مطالب مرتبط:
معاونت فرهنگی وزارت علوم از فعالیت های قرآنی دانشگاه علامه تقدیر کرد
امکان فعالیت بیشتر تشکل های سیاسی را در دانشگاه ها فراهم کنیم/ لزوم نگاه یکپارچه در معاونت های دانشجویی و فرهنگی
برنامه های هفته دفاع مقدس دانشگاه شهید چمران اهواز و معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان
فعالیت های فرهنگی، برند جهاد دانشگاهی است/ اعتدال در رفتار سیاسی این نهاد انقلابی
فعالیت های معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه های علمیه تشریح شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 آبان 1397 ساعت 15:452018-11-21دانش

جایگاه معاونت های فرهنگی در فعالیت های دانشگاهی مشخص شود


ـ معاون فرهنگی دانشگاه تهران در نشست معاونان فرهنگی 13 دانشگاه برتر کشور با بیان اینکه مسئولان آموزش عالی باید بپذیرند تعیین استراتژی سمت و سوی حرکت دانشگاه ها بر عهده معاونت های فرهنگی آنها باشد، - گفت: در حال حاضر معاونان فرهنگی در هیچ مولفه مهم دانشگاهی عضویت ندارند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا"؛ نشست معاونان فرهنگی 13 دانشگاه برتر کشور به همت معاونت فرهنگی دانشگاه تهران با هدف تبادل نظر معاونان فرهنگی و با حضور غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری امروز چهارشنبه 30 آبان ماه در محل باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران برگزار شد.

در آغاز این نشست، مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران به عنوان میزبان، ضمن قدردانی از حضور مسئولان، در سخنانی بر ضرورت تبیین وظایف و ارزیابی فعالیت های صورت گرفته در بخش های فرهنگی دانشگاه ها تاکید کرد و گفت: این امر می تواند موجب دست یابی به استاندارد های مشخص در عرصه فعالیت های فرهنگی در دانشگاه ها شود.

سرسنگی، توسعه عرصه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها را یکی از وظایف مهم و از استراتژی های جدید در حوزه توسعه آموزش عالی توصیف کرد و گفت: چه کسی باید برای مدیران آموزش عالی تبیین کند که دانشگاه ها به چه سمتی بروند؟ متاسفانه در حال حاضر راهکار درستی برای این وضعیت در دانشگاه ها نداریم و مشخص نیست در هزاره دوم یا دهه چهارم انقلاب قرار است دانشگاه ها به چه سمتی حرکت کنند؟ باید این امر مهم در دستور کار قرار بگیرد و مسئولان آموزش عالی بپذیرند که وظیفه معاونان فرهنگی این است که استراتژی های این عرصه را تعیین کنند.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه اهمیت فعالیت های فرهنگی دانشگاه ها مورد توجه مسئولان قرار نمی گیرد، تصریح کرد: پیشنهاد من این است که بحث تعیین استراتژی های جدید آموزش عالی، از سوی مسئولان بخش های فرهنگی در دستور کار قرار بگیرد و به دانشگاه ها ابلاغ شود.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران همچنین حمایت های قانونی و مقرراتی از فعالیت های فرهنگی دانشگاه ها را نیز از دیگر خواسته های مسئولان این امر عنوان کرد و گفت: این حمایت ها، هم باید در عرصه جایگاه و اهمیت و هم در عرصه مالی و بودجه صورت بگیرد.

به گفته سرسنگی در عرصه حمایت های قانونی از فعالیت های فرهنگی، نیازمند نگاه ویژه ای هستیم و می بایست جایگاه مسئولان فرهنگی در دانشگاه مشخص شود.

معاونان فرهنگی در هیچ مولفه مهم دانشگاهی عضویت ندارند وی گفت: در حال حاضر معاونان فرهنگی در هیچ مولفه مهم دانشگاهی عضویت ندارند.

حتی در کمیسیون موارد خاص معاونت دانشجویی و هیئت ممیزه ورود پیدا نمی کنند، لذا تأکید ما این است که برای عرصه فرهنگ اهمیت بیشتری قائل شوند.

سرسنگی در ادامه با تأکید بر ضرورت تعیین بودجه بخش های فرهنگی دانشگاه ها خاطرنشان کرد: لازم است مسئولان سیستمی مشخص کنند که بر اساس آن سرانه فعالیت های فرهنگی در دانشگاه ها مشخص و این سرانه توسط دانشگاه به بخش های فرهنگی پرداخت شود.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران در ادامه گفت: لازم است وظایف بخش های فرهنگی دانشگاه ها تبیین شود و یک ارزیابی جدی از فعالیت های این بخش ها صورت بگیرد تا مشخص شود وظایفی که در این عرصه تبیین شده است تا چه اندازه پیش رفته و چه تفاوت هایی وجود دارد.

در این شرایط است که می توانیم به یک استاندارد مشخص در عرصه وظایف فرهنگی دانشگاه ها دست یابیم.

در ادامه این نشست غلامرضا غفاری به سخنرانی پرداخت و بر ضرورت تعامل و همکاری بین معاونان و مسئولان فرهنگی دانشگاه های کشور تأکید کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه تهران از جمله دانشگاه هایی هستند که به دلیل همجوار بودن باید نوعی تعامل و ارتباط مستحکم تری بین معاونان فرهنگی این دو دانشگاه اتفاق بیفتد.

چرا که دانشجویان این دانشگاه همواره در تعامل و ارتباط با یکدیگر هستند و بهتر است فعالیت های این حوزه با تعامل بیشتر مسئولان فرهنگی صورت گیرد که البته باید این همکاری در خصوص سایر دانشگاه ها نیز به وجود بیاید.

وی در ادامه تصریح کرد: در گذشته وضعیت به گونه ای بوده است که دانشگاه های بزرگ یا دانشگاه هایی که به نوعی نقش مادر بر عهده داشتند و به عنوان مراکز برتر و سطح یک از آن ها نام برده می شود، علاوه بر نقش آفرینی مفید و مؤثر در حوزه فعالیت های فرهنگی به نوعی الگویی برای دانشگاه های دیگر در عرصه فعالیت های فرهنگی به شمار می آمدند و دانشگاه های دیگر از برنامه های این مراکز در عرصه فرهنگی استفاده می کردند.

معاون فرهنگی وزارت علوم، همچنین گزارشی از فعالیت های فرهنگی دانشگاه ها همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید ارائه داد و گفت: آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، امسال با مناسبت ها و ایام محرم و صفر مقارن شد.

اگرچه در این ایام نیز فعالیت های خوبی در عرصه فرهنگی و مذهبی صورت پذیرفت، اما این فعالیت ها در هفته های اخیر همزمان با اتمام ایام مذهبی رونق بیشتر گرفته به طوری که دانشجویان به تدریج فعالیت های سیاسی و اجتماعی خود را رونق داده اند که البته این فعالیت ها همزمان با روز دانشجو که در آستانه آن قرار داریم تراکم بیشتری خواهد یافت.

غفاری خاطر نشان کرد: بر اساس رصدی که از دانشگاه های کشور بر مبنای برنامه هایی که به شورای نظارت و معاونان فرهنگی دانشگاه ها صورت گرفت، به این نتیجه رسیدیم که بخش قابل توجهی از مراسمات و برنامه های فرهنگی در دانشگاه ها برگزار می شود، اما از طرف دیگر توجه به شرایط اجتماعی و فرهنگی و سیاسی جامعه که تحت تأثیر مسائل داخلی و خارجی است بر نوع فعالیت های فرهنگی دانشجویان نیز اثرگذار خواهد بود و ما در برگزاری برنامه های فرهنگی خود با دغدغه های جدیدی که در جامعه وجود دارد مواجه خواهیم شد.

بنابراین معاونان فرهنگی دانشگاه ها باید علاوه بر دنبال کردن فعالیت های فرهنگی خود، می بایست در مدیریت فضای دانشگاه ها نیز اهتمام ویژه ای داشته باشند و این مدیریت و ساماندهی باید دقیق و هوشمندانه باشد.

غفاری همچنین به تحرکات دانشجویی از ابتدای آغاز سال تحصیلی جاری در دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: عمده خواسته ها و تحرکات دانشجویی از آغاز سال تحصیلی جاری تاکنون، با توجه به طبیعت و ویژگی مطالبه گری دانشجویان که در این ایام با مسائل خوابگاهی و تغذیه ای مواجه می شوند، بیشتر سبقه صنفی و دانشجویی داشته و دانشجویان کمتر در عرصه سیاسی و اجتماعی و فرهنگی مطالبه داشتند.

اما طبیعتا این مطالبات امروزه به خصوص در ایام منتهی به روز دانشجو افزایش چشم گیری خواهد داشت که ما باید بستر های لازم برای پاسخگویی به خواسته های دانشجویان در عرصه های مختلف به خصوص فرهنگی را فراهم کنیم.

جایگاه فعالیت های فرهنگی دانشجویان در دانشگاه هامعاون فرهنگی وزارت علوم به توجه جدی به جایگاه فعالیت های فرهنگی دانشجویان در دانشگاه ها تأکید کرد و گفت: به اعتقاد من، فعالیت در عرصه های فرهنگی و سیاسی و اجتماعی دانشگاه ها از سوی دانشجویان، همانند حوزه های آموزش و پژوهش مهم و تأثیرگذار است.

ما باید در این عرصه نگاه ویژه ای به فعالیت های فرهنگی مراکز آموزشی داشته باشیم.

چرا که اثرات و نقش این عرصه برای دانشجویان و همچنین جامعه انکارناپذیر است.

غفاری به تفاوت رویکرد موضوعات فرهنگی با بخش های آموزشی و پژوهشی در دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: جنس فضای فرهنگی و اجتماعی با جنس فضای آموزشی و پژوهشی در دانشگاه ها بسیار تفاوت دارد.

مسائل فرهنگی از یک تغییر و شتاب و آهنگ متفاوتی نسبت به حوزه های آموزش و پژوهش برخوردار هستند، بنابراین در تصمیم گیری ها و مدیریت های این حوزه ها باید توجه خاصی به ویژگی فعالیت های بخش های مختلف داشته باشیم.

معاون فرهنگی وزارت علوم همچنین یاد آور شد: به تغییر رویکرد دانشگاه ها از نخبه پروری به کارآفرینی و در نهایت از کارآفرینی به مسائل فرهنگی اشاره کرد و گفت: دانشگاه ها در دوره ای اصالت خود را در نخبه پروری می دیدند.

اما امروزه به دلیل این که فضای دانشگاه ها همواره با تغییراتی مواجه می شوند مسائل فرهنگی نیز اهمیت قابل توجهی پیدا می کند و دیگر این گونه نیست که ما همانند دانشگاه های نسل اول بیشتر با مسائل دانشجویی و آموزشی مواجه شویم.

بلکه شاهد تحرکاتی از نوع جنبش های احتمالی و سیاسی هستیم.

امروزه همزمان با شکل گیری جامعه فراصنعتی، تولید دانش اطلاعات فراصنعتی، توجه به وضعیت فرهنگی و سیاسی و اجتماعی در کنار کسب و کار و تجارت و اختصاص کارآفرینی دانشجویان از دانشگاه ها یک انتظار تلقی می شود و دیگر نمی توانیم نقش دانشگاه ها را به تخصص محوری تغییر بدهیم.

غفاری در پایان بر ضرورت هم گرایی نسبی بین فعالیت های فرهنگی دانشگاه ها تأکید کرد و گفت: ایجاد هم گرایی نسبی به منظور دستیابی به موقعیت پایدار و با ثبات باید یک هدف اصلی در برنامه ریزی ها و سیاست گذاری های فرهنگی دانشگاه ها باشد و مسئولان فرهنگی نیز باید بتوانند برای رسیدن به هدف واحد در عرصه فرهنگی به کد های مشترک دست یابند.

در ادامه این نشست یک روزه معاونان فرهنگی به بحث و بررسی درباره عمده ترین مشکلات معاونت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها، ارائه پیشنهاد برای حل آنها، ارائه جدیدترین برنامه ها و طرح های معاونت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های برتر و تبادل تجارب پرداختند.


کلید واژه ها: دانشگاه - فرهنگی - معاون - دانشگاه تهران - مسئولان - عالی - آموزش - تهران - حمایت - اجتماعی - توسعه - اهمیت - استاندارد - صورت - چهارشنبه - جدید - کشور - پیشنهاد - برگزار - مدیران - راهکار - فناوری - وظیفه - وزارت - بودجه - گزارش - امروز - مالی - مجید - موزه

آخرین اخبار سرویس:
فراخوان حمایت از رساله های دکتری تا 27 آذر ماه تمدید شد

با بهترین دانشگاه های انگلستان در سال 2019 آشنا شوید

ثبت نام 141 هزار نفر در کنکور ارشد 98

تولید صابون ارگانیک

مانور آمادگی در برابر زلزله در خوابگاه دانشجویی کرمان

پیاده روی فضانوردان برای یافتن علت حفره مرموز ایستگاه فضایی بین المللی

141هزار نفر در کنکور ارشد 98 ثبت نام کردند/ مهلت ثبت نام تا 25 آذر

تولید بخار فوق العاده گرم با استفاده از نور خورشید

مهمترین مانع توسعه کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه ها، احساس نبود آزادی بیان است

امروز؛ آخرین مهلت دریافت کارت آزمون ارشد فراگیر

استخدام کارشناس اعزام دانشجو مسلط به زبان انگلیسی در تهران

کشور های عضو پاما بسیار قدرتمند هستند/ پیشنهاد برگزاری مسابقات انجمن پاما در ایران

مسئولان دانشگاه به گفتگوی بی واسطه با دانشجویان می نشینند/ اکران مستند راه قریب

رابطه سواد رسانه ای و تفکر انتقادی در دانشجویان

مشکلات شهری با تکیه بر علوم دانشگاهیان قابل حل است

اسماعیل بخشی آزاد شد

انتشار 3500 نشریه دانشجویی در دانشگاه های کشور/ لزوم داشتن علم، اخلاق، انصاف و عدالت در نشریات

برگزاری دومین جلسه شورای راهبری توسعه مدیریت وزارت علوم با حضور وزیر

پذیرش بدون آزمون دانشجوی ارشد در دانشگاه شهید بهشتی

خبرسازی دانشگاه الزهرا (س) با اراضی ده ونک و خودکشی دانشجوی دختر/خبر خوش دیوان محاسبات برای بورسیه ها

دومین جلسه شورای راهبری توسعه مدیریت وزارت علوم برگزار شد

پذیرش دانشجوی ارشد در دانشگاه بهشتی

فردا؛ آزمون ارشد فراگیر پیام نور

اختراع سیستم هوشمند آبیاری تحت فشار در دانشگاه آزاد اسلامی

دانشگاه شهید بهشتی دانشجوی ارشد بدون آزمون پذیرش می کند

صفر تا صد مراحل صدور دانشنامه، در سامانه جامع دانش آموختگان اجرا می شود

قاضی مغربی: خدمت به دانشجویان و پاسخگویی به جوانان از اهدافمان است

کارگاه آموزشی نقش خانواده در ازدواج موفق دانشجویان برگزار شد

همایش علمی شتاب فناوری مالی در سیستان وبلوچستان

سریع ترین حیوان جهان را ببینید! +عکس

صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور اعلام کرد تمدید فراخوان حمایت از رساله های دکتری تا 27 آذر ماه

دلایل رغبت دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه علوم قضایی/ 97 درصد ورودی های دانشگاه استعداد درخشان و دانشجوی ممتاز هستند/ همکاری با سازمان های تابعه قوه قضاییه برای تامین نیروی انسانی

دانشگاه شهید بهشتی دانشجوی ارشد بدون آزمون پذیرش می کند

آغاز مراسم بزرگداشت استاد فتح الله مجتبایی

دومین سمپوزیوم نوشریعتی در دانشگاه اصفهان

دهقانی خبر داد گسترش فعالیت های پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در جنوب شرق آسیا

بازگشت به خویشتن، عبور از نیهیلیسم است

راه اندازی کلینیک کارآفرینی دانشگاه های خراسان رضوی

تجلیل از استادان و دانشجویان مرکز علمی کاربردی شرکت ملی حفاری ایران

بازگشت به خویشن، عبور از نیهیلیسم است

جلوگیری از خونریزی در کمتر از 10 ثانیه

دلایل رغبت دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه علوم قضایی/ 97 درصد ورودی های دانشگاه استعداد درخشان و دانشجوی ممتاز هستند/ افزایش رشته های تحصیلی در آینده نزدیک/ همکاری با سازمان های تابعه قوه قضاییه در راستای تامین نیروی انسانی/ تشریح تفاوت های تحصیلی با سایر دانشگاه ها

کشور نیازمند دانشگاه نسل سوم است

کلیه اخبار کنکور و دانشگاهی 22 آذر 97

جلوگیری از خونریزی در کمتر از 10 ثانیه

استخدام مدرس حرفه ای و سوپروایزر درموسسه بین المللی راه ابریشم

استخدام کارشناس آموزش در یک موسسه آموزش عالی آزاد در تهران

توکلی: به FATF ملحق نشویم ضربه های بیشتری به ما وارد می شود

آدم برفی فضایی!

بازدید سفیر اندونزی از دانشگاه لرستان

رشد باروری در بعضی استان ها منفی شده است

اولین سلفی فضاپیمای رباتیک سطح نشین مریخ +تصاویر

تفکیک خودکار زباله با یافته/ اسپیکو تخته گاز به ایستگاه دوم رسید

تنوع نژادی در دانشجویان کارشناسی

جلوگیری از شیوع ایدز در گرو افزایش آگاهی جامعه است

دانشمند ایرانی برنده آکادمی جهانی علوم شد

نخستین سلفی اینسایت در مریخ + عکس

کلینیک کارآفرینی دانشگاه های خراسان رضوی راه اندازی شد

کلینیک کارآفرینی دانشگاه های خراسان رضوی راه اندازی شد

پژوهش های علوم انسانی با رویکرد اسلامی در کشور دچار تشتت فراوان است

سریع ترین حیوان روی زمین با سرعت 321 کیلومتر+عکس

نمایشگاه توانمندی دانشگاههای ایران در اقلیم برگزار می شود

بودجه پژوهشی دانشگاه بیرجند 2 برابر شد

برترین های دانشگاه قرآن و حدیث قم

«بخشی» آزاد شد/ هیچ کارگری بازداشت نیست

اف.ای.تی.اف مورد پذیرش عقلای عالم است

بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی درباره لغو یک سخنرانی در کرمانشاه

معرفی صاحبان مقالات برتر در اختتامیه آسایهل

معرفی صاحبان مقالات برتردر اختتامیه آسایهل

مانور آمادگی در برابر زلزله در خوابگاه دانشجویی دانشگاه لرستان برگزار شد+ تصاویر

یادگیری زبان را با دنیای استارت آپ ها تجربه کنید/ آموزشگاهی آنلاین در دل «تیکا»

پژوهش های علوم انسانی با رویکرد اسلامی در کشور از تشدد فراوان برخوردار است

بیش از 109 هزار نفر در کنکور ارشد 98 ثبت نام کردند

کارگر معترض هفت تپه آزاد شد

نقش آفرینی جریان دانشجویی در ساختارسازی های نظام بی بدیل است/ ایسنا مولود انقلاب اسلامی است

دانشمند جهادگر ایرانی برنده آکادمی جهانی علوم شد

پژوهشگران برتر کرمانشاه مورد تجلیل قرار گرفتند

دانشمند ایرانی برنده آکادمی جهانی علوم شد

گله تند محقق به «روحانی»

دومین سمپوزیوم نوشریعتی در دانشگاه اصفهان

چهاردهمین همایش الکتروشیمی کشور در البرز آغاز شد

همایش «جامعه شناسی فاجعه؛ زلزله، واکنش و الزامات توسعه» در دانشگاه کردستان برگزار می شود

ابرخازن انعطاف پذیر با قابلیت خمش برای ذخیره سازی انرژی ساخته شد

گزارش تصویری آیین نکوداشت مقام والای مادر در اهواز

نقش تعیین کننده روابط بین الملل در ارتقای فعالیت های پژوهشی دانشگاه ها

زیباترین مناظر کوهستانی جهان

استخدام کارشناس دامپروری در شرکت نیکان دام آروین در البرز

طهرانچی در دیدار هیأت دانشگاهی فیلیپین مطرح کرد اجرای دوره های مشترک بین دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه های فیلیپین

رونمایی از سطل زباله تفکیک اتوماتیک در دانشگاه آزاد واحد خرم آباد

نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دانشگاه های همدان برگزار می شود

ضرورت ایجاد مرزهای اخلاق حرفه ای در بیمارستانها/صدور کارنامه برای اعضای هیات علمی از ماه آیند

دانشمند ایرانی برنده آکادمی جهانی علوم شد

مواجهه جامعه ایرانی در تحولات آموزش عالی از نگاه یک نویسنده

گشایش بازارچه کارآفرینی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی یزد+تصاویر

نشست «روز پژوهش و علوم انسانی» در دانشگاه علامه برگزار می شود

مراسم روز دانشجو در دانشگاه خواجه نصیر

واگذاری غیرقانونی 20 هکتار از جزیره هرمز به دانشگاه آزاد

«واگذاری غیرقانونی» 20 هکتار از جزیره هرمز به دانشگاه آزاد/ بخشدار جزیره هرمز: از صحت خبر ساخت ویلا توسط یکی از آقازاده ها در پوشش پرورش میگو اطلاع ندارم

اسماعیل بخشی آزاد شد

ماده تشکیل دهنده عالم هستی در آزمایشگاه ساخته شد

جایگاه معاونت های فرهنگی در فعالیت های دانشگاهی مشخص شود

جایگاه معاونت های فرهنگی در فعالیت های دانشگاهی مشخص شود