مطالب مرتبط:
برملاسازی قرارداد جنجالی مامه تیام / این بندها را با چشم خود ببینید
افشاگری قرارداد جنجالی مامه تیام/این بندها را با چشم خود ببینید
تصاویر/ ایران 1404 چشم انتظار پیشرفت فناوری اطلاعات
افشاگری قرارداد جنجالی مامه تیام/این بندها را با چشم خود ببینید
عزیزان! ببینید آیا چیزی را که نسبت به آن علم ندارید، می گویید و قضاوت می کنید و بر اساس آن حرکت می کنید و حرف می زنید و اگر دیگری نسبت به شما این کار را بکند، چه توقع و انتظاری دارید؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 آبان 1397 ساعت 09:402018-11-21سياسي

چشم ندارید پیشرفت همسرتان را ببینید؟


- شما اگر خانواده ای را ببینید که یکی از همسران بعد از ازدواج پیشرفت خوبی در کار، تحصیل و یا موقعیت اجتماعی اش داشته و دیگری هیچ تغییری در وضعیتش روی نداده و بعد از ازدواج درجا زده، چه تصوری در مورد رابطه آن دو خواهید داشت؟بعضی حرف ها در گفتن ساده اما در زمان عمل بسیار دشوار است.

یکی از موارد اعتقاد به پیشرفت همزمان همسران است.

شاید بسیاری از ما بتوانیم در زمان صحبت و گفت و گو در این مورد با فواید این موضوع و لزوم آن کلیاتی بیان کنیم اما در عمل طور دیگری برخورد می کنیم اما مشکل از کجاست؟ما به آنچه می گوییم معتقد نیستیم و یا اینکه عمل کردن به این ایده آنقدر هم که از دور به نظر می رسد، آسان نیست، شاید هم هر دوی این موارد موثر است.

برای تغییر رویه دادن در هر موردی لازم است اول ضرورت تغییر را احساس کنیم.

تا زمانی که با تمام وجود احساس نکنیم تغییر لازم است، احتمالا تنها به برداشتن قدم هایی کوچک و البته موقت بسنده می کنیم و البته در نهایت هم احساس می کنیم که این مورد عملی نیست.

اعتقاد به پیشرفت همزمان همسران هم یکی از این موارد است.

تا وقتی کاملا لزوم آن را احساس نکنیم، احتمالا قدم موثر و درستی برای آن برنخواهیم داشت اما واقعا ضرورت این موضوع چیست؟شک برانگیز استشما اگر خانواده ای را ببینید که یکی از همسران بعد از ازدواج پیشرفت خوبی در کار، تحصیل و یا موقعیت اجتماعی اش داشته و دیگری هیچ تغییری در وضعیتش روی نداده و بعد از ازدواج درجا زده، چه تصوری در مورد رابطه آن دو خواهید داشت؟ اولین برداشت شما و احتمالا بسیاری دیگر این است که رابطه این همسران چندان مناسب نیست و مشکلی بین آنها وجود دارد.

جدا از اینکه برداشت شما درست باشد یا نباشد، اما می تواند همین موضوع هشداری جدی باشد، هشداری جدی به همه همسرانی که با هم پیشرفت نکرده اند.

خود این همسران هم احتمالا بعد از مدتی مانند بسیاری از ناظران بیرونی احساس می کنند که مشکلی در روابط آنها وجود دارد.

همین انتظار احتمال مواجه شدن با مشکل را البته افزایش می دهد.

این موضوع به ویژه در همسران جوان بیشتر دیده می شود تا افرادی که سنی از آنها گذشته، چرا که تعریف پیشرفت در همسران جوان متفاوت با نسل گذشته است.

برای مثال، متاسفانه این روزها تربیت فرزندان خوب دیگر چندان موفقیتی برای خانم ها محسوب نمی شود و در نتیجه، ممکن است خانمی که تنها بچه داری کرده است احساس شکست کند.

البته در مورد اشتباه بودن این تعریف از شکست بحث بسیار است که باید در جای خود به آن پرداخت.

جمع بندی همراه با سرخوردگیزمانی که همسران با هم پیشرفت نمی کنند، بعد از سنین میانسالی و زمانی که بچه های آنها ازدواج می کنند و به اصطلاح آشیانه خالی می شود، تفاوت در برنامه های روزانه همسران به شدت خود را نشان می دهد.

یکی از همسران احتمالا کماکان فعال است، ولی دیگری برنامه چندانی ندارد و در نتیجه، احساس پوچی به سراغش می آید.

نظریه اریکسون، معتقد است دوره پیری زمانی است که افراد به جمع بندی از زندگی خود می پردازند.

عدم توازن بین مسیری که هر کدام از همسران طی کرده اند، می تواند به تفاوت در نتیجه گیری آنها منجر شود و احساساتی متفاوت ایجاد کند.

احساس سرخوردگی و شکست و به تبع آن افسردگی موضوعی است که در این سن به ویژه در خانم ها بیشتر دیده می شود؛ زمانی که خانم احساس می کند آنقدر که کاشته، نتوانسته برداشت کند و در زند گی بازنده بوده است.

این موضوع از آن نظر می تواند بسیار مهم باشد که دقیقا در همین برهه از زندگی است که همسران دوباره نقشی مهم در زندگی یکدیگر پیدا می کنند.

بچه ها رفته اند، میزان فعالیت های اجتماعی به علت بازنشستگی کمتر شده و حالا دو همسر دوباره با هم مسیری را طی خواهند کرد.

نارضایتی یکی از همسران از وضعیت خود می تواند روزهای نه چندان شیرینی برای هر دوی آنها رقم بزند.

سرک کشیدن خیانتیکی از مواردی که می تواند به پیش آمدن خیانت عاطفی کمک کند، همین تفاوت در وضعیت همسران است؛ زمانی که یکی از همسران به شدت فعال است و سر خود را شلوغ کرده، ولی دیگری در همان موقعیت پیشین خود مانده و در نتیجه، احساس می کند فاصله زیادی با همسرش دارد پیدا می کند.

هر چند بسیاری از همسرانی که با هم پیشرفت نکرده اند با چنین مشکلی مواجه نیستند، به هر صورت توجه داشته باشید که احتمال رخ دادن خیانت عاطفی و حتی خیانت جنسی در این موارد می تواند بیش از حالت عادی باشد.

آینده ای که تاثیر می گیردزمانی که همسران بچه داشته باشند، این تفاوت نه تنها بر رابطه همسران که روی بچه ها نیز تاثیرات خود را دارد.

یادتان باشد یکی از مهمترین منابع تربیتی برای بچه ها روابط والدین آنها با همدیگر است.

بچه ها با دیدن همین رابطه است که برای اولین بار برای خود رابطه بین همسران را تعریف می کنند، ایده آل های خود را با توجه به آن تعریف می کنند و البته انتظاراتی که از همسر آینده خود نیز خواهند داشت بر مبنای همین رابطه خواهد بود.

برای تغییر با ما همراه شویداگر واقعا دوست دارید به پیشرفت همسرتان کمک کنید، می توانید با ما همراه شوید و با توجه به برخی نکات، گام هایی عملی بردارید.

- از شعار کم کنید و واقعیت ها را در مورد خود بهتر ببینید.

هر قدر دید واقعی تری به تفکرات خود داشته باشید، بهتر می توانید قدم های بعدی را بردارید.

- از خودگذشتگی را در خود تقویت کنید.

اگر قرار باشد در برنامه شخصی شما هیچ تغییری ایجاد نشود، احتمالا همسر شما نیز نمی تواند تغییری در برنامه اش داشته باشد و البته قدمی برای پیشرفت شخصی اش بردارد.

- روی کاستی ها و کوتاهی های پیش آمده در زندگی روزانه گاهی چشمان خود را ببندید و به روی همسرتان نیاورید.

به هر صورت فراموش نکنید این به هم روال خوردن روال زندگی روزمره گاهی اوقات لازمه پیشرفت همسرتان است.

- از پیشرفت همسرتان هم در زمانی که با او تنها هستید، بگویید و هم زمانی که دیگران حضور دارند.

این کار می تواند به او اطمینان دهد که واقعا از پیشرفت او خوشحال هستید.

- اگر احساس می کنید بین تعریف شما و همسرتان در مورد موفقیت تفاوت زیادی وجود دارد، سعی کنید این فاصله را با گفت و گو کم کنید و نه با تحت فشار گذاشتن او و یا تحمیل نظر خودتان.

بعضی می گویند در قدیم زنان به پیشرفت همسر خود راضی بودند و دنبال پیشرفت شخصی خود نبودندایراد از زنان است یا مردان؟چطور در گذشته ای نه چندان دور، زنان به پیشرفت همسرشان دلخوش بودند و به دنبال پیشرفت شخصی به شکل امروزی نبودند؟ این سوال یا شاید بهتر بگوییم این اعتراض برخی از مردان است.

راستی، شما در پاسخ به این سوال چه می گویید؟ شاید بگویید آن زنان انگیزه ای برای پیشرفت نداشتند یا اینکه فرهنگ عمومی و انتظارات اجتماعی چنین اقتضا می کرده و یا اینکه آنها کمتر از زنان امروزی خودخواه بودند اما به این ماجرا می توان به صورتی دیگر نیز نگاه کرد.

واقعیت این است انتظار اینکه زنان امروز مانند زنان پنجاه یا شصت سال قبل موفقیت خود را تعریف کنند، اشتباه است.

همانطور که مردان امروزموفقیت خود را با معیارهای امروز تعریف می کنند، زنان نیز از این امر مستثنی نیستند.

در گذشته، زنان توفیق همسران خود را موفقیت خود می دیدند و به آن راضی بودند، اما امروزه زنان تعریفی متفاوت از موفقیت دارند و پیشرفت فردی خودشان اولویت پیدا کرده است.

امروزه زنان بسیاری را می بینیم که دیگر مانند گذشته بچه داری برایشان ارضاکننده نیست؛ زنانی که دنبال تحصیل و کسب مدارج علمی بالاتر هستند و پیشرفت شغلی برای آنان به اندازه مردان اهمیت دارد.

شما می توانید به این تعریف از پیشرفت انتقاداتی داشته باشید.

واقعیت هم این است که این تعریف از پیشرفت تعریفی کامل و مطلوب نیست اما چاره چیست؟ جلوگیری از پیشرفت زنان و یا همراهی نکردن و یاری نرساندن به آنها قطعا نمی تواند تغییری در این تعریف ایجاد و تنها شاید بتواند اثری نامطلوب بر روابط همسران داشته باشد.

به نظر شما، چرا انگیزه کافی برای کمک به پیشرفت همسرم نداریم؟می دانم بهتر است اما .

اگر به همسر به عنوان همسفری نگاه کنید که قرار است سال هایی را در کنار هم باشید و مسیری را با هم طی کنید، دیگ ربه نظر شما اینکه همسران با هم پیشرفت کنند، بدیهی خواهد بود.

اگر قرار باشد تنها یکی از همسران مدارج پیشرفت را طی کند و دیگری درجا بزند و مشغول امور روزمره و تکراری شود، قطعا بعد از مدتی عوارض خاصی می تواند رابطه آنها را تهدید کند.

آشنایی با این عوارض یکی از مهمترین قدم ها برای کنار گذاشتن عادت های گذشته است اما واقعیت را بخواهید، تنها ناآشنایی با این عوارض نیست که باعث می شود افراد نتوانند همراهی لازم را در این زمینه با همسرشان داشته باشند، بلکه همیشه پای عوامل دیگری در میان است.

اگر از برخی مردان بپرسید چرا همسران آنها نتوانسته اند به اندازه آنها پیشرفت کنند، احتمالا پاسخ خواهند داد که آنها مانع پیشرفت نبوده اند، بلکه همسرشان توانایی بیشتر از این نداشته و بر فرض، اگر می خواسته به فکر ادامه تحصیل باشد، احتمالا دیگر نمی توانسته به کارهای خانه برسد، بچه ها را بزرگ کند و یا اصلا خسته می شده و توانایی جسمی لازم را نداشته.

به صورت کلی، باور نداشتن به توانایی های همسر یکی از موانعی است که می تواند به صورت غیرمستقیم بر تمایل همسر به تلاش برای پیشرفت و کسب موفقیت های جدید تاثیر بگذارد.

واقعیت این است که اگر هر کدام از همسران بخواهند ادامه تحصیل دهند، پیشرفت شغلی داشته باشند و یا موفقیت های جدیدی کسب کنند، ناچارند از زمانی که برای زندگی مشترک خود صرف می کردند، کم کنند و انرژی بیشتری صرف پیشرفت های شخصی خود کنند.

در این میان، تفاوتی نمی کند که خانم بخواهد پیشرفت کند و یا آقا، هر چند معمولا کم شدن زمان و انرژی صرف شده در زندگی مشترک از طرف خانم ها بیشتر دیده می شود.

زمانی که همسران تمایل نداشته باشند در اینه مورد با همدیگر همراهی کنند، در واقع به صورت غیرمستقیم در راه پیشرفت همدیگر سنگ اندازی می کنند.


کلید واژه ها: پیشرفت - احساس - ازدواج - برداشت - مشکل - رابطه - اجتماعی - خانواده - تربیت فرزندان - تحصیل - درست - جوان - شکست - فرزندان - اشتباه - افزایش - متفاوت - انتظار - اولین - تربیت - همراه - روابط - کوچک - هایی

آخرین اخبار سرویس:
دستگاههای نظارتی آذربایجان غربی به ارتقای بهره وری کمک کنند

اصلاح آیین نامه های شورای عالی بیمه در دستور کار است

سردار غلامی معاون هماهنگ کننده بسیج شد

لایحه تامین امنیت زنان توسط 18 قاضی بررسی شده است

جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی

کتاب محبوب دهه شصتی ها

کنگره ملی دو هزار شهید خراسان جنوبی/عکس

سردار «نعمان غلامی» به عنوان معاون هماهنگ کننده سازمان بسیج مستضعفین معرفی شد

رییس کل بانک مرکزی: در هیچ جای دنیا با دستگاه کارتخوان، نمی توان مبالغ کلان جابه جا کرد

باید یک جنبش عظیم گفت وگو راه بیاندازیم

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی(کارشناسی،ارشد مدیریت بازرگانی)

برکناری دبیر کل هلال احمر تصمیم یک شبه نبود

جبران زیان 165 زلزله زده گیلانغرب و قصر شیرین با حضور مدیرعامل بیمه ایران

استخدام برنامه نویس php مسلط به cakephp در شرکت امن نگر سامان

واکنش تند کرباسچی به اظهارات آشنا: دروغ که عوارض ندارد / آشنا بگوید من کی، کجا و چه کسی را به روحانی پیشنهاد کرده ام؟ / او حقوق می گیرد که علیه من صحبت کند؛ با دروغ کارهای خود را پیش می برد / آشنا به عنوان شخصی نزدیک به روحانی تا کنون هیچ عملکرد مثبتی نداشته

ایران از برگزاری انتخابات پارلمانی در ارمنستان استقبال کرد

پیگیری مشکلات دانشجویان ایرانی در روسیه

کپی برداری از غرب در سرفصل های آموزشی محکوم به شکست است

روحانی پاسخگو نیست

آشنایی با انجمن متخصصان گردشگری ایران

پاسخ دبیر شورای اطلاع رسانی دولت به ضرغامی

جدال بر سر حضور دو زن مسلمان در مجلس آمریکا

تجمع جمعی از کارگران تهرانی مقابل مجلس

بوداپست از نمای نزدیک

هر شهر و محله برای هوشمندسازی نیازمند نقشه راه بومی است

فرماندهان مرزبانی ایران و آذربایجان پروتکل همکاری امضا کردند

حل مشکلات زیرساختی نیاز اصلی پارک فناوری آذربایجان غربی است

تماس تلفنی با نمایندگان مستعفی اصفهان برای حضور در مجلس

کارگاه آموزشی رسم انتخاب

اوقاف: دنبال شجره نامه امام زاده ها نباشید

وزیر اطلاعات: هدف از حمله تروریستی چابهار ضربه به اقتصاد منطقه بود

صدور 50 فقره کیفرخواست در پرونده ارزی

بسیج برای طرح های خود حساب ویژه ای روی جوانان باز کرده است

​اعلام فراخوان کنگره شهدای روحانی مدافع حرم

​ پیکر 46 شهید تازه تفحص شده هفته آینده از مرز مهران وارد ایران می شود

واکنش آشنا به اظهارات کرباسچی: اطلاق صف دروغگو به من صحیح نیست

دشمنان از پیشرفت های کشور احساس خطر کرده اند/ وضعیت منطقه ای ما افتخار آمیز است

آیت الله جوادی آملی: عده ای موش صفت فقط در حال ذخیره کردن ذخایر طلا و ارز هستند

واکنش پامپئو به رزمایش هوایی روسیه_ونزوئلا

نبرد دیدنی خرس های گریزلی با یکدیگر + فیلم

جلسه شورای انقلاب فرهنگی

پیگیری های خود را علیه عوامل برنامه هنجارشکنانه «بازگشت به دانشگاه» ادامه می دهیم

دومین همایش ملی کارآفرینی

آیت الله جوادی آملی: عده ای موش صفت فقط در حال ذخیره کردن ذخایر طلا و ارز هستند

سردار حاجی زاده: آماده ایم به خودروسازان کمک کنیم

تایید تست اخیر موشک بالستیک توسط ایران

پاتک عجیب و به ظاهر موثر وزارت علوم به طرح استیضاح وزیر! +اسناد

دشمن می خواست ایران را هم شبیه سوریه کند

آیت الله اراکی: بسیاری از حاکمان اسلامی، اراده ای از خود ندارند

سلحشوری: روند فساد کاهش نداشته و شرایط اصلاً خوب نیست  

نمایشگاه صنایع دستی زنان مینودری در قزوین برپا شد

مولاوردی: نگران مواد حذف شده لایحه امنیت زنان در قوه قضاییه هستیم

گویا دوستان فکر می کنند فقط یک نوع استیضاح وجود دارد

چین یک دیپلمات سابق کانادایی را بازداشت کرد

سردار غیب پرور: مسیر اصلی بسیج تحقق مردم سالاری دینی است

تصویب 78پروژه در سفر رییس جمهور به استان سمنان

«آنگاه نگاه گاه آه» علی قمصری در تالار رودکی شنیدنی می شود

گروه کر شهر تهران به رهبری مهدی قاسمی روی صحنه می رود

پنج قانون طلایی برای بهبود مهارت های ارتباط موثر

معارفه جوان ترین معاون وزیر تعاون؛ تکریم کلانتری

پنج مرکز آموزشی در نجف آباد احداث می شود

خشکسالی در کشور چارچوب مدون و مصوب ندارد

استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان برای حل مشکلات ضروری است

تاکید سید عمار حکیم بر پایان یافتن جنگ یمن

دیدار غریب آبادی با معاونان آمانو

لایحه تامین امنیت زنان توسط 18 قاضی بررسی شده است

ظریف: متجاوزان دست از حملات و جنایت علیه بشریت بردارند

وزیر سابق علوم: رتبه نخست تولید مقاله عملی در منطقه را داریم

استخدام فروشنده قهوه در هایپرمارکت پالادیوم در تهران

آثار مهر و محبت به دیگران از بعد روانی

با تندی و بداخلاقی نمی شود نوجوان و جوان را مسجدی کرد

امام خمینی با ارثیه پدری شان در خمین چه کردند؟

آیت الله اراکی: حل مشکلات جهان اسلام با بازگشت به هویت اسلامی ممکن است

ظرفیت های فکری و سیاسی سرمایه های نظام اسلامی هستند

استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان برای حل مشکلات ضروری است

سردار محمدرضا یزدی: دشمن به دنبال منفعل کردن جوانان است/دشمن به جوانان ما آدرس غلط می دهد

دبیر کل جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان: نگران مواد حذف شده لایحه امنیت زنان در قوه قضاییه هستیم

رییس جمهور برای افتتاح راه آهن به گیلان سفر می کند

تمسک به قرآن و اهل بیت (ع) راه دوری از گمراهی ها

ایجاد 400هزار فرصت شغلی در کشور

پاسخ کرباسچی به مشاور روحانی | آشنا بگوید کی، کجا و چه کسی را به روحانی پیشنهاد کرده ام؟

پایه های فکری و عقیدتی جوانان را مستحکم کنیم

گشایش تعاملات بانکی بین الملل با الحاق به ` FATF`

دانلود موزیک ویدیو جدید مهدی جهانی بنام دوریت عادت میشه

برکناری دبیر کل هلال احمر تصمیم یک شبه نبود

آقای مطهری! نمی شود درآمدهای مردم ریالی باشد؛ هزینه ها دلاری!

نتایج ارزیابی خدمات الکترونیکی دستگاه های اجرایی اعلام شد

پی گیری مشکلات دانشجویان ایرانی در روسیه

سالانه 4 هزار نفر در کشور در اثر سوءمصرف مواد مخدر می میرند

لایحه تامین امنیت زنان توسط 18 قاضی بررسی شده است

مطهری: باید موشک داشته باشیم اما نباید روز امضای برجام آن را هوا کنیم

اردوی جهادی طلاب بجنوردی در مناطق محروم راز و جرگلان

دخترهای ایرانی کم تحرک شده اند

تنها راه موفقیت اقتصاد مقاومتی کارگاه های کوچک زود بازده هستند

مولاوردی: زنان هنوز انواع خشونت های سنتی را تجربه می کنند/ نگران مواد حذف شده لایحه امنیت زنان در قوه قضاییه هستیم

جمع آوری تمام مدارس کانکسی و کپری تا مهر 98

برخی نهادهای نظارتی علاقمندند فراتر از نظارت ورود کنند/ احضار1700 نفر و ممنوع الخروجی 540 فرد در جریان رسیدگی به پرونده های اقتصادی

جشن امضای 3 کتاب گلعلی بابایی در نمایشگاه کتاب بیروت

اعزام 35 کودک و نوجوان به مسابقات محاسبات ذهنی با چرتکه

جهانگیری از مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحلی بازدید کرد

چشم ندارید پیشرفت همسرتان را ببینید؟

چشم ندارید پیشرفت همسرتان را ببینید؟