مطالب مرتبط:
بررسی مشکلات و موانع توسعه سرمایه گذاری در چابهار در کمیسیون اقتصادی مجلس
بررسی مشکلات و موانع طرح های تولیدی و صنعتی
بررسی موانع و مشکلات احداث پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در جنوب کرمان / اشتغال زایی بیش از 600 نفر با راه اندازی پایانه گلشن آرا
بررسی موانع و مشکلات پارک علم و فناوری سیستان و بلوچستان
مشکلات 15 واحد صنعتی مراغه در کارگروه رفع موانع بررسی شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 آبان 1397 ساعت 11:452018-11-21سياسي

بررسی مشکلات و موانع مبارزه با کودک آزاری


28 آبان روز جهانی پیشگیری از کودک آزاری بود.

سال هاست که کودکان در ایران مورد انواع خشونت ها و سوءاستفاده های جسمی و جنسی قرار می گیرند و در موارد بسیاری از سوی نهاد هایی مانند شهرداری به طور مستقیم مورد آزار قرار می گیرند که مصداق بارز آن کودکان زباله .

- 28 آبان روز جهانی پیشگیری از کودک آزاری بود.

سال هاست که کودکان در ایران مورد انواع خشونت ها و سوءاستفاده های جسمی و جنسی قرار می گیرند و در موارد بسیاری از سوی نهاد هایی مانند شهرداری به طور مستقیم مورد آزار قرار می گیرند که مصداق بارز آن کودکان زباله گرد هستند که به طور غیرمستقیم برای شهرداری کار می کنند و چندی پیش نیز یکی از نماینده های شورای شهر از آزارجنسی اغلب آن ها خبر داد.

دیدارنیوز" ـ 28 آبان روز جهانی پیشگیری از کودک آزاری بود.

سال هاست که کودکان در ایران مورد انواع خشونت ها و سوءاستفاده های جسمی و جنسی قرار می گیرند و در موارد بسیاری از سوی نهادهایی مانند شهرداری به طور مستقیم مورد آزار قرار می گیرند که مصداق بارز آن کودکان زباله گرد هستند که به طور غیرمستقیم برای شهرداری کار می کنند و چندی پیش نیز یکی از نماینده های شورای شهر از آزارجنسی اغلب آن ها خبر داد.

همچنین یک نماینده مجلس نیز در بازدید از سوله هایی که این کودکان در آن زندگی می کنند، گفت: کودکان زباله گرد در گود محمودآباد بعد از اینکه دچار بیماری هایی مانند ایدز می شوند می میرند.

روز 28 آبان شبکه شورایاری کودک نشستی را به مناسبت روز جهانی پیشگیری از کودک آزاری و تصویب پیمان نامه حقوق کودک برگزار کرد.

در این نشست دکتر حسن موسوی چلک، رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران، پروفسور حسن عشایری،استاد روانشناسی و عصب شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر مهرنوش ابوذری،عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و دکتر محمود عباسی، دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک حضور داشتند.

دکتر فاطمه قاسم زاده، رییس هیات مدیره شبکه یاری کودکان نیز برگزار کننده این پنل بود.

کودک آزاری؛ این یک توهم است! در این نشست دکتر موسوی چلک با اشاره به اینکه تاریخ فعالیت برای حمایت از کودکان در اورژانس اجتماعی با افتتاح خانه کودک شوش شروع شد، گفت: من آن زمان با توجه به حوزه مسئولیتم در سازمان بهزیستی از نزدیک شاهد روزهای سختی بودم که سازمان های مردم نهاد مشغول رسیدگی به حوزه کودکان بودند.

فعالیت و موفقیت سازمان های مردم نهاد نشان می داد که آن ها چقدر جلوتر از بخش دولتی هستند .

او همچنین گفت: در سال 87 برای اولین بار کلمه ای با نام کودک آزاری برای اطلاع رسانی در یک جلسه اداره مطرح شد و مسئولان وقت برخوردهای ناشایستی را انجام دادند.

وزیر وقت کشور درباره این موضوع صحبتی نکرد اما دو نفر از مسئولان که خوشبختانه امروزه مسئولیتی ندارند به وزیر کشور اعتراض کرده بودند و گفته بودند : شما با چه اجازه ای در پایگاه اطلاع رسانی دولت اعلام کرده اید که موضوع جلسه فردا کنترل و کاهش کودک آزاری است.

مگر ما کودک آزاری هم داریم؟ این یک توهم است! .

این جمله ای بود که بالاترین مرجع اجتماعی شورایی ما درباره کودک آزاری در آن سال ها مطرح کرد .

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران درباره مصایب کودک آزاری و عنوان کردن آن به عنوان مشکلات کودک در ایران گفت: ما در کشوری زندگی می کنیم که بعد از چند سال کار در حوزه کودکان هنوز جاهایی شایبه های سیاسی و امنیتی در این باره وجود دارد.

باید بگوییم که در حوزه کودکان سیاستمداران هوشمندی نداریم.

این حساسیت درباره کودکان کار و خیابان وجود دارد و وقتی درباره کودک آزاری جنسی صحبت می کنیم، این حساسیت به مراتب بیشتر می شود.

اما در دو دهه اخیر مطالبه گری و همراهی هایی از سوی سازمان های مردم نهاد، ان جی او ها، رسانه ها و خبرنگاران ایجاد شده است.

به هر حال روزنامه ها و خبرنگاران تذکرهایی می گرفتند چون دولت خیلی علاقه مند نبود که در این حوزه ها ورود کند.

همه با شک و تردید به این موضوع نگاه می کردند که ما اصلا در ایران کودک آزاری نداریم.

امروز به پیشرفت های خوبی در کشور رسیده ایم.

اما همچنان اجرای ضعیفی داریم و مطالبه گری ما در این باره کم است.

اگر امروز را با دو دهه قبل مقایسه کنیم به جاهای خوبی رسیده ایم .

نوشتن نام کودک خیابان در یک نامه رسمی اداری امکان پذیر نبود اما حساسیت ها نه تنها درباره کودک آزاری جنسی کودکان مطرح است که در حوزه کودک آزاری جسمی و کار کودک هم مشکلات فراوانی بود و مسئولان آن را هم نمی پذیرفتند.

چلک می گوید: در سال 78 آیین نامه شورای عالی اداری در خصوص متکدیان بی خانمان و ولگردها داشتیم که در این آیین نامه کودک پنج ساله ای را که در خیابان از او سوءاستفاده می کردند با یک فرد ولگرد حرفه ای را در کنار هم قرار می دادند و مانند هم با آن ها برخورد می کردند.

سرانجام در بهمن آن سال اصلاحیه به این قانون زده شد که در آن افراد بالای 18 سال را از کودکان زیر 18 سال متفاوت ببینیم.

اما هشت ماه طول کشید تا بپذیرند کلمه کودک خیابان در یک نامه رسمی اداری داشته باشیم.

حتی نوشتن نام کودک خیابان در یک نامه رسمی اداری امکان پذیر نبود.

بعد از آن اولین اقدام قانونی این شد که برای کودکان قانونی را بنویسیم .

در این سال قانونی ناقص و پر از عیب و نقص برای کودکان نوشته شد که 19 بند داشت و سرانجام شورای نگهبان بعد از تعدیل های فراوان با هشت قانون آن موافقت کرد و پذیرفته شد.

چلک درباره این قانون نیز می گوید: تا قبل از آن قانون تنها دادستان مدعی العموم و مسئول شناسایی کودکان کار بود.

بعد از تصویب قانون بهزیستی هم علاوه بر دادستان می توانست کودکان آسیب دیده را شناسایی و گزارش کند .

رییس انجمن مددکاری اجتماعی در صحبت هایش می گوید که در آن زمان اعتقادی به سازمان های مردم نهاد وجود نداشت و از سوی دیگر مسئولان دست اندر کار با وجود تصویب قانون هم اجازه نمی دادند که قوانین اجرا شود.

بعد از آن دفتر حمایت از کودکان در قوه قضاییه هم تشکیل شد.

اما آسیب ویران کننده کودک آزاری بر تن کودکان این سرزمین حتی اجازه بروز در دستگاه های سیاسی کشور را هم نداشت و تا قبل از این قانون تنها کودکان بی سرپرست و یتیم می توانستند در بهزیستی پذیرش شوند و از حمایت های اجتماعی بهره ببرند.

چلک می گوید: ما فقط یک کاغذی داشتیم که در آن نوشته بود مسئولیت کودکان خیابان با بهزیستی است.

آن هم برای کودکان یتیم و آن ها که پدر و مادر نداشتند، نه کودکانی که در خیابان بودند و به اسم کودکان کار و خیابان دیده می شدند .

اما بیشترین مخالفت ها در سازمان بهزیستی برای مبارزه با کودک آزاری در همان بهزیستی انجام می شد و قوه قضاییه هم هیچ وقت فشاری برای قانون گذاری برای کنترل کودک آزاری نداشت.

موسوی چلک درباره نحوه برخورد همکارانش در بهزیستی می گوید: برای مثال مورد کودک آزاری شناسایی می شد، دو نفر که در کنار هم نشسته بودند و زیر نظر یک آدم کار می کردند یکی موافق پیگیری موضوع بود و دیگری مخالفت می کرد.

هنوز هم چنین مسائلی وجود دارد.

در بعضی انسان ها این مقابله برای کنترل کودک آزاری همچنان وجود دارد .

او قانون ازدواج کودکان را مثال می زند و می گوید: ما در سال 53 قانون مربوط به حمایت از کودکان بی سرپرست را داشتیم و آخرین قانون در 40 سال بعد برای ازدواج کودکان بود.

چقدر دراین مورد جلسه گذاشتم تا اینکه بالاخره قبول کردند که نباید کودکان در این سن ازدواج کنند البته همان هم دچار مشکلاتی شده است .

برخورد سیاسی با آسیب اجتماعی آسیب زاست جنس پیشگیری از آسیب های اجتماعی باید از جنس قانون باشد و غیر از آن مددکارها و ان جی او ها هر کار کنند نمی توانند در برابر آسیب ریشه دار کودک آزاری مقابله کنند.

موسوی چلک درباره مخالفت با کنترل کودک آزاری و آزار و اذیت های مسئولان برای این موضوع ادامه می دهد: ما در بسیاری مواقع نشست های کودک آزاری را برگزار می کردیم و آن را تعطیل می کردند باید آژانس می گرفتیم تا میهمان هایی را که دعوت کرده بودیم بازگردانیم.

دو دوره می خواستیم همایشی برای آسیب های اجتماعی بگذاریم به ما اجازه ندادند و شبانه تماس گرفتند و همایش را تعطیل کردند.

در جایی به ما برچسب می زدند و اجازه کار نمی دادند .

در این میان پای تعدادی از نماینده های تندروی مجلس هم درمیان است که اجازه ندادند و نمی دهند آسیب ریشه دار کودک آزاری از سر کودکان این سرزمین برداشته شود.

چلک ادامه می دهد: متاسفانه هر بار که در مجلس درباره مصادیق کودک آزاری صحبت می شد و می خواستیم قانونی بگذاریم بی شک موضوع آزار جنسی را در آن حذف می کردند و به 2030 ربط می دادند.

در یکی از مصوبه ها گفته بودیم که موضوع آگاهی های جنسی ربطی به 2030 ندارد.

باید قانونی باشد تا قضات از روی آن بتوانند حکم کنند .

اما بیشترین تلاشی راکه برای جلوگیری از کودک آزاری در ایران شد، ان جی او ها انجام دادند.

با تلاش های شبانه روز مددکارهایی که جان شان را پای کودکان گذاشتند.

رییس انجمن مددکاری از تلاش سازمان های مردم نهاد می گوید و ادامه می دهد: باید بپرسیم چرا مجلس و بهزیستی از ان جی او ها گزارش نمی گیرد؟ ان جی او ها باید نقش شان را در سیاست گذاری بگویند.

متاسفانه دولت می خواهد ان جی او ها را قانع کند در حالی که آن ها به دنبال قانع شدن نیستند.

آن ها دراین راه بسیار اذیت و تحقیر شدند و عده ای شان از بین رفتند اما این فریادی که ان جی او ها و رسانه ها زدند باعث این سیاست گذاری های جدید شد .

چلک برخورد سیاسی با معضلات اجتماعی را آفت زمانه می داند و می گوید: اگر سیاست گذاری را با کمک شرکای اجتماعی انجام دهیم آن هم با حضور ان جی او ها می توانیم موفق باشیم.

وقتی با سیاست مسائل اجتماعی را تصویب کنیم در نهایت سیاست برنده می شود و مشکلات اجتماعی باقی می ماند .

درس آمادگی دفاعی نقض حقوق کودک در ایران اما ابعاد کودک آزاری در ایران و جهان مختلف است و قوانین بسیاری برای آن نوشته شده است.

در ادامه این نشست مهرنوش ابوذری،حقوق دان و فعال حقوق کودک برخی از حقوق کودکان را در قواعد حقوقی داخلی و بین المللی بررسی کرد.

او گفت: از آنجا که شکل خاصی از خشونت را درباره کودکان بررسی می کنیم این است که بچه ها امکان مطالبه گری حقوق شان را ندارند و نیاز دارند که اشخاص دیگری برای حقوق آن ها مطالبه گری کنند .

اولین قانون برای حمایت از حقوق کودک در اعلامیه جهانی در سال1995 است که می گوید: کودکان چه ثمره یک ازدواج و چه حاصل یک رابطه آزاد باشند این حق را دارند که از حمایت های اجتماعی برخوردار شوند.

همچنین در کنوانسیون ژنو 1949 قانونی آمده که می گوید در جنگ ها نباید از کودکان استفاده شود.

ورود افراد زیر 15 سال در جنگ ها و مخاصمات جهانی ممنوع است و بین 15 تا 18 سال محدودیت های فراوانی دارد و بعد ازآن آزادی خدمت سربازی داریم.

ما هنوز در ایران کودک سرباز داریم و این به نوعی کودک آزاری است.

وقتی در دروس دبیرستان درسی به نام آمادگی دفاعی وجود دارد که در آن طرز استفاده از سلاح های مختلف را به کودکان آموزش می دهند همین خودش کودک آزاری است.

همین که به کودکان کلمه دشمن را می گوییم و آن ها را تشویق می کنیم که در بسیج عضو شوند.

این به نوعی تشویق کردن کودکان به خشونت و اقدامات دشمن پروری است.

هنوز ما در ایران بحث کودک سرباز را به عنوان نوعی تخطی از حقوق کودک نپذیرفته ایم.

همچنین در سال 1959 اعلامیه جهانی حقوق کودک برای سعادت و نیکبختی کودکان نوشته شد.

در بند 9 این ماده می گوید کودک باید در برابر هر گونه شقاوت و نادیده انگاری مورد حمایت قرار بگیرد.

در ادامه در سال1966 دو میثاق نامه حقوق مدنی سیاسی و دیگری میثاق نامه ای برای حقوق سیاسی و اجتماعی و فرهنگی تصویب شد.

این دو میثاق نامه حمایت کودکان در بحث مربوط به داشتن هویت، الزام شناسنامه و ثبت ولادت و تابعیت را مطرح می کنند که ما همچنان در مبحث مربوط به این حوزه هم دغدغه ها و نگرانی هایی را درباره کودکانی که حاصل ازدواج مادر ایرانی و پدر خارجی هستند، می بینیم.

همچنین مواد 23 و 10 و 6 این میثاق نامه حق صدور حکم اعدام را برای کودکان زیر 18سال ممنوع می داند و جدایی عقاید کودکان در دادرسی نسبت به بزرگسالان را مطرح می کند.

در سال 1990 نیز اعلامیه جهانی بهار و حمایت از کودکان تصویب شدکه تمام دغدغه دراین اعلامیه حمایت از کودکان برای ایجاد جهانی بهتر و بهبود وضع آینده کودکان در آینده ای سالم تر به نفع کودکان است؛این دغدغه تمام ان جی او هاست.

در میثاق نامه ای دیگر که در سال 1990 تصویب شد و به نام رهنمودهای ریاض مشهور است بر بحث مربوط به سازمان ملل و نقش رسانه ها بر بزهکار کردن کودکان تاکید شده است.

نقش رسانه های گروهی در ساعت هایی که کودکان پای تلویزیون هستند، تمایلات بزهکارانه را در آن ها ایجاد نکند.

چیزی که متاسفانه در رسانه های ما اصلا رعایت نمی شود.

در فضای مجازی و سینما و تئاترها برای شان در نظر گرفته نشده است.

متاسفانه مدارس برای اینکه به بچه ها تفریح بدهند آن ها را به تماشای فیلم های کمدی می برند که درآن از هر گونه شوخی های جنسی و خشونت استفاده شده است.

صرف نظر اینکه توجه کنند که این فیلم ها محتواهایی دارد که خلاف رشد جسمانی بچه است.

در سال 1993؛ کنوانسیون وین که ماده 23 تا 45 آن مربوط به حقوق کودکان است.

بحث حقوق کودک است که برای دولت ها قانون منع نوزادکشی را گذاشته و گفته که کودکان نباید کارهای طاقت فرسا داشته باشند.

سال 1999 مقاوله نامه ای برای اشکال کار کودک داریم که در آن کودکان نباید زیر سن قانونی کار کنند.

همچنین ساختارهای کار کودکان در بازه سن 15 تا 18 سال نباید طاقت فرسا و سنگین باشد.

همچنین در سال 1990 اعلامیه اسلامی حقوق بشر را داریم که در آن قواعدی را برای منع کودک آزاری در کشورهای اسلامی بیان کرده است.

به نوعی به دنیا آمدن را مسبب ایجاد حقی می داند که نسبت به والدین و جامعه شان دارند.

ماده ای در کنوانسیون حقوق کودک در سال 1989 آمده که در آن سه دسته از کودکان را مد نظر قرار دارد.

یکی کودکان به عنوان افرادی که نیاز به حمایت دارند و دیگری کودکان معارض با قانون که در آن کودکان با توجه به شرایط روانی و هیجانی ای که دارند صرف نظر از قواعد جرم شناسی و علت شناختی نسبت به بزرگسالان که تحت عوامل مشخص شده ای مرتکب جرم می شوندچون در کودکان عوامل هیجان و مسائل آنی در آن تاثیر زیادی دارد.

نمی توانیم به عنوان پدیده شناسی عوامل اقتصادی و اجتماعی به آن نگاه کرد.

ماده 19 این کنوانسیون تمام کشورهای عضو را ملزم می کند به اینکه اقدامات خود را در حوزه اجتماعی و اقتصادی و سیاسی برای منع هر گونه کودک آزاری از بهره کشی های جنسی و جسمی تا رعایت حقوق اولیه کودک انجام دهند.

قوانین داخلی برای حمایت از کودکان مهرنوش ابوذری درباره قوانین داخلی که برای حمایت از کودکان آمده می گوید: قوانین داخلی مربوط به کودکان در قانون اساسی که اصل 10 آن به ساختار خانواده توجه می کند و حقوق کودکان در آن ها آمده است.

بحث دیگر آن مربوط به رعایت حقوق مادران و کودکان بی سرپرست در باره بحث حضانت و قیومیت است.

قانون دیگر، چشم انداز جمهوری اسلامی در سال 1404 است که در میان اسنادی است که مغفول مانده و در آن جامعه ایران را در این سال سرشار از برابری زنان و مردان می داند.

جامعه ای که خانواده رادر آن به دور از فقر و تبعیض و بهره کشی می داند.

درقانون مدنی ماده 1123 و 1128 آمده است که اگر طفلی در اثر بی توجهی و سهل انگاری والدین آسیب ببیند، حضانت والدین از او گرفته می شود.

از مصادیق عدم صلاحیت والدین می توان به فساد اخلاقی والدین و سوء شهرت و همچنین اعتیادشان اشاره کرد؛ همچنین به کار گماردن کودکان بر سر مشاغل نامتعارف است.

در این مبحث همچنین درباره تکرار ضرب و جرح های نامتعارف کودکان هم آمده است.

همچنین درماده 9 قانون مسئولیت مدنی درباره همخوابگی اجباری با توسل به زور و حیله و سوءاستفاده از قدرت به یک دختر و فرد کم سال مطرح شده که امکان مجازات وجود دارد .

قوه قضاییه به جای سازمان های مردم نهاد تصمیم می گیرد اما اینکه چرا قوانین مربوط به حقوق کودکان در ایران آن قدر سخت در مجاری سیاست گذاری قرار می گیرند و در نهایت برای تصویب با موانع بسیار سخت برمی خورند را باید به چالش کشید.

در ادامه این نشست محمود عباسی با تاکید بر اینکه کودکان آینده سازان جامعه هستند، گفت: کودکی که آزار می بیند فردا خودش تبدیل به آزارگر می شود.

از کل جمعیت جهان دو میلیارد نفر در معرض خشونت های مختلف کلامی تا جنسی هستند که عمق فاجعه جامعه بشری را نشان می دهد .

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک ادامه داد: یکی از انتقادات به این قانون این است که قوه قضاییه که باید در انتهای راه باشد، به جای سازمان های مردم نهاد در ابتدای مسیر قرار گرفته است.

با اینکه باید کمیته ای بر اساس این لایحه در قوه قضاییه شکل بگیرد، اما تجربه ثابت کرده هرگاه ساختار این گونه تعریف شده، موفقیتی به دست نیامده است .

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا عباسی با اشاره به آنکه باید کار مردم را به مردم واگذار کرد، افزود: هر زمان که کار مردم را به مردم سپردیم، نقش آفرینی آن ها چشمگیر بوده است.

کودکان برای رشد شکوفایی، بیشتر از سایرین نیاز به محیطی امن دارند و هرگونه آسیب جسمی، روانی و عدم تامین نیازهای کودکان نوعی کودک آزاری محسوب می شود .

وی با بیان اینکه یکی از دلایل ظهور و بروز آسیب های اجتماعی فعالیت برخی شبکه های مجازی است، گفت: از منظر جرم شناسی معتقدم نباید برخی اتفاقات همچون کودک آزاری ها را این گونه در فضای مجازی مطرح کنیم چرا که آن ها جرم زا هستند.

همان طور که اعدام علنی بستر جرم زایی را افزایش می دهد، بسیاری از مباحث رسانه ها هم خشونت آفرین و بسترساز رفتارهای غیر مدنی هستند.

عباسی با بیان اینکه گاهی نیز بی توجهی خانواده ها، کودکان را به رفتارهای غیر مدنی سوق می دهد، تصریح کرد: وقتی کودکان را بررسی می کنیم، می بینیم که آموزش در بخش کودکان تا چه حد مهم است.

برخی نحله های فکری، کودکان را از حداقلِ آموزش های خودمراقبتی محروم می کند و با این حال آموزش خود مراقبتی که برخی افراد آن را مورد تهاجم قرار دادند امروزه مورد توجه است؛ به طوری که امروز آیین نامه ای در حال آماده شدن است که آموزش خود مراقبتی باید در مدارس به طور جدی پیگیری و دنبال شود.

منبع: آرمان/هدیه کیمیایی/30 آبان 97
کلید واژه ها: کودک - کودک آزاری - کودکان - شهرداری - سوءاستفاده - پیشگیری - جنسی - دکتر - هایی - جهانی - ایران - زباله - شورای شهر - مردم نهاد - دانشگاه علوم پزشکی - آزارجنسی - خشونت - انواع - شورای - مددکاری اجتماعی - دانشگاه - اجتماعی - سازمان بهزیستی - دانشگاه تهران - برگزار - حقوق - نماینده مجلس - اطلاع رسانی - موسوی - تهران

آخرین اخبار سرویس:
اعلام وصول طرحی درباره بکارگیری نیروها در استان های مرزی

بیانیه کمیسیون امنیت ملی مجلس در محکومیت قطعنامه ضد حقوق بشری مجمع عمومی سازمان ملل

من از پنجره باز می ترسم

اینفوگرافیک/ آل سعود اشداءُ علی الیمن

حضور روحانیون در دانشگاه منحصر به دروس معارف نشود

کلاهبردار 70 میلیاردی گرفتار شد

گسترش نهضت جهانی نهج البلاغه خوانی در بیش از 30 کشور

وزیر دفاع از خطوط تولید بالگرد پیشرفته طوفان بازدید کرد

محمدرضا عارف: ارائه گزارش وزارت آموزش و پرورش به کمیسیون تا روز یکشنبه/ اعزام گروهی از اعضای کمیسیون آموزش به زاهدان/ انتقاد از بی تدبیری در تجهیز مدارس و اردوها

سخنگوی وزارت خارجه: ظریف هدفی برای انتخابات ریاست جمهوری آینده نداشته و ندارد

ارجاع طرح استیضاح وزیر جهاد کشاورزی به هیأت رییسه ی مجلس

نسرین ستوده 2 دی محاکمه می شود

بسیاری از ازدواج های موفق، دانشجویی است

با رای نمایندگان درخواست یک فوریت طرح مقابله با اهانت به ادیان و اقوام ایرانی تصویب شد

جشن «موسیقی ما» به ایستگاه پنجم رسید

نمازجمعه این هفته تهران به امامت آیت الله امامی کاشانی برگزار می شود

نهمین همایش خورشید ولایت در ایرانشهر آغاز شد

دیده بان شفافیت و عدالت در بیانیه ای اعلام کرد انتقاد از انتصاب بازرس سابق وزارت نفت در مقام مدیرکل بازرسی

اقدام عجیب کریمی قدوسی در جلسه امروز مجلس

میرمحمدصادقی: مجمع تشخیص نمی تواند شورای نگهبان دوم باشد

گام اول برای حذف یارانه سه دهک بالای جامعه در بودجه 98

پیام ظریف به همایش تبیین سیاست همسایگی با تأکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری

نشست بررسی مشکلات ایثارگران در یزد

اطلاعیه گمرک ایران در مورد مشاجره لفظی نماینده مجلس با یکی از کارکنان

نوریان عضو ناظر در هیات امنای آموزش و تحقیقات صنایع دفاعی شد

هفدهمین آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم برگزار می شود

طرح همکاری خانه و مدرسه در 15 استان کشور اجرا شده است

طرح استیضاح وزیر جهاد کشاورزی اعلام وصول شد

آخرین وضعیت پرونده عراقچی از زبان رییس دادگستری تهران

گوشت را که شما دست گربه دادید آقای جهانگیری

بابایی صالح در نطق میان دستور: آقای روحانی! با 2 هزار میلیارد تومان نمی توان حقوق بازنشستگان را همسان سازی کرد

افضلی در نطق میان دستور: مسئولان باید صداقت و شفافیت با مردم را پیشه کنند

با رأی نمایندگان عضو ناظر در هیأت مؤسسه آموزشی صنایع دفاعی انتخاب شد

بیانیه کمیسیون امنیت ملی در محکومیت بدون قطع نامه ضدحقوق بشری سازمان ملل

انتقاد سخنگوی مجلس از برخورد صدا و سیما درباره موضوع نماینده سراوان

مردم شاه را بیرون کردند چه برسد به رییس جمهور!

کریمی قدوسی طی تذکری در مجلس: فعالیت های نمایندگان باید حول محور وحدت ملی و رفع مشکلات اقتصادی باشد

قالیشویی مهمترین بخش خانه تکانی

اصلاح طلبان از آینده سیاسی خود می ترسند

جلالی در جمع خبرنگاران: حواشی مربوط به نماینده سراوان به صورت جامع دیده شود

نامه اعتراضی نمایندگان به رییس جمهور تصمیمات غیرکارشناسی بگیرید ما هم استعفا می دهیم

استیضاح وزیر جهادکشاورزی اعلام وصول شد

تحقیق و پژوهش باید گره گشای مشکلات جامعه باشد

مطالبه مردم از دستگاه قضا برخورد جدی با مفسدان است

ادعای تازه درباره رییسی

اعتراض آیت الله مکارم شیرازی به سخنان رحیم پور ازغدی

آمریکا: ترامپ برای حمله به شرق فرات به اردوغان چراغ سبز نشان نداده است

دختران زاهدانی در آتش بی مسئولیتی دولتمردان سوختند

انقلاب اسلامی ، روندی ریشه دار است

استعفای نمایندگان اصفهان از دستور کار مجلس خارج شد

سکوت نمایندگان مجلس به آتش سوزی مدرسه زاهدان

می توان با بهره گیری از تمام ظرفیت های علمی کشور به محصولات راهبردی دست یافت

هیچ عبادتی بالاتر از خدمت به نیازمندان نیست

افضلی خواستار رسیدگی به وضع شهرستان های خراسان جنوبی شد

هشدار آنجلینا جولی نسبت به کمبود منابع امدادی؛ جنگ ها باید تمام شوند

مطهری: صداوسیما رویکرد خوبی به مجلس ندارد

پیگیری مجلس برای انتشار فیلم جلسه غیرعلنی

رضایی: مجلس و دولت از شرکت های دانش بنیان حمایت کنند

توضیحات کریمی قدوسی درباره توییتش

ارائه گزارش وزارت آموزش و پرورش به کمیسیون تا روز یکشنبه/ اعزام گروهی از اعضای کمیسیون آموزش به زاهدان/ انتقاد از بی تدبیری در تجهیز مدارس و اردوها

مطهری: صداوسیما رویکرد خوبی نسبت به مجلس ندارد

انتقاد شدید آیت الله مکارم از رحیم پور ازغدی و ستاد نماز جمعه

بانک ها مکلف به استعلام آنلاین احراز هویت افراد شدند

زاهدان در عزای شکوفه های سوخته

حمایت همراه اول از گردهمایی یلدایی کارآفرینان استارت آپی

اتحادیه عرب خواستار توقف جنایات رژیم صهیونیستی علیه فلسطین شد

روایت شاهدان از آتش سوزی دبستان اسوه حسنه

مرگ مروز مرد 65 ساله در پشت بام خانه اش

استعلام آنلاین احراز هویت افراد در بانک ها اجباری شد

شهریاری: دختران زاهدان در آتش بی کفایتی دولتمردان سوختند/ پزشکیان: عارف تیمی را برای پیگیری به زاهدان ارسال کند

باید با ایستادگی و صبر مقابل فشار های بی سابقه قدرت های بزرگ ایستاد

حضرت معصومه (س)، امامزاده بلافصل/عکس

حقیقت بندگی و عبودیت را در باطن خود جستجو کنیم

انفجار زودپز، 600 خانه را به آتش کشید + فیلم

برای پیگیری حقوق کارگران صورت گرفت تجمع جمعی از دانشجویان و طلاب مقابل سازمان خصوصی سازی

خادمی در گفت وگو با فارس: روحانی نباید نگاه منطقه ای داشته باشد/نمایندگان معترض می خواستند در هیأت دولت تجمع کنند

با 44 امضای نمایندگان طرح استیضاح وزیرجهاد کشاورزی اعلام وصول شد

واردات خودرو در انحصار 4 خانواده/ متهم در زندان به سر می برد

ابراهیم رییسی جایگزین آملی لاریجانی می شود؟

واکنش آیت الله مکارم شیرازی به سخنان رحیم پور ازغدی

خدمات دولت در مناطق زلزله زده قابل تقدیر است

ظریف: دانشگاه ها مفاهیم پایه سیاست همسایگی جمهوری اسلامی ایران را بهتر تبیین کنند

امام جمعه جدید دلیجان منصوب شد

دولت نباید تحت فشار طرح های انتقال آب را اجرا کند

سخنان آیت الله سبحانی درباره مطالب مطرح شده در دیدار ناشران

آشنا: دور جدید تحریم های آمریکا نمی تواند دوام طولانی بیاورد

بررسی طرح مربوط به مقابله با اهانت به ادیان و اقوام ایرانی

آیت الله علوی گرگانی: مسوولان برای رفع گرانی تلاش کنند

حضرت آیت الله سبحانی: حذف یکباره چیزی که سالها نتیجه بخش بوده کار درستی نیست/ نماز تکلیف شرع است و مشق شب، تکلیف عرف

دخالت بیشتر مجمع تشخیص مصلحت نظام به خودش آسیب می‎زند

رییس سازمان بسیج: نیازمند ارتقاء سواد رسانه ای هستیم

سند آمایش علم و فناوری استان قزوین رونمایی شد

شایسته سالاری در انتخاب مسوولان مورد توجه قرار گیرد

مجلس در راس امور است نه نمایندگان

آمریکا حامی اصلی گسترش نگاه تکفیری در منطقه است

پیروزی و تداوم انقلاب از نمودهای وحدت حوزه و دانشگاه است

دستکاری ژنتیک شیوه جدیدی از تهدیدات زیستی است

اشتغالزایی برای زنان مهمترین اولویت دولت است

نیاز جامعه به پژوهش های مساله محور

تذکر مجلس به نماینده منتشرکننده فیلم جلسه غیرعلنی/ رفتار نماینده سراوان هم در مورد حواشی اخیر درست نبود

بررسی مشکلات و موانع مبارزه با کودک آزاری

بررسی مشکلات و موانع مبارزه با کودک آزاری