مطالب مرتبط:
مدعیان پولشویی گسترده اگر سند نیاورند، باید محاکمه شوند
مدعیان پولشویی گسترده اگر سند نیاورند، باید محاکمه شوند/ افترا بدون ارائه سند و مدرک در قانون جرم انگاری شده 
مدعیان سهم 50 درصدی از خزر سند بیاورند/ برجام؛ از پیوست های احتمالی تا امتیازات خاص/ تبریک ظریف به مقاومت/ خوشحالی شرم آور ترامپ/ دانشمندی که حق الزحمه نگرفت
مدعیان پولشویی گسترده، اگر سند نیاورند باید محاکمه شوند
مدعیان پولشویی در شهرداری سابق سند ارائه کنند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 آبان 1397 ساعت 22:222018-11-21اقتصادي

مدعیان پولشویی کلان سند بیاورند


جعفری دولت آبادی به روشنگری در رابطه با اجرای حکم وحید مظلومین و محمد اسماعیل قاسمی دو محکوم اقتصادی که به جرم افساد فی الارض از طریق تشکیل شبکه فساد، - جعفری دولت آبادی: مدعیان پولشویی کلان سند بیاورند جعفری دولت آبادی به روشنگری در رابطه با اجرای حکم وحید مظلومین و محمد اسماعیل قاسمی دو محکوم اقتصادی که به جرم افساد فی الارض از طریق تشکیل شبکه فساد، اخلال در نظام ارزی و پولی کشور با انجام معاملات غیرقانونی، غیرمجاز و قاچاق عمده و کلان ارز، حکم اعدام و ضبط اموال ناشی از جرم برای آن ها صادر شده بود، پرداخت.

گسترش نیوز: نشست بررسی جرائم مالیاتی روز شنبه 26 آبان ماه با حضور تقوی نژاد رییس سازمان امور مالیاتی، تعدادی از معاونین دادستان و بازپرسان شعب ویژه و برخی مدیران سازمان امور مالیاتی به ریاست دکتر جعفری دولت آبادی برگزار شد.

وی هدف از برگزاری این نشست را همکاری سازمان امور مالیاتی و دادستانی تهران در مبارزه با فساد اعلام و تاکید کرد: پس از تشکیل پرونده های اخلال در نظام اقتصادی، مشخص شد اکثر متهمانی که فعالیت های تجاری انجام می دهند، مالیات نمی پردازند.

عزم قوه قضاییه در مبارزه با فساد جدی است دادستان تهران به روشنگری در رابطه با اجرای حکم وحید مظلومین و محمد اسماعیل قاسمی دو محکوم اقتصادی که به جرم افساد فی الارض از طریق تشکیل شبکه فساد، اخلال در نظام ارزی و پولی کشور با انجام معاملات غیرقانونی، غیرمجاز و قاچاق عمده و کلان ارز، حکم اعدام و ضبط اموال ناشی از جرم برای آن ها صادر شده بود، پرداخت و با اشاره به واکنش های متفاوت در این زمینه اظهار داشت: این که معاندین نظام با احکام صادره مخالفت کنند، موضوعی دور از انتظار نیست؛ اما عده ای در داخل کشور مواضع متفاوتی در قبال آن گرفته و بیشترین ایرادی که وارد کردند این بود که چرا با عوامل اصلی و زمینه ساز این فساد برخورد نمی شود.

جعفری دولت آبادی با رد این ادعا که در این پرونده به اتهامات افراد اصلی رسیدگی نشده است، گفت: وحید مظلومین و همدستش از متهمان اصلی و از عوامل مهم اخلال در بودند.

نقش قضات دادسرا و شعب ویژه در پرونده شبکه مظلومین که با دقت و قاطعیت و به صورت فوق العاده رسیدگی کرده اند، نشان داد که عزم قوه قضاییه در مبارزه با فساد جدی است.

وی از اقدامات پلیس در رابطه با دستگیری اعضای باند وحید مظلومین و انجام تحقیقات در پرونده های اقتصادی قدردانی کرد.

فلسفه تشکیل شعب ویژه: سرعت، دقت و قاطعیت جعفری دولت آبادی با اشاره به فلسفه تشکیل شعب ویژه بیان داشت: شعب ویژه در تیرماه سال جاری، با هدف اعمال سرعت، دقت و قاطعیت در رسیدگی در پرونده های فساد تشکیل شد و اعلام گردید که این بار هشدارها جدی است و برخوردها سریع و دقیق و قاطع خواهد بود و منظور از قاطعیت نیز اجرای احکام صادره است.

وی با اشاره به حذف مواعد رسیدگی در استجازه ای که از مقام معظم رهبری اخذ شد، گفت: وقتی مواعد رسیدگی کاهش یافت یا حذف شد، سرعت رسیدگی و قاطعیت احکام صادره نسبت به گذشته بیشتر شد؛ بنابراین احکام صادره در غیر از احکام اعدام، قطعی و قابل اجرا است و در حال حاضر نیز احکام صادره در خصوص 48 نفر از محکومان مرتبط با پرونده های ارزی و گران فروشی کلان تلفن های همراه در حال اجرا است.

انتقاد از مقاومت دولت ها در مقابل تعقیب مسؤولان بانک مرکزی دادستان تهران با اشاره به این که در پرونده های اخیر اقتصادی در حوزه مدیران هم پرونده های جداگانه تشکیل شده است، به مقاومت دولت ها در تعقیب قضایی مسؤولان بانک مرکزی اشاره کرد و توضیح داد: همواره در رابطه با تعقیب قضایی مسؤولان بانک مرکزی مشکلاتی وجود داشته است؛ و علت آن به تصمیمات دولت ها در مورد سیاست های اقتصادی و پولی کشور برمی گردد؛ همان طور که در جریان مشکلات ارزی سال 91 هم پرونده ای برای برخی مسؤولین وقت بانک مرکزی تشکیل شد و برخی مسؤولین وقت بانک مرکزی احضار شدند و افرادی مثل برادران روزچنگ شناسایی و تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند که پس از رسیدگی و صدور حکم، در حال حاضر دوران محکومیت خود را سپری می کنند.

وی با بیان این که در سال جاری دستگاه قضایی جلوتر رفته و مدیرانی از بانک مرکزی را تحت پیگرد قضایی قرار داده است، یادآور شد: در سال 91، چهل فقره پرونده ارزی تشکیل شد، ولی متهمان پرونده های ارزی آن سال در محاکم تبرئه شدند؛ چراکه فضای مطالبه گری امروز وجود نداشت، ولی این بار موج مطالبه و مبارزه با فساد افزایش یافته و همکاری و هماهنگی دستگاه ها بیشتر شده و قوه قضاییه نیز بر اساس استجازه اخذ شده از مقام معظم رهبری اقدامات زیادی انجام داده است.

ضرورت استعلام از سازمان امور مالیاتی برای دادن وام های کلان جعفری دولت آبادی با تاکید بر امتیازات و نوآوری های قانون مالیات های مستقیم مصوب 1394 دو نکته را مورد توجه قرار داد و با اشاره به نقش برخی مواد این قانون در جلوگیری از فرار مالیاتی گفت: بر اساس این قانون تمدید کارت بازرگانی یا اعطای تسهیلات توسط بانک ها منوط به تسویه بدهی مالیاتی است، ولی امروز این اقدام انجام نمی شود.

وی با انتقاد از این موضوع گفت: بانک ها برای اعطای وام های کلان، خود را مکلف به استعلام از سازمان امور مالیاتی نمی دانند، در حالی که طبق ماده 186 قانون برای اعطای تسهیلات یا تمدید کارت بازرگانی یا پروانه کسب یا کار اشخاص حقیقی و حقوقی باید استعلام مالیاتی صورت گیرد و یکی از دلایلی که دارندگان کارت بازرگانی و گیرندگان وام های کلان با خاطری آسوده به اقدامات خود ادامه می دهند، این است که از سازمان مالیاتی استعلام صورت نمی گیرد.

وی در بیان نکته دوم اعلام کرد: مطابق تبصره ی سوم ماده ی 187 قانون مذکور، از آنجایی که بخش عمده ای از جابجایی اموال منقول و غیر منقول و حقوق مالی اشخاص حقوقی و حقیقی از طریق اسناد وکالتی صورت می گیرد، دفاتر اسناد رسمی مکلف هستند یک نسخه از وکالت های بلاعزل را برای سازمان امور مالیاتی ارسال نمایند.

فرار مالیاتی در قالب تشکیل شرکت های صوری انجام می گیرد دادستان تهران با اشاره به این که فرار مالیاتی در قالب تشکیل شرکت های صوری، جعلی و استفاده از کارت های بازرگانی شکل می گیرد، اظهار داشت: متهمان پرونده های اقتصادی با استفاده از این بستر ورود می کنند و در ادامه افراد ضعیفی دستگیر می شوند که مصداق بارز آن در پرونده سوء استفاده از کارت های ملی اشخاص در جرایم ارزی اخیر بود.

در این پرونده کارت های ملی افراد ضعیف در اختیار صرافان و دلالان قرار گرفت و وجوه به نام دارندگان کارت های ملی و حساب های بانکی جابجا می شد، اما برندگان واقعی، دلالان و صرافانی بودند که هویت خود را پنهان کردند و با بررسی موضوع مشخص شد حداکثر تا 500 هزار تومان به صاحبان این کارت ها داده شده است.

سازمان امور مالیاتی در خصوص فرار مالیاتی مطالبه گری نماید دادستان تهران خاطر نشان کرد: سازمان امور مالیاتی باید در خصوص فرار مالیاتی از طریق ایجاد شرکت های صوری و سوء استفاده از کارت های بازرگانی، نقش مطالبه گری داشته باشد و اگر گزارش تخلفی دریافت کرد، به دادستانی تهران منعکس نماید.

جعفری دولت آبادی با اشاره به این که برای مبارزه با فرار مالیاتی نیازمند همکاری وسیع دستگاه ها به ویژه بانک ها هستیم، گفت: اگر از فرار مالیاتی جلوگیری نشود نتیجه این خواهد شد که فقط افراد ضعیف ملزم به پرداخت مالیات می شوند و رانت خواران، گردن کلفت ها و مفسدان اقتصادی که درآمدهای نامشروع دارند، مالیات پرداخت نخواهند کرد.

وی با اعلام آمادگی نسبت به همکاری با سازمان امور مالیاتی، خاطرنشان کرد: اگر مردم احساس کنند سازمان امور مالیاتی به سراغ مفسدان اقتصادی می رود همکاری بیشتری خواهند کرد.

ضرورت استفاده از ظرفیت مردمی در مبارزه با فرار مالیاتی استفاده از ظرفیت های مردمی نکته دیگری بود که مورد توجه دادستان تهران قرار گرفت و تاکید شد: اگر هم استفاده شده، محسوس نمی باشد.

جعفری دولت آبادی در رابطه با مبارزه با پولشویی، از این جرم به عنوان مادر جرایم یاد کرد و افزود: این که مرکز مبارزه با پولشویی در وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف شده موارد را گزارش کند، به معنای آن نیست که سازمان ها و دستگاه های دیگر مکلف نیستند به دادستانی گزارش دهند.

وی با تاکید بر این که دادستانی به گزارش سایت قطره و به نقل ازهایی که در این زمینه واصل شود رسیدگی می کند، خطاب به افراد، مقامات و مسؤولین کشور اعلام کرد که اگر اطلاعاتی از موارد پولشویی دارند موضوع را به همراه مستندات به دادستانی تهران اعلام نمایند.

دادستان تهران تاکید کرد: هیچ مانعی برای رسیدگی به پولشویی در کشور وجود ندارد، اما موارد پولشویی کم گزارش می شود و یا مواردی اعلام می شود که فاقد ادله و مستندات است.

دادستانی از افراد و مقاماتی که مدعی پولشویی کلان در کشور هستند می خواهد موارد را به همراه مستندات به دادستانی تهران اعلام کنند تا بررسی و اقدام شود.

پیشگیری از جرایم مالیاتی در اولویت قرار گیرد جعفری دولت آبادی با اشاره به لزوم پیشگیری از جرایم مالیاتی، تاکید کرد: سازمان امور مالیاتی از تشکیل شرکت های صوری که شمار آن حسب اعلام رییس سازمان مالیاتی تا چهار هزار شرکت می رسد جلوگیری کند و سپس از موانع اخذ مالیات سخن بگوید.

پیشگیری از جرایم مالیاتی و اقدامات پیشگیرانه باید در اولویت قرار گیرد.

وی افزود: حال که مبارزه با فساد سرعت گرفته است، انتظار می رود سازمان امور مالیاتی ظرف 48 ساعت استعلامات به عمل آمده از سوی مقام قضایی را پاسخ دهد.

یکی از الزامات مبارزه با فساد، ارتباط سامانه ای دستگاه های اجرایی است دادستان تهران از متصل نبودن سامانه های ارتباطی دستگاه های اجرایی به یکدیگر گلایه کرد و گفت: ارتباط دستگاه ها در سامانه ها، یکی از الزامات مبارزه با فساد است.

یکی از عللی که مبارزه با فساد معطل می شود، این است که سامانه ها به نقش خود عمل نمی کنند.

البته این مشکل فقط در سامانه سازمان مالیاتی نیست و در سامانه های وزارت صنعت، همتا و در بحث دارو نیز این مشکلات را شاهد هستیم.

وی از بانک ها، شرکت های تجاری و موسسات مالی خواست با دستگاه مالیاتی کشور همکاری کنند تا مبارزه با فساد محقق شود.

جعفری دولت آبادی گفت: در موضوع مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی قوانین و مقررات خوبی تصویب شده، اما عمل به آن ها مهم است و در حال حاضر به برخی از موارد قانونی عمل نمی شود.

برنامه دادسرای تهران برای راه اندازی دادسرای مالیاتی وی با اشاره به همکاری مناسب دادسرای تهران با سازمان امور مالیاتی، افزود: در حوزه قضایی تهران ایجاد دادسرای مالیاتی در دستور کار قرار گرفته و قطعا با تشکیل این دادسرا، پرونده ها با سرعت بیشتری رسیدگی می شود و برای راه اندازی این دادسرا نیازمند همکاری هرچه بیشتر سازمان امور مالیاتی هستیم.

دادستان تهران یکی از الزامات مهم برای مبارزه با فرار مالیاتی را همکاری در بخش ارائه اطلاعات دانست و افزود: در بخش ارز، سکه، خودرو و پرونده های کلان اقتصادی به اطلاعات و مستندات نیاز داریم که به طور مثال فلان وارد کننده خودروهای خارجی چقدر مالیات داده است.

جعفری دولت آبادی افزود: اخذ مالیات باید به گونه ای باشد که ضعفا احساس نکنند مالیات می دهند، اما اغنیا مالیات نمی دهند و باید این معادله به این نحو تغییر یابد که با اعمال قانون، حمایت دادستانی و همکاری دستگاه ها، از اغنیاء هم مالیات گرفته می شود.

وی خاطرنشان کرد: این نگرش تاریخی که مالیات از اغنیا گرفته نمی شود و صرفاً از اقشار ضعیف اخذ می شود باید تغییر کند و اگر مردم مطمئن باشند که برای توسعه شهرها، ایجاد امکانات رفاهی و دسترسی مردم به خدمات بهتر مالیات می دهند، همکاری بیشتری خواهند کرد.

دادستان تهران ابراز امیدواری کرد که دستگاه های اجرایی، بانک ها، شرکت های تجاری و مراکز بزرگ تولیدی با همکاری سازمان مالیاتی و با رعایت محرمانگی اطلاعات، موارد پولشویی و فرار مالیاتی را اعلام کنند تا دادستانی بدون دخالت در وظایف ذاتی دستگاه های دیگر به این موضوعات رسیدگی کند.

منبع: خبرآنلاین  
کلید واژه ها: سازمان امور مالیاتی - فساد - اقتصادی - مالیات - جعفری - دولت - دادستان - رابطه - قوه قضاییه - مبارزه - شبکه - نظام - معاملات - پولشویی - دادستانی تهران - دادستان تهران - کشور - برگزار - متفاوت - محمد - تهران - اعدام - قاچاق - فلسفه - فوق العاده - دستگیری - مدیران - دادسرا - انتظار - واکنش

آخرین اخبار سرویس:
روند پیشرفت طرح انتقال آب سد کوچری به ساوه کند است

دولت برای سرمایه گذاران در مناطق کمتر توسعه یافته بسته های تشویقی ارائه کند

نمایشگاه گردشگری پارس فرصتی برای کسب گردشگران داخلی و خارجی

واکنش ترقی به اظهارات اخیر رییس جمهور: آقای روحانی احساس می کند تنها کسی است که اسلام را می شناسد

فرمانداری که برای خشنودی برخی افراد استعفا داد!

سرانه فعالیت و مصرف فرهنگی ایرانی ها چقدر است؟

استخدام کارشناس حسابداری مالی،کارشناس حسابداری فروش در البرز

استخدام مدیر مالی در شرکت صنایع غذایی بابل آب در مازندران

آغاز ساخت جاده ارتباطی روستا های زیلایی

موافقت با استعفای مدیران 2شغله در صندوق های وزارت تعاون

روند پیشرفت طرح انتقال آب سد کوچری به ساوه کند است

مغز ربات ها به فروش می رسد

صرفه اقتصادی سفر با خرید تور/ لزوم توجه بیشتر به تور های داخلی

روند پیشرفت طرح انتقال آب سد کوچری به ساوه کند است

35 درصد جمعیت بیکار ایران دانش آموختگان هستند

اولین خودرویی که وارد ایران شد! +عکس

استخدام کمک حسابدار و کارمند بازرگانی در شرکت میراث پارسه

استخدام کارمند فروش در گروه بازرگانی آرسام پارت در تهران

روسنفت هم پای خود را از قرارداد 30 میلیارد دلاری ایران کنار کشید

مردم توصیه های امدادی را در زمستان جدی بگیرند

نفس های آخر تالابی که روزگاری مهد زیبایی و حیات بود

طرح های نخبگان باید حل کننده مشکلات امروز جامعه باشد

موافقت با استعفای مدیران دوشغله در صندوق های وزارت کار

رفع تصرف 40 هکتار از اراضی ملی در فارس

طرح های نخبگان باید حل کننده مشکلات امروز جامعه باشد

برگزیده ها

کشتارگاه صنعتی دغدغه دامداران اهری

23 میلیارد ریال وام اشتغال مددجویی در تکاب پرداخت شد

10 روستای تکاب تا پایان امسال گازرسانی می شود

ظرفیت قابل توجه جذب گردشگر درمانی در آذربایجان غربی فراهم می شود

استعفای مدیران 2شغله در صندوق های وزارت تعاون پذیرفته شد

10 روستای تکاب تا پایان امسال گازرسانی می شود

16 هزار سند مالکیت رقبات و موقوفات در آذربایجان غربی صادر شد

1180 خانوار به مستمری بگیران کمیته امداد سردشت اضافه می شود

استعفای مدیران 2شغله در صندوق های وزارت تعاون پذیرفته شد

تولید آخرین نسل پیشرانه درونسوز فولکس تا سال 2040

استخدام دندانپزشک جهت یک مطب خصوصی در سعادت آباد تهران

10 روستای تکاب تا پایان امسال گازرسانی می شود

16 هزار سند مالکیت رقبات و موقوفات در آذربایجان غربی صادر شد

ماجرای برداشت 88 میلیاردی بانک مرکزی از خزانه چه بود؟

1180 خانوار به مستمری بگیران کمیته امداد سردشت اضافه می شود

23 میلیارد ریال وام اشتغال مددجویی در تکاب پرداخت شد

کشتارگاه صنعتی دغدغه دامداران اهری

11 هزار تن کاغذ در اختیار نشریات و مطبوعات قرار می گیرد

خبرهای کوتاه بخش خبری بیست ، 22 آذر + فیلم

امنیت مسیر پیست شمشک تأمین نشود آن را مسدود می کنیم

استخدام کارمند اداری،کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در تهران

35درصد جمعیت بیکار را دانش آموختگان دانشگاه هاتشکیل میدهند

23 میلیارد ریال وام اشتغال مددجویی در تکاب پرداخت شد

افزایش برداشت زعفران در خواف

اختصاص 15 میلیون دلار برای تامین کاغذ ناشران کتاب و مطبوعات

کشتارگاه صنعتی دغدغه دامداران اهری

خشکسالی و نداشتن مجوز دامداری بافت را در معرض تهدید قرار داده است

مرکز معاینه فنی خودروهای سبک در بوکان به بهره برداری رسید

68 فقره پرونده تخلف برای اصناف مهاباد تشکیل شد

تامین 15 میلیون دلار ارز برای تهیه 11 هزار تن کاغذ/ توزیع پنج هزار تن کاغذ بین 400 نفر ناشر

بهره برداری از فاز اول کارخانه فولاد بافت

اعتبارات منابع طبیعی فیروزه افزیش یافت

68 فقره پرونده تخلف برای اصناف مهاباد تشکیل شد

مرکز معاینه فنی خودروهای سبک در بوکان به بهره برداری رسید

نفت سنگین ایران 14 دلار ارزان شد

معرفی توانمندی صادراتی قزوین در نمایشگاه ایران اکسپو

افزایش باسوادی در کشور

پنج شنبه 22 آذر | قیمت سکه در بازار آزاد تهران

خشکسالی و نداشتن مجوز دامداری بافت را در معرض تهدید قرار داده است

کاهش شدید قیمت مسکن تا پایان سال

هشدار بانک مرکزی درباره دلار

11 هزار تن کاغذ در اختیار نشریات و مطبوعات قرار می گیرد

خشکسالی و نداشتن مجوز دامداری بافت را در معرض تهدید قرار داده است

مرکز معاینه فنی خودروهای سبک در بوکان به بهره برداری رسید

تصویب قانون جدید بانک مرکزی

تعداد کشتگان روزانه تصادفات گلستان یک نفر اعلام شد

هزینه خرید گوشی اپل در بازار چقدر است؟

استخدام مسئول خدمات پس از فروش،مدیر داخلی در خراسان رضوی

چه اتفاقی در بازار ارز و سکه افتاده؟

مقاومت سکه علیه ریزش قیمت/رفت و برگشت دلار حول 10هزار تومان

68 فقره پرونده تخلف برای اصناف مهاباد تشکیل شد

قانون جدید بانک مرکزی تصویب شد

چطور بعد از گرانی ؛ خودروسازانی که قطعه نداشتند تحویل فوری می دهند؟

اعتبارات منابع طبیعی فیروزه افزیش یافت

650 میلیارد تومان به تکمیل پروژه های خیرساز و مشارکتی اختصاص یافت

تسهیلات بانکی با کارمزد 2درصد به زندانیان پرداخت می شود

آماده افتتاح بودن 40 هزار واحد مسکن مهر در استان اردبیل

نرخ بیکاری ایثارگران؛ چهار درصد است

ضوابط هیات تعیین و تثبیت قیمتها مرجع تعیین بهای خودرو است

علت تاخیر در ارائه بسته های حمایتی به مردم

گشت های تعزیرات ویژه شب یلدا از 27 آذر راه می افتند

قیمت مسکن باز هم 6.4 درصدزیاد شد؛متوسط نرخ هر متر آپارتمان در تهران 9 میلیون تومان

مشکلات اقتصادی کشور ارتباطی به تحریم ها ندارد

پرداخت تسهیلات به واحدهای کوچک باید تسهیل شود

تسهیلات بانکی با کارمزد 2درصد به زندانیان پرداخت می شود

650 میلیارد تومان به تکمیل پروژه های خیرساز و مشارکتی اختصاص یافت

قیمت انواع محصولات سایپا / 22 آذر 97

قیمت انواع محصولات ایران خودرو / 22 آدر 97

اعتبارات منابع طبیعی فیروزه افزیش یافت

650 میلیارد تومان به تکمیل پروژه های خیرساز و مشارکتی اختصاص یافت

بیماران خاص نیازمند حمایت بیشتر مسئولان

پرداخت تسهیلات به واحدهای کوچک باید تسهیل شود

مشکلات اقتصادی کشور ارتباطی به تحریم ها ندارد

80 درصد زندانیان قبل از ارتکاب جرم شغل مناسب ندارند

مدعیان پولشویی کلان سند بیاورند

مدعیان پولشویی کلان سند بیاورند