مطالب مرتبط:
عاقبت به خیری فرزندان در سایه سار قرآن کریم
نعمت های الهی در سایه وحدت مسلمانان تحقق پیدا می کند
ایستگاه های قرآنی اربعین؛ میعادگاه نغمه های آسمانی/ جلای دل در سایه سار کلام وحی+عکس
گزارش| ایجاد ناتوی امنیتی-اقتصادی اسلامی در سایه دیپلماسی وحدت/ تبیین نقش کنفرانس وحدت در رونق اقتصادی
نمایش وحدت شیعه و سنی در سایه خدمت به زوار حسینی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 آبان 1397 ساعت 11:362018-11-21سياسي

استشمام عطر وحدت در سایه سار تولد نبی رحمت


ایرنا- بدون شک نیاز مسلمانان به اتحاد و اتفاق از مبرم ترین نیازها در برهه کنونی است و درد اساسی که جهان اسلام را با خطر تهدید می کند همین شکافها و اختلافات میان مردم مسلمان است.

- دشمن همواره از همین شکافها سود جسته و درصدد ضربه زدن به بدنه امت اسلامی برمی آید.

مفهوم اتحاد اسلامی که در میان علمای مومن و روشنفکر اسلامی مطرح است، این نیست که فرقه های اسلامی برای ایجاد اتحاد اسلامی از اصول اعتقادی و یا غیر اعتقادی خود صرف نظر کرده و به اصطلاح مشترکات همه فرق را بگیرند و مختصات همه کنار گذاشته شود.

مذاهب اسلامی در عین اختلافاتی که در کلام و فقه با هم دارند به واسطه مشترکات بیشتری که در میان آنها هست، می توانند در مقابل دشمنان خطرناک اسلام، دست برادری داده و جبهه واحدی تشکیل دهند.

در راستای همین امر و در جهت تقویت و تحکیم اخوت اسلامی ، فاصله میان 12 ربیع الأول که سالگرد ولادت پیامبر اکرم (ص) بنا بر روایات اهل سنت تا 17ربیع الأول که تاریخ ولادت محمد (ص) بنا بر روایات موجود در فقه شیعه است، از سوی امام خمینی( ره) به عنوان هفته وحدت نامگذاری شده است.

** هفته وحدت و اتحاد شیعه و سنیمنظور از وحدت شیعه و سنی کنار گذاشتن مسایل اختلافی و تکیه بر مشترکات و مبنا قرار دادن آنها در تعامل با یکدیگر و در امور مربوط به جهان اسلام در صحنه بین المللی است، به گونه ای که مسلمانان فارغ از اختلافات و با پرهیز از تفرقه به صورت همسو حرکت کنند.

به تعبیر دیگر اختلافات مانع از اخوت اسلامی و وحدت صفوف مسلمین در برابر دشمنان نیست، از این رو معنای اتحاد شیعه و سنی دست برداشتن و کوتاه آمدن از اصول و اعتقادات خویش نیست بلکه در عین وجود اختلافات زمینه تعامل و جهت گیری یکسان در مسایل کلی و بین المللی در میان آنها وجود دارد.

** ضرورت وجود هفته وحدت در شرایطی که دشمنان اسلام تمام تلاش خویش را برای مبارزه و مقابله با اسلام به کار بسته و آشکارا اعلام می کنند جهان اسلام در قرن بیست و یکم یکی از مهمترین میدان های زورآزمایی سیاست خارجی آمریکاست و تقابل اصلی آینده جوامع بشری برخورد فرهنگ اسلامی و فرهنگ غربی است ، تاکید بر مسایل اختلافی و تفرقه میان صفوف مسلمانان امری منطقی نبوده و در هر شکلی به ضرر امت اسلامی تمام خواهد شد.

در زمانی که مسلمانان می توانند با توجه به جمعیت بیش از یک میلیارد نفر و منابع و امکاناتی که در اختیار دارند به عنوان یک قدرت تاثیرگذار در صحنه بین المللی مطرح باشند، پرداختن به اختلافات و مسایل تفرقه انگیز نتیجه ای جز به هدر رفتن سرمایه و سوء استفاده دشمن از این اختلافات، نخواهد داشت.

** اسلام، محور اتحاد با تکیه بر نظر امام خمینی (ره)در اندیشه تقریب مذاهب و ملت های اسلامی، امام خمینی (ره) تمامی محورهایی را که به کلیت و فراگیری امت اسلامی صدمه می زند رد نموده و اسلام را به عنوان تنها محور اتحاد این امت عظیم مطرح می کنند.

ایشان خطاب به حجاج بیت اللّه الحرام می فرمایند: از جمله وظایف در این اجتماع عظیم، دعوت مردم و جوامع اسلامی به وحدت کلمه و رفع اختلافات بین طبقات مسلمین است که خطبا، گویندگان و نویسندگان در این امر حیاتی اقدام نمایند و کوشش کنند در به وجود آوردن جبهه مستضعفین که با وحدت جبهه و وحدت کلمه و شعار لا اله الاّ اللّه ، از اسارت قدرت های شیطانی ، اجانب ، استعمارگران و استثمارگران بیرون آیند و با اخوت اسلامی بر مشکلات غلبه پیدا کنند .

** وحدت در قرآنقرآن کریم همبستگی را برای مسلمانان ضروری تلقی کرده و از آنان می خواهد تا در گسترش این فرهنگ کوشا باشند، قرآن کریم کسانی را که خدای واحد را می پرستند، به سوی یک قبله نماز می گذارند، کتاب آسمانی شان قرآن و پیامبر والایشان حضرت محمد (ص) می باشد را به اتحاد و یگانگی فرا می خواند و همه امت اسلامی را از منازعه و اختلاف باز می دارد.

چنان که در سوره انفال آیه 46 می خوانیم: از خدا و رسول خدا اطاعت کنید و منازعه و اختلاف نکنید که سستی بر شما غلبه کرده، هیبتتان از دست خواهد رفت .

در جای دیگر، قرآن کریم محور وحدت مسلمانان را توحید می داند و می فرماید: همگی به ریسمان الهی چنگ بزنید و متفرق نشوید ، بدان امید که مسلمانان، رهنمودهای قرآن را همواره سرلوحه زندگی شان قرار داده، با تکیه بر مشترکات عقیدتی خویش، گام های مهمی را برای تحقق وحدت بردارند.

** هفته وحدت از نگاه علمای شیعه و سنی استان اردبیلهمه ساله همزمان با سالروز ولادت پیامبر گرامی اسلام و آغاز هفته وحدت برنامه های مختلفی در استان اردبیل از جمله در بخش های سنی نشین عنبران نمین و هشتجین خلخال برگزار و اتحاد و اتفاق مسلمانان به نمایش گذاشته می شود.

علما و مردم اهل تشیع با حضور گسترده و پرشور در برنامه های هفته وحدت، اتحاد ،انسجام و برادری خود را در عین اختلاط مذهبی به اثبات می رسانند.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل در همین ایام با حضور در مناطق سنی نشین استان اردبیل به دیدار با علما و مردم این بخش ها رفته و ضمن حضور در مراسم های ویژه به ایراد سخنرانی می پردازد.

آیت الله سید حسن عاملی در یکی از این سخنرانی ها در بخش عنبران، برداشت و تفاسیر خاص دینی را عامل ایجاد اختلاف و تفرقه در میان مسلمانان و توطئه دشمن می داند و می افزاید: هر کس باعث بدبینی و شکاف در بین اهل تسنن و تشیع شود طبق آیه صریح قرآن کریم مشرک است.

وی می گوید: هدف دشمن در عصر حاضر ایجاد اختلاف مذهبی ، قومی ، قبیله ای و سیاسی در بین امت اسلامی است که مقابله با این خدعه خبیثانه نیازمند آگاهی و تقویت انسجام بیشتر در درون جامعه اسلامی است.

امام جمعه اردبیل اظهار می دارد: بزرگترین گناه ترویج نفرت بین بشریت و ایجاد دو دستگی و احساس بیگانگی نسبت به مسائل مختلف از جمله مسائل دینی و مذهبی است و هرکس به این امر ناپسند دامن بزند به شرافت و کرامت انسانی خیانت کرده است.

آیت الله عاملی با بیان اینکه طبق فرموده پیامبر گرامی اسلام ، تمامی مسلمانان در کنار پیروان مکاتب دینی و آسمانی دیگر خانواده، واحد جهانی را تشکیل می دهند گفت: به تشخیص رهبر کبیر انقلاب اسلامی تنها عاملی که می تواند باعث زمین خوردن مسلمانان شود اختلاف است و باید از ایجاد آن بر حذر بود.

امام جمعه اهل تسنن عنبران نیز با اشاره به اینکه هفته وحدت حاصل تدبیر خردمندانه و یادگار بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی است می گوید : باید این هفته را به عنوان الگو و برنامه اساسی در نظر گرفته و تمام مسلمانان را زیر لوای اسلام ناب محمدی متحد و منسجم کنیم.

حجت الاسلام یاور مرادی می افزاید: هیچ اهل سنت و تشیعی هیچ مسلمانی را تکفیر نکرده و افرادی که در فضاهای غیرواقعی و بر اساس منافع فردی یا گروهی اقدام به ایجاد اختلاف و زیر سوال بردن اسلام می کنند در حقیقت بویی از اسلام به مشامشان نرسیده است.

بیداری امروز امت اسلامی، بازگشت مسلمین به قرآن و سنت، آزادی خواهی، عزت طلبی و حرکت های وحدت طلبانه مسلمین، بی تردید از ثمرات انقلاب اسلامی ایران است.

بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در طول حیات طیبه خویش باعث و بانی تحرکات مهمی در جهان اسلام بودند که یکی از اقدامات مهم ایشان، ایجاد وحدت و اخوت دینی، در میان مسلمین بود.

آن فرزانه هم چنین برای تحقق این هدف مقدس و ایجاد وحدت و هم گرایی مسلمانان، در بسیاری از سخنان و نوشته های خود، امت اسلام را از تفرقه بر حذر داشته و آنان را به پیامدهای زیان بار و ناگوار تفرقه و اختلاف توجه داده اند.


کلید واژه ها: اسلام - اسلامی - مسلمانان - مسلمان - بین المللی - اتحاد - وحدت - فرقه - شیعه - قرن بیست و یکم - جهان - سوء استفاده - پیامبر اکرم - سیاست خارجی - فرهنگ - ضربه زدن - میلیارد - اهل سنت - سالگرد - مبارزه - سرمایه - خطرناک - آینده - واحدی - تاریخ - جوامع - جمعیت - صورت - امام - بسته

آخرین اخبار سرویس:
اعلام آمادگی اروپا برای کمک به تصویب توافقنامه برگزیت

دعوت به همکاری بازاریاب میدانی در شرکت دینگ

جدال بر سر حضور دو زن مسلمان در مجلس آمریکا

رییس شورای اروپا: مجددا درباره برگزیت مذاکره نمی کنیم

فقط می خواستم از ته دل حلالم کنی و ازم راضی باشی

عکس| استقبال گرم خاله معاون اول رییس جمهور

خواب عمیق مجری مشهور ایرانی سر ضبط برنامه/عکس

نخستین نعمتی که خداوند به آدمی می دهد، چیست؟

قتل به خاطر سیستم واگذاری اراضی پایاب سدخدا آفرین

استقبال از جهانگیری توسط خاله اش

جنگنده های میگ 29 در خط اورهال + عکس

وعده ارزانی 20 درصدی با FATF؛ پس از گرانی 200 درصدی با برجام

آلمانی ها مشتری دستگاه های قدیمی یک کارخانه سیمان

گفتمان انقلابی و مطالبه عدالت رسالت دانشجوی انقلابی است

مصوبه بخشودگی وام های کشاورزان به زودی عملیاتی می شود

انجمن های دانشجویی تکلیف خود را روشن کنند/ روش ما با جنبشی ها فرق دارد

قدیری ابیانه : 40 سالگی انقلاب یک شکست برای دشمن است

مردم سالاری دینی نخستین دستاورد انقلاب اسلامی است

ایسنا صدای جنبش های دانشجویی باشد

تصاویر/ مراسم بزرگداشت آیت الله موسوی خلخالی

ضرغامی: تلگرام با دستور روحانی فیلتر شد

در گفت وگوی فارس با یک کارشناس ارشد در حوزه اینترنت اشیا مطرح شد سونامی اینترنت اشیا در صنعت در حال وقوع است/این فناوری محور توسعه چین و ناجی اشتغال هند شد

اینم پایان رویای منچستر!

آلمانی ها مشتری دستگاه های قدیمی یک کارخانه سیمان

مردم سالاری دینی نخستین دستاورد انقلاب اسلامی است

قدیری ابیانه : 40 سالگی انقلاب یک شکست برای دشمن است

تصاویر/ سلسله نشست های علمی و نظریه پردازی در مدارس علمیه کاشان

بسیاری از فیلم ها و سریال های تلویزیونی، نسبتی با سبک زندگی اسلامی ندارند

مستند «تکرار فیضیه 2 » تولید و به روی آنتن می رود

ورود کمیته ویژه مجلس به موضوع قاچاق لوازم آرایشی

حجاریان: گلوله را از مخچه من درآورید تا جوابتان را بدهم

قدیری ابیانه : 40 سالگی انقلاب یک شکست برای دشمن است

تصاویر/ دیدار اعضای کمیته فرهنگی و تبلیغی اربعین حوزه علمیه قم با آیت الله اعرافی

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | سه شنبه 20 آذر 97

مردم سالاری دینی نخستین دستاورد انقلاب اسلامی است

16 آذر روز مجهادت در راه علم و تقویت ایمان دینی است

16 آذر روز مجهادت در راه علم و تقویت ایمان دینی است

فامیلی اصلی اسحاق جهانگیری چیست؟

علم می تواند تجربه نزدیک به مرگ را توضیح دهد؟

هرچی آرزوی خوبه مال من

توهمی بنام کنش های مدنیِ داوطلبانه در ایران!

اینفوگرافی / سرنوشت همه استیضاح های مجلس دهم

مراسم سالگرد درگذشت آیت الله موسوی خلخالی برگزار شد

بودجه سال 98 کل کشور چه زمانی به صحن علنی پارلمان می آید؟

همسر «مهناز افشار» شکایت کرد/ از مهریه میلیاردی تا شیرخشک های فاسد

کاریکاتوری در واکنش به اظهارات کریمی قدوسی

عروس «قزاق»

تصاویر/ یازدهمین نشست مدیران میانی واحدهای ستادی مرکز مدیریت حوزه

16 آذر روز مجهادت در راه علم و تقویت ایمان دینی است

جایگاه خودمان را مشخص کنیم، انقلاب اسلامی پابرجاست

عروس «قزاق»

نظر اقتصاددانان درباره خودروسازان

برای تبدیل مسکن به منزل راه طولانی در پیش داریم

جلوی ضرر را هر جا بگیریم سود کردیم

میرسلیم: فساد سیاسی را به چشم می بینیم

ریزش سقف مدرسه در رامهرمز

پیامد های خطرناک یک ادبیات مخرب وارداتی

کرباسچی: دانشگاه و دانشجو نباید پیاده نظام احزاب یا نظام سیاسی کشور شوند

نماینده سازمان ملل از طرح های احیای دریاچه ارومیه بازدید کرد

در جامعه هستند ولی با جامعه نیستند

نقشه راه مسکن

زمانی مناسب برای دفن دائمی اسپیسی

تمرین شفافیت

زمستان سرد تفلیس؛ گرمای دوستی ایران

گرانی کله پاچه مردم را سیرابی خور کرده است

رهایی 5 نفر از محکومان به قصاص از پای چوبه دار در شوشتر

بسته ارزی 4200 تومانی مبلغ بالایی از ذخایر ارزی مملکت را به حراج گذاشت

چه قوانینی در ارسال لوایح پالرمو و پولشویی به مجمع تشخیص نقض شد؟

درخواست جانبازان برای لغو مصوبه نحوه تأمین هزینه های بیمه درمانی ایثارگران

رایزنی جابری انصاری و هلگا اشمید

دو گزاره غیر قابل جمع آقای ضرغامی و دوستان

مسیر یک اقتصاد جهانی

نفع مردم ایران

نشانه های انسان خردمند در کلام امام حسن(ع)

جزییات 6خبر ویژه امروز سه شنبه 20 آذرماه 1397

دوره احمدی نژاد تقریبا نقش تعیین کننده ای در سرنوشت دانشگاه نداشت

نماینده سازمان ملل از طرح های احیای دریاچه ارومیه بازدید کرد

ایسنا می تواند جهانی شود اگر ...

اینفوگرافی / سرنوشت همه استیضاح های مجلس دهم

گفتگوی کیت اسپنسر با لورن گرینفیلد مستندساز چگونه ثروتمندان در حال عادی سازی خودشیفتگی و نابود کردن تمدن بشری هستند

موتورسواری که زد و در رفت!

فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) درمورد گروه دوم ارث

فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) در مورد گروه اول ازث

پیام تسلیت سخنگوی وزارت خارجه در پی درگذشت یک روزنامه نگار

دعوای فراستی و ظلی پور جعلی بود!

انتقاد دانش آموزان تهرانی از دستگیری دانش آموزان پاریسی

رییس جدید اطلاعات ارتش روسیه منصوب شد

نظام شورایی و کارگروه های هم افزایی در راستای ارتقاء مدارس شروع به فعالیت کرده است

نظام روحانیت در معرض آسیب های طراحی شده قرار دارد/کار جهادی در اولویت حوزه علمیه قرار گیرد

نتایج نهایی آزمون استخدامی اعلام شد

اهل ایسنا

کرباسچی: دانشجویان مصادیق نظامی گری، استبداد و وابستگی را در ظرف زمان و مکان خود پیدا کنند

دعوای فراستی و ظلی پور جعلی بود

بیانیه ستاد حقوق بشر ایران درباره خشونت های اخیر فرانسه

اگر قدرت و حکومت نقد نشود منجر به فساد خواهد شد

چکیده گفت وگوی تفصیلی محمد قوچانی با فارس: جهانگیری از روحانی در جریان ترمیم کابینه دلخور شده بود/روحانی را از موسوی خویینی ها هم اصلاح طلب تر می دانم

جای هنر انقلاب در بنیاد فرهنگی روایت فتح است آخرین سخنان «احمدرضا دالوند» پیش از درگذشت

ترتیل صفحه 529 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

تیراندازی در کسری از ثانیه

فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) در مورد طبقات ارث

استشمام عطر وحدت در سایه سار تولد نبی رحمت

استشمام عطر وحدت در سایه سار تولد نبی رحمت