مطالب مرتبط:
صالحی امیری: جایگاه واقعی ایران پنجم آسیاست| حداقل 4 مدال طلا را از ما گرفتند| رییس جمهور و آقای نوبخت از هیچ کمکی دریغ نکردند
اهمیت مطالعات جامعه شناختی در مناسک عاشورایی/ تغییر جایگاه واعظ و مداح، آسیب زاست
آقای خواننده در هیات مداح معروف تهران ! + عکس
صادق زیبا کلام : آقای احمدی‎نژاد ؛ نظام نباشد، به جایش چه باشد؟ / نظام اگر تضعیف شود به جلو که نمی‎رویم هیچ، به عقب بازخواهیم گشت
حدیث نگاشت/جایگاه شهید در کلام امیر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 آبان 1397 ساعت 11:352018-11-21سياسي

جایگاه «مداح» در کلام آقای مداح


برای رسیدن به تمدن، باید از چرخ دنده فرهنگ و هویت و اندیشه جهان بینی عبور کنیم؛ مداحان در جایگاه هویت بخشی هستند.

شخصیت و رسالت هویت سازی و وصل آن به فرهنگ، - شهیدخبر: برای رسیدن به تمدن، باید از چرخ دنده فرهنگ و هویت و اندیشه جهان بینی عبور کنیم؛ مداحان در جایگاه هویت بخشی هستند.

شخصیت و رسالت هویت سازی و وصل آن به فرهنگ، وظیفه مداحان است.

نشست علمی ستایش گری تراز انقلاب اسلامی از سلسله نشست های هیأت پژوهی در مرکز جامعه ایمانی مشعر در قم و با حضور حاج مهدی رسولی از مداحان برجسته کشور برگزار شد.

در ابتدای این نشست علمی، حجت الاسلام ربانی منش معاون راهبردی جامعه ایمانی مشعر گفت: هدف از برگزاری این نشست ، بررسی و بیان شاخه و رکنی از هیأت تراز انقلاب اسلامی به نام ستایش گری و جایگاه ستایش گری است.

وی بیان کرد: وقتی از ستایش گری تراز انقلاب اسلامی سخن به میان می آید، منظور ما همان نقطه مطلوبی است که همه ستایشگران باید برای دستیابی به آن تلاش کنند.

ربانی منش بیان کرد: انتخاب و طرح این بحث به معنی خط کشی و جناح بندی حوزه ستایش گری نیست زیرا ترسیم نقطه مطلوب، هم و غم ما است؛ تمرکز این جلسه نیز روی تحلیل و بررسی نقاط ضعف و آسیب ها حوزه ستایش گری نیست بلکه رویکرد امروز ما در این جلسه کاملا ایجابی خواهد بود.

وی گفت: بحث ستایش گری یک سری مؤلفه های عمومی دارد که در این جلسه به آن پرداخته نمی شود بلکه در این جلسه به شاخص های تخصصی این بحث خواهیم پرداخت.

در ادامه نشست، مهدی رسولی از مادحین کشور بیان کرد: در زمینه ستایشگری باید به مسائل مختلف اشاره کرد؛ در ابتدا باید گفت که در اینجا با یک قله ای مواجه هستیم که حجت خدا آن را برای ما معرفی کرده و ما باید به آن سمت حرکت کنیم.

وی افزود: قطعاً تعریف این مفهوم به معنی خط کشی نیست بلکه تقریباً کسی خارج از این ساختار وجود ندارد و همگان در این مسیر حرکت می کنند.

این فعال مذهبی اظهار کرد: ستایشگری عنوانی بوده که از سوی اهل بیت (ع) به برخی از افراد اطلاق می شده که این افراد در کنار اهل بیت (ع) در مقابل طاغوت همیشه نقش آفرین بوده اند؛ این افراد، محدود بودند ولی جایگاه آن ها درخشان بوده است.

رسولی گفت: ستایشگران همیشه در کنار جنگ در راه خدا، بار جنگ آوری رسانه ای را به دوش می کشیدند؛ فرزدق در ماجرای جنگ رسانه ای در مقابل خلیفه اموی یک حماسه خلق کرد و در طول تاریخ زبان و قلم این طیف، مهم ترین سلاح آن ها بوده است؛ سیدمرتضی آوینی نیز چنین می کرد و در آن شرایط جنگ حساسیت کار را درک کرد و در ساحت اندیشمندی وارد شد و این دفاع اندیشه ای را به خوبی انجام داد.

این مداح اهل بیت (ع) یادآور شد: جناب دعبل در شعرهای خود ثابت می کند که از جمله علما است.

زیرا دقیق این امام شناسی را به شکل کامل درک کرده و بصیرت او باعث شد که با تایید امام رضا (ع) نیز مواجه می شود زیرا او به خوبی پای این مکتب درس خوانده است.

وی ضمن بیان واژه انقلاب افزود: مقام معظم رهبری انقلاب را تغییر یک حکومت نمی دانند بلکه انقلاب را وقوع یک زلزله می دانند که ارزش ها را تغییر داد و به همین خاطر به دوران امام علی(ع) و پیامبر(ص) انقلاب امام و پیامبر اطلاق می کنند.

این فعال مذهبی اظهار کرد: دید فعال به تاریخ ازجمله مؤلفه های ستایشگری تراز انقلاب اسلامی است؛ وقتی قرآن کریم به تشریح داستان حضرت یوسف(ع) می پردازد مؤلفه هایی را به ما می آموزد ازجمله اینکه اگر دشمنان نیز با تمام ابزار شما را تهدید کنند، تنها خداست که می تواند به کسی عزت بدهد و یا کسی را از بین ببرد.

رسولی گفت: ستایشگر تراز انقلاب اسلامی برای خود جایگاه مأموریتی قائل است و کسی که چنین است در ساحت نقشه و اندیشه ای که ولی خدا برای او تنظیم کرده قرار می گیرد؛ پس او باید هم ولی را به خوبی بشناسد و هم باید به اندیشمندی برسد؛ ستایشگر تراز انقلاب، به معنی ستایشگر اسلام ناب است.

این مداح اهل بیت(ع) یادآور شد: انقلابی که ما از آن سخن می گوییم، 250 سال رسالت پیامبر و ائمه است و بعد جریان به جریان انقلاب اسلامی می رسد که امروز پرچم آن در دست امام خامنه ای است.

وی افزود: این جریان انقلابی از سال ها پیش حرکت کرده و در این چهل سال به اوج سرعت رسیده است؛ اندیشه اسلام ناب نیز در بازخورد بیانات امامین انقلاب مطرح شده است؛ ستایشگر انقلاب اسلامی رسانه این تفکر است؛ رهبر معظم انقلاب فرمودند ستایش گری، رسانه منحصربه فرد تشیع است.

این فعال مذهبی اظهار کرد: امروز حجت خدا جریان تمدن سازی نوین اسلامی را برای رسیدن به ظهور نشانه رفته است؛ برای رسیدن به تمدن، باید از چرخ دنده فرهنگ و هویت و اندیشه جهان بینی عبور کنیم؛ مداحان در جایگاه هویت بخشی هستند؛ شخصیت و رسالت هویت سازی و وصل آن به فرهنگ، وظیفه مداحان است.

رسولی گفت: امام راحل زمانی این انقلاب را کلید زد که دشمن به دنبال ضربه زدن به هویت ما بود؛ مقام معظم رهبری بیان کردند که دشمن در قاجار این حرکت را آغاز کرد و در دوره پهلوی هویت زدایی می کرد که انقلاب ممانعت کرد؛ جریان ستایش گری می تواند هویت را به جامعه بشناساند؛ این هویت ظلم ستیز و.

را باید به عرصه های اقتصادی و فرهنگی و.

کشاند.

این مداح اهل بیت (ع) یادآور شد: مداحی در تراز انقلاب اسلامی قرار می گیرد که رویکرد مجاهدانه دارد؛ رهبر معظم انقلاب جهاد را خرج سرمایه مالی نمی دانند زیرا نام این روند، انفاق است؛ همچنین فرمودند که حج نیز جهاد نیست، جهاد نیز صرفاً با شمشیر و جنگ نیست بلکه جهاد همان جهد و تلاشی است که در آن، یک مواجهه و نبردی با طاغوت وجود دارد.

وی افزود: هیأت برای ما خانقاه نیست که جمعی در یک محل حضور یابند و برای خود عزاداری کنند بلکه باید به شکلی کار کنیم که بیشترین ضربه را به جبهه طاغوت وارد کند؛ مداحی تراز انقلاب صرفاً سخن گفتن از چند گزاره انقلابی هم نیست بلکه مداحی هویت بخشی است.

این فعال مذهبی اظهار کرد: مداح تراز انقلاب باید نسبت به زمان حساس باشد؛ باید نسبت به گزاره هایی که در جامعه رخ می دهد حساس باشد ولی نباید صرفاً رویداد محور باشد؛ فرزدق به این دلیل فرزدق شد که در همان لحظه مواجهه در صحنه وارد می شد و ضربه خود را زد رسولی گفت: رهبر انقلاب اسلامی خواص پسند عوام فهم بودن را از یکی از ظرافت های تأثیرگذاری کار رسانه ای عنوان کردند؛ یکی از جدی ترین گفتمان های تشیع، گفتمان استکبارستیزی است ولی یک مداح برای بیان این مطلب باید به پیش گفتمان هایی ازجمله غیور بودن بپردازد.

این مداح اهل بیت(ع) یادآور شد: گاهی اوقات یک مداح باید دوربین را بردارد از یک جایگاه دیگر ماجرا را به تصویر بکشد؛ یعنی می توان از عنصر شعر و حماسه و عاطفه روح استکبارستیزی را نیز القا کرد وی افزود: مداح باید از یک منظومه فکری سالم به ستایشگری نگاه کند؛ در ابتدا باید الگوی اندیشه اسلامی را به درستی دریابد و با عینک هنرمندی و با درک کامل از ظرافت های کار آن را در کار مداحی خود تسری دهد.

این فعال مذهبی اظهار کرد: عافیت طلبی در جبهه حق یکی از مهم ترین منافذ ضربه پذیری انقلاب اسلامی است که مقام معظم رهبری به آن اشاره می کنند؛ همیشه قرار نیست انقلابی گری را با بیانات مستقیم بیان کنیم بلکه می توانیم از همان چیزی سخن بگوییم که جزو اصلی ترین منویات رهبری است.

رسولی گفت: حضرت زهرا(س) پس از تحمل تمام رنج های پس از رحلت پیامبر از هتاکی ها سخن نگفت بلکه وقتی در مسجد حاضر شدند عافیت طلبی انصار را به آن ها گوشزد کردند؛ در این مسیر باید از ابزارهای متنی و شعری و فرهنگی و.

استفاده کرد.

این مداح اهل بیت(ع) یادآور شد: در زمینه سبک زندگی می توان برش های تاریخی از زندگی اهل بیت(ع) را به خوبی بیان کرد؛ زندگی و تعامل حضرت زهرا(س) و امام علی(ع) الگویی بی بدیل در ساخت یک زندگی الهی است که باید با کلیدواژه هایی که نماینده گفتمان اصلی مکتب است آن را بیان کرد.

وی افزود: این مطالب را می توان به شکل کاملاً عاطفی و در قالب روضه بیان کرد؛ مثلاً زندگی ساده و عدم درخواست های بی دلیل از یکدیگر آن چیزی است که می توان همان را در قالب روضه بیان کرد و مستمع در حال سینه زدن معارف سبک زندگی را نیز به خوبی درک می کند.

این فعال مذهبی اظهار کرد: مادرانی که چهار شهید را تقدیم انقلاب کردند در مواجهه با رهبر انقلاب بیان می کردند که ای کاش چند پسر دیگر داشتم و در خدمت شما و راهی که شما به روی ما به سوی خدا گشودید تقدیم می کردم؛ آن وقت چگونه یک مداح می تواند حضرت رباب را به گونه ای تصویر بکشد که در شأن اهل بیت(ع) نیست؛ باید به مردم بگوییم که انسان هرچه در راه خدا می دهد در مقابل ذات احدیت هیچ به حساب می آید و همیشه باید خود را بدهکار بدانیم.

رسولی گفت: در حوزه ستایش گری انقلابی باید به همه تاریخ از منظر ولی خدا نگاه کنیم؛ کتاب های شهید مطهری خلق اندیشه دینی نیست بلکه یک عینک و زاویه نگاه عمیق است؛ بسیاری از افراد برای حضرت زهرا(س) کتاب هایی نوشته اند و آن ها را با نگاه روایی بیان کردند ولی یک نویسنده با یک منظر کتابی را به نگارش درمی آورد که یک نگاه و اندیشه و جامع ارائه می دهد.

این مداح اهل بیت (ع) یادآور شد: اگر کسی از عینک انقلاب اصیل و اسلام ناب به جریان بنگرد نگاه او را نیز به تاریخ به یک نگاه جوششی و کاملاً هدفمند مبدل می کند؛ آن زمان است که گریه حضرت رقیه و حرکت حضرت امام حسین (ع) را بهتر می فهمد؛ مداح نمی تواند مباحث اندیشه ای نداشته باشد و اگر نگاه او اندیشه ای نباشد قطعاً آنچه بیان می کند، سطحی خواهد بود.

وی اظهار کرد: بهترین کارهایی که در این عرصه خلق می شود، آثاری است که به شکل گروهی انجام می شود؛ در این زمینه یک اندیشه باید با گزاره ها ترکیب می شود و با اضافه شدن موسیقی و زبان و نوع بیان و شعر کار پخته شده و پرداخته می شود.


کلید واژه ها: ستایش - انقلاب اسلامی - هویت - مداحان - مداح - فرهنگ - اندیشه - اسلامی - سیدمرتضی آوینی - برگزار - رسانه - همیشه - جامعه - جهان - علمی - مهدی - بینی - کشور - انتخاب - ساختار - درخشان - حساسیت - امروز - تمرکز - تاریخ - حماسه - وظیفه - شرایط - معاون - زبان

آخرین اخبار سرویس:
دعوت به همکاری چرخکار صندول دوز در قم

توضیح فریبرز عرب نیا درباره زندگی اش در کانادا

حاشیه های خاطره انگیز یک دیدار/ جمله دلنشین حضرت آقا برای همسران شهدا چه بود؟

استخدام پیک موتوری جهت کترینگی در محدوده سه راه فلسطین مشهد

استخدام استادکار جلوبندی ساز ماهر در قم

استخدام حسابدار آشنا به هلو و اکسل جهت دفتر پخش در شرقِ تهران

استخدام تعدادی چرخکار خانم برای تولیدی کفش در قم

استخدام نیرو جهت کار با اینترنت و تلگرام در قم

استخدام حسابدار آشنا به برنامه حاسب ملی در قم

استخدام تعدادی نیروی خانم برای بسته بندی سوهان در قم

روزنامه استخدامی استان زنجان | پنجشنبه 22 آذر 97

استخدام پذیرشگر روز و شب جهت هتل آپارتمانی در مشهد

بررسی طرح استیضاح وزیر جهاد کشاورزی

قدرت نمایی شرکت ولوو در تولید خودروهایی که هرگز واژگون نمی شوند + فیلم

اعتباری برای حاصلخیزی خاک خراسان جنوبی اختصاص نیافته است

بودجه براساس عملکرد اختصاص می یابد

در حاشیه کنفرانس الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت مطرح شد حمایت واعظ زاده از تشکیل حلقه های فکری جوانان

گفتمان نو شریعتی به دنبال نظریه پردازی در سطح ملی است

رییس جمهوری لایحه بودجه 98 را تقدیم مجلس می کند

دیدار وزیر بهداشت با نخست وزیر هندوستان+عکس

ایجاد بسترهای اشتغال در حوزه گردشگری

کارگاه سواد رسانه ای و جنگ نرم در تفرش+ عکس

استخدام دستیار دندانپزشک خانم دریک مطب دندانپزشکی معتبردرتهران

بخش خبری 20:00 چهارشنبه 21 اذر 1397 یزد

استخدام مسئول تبلیغات،منشی در شرکت مبلمان اداری داتیس در تهران

گسترش روح متعالی تبلیغ دینی محور فعالیت ها در سازمان تبلیغات اسلامی

کیهان: شاملو شاعر ملحد، ضدفرهنگ، هتاک و معاند با دین است/ همشهری به ستایش های عوامانه از شاملو پرداخت

طرح «اصلاح جدول حوزه های انتخابیه و تعداد نمایندگان» به صحن رسید/ بررسی سوال از 2 وزیر

الگوی پیشرفت راه حل مسائل اساسی ایران است

ساماندهی بازار خودرو در دستور کار نمایندگان مجلس

تیترهای 22 آذر ماه روزنامه روز نما

فارس خبر می دهد تغییر لایحه بودجه 98 در وقت اضافه

برای دومین سال متوالی مرتضی الویری رییس شورای عالی استان ها شد

نماینده مجلس: کشور با سخنرانی درست نمی شود

آخرین مهلت ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد

انتصاب نایب رییس کمیسیون حقوقی و اقتصادی مجمع مشورتی روسای شوراهای گیلان

در تلنگر این هفته، از عملکرد دشمنان تا آنان که دل در گرو میهن و مردمانش دارند

شیوه کنونی اقدامات هیات نظارت مجمع تشخیص پایه و اساس قانونی ندارد

اصلاحگرایان به دنبال ایجاد حاکمیت اسلامی دموکراتیک هستند

نباید از سلاح واژه ها غافل شد

ایلقار ابراهیم اوغلو: آغاز نهضت بیداری اسلامی امام (ره) در سال 1970 امروز در حال نتیجه دادن است

نیازمند مدیران جنگی هستیم

ملاقات وزیر بهداشت کشورمان با نخست وزیر هندوستان

معجزه جمهوری اسلامی چه بود؟

افزایش یارانه ها یک شعار انتخاباتی است/ احمدی نژاد در ماجرای یارانه ها صورت مساله را پاک کرد

تصاویر/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

استخدام منشی خانم جهت کار در دفتر آسانسور

مدارس علمیه « طلبه فقیه» تربیت کنند/ هجرت روحانیون از قم ضرورت امروز جامعه است

استخدام مکانیک ماهر در محدوده 3 راه افسریه تهران

زمان ارایه بسته های حمایتی به مردم اعلام شد

وضعیت ترافیکی پایتخت در روز پنج شنبه

استخدام پذیرش خانم و آقا در شیخ طوسی 11 مشهد

استخدام پیک موتوری جهت رستورانی در منطقه ولنجکِ تهران

استخدام اپیلاسیون کار حرفه ای در زیبایی ترنج بانو

جزییاتی از طرح رفراندوم محلی: فرماندار، شورای شهر و مردم می توانند پیشنهاد همه پرسی دهند

استخدام نگهبان پارکینگ آقا ساکن آزادگانِ کرج

استخدام پیک موتوری جهت کبابی در محدوده اشرفیِ تهران

استخدام منشی آشنا به کامپیوتر و مسلط به فتوشاپ در تهران

استخدام تخته کار و کارگر ساده جهت آشپزخانه ای در تهران

استخدام منشی جهت یک شرکت بازرگانی در تهران

استخدام سوییت آپارتمان راما

استخدام کارشناس خانم آشنا به آزمایشگاه در تهران

استخدام طراح گرافیک در یک شرکت معتبر در البرز

استخدام فرزکار CNC مسلط به برنامه نویسی در اصفهان

چهره ترسناک سحر تبر در رسانه های جهان سوژه شد+عکس

عروسی که 9 سال پیش حلقه ازداوجش را گم کرده بود، پیدا کرد

استخدام مونتاژکار ماهر جهت همکاری در اصفهان

انعکاس رویدادهای خبری استان از بخش خبری 21 چهارشنبه 20 آذر

رییس کمیته عالی انقلاب مردمی یمن: دور بعدی مذاکرات صلح در صنعا برگزار شود

متاسفانه امروز عده ای در قم ساکن شده اند و روستا ها و شهر ها بدون عالم مانده است

برترین سازمان در پیگیری های مکاتبات اداری

اختتامیه همایش ادبی سوختگان وصل 4 دی ماه برگزار می شود

امه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل خطاب به اعضای مجمع: اقدام لاریجانی در ارجاع لوایح fatf به مجمع تشخیص نقض صریح قانون اساسی است

تبدیل وضعیت کارکنان دانشگاه پیام نور بجد دنبال می شود

دانشگاه آزاد اسلامی فرصتی برای رشد علمی قزوین محسوب می شود

هجوم به خانه یکی از علمای قم

موضوع پدافند غیرعامل در اولویت کاری مدیران گیلان قرار گیرد/ در استفاده از فناوری های هوشمند فرصت و تهدید شناخته شود

آزاد شدن کوله بری در مرزهای خراسان جنوبی پیگیری شود

حمایت نماینده چین در سازمان ملل از «برجام»

مدل نیم بوت های بچه گانه

بولتن سازی ها همیشه ادامه خواهد داشت اما...

احتمالات افزایش حقوق کارگران

«یلدا» امسال به یونسکو می رسد؟

مصوبه دولت برای تأمین اعتبار پروژه های ناتمام مدارس خیرساز کشور

ایران دچار جنگ قرائت هاست

از تنهایی حوزه در اسلامی سازی علوم تا ادامه واکنش ها به نفی فقه نظامات

جوانان مجری مصوبات مرکز الگوی اسلامی و ایرانی پیشرفت در آینده هستند

ویدئو / مغز چطور یاد می گیرد و چطور فراموش می کند؟

وطن فروشی دختر خیابان انقلاب

لزوم بررسی سوء استفاده برخی مرتبطان شورای نگهبان در تایید صلاحیت ها

جرم و مجازات امری اجتماعی است

حمله بنزینی روزنامه کیهان به علی مطهری و روحانی

روحانیون به استان ها و شهرستان ها هجرت کنند

مخالفت های ادامه دار دلواپسان با fatf /سروری: کشور قبرستان نیست که منتقد نداشته باشد

ضربه مهلک سنا به ترامپ

هوای پایتخت سالم است

استخدام کارگر ماهر جهت رنگ کاری چوب در اصفهان

یک زن مورد حمایت دیوان سلطنتی رییس مجلس رژیم آل خلیفه شد

قائم مقام سازمان دانش آموزی: نمایندگان مجلس دانش آموزی تکرار تاریخ نکنند

استخدام بسته بند و اتوکار خانم جهت پوشاک بچگانه در تهران

جایگاه «مداح» در کلام آقای مداح

جایگاه «مداح» در کلام آقای مداح