استان سمنان در سال98 + فیلم

آمار یارانه بگیرهای تهرانی

کشت بیش از 90 هزار هکتار کلزا در زمین های زراعی/ تراکم بسیار زیاد بوته ها

افزایش 300 هزار تومانی خط فقر مطلق

قیمت دارو تا پایان سال تغییر نمی کند

جام جهانی 2018 گردشگران روسیه را 15 درصد بیشتر کرد

وزیر صنعت: قیمت بازار خودرو حتما پایین خواهد آمد

محمد رضوانی فر مدیرعامل شستا شد

30درصد تهرانی ها افسرده و ناامیدند

30درصد تهرانی ها افسرده و ناامیدند