مطالب مرتبط:
استشمام عطر وحدت در سایه سار تولد نبی رحمت
عاقبت به خیری فرزندان در سایه سار قرآن کریم
اربعین شهاب رحمتی است که بر کشور ایران و امت اسلام سایه افکنده است
نعمت های الهی در سایه وحدت مسلمانان تحقق پیدا می کند
ایستگاه های قرآنی اربعین؛ میعادگاه نغمه های آسمانی/ جلای دل در سایه سار کلام وحی+عکس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 آبان 1397 ساعت 11:452018-11-21سياسي

استشمام عطر وحدت در سایه سار تولد نبی رحمت- ساسان رحمتی *


اردبیل - ایرنا- بدون شک نیاز مسلمانان به اتحاد و اتفاق از مبرم ترین نیازها در برهه کنونی است و درد اساسی که جهان اسلام را با خطر تهدید می کند همین شکافها و اختلافات میان مردم مسلمان است.

- دشمن همواره از همین شکافها سود جسته و درصدد ضربه زدن به بدنه امت اسلامی برمی آید.

مفهوم اتحاد اسلامی که در میان علمای مومن و روشنفکر اسلامی مطرح است، این نیست که فرقه های اسلامی برای ایجاد اتحاد اسلامی از اصول اعتقادی و یا غیر اعتقادی خود صرف نظر کرده و به اصطلاح مشترکات همه فرق را بگیرند و مختصات همه کنار گذاشته شود.

مذاهب اسلامی در عین اختلافاتی که در کلام و فقه با هم دارند به واسطه مشترکات بیشتری که در میان آنها هست، می توانند در مقابل دشمنان خطرناک اسلام، دست برادری داده و جبهه واحدی تشکیل دهند.

در راستای همین امر و در جهت تقویت و تحکیم اخوت اسلامی ، فاصله میان 12 ربیع الأول که سالگرد ولادت پیامبر اکرم (ص) بنا بر روایات اهل سنت تا 17ربیع الأول که تاریخ ولادت محمد (ص) بنا بر روایات موجود در فقه شیعه است، از سوی امام خمینی( ره) به عنوان هفته وحدت نامگذاری شده است.

** هفته وحدت و اتحاد شیعه و سنیمنظور از وحدت شیعه و سنی کنار گذاشتن مسایل اختلافی و تکیه بر مشترکات و مبنا قرار دادن آنها در تعامل با یکدیگر و در امور مربوط به جهان اسلام در صحنه بین المللی است، به گونه ای که مسلمانان فارغ از اختلافات و با پرهیز از تفرقه به صورت همسو حرکت کنند.

به تعبیر دیگر اختلافات مانع از اخوت اسلامی و وحدت صفوف مسلمین در برابر دشمنان نیست، از این رو معنای اتحاد شیعه و سنی دست برداشتن و کوتاه آمدن از اصول و اعتقادات خویش نیست بلکه در عین وجود اختلافات زمینه تعامل و جهت گیری یکسان در مسایل کلی و بین المللی در میان آنها وجود دارد.

** ضرورت وجود هفته وحدت در شرایطی که دشمنان اسلام تمام تلاش خویش را برای مبارزه و مقابله با اسلام به کار بسته و آشکارا اعلام می کنند جهان اسلام در قرن بیست و یکم یکی از مهمترین میدان های زورآزمایی سیاست خارجی آمریکاست و تقابل اصلی آینده جوامع بشری برخورد فرهنگ اسلامی و فرهنگ غربی است ، تاکید بر مسایل اختلافی و تفرقه میان صفوف مسلمانان امری منطقی نبوده و در هر شکلی به ضرر امت اسلامی تمام خواهد شد.

در زمانی که مسلمانان می توانند با توجه به جمعیت بیش از یک میلیارد نفر و منابع و امکاناتی که در اختیار دارند به عنوان یک قدرت تاثیرگذار در صحنه بین المللی مطرح باشند، پرداختن به اختلافات و مسایل تفرقه انگیز نتیجه ای جز به هدر رفتن سرمایه و سوء استفاده دشمن از این اختلافات، نخواهد داشت.

** اسلام، محور اتحاد با تکیه بر نظر امام خمینی (ره)در اندیشه تقریب مذاهب و ملت های اسلامی، امام خمینی (ره) تمامی محورهایی را که به کلیت و فراگیری امت اسلامی صدمه می زند رد نموده و اسلام را به عنوان تنها محور اتحاد این امت عظیم مطرح می کنند.

ایشان خطاب به حجاج بیت اللّه الحرام می فرمایند:` از جمله وظایف در این اجتماع عظیم، دعوت مردم و جوامع اسلامی به وحدت کلمه و رفع اختلافات بین طبقات مسلمین است که خطبا، گویندگان و نویسندگان در این امر حیاتی اقدام نمایند و کوشش کنند در به وجود آوردن جبهه مستضعفین که با وحدت جبهه و وحدت کلمه و شعار لا اله الاّ اللّه ، از اسارت قدرت های شیطانی ، اجانب ، استعمارگران و استثمارگران بیرون آیند و با اخوت اسلامی بر مشکلات غلبه پیدا کنند`.

** وحدت در قرآنقرآن کریم همبستگی را برای مسلمانان ضروری تلقی کرده و از آنان می خواهد تا در گسترش این فرهنگ کوشا باشند، قرآن کریم کسانی را که خدای واحد را می پرستند، به سوی یک قبله نماز می گذارند، کتاب آسمانی شان قرآن و پیامبر والایشان حضرت محمد (ص) می باشد را به اتحاد و یگانگی فرا می خواند و همه امت اسلامی را از منازعه و اختلاف باز می دارد.

چنان که در سوره انفال آیه 46 می خوانیم: `از خدا و رسول خدا اطاعت کنید و منازعه و اختلاف نکنید که سستی بر شما غلبه کرده، هیبتتان از دست خواهد رفت`.

در جای دیگر، قرآن کریم محور وحدت مسلمانان را توحید می داند و می فرماید: `همگی به ریسمان الهی چنگ بزنید و متفرق نشوید`، بدان امید که مسلمانان، رهنمودهای قرآن را همواره سرلوحه زندگی شان قرار داده، با تکیه بر مشترکات عقیدتی خویش، گام های مهمی را برای تحقق وحدت بردارند.

** هفته وحدت از نگاه علمای شیعه و سنی استان اردبیلهمه ساله همزمان با سالروز ولادت پیامبر گرامی اسلام و آغاز هفته وحدت برنامه های مختلفی در استان اردبیل از جمله در بخش های سنی نشین عنبران نمین و هشتجین خلخال برگزار و اتحاد و اتفاق مسلمانان به نمایش گذاشته می شود.

علما و مردم اهل تشیع با حضور گسترده و پرشور در برنامه های هفته وحدت، اتحاد ،انسجام و برادری خود را در عین اختلاط مذهبی به اثبات می رسانند.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل در همین ایام با حضور در مناطق سنی نشین استان اردبیل به دیدار با علما و مردم این بخش ها رفته و ضمن حضور در مراسم های ویژه به ایراد سخنرانی می پردازد.

آیت الله سید حسن عاملی در یکی از این سخنرانی ها در بخش عنبران، برداشت و تفاسیر خاص دینی را عامل ایجاد اختلاف و تفرقه در میان مسلمانان و توطئه دشمن می داند و می افزاید: هر کس باعث بدبینی و شکاف در بین اهل تسنن و تشیع شود طبق آیه صریح قرآن کریم مشرک است.

وی می گوید: هدف دشمن در عصر حاضر ایجاد اختلاف مذهبی ، قومی ، قبیله ای و سیاسی در بین امت اسلامی است که مقابله با این خدعه خبیثانه نیازمند آگاهی و تقویت انسجام بیشتر در درون جامعه اسلامی است.

امام جمعه اردبیل اظهار می دارد: بزرگترین گناه ترویج نفرت بین بشریت و ایجاد دو دستگی و احساس بیگانگی نسبت به مسائل مختلف از جمله مسائل دینی و مذهبی است و هرکس به این امر ناپسند دامن بزند به شرافت و کرامت انسانی خیانت کرده است.

آیت الله عاملی با بیان اینکه طبق فرموده پیامبر گرامی اسلام ، تمامی مسلمانان در کنار پیروان مکاتب دینی و آسمانی دیگر خانواده، واحد جهانی را تشکیل می دهند گفت: به تشخیص رهبر کبیر انقلاب اسلامی تنها عاملی که می تواند باعث زمین خوردن مسلمانان شود اختلاف است و باید از ایجاد آن بر حذر بود.

امام جمعه اهل تسنن عنبران نیز با اشاره به اینکه هفته وحدت حاصل تدبیر خردمندانه و یادگار بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی است می گوید : باید این هفته را به عنوان الگو و برنامه اساسی در نظر گرفته و تمام مسلمانان را زیر لوای اسلام ناب محمدی متحد و منسجم کنیم.

حجت الاسلام یاور مرادی می افزاید: هیچ اهل سنت و تشیعی هیچ مسلمانی را تکفیر نکرده و افرادی که در فضاهای غیرواقعی و بر اساس منافع فردی یا گروهی اقدام به ایجاد اختلاف و زیر سوال بردن اسلام می کنند در حقیقت بویی از اسلام به مشامشان نرسیده است.

بیداری امروز امت اسلامی، بازگشت مسلمین به قرآن و سنت، آزادی خواهی، عزت طلبی و حرکت های وحدت طلبانه مسلمین، بی تردید از ثمرات انقلاب اسلامی ایران است.

بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در طول حیات طیبه خویش باعث و بانی تحرکات مهمی در جهان اسلام بودند که یکی از اقدامات مهم ایشان، ایجاد وحدت و اخوت دینی، در میان مسلمین بود.

آن فرزانه هم چنین برای تحقق این هدف مقدس و ایجاد وحدت و هم گرایی مسلمانان، در بسیاری از سخنان و نوشته های خود، امت اسلام را از تفرقه بر حذر داشته و آنان را به پیامدهای زیان بار و ناگوار تفرقه و اختلاف توجه داده اند.


کلید واژه ها: اسلام - اسلامی - مسلمانان - مسلمان - بین المللی - اتحاد - وحدت - فرقه - شیعه - قرن بیست و یکم - جهان - سیاست خارجی - پیامبر اکرم - فرهنگ - ضربه زدن - میلیارد - اهل سنت - خطرناک - سرمایه - مبارزه - اردبیل - سالگرد - آینده - رحمتی - تاریخ - جوامع - جمعیت - واحدی - جبهه - صورت

آخرین اخبار سرویس:
گفت وگو با کارتن خوابی که می توانست امام جماعت مسجد باشد

7 میلیارد اموال مسروقه در انبار مرد سابقه دار

قتل در تهران دستگیری در ترکیه

امید به آینده موسیقی ایران

هدف، ترویج موسیقی اصیل ایرانی است

شبکه فاضلاب تهران را می بلعد

پاسخ به پرسش های کودکان، کی به سن بلوغ می رسم؟

توضیحات کدخدایی درباره اختلاف نظر لاریجانی و مجمع تشخیص درباره CFT

گل اول لیورپول به ناپولی توسط صلاح

تحریم ها، سلاحی دولبه

راه عبور از منطقه گرایی نمایندگان

الزامات بودجه پساتحریمی

رغبت شرکت های اروپایی برای اجرای SPV ضروری است

جهان اقتصاد در سیطره SMEها

آماده باش به صنعت ایران

شیوع یک بیماری مرموز در جهان؟/ نوزادان بعد از 1 هفته تب فلج می شوند!

گفت وگوی تلفنی دفتر لاریجانی با نمایندگان مستعفی اصفهان

دیدار همزمان «گریفیتس» با رؤسای هیأت های مذاکره کننده یمن در سوئد

آرزوهای که در باتلاق شعار و وعده های واهی در حال غرق شدن است + فیلم

دزدی که خود را کارآفرین معرفی کرد!

آزمون و خطای تاریخی افراطیون

نظام رسانه ای کشور تسهیل یا تحدید ؟

سپاه، آزمایش موشک بالستیک را تایید کرد

بزرگان در برابر تندروی سکوت نکنند

ضرورت های <اس پی وی>

یک عذرخواهی بموقع

لایحه قانون مطبوعات: بیم ها وامیدها

دیدار همزمان «گریفیتس» با رؤسای هیأت های مذاکره کننده یمن در سوئد

«مرکز فرماندهی فرهنگی کشور» درست کار می کند؟

خسارت سیل به بخش کشاورزی دزفول

توهین به زن ایرانی در گرجستان

فضاپیمای ناسا در یک سیارک آب کشف کرد

بهروز بهزادی: ایسنا باز هم می تواند پیشگام باشد

علیرضا بای مدیر روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی شد

سه کاندیدا از حضور در انتخابات کمیته ملی پارالمپیک انصراف دادند

چرا بنیامین مجری «تب تاب» نشد؟

سازمان ثبت اسناد: املاک مفسدان اقتصادی را شناسایی کردیم

تاثیر زوج در مانگری اسلامی در افزایش خود شناسی

تاثیر خاطره گویی بر میزان افسردگی

اعتراض به وعده پوپولیستی درباره انتقال آب خزر به سمنان

بررسی مواد مخد رواعتیاد در بین دانشجویان

زیباکلام: دموکراسی تنها راه برون رفت از وضعیت کنونی است

امام جمعه خرم آباد: آقایان با یک میلیون در ماه می توانید یک کیلو گوشت بخرید؟

شگفت انگیزترین مناظر کوهستانی جهان

ترتیل صفحه 530 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

چهاردهمین بسته تصویری قهرمانان گمنام

گفت وگو با کارتن خوابی که می توانست امام جماعت مسجد باشد

پیام رزم ناو ایران به واشنگتن چیست؟

چهار اصل کلی در زمان بیمه کردن بدنه و مسئولیت هواپیما

دیدار همزمان «گریفیتس» با رؤسای هیأت های مذاکره کننده یمن در سوئد

بازداشت مقام خودخوانده طالبان در قندهار

روزنامه نگار آلمانی در ونزوئلا بازداشت شد

«آقای رییس جمهور شوخی می کند!» واکنش مردم به ادعای ارزانی پس از برجام

این شورا یادگار امام راحل (ره) و نشانه تأکید ایشان برهویت فرهنگی انقلاب اسلامی است

نظام سرمایه داری در چرخه باطل گیر کرده

اعتراض به گرانی به سبک امام جمعه خرم آباد

مشکل اصلی کشور در بخش کشاورزی «مدیریت سنتی» است

مشکل اصلی کشور در بخش کشاورزی «مدیریت سنتی» است

بیمه های تمام عمر و بیمه عمر زمانی چیست؟

کریمی قدوسی درباره نماینده های برانداز

بررسی قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در مرکز پژوهش های مجلس

نماینده مجلس: نباید تمامی مشکلات را به تحریم ها گره زد

فال روزانه چهارشنبه 21 آذر 1397

عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی لکه ننگی برای امت اسلامی است

ژست دموکراتیک تان را باور کنیم یا دست های بسته دانش آموزان فرانسوی را؟

قدرت علمی، باعث غرور ملی

دعوای ترامپ با رهبران دموکرات کنگره جلو دوربین رسانه ها+عکس

زرشناس در تحلیل گسترش جنبش جلیقه زردهای فرانسه : نظام سرمایه داری در چرخه باطل گیر کرده

مدیرکل روابط عمومی استان یزد مطرح کرد؛ بی توجهی نسبت به پیوست های رسانه ای و فرهنگی در زمینه اقتصاد

کتاب محبوب دهه شصتی ها

ابتکار: برخی جریانات داخلی فرآیند ابلاغ لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت را آهسته کرده اند

سومین یادواره شهدای مدافع حرم «فاتحین»

حصربازی آقای مشاور پاسخ بی کفایتی اقتصادی نیست

ایران در سخت ترین شرایط هم کنار برادران مسلمان خود ایستاده است

تعدادی از مدیران متخلف دستگاه ها تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند

رونمایی از کمباین نوین ایرانی

آمپول نجات بخش و جایگاه هنرمندان و پزشکان

رییس «سیا» در مورد عربستان سعودی گزارش می دهد

تشکیل کارگروه بازنگری در قانون بازنشستگان

تیراندازی در فرانسه

رییس جمهور در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی:

چرا بنیامین مجری نشد؟

سواحل مکران 2 بال توسعه ایران و پاکستان است

برای رفع مشکلات مردم همت جهادی نیاز است

دانلود آهنگ جدید پیمان صادقی بنام ای یار

همای دادگستر

دستمزدها هم مثل خط فقر متفاوت باشد

گسترش رویش های انقلاب موجب شکست دشمن در تهاجم به معنویات خواهد شد/ شهدا امروز نیز با هویت و معنویت خود از کشور و اسلام دفاع می کنند/ دفاع مقدس تمام شدنی نیست و یک حقیقت در حال پیشرفت است

نظریه هادگر وکار آمدی

زبان حرکات بدن (body language)

آزمایش هماهنگی دو دست

ماز پیترسن (تأثیر کوشش و خطا بر روی یادگیری فرد)

آزمایش کار مضاعف بر حواسپرتی

آزمایش انتقال دو جانبه

بیماری بدخیم اختلاف ثمری جز ویرانی برای جامعه ندارد| مسؤولان بیت المال مرگ را باور داشته باشند بیراهه نمی روند

روزنامه استخدامی استان قم | چهارشنبه 21 آذر 97

استاندار زنجان: غیرت و جوانمردی نباید خشونت فرض شود

شهید دستغیب برای همگان به ویژه طلاب درس است

برای رفع مشکلات مردم همت جهادی نیاز است

یک عروسی نادر در ایران: عروسی قزاقی

استشمام عطر وحدت در سایه سار تولد نبی رحمت- ساسان رحمتی *

استشمام عطر وحدت در سایه سار تولد نبی رحمت- ساسان رحمتی *