مطالب مرتبط:
فرمانده کل سپاه: متاسفانه تفکرات غربی و لیبرالی مثل خوره به جان کشور افتاده است / اکنون که در 40 سالگی انقلاب اسلامی قرار داریم، تهدید ها و تحریم های دشمنان به اوج خود رسیده است
تفکرات غربی و لیبرالی مثل خوره به جان کشور افتاده است
سپاه با تدبیر رهبری به عرصه های جنگ نرم ورود کرده است/ تفکرات غربی و لیبرالی مثل خوره به جان کشور افتاده است
سرلشکر جعفری:
 
 سپاه با تدبیر رهبری به عرصه های جنگ نرم ورود کرده است/ تفکرات غربی و لیبرالی مثل خوره به جان کشور افتاده است
سردار جعفری: تفکرات غربی و لیبرالی مثل خوره به جان کشور افتاده است /سپاه با تدبیر رهبری به عرصه های جنگ نرم ورود کرده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 آبان 1397 ساعت 14:222018-11-21دانش

واردات و تورم مثل خوره به جان اقتصاد کشور افتاده است


ششمین همایش ملی تعامل صنعت و دانشگاه صبح امروز با حضور دکتر عبدالله جاسبی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، مهندس شجاعی سرپرست استانداری اصفهان، - دکتر جاسبی در همایش ملی تعامل صنعت و دانشگاه: واردات و تورم مثل خوره به جان اقتصاد کشور افتاده است ششمین همایش ملی تعامل صنعت و دانشگاه صبح امروز با حضور دکتر عبدالله جاسبی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، مهندس شجاعی سرپرست استانداری اصفهان، حجت الاسلام و المسلمین میردامادی امام جمعه موقت اصفهان، عبدالوهاب سهل آبادی رییس خانه صنعت معدن و تجارت ایران، امیرعباس اسماعیلی دبیرکل اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی استان اصفهان و جمعی از روسای واحدهای دانشگاهی و فعالان اقتصادی در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی استان اصفهان گشایش یافت.

گسترش نیوز: دکتر عبدالله جاسبی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در سخنانی به کالبد شکافی موانع ارتباط صنعت و دانشگاه و نقش و جایگاه دانشگاه بر.

صنعت در کشور پرداخت و گفت: مادامی که همه ی مسوولین کشور در اجرای سیاست ها و ابلاغ برنامه های خود، هم افزایی و وحدت رویه نداشته باشند، مشکلات صنعت پابرجا خواهد بود.

وی به اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی و بسته های حمایتی دولت جهت رونق تولید اشاره کرد و گفت: طرح های حمایتی به صورت مسکن مقطعی عمل خواهد کرد ولی کارگشا و پایدار نخواهد بود چراکه با وجود بیش از 15 دستگاه ناظر و سیاست گذار بر تولید و وجود تفرق و دوگانگی در صدور بخش نامه ها و برنامه های هر ارگان، نمی توان انتظار رفع موانع تولید و اقتصاد پایدار داشت.

دکتر جاسبی بر نقش پر رنگ دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در تربیت منابع انسانی صنعت تاکید کرد و گفت: متاسفانه مراکز دانشگاهی به محیط کسب و کار و تولید آشنایی ندارند و این مهم ترین چالش صنعت و آموزش عالی ماست.

وی افزود: یکی از مشکلات دانشگاه ها ارسال پیام نادرست به سیاست گذاران است چراکه دانشجویان ما برای دریافت مدارک و دفاع از رساله دکتری مجبور به درج دو مقاله در مجلات معتبر خارجی هستند که نهایت به صنعت آنها و در راستای خدمت به خارجی ها نگاشته می شود.

وی افزود: دانشجویان ما در دانشگاهها دلشان را خوش کرده اند به اینکه مقالاتی که خارجی ها می پسندند بنویسند و در مجلات آنها چاپ کنند در صورتیکه کشور ما دارای مجلات معتبر داخلی است و باید مجلات خود کشور را اعتبار دهیم و چگونه انتظار داریم خودمان که به مجلاتمان اعتبار نمی دهیم دیگران بها و اعتبار دهند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: دانشجویی که میخواد دکترا بگیرد باید دو تا مقاله در مجلات خارجی چاپ می کند تا دکترا بگیره حال چه اشکال دارد این دانشجو یک مشکل صنعت و اقتصاد کشور ما را تحلیل کند و یا یک اختراع داشته باشد.

چرا دانشگاه ما قبول ندارند و میگویند الزاما دوتا مقاله خارجی باید باشد.

 وی افزود: من در شورای عالی انقلاب فرهنگی این مهم را مطرح کردم و اعضای شورای عالی نیز حمایت کردند ولی پس از گذشت یکسال هنوز در فرآیند کار قرار دارد و اقدامی نشده است.

دکتر عبداله جاسبی در بخش دیگر سخنان خود از اقتصاد واردات محور بعنوان بیماری اقتصادی کشور یاد کرد و گفت: آنها که از عملیات واسطه گری و کارهای جانبی تولید و عرضه سود میبرند تاکنون نگذاشته اند سیستم اقتصادی کشور اصلاح شود و تا زمانی که تولید در کشور دارای ارزش نشود و زمینه ی ارائه محصول و یا خدمت درست که مبتنی نظام مدیریتی و چرخه دانش و فن آوری باشد را فراهم نکنیم، اقتصادمان راه به جایی نمی برد.

وی افزود: دولتمردان ما به تولید توجه نمی کنند، هم اکنون که همه مسوولین به تولید و رونق تاکید می کنن، پس چگونه است کارخانجات یکی یکی تعطیل میشوند، مسئله خیلی ساده است .

وی ادامه داد: هم اکنون بیش از 15 ارگان مانع و سد راه تولید شده اند که مالیات ارزش افزوده و بیمه در صدر آنها قرار دارد.

وی افرود: نحوه برخورد با صنعت مهم است.

اولا سرمایه گذار باید از تولید سود و منفعت داشته باشد وگرنه تمایل به سپرده گذاری بدون حاشیه در بانک پیدا می کند دوم اینکه ارگان های ناظر همپوشانی داشته باشند نه اینکه به تولید ضربه بزنند.

وی افزود: چطور انتظار داریم که یک انسانی سرمایه هایش را در تولید بگذارد، هزار جور بدبختی به جان بخرد و به جای سود، زیان حاصلش باشد و بعد چیزی عایدش نشود و از طرف دیگر انتظار داشته باشیم تولید رونق پیدا کند.

دکتر جاسبی افزود: تولید الان نیاز به کمک دارد، دولت های قبل با طرح مالیات بر ارزش افزوده تیر خلاص را به پیکر تولید زدند پس دولت باید حداقل به میزان سود بانک برایش منفعت، سود و ارزش خلق کند.

جاسبی افزود: واردات و تورم مثل خوره به جان تولید داخلی افتاده تااین مشکل حل نشود شاهد رونق اقتصادی و بهبود کسب و کار نخواهیم بود.

دکتر جاسبی در بخش دیگری از سخنان خود بر درک زنجیره ارزش برای صاحبان صنعت تاکید کرد و گفت: مهندسین صنایع و مراکز دانشگاهی باید در تبیین فرآیند زنجیره ارش به تولید و صنعت کمک کنند.

وی افزود: فرآیند زنجیره ارزش شامل فعالیت های پشتیبانی علمی و عملی است که با تکمیل زیرساخت های شرکت، توجه به منابع انسانی ، توجه به توسعه فن آوری و ارتقای فناوری و تامین مواداولیه ایجاد شده و در تکمیل این زنجیره باید تدارکات داخلی، عملیات تولید، تدارکات خارجی، بازاریابی فروش و خدمات با در نظر گرفتن حاشیه سود و افزایش کارایی صورت پذیرد.

دکتر جاسبی در ادامه بر ماهیت تعامل دانشگاه و صنعت اشاره کرد و گفت: ایجاد نهادهای متفاوت، تزریق بودجه و امکانات و تصویب و ابلاغ سیاست حمایتی تا زمانی که قادر نباشد چرخه تولید را تکمیل کند و زنجیره ارزش را تکمیل نکند مثل ریختن آب در بیابان است.

که اثری بسیار کوتاه و بی نتیجه دارد.

وی با تاکید بر تحقق اقتصاد دانش بنیان افزود: فن آوری باید همراه خود تولید و حاشیه سود و خدمت بهتر داشته باشد.

وی با اشاره به طرح های حمایتی مقطعی از سوی دولت گفت در کشور ما انچه انجام شده مستقل از توان و ظرفیت اقتصاد و صنعت بوده و به ضرب و زور قواعد جبری تلاش شده تحرکی اتفاق بیفتد که مقطعی بوده است.

وی افزود: تجربه جدی از محیط کسب و کار و صنعت برای دانش آموختگان همه رشته ها از ضروریات است.

وی ادامه داد: کشور ما خیلی نیرو تربیت کرده ولی آشنایی با تولید ندارند و باید زمینه بازدید عملی از تولید و محیط کسب و کار همواره فراهم باشد.

وی ادامه داد: ارتباط با صنایع و وجود کارگاه های مجهز در دانشگاهها، فارغ التحصیلان خبره و زبده تربیت می کند.

دکتر جاسبی در بخش پایانی سخنان خود بر ریسک پذیری تاکید کرد و با طرح یک جمله مهم گفت: بی پروایان هرگز نمی میرند یعنی اینکه آنها که اهل ریسک هستند هرگز فراموش نمی شوند.

وی با تاکید بر این مهم که باید خطر پذیر بود گفت: امریکا یکی از دلایل پیشرفت آن حمایت از استارتاپ ها است.

در امریکا از زمین خوردگان و ورشکسته ها حمایت می شود.

ولی در ایران هر کس زمین خورد برا همیشه زمین خورده است.

وی افزود: سیاست محافظه کاران دانشگاهها که به یک جزیره مستقل تبدیل شده اند نمی تواند به صنعت کمک کنند.

سهل آبادی: بخش خصوصی بدون چشم داشت از دولت، برای دانش آموختگان دانشگاه اشتغال ایجاد کنند.

سید عبدالوهاب سهل آبادی رییس اتاق بازرگانی اصفهان در این همایش، بیکاری را مهم ترین مسئله امروز جامعه برشمرد و گفت: تولیدکنندگان در شرایط کنونی بدون چشمداشت دولت تلاش کنند دانش آموختگان دانشگاه را به کار گیرند.

وی افزود: اگر در استان اصفهان 8 هزار واحد صنعتی هر یک 5 نفر نیروی جوان را به کار گیرد می توان بخشی از معضل بیکاری استان را برطرف کرد.

وی با اشاره به بیکاری بیش از 40 درصد دانش آموختگان دانشگاه در جامعه گفت: بخش خصوصی با همکاری دانشگاه می تواند زمینه اشتغال دانش آموختگان را فراهم کنند.

وی خواستار اقدام عملی در تعامل صنعت و دانشگاه و برقراری ارتباط موثر بین این دو بخش شد و گفت: تفاهمنامه های متعددی بین دانشگاه ها، مراکز دولتی و بخش خصوصی تنظیم شد ولی حاصل آن چه شد؟آیا تفاهمنامه ها فقط برای آرشیو فعالیت های دو طرف بود؟ وی تحصیل 4 میلیون دانشجو و اضافه شدن سالانه یک میلیون نفر به متقاضیان کار را یکی از چالش های مهم ایران برشمرد و گفت: رویکرد آموزشی دنشگاه ها و مراکز آموزش عالی تربیت دانشجوی کاردان و ماهر در یک رشته نبوده است.

وی با انتقاد از بی توجهی به نخبگان و مخترعین جوان از سوی سازمان های دولتی و عمومی و حتی بخش خصوصی گفت: چرا یک دانشجو مخترع که می تواند مصرف برق یک فرودگاه را از یک میلیارد تومان به 100 میلیون تومان کاهش دهد امروز در کشورهای آسیای میاه به دنبال سرمایه گذار باشد؟ سهل آبادی خواستار تقویت و اصلاح مثلث دانشگاه، صنعت و دولت در تعامل صنعت و دانشگاه شد و گفت: ساختارهای ارتباطی بین بخش ها باید بازدهی و خروجی داشته باشد.

وی با انتقاد از بلاتکلیفی 15 استان کشور به دلیل بازنشستگی استانداران گفت: در زمان جنگ نیروی های نظامی تلاش می کنند از ژنرال ها و فرماندهان قدیمی برای حل مسائل استفاده کنند و متاسفانه در شرایطی که در جنگ اقتصادی قرار داریم استان های 15 استان بدون استاندار است.

در ادامه این همایش محمد علی شجاعی سرپرست استانداری اصفهان، بر هم افزایی دانشگاه و صنعت تاکید کرد و گفت: یکی از راهکارهای پویایی تولید استفاده از نخبگان و ارتباط مستمر با دانشگاهها است که باید زمینه ارتقای سطح همکاری و تبادل اطلاعات و رفع نیازمندیها همواره مدنظر باشد.

اشرف دبیر کل اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران و جبار زارع از فعالان اقتصادی، از سخنرانان روز اول این همایش دوروزه بود که در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شده بود .


کلید واژه ها: شورای عالی انقلاب فرهنگی - دانشگاه - انقلاب فرهنگی - صنعت - اقتصاد - اصفهان - دکتر - اتاق بازرگانی - فرهنگی - عالی - کشور - عبدالله - استان - شورای - تولید - دانشجویان - همایش - کشاورزی - اقتصاد مقاومتی - واردات - مشکلات - نامه - برنامه - انتظار - کالبد شکافی - امروز - آموزش - معادن - شجاعی - میردامادی

آخرین اخبار سرویس:
کمبود «کاغذ» جدیدترین مشکل دانشگاه ها

آغاز پذیرش بدون آزمون در مقاطع کارشناسی و کاردانی دانشگاه آزاد از امروز

واحدهای دانشگاه پیام نور حذف نمی شوند

نشست روسای پارک های علم و فناوری امروز برگزار می شود

آغاز پذیرش بدون آزمون در مقاطع کارشناسی و کاردانی دانشگاه آزاد از امروز

امتحانات دانشگاه فنی و حرفه ای همدان فردا با تاخیر برگزار می شود

دانشگاه های آلمان ضعیف ولی مورد قبول دانشجویان

بهترین شهرهای جهان برای دانشجویان بین المللی معرفی شد

سوالات ارشد علوم دریایی و اقیانوسی فیزیک دریا دولتی 95

انتشار دفترچه پذیرش دانشجوی بدون کنکور در 17 بهمن

اعلام شرایط استفاده از کتابخانه ملی در نوبت شب

مهمترین رویدادهای خبری اصفهان در هفته ای که گذشت

دانشگاه های آلمان ضعیف ولی مورد قبول دانشجویان

گودال های عظیم

ساخت نسخه دوم ماهواره پیام با گروهی 147 نفره آغاز می شود

بهترین دانشگاه های جهان

افشای راز سیاهچاله ها

ژاپن با یک موشک هفت ماهواره به فضا پرتاب کرد

اعلام برنامه های آینده اتحادیه بین المللی دانشگاه های آسیا و اقیانوسیه

سخنان دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در برنامه تلویزیونی زاویه

ازدحام مترو شهر سائوپائولو برزیل

جزییاتی از تحصیل در دانشگاه های ایتالیا 2019

17 بهمن؛ انتشار دفترچه پذیرش بدون کنکور دولتی ها

ژاپن با یک موشک هفت ماهواره به فضا پرتاب کرد

شرکت در سومین نشست کارگروه مشترک علوم و نوآوری ایران و اتحادیه اروپا

ساخت ربات فسیلی که چگونگی حرکت موجودات باستانی را نشان می دهد

تندیس زرین نوآوری به شرکت نفت پاسارگاد رسید

«سومین جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی» در دانشگاه شریف به خط پایان رسید

ناحیه نوآوری دانشگاه شریف به سیلیکون ولی ایران مبدل خواهد شد

دفترچه پذیرش دانشجوی بدون کنکور 17 بهمن منتشر می شود

وضعیت علوم انسانی در وزارت علوم نگران کننده است

تقویم آموزشی نیم سال دوم دانشگاه خواجه نصیر

امتحان دانشجویانی که شهریه کامل ندادند بلا مانع است

قاسمی معاون مالی و تدارکاتی همراه اول شد

بهره برداری از تجهیزات تصویربرداری نوری از مغز در دانشگاه شهید بهشتی

اول بهمن آغاز می شود پذیرش براساس سوابق تحصیلی مقطع کاردانی پیوسته نیمسال دوم 98 دانشگاه آزاد

ایران آمادگی دارد مناسبات بین دانشگاهی با بلژیک را گسترش دهد

کوچ علم از دانشگاه

گروه جهادی شهید وزوایی اوایل بهمن به خراسان جنوبی می رود

80 درصد پروژه نصب گاردریل در واحد علوم و تحقیقات به اتمام رسید/ کنترل سرعت اتوبوس های دانشجویان از طریق GPS و نرم افزار های آنلاین سرعت سنج

غزه در انزوا

فردا،ثبت نام دوره های بدون آزمون دانشگاه آزاد

زمان انتشاردفترچه پذیرش دانشجوی بدون کنکور

حمایت از پایان نامه های ارشد و دکتری از برنامه های معاونت علمی آستان قدس رضوی

نام نویسی دوره های بدون آزمون کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد

اولین تولید محتوی دیجیتال پروژه های احیای دریاچه ارومیه رونمایی می شود

اقتصاد دانش بنیان باید مقوم آموزش و پژوهش باشد

امتحان دانشجویانی که شهریه کامل ندادند بلا مانع است

پذیرش مستقیم 59 نفر از دوره لیسانس به دکتری در تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان

مسئولیت شیعه شناسی/ اعتبارسنجی احادیث شیعی

توافق ایران و بلژیک به منظور گسترش همکاری های دانشگاهی/ همکاری های علمی با کشورهای اروپایی

کاهش مصرف آب در قالی شویی ها با نصب سامانه نانوساختار محققان کشور

اخبار کنکور و دانشگاهی - هفته 43 ام

خاکی صدیق در گفت وگو با فارس: بودجه دانشگاه قطره چکانی است/ توانایی به روز رسانی آزمایشگاه های پژوهشی را نداریم

رییس دانشگاه پیام نور درگفتگو با فارس: امتحان دانشجویانی که شهریه کامل ندادند بلا مانع است

تعطیلی دانشکده های حوزه نفت کشور را محتاج نیرو های خارجی می کند/ در خواست انتقال دانشکده علوم دریایی محمودآباد به آبادان

دانشجویانی که دغدغه شغل ندارند

کاهش مصرف آب در قالی شویی ها با نصب سامانه نانوساختار محققان کشور

درخواست مجوز راه اندازی 10 مرکز علمی کاربردی در استان تهران

این فسیل رباتیک نحوه حرکت سمندر باستانی را شبیه سازی می کند

دکتر ابراهیم صالحی عمران به مدت 4 سال بعنوان عضو هیات امنای دانشگاه پیام نور منصوب شد.

تشکیل شبکه موضوعی برای پایان نامه های دانشجویی ضروری است

تشکیل شبکه موضوعی برای پایان نامه های دانشجویی ضروری است

گشایش خوابگاه دانشجویی

ترامپ به پرتاب ماهواره بر ایرانی واکنش نشان داد

یک گزینه جذاب برای جانشینی کی روش

سرگردانی دانشجویان شاهد دانشگاه جامع به خاطر شهریه ها

نسل سوم انقلاب؛ همچنان در کنار مردم/ دانشجویان جهادگر کرمانشاهی از هیچ کمکی به زلزله زدگان دریغ نمی کنند

روایت یک شاهد عینی از شب خونین دانشگاه تبریز

استفاده از پایان نامه های دانشجویان معماری+فیلم

دومین اجلاس رؤسای دانشگاه های حوزوی کشور در مشهد مقدس

بازدید وزیر علوم از دانشگاه لوون بروکسل

برگزاری نشست هم اندیشی طرح احداث پردیس مرکز آموزش عالی کاشمر

وضع علوم انسانی در وزارت علوم نگران کننده است

ایران و بلژیک برگسترش همکاری های دانشگاهی توافق کردند

فرصت های جدید بورسیه در استرالیا، آلمان و دانمارک 2019

تهران پایتخت نوآوری و فناوری می شود

جزییات پذیرش دانشجوی کاردانی بر اساس سوابق تحصیلی اعلام شد

ظرفیت خوابگاهی دانشگاه امیرکبیر تا سال 1404 دوبرابر افزایش می یابد

مراسم افتتاح خوابگاه دخترانه دانشجویی دانشگاه صنعتی امیر کبیر

جزییات پذیرش دانشجوی کاردانی بر اساس سوابق تحصیلی اعلام شد

دانشگاه آزاد پرچم دار پذیرش بدون کنکور

قدمهای 20 دانشجوی دانشگاه بیرجند به سمت اشتغال

جزییات پذیرش دانشجوی کاردانی بر اساس سوابق تحصیلی اعلام شد

انتشار دفترچه راهنمای پذیرش بدون کنکور

جزییات پذیرش دانشجوی کاردانی بر اساس سوابق تحصیلی اعلام شد

ششمین آزمون استخدامی فراگیر دستگاه های اجرایی کشور برگزار می شود/ آغاز ثبت نام از 30 دی تا 9 بهمن

جزییات پذیرش دانشجوی کاردانی بر اساس سوابق تحصیلی اعلام شد

جزییات پذیرش دانشجوی کاردانی بر اساس سوابق تحصیلی اعلام شد

جزییات پذیرش دانشجوی کاردانی بر اساس سوابق تحصیلی اعلام شد

جزییات پذیرش دانشجوی کاردانی بر اساس سوابق تحصیلی اعلام شد

مسئولان سابق دانشگاه درباره ابهامات حسابرسی پاسخگو باشند

تصاویر/ یادواره شهدای دانشجو در همدان

جزییات پذیرش دانشجوی کاردانی بر اساس سوابق تحصیلی اعلام شد

علت انفجار مهیب در دانشگاه لیون فرانسه

PHD پرستاری در کرمانشاه راه اندازی می شود

60 درصد پایان نامه ها و رساله های وزارت علوم د ر ایرانداک ثبت می شود

در سومین جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی / فولاد هرمزگان موفق به دریافت لوح و تندیس محصول برتر شد

صدیقی خبر داد نیازمند 75 هزار خوابگاه تا پایان برنامه ششم توسعه هستیم

برنامه دانشگاه امیرکبیر برای افزایش دو برابری ظرفیت خوابگاه ها تا سال 1404

واردات و تورم مثل خوره به جان اقتصاد کشور افتاده است

واردات و تورم مثل خوره به جان اقتصاد کشور افتاده است