مطالب مرتبط:
بازخوانی خسارات اقتصادی اظهارات جنجالی ظریف در 5 سال اخیر
فارس گزارش می دهد بازخوانی خسارات اقتصادی اظهارات جنجالی ظریف در 5 سال اخیر
خسارات اقتصادی اظهارات جنجالی ظریف در 5 سال اخیر
جزییات برنامه آل سعود برای ترور سردار سلیمانی/ واگذاری بنگاه های اقتصادی تا پایان سال 98/ احتمال افزایش تولید نفت ایران در ماه نوامبر/ تکذیب ماجرای اعدام 22 نفر در اهواز/ عصبانیت پمپئو از اظهارات ظریف
واکنش میرسلیم به اظهارات جنجالی ظریف
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 آذر 1397 ساعت 11:552018-11-26سياسي

بازخوانی خسارات اقتصادی اظهارات جنجالی ظریف در 5 سال اخیر


وجود نداشتن کلمه تعلیق در متن برجام،صفر شدن صادرات نفت در صورت نبود برجام،از بین نرفتن قراردادهای پسابرجامی با بازگشت تحریم ها و پولشویی گسترده در ایران، - بازخوانی خسارات اقتصادی اظهارات جنجالی ظریف در 5 سال اخیر " وجود نداشتن کلمه تعلیق در متن برجام،صفر شدن صادرات نفت در صورت نبود برجام،از بین نرفتن قراردادهای پسابرجامی با بازگشت تحریم ها و پولشویی گسترده در ایران، از جمله اظهارات غیرکارشناسی ظریف هست که هزینه سنگینی برای کشورمان داشته است.

: در روزهای ابتدایی دولت یازدهم که حسن روحانی در حال تشکیل کابینه دولت خود بود و نام محمدجواد ظریف به عنوان وزیر خارجه مطرح شد، بسیاری از رسانه ها و افراد حامی دولت، اظهارات فراوانی درباره تخصص دیپلماتیک و تسلطش بر زبان انگلیسی داشتند تا بتوانند نمایندگان مجلس را راضی کنند و ظریف بتواند رای اعتماد لازم را کسب کند.

با این وجود، در پنج سال اخیر که ظریف سکان دار دستگاه دیپلماسی کشور بوده است، وی بعضا اظهارات غیرکارشناسی در حوزه های دیپلماسی و تحریم داشته که برای کشورمان گران تمام شده است.

در این گزارش مروری بر برخی از این اظهارات ظریف و تبعات اقتصادی آن برای کشور داریم: 1- کلمه تعلیق در متن برجام نیامده است همزمان با بررسی متن برجام در مجلس و در تاریخ 30 تیرماه 94، ظریف در صحن علنی مجلس ادعا کرد که در هیچ کجای برجام، کلمه تعلیق نیامده است و تحریم ها لغو خواهند شد.

* واقعیت چه بود؟ دقایقی بعد از این اظهارات وزیر امورخارجه مشخص شد که متاسفانه وی متن برجام را کامل نخوانده یا حداقل با دقت نخوانده است.

احمد توکلی، نماینده دوره نهم مجلس درباره این موضوع گفت: سه شنبه 30 تیر آقای دکتر ظریف به مجلس آمد .

با کمال تعجب وزیر محترم گفت: اصلا تعلیق هیچ جا نیامده، در هیچ جای برجام تعلیق نیامده، هر کس تعلیق ترجمه کرده اشتباه کرده، هیچ جای برجام تعلیق نیامده.

کلمه تعلیق وجود ندارد.

لغو کرد .

لغو، تمام شد .

من کلمه انگلیسی suspend را در متن برجام با ماژیک برجسته کردم .

آقای دکتر ظریف در واکنش گفت من ندیده بودم! عذر بدتر از گناه .

* خسارت های دیدگاه غیرکارشناسی ظریف درباره متن برجام این نخواندن دقیق متن برجام توسط ظریف باعث شد که کشورمان به بسیاری از اهداف خود در مذاکرات هسته ای دست نیابد و صرفا شاهد تعلیق ناقص بخشی از تحریم ها باشیم.

2- اگر برجام نبود، فروش نفت به صفر می رسید ظریف در جلسه علنی 23 خردادماه 95 مجلس در دفاع از دستاوردهای برجام گفت: بر طبق شرایط گذشته اگر تحریم های نفتی ایران افزایش پیدا می کرد، امروز جمهوری اسلامی فروش نفتش به کمتر از 200 هزار بشکه رسیده بود و در آینده نزدیک به صفر می رسید .

* واقعیت چه بود؟ با وجود این که آمریکا سعی می کرد فروش نفت ایران را کاهش دهد، اما آمار و ارقام نشان می دهد که در این کار موفق نبوده است.

براساس داده های آژانس بین المللی انرژی EIA در مدت یک سال و نیم قبل از اجرای توافق ژنو، یعنی از تیرماه 91 تا دی ماه 92، فروش نفت ایران به صورت میانگین در حدود 1.

1 تا 1.

2 میلیون بشکه در روز و ثابت بوده و روند کاهشی نداشته است.

نگاهی به آمارهای رسمی وزارت نفت در ترازنامه هیدروکربوری هم نشان می دهد میزان متوسط صادرات نفت ایران در سال های 91 و 92 حدود 1 تا 1.

1 میلیون بشکه در روز بوده است.

در واقع، آمارهای مربوط به فروش نفت کشور به خوبی نشان دهنده شکست تحریم آمریکا برای به صفر رساندن فروش نفت ایران یا تداوم کاهش فروش بوده است و پیش از توافق ژنو (که در سال 2014 اجرایی شد) تحریم فروش نفت ایران شکست خورده بود.

*خسارت های دیدگاه غیرکارشناسی ظریف درباره آثار تحریم های نفتی بنابراین تصور ظریف درباره به صفر رسیدن میزان فروش نفت در صورت عدم اجرای برجام، اشتباه است.

این تصور اشتباه، تبعاتی داشت که در همان زمان و در توافق ژنو نمود پیدا کرد.

در این شرایط، انجام وقفه در تلاش ها برای کاهش بیشتر فروش نفت خام ایران، به نحوی که مشتریان فعلی ایران بتوانند میانگین میزان فعلی از نفت خام شان را خریداری نمایند به عنوان امتیاز در متن برنامه مشترک اقدام (توافق ژنو) گنجانده شد.

در واقع این بند حفظ وضعیت موجود صادرات نفت را به مثابه امتیاز به ایران عرضه کرده است.

به عبارت گویاتر اصل بندی که به عنوان امتیاز به ایران داده شد، اساسا امتیاز نبوده و در واقع روغن ریخته نذر امامزاده شده است.

3- قراردادهای پسا برجامی با بازگشت تحریم ها، از بین نمی روند یکی دیگر از مواضع غیرکارشناسانه ای که ظریف در دوران بررسی و تصمیم گیری درباره برجام اتخاذ کرد، مربوط به قراردادهای پسابرجامی است.

وزیر امور خارجه در نشست بررسی برجام در شورای راهبردی روابط خارجی در تاریخ 13 مردادماه 94 گفت: در صورت بازگشت پذیری، توافقات باقی خواهد ماند و کسی نمی تواند مانع آن شود .

وزیر امورخارجه درباره احتمال بازگشت پذیری تحریم ها نیز در این جلسه، اظهار داشت: اعمال این تحریم ها ده سال طول کشیده تا جا افتاده است.

به طور مثال تحریم های نفتی علیه ایران در شروع، یک فرصت شش ماهه برای اجرای آن در نظر گرفته شد.

پس با شرایط ایجاد شده بعد از برجام بازگشت این تحریم ها بیش از ده سال طول خواهد کشید .

*واقعیت چه بود؟ این ادعاها در حالی مطرح شد که بند 37 برجام که موضوع عطف به ماسبق نشدن در آن مطرح شده، تحریم های آمریکا را شامل نشده است و تنها شامل تحریم های قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل می شود.

وزارت خزانه داری آمریکا نیز در تاریخ 25 آذر 95 یعنی حدود یک سال پس از اجرای برجام به همه ابهامات درباره بند 37 برجام خاتمه داد و رسما اعلام کرد که بازگشت تحریم های آمریکا (Snap Back) همه قراردادهای اقتصادی را شامل می شود.

*خسارت های دیدگاه غیرکارشناسی ظریف درباره قراردادهای پسابرجامی اما بعد از این اعلام نظر رسمی وزارت خزانه داری آمریکا، هیچ گونه اعتراضی به این مساله از سوی ایران صورت نگرفت.

بر اساس همین دیدگاه غیرکارشناسی ظریف، قراردادهای اقتصادی که در پسابرجام امضا شد، فاقد قیدهای محکم حقوقی برای جلوگیری از خروج شرکت های خارجی در صورت بازگشت تحریم های آمریکا بود.

قرارداد توتال، قرارداد های خودروسازان با فرانسوی ها و دیگر قراردادهای مختلف اقتصادی از جمله اینهاست.

در نتیجه شاهد آن هستیم که بعد از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم­های این کشور علیه ایران، اکثر این شرکت ها مانند توتال، پژو-ستروئن و رنو که عمدتا فرانسوی بودند، ایران را ترک کردند تا عملا اثبات شود که دیدگاه وزیر امور خارجه درباره مصون بودن قراردادهای پسابرجامی از تحریم ها، تا چه میزان غیرواقعی و غیرکارشناسی بوده است.

4- پولشویی گسترده در ایران آخرین اظهار نظر غیرکارشناسی و جنجالی ظریف مربوط به موضوع FATF می شود.

وزیر امور خارجه در مصاحبه با سایت خبرآنلاین در تاریخ 21 آبان ماه امسال با اشاره به مخالفت ها با تصویب لوایح مرتبط با FATF گفت: بالاخره پولشویی یک واقعیت در کشور ماست و خیلی ها از پولشویی منفعت می برند.

من نمی خواهم این پولشویی را به جایی نسبت دهم؛ اما جاهایی که هزاران میلیارد پولشویی می کنند حتما آنقدر توان مالی دارند که ده ها و صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی کنند.

با این وضعیت ما نمی توانیم با فضا سازی ها مقابله کنیم.

کسانی که یک قلم معامله شان ممکن است 30 هزار میلیارد باشد فضاسازی کرده اند.

آنها می توانند بودجه وزارت خارجه را هزینه یک قلم فضا سازی شان کنند .

* خسارت های دیدگاه غیرکارشناسی ظریف درباره پولشویی آخرین اظهار نظر غیرکارشناسی و جنجالی ظریف مربوط به موضوع FATF می شود.

وزیر امور خارجه در مصاحبه با سایت خبرآنلاین در تاریخ 21 آبان ماه امسال با اشاره به مخالفت ها با تصویب لوایح مرتبط با FATF گفت: بالاخره پولشویی یک واقعیت در کشور ماست و خیلی ها از پولشویی منفعت می برند.

من نمی خواهم این پولشویی را به جایی نسبت دهم؛ اما جاهایی که هزاران میلیارد پولشویی می کنند حتما آنقدر توان مالی دارند که ده ها و صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی کنند.

با این وضعیت ما نمی توانیم با فضا سازی ها مقابله کنیم.

کسانی که یک قلم معامله شان ممکن است 30 هزار میلیارد باشد فضاسازی کرده اند.

آنها می توانند بودجه وزارت خارجه را هزینه یک قلم فضا سازی شان کنند .

اظهارات وزیر امور خارجه که در راستای افزایش فشار بر مجامع تصمیم گیر کشور برای تسریع در تصویب لوایح الحاق ایران به کنوانسیون های مرتبط با FATF مطرح شده بود، خسارات زیر را برای کشورمان به دنبال دارد: الف- این اظهارات ظریف موجب سوءاستفاده شدید خارجی ها و نهایتا افزایش فشارهای خارجی برای اجرای دستورات FATF توسط کشورمان خواهد شد.

بدین صورت که FATF از این به بعد برای تحت فشار قرار دادن ایران جهت اجرای کامل برنامه اقدام، به این اظهارات ظریف استناد خواهد کرد تا ثابت کند که در ایران پولشویی گسترده انجام می شود.

در نتیجه، ایران دست برتر را در مذاکرات FATF از دست خواهد داد.

به عبارت دیگر، این اظهارات غیرکارشناسی ظریف، منجر به تضعیف تیم مذاکره کننده با FATF خواهد شد.

در واقع، حتی اگر فرض کنیم اظهارات وزیر امور خارجه درباره پولشویی گسترده در کشور صحت داشته باشد و وی مدارک لازم برای اثبات این موضوع را دارد، ضرورت داشت ظریف این موضوع را با مسئولان مربوطه مطرح می کرد و در رسانه ها بیان نمی کرد.

ب- رویکرد غیرکارشناسانه دیگری که ظریف در موضوع FATF دارد این است که به تصور او می توان با اعطای امتیازات و تعهدات خارجی، با فساد و پولشویی در کشور مبارزه کرد.

این در حالی است که اگر دولت برای مبارزه با فساد و پولشویی به طرف خارجی تعهدی بدهد، نه تنها به این مقصود نخواهد رسید، بلکه اصولاً مسئله دولت از مبارزه با پولشویی به پاسخگویی به مطالبات خارجی تغییر خواهد یافت.

اگر دولت اراده واقعی و درونی برای مبارزه با فساد و پولشویی دارد، باید از قوانین و ساختارهای داخلی مانند قانون چک، مالیات بر عایدی سرمایه، اجرای قانون داخلی مبارزه با پولشویی برای این امر استفاده کند تا نتیجه بگیرد.

در مجموع و همانطور که اشاره شد، محمدجواد ظریف به عنوان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در مقاطعی خاص و حساس اظهارات مهمی داشته که از نظر فنی و کارشناسی، نادرست بوده است.

این روند در موضوع برجام وجود داشت و متاسفانه خسارات اقتصادی سنگینی را به کشور تحمیل کرد.

اظهارات اخیر وی درباره وجود پولشویی گسترده در ایران هم از این جنس است که تبعات خود را در مذاکرات آینده مقامات کشورمان با FATF نشان خواهد داد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری فارس ، تاریخ انتشار: 5 آذر 1397 ، کدخبر: 13970903001115 ، www.

farsnews.

com‏
کلید واژه ها: ظریف - تعلیق - تحریم - مجلس - اقتصادی - کشور - صادرات نفت - دیپلماسی - ایران - مذاکرات هسته ای - پولشویی - انگلیسی - نمایندگان مجلس - وزیر امورخارجه - محمدجواد ظریف - دولت - صادرات - وزیر - زبان انگلیسی - مذاکرات هسته - دولت یازدهم - کابینه دولت - خارجه - رای اعتماد - وزیر خارجه - حسن روحانی - صورت - دکتر - فروش نفت - مذاکرات

آخرین اخبار سرویس:
نیروی هوایی از آمادگی مطلوبی برخوردار است

فهرست نهایی پژوهش های دینی منتخب در دبیرخانه دین پژوهان منتشر شد

سفر وزیر خارجه عمان به تهران

مقررات و فراخوان سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان منتشر شد

شهرک صنعتی آق قلا دو ماه پس از سیل

پاورپوینت ارزیابی با رویکرد توانمندسازی کارکنان

گذار دهه شصتی ها از سن ازدواج و فرزندآوری

گذار دهه شصتی ها از سن ازدواج و فرزندآوری/شرط ثبت ازدواج دختران زیر 13 سال

رییس قوه قضاییه: از اطاله دادرسی و مراجعات مکرر و بی اثر مردم جلوگیری شود/ باید بتوانیم امور را به موقع، به روز، دقیق، مستند به قانون، بر مبنای حق و عدل و بدون نفوذ پذیری از هیچ فرد و نهادی انجام دهیم

قاضی مسعودی مقام: حکم پرونده هدایتی صادر شده و به اطلاع سخنگوی قوه قضاییه رسیده است

هیچگاه نباید از دشمن تقاضای صلح و سازش داشته باشید

پاکسازی حریم رودخانه ها از سازه های غیرمجاز دولتی آغاز شود

مجری جشن رمضان تغییر کرد/ برای تغییر از کسی دستور نگرفتیم

26 دانشگاه ایران در جمع 963 دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند

دیدار وزیر امور خارجه عمان با ظریف

افتتاح نمایشگاه قرآن کریم در اراک

تاکید بر ادامه مبارزه با ملخ در جنوب کرمان با وجود کمبودها

124 کیلومتر باند دوم در خراسان جنوبی به بهره برداری رسید

وزیر خارجه عمان وارد تهران شد

ارسال 5 پرونده میراث ناملموس به یونسکو

امکان دسترسی عموم به باغ 50 هکتاری منظریه را فراهم آورید

ضیافت رمضان

بازدید رییس کل محاکم تهران از مجتمع قضایی کارکنان دولت

رایزنی ظریف و وزیر خارجه عمان در تهران

اختصاص یک مدخل از دانش نامه دفاع مقدس لرستان به آموزش و پرورش

آیت الله سبحانی:مملکتی که جهل در آن حاکم باشد، عقب افتاده می شود

بررسی طرح قانون خدمت وظیفه عمومی در کمیسیون امنیت ملی مجلس

ضرورت گرایش جشنواره ملی «حرکت» به سمت کارآفرینی و تخصص گرایی

دیدار وزیر خارجه عمان با ظریف در تهران

83 هزار نفر در بسیج ملی کنترل فشار خون ساوه غربالگری می شوند

550 کانون فرهنگی در مساجد استان اردبیل فعال است

حضور مشاوران جایکا در منطقه آزاد ماکو

کاشت نهال در موزه مردم شناسی خلیج فارس بندرعباس به مناسبت هفته میراث فرهنگی

ادامه زد و خورد در مجلس افغانستان+ عکس

صومعه سرا ظرفیت گردشگری تاریخی و سلامت را داراست

دستگاه های برتر ستاد خدمات سفر 98 کهگیلویه و بویراحمد تجلیل شدند

موزه ها اشاعه گر فرهنگ ملل هستند

نقش روابط عمومی در تعالی سازمان

آیین گرامیداشت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی در استان گلستان برگزار شد

استقبال میراث فرهنگی تهران از پیشنهاد مشارکت شهرداری در مرمت پل کن

توزیع 100 هزار قرص نان صلواتی در شیراز

افتتاح اقامتگاه بوم گردی در روستای فروتقه کاشمر

روابط عمومی ها باید به سمت ماشینی شدن حرکت کنند

زمان اعلام نتیجه آزمون دستیار تخصصی مشخص شد

اعلام جزییات مراسم لیالی قدر در حرم مطهر امام راحل

طرح «313 شهید 313 کلاس» در مدارس مهریز اجرا می شود

نمی توان با سخنرانی در مقابل پیر شدن جامعه ایستاد/لزوم حمایت مدیران از خانواده های بی بضاعت

«کمیته توزیع کاغذ مطبوعات» تشکیل شد

استخدام نیروی خانم جهت لیدر و امور گردشگری در مشهد

گذار دهه شصتی ها از سن ازدواج و فرزندآوری

مبانی نظری و پیشینه تحقیق جهانگردی و گردشگری

استعفای رسمی حیدری از شرکت در انتخابات فدراسیون کشتی

استخدام مهندس معماری و مهندس برق در مهندسین مشاور-خوزستان

پاورپوینت ارکان جهت ساز راهبردی

پای برج هایی که با زلزله می لرزد

«بازی تاج و تخت» در آخرین قسمت هم گاف داد/ عکس

نقش مهم عشایر در مقابله با جنگ اقتصادی دشمن + فیلم

استخدام مسئول دفتر خانم مسلط به آفیس و زبان انگلیسی در تهران

باید سناریوهای دشمن را در نظر بگیریم

افتتاح مجموعه قلمزنی نقره در باغ نگارستان

مراسم روز ملی اهدای عضو

وزیر خارجه عمان وارد تهران شد

پایان انتظار 60 ساله برای قربانیان اسیدپاشی

سازمان ملل خواستار مبارزه با فساد در افغانستان شد

گزارش تفریغ بودجه سال 96 کل کشور با حضور رییس دیوان محاسبات بررسی شد

گزارش اسناد امنیتی و نظامی آمریکا در سال 2019 بررسی شد

پایان انتظار 60 ساله برای قربانیان اسیدپاشی

تحلیلی بر مفهوم آسیب اجتماعی و نظریه های آسیب شناسی

واکاوی دلایل تشدید شکاف میان ترامپ و بولتون

آزادسازی خرمشهر نشانه مقاومت و جهاد واقعی در مقابل استکبار بود

تجلیل از خانواده های 43 شهید عملیات بیت المقدس در آذربایجان غربی

مرجع قیمت گذاری خودرو مشخص شد

دموکراسی با انتخابات معنا پیدا می کند

خرید آپارتمان در جردن ، انتخابی مناسب و دلخواه!

عکس های دیدنی روز

پاسخ ظریف به ترامپ: هرگز یک ایرانی را تهدید نکن!

تکامل انسان در تفکر ملاصدرا، متأثر از قرآن است

مجری شبکه پنج برکنار شد!

پاورپوینت برنامه ریزی مدیریت استراتژیک

لعن به معنی دوری از رحمت خدا است

استخدام شرکت فارس قالب جهت همکاری در شیراز

اطلاعیه در خصوص صدور احکام و افزایش حقوق فرهنگیان سال 1398

مبانی نظری و پیشینه تحقیق مشتری، مشتری گرایی و رضایت مشتری

فیروزآبادی: شیوع اخبار جعلی در فضای مجازی، زمینه ساز بحران اجتماعی و نسلی است

اقدام وزارت اقتصاد در دعوت از مشاوران خارجی برای اصلاح ساختار بودجه

چرا هر کالایی را که صادر می کنیم در کشور گران می شود؟

رییسی: در قضیه برخورد با فساد هیچ خط قرمزی نداریم

گزارش اسناد امنیتی و نظامی آمریکا در سال 2019 بررسی شد

توسعه محصولات دانش بنیان در حوزه آب کلید خورد

دیدار وزیر خارجه عمان با ظریف

استخدام مسئول دفتر مسلط به آفیس و زبان انگلیسی در تهران

مجتبی آمد...

نظر سنجی ها از انتخابات پارلمانی هند

آغاز تبلیغات جو بایدن با حمله به ترامپ

مرور مهمترین اخبار بین الملل دوشنبه 30 اردیبهشت ماه 1398

سردار جلالی: سیاست آمریکایی ها ورود به جنگ نظامی با ایران نخواهد بود

سفر وزیر خارجه عمان به تهران

توسعه محور شرق از اولویت های راهبردی است

گزارش تفریغ بودجه سال 96 کل کشور با حضور رییس دیوان محاسبات بررسی شد

51 زندانی جرائم غیر عمد جهرم نیازمند حمایت خیران هستند

بازخوانی خسارات اقتصادی اظهارات جنجالی ظریف در 5 سال اخیر

بازخوانی خسارات اقتصادی اظهارات جنجالی ظریف در 5 سال اخیر