مطالب مرتبط:
استشمام عطر وحدت در سایه سار تولد نبی رحمت- ساسان رحمتی *
استشمام عطر وحدت در سایه سار تولد نبی رحمت
عاقبت به خیری فرزندان در سایه سار قرآن کریم
اربعین شهاب رحمتی است که بر کشور ایران و امت اسلام سایه افکنده است
نعمت های الهی در سایه وحدت مسلمانان تحقق پیدا می کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 آبان 1397 ساعت 11:462018-11-21سياسي

استشمام عطر وحدت در سایه سار تولد نبی رحمت- ساسان رحمتی *


ایرنا- بدون شک نیاز مسلمانان به اتحاد و اتفاق از مبرم ترین نیازها در برهه کنونی است و درد اساسی که جهان اسلام را با خطر تهدید می کند همین شکافها و اختلافات میان مردم مسلمان است.

- استشمام عطر وحدت در سایه سار تولد نبی رحمت- ساسان رحمتی * اردبیل - ایرنا- بدون شک نیاز مسلمانان به اتحاد و اتفاق از مبرم ترین نیازها در برهه کنونی است و درد اساسی که جهان اسلام را با خطر تهدید می کند همین شکافها و اختلافات میان مردم مسلمان است.

دشمن همواره از همین شکافها سود جسته و درصدد ضربه زدن به بدنه امت اسلامی برمی آید.

مفهوم اتحاد اسلامی که در میان علمای مومن و روشنفکر اسلامی مطرح است، این نیست که فرقه های اسلامی برای ایجاد اتحاد اسلامی از اصول اعتقادی و یا غیر اعتقادی خود صرف نظر کرده و به اصطلاح مشترکات همه فرق را بگیرند و مختصات همه کنار گذاشته شود.

مذاهب اسلامی در عین اختلافاتی که در کلام و فقه با هم دارند به واسطه مشترکات بیشتری که در میان آنها هست، می توانند در مقابل دشمنان خطرناک اسلام، دست برادری داده و جبهه واحدی تشکیل دهند.

در راستای همین امر و در جهت تقویت و تحکیم اخوت اسلامی ، فاصله میان 12 ربیع الأول که سالگرد ولادت پیامبر اکرم (ص) بنا بر روایات اهل سنت تا 17ربیع الأول که تاریخ ولادت محمد (ص) بنا بر روایات موجود در فقه شیعه است، از سوی امام خمینی( ره) به عنوان هفته وحدت نامگذاری شده است.

** هفته وحدت و اتحاد شیعه و سنیمنظور از وحدت شیعه و سنی کنار گذاشتن مسایل اختلافی و تکیه بر مشترکات و مبنا قرار دادن آنها در تعامل با یکدیگر و در امور مربوط به جهان اسلام در صحنه بین المللی است، به گونه ای که مسلمانان فارغ از اختلافات و با پرهیز از تفرقه به صورت همسو حرکت کنند.

به تعبیر دیگر اختلافات مانع از اخوت اسلامی و وحدت صفوف مسلمین در برابر دشمنان نیست، از این رو معنای اتحاد شیعه و سنی دست برداشتن و کوتاه آمدن از اصول و اعتقادات خویش نیست بلکه در عین وجود اختلافات زمینه تعامل و جهت گیری یکسان در مسایل کلی و بین المللی در میان آنها وجود دارد.

** ضرورت وجود هفته وحدت در شرایطی که دشمنان اسلام تمام تلاش خویش را برای مبارزه و مقابله با اسلام به کار بسته و آشکارا اعلام می کنند جهان اسلام در قرن بیست و یکم یکی از مهمترین میدان های زورآزمایی سیاست خارجی آمریکاست و تقابل اصلی آینده جوامع بشری برخورد فرهنگ اسلامی و فرهنگ غربی است ، تاکید بر مسایل اختلافی و تفرقه میان صفوف مسلمانان امری منطقی نبوده و در هر شکلی به ضرر امت اسلامی تمام خواهد شد.

در زمانی که مسلمانان می توانند با توجه به جمعیت بیش از یک میلیارد نفر و منابع و امکاناتی که در اختیار دارند به عنوان یک قدرت تاثیرگذار در صحنه بین المللی مطرح باشند، پرداختن به اختلافات و مسایل تفرقه انگیز نتیجه ای جز به هدر رفتن سرمایه و سوء استفاده دشمن از این اختلافات، نخواهد داشت.

** اسلام، محور اتحاد با تکیه بر نظر امام خمینی (ره)در اندیشه تقریب مذاهب و ملت های اسلامی، امام خمینی (ره) تمامی محورهایی را که به کلیت و فراگیری امت اسلامی صدمه می زند رد نموده و اسلام را به عنوان تنها محور اتحاد این امت عظیم مطرح می کنند.

ایشان خطاب به حجاج بیت اللّه الحرام می فرمایند: از جمله وظایف در این اجتماع عظیم، دعوت مردم و جوامع اسلامی به وحدت کلمه و رفع اختلافات بین طبقات مسلمین است که خطبا، گویندگان و نویسندگان در این امر حیاتی اقدام نمایند و کوشش کنند در به وجود آوردن جبهه مستضعفین که با وحدت جبهه و وحدت کلمه و شعار لا اله الاّ اللّه ، از اسارت قدرت های شیطانی ، اجانب ، استعمارگران و استثمارگران بیرون آیند و با اخوت اسلامی بر مشکلات غلبه پیدا کنند .

** وحدت در قرآنقرآن کریم همبستگی را برای مسلمانان ضروری تلقی کرده و از آنان می خواهد تا در گسترش این فرهنگ کوشا باشند، قرآن کریم کسانی را که خدای واحد را می پرستند، به سوی یک قبله نماز می گذارند، کتاب آسمانی شان قرآن و پیامبر والایشان حضرت محمد (ص) می باشد را به اتحاد و یگانگی فرا می خواند و همه امت اسلامی را از منازعه و اختلاف باز می دارد.

چنان که در سوره انفال آیه 46 می خوانیم: از خدا و رسول خدا اطاعت کنید و منازعه و اختلاف نکنید که سستی بر شما غلبه کرده، هیبتتان از دست خواهد رفت .

در جای دیگر، قرآن کریم محور وحدت مسلمانان را توحید می داند و می فرماید: همگی به ریسمان الهی چنگ بزنید و متفرق نشوید ، بدان امید که مسلمانان، رهنمودهای قرآن را همواره سرلوحه زندگی شان قرار داده، با تکیه بر مشترکات عقیدتی خویش، گام های مهمی را برای تحقق وحدت بردارند.

** هفته وحدت از نگاه علمای شیعه و سنی استان اردبیلهمه ساله همزمان با سالروز ولادت پیامبر گرامی اسلام و آغاز هفته وحدت برنامه های مختلفی در استان اردبیل از جمله در بخش های سنی نشین عنبران نمین و هشتجین خلخال برگزار و اتحاد و اتفاق مسلمانان به نمایش گذاشته می شود.

علما و مردم اهل تشیع با حضور گسترده و پرشور در برنامه های هفته وحدت، اتحاد ،انسجام و برادری خود را در عین اختلاط مذهبی به اثبات می رسانند.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل در همین ایام با حضور در مناطق سنی نشین استان اردبیل به دیدار با علما و مردم این بخش ها رفته و ضمن حضور در مراسم های ویژه به ایراد سخنرانی می پردازد.

آیت الله سید حسن عاملی در یکی از این سخنرانی ها در بخش عنبران، برداشت و تفاسیر خاص دینی را عامل ایجاد اختلاف و تفرقه در میان مسلمانان و توطئه دشمن می داند و می افزاید: هر کس باعث بدبینی و شکاف در بین اهل تسنن و تشیع شود طبق آیه صریح قرآن کریم مشرک است.

وی می گوید: هدف دشمن در عصر حاضر ایجاد اختلاف مذهبی ، قومی ، قبیله ای و سیاسی در بین امت اسلامی است که مقابله با این خدعه خبیثانه نیازمند آگاهی و تقویت انسجام بیشتر در درون جامعه اسلامی است.

امام جمعه اردبیل اظهار می دارد: بزرگترین گناه ترویج نفرت بین بشریت و ایجاد دو دستگی و احساس بیگانگی نسبت به مسائل مختلف از جمله مسائل دینی و مذهبی است و هرکس به این امر ناپسند دامن بزند به شرافت و کرامت انسانی خیانت کرده است.

آیت الله عاملی با بیان اینکه طبق فرموده پیامبر گرامی اسلام ، تمامی مسلمانان در کنار پیروان مکاتب دینی و آسمانی دیگر خانواده، واحد جهانی را تشکیل می دهند گفت: به تشخیص رهبر کبیر انقلاب اسلامی تنها عاملی که می تواند باعث زمین خوردن مسلمانان شود اختلاف است و باید از ایجاد آن بر حذر بود.

امام جمعه اهل تسنن عنبران نیز با اشاره به اینکه هفته وحدت حاصل تدبیر خردمندانه و یادگار بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی است می گوید : باید این هفته را به عنوان الگو و برنامه اساسی در نظر گرفته و تمام مسلمانان را زیر لوای اسلام ناب محمدی متحد و منسجم کنیم.

حجت الاسلام یاور مرادی می افزاید: هیچ اهل سنت و تشیعی هیچ مسلمانی را تکفیر نکرده و افرادی که در فضاهای غیرواقعی و بر اساس منافع فردی یا گروهی اقدام به ایجاد اختلاف و زیر سوال بردن اسلام می کنند در حقیقت بویی از اسلام به مشامشان نرسیده است.

بیداری امروز امت اسلامی، بازگشت مسلمین به قرآن و سنت، آزادی خواهی، عزت طلبی و حرکت های وحدت طلبانه مسلمین، بی تردید از ثمرات انقلاب اسلامی ایران است.

بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در طول حیات طیبه خویش باعث و بانی تحرکات مهمی در جهان اسلام بودند که یکی از اقدامات مهم ایشان، ایجاد وحدت و اخوت دینی، در میان مسلمین بود.

آن فرزانه هم چنین برای تحقق این هدف مقدس و ایجاد وحدت و هم گرایی مسلمانان، در بسیاری از سخنان و نوشته های خود، امت اسلام را از تفرقه بر حذر داشته و آنان را به پیامدهای زیان بار و ناگوار تفرقه و اختلاف توجه داده اند.


کلید واژه ها: اسلام - اسلامی - مسلمان - مسلمانان - اتحاد - وحدت - بین المللی - جهان - شیعه - قرن بیست و یکم - فرقه - پیامبر اکرم - سیاست خارجی - رحمتی - فرهنگ - تولد - مردم - ضربه زدن - اهل سنت - مبارزه - سالگرد - اردبیل - خطرناک - آینده - تاریخ - جوامع - واحدی - جبهه - صورت - امام

آخرین اخبار سرویس:
سارا رجایی دستان هنرمند

لزوم آموزش خبازان برای بهبود کیفیت پخت نان

افتتاح سیلو 21 هزار تنی ذخیره گندم در مازندران

لزوم آموزش خبازان برای بهبود کیفیت پخت نان

تبلیغات آنلاین و چاپی؛ دو بال بدون انحصار

نهمین همایش غزه نماد مقاومت

کِل کشیدن در میدان جنگ برای حفظ روحیه

فتاح:
 
 نظام امروز بیشتر از هر زمانی به فداکاری احتیاج دارد/ کارهایمان از سر صدق نیست/ کار جهادی انقلاب را زنده نگه می دارد

بنیاد برکت 10هزار فرصت شغلی ایجاد می کند

استخدام کارگر ساده آقا جهت کار در سوپرمارکت در یزد

استخدام گرافیست،تدوینگر،برنامه نویس در تهران

کوهپایه زاده خبر داد

جهت ورود به سایت باشگاه خبرنگاران جوان اینجا کلیک کنید yjc.ir

ماجرای هاله نور احمدی نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

توقیف 18 خودروی سواری متخلف سرویس مدارس

صبح زود بیدار شدن و سحرخیز بودن چه فایده ای دارد؟

اسراییل هنوز هم بزرگترین مشکل جهان اسلام است

جزییات بازداشت همدست اسماعیل بخشی

واریز بسته حمایتی دولت به حساب ایثارگران

عزیزی در گفت وگو با فارس: کلیات طرح حمایت از پیام رسان های داخلی تصویب شد+متن

اعلام آمادگی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای مشارکت جدی در برنامه های ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر

افتتاح سیلو 21 هزار تنی ذخیره گندم در مازندران

دستیار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی منصوب شد

بیانیه رییس بسیج رسانه گیلان در محکومیت دستگیری خبرنگار پرس تی وی

سکان فرمانداری خرمشهر در دستان مودت

آغوشمان برای ورود گروه های جهادی باز است

جذب 4 هزار قاضی در دستگاه قضایی در طول برنامه پنجم توسعه

اجرای طرح های پیشرفت و آبادانی در 4 دهستان خراسان شمالی

آموزش و پرورش چندمین اولویت دولت است؟

درب خانه حضرت زهرا(س) گشوده شد

جزییات بازداشت سپیده قُلیان

صدور حکم اعدام برای شهردار اسبق کرج صحت دارد؟

سگ گردانی در پارک های لواسان ممنوع شد

خامه یار: فهم واحدی از ماهیت رژیم صهیونیستی در منطقه وجود ندارد

استخدام کارگر ساده آقا در یک شرکت معتبر در اصفهان

صالحی: تصمیم درباه برجام بر عهده هیات نظارت است

بررسی راهکارهای توسعه روابط اقتصادی با سوریه

فاصله « اعتیاد » تا «کارتن خوابی» 5 سال شد

سوال 7 نماینده مجلس در مورد پرونده «سکه ثامن» تقدیم هیات رییسه شد

ماموریت لاریجانی به کمیسیون عمران برای بررسی علت سقوط بویینگ 707

سگ گردانی در پارک های لواسان ممنوع شد

مشاغل عملیاتی آتش نشانی جزو مشاغل سخت و زیان آور شد

یک نهاد ناظر در دل یک دستگاه مجری

افتتاح طرح مسیرگشایی در تبریز

مراسم سوگواری بزرگ بانوی اسلام در دمشق

تحقیق و تفحص از «بانک شهر» در کمیسیون اقتصادی مجلس رای آورد

پیام تسلیت دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پی درگذشت احمد فضائلی

آزادیخواه در گفت و گو با فارس: تکلیف کمیسیون فرهنگی برای دولت درباره تأمین هزینه رهن منزل برای دانشجویان متأهل

علیرضابیگی به فارس خبر داد موافقت رییس جمهور با واگذاری ماشین سازی تبریز به شستا

وزیر کشور: برخی مظاهر غیر دینی منجر به برداشت های غلط از سطح دینداری جامعه شده است

برنامه ریزی مدون لازمه توسعه روستاهاست

حاشیه های برفی یک نشاط اجتماعی

نشست مشترک کمیسیون اجتماعی با مسئولان بانک توسعه تعاون به صبح فردا موکول شد

اعلام آمادگی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای مشارکت جدی در برنامه های ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر

بسته درخواست های مردمی

پرشورتر و پرامیدتر از همیشه هستم/ انقلابی بودن شیشه شکستن نیست

خامه یار: فهم واحدی از ماهیت رژیم صهیونیستی در منطقه وجود ندارد

شهیدی:46 خانواده در کشور هر کدام پنج شهید تقدیم انقلاب کرده اند

صالحی: مگر بولتون حرف راست هم می زند؟

کریمی اصفهانی:زمانی که زاکانی محلی از اعراب نداشت، لاریجانی و ناطق اصولگرا بودند

تعداد ایتام تحت پوشش امداد 25 سال قبل دوبرابر الان بوده است

ادعای درخواست ابطال انتخابات تهمت و دروغ است

صالحی: تصمیم درباه برجام بر عهده هیات نظارت است

دهباشی: نمی دانستم این قدر بی جنبه هستند!

اعتراف ناخواسته بی بی سی به خدمت رسانی انقلاب به مردم

دهقان در گفت وگو با فارس عنوان کرد مصوبه کمیسیون قضایی برای فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

همت مردم موجب گذر از بحران های ایجاد شده از سوی آمریکا خواهد شد

سفر معاون اول رییس جمهور به استان کرمان، فردا

آیین های قدیمی اردبیلی ها در فصل زمستان

مقاومت ضدصهیونیستی؛ بازیگری مهم و تاثیرگذار

اوقات شرعی به افق ارومیه

طرح «تاپ» در کمیسیون آموزش مجلس بررسی شد

مژده آسمان و زمین بر قطعیت پیروزی مقاومت است

علیرغم ادعای دولت،بودجه 98 هنوز شفاف نیست

بررسی راهکارهای توسعه روابط اقتصادی با سوریه

تبیین نقش رهبری در برخورد با فساد

آیت الله مرتضوی: حضرت زهرا(س) برای حل مشکلات مردم وارد محشر می شود

برگزاری مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه(س) در بیت آیت الله مرتضوی + تصاویر

4 نشریه مکتوب در ماکو فعال است

جشنواره ابوذر فرصتی برای دیده شدن اصحاب رسانه است

بنیاد برکت 10هزار فرصت شغلی ایجاد می کند

منویات رهبری پیرامون حفظ فضای انقلابی قم در عمل اجرایی شود

صالحی: رژیم صهیونیستی عاقبتی جز از بین رفتن ندارد| تصمیم گیری درباره ماندن یا خروج ایران از برجام بر عهده هیات نظارت بر برجام است| مگر آقای بولتون حرف راست هم می زند؟

ممنوع الخروجی رییس سازمان خصوصی سازی با حکم دادستانی

رییس شورای هماهنگی فعالیت های فرهنگی یزد منصوب شد

ایران و اعراب درک مشترکی برای کمک به فلسطین ندارند

اخذ رضایت در 7 پرونده قصاص نفس در یزد

اشاره آیت الله مکارم به خلع لباس یک روحانی

مالیات آستان قدس رضوی برای تکمیل و تجهیز مدارس اختصاص می یابد

محمدعلی رامین: دستگیری مرضیه هاشمی نماد عملکرد استکبار جهانی است

ناوگروه پنجاه و نهم نداجا در بندرعباس پهلو گرفت

وزیر کار: 14 میلیون خانوار سبد حمایتی گرفتند

شرایط پذیرش انجام خدمت نظام وظیفه در آستان قدس رضوی اعلام شد

ویتنام شگفتی ساز به یک هشتم رسید

ابراز ناراحتی از اتفاق های اخیر اتحادیه ناشران

استخدام فارغ التحصیلان و دانشجویان مقطع دکترا شیمی آلی – تهران

گذشت اولیای دم، سی و دومین بخشش متهم به قتل در سال 97 را رقم زد

با وجود فرارسیدن دهه فجر همچنان خبری از کلنگ زدن اسکله سیریک نیست

اگر شعار هر ایرانی یک شغل اجرا می شد، تا این حد مشکل بیکاری نداشتیم

احضار کاردار ایران به وزارت خارجه آلمان

استشمام عطر وحدت در سایه سار تولد نبی رحمت- ساسان رحمتی *

استشمام عطر وحدت در سایه سار تولد نبی رحمت- ساسان رحمتی *