مطالب مرتبط:
معرفی 5 مدیر جدید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سمنان منصوب شد
فرهنگ حسینی مردم ایران اسلامی؛ عامل سقوط رژیم پهلوی
رییس مجلس شورای اسلامی: درست شدن اقتصاد کشور در گرو فرهنگ دینی مردم است
اعتماد زدایی؛ دستور کار دشمن/ در نظام اسلامی مردم و حاکمیت جدا از هم نخواهد بود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 7 آذر 1397 ساعت 13:252018-11-28فرهنگي

قربانی شدن فرهنگ وحقوق مردم به خاطر هیولا های عظیم شهرسازی (گفت وگو با عبدالحمید نقره کار، مدیر قطب معماری اسلامی)


در تهران خیابان های ماشین رو را آباد، پُل و تونل های غول پیکر ایجاد کردند و اطرافش فضای سبز ساختند، اما خانه های ما را نابود کردند.

- دیدارنیوز" ـ عبدالحمید نقره کار، مدیر قطب علمی معماری اسلامی، مولف کتاب هایی همچون مبانی نظری معماری ، انسان، طبیعت، معماری ، حکمت هنر اسلامی و اصلاح و اکمال و.

است.

نقره کار معتقد است باید در دانشگاه ها و دانشکده های معماری و شهرسازی به دانشجویان یاد بدهند که ما آن لیبرالیسم غربی نیستیم که هر نوع دچار نسبیت و شکاکیت در ارتباط با انسان شناسی شده و از فطرت روحی و استعدادهای بالقوه، تعالی و تکامل انسان بی خبر است.

زمانی که در دانشگاه با دانشجویان صحبت می کنم این موضوع را به آنان می گویم که در تهران خیابان های ماشین رو را آباد کردند، پُل و تونل های غول پیکر ایجاد کردند و به اصطلاح اطرافش فضای سبز ساختند اما خانه های ما را نابود کردند.

سواره روها را آباد اما پیاده روها که محملی برای تعاملات اجتماعی و فرهنگی بود را ویران کردند.

یک وجود ظاهری که تکنولوژی برای ما به ارمغان آورده، پیاده روها، خانه ها، علم و حقوق ما را نابود کرده است، ساختمان های 60، 70 طبقه و برج میلاد ساختیم، هیولاهای عظیمی ساختیم ولی به چه قیمتی؟ که زندگی خانوادگی را نابود کنیم؟ حقوق همسایگی را از بین ببریم؟ تعاملات اجتماعی محلات را نابود کنیم؟ آقای نقره کار، قصد ما این است که از یک رویکرد فرهنگی و هویتی به بحث معماری وارد شویم؛ عموما بحث های مربوط به معماری را از یک سو از جنبه های هنری مورد بحث قرار می دهند، از سوی دیگر به جنبه های مهندسی و تکنیکی آن توجه می کنند؛ کمتر پیش آمده که در رسانه ها تاثیرات معماری را در زندگی روزمره یا هویت سازی برای مردم یک شهر بررسی کنیم.

به نظر شما میزان تاثیر معماری شهری بر هویت افراد ساکن در شهر تا چه حد است و این وضعیت در شهرهای بزرگ ایران از جمله تهران چه وضعیت و کیفیتی دارد؟ بحثی که در زمین زمینه هویت معماری راه انداختید، بسیار خوب و قابل تامل است.

زیرا یکی از مؤلفه های خیلی مهم بحث معماری و شهرسازی است که مجموعه زندگی بشر را از نوزادی تا پیرمردی سازمان دهی می کند.

انسان ها از بدو تولد در خانه یا بیمارستان متولد می شوند و تمام زندگی شان در دوره دبستان، دبیرستان در فضای محلی و شهری می گذرد و بسیار تأثیرگذار است؛ یعنی یکی از کارهای مهندسی و هنری که روی زندگی مردم تأثیرگذار خواهد بود، قطعاً حوزه معماری و شهرسازی است.

قبل از اینکه بگوییم معماری و شهرسازی چه تأثیری بر روی مخاطبان می گذارد باید قبل از آن بگوییم آثار معماری و شهرسازی چطور به وجود می آید و تحت تأثیر چه انگیزه ها و فرهنگی تجلی پیدا می کند و محیط ساختمانی و شهری اطراف ما را ایجاد می کند.

شاید قبل از آن باید بگوییم اسلام چه نقشی در این فرآیند انسانی که معماری و شهرسازی باشد، می تواند داشته باشد، دارد یا ندارد و چگونه است؟ برای اینکه این بحث را با توجه به مجموعه اسناد و اهدافی که نظام جمهوری اسلامی و سندهای راهبردی کشور توصیه می کنند، مهم ترین جمله ای که در این مسئله به صورت خلاصه می گویند معماری و شهرسازی باید هویت اسلامی ایرانی داشته باشد.

این را اساتید بزرگ، مقام معظم رهبری، حضرت امام(ره) و همه اسناد ما به آن تأکید داشتند و دارند.

همین بحث هویت اسلامی ایرانی یعنی اینکه باطن معماری و شهرسازی، فرهنگ معماری و شهرسازی، مباحث زیبایی شناسی و فلسفه هنر معماری و شهرسازی، باطن، محتوا و معنای معماری و شهرسازی باید اسلامی باشد و تمام این موضوعات را هویت اسلامی می گویند.

البته کالبد معماری و شهرسازی، مهندسی و جنبه های مادی آن که وابسته به مجموع شرایط زمانی و مکانی است مصداق معماری و شهرسازی هم دارد و باید وابسته به شرایط محیطی باشد که به آن هویت ایرانی می گوییم، مثلا در آمریکا کسانی که مسلمان هستند از آن به عنوان هویت اسلامی ـ آمریکایی یا اقلیمی یاد می کنند.

در اینجا سوالی که ایجاد می شود آیا اسلام برای فرایندهای اسلامی از جمله معماری و شهرسازی، اصولی را مطرح کرده است یا خیر؟ باید بگویم که یک نظریه ای که به عنوان نسبت اسلام با فرایندهای انسانی است و توسط کرسی های نظریه پردازی شورای عالی انقلاب فرهنگی داوری و تأیید شده، اثبات می کند در سه مرحله اولیه از فرایندهای انسانی که مسئله اول آن، ادراک عالم و آدم توسط هنرمند معمار شهرساز است، ادراکاتش از جهان و انسان را و همه آنچه که به این جهان بینی و حکمت مرتبط است را نظری ـ اسلامی می گوییم.

قطعاً اسلام راجع به هست ها و نیست ها، جهان بینی و این که آدم همان ادامه خلق وخوی حیوان است مثل نگاه داروینیستی، غیر از این بُعد حیوانی یک بُعد روحی وَ نَفَخْتُ فِیهِ مِنْ رُوحِی یا فخلق الاخر خلق دیگر هم دارد، که آن عقل و روح الهی انسان است.

آیا انسان فقط برای ماندن در طبیعت و لذت های حسی و غریزی ساخته شده است یا انسان غیر از این نیازهای حسی و غریزی، یک نیازهای عقلانی و روحانی هم دارد یک استعدادهای بالقوه دارد که باید شکوفا شود که هدف و غایتی از خلقت انسان است.

اینجا نگاه اسلامی 180 درجه با نگاه لیبرالیستی و اومانیستی غرب تفاوت دارد.

آن ها همان نگاه حداکثر آزادی فرد با حداقل محدودیت های اجتماعی را دارند.

زمانی که می گوییم آزادی خلق در چه چیزی است؟ آن ها فقط انسان را به عنوان حیوان حسی و غریزی می شناسند از همین رو، امروز مشکلاتی در جامعه غربی در حوزه از بین رفتن خانواده و بسیاری از مسائل اخلاقی در کشورشان ایجاد شده است؛ بنابراین اسلام قطعاً با لیبرالیسم غربی 180 درجه فاصله دارد زیرا لیبرالیسم غربی می گوید نفس اماره مرا از شر عقل و وجدان و نفس لوامه آزاد کنید در حالیکه اسلام 180 درجه غیر از آن می گوید، یعنی بیان دارد نفس عقلانی و روحانی مرا از شر نفس شیطانی، بهیمی و حیوانی من آزاد کنید.

پس اینجا اولین جایی است که ایده معمار و شهرساز باید شکل بگیرد.

یعنی به صورت آکادمیک این مسائل باید در حوزه معماری و شهرسازی در دانشگاه ها آموزش داده شود؟ بله! باید در دانشگاه ها و دانشکده های معماری و شهرسازی به دانشجویان یاد بدهند که ما آن لیبرالیسم غربی نیستیم که هر نوع دچار نسبیت و شکاکیت در ارتباط با انسان شناسی شده و از فطرت روحی و استعدادهای بالقوه، تعالی و تکامل انسان بی خبر است.

این مرحله اول است که اسلام قطعاً در این مسئله ورود پیدا کرده و همه پیامبران آمدند زیرا مکاتب بشری نمی توانند انسان را جامع ومانع تعریف کنند، بنابراین فقط خداوند است که می تواند استعدادها و مسیر تکاملی انسان را توضیح دهد.

در مرحله اول ایده شکل می گیرد یا اسمش را زیبایی شناسی می گذاریم.

مرحله دوم انگیزه، نیت و گرایش هنرمند، معمار و شهرساز است.

در مرحله دوم انسان با حیوانات فرق داد.

حیوانات آنچه غریزه شان می گوید چشم می گویند؛ اما انسان آزاد است آزادی او مطلق نیست بین دو نفس اماره و عقلانی خود می تواند گزینه های پیش رویش را انتخاب کند، در مرحله دوم باید به دانشجو، به معمار و شهرساز بگوییم که نیت و انگیزه شما باید عقلانی باشد؛ یعنی علمی، منطقی، معنوی، متعالی و مطابق با صفات خداوند باشد نه خیالی و تخیلی که توهمی، حسی و غریزی است و به دنبال شهرت طلبی، خودخواهی، منفعت طلبی و منفعت جویی، کارهای غیرعلمی و غیرمنطقی است.

انسان دو خیال و تخیل دارد که در دانشکده های ما از آن به عنوان خلاقیت یاد می کنند و نمی گویند خلاقیت دو نوع است یکی تخیل و خیالی که متصل به عالم عقل است و انسان را به سمت کار عاقلانه، منطقی، علمی و معنوی می کشاند.

یک تخیل و خیال وابسته به حس و غریزه و نفس اماره است و انسان را به کار مبتذل، هنر مذموم، سطحی، غریزی، قشری و هالیوودی می کشاند.

ما در معماری هم مسئله ای مشابه سینما داریم.

سینمای معنوی، منطقی، تعالی بخش و سینمای مبتذل، سطحی، حسی و غریزی که البته در همه آثار هنری این امر وجود دارد.

پس در این مرحله هم می بینیم احکام اسلامی حرام، حلال، مستحب، مکروه و مباح مطرح شده که این مسئله را باید در دانشکده های ما تدریس کنند و بگویند جهت گیری معماری و شهرسازی باید به چه سمتی برود و معمار و شهرساز چه جهتی را در طراحی معماری و شهرسازی انتخاب کنند.

در مرحله سوم که هنرمند یا معمار می خواهد با توجه به مجموع شرایط محیطی که نسبی، متکثر و وابسته به انواع و اقسام مؤلفه هاست، چگونه می شود ایده آل ها را تبدیل به پدیده واقعی کرد؟ شهید مطهری، اصولی به عنوان اصول اجتهاد را در 10 اصل مطرح می کند که به وسیله این اصول تنها اسلام است، می تواند ایده آل های ما را به واقعیت تبدیل کند، در این اصول هم جهان بینی و احکام اسلامی است هم احکام ثانویه، اضطراریه، حقوق، اولویت ها و درجه بندی های ارزشی.

فرض می کنیم در داخل یک خانه هر شخصی براساس حقوق اش ارزش گذاری می شود حق جمع یا حق فرد، حق بزرگ یا حق کوچک مثلا اتاق خواب نوزاد در کجا قرار می گیرد یا اتاق نشیمن در کجای خانه این ارزش گذاری را هم در فضای اجتماعی می بینیم همه خدمات یک ارزش و حقوقی ندارند.

دنیا، نیازهای دنیوی، واحدهای تجاری، مسیرهای عبوری و راه ها یک حقوقی دارند اداری ها و بعد نهایتاً فرهنگی ها، آموزشی ها، مذهبی ها و زیارتگاهی ها یک حقی دارند.

از منظر اسلامی وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِیَعْبُدُونِ الدنیا مَزرَعهُ الآخِرَهِ .

نیازهای مادی انسان باید وسیله باشد زیرا هدف تکامل روحی و معنوی است؛ بنابراین در شهرسازی ما، چشم اندازهای اصلی، ساختمان های برجسته و باشکوه باید ساختمان های مذهبی، فرهنگی و آموزشی باشد نه مثل امروز که برجسته ترین ساختمان های ما ساختمان های تجاری، بانک ها و نهایتاً حکومتی است و عناصر ثروت و قدرت اینجا حاکمیت است نه دیدگاه اسلامی.

از همین رو، زمانی که فضای شهری مدام به دنبال تظاهرات مسائل دنیایی باشد انسان را از امر تکامل غافل می کند.

قرآن آدم، ذکر است در نتیجه فضای شهری هم باید آدم ذکر باشد، انسان را از ظاهر به باطن، از کثرت به وحدت، از دنیای حس و غریزه و جنبه های مادی و تجاری، به جنبه های معنوی ببرد زیرا در زمان گذشته در تمام بافت ها و شهرهای سنتی ما به این شکل بوده از خانه که می آمدند و از گذرگاه رد می شدند در راه ها و تجاری ها که خدمات خود را می گرفتند به سمت مراکز آموزشی، فرهنگی و مساجد می رفتند.

مساجد در قلب شهر به عنوان برجسته ترین ساختمان ها بودند و حرمت داشتند.

این طور نبوده که به ساختمان های مذهبی، زیارتی و فرهنگی بی توجهی شود.

بهترین ساختمان های قدیم ما آموزشی و فرهنگی بوده است.

این ها در کنار هم وسیله تکامل انسان ها را از ظاهر به باطن، از صورت به معنا، از کثرت به وحدت، در انتخاب هندسه ها، رنگ ها، در انتخاب چشم اندازها در شهر می توانست، مؤثر باشد و روی انسان ها تأثیر بگذارد.

پس اسلام در سه مرحله تا ایجاد مصداق، نظر و مطلب دارد و متأسفانه هنوز در دانشگاه ها تدریس نمی شود.

هنوز در بسیاری از دانشگاه ها یک طراحی مسجد انجام نمی شود.

بسیاری از مبانی نظری و فرهنگی محتوایی بحث های اساتید ما در دانشگاه ها، ترجمه و تقلیدی همان لیبرالیسم غربی و همان انسان حیوان است.

مثل خلق آثار هنری، معماری و شهرسازی هم باید تحول جدی و اساسی در سرفصل و محتوای دروس و اساتیدی که می خواهند این درس ها را بدهند، به وجود آید.

استادان باید در این زمینه به خوبی آموزش ببینند تا آموزش صحیح و درست را به نسل های بعدی بدهد.

آنان باید در جلسات هم اندیشی، هم افزایی بین حوزه و دانشگاه، علوم انسانی و علوم مهندسی و هنری، تعاملات قوی شرکت کنند تا از آن فضای غرب زده و خودباخته نسبت به فضای لیبرال سرمایه داری غرب بیرون آیند.

فضای اسلامی باید از دانشگاه ها ایجاد شود و تأثیراتش را در فارغ التحصیلان، مهندسان مشاور، در وزیر و شهردار ببینیم، یعنی در درجه اول باید تشخیص دهند دیدگاه اسلامی چیست؟ تا در عمل بروز و ظهورش را ببینیم.

متأسفانه وزرا، وکلا، شهرداران و.

آموزش ندیدند.

به همین دلیل حضرت امام می فرمایند اگر دانشگاه ها اصلاح شود، کشور اصلاح می شود.

دانشگاه ها باید خیلی جدی تحول ارتقای علوم انسانی را جدی بگیرند، کتاب ها، مقالات و تحقیقات شان در حوزه زیباشناسی از منظر اسلامی، فلسفه هنر و حکمت هنر اسلامی باشد.

نهایتاً روش و راه حل هایی که اسلام به عنوان اصول اجتهادی مطرح می کند که چطور ایده ها و ایده آل های خود را تبدیل به پدیده های بامعنا و با محتوا کنیم.

خداوند می فرماید همه چیز در دنیا آیه و نشانه است سَنُرِیهِمْ آیَاتِنَا فِی الْآفَاقِ وَفِی أَنْفُسِهِمْ یعنی هنر اسلامی باید سمبلیک و تمثیلی باشد؛ یعنی انسان را از ظاهر به باطن هدایت کند نه مثل امروز فرمالیسم در جامعه حاکم است.

فرمالیسم در معماری یعنی بت پرستی و بت سازی.

معماری فقط کالبد بنا، شهرت طلبی و بازی با فرم ها برایش مطرح باشد، بت تراش است و آن چیزی که ایجاد می کند بت است، بنابراین در بسیاری از شهرهای ما پر از بت و بت سازی شده و این عینه ظاهربینی و ظاهرفریبی است.

همان گونه که جناب سعدی می گوید: هرگز اگر راه به معنی برد/ سجده صورت نکند بت پرست.

ما در شهر می‎بینیم که سجده به صورت می کنند چون هواهای نفسانی، شکل ها و فرم های حسی و غریزی به آن ها تبدیل شده است و صرفا تجاری هستند.

یا جناب مولانا می گوید: رو به معنی کوش ای صورت پرست تا نباشی بت تراش و بت پرست.

این موضوعی است که در طراحی معماری و شهرسازی ما یعنی ظاهرسازی و حس غریزی وجود دارد زمانی هم که بت پرست باشی معماری وشهرسازی که هم انجام می دهید بت تراشی است.

معماری که محتوایش مبتذل، سطحی، غیرعلمی و غیرمنطقی، تجلی هواهای نفسانی هنرمند معمار و شهرساز باشد، باطنش هم همین را نشان می دهد.

خودآگاه و ناخودآگاه ایده ها و ایده آل های هنرمندان، معماران و شهرسازان در آثارشان تجلی پیدا می کند، بنابراین اگر دانشگاه ها، دانشجویان، فارغ التحصیلان، نتوانند ایده ها و ایده آل هایشان را بر تراز فرهنگ اسلامی آموزش دهند، شهرهای ما همین هست که می‎ بینیم.

تا مردم ما از این حالت غرب زدگی، تجملات ظاهربینی و اسرافی بیرون نیایند دنبال همین معمارهایی می گردند که فرم رومی، یونانی برایشان طراحی کنند، چون هنوز متوجه نشدند باطن این فرم ها چقدر مادی و دنیاپرستی است و با فرهنگ معماری و شهرسازی ما زمین تا آسمان فرق دارد.

فرهنگ و تمدن گذشته معماری و شهرسازی ما، بسیار غنی است و ما باید از گذشته الهام بگیریم.

متأسفانه در حال حاضر نظام مهندسی ما تنها مسائل مهندسی را امتحان می گیرد ولی از مسائل فرهنگی، معنوی، محتوای زیباشناسی، محتوای فلسفه هنر و.

امتحان نمی گیرد و اوضاع معماری را به افول رفته است و دانشجوها ساختمان هایی می سازند که در سطح شهر می بینیم.

زمانی که به معماری امروز شهرهای بزرگ نگاه می کنیم، شاهد یک معماری مدرن تقلیدی یا شبه مدرن هستیم که فاقد هویت مشخص بومی است.

یعنی در روند مدرنیزاسیون در معماری هنوز نتوانسته ایم به هویت معماری بومی خود دست پیدا کنیم.

این پیش فرض تا چه حد از سوی شما قابل پذیرش است و آسیب های آن از نظر شما چیست؟ یکی از مسائل مهم که در خصوص معماری شهرهای ایران وجود دارد، این است که تهران به عنوان نمونه آرمانی و الگو و پارادایم دیگر شهرهای بزرگ ایران پذیرفته شده و همه شهرها به نوعی در حال تهرانیزه شدن هستند و این از منظر هویت فرهنگی و جغرافیایی می تواند آسیب های متعددی داشته باشد.

نظر شما در خصوص این مسئله چیست و معضلات فرهنگی آن را چطور ارزیابی می کنید؟ زمانی که در دانشگاه با دانشجویان صحبت می کنم این موضوع را به آنان می گویم که در تهران خیابان های ماشین رو را آباد کردند، پل و تونل ها غول پیکر ایجاد کردند و به اصلاح اطرافش فضای سبز ساختند اما خانه های ما را نابود کردند.

سواره روها را آباد اما پیاده روها که محملی برای تعاملات اجتماعی و فرهنگی بود را ویران کردند.

یک وجود ظاهری که تکنولوژی برای ما به ارمغان آورده، پیاده روها، خانه ها، علم و حقوق ما را نابود کرده است، ساختمان های 60، 70 طبقه و برج میلاد ساختیم، هیولاهای عظیمی ساختیم ولی به چه قیمتی؟ که زندگی خانوادگی را نابود کنیم؟ حقوق همسایگی را از بین ببریم؟ تعاملات اجتماعی محلات را نابود کنیم؟ با توجه به گفته های شما که اشاره کردید معماری جدید، باعث نابودی پیاده روها و خانه های ما شده، باید بگویم که معماری جدید در شهرهای ایران عملا از بین برنده عناصری بودند که در قدیم با عنوان محله ها شناخته می شدند.

امروز مثلا در تهران همه محله ها که بستر ارتباطات اجتماعی فعال و مشارکت مردم در حیات جمعی بودند، از بین رفته است.

این تا چه حد می تواند از منظر هویتی بر اعضای جامعه تاثیر بگذارد و نقش معماریهای جدید در این خصوص چقدر است؟ بله دقیقا! پویایی و سرزندگی که مردم باید با هم در پیاده روها داشته باشند، یا در محله محوری با محوریت مسجد، ارتباطات و تعاملات قوی شود، خدمات هر محله در درون خود پیش بینی شود، تفکیک سواره و پیاده از هم به صورت خیلی جدی انجام شود بچه ها بتوانند در محله به راحتی رفت وآمد داشته باشند و به نوعی محله امن باشد، تمام این موضوعات از بین رفته است.

این ساختمان های اشرافی تجاری بزرگ به چه دردی می خورد؟ مردم باید سوار ماشین شوند از این طرف شهر به آن طرف شهر بروند و در شهر هم مدام آلودگی است.

می گوییم چرا آلودگی محیط زیست است؟ زیرا این نوع شهرسازی آلودگی محیط زیست و ترافیک ایجاد می کند.

بسیاری از بیمارها از همین آلودگی ها است.

ما این ها را نمی بینیم ظاهر شهر را می بینیم که غول های عظیم تکنولوژی و ساختمان های بلند است بدون اینکه اولویت ها را بفهمیم و سرانه ها را تشخیص دهیم.

از نظر شهرسازی هر محله ای استانداردی دارد.

میزان یک محله حدود 2500، 3000 جمعیت را می پذیرد، آن وقت سرانه درمانی، آموزشی، ورزشی و مذهبی آن چیست؟ همه این ها سرانه دارد.

این تراکم ‎های عجیبی که به ناحق در شمال تهران یا خیلی از مناطق تهران فروختند، می بینیم در یک وسعت مثلاً 2 یا 3 هکتاری، شاید 20یا30 برابر آن استاندارد جمعیت را متمرکز کردند بدون اینکه سرانه آموزشی، امنیتی و درمانی و بهداشتی آن را دیده باشند.

این علم فروشی برای درآمدزایی و پول است این اصلاً با فرهنگ اسلامی سازگار نیست.

امروز شهرسازی می گوید محله محوری با مرکزیت مسجد، منطقه محوری با مرکزیت مسجد جامع، شهرمحوری با مرکزیت مسجد جمعه و خدمات باید تقسیم شوند، پیاده روها تقویت شوند، ترافیک ها به حداقل ممکن برسد.

ترافیک تا جایی که ممکن است زیرزمینی باشد جای پیاده رو را نگیرد، یعنی کاملاً برخلاف آنچه امروز در شهر تهران می بینیم.

زیرا 200 یا 300 سال از تکنولوژی غرب عقب ماندیم از اینکه می بینیم تکنولوژی ساختمان ما پیشرفته است خوشحال می شویم از اینکه می توانیم پل، زیرگذر و مترو بسازیم خوشحال می شویم این بخش مهندسی خیلی خوب است ولی بخش فرهنگی، علمی و استاندارد هم دارد.

ما بخش علمی و فرهنگی را زیر پا گذاشتیم و فقط به بخش رشد مهندسی توجه داشتیم و باعث نابودی فرهنگ و تمدن مان شده ایم.

به نظر می رسد معماری جدید ایرانی در یک فرم نااندیشیده پیش رفته و مسائل مهم هویتی و فرهنگی در شهرها را نادیده گرفته است.

گویی هیچ راهبرد فرهنگی در این خصوص جدی گرفته نشده و عموم ساخت و سازها به صورت باری به هر جهت یا به شکلی منفعت طلبانه پیش رفته است.

نظر شما در این خصوص چیست و مهمترین نقدها را باید متوجه چه زمینه ها و زمانه ها، چه سوژه ها و ساختارهایی کرد؟ چند نکته مهم است در درجه اول بحث آموزش، پژوهش و پرورش را باید در دانشگاه بر اساس معیارهای اسلامی اصلاح کنیم.

به قول امام(ره) تا دانشگاه اصلاح نشود کشور اصلاح نخواهد شد.

دومین نکته اسناد و قوانین است، در بخش عمده ای قوانین و اسناد خوبی داریم مهم ترین مسئله این است که مدیران عمل نمی کنند و قانون را زیر پا می گذارند.

اولا در شورای عالی معماری و شهرسازی مجتهدی فقیه در حوزه معماری و شهرسازی باید وجود داشته باشد تا برخی مسائل را گوشزد کند، در حالی که از اندیشه های چنین اشخاصی استفاده نشده است.

در نتیجه حقوق فرهنگی مردم در کنار حقوق علمی شان نادیده گرفته می شود بعد در آنجا تصویب کردند شهر تهران، طرح جامع را خودش بررسی و تأیید کند.

این باعث شده شهردار و شهرداری تهران قوه مجریه، قوه مقننه و قوه قضاییه شود، مهندس مشاور انتخاب می کند، او می گوید چه چیزی انجام شود و چه چیزی انجام نشود و علم را این گونه به ورطه نابودی کشانده اند.

یکی از مسئولین کشور گفت: ما حدود دو هزار و خورده ای خلاف در تهران را به شهرداری گزارش کردیم که شهرداری جلوی یکی را نگرفته است.

شما تصور کنید آن ها گذاشته اند این خلاف ها صورت بگیرد و براساس ماده و تبصره از مجرمان جریمه بگیرد، این به منظور پایمال کردن حقوق شهروندان است تا خودش بتواند درآمد داشته باشد.

مگر می شود به جای اینکه جلوی ساخت ساختمان های متخلف را بگیرد، گذاشته است ساختمان ساخته شود تا او تنها جریمه بگیرد این خلاف قانون، عقل و علم است در هیچ جای دنیا این کار را انجام نمی دهند.

این بزرگ ترین معضل ما در حوزه قانون و اجرا است، متاسفانه دولت نظارت درستی ندارد و این نگاه لیبرال سرمایه داری آزادی که متأسفانه در بخشی از مدیریت دولتی ما است باعث شده این موضوع را رها کنند، آن ها فقط مسائل مالی برایشان مطرح است بنابراین این تقسیم قوا در شهرداری انجام نشده، نظارتی بر روی کارش نیست، این مهم ترین ضایعه ای است که امروز در کشور از بُعد مدیریتی، اجرایی و قانونی داریم.

منبع: مهر/7 آذر 97
کلید واژه ها: معماری - شهرسازی - زندگی - انسان - اسلامی - دانشجویان - هویت - نقره - خانه - فرهنگ - تهران - غول پیکر - اجتماعی - دانشگاه - زندگی خانوادگی - حقوق - فرهنگی - خیابان - مردم - پیاده - ماشین - بیمارستان - برج میلاد - مدیر - تونل - تکنولوژی - زمین - هنری - تولد - عظیم

آخرین اخبار سرویس:
عیدی: نشاط هنری را به اصفهان برگردانیم

4 گریم جالب از ویشکا آسایش + عکس

عکس صمیمی «رضا گلزار» با سرمایه گذار پرسروصدای سینما

محسن چاوشی، خواننده مولف است یا سفارشی ساز ارگانی

مراسم بزرگداشت((نقش ارمنیان در تئاتر ایران))‎

مجموعه خبرهای متنوع 26 خرداد ماه+فیلم

اتهام سرقت ادبی به من زدند

بررسی و تدوین ویژگیهای کیفی ابریشم مورد استفاده در فرش دستباف

شباهت عجیب بازیگر آمریکایی به اکبر عبدی! +عکس

«عاشقان و عارفان» زیارتگاهی امیدبخش برای مردم کابل+تصاویر

مجموعه خبرهای ورزشی 26 خرداد ماه+فیلم

مهراوه شریفی نیا با این تصویر به استقبال تولد پدرش رفت

فصل دوم کاوش های باستان شناسی در غار قلعه کرد انجام می شود

توقف حداقل 50فیلم پشت ترافیک اکران هر سال

سریال های شبکه نمایش خانگی تا کی نیمه کاره می مانند؟

خانم بازیگر: با هیچ آقایی نباید خندید، چون بی ظرفیت و بی جنبه هستند/ عکس

روزگار سخت کشاورزان مازندرانی+فیلم

ساز درام ایرانی کوک نیست؟/موسیقی در آثار نمایشی اهمیت ندارد یا اولویت؟!/همیشه پای پول در میان است!

موزه جاذبه های تاریخی و طبیعی استان اردبیل افتتاح می شود

مجموعه خبری 20:45 شنبه 98/3/25 مازندران

مجموعه خبری ساعت بیست 25 خرداد

دنیای سینما در سوگ کارگردان «برادر خورشید، خواهر ماه»

درگذشت ساناز کریمی در سن 36 سالگی

بررسی پرتره در عکاسی ایران

عیادت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران از «محمدعلی کشاورز»

سکوت «نگار جواهریان» شکست/ پاسخی متفاوت به حواشی اخیر+ فیلم

اختصاصی : نشر سریال خاطره انگیز «همسران» از تلویزیون آی فیلم 2

برپایی نمایشگاه نقاشی سیاه قلم هه تا ماون در مهاباد

ارشاد زمانی از بولتن نویسان می ترسید امروز از فضای مجازی/ حمله کنندگان به سینمای کمدی هدفشان کلیت سینماست/ بعد از ماجرای فیلم رحمان 1400 ارشاد محتاط تر شد/ ربات های کامنت گذار واقعیت دارد

هیأت انتخاب و داوری بخش محله و اقلام تبلیغات سینمای ایران جشنواره فیلم شهر معرفی شدند

نیما رییسی: عاشق موسیقی ای هستم که دورانش سپری شده است

سریال های شبکه نمایش خانگی تا کی نیمه کاره می مانند؟ + پاسخ سرپرست شبکه نمایش خانگی

استخدام فیلم بردار و تدوینگر،طراح گرافیک،کارشناس تولید محتوا

جشنواره گل گاو زبان در رامسر

پول باد آورده سینما را به این روز انداخته است/در دستور کار اهالی سینما نیستم و کم کارم

پست تبریک مهراوه شریفی نیا برای پدرش+ عکس

اکسپرسیونیسم

همدان شایستگی پایتخت کتاب ایران را دارد

نقش ها در تلویزیون خیلی محدودند/ امکان پرداخت دقیق کاراکترها در تلویزیون نیست/ یک بازیگر در تداوم و تفاوت دیده می شود

نمایشگاه صنایع دستی هنرمندان 30 کشور جهان اسلام در تبریز گشایش یافت

ماجرای تصویر حاشیه ساز اکبر عبدی/ زنی در کار نیست! + عکس

می خواهیم ایران و اروپا را در زمینه فرهنگی به یکدیگر نزدیک کنیم

استخدام مدرس زبان انگلیسی با تجربه و حرفه ای در البرز

میراث طسوجی در فرانسه

ماجرای خر هایی که آدم نمی شوند ،روی پرده سینماها

اولین مصاحبه رامبد جوان از کانادا؛ به خاطر اکران فیلم به اینجا نیامدم

مهراوه شریفی نیا با این تصویر به استقبال تولد پدرش رفت

نگاهی به فیلم «شبی که ماه کامل شد»

انتشار 2 آلبوم موسیقی بومی در حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد

سرقت فرش ایرانی از سوی چینی ها!/ تلفیق قالی بافی با آیات قرآن زیبایی اش را دوچندان می کند

توقف حداقل 50 فیلم پشت ترافیک اکران هر سال/ آینده نگری نداریم

دختر ایرانی؛ از هلند تا دیار رستم!

بررسی و مقایسه شروح مثنوی مولوی بر ابیات بحث بر انگیز دفتر اول

نمایشگاه گروهی عکاسی در سقز گشایش یافت

اتهام سرقت ادبی به من زدند/حضور نابازیگران در سینما ظلم در حق بازیگری است

توزیع کمتر از یک دهم کاغذ وارداتی بین مطبوعات و ناشران

چهره درهم و خسته خانم بازیگر در مترو/ عکس

مهراوه شریفی نیا با این تصویر به استقبال تولد پدرش رفت

اتهام سرقت ادبی را کاملاً تکذیب می کنم/حضور نابازیگران در سینما ظلم در حق بازیگری است

کارکرد فعل در مرزبان نامه

خانه سینمای تهران

نیوشا ضیغمی، نفیسه روشن و دختر اکبر عبدی با استایلی شبیه به هم/ عکس

استخدام فروشنده بصورت تمام وقت با مزایا در شرکت آلتین هنر

بررسی مثل های بلوچی و نمونه های آن در فارسی

سلفی آقای سوپراستار درکنار همسر بازیگرش/ عکس

تقویم و اوقات شرعی بیست و ششم خرداد شیراز + فیلم

پاورپوینت ترمیم سازه های بتنی

پاورپوینت آبدزک

افتتاح نمایشگاه عکس خانه ای که سیل برد، مهری که سیل آورد

مجموعه تست (زبان و ادبیات فارسی)

شاخ به شاخ شدن «نوید محمدزاده» و «هوتن شکیبا» /عکس

جزوه مجموعه زبان و ادبیات فارسی متون نظم (بخش اول)

تاریخ ادبیات و سبک شناسی )رشته زبان و ادبیات فارسی)

همایش تجلیل از اهدا کنندگان خون

عکس زیرخاکی و دیده نشده از خواهران مشهور سینمای ایران

بررسی صنایع بدیعی در دیوان ازرقی هروی

فیلم های روز سینمای ایران در سینما سیمرغ بوکان اکران می شوند

جزوه مجموعه زبان و ادبیات فارسی متون نظم (بخش دوم)

بازگشت بازیگر زن مشهور به سینماها با یک فیلم پربازیگر

عامل آشفتگی سینمای ایران از دید یک کارگردان

23 خرداد ماه سالن میلاد نمایشگاه بین المللی تهران میزبان کنسرت نوستالژی فرزاد فرزین بود:

عاشقانه های پرحاشیه ترین بازیگر سینمای ایران /عکس

مسابقه نقد و تحلیل فیلم در فضای مجازی توسط کانون سینماIT

باغ پرتره هنرمندان معاصر در عمارت عین الدوله ساخته می شود

عکس/ خوش و بش صمیمی پژمان بازغی با راکی سینمای ایران

نمایشگاه گروهی نقاشی خط در شاهرود افتتاح شد

صحبت های علی نصیریان درباره شایعه بازنشستگی اش + ویدئو

«ما همه با هم هستیم» اصلاً سیاسی نیست، فیلم ضد مردمی است

ماهیانه یک میلیارد تومان دستمزد برای بازیگر معروف به «نفروش»! + جزییات

جزییاتی تازه از اتهام تجاوز جنسی نیمار + فیلم

رویکرد هنری به قرآن متمایز باشد/ اهداف جشنواره فیلم 114 ثانیه ای مبین

فرانکو زفیرلی، کارگردان سرشناس ایتالیایی، در 96 سالگی درگذشت

واکنش اینستاگرامی نگار جواهریان به کسانی که به او فحش می دهند! +فیلم

مافیای تئاتر نسل جوان را دلسرد کرده است/روابط و لابی مثل سرطان نفس تئاتر را گرفته است

مردم احساس نکنند که هنر برای قشرهای خاص است /باید محیط زیست را جدی تر بگیریم

اعلام فراخوان مسابقه تهیه کلیپ تصویری جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان

جوانی مأموران امنیتی سریال «گاندو» برای من هم جذاب است

هدایای پوتین به رییس جمهور چین در سالروز تولدش +فیلم

ساناز کریمی درگذشت

ذره بین به کسی بر نخوره

قربانی شدن فرهنگ وحقوق مردم به خاطر هیولا های عظیم شهرسازی (گفت وگو با عبدالحمید نقره کار، مدیر قطب معماری اسلامی)

قربانی شدن فرهنگ وحقوق مردم به خاطر هیولا های عظیم شهرسازی (گفت وگو با عبدالحمید نقره کار، مدیر قطب معماری اسلامی)