مطالب مرتبط:
ارزش معاملات در بورس تهران 73 درصد افزایش یافت
کمک به طرح های توسعه ای و تامین مالی پروژه های بزرگ/ 170 میلیارد تومان ارزش بازار بورس تهران در اختیار هلدینگ ها
ارزش معاملات در بورس تهران 73 درصد افزایش یافت
واگذاری 23 درصد سازه های تبلیغاتی شهر تهران به ارزش 40 میلیارد تومان
بورس تهران رتبه نخست ارزش بازار بورس در جهان را ثبت کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 آبان 1397 ساعت 18:522018-11-21اقتصادي

24 درصد ارزش بورس تهران در اختیار صنعت هلدینگ


مدیرعامل شرکت بورس گفت: ارزش بازار صنعت هلدینگ در بورس تهران در پایان مهرماه امسال حدود 1690 هزار میلیارد ریال است که معادل حدودا 24 درصد ارزش بازار کل بورس را شامل می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازاکوفارس به نقل از تسنیم، علی صحرایی صبح امروز در همایش ملی ارزش آفرینی هلدینگ ها در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی با اشاره به نقش مثبت هلدینگ ها در توسعه بازار سرمایه گفت: یکی از پیشران های اصلی اقتصاد هر کشور بنگاه های اقتصادی هستند که در این بین هلدینگ ها به دلیل اینکه از نظر سرمایه، نیروی کار، ایجاد ارزش افزوده و توان انجام پروژه های بزرگ شرایط مناسب تری دارند، از اهمیت بالاتری برخوردار هستند.

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران وی با اشاره به حضور پر رنگ هلدینگ ها در افق برنامه ششم گفت: در سند برنامه ششم توسعه بر رشد اقتصادی شتابان و پایدا ، بهبود مستمر فضای کسب و کار و تقویت ساختار رقابتی و رقابت پذیری بازارها تاکید شده است.

همچنین در سند سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی رشد بهره وری در اقتصاد با تقویت عوامل تولید، توانمندسازی نیروی کار، تقویت رقابت پذیری اقتصاد تاکید شده است.

وی در توضیح سیاست های اقتصادی کشور در راستای توسعه بنگاه های صنعتی عنوان کرد: سند سیاست های کلی نظام در امور تشویق سرمایه گذاری، بر افزایش بهره وری اقتصاد کشور، اصلاحات ساختاری و مدیریتی و کاهش هزینه مبادلات تاکید دارد.

صحرایی افزود: این سند با هدف توجه به شرکت های مادر تخصصی و نقش بنگاه های اقتصادی به عنوان پیشران اصلی توسعه کشور تهیه شده است.

وی با ابراز امیدواری نسبت به تعامل فعالان بازار و شرکت های هلدینگی در راستای پیشرفت بازار سرمایه عنوان کرد: با توجه به نقش با اهمیت شرکت های هلدینگ در سرمایه گذاری و توسعه شرکت های تحت مدیریت و دارا بودن توان رقابتی، میزان سرمایه، ترکیب نیروی انسانی، تخصیص بهینه منابع، هم افزایی و ایجاد ارزش افزوده، بورس اوراق بهادار تهران امیدوار است با همفکری و تلاش همه فعالان بازار سرمایه و به کمک شرکت های هلدینگ حاضر به توسعه هرچه بیشتر بازارسرمایه و فضای کسب و کار و اقتصاد کشور کمک کنند.

مدیرعامل شرکت بورس تهران در بخش دیگری از سخنانش گفت: برخی از کشـورهای توسعه یافته و درحال توسعه با هدف اصلاح و بازسازی شرکت های دولتی اقدام به ایجاد شرکت های دولتی هلدینگ کرده اند.

وی افزود: دولت ها با تأسیس شرکت های دولتی هلدینگ، مالکیت و وظایف مدیریتی خود را تفکیـک می کنند و با فاصله انـداختن بـین شرکت ها و دولت ها به آنها اجازه می دهند تا آزادی عمل بیشتری داشته باشند.

صحرایی به اصلی ترین انگیزه های دولت برای تأسیس هلدینگ ها اشاره و بیان کرد: اولین انگیزه برای ایجاد یک شرکت هلدینگ، کنترل و هدایت شرکت های دولتی است، زیرا برای دستگاه های دولتی، ارتباط مستقیم با شرکت های متعدد مشکل بوده و اثر بخشی لازم را در پی ندارد؛ دومین انگیزه دولت رونق خصوصی سازی است و فراهم کردن زمینه انتقال شرکت های دولتی به بخش خصوصی از دیگر اهداف تشکیل شرکت های هلدینگ است.

وی از دیگر اهداف دولت در توسعه هلدینگ ها را صرفه جویی های اقتصادی دانست و گفت: تملک شرکت های زیان ده و بازسازی مجدد آنها با هدف رشد و بهبود وضعیت مالی این شرکت ها نیز موضوع بسیار مهمی است که مسبب توسعه هلدینگ ها شده است.

مدیر عامل شرکت بورس تهران با اشاره به مزیت های تاسیس هلدینگ ها بیان کرد: هلدینگ ها از منابع مالی وسیع تری برخوردارند و می توانند در طرح های بزرگ سرمایه گذاری کنند.

از سوی دیگر با توجه به تخصصی بودن در آنها مدیریت سرمایه گذاری صورت می گیرد و این ویژگی مختص هلدینگ هاست که در شرکت های سرمایه گذاری وجود ندارد.

علی صحرایی نقش هلدینگ ها در رشد اقتصادی را بسیار پررنگ دانست و گفت : هلدینگ ها به دلیل اینکه از نظر سرمایه، نیروی کار، ایجاد ارزش افزوده و توان انجام پروژه های بزرگ شرایط مناسب تری دارند از اهمیت بالاتری برخوردارند.

وی با ارائه آماری از نقش هلدینگ ها در بازار سرمایه گفت : هم اکنون تعداد شرکت های پذیرفته شده در صنعت هلدینگ در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران به ترتیب 29 و 5 شرکت است.

هلدینگ های بورسی حدوداً 685 هزار سهامدار دارند.

صحرایی افزود: در بورس اوراق بهادار تهران، به طورکلی 65درصد سرمایه گذاری ها در پنج صنعت محصولات شیمیایی(24درصد )، واسطه گری مالی (14 درصد)، خودرو و ساخت قطعات(8 درصد)، محصولات دارو یی(12 درصد) انبوه سازی و املاک (7درصد) است.

وی ادامه داد: ارزش بازار صنعت هلدینگ در بورس تهران در پایان 97.

07.

30 حدود 1690 هزار میلیارد ریال(169هزار میلیارد تومان) است که معادل حدودا 24 درصد ارزش بازار کل بورس است و در فرابورس ایران نیز ارزش بازار صنعت هلدینگ نسبت به ارزش بازار فرابورس در 7 ماهه نخست سال 97، حدود 7 درصد است.

مدیر عامل شرکت بورس همچنین افزود: ارزش کل معاملات صورت گرفته در صنعت هلدینگ در 7 ماهه نخست سال 97 حدود 99 هزار میلیارد ریال بوده است که 15 درصد ارزش کل معاملات بورس را در برمیگیرد.

این رقم در فرابورس ایران 13.

5 درصد است.

در مجموع از 821.

510 هزار میلیارد ریال ارزش معاملات بورس و فرابورس، 118.

312 هزار میلیارد ریال آن مربوط به هلدینگ ها است که معادل 14.

5 درصد ارزش کل معاملات است.

وی در ادامه عنوان کرد: میانگین بازده 7 سال گذشته هلدینگ 19 درصد و بازده کل بورس 21درصد بوده است.

این نشان می دهد که هلدینگ ها متناسب با بازدهی شاخص حرکت کرده اند و تصویری از بازدهی بورس را داشته اند.

صحرایی همچنین بیان کرد: در سال 1392 که شاخص بورس روند مثبتی داشته، بازدهی هلدینگ ها بیشتر از بازدهی شاخص بوده است.

همچنین در سال 1393 که شاخص کل بورس بازدهی 21منفی داشته بازدهی هلدینگ ها منفی 13 درصد و بالاتر از میانگین بازدهی بورس بوده است.

وی با اشاره به بالاتر بودن امتیاز هلدینگ های بورس تهران نسبت به بازار سهام گفت : امتیاز راهبری شرکتی هدینگ های پذیرفته شده در بورس تهران نسبت به امتیاز میانگین کل بورس تهران بالاتر است.

این مساله نشان می دهد که هلدینگ ها در تامین منافع ذی نفعان نقش با اهمیتی دارند.

وی همچنین بیان کرد: میانگین امتیاز به موقع بودن، قابلیت اتکا و اطلاع رسانی شرکت های هلدینگ طی 3سال به ترتیب 90، 74 و 85 است، که بالاتر از میانگین بازار بوده و نشان از گزارش دهی به موقع و شفافیت هلدینگ ها در بورس دارد.

مدیرعامل شرکت بورس تهران در خصوص تامین مالی در شرکت های هلدینگی گفت : بررسی ها نشان می دهد که مهم ترین دلیل افزایش سرمایه هلدینگ ها، مشارکت در افزایش سرمایه شرکت های تابعه جهت حفظ موقعیت در شرکت های مذکور و تملک شرکت های جدید است.

وی افزود: شرکت های هلدینگ برای تأمین مالی و تعیین ترکیب بدهی ها و حقوق صاحبان سهام از دو امکان تأمین مالی از منابع خارج از شرکت (از محل بدهی های بانکی و افزایش سرمایه) و تأمین مالی داخلی (بازار سرمایه داخلی) برخوردارند.

صحرایی استفاده از اوراق بدهی در تامین مالی هلدینگ ها را اینطور تشریح کرد: از آنجایی که هلدینگ ها در اخذ تسهیلات بانکی با محدودیت های قانونی مواجه هستند، می توان در کنار افزایش سرمایه که در حال حاضر در دسترس ترین منبع تأمین مالی برای آن ها به حساب می آید، برای استفاده بیشتر آن ها از اوراق بدهی نیز بسترسازی کرد.

در حال حاضر تجربه انتشار اوراق مشارکت و صکوک اسلامی برای تأمین مالی فعالیت هلدینگ ها وجود دارد.

همچنین سایر اوراقی که مورد تأیید کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفته نیز می تواند مورد استفاده هلدینگ ها و شرکت های زیرمجموعه آنها قرار گیرد.

وی در زمینه آمار تامین مالی این نهاد ها گفت: میزان تأمین مالی شرکت های هلدینگ فعال در بورس اوراق بهادار تهران تنها از طریق افزایش سرمایه در سال 1395 بالغ بر 20 هزار میلیارد ریال بوده که این رقم در سال 1396 با رشد چشمگیری همراه بوده و به بیش از 46 هزار میلیارد ریال رسیده است.

در حال حاضر علاوه بر امکان تامین مالی از طریق افزایش سرمایه، امکان بهره گیری از ابزارهای تأمین مالی همچون اوراق مشارکت، اجاره، استصناع و مرابحه و صندوق های زمین و ساختمان و صندوق پروژه نیز در بازار سرمایه برای رفع مشکل و تنگنای تأمین مالی شرکت های هلدینگ فراهم شده است.


کلید واژه ها: اقتصاد - سرمایه - بورس اوراق بهادار تهران - توسعه - بازار - بازار سرمایه - بورس اوراق بهادار - بورس تهران - اقتصادی - بورس - اقتصاد مقاومتی - فضای کسب و کار - تهران - مدیرعامل - سرمایه گذاری - ارزش افزوده - کشور - دولت - مدیریت - برنامه ششم توسعه - بهره وری - صنعت - ساختار - برنامه - بازارسرمایه - رشد اقتصادی - اوراق - اصلاح - اهمیت - کاهش هزینه

آخرین اخبار سرویس:
جهش دوباره نفت از روی سکوی اوپک

تغییر اقلیم 220هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی خسارت زد

پروژه مروارید شرق قزوین در 33 هکتار اجرایی می شود

24 میلیارد ریال برای زیرساخت های تنگه کافرین اختصاص یافت

امان از تک سرنشینان پایتخت

116 محصول فناورانه در نمایشگاه فن بازار دانشگاه آزاد اسلامی ارائه شد

بخش خصوصی باید به هوشمند سازی مصرف انرژی ورود کند

تفاهم 21 هزار میلیاردی برای ایجاد شغل و تولید در صنعت و معدن

کاهش قیمت 4 برند داخلی و خارجی لوازم خانگی + جزییات

33 درصد صید کشور در هرمزگان انجام می شود

قیمت خودرو امروز 20 آذر 97

استخدام کارگر ساده خانم و آقا در صنایع غذایی

استخدام دستیار آرایشگر خانم در محدوده کمالشهر

رشد 66 درصدی صادرات کالا به عراق

استخدام ویزیتور و راننده لیفتراک در شرکت شیراز دینا

کویت و ایران قیمت نفت ماه ژانویه را برای مشتریان آسیایی کاهش می دهند

استخدام نیروی کباب زن و کباب پز ماهر در محدوده چهارراه ملارد

استخدام پیک موتوری و کمک آشپز ماهر برای رستورانی در قم

استخدام اپراتور خط تولیدی آشنایی کامل به دستگاه های تراش و cnc

استخدام عکاس و رتوش کار خانم در البرز

استخدام نیروی آقا آشنا به کامپیوتر در فروشگاه کفش

بالاترین رشد منفی اقتصاد ژاپن در چهار سال اخیر رقم خورد

مدیر شرکت بازآفرینی شهری خبرداد ساخت سالانه 100 هزار واحد مسکونی در بازآفرینی شهری

11 هکتار از اراضی ملی قشم آزاد شد

نیروگاه سیکل ترکیبی هنگام سال 98 وارد مدار تولید می شود

قیمت نفت 2 درصد سقوط کرد/برنت در کانال 60 دلار

لاستیک 20 تا 32 درصد گران شد

استخدام سرآشپز جهت کار در رستوران شهریار در یزد

ممنوعیت صادرات، قاچاق دام سنگین را افزایش داد

استخدام برشکار و استادکار MDF در شهر مشهد

استخدام کارگر mdf کار جهت کابینت طرح نو در کرج

نرخ سکه و طلا در بازار رشت

استخدام بازاریاب تلفنی با مزایا در تولیدی-بازرگانی پلی کام

جزییات اولیه از پرونده بزرگ قاچاق قطعات خودرو

گاز در زاهدان و ما کپسول به دست می گردیم

لاستیک خودرو چقدر گران شد؟

استخدام کارمند بازرگانی خانم در یک شرکت معتبر در تهران

سه معاونت شهرداری اضافه است/قائم مقام و مشاور در شهرداری حذف می شود

تقاضا های تصنعی برای خرید سکه موجب ایجاد نابسامانی در بازار شد/ عده‏‎ای پیاده نظام دشمن در داخل کشور شده اند

اُفت قیمت 20 ارز در بازار بین بانکی + جدول

وضعیت تولید و دریافت شیرخام در کارگروهی ویژه بررسی می شود

ابتدای دی ماه؛ آغاز برخورد جدی با برندهای محرز پوشاک قاچاق

افزایش 15 درصدی تولید عسل در زنجان

بخش خبری 20:00 دوشنبه 19 اذر 1397 یزد

دریافتی 8 ماهه امسال صداوسیما از خزانه ملت: یک تریلیون و 381 میلیارد تومان

دلایل توقف ثبت نام وام اشتغال روستایی/معرفی 135هزارطرح به بانک ها

صادرات غیرنفتی 31 میلیارد دلاری ایران در 8 ماهه امسال

مردم از گران شدن خودرو داخلی شاد شدند

دلایل کاهش نیافتن قیمت پوشک

چهار برند تولید کننده لوازم خانگی قیمت محصولات خود را کاهش می دهند

رشد 45 برابری فروش محصولات دانش بنیان ایرانی

هزینه سالانه صدور قبض های کاغذی چقدر است؟

استقبال فعالان بخش خصوصی از اقدامات تازه بانک مرکزی

کرمان لرزید+ جزییات

صادرات یک کیلو زعفران برابر با 15 بشکه نفت

زمستان، فصل شکار طمعکاران بازار مسکن

قرارداد چابهاری هند و ایران

رمز بانکی یک بار مصرف راهی برای کاهش کلاهبرداری اینترنتی/پایان رمز ایستا از خرداد 98

قتل زنان در آمریکا 21 درصد بالا رفت

فاز اول نیروگاه سیکل ترکیبی «هرمز» به بهره برداری رسید

بیمه تکمیلی درمان مستمری بگیران تامین اجتماعی تمدید شد

5521 واحد مسکن امید در اصفهان احداث می شود

80 هزار فرصت شغلی توسط تعاونی های هرمزگان ایجاد شد

فروش برخط بلیط قطارهای حومه ای در لرستان آغاز شد

واردات مواد اولیه لاستیک از چین و هند با مشکل مواجه شده است/ بازارهای آٰفریقا را از دست دادیم/ آینده شغلی مان در خطر است

رشد 3 درصدی نرخ باسوادی در آذربایجان غربی

جهاد کشاورزی زنجان رتبه نخست کشوری در جذب اعتبارات مکانیزاسیون/ جذب 158 درصدی اعتبارات تا به امروز

400 کیلومتر برف روبی پاییزی در آذربایجان غربی انجام شد

دو قطعه زمین دولتی از طریق مذاکره واگذار می شود

80 هزار فرصت شغلی توسط تعاونی های هرمزگان ایجاد شد

هزار میلیارد ریال صرف اشتغالزایی در پارس آباد شد

نیروگاه سیکل ترکیبی هنگام سال 98 وارد مدار تولید می شود

توزیع 13 هزار حلقه لاستیک در همدان

5521 واحد مسکن امید در اصفهان احداث می شود

کارت های ملی قدیمی تنها تا پایان سال اعتبار دارند

ایران خودرو از وزارت صنعت مجوز پیش فروش داشته است

محسن یگانه کنسرت می دهد/تازه ترین فعالیت های محسن یگانه در چند شهر

بررسی افزایش قیمت خودرو در کمیسیون اصل 90

بهره برداری از فاز نخست پروژه آب شیرین کن یکصد هزار متر مکعبی

آب مفت و دل بی رحم

نیروگاه سیکل ترکیبی هنگام سال 98 وارد مدار تولید می شود

اعطای وام 8 میلیون تومانی به واحدهای فناور دانشگاه ایلام/ برخی نگاه ها به مراکز رشد مثل بانک است!

کلاهبرداری تلفنی بلای حساب بانکی آمریکایی ها

هزار میلیارد ریال صرف اشتغالزایی در پارس آباد شد

کارت های ملی قدیمی تنها تا پایان سال اعتبار دارند

هدف گذاری زامیاد برای کسب نیمی از سهم بازار وانت کشور

محلول فلزات گران بهای کاتالیست در مگاموتور داخلی سازی شد

کارت های ملی قدیمی تنها تا پایان سال اعتبار دارند

ایران زیر خط ققر

عامل برون زا سبب نوسانات ارزی در اقتصاد کشورمان شد

استخدام راننده لیفتراک و تکنسین فنی در سردخانه مواد غذایی

دعوت به همکاری مزدی دوز ماهر جهت شلوار جین در البرز

استخدام منشی ،راننده و کارگر ساده در تبریز

استخدام چرخکار مانتودوز و کارگاه بیرون بر در خراسان رضوی

پرداخت 21هزار میلیارد تومان وام برای ایجاد 270هزار فرصت شغلی جدید

یک عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران: دولت بودجه عمرانی را به موارد پربازده اختصاص دهد

با حضور معاون اول رییس جمهور: فاز اول نیروگاه سیکل ترکیبی «هرمز» به بهره برداری رسید

80 هزار فرصت شغلی توسط تعاونی های هرمزگان ایجاد شد

استخدام کارشناس کیفیت،کارشناس برنامه ریزی برند در اصفهان

افزایش وام ازدواج؛ شیرین، اما دشوار

24 درصد ارزش بورس تهران در اختیار صنعت هلدینگ

24 درصد ارزش بورس تهران در اختیار صنعت هلدینگ