مطالب مرتبط:
برنامه ریزی ایجاد 205 هزار فرصت شغلی برای مددجویان کمیته امداد
205 هزار فرصت شغلی برای مددجویان کمیته امداد ایجاد می شود
ایجاد 205 هزار فرصت شغلی برای مددجویان کمیته امداد
205 هزار فرصت شغلی برای مددجویان کمیته امداد ایجاد می شود
ایجاد 205 هزار فرصت شغلی برای مددجویان کمیته امداد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 آبان 1397 ساعت 10:002018-11-21سياسي

برنامه ریزی ایجاد 205 هزار فرصت شغلی برای مددجویان کمیته امداد


معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد، با بیان اینکه تنها 5 درصد از منابع اشتغال زایی کشور در اختیار این نهاد است، گفت: با این وجود یک سوم بیکاران کشور مددجو یا تحت حمایت کمیته امداد هستند.

- " - یکی از اصلی ترین دغدغه های حال حاضر اقتصاد ایران موضوع بیکاری است.

یکی از نهادهایی که در سال های اخیر توانسته است در حوزه اشتغال عملکرد مناسبی از خود به نمایش بگذارد کمیته امداد امام خمینی(ره) است.

بر این اساس تنها در سال گذشته کمیته امداد توانسته ظرفیت 136 هزار شغل را در سرتاسر کشور ایجاد کند.

کمیته امداد امام خمینی(ره) در سال جاری هم اقداماتی در این حوزه انجام داده که برای اطلاع از آنها با حجت الله عبدالملکی معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد به گفتگو نشستیم.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد، در پاسخ به این سئوال که این معاونت از چه سالی شروع به کار کرده و تاکنون توانسته چند مددجو را به خودکفایی کامل برساند؟ گفت: از سال 74 معاونت اشتغال کمیته امداد به صورت رسمی شروع به کار کرده و در بازه زمانی سال های 74 تا 96 نزدیک به یک میلیون و 500 هزار فرصت شغلی ایجاد کرده است که از این بین بیش از 700 هزار نفر به اشتغال پایدار دست یافته و این امر به خودکفایی مددجویان منجر شده است.

وی افزود: این بدین معناست که خانواده مددجویانِ خودکفا شده هیچ دریافتی از کمیته امداد امام خمینی(ره) نداشته و زمینه برای بهره مندی خانواده های نیازمند جدید از خدمات کمیته امداد فراهم شده است.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره)، ادامه داد: هزینه هر خانواده به صورت میانگین برای کمیته امداد سالانه 3 میلیون تومان است.

با این احتساب رقمی معادل دو هزار و صد میلیارد تومان با اشتغال زایی پایدار در هزینه های فقرزدایی کشور صرفه جویی صورت گرفت.

عبدالملکی با بیان اینکه تاکنون رقمی معادل 7 میلیارد تومان تسهیلات نقدی توسط شبکه بانکی کشور به مددجویان کمیته امداد امام پرداخت شده، گفت: در این مسیر 18 بانک با کمیته امداد همکاری داشته اند و سقف تسهیلات اعطایی 20 میلیون تومان بوده است.

هر ساله بانک ها موظف می شوند رقمی برای این موضوع تخصیص دهند که در اکثر مواقع بانک ها بیش از رقم مشخص شده برای این کار اختصاص می دهند، از این رو همواره ما از بانک ها تشکر می کنیم.

وی افزود: تسهیلاتی که بانک ها به مددجویان می دهند به دلیل سه شاخصه بهترین نوع تسهیلات اعطایی بانک هاست؛ اولا این تسهیلات به شکل قرض الحسنه است، دوما به منظور اشتغال درنظر گرفته شده و از همه مهم تر اینکه تسهیلات به محروم ترین اقشار جامعه می رسند.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با بیان اینکه بیش از یک سوم بیکاران کشور تحت حمایت کمیته امداد هستند، گفت: به طور مستقیم یک میلیون و 200 هزار نفر مددجو کمیته امداد در سن اشتغال قرار دارند که بیکارند، این یعنی یک سوم حجم کل بیکاران کشور در کمیته امداد هستند و ما وظیفه اشتغال آنها را بر عهده داریم اما تنها 5 درصد از منابع اشتغال زایی کشور در اختیار کمیته امداد است.

تنها 1 درصد تسهیلات اعطایی به مددجویان کمیته امداد معوق می ‎شود عبدالملکی با کم خواندن حجم معوقات بانکی مددجویان گفت: با اقداماتی که صورت گرفته سهم معوقات بانکی مددجویان کمیته امداد بین یک تا دو درصد کل تسهیلات اعطایی به آنها است در صورتی که این سهم برای تمام شبکه بانکی و تسهیلات اعطایی ده ها برابر این نسبت است.

وی تصریح کرد: کمیته امداد امام خمینی(ره) قبل از تخصیص تسهیلات به مددجو برنامه پیشکاری را اجرا می کند.

در زمان پرداخت تسهیلات نیز نظارت و مشاوره کارشناسان کمیته امداد باعث می شود این تسهیلات از مسیر اصلی خود خارج نشوند.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد در تشریح طرح پیشکاری، گفت: قبل از اینکه یک طرح اشتغال از سوی مددجو پذیرفته شود توانایی وی برای اجرای آن طرح مورد سنجش قرار می گیرد و درصورتی که تشخیص داده شود مددجو شرایط اجرای آن طرح اشتغال زایی را ندارد دوباره به کارشناس فنی اشتغال ارجاع و شغل جدید یا مدل درآمدی جدیدی برای او طراحی می شود.

وی گفت: در یک سال اخیر 2 کلان پروژه بزرگ شروع شده است؛ اول نظام هدایت شغلی و موضوع دیگر نظام راهبری شغلی؛ این دو طرح در راستای این اجرا شد که موضوع کارشناس محور بودن طرح های اشتغال ‎زایی از بین برود و از دیگر ظرفیت های حال حاضر در اقتصاد کشور نیز در این مسیر استفاده شود.

عبدالملکی در توضیح تفاوت های روش قبلی کارآفرینی با رویکرد جدید کمیته امداد، گفت: پیش از این یک کارمند در مرکز عملیات اشتغال و خودکفایی یک مددجو بیکار قرار می گرفت و با مشاوره و تامین مالی او را هدایت می کرد ولی ما سعی کرده ایم در رویکرد جدید، راهبری تخصصی مورد توجه قرار گیرد.

برای این منظور ابتدا به ساکن شروع به آموزش و ارتقا سطح مهارتی کارشناسان اشتغال کردیم، بدین نحو که دوره آموزشی 60 ساعته که کارشناسان در آن کوچینگ، منتورینگ، ارزیابی طرح های اقتصادی، بازاریابی و بازار شناسی، مدیریت فنی، قوانین کار، مدیریت منابع انسانی، روش تامین مالی خرد و اصول و مبانی تکنیک ‎های کارآفرینی را آموزش دیدند.

وی افزود: اقدام بعدی حذف دو سوم قواعد و ضوابط زائد حوزه اشتغال کمیته امداد بود که این اقدام به اقتضای مسائل منطقه ‎ای و جغرافیایی صورت گرفت.

عبدالملکی افزود: طبق برنامه بالادستی کمیته امداد تا پایان سال جاری باید 205 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد شود که تاکنون بخشی از این مهم صورت گرفته و امیدواریم با همکاری بانک ها مانند سنوات گذشته این موضوع به صورت کامل محقق شود.

استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای اشتغال زایی مددجویان معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) درباره به کارگیری ظرفیت های بخش خصوصی برای اشتغال زایی مددجویان، گفت: این موضوع در طرح نظام راهبری شغلی پیگیری شده است.

در این طرح بخشی از بار ایجاد اشتغال برای اقشار کم درآمد بر گردن توانمندان و کارآفرینان موفق قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: از کارفرمایان و کارآفرینان برای ارائه برنامه جهت اشتغال مددجویان دعوت می شود و درصورت تایید طرح وی و امکان ایجاد اشتغال برای مددجویان نسبت به ارایه تسهیلات به کارآفرین اقدام خواهد شد.

عبدالملکی ادامه داد: برای تسری بخشی در کشف این کارآفرینان و تایید صلاحیت آنها برای راهبری مددجویان در سال جاری، محلی تحت عنوان قرارگاه جهادی امیرالمومنین(ع) در کمیته امداد ایجاد شده است.

این قرارگاه وظیفه شناسایی، ارزیابی، نظارت، هدایت، الگوسازی، مدل سازی و ترویج مشاغل را بر عهده دارد.

تسهیلات برای کارگاه هایی که بتوانند اشتغال پایدار برای مددجویان ایجاد کنند وی درباره مسیر درآمد زایی بخش خصوصی در زمینه اشتغال مددجویان، گفت: اولین برنامه، قرار گرفتن مسیر منافع کارفرما در زنجیره ارزش فعالیتی است که برای مددجو ایجاد می شود.

به این صورت که منافع و سود کارفرما در ازای خدماتی از قبیل: مشاوره، فروش یا تامین مواد اولیه محفوظ خواهد بود.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد، افزود: دومین برنامه پرداخت کارمزد به کار آفرینان است، به این صورت که اگر کارفرمایی بتواند مشاغل پایداری برای مددجویان ایجاد کند کارمزدی به ازای هر مددجو از طریق کمیته امداد به او تعلق می گیرد.

عبدالملکی ادامه داد: در روش سوم، کارآفرین به صورت خیرخواهانه و در راستای اجرای مسئولیت های اجتماعی خود با امداد همکاری می کند.

البته تسهیلات و آموزش مددجو بر عهده کمیته امداد امام خمینی(ره) است.

در روشی دیگر، کارفرمایان در ازای بکارگیری هر مددجو می توانند از 20 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه بانکی بهره مند شوند.

تاسیس کانون های خیرین کارآفرین وی با اشاره به تاسیس کانون های خیرین کارآفرین، گفت: کمیته امداد با الگوگیری از تجربه موفق خیرین مدرسه ساز کانونی را ایجاد کرده که در آن از اساتید دانشگاه، متخصصین امور مختلف و کارفرمایان حضور دارند و در امر اشتغال زایی برای مددجویان ایفای نقش می کنند.

عبدالملکی، گفت: در این کانون آموزش، مشاوره، تامین تجهیزات، بازاریابی و فروش و موضوع نظارت بر اجرای طرح ها صورت می گیرد و همه کسانی که توان فعالیت در حوزه اشتغال را دارند می توانند وارد شوند.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد در ادامه اظهار داشت: طرح جهادگران کارآفرین هم به تازگی در دستور کار کمیته امداد قرار گرفته که در آن دانشجویان جهادگر با ادبیات و مبانی کارآفرینی آشنا می شوند و سپس از آنها دعوت می شود برای ایجاد اشتغال برای محرومان فعالیت کنند.

وی افزود: فعالیت جهادگران در دو بخش هدایت شغلی و در کنار همکاران کمیته امداد و راهبری شغلی به صورت شناسایی کارفرمایان جدید صورت می پذیرد.


کلید واژه ها: کمیته امداد - امداد - اشتغال - تسهیلات - مددجویان - مددجویان کمیته امداد - معاون - بانک - خانواده - امام - کشور - میلیارد - صورت - اقتصاد ایران - هزینه - صرفه جویی - شروع - بهترین - بیکاری - اقتصاد - اطلاع - بانکی - نمایش - حمایت - گفتگو - ایران - جدید - شبکه - درصد - نقدی

آخرین اخبار سرویس:
دانشگاه از حوزه نظر به سمت عمل حرکت کند

غربی ها حقوق بشر را لااقل برای مردم خودشان رعایت کنند

امام جمعه رشت:به بیمارستان های دولتی گیلان رسیدگی کنید

محور سخنان ائمه جمعه ابرکوه، بهاباد و مهریز

وحدت حوزه و دانشگاه، پشت دشمنان انقلاب را شکسته است

همایش خادمان شهدای خراسان رضوی برگزار شد

فشار اقتصادی تنها حربه دشمن علیه ملت ایران است

امروز لیبرال دموکراسی به پایان رسیده است

امام جمعه یزد، تسریع در معرفی استاندار جدید را خواستار شد

مشکل آب استان اصفهان باید به دست دولت حل شود

جمهوری اسلامی ایران توان مقابله با دشمنان را دارد

وحدت حوزه و دانشگاه موجب پیشرفت جامعه است

بیشترین پرونده قضایی کنگان مربوط به حوزه صنعت است

رواج جنگ روانی در جامعه ترفند دشمن است

پیشرفت کشور بدون وحدت حوزه و دانشگاه میسر نیست

توانمندی های جمهوری اسلامی قابل معامله نیست

برخی ها منافع ملی را بر اساس منافع جناحی خود تعریف می کنند/ منافع ملی فقط اقتدار نظامی نیست

جمهوری اسلامی، الگوی توانمندی سیاسی و نظامی منطقه

آب و برق در بودجه 98 رایگان می شود؟

وزیر نفت به توییتر پیوست

ماکرون رفتنی است؟+ کاریکاتور

سرنوشت همه استیضاح های مجلس دهم+ اینفوگرافی

برکناری دبیرکل هلال احمر تصمیم یک شبه نبود

پاسخ واعظی به کنایه رییسی: انتخابات تمام شد، از الان نمی‎توانیم سرگرم مسائل انتخابات 98 و 1400 شویم

خرم: تحریم ها هزار میلیارد دلار خسارت داشته؛ دلواپسان مسئولیت یک دلارش را می پذیرند؟

چه کسی دستور فیلترینگ تلگرام را داد؟

چه کسانی در لیست انتخاباتی موتلفه برای مجلس قرار می گیرند؟

نظر دارالفتوای مصر درباره تبریک مناسبت ها به غیرمسلمانان

باید تصویری واقع بینانه از تحولات فرهنگی مخاطبان داشته باشیم

مرزبانی از کشور در مقابل فضای مجازی ضروری است

چه کسانی در لیست انتخاباتی موتلفه برای مجلس قرار می گیرند؟

تصاویر/ یادواره شهدای خلبان استان همدان

رهبری را پاسخگوی کارهای زمین مانده سه قوه ندانیم/ نگذاریم کسانی از مسئولیت ها آویزان شوند وانقلاب را فدای خود کنند

نماز جمعه تهران

جسد بی جان جوان آواجیقی در زیر بهمن پیدا شد

دستور کار هفته آینده مجلس

راهی غیر از انتخابات آزاد وجود ندارد

استخدام بازاریاب جهت شرکت داروگستر باریج اسانس در رشت

جمهوری اسلامی ایران توان مقابله با دشمنان را دارد

بیشترین پرونده قضایی کنگان مربوط به حوزه صنعت است

وحدت حوزه و دانشگاه موجب پیشرفت جامعه است

ضرغامی هم نگران دریافتی ماهیانه اش شد!/ حقوق کارگران کمتر از کسر حقوق آقا عزت

جناب آقای شریعتمداری الوعده، وفا!

وحدت مهمترین عامل توانمندی و اقتدار امت اسلامی

افتتاح نمایشگاه میراث باستان شناسی تهران

باید بر سر ماهیت منافع ملی به توافق برسیم

رحیم پور : نمازجمعه جای تکرار مکررات نیست

مرگ پژوهش با نگارش رساله های پولی رقم می خورد

نماز جمعه تهران

باید به درد مردم برسیم/ میزهای خدمت در ادارات برای دست به سر کردن نباشد

الویری رییس شورای عالی استان ها شد

تلاش دشمن برای ایجاد ناآرامی در کشور بر کسی پوشیده نیست/ توطئه های آمریکایی عملی نمی شود

رواج جنگ روانی در جامعه ترفند دشمن است

امام جمعه بندرعباس: مرگ پژوهش با نگارش رساله های پولی رقم می خورد

دیدگاه کرباسچی درباره منافع ملی

امام جمعه تبریز: باید به درد مردم برسیم/ میزهای خدمت در ادارات برای دست به سر کردن نباشد

توانمندی های جمهوری اسلامی قابل معامله نیست

پیشرفت کشور بدون وحدت حوزه و دانشگاه میسر نیست

امام جمعه خلخال: مسوولان به کارخانه نئوپان بی توجه هستند

قدرت دفاعی و امنیت ملی ایران قابل مذاکره نیست

بی بندوباری فضای مجازی نه نشانه آزادی بلکه عقب ماندگی است

محاصره اقتصادی دشمن را باید به جریان استکبارستیزی تبدیل کرد

امام جمعه دماوند: نقشه راه دشمن فشار اقتصادی و روانی است

مسوولان پیگیر مصوبات سفر رییس جمهوری باشند

تاکید شکوری راد بر توجه به هویت ملی

راهی غیر از انتخابات آزاد برای رسیدن به وحدت ملی وجود ندارد

اتکاء به جوانان برای پیشرفت و رفع مشکلات کشور

قائم مقام مدیرعامل بیمه دانا مطرح کرد: شبکه فروش، رمز موفقیت شرکت های بیمه

عزیزاله شهبازی استاندار البرز شد

این هفته نماز مردم قضا نشد!

اشراف اطلاعاتی دشمن بر منابع بانکی خلاف قاعده «نفی سبیل»، قانون اساسی و منویات رهبری است

پرداخت یارانه در بودجه 98 نیاز به بازنگری دارد

دید گاه کرباسچی درباره منافع ملی

واکنش باقری درمنی به خبر رابطه اش با بابک زنجانی

تصاویر/ مراسم افتتاح فاز دوم حسینیه و زائرسرای قمی ها در مشهد مقدس

گاز به سیستان و بلوچستان رسیده، اما مردم گاز ندارند

دید گاه کرباسچی درباره منافع ملی

وحدت سدی محکم در برابر نفوذ دشمنان است

فرمان آماده باش نیکلاس مادورو به نیروهای مسلح ونزوئلا

آقایان با یک میلیون می توانند زندگی کنند؟ ترک جلسه تنظیم بازار توسط نماینده ولی فقیه در لرستان

امام جمعه خلخال: مسوولان به کارخانه نئوپان بی توجه هستند

محورهای خطبه های نمازجمعه شهرهای استان بوشهر

نماز جمعه تهران - 23 آذر 1397

11حوزه قضایی استان سمنان به سیستم ویدئو کنفرانس مجهز شد/ حذف فاصله ی ده ها کیلومتری میان زندان و شعب رسیدگی کننده

ناگفته هایی از عملیات شناسایی ارتش درباره داعش/ تمامی قطعات هوانیروز در داخل تولید می شود

همایش سالانه ایرانشناسان روس در مسکو آغاز به کار کرد

جشن میلاد امام حسن عسکری در قم برگزار می شود

قدرت دفاعی و امنیت ملی ایران قابل مذاکره نیست

امام جمعه دماوند: نقشه راه دشمن فشار اقتصادی و روانی است

بی بندوباری فضای مجازی نه نشانه آزادی بلکه عقب ماندگی است

محاصره اقتصادی دشمن را باید به جریان استکبارستیزی تبدیل کرد

چالش های اقتصادی در کشور با همکاری مردم برطرف می شود

اعتقادات مردم دستخوش تحریم و ترور قرار نمی گیرد

رای نیاوردن قطعنامه ضد حماس نشان افول آمریکاست

وحدت حوزه و دانشگاه باید برمحور انقلاب باشد

تهوع، نخستین احساس در سفرهای فضایی!

احتمال گرفتن مالیات از پیامک در کالیفرنیا قوت گرفت

پرداخت یارانه در سال 98 تغییر می کند؟

آخرین خبرها از رایزنی درباره حداقل دستمزد سال آینده

اقتدار ایران در نظام بین الملل استکبار را منزوی کرده است

برنامه ریزی ایجاد 205 هزار فرصت شغلی برای مددجویان کمیته امداد

برنامه ریزی ایجاد 205 هزار فرصت شغلی برای مددجویان کمیته امداد