مطالب مرتبط:
بهرام قاسمی: بودجه 18 میلیون یورویی اروپا ربطی به بسته اقتصادی برجام ندارد
وال استریت ژورنال: چرا اروپا اصرار به حفظ برجام دارد
قاسمی: امیدوارم اروپا بتواند از آزمون برجام سربلند بیرون آید
سخنگوی وزارت خارجه: به اصرار اروپا در برجام مانده ایم/ ترامپ راه به جایی نمی برد
بهرام قاسمی: درخصوص مکانیزم مالی برای حفظ برجام، با اروپا و دیگر شرکا به تفاهم هایی رسیده ایم / «نفت در برابر غذا» را رد می کنم؛ این تعبیر نادرستی است/ پیگیری جدی مسئله دیپلمات بازداشت شده ایرانی در آلمان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 آبان 1397 ساعت 09:402018-11-21بين الملل

قاسمی: به اصرار اروپا در برجام مانده ایم


سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به تحریم های یک جانبه آمریکا در حوزه های مختلفی چون دارو، غذا و.

گفت: ما با توجه به تجاربی که از تحریم های یک جانبه و غیرعادلانه آمریکا در چهار دهه گذشته داشتیم، - " - بهرام قاسمی، درباره وضعیت اقلام ضروری چون دارو، غذا، قطعات یدکی هواپیما و .

با وجود تحریم های ایالات متحده آمریکا، گفت: ایالات متحده و مقامات آمریکا اعلام می کنند که اقلام ضروری شامل دارو، تجهیزات پزشکی، مواد غذایی و کشاورزی و یا حتی اقلام و قطعات یدکی مربوط به هواپیمایی و هر چیزی که به تعمیر و نگهداری ناوگان هوایی منتسب می شود، در لیست تحریم ها قرار ندارد، اما این ادعا نوعی سفسطه و مغلطه است و عملا وضعیتی را ایجاد کردند که مانع رسیدن دارو و تجهیزات پزشکی به ایران هستند.

تحریم آمریکایی در حوزه دارو و غذا وی با بیان اینکه بر این اساس عملا با نوعی تحریم در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی مواجهیم، افزود: آمریکایی ها در مرحله نخست با فشار و تهدیدی که علیه کشورهای اروپایی، سایر کشورهای جهان و شرکت ها ایجاد کردند، آنها را برای همکاری با ایران در این حوزه ها تا حد زیادی نگران کردند و شرکت ها با نگرانی از برخورد تهدیدی و جریمه ای ایالات متحده آمریکا، دچار تشویش و نگرانی برای همکاری با ایران هستند.

بنابراین آمریکا با ایجاد یک فضای روانی و تبلیغات گسترده مسموم در این زمینه برای این شرکت ها به ویژه شرکت های دارویی شبهه ایجاد کرده است.

از سوی دیگر با بستن کانال های مالی و پولی و ارتباطات بانکی، عملا خرید و فروش و مبادلات دارو را با دشواری های زیادی روبرو کرده اند.

البته دیوان دادگستری لاهه در این زمینه رأیی صادر کرد که در سه بند مشخصا در حوزه دارو، تجهیزات پزشکی، کشاورزی و اقلام غذایی و قطعات یدکی هواپیما که با جان مردم سروکار دارد، به ایالات متحده آمریکا توصیه کرد که این اقلام باید از لیست تحریم خارج شود و آمریکا باید تسهیلات لازم را برای این نوع مبادلات با ایران فراهم کند.

سرانجام ایجاد سازوکار مالی در اتحادیه اروپا قاسمی ادامه داد: اما به هر حال آراء دیوان لاهه ضمانت اجرایی چندانی نداشته و بیشتر نوعی بار معنوی دارد.

این دیوان سازمان یا نهاد حقوقی سازمان ملل تلقی می شود و چندان نمی تواند از مکانیزم های خاصی برای ایجاد اجبار بر آمریکا استفاده کند.

در عین حال بحث ایجاد سازوکار مالی در اتحادیه اروپا مطرح شد.

اتحادیه اروپا نشان می داد که علاقه مند نیست که ایران از برجام خارج شود و برجام باید به عنوان یک ضرورت حفظ شود، این مباحث مدت هاست که با اتحادیه اروپا وجود دارد و امیدوار بودیم که تاکنون این سازوکار مالی به نتیجه مشخصی برسد، اما در اینجا هم فشارهای سنگین آمریکا بر روی کشورها و شرکت های اروپایی و به خصوص موسسات پولی و مالی، آنها را با برخی دشواری ها مواجه کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه از طرفی تاسیس یک نهاد جدید در این نوع فعالیت های مالی در هرکجای جهان کاری سخت، پیچیده، دشوار و زمان بر است، گفت: بنابراین ما در این زمینه هم آنگونه که تصور می کردیم و علی رغم پیشرفت های خوبی که داشتیم، نتوانستیم مساله را نهایی کنیم تا این سازوکار بتواند در حوزه اقلام ضروری و یا حتی کار با شرکت های متوسط و کوچک و حتی با کشورهای دیگر کار جمهوری اسلامی ایران و مردم ما را پیش برد.

البته در این باره هنوز وضعیت به حدی نرسیده که احساس ناامیدی مطلق درباره کار اروپا داشته باشیم و تماس ها همچنان وجود دارد.

به هر حال اجماع میان 28 عضو اتحادیه اروپا هم کار سختی است، اما در این زمینه تلاش هایی می کنند و در جلسه ها و اجلاسی که وزرای اتحادیه داشتند این موضوع مجددا مورد بحث قرار گرفت.

آنها هم علاقه مند هستند تا به راهکاری دست پیدا کنند، اما نهایتا ما خیلی نگران نیستیم.

انبارهای کشور در حوزه اقلام ضروری پُر است قاسمی تاکید کرد: ما با توجه به تجاربی که از تحریم های یکجانبه و غیرعادلانه آمریکا در چهار دهه گذشته داشتیم، راهکارهای خودمان را بلدیم و نهایتا در حوزه اقلام ضروری تا حدی که می توانستیم، انبارهای کشور را پر کردیم و جای نگرانی وجود ندارد.

برای آینده هم با تمهیداتی که وجود دارد، ما می توانیم اقلام ضروری و به ویژه دارو را که از ضروریات مردم است، فراهم کنیم.

اروپایی ها باید به تعهدات شان عمل کنند وی همچنین اظهار کرد: فکر می کنم در بحث ایجاد سازوکار مالی با اتحادیه اروپا هم نهایتا باید اروپا بر اساس تعهداتی که در برجام پذیرفته عمل کند.

اروپا اصرار دارد که برجام باقی بماند و ما هم به دلیل اصرار آنها در برجام باقی مانده ایم.

بنابراین آنها موظفند که تعهدات شان را انجام دهند و این یک باید برای اتحادیه اروپا است.

امیدواریم که اروپایی ها بتوانند با خردمندی لازم در این حوزه بین خودشان این تفاهم را انجام دهند.

اگرچه با دشواری هایی روبرو هستند، اما به نظر می رسد اگر با کمی جدیت تلاش کنند می توانند سازوکارهای ویژه را که به اس پی وی معروف شده است، شکل داده و نهایتا آن را توسعه دهند.

ایران؛ فرصتی برای اروپایی ها قاسمی افزود: این اقدام می تواند پایه ای برای سیر تکاملی که اتحادیه اروپا از دهه های پیش در حوزه ویزای شینگن و پول واحد یعنی یورو که یک موفقیت بزرگ بود، آغاز کرده است، باشد و بتواند این اقدام را در زمینه ایجاد یک سازوکار مالی هم انجام دهد و سازمانی برای آن پیدا کند که بتواند به استقلال اروپا بیشتر کمک کند.

ما احساس می کنیم امروز اروپا در مقابل آمریکا ناتوان است و آنها به کرّات در ملاقات های خصوصی و غیرخصوصی به این موضوع اذعان کرده و اعلام می کنند که باور نمی کردند تا این حد ناخواسته از استقلال خودشان بکاهند و وابستگی شان به آمریکا تا این حد زیاد باشد.

فکر می کنم افکار عمومی اروپا و فرهیختگان و دولتمردان اروپا هم با این وضعیت خیلی موافق نیستند و نهایتا فکر می کنم ایران، برای اروپایی ها فرصت خوبی است که آنها بتوانند از این فرصت مسیر جدیدی را برای استقلال هرچه بیشتر خودشان ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه به هر حال تضادهای اتحادیه اروپا به ویژه اروپای قدیم که شامل 15 کشور اولیه اتحادیه اروپا هستند با آمریکا بسیار است، گفت: سیاست های آقای ترامپ هم که سیاست هایی یکجانبه گرایانه و قلدرمابانه در سطح جهان چه در رابطه با روسیه، چه در رابطه با چین، چه در رابطه با کانادا که همسایه خودش است و روابط نزدیکی باهم داشتند و چه در رابطه با اروپا باعث شده که نهایتا خیزشی را در سطح جهان می بینیم که احساس می کنند آمریکا دارد به صورت یکجانبه سیاست های خودش را به جهان تحمیل کند و این موضوع با عکس العملی بسیار جدی روبرو است.

به طوریکه امروز می بینیم که بویژه در اروپای قدیم این مقاومت وجود دارد.

من امیدوارم که جهان بتواند در مسیر چند جانبه گرایی یعنی چیزی که بسیاری از کشورهای اروپایی و سایر کشورهای جهان مطرح می کنند، حرکت کند و آمریکا نتواند در مسیر یکجانبه گرایی و یک سویه نگری امیال خودش را با قلدری و صرف هزینه های اقتصادی و مالی به کرسی بنشاند که این کار حتما می تواند جهان را به سوی یک وضعیت خطرناک، پیچیده و حتی یک جنگ پیش برد.

دولت نسبت به مردم متعهد است سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه صحبت هایش گفت: در عین حال باید تاکید کنیم مردم این را درک کنند که دولت نسبت به آنها به ویژه در حوزه اقلام ضروری چون غذا و دارو متعهد است.

لذا در این زمینه از گذشته با توجه به پیش بینی که درباره سیاست ایالات متحده وجود داشت و از ابتدای روی کار آمدن آقای ترامپ که مسائل تشدید شد، این آمادگی وجود داشت و نهایتا در این مسیر همه تمهیدات لازم برای داشتن ذخایر کافی در این حوزه ها وجود داشت و تاجایی که اطلاع دارم ما در هیچ دوره ای نبوده که مانند امروز به میزان زیاد اقلام ضروری را در اختیار داشته باشیم.

بنابراین نگرانی برای مردم وجود ندارد.

برای آینده دورتر هم از همین حالا اقدامات مان را آغاز کرده ایم.

قاسمی ادامه داد: البته در حال حاضر وضعیت جهان هم با گذشته متفاوت است.

امروز نه آمریکا، آمریکای 10 سال قبل است و نه ایران، ایران 10 سال پیش و نه منطقه و جهان مانند گذشته اند.

این تحریم ها، تحریم های یکجانبه، یک سویه و غیرقانونی از سوی آمریکاست و خلاف همه موازین بین المللی بوده و بازگشت تحریم ها مغایر با قطعنامه 2231 سازمان ملل است.

امروز جهان هم جهانی نیست که بخواهد سروری و برتری ایالات متحده آمریکا را در همه حوزه ها بپذیرد.

اگرچه همه کشورها می توانند منافع مشترکی با آمریکا داشته باشند و این طبیعی است.

لذا ما هم شرایط مان فرق می کند.

ایران امروز بسیار قدرتمندتر از 10 سال پیش است، اما قدرت ایالات متحده مانند سابق نیست و بسیار هم در درون و هم در بیرون و سطح بین المللی ضعیف شده است.

با توجه به شرایط منطقه و شرایط جهانی وضعیت ما برای اینکه بتوانیم داد و ستدهای خودمان را انجام دهیم، بسیار مهیاست و شرایط گذشته حاکم نیست.

ترامپ راه به جایی نمی برد وی تاکید کرد: ما در این زمینه راه های مختلفی داریم و کشورها و حتی شرکت های زیادی علاقه مند هستند که در این شرایط با ما کار کنند.

آقای ترامپ خیلی اصرار داشت که تا این مقطع صادرات نفت ایران را به صفر بر ساند، اما می بینیم که چنین اتفاقی نمی افتد.

حتی ناچار می شود در جاهایی به دلایل مختلف که جهان به او تحمیل می کند اعم از وضعیت بازار انرژی، بازار مالی و حتی به دلیل مسائل سیاسی عقب نشینی کند.

فکر می کنم زمان به نفع ما و به ضرر آمریکا است.

آمریکا وارد یک وادی بسیار اشتباه شده است.

آن هم نه فقط در رابطه با ایران، بلکه در قبال سایر کشورها.

آقای ترامپ قطعا با این فرمان و روشی که اتخاذ کرده راه به جایی نخواهد برد و انتهای کار، ما با عقب نشینی آمریکا مواجه خواهیم بود.

همانطور که در تحریم قبلی هم نهایتا ایالات متحده بود که نتوانست بیش از این ادامه دهد و احساس کرد که تحریم ها کارساز نیست.

قاسمی همچنین گفت: امروز بیش از گذشته و بسیار قوی تر از قبل می توان گفت که تحریم ها و سیاست های تحمیلی و تهدیدی نمی تواند تاثیرگذار باشد.

البته می تواند آسیب هایی را به ما وارد کند و ما منکر بروز بعضی آسیب ها، کاستی ها و مزاحمت ها برای مردم نیستیم، اما آسیب ها در حدی نیست که ما را از مسیر پیش رو بازدارد.

باید توجه کرد که تحریم سیاست انسانی و نوع دوستانه ای نیست و کاملا ضدبشری است.

فکر می کنم این دوران به سر آمده و امیدوارم در آینده شاهد این نوع برخوردها نباشیم، قطعا تحریم فشار زیادی به دولت ها ایجاد نمی کند، بلکه سیاست های تحریمی جان و روح انسان ها را هدف می گیرد و کاملا با مبانی حقوق بشری و انسانی مغایر است.


کلید واژه ها: آمریکا - اتحادیه اروپا - تجهیزات پزشکی - ایالات متحده - دارو - تحریم - اروپا - ایران - سخنگوی وزارت امور خارجه - هواپیما - پزشکی - آمریکایی - وزارت امور خارجه - کشاورزی - مقامات آمریکا - مالی - کشورهای جهان - آمریکایی ها - خرید و فروش - سازمان ملل - مواد غذایی - هواپیمایی - دادگستری - ارتباطات - لاهه - لیست - تبلیغات - تسهیلات - ناوگان - هوایی

آخرین اخبار سرویس:
ترامپ به دمکرات ها پیشنهاد معامله داد: محافظت از کودکان مهاجر در ازای تامین مالی دیوار مکزیک

ترک سوریه برای آمریکا بهتر از ماندن در آن است

محمد علی الحوثی: مردم یمن از حملات سعودی ها به صنعا ترسی ندارند

گزیده روزنامه های 30 دی 1397

ترامپ مدعی شد: ما به نیابت از روسیه، ایران، سوریه و عراق با داعش می جنگیم!

سخنگوی اردوغان انتقادهای مک گورک را اراجیف خواند

لاتریبون: پیمان دفاعی پاریس و برلین امضاء می شود

وعده وزیر صهیونیست برای علنی سازی روابط با کشورهای عربی

تظاهرات علیه رهبر صربستان برای هفتمین هفته متوالی

حرکت بمب های ساعتی از عنبرآباد تا شیارنرم

دانشگاه آکسفورد هم هواوی را تحریم کرد!

واکنش ایران به ادعای دستگیری یک تبعه افغانستانی - آلمانی به جرم جاسوسی

3 گانه ترکیه در سوریه

پیشنهاد ترامپ برای پایان تعطیلی دولت/ دموکرات ها رد کردند

واکنش ایران به ادعای دستگیری یک تبعه افغانستانی - آلمانی به جرم جاسوسی

ثبت تنها دستاورد برجام در حافظه جمهوری اسلامی

فشار آمریکا به بغداد و اربیل برای همراه شدن با تحریم های ضدایرانی

صفحه نخست روزنامه های امروز یکشنبه 30 دی

تظاهرات علیه رهبر صربستان برای هفتمین هفته متوالی

جزییات حضور سرزده اروپایی ها در دفتر عراقچی

نظر سندرز درباره آل سعود

هاشمی؛ درگیر تلافی جویی و بازی سیاسی مقامات آمریکا

اروپا باز هم برای ترامپ غش کرد/ کرملین چوب حراج به دلار های آمریکا زد/ ترامپ بورس را تهدید کرد/ ایران کشور میلیارد نشین را جا گذاشت

صفحه اول روزنامه های 30 دی

واکنش ایران به یک ادعای جاسوسی

ترامپ از بازرس پرونده دخالت روسیه تشکر کرد!

هشدار بسیج مردمی عراق به آمریکا

ترامپ آمریکا را منزوی کرده است

تصویب طرح جدید دموکرات ها برای بازگشایی دولت آمریکا در هفته جاری

دن کیشوت 2019 در کاخ سفید

اذعان وزیر امور اسلامی عربستان به نقش مخرب مفتی های سعودی در سوریه

جزییاتی از زندگی در سردترین نقطه کره زمین

آمریکا، اساطیر را تجاری کرده /غرب به دیالوگ نیازمند است و شرق به سکوت

جزییات تازه از نشست محرمانه 6 دیپلمات اروپایی و عراقچی| ناامیدی اروپایی ها برای گفت وگوی موشکی با ایران

دولت محافظه کار ورشو به کاخ سفید نزدیک است/ تلاش ترامپ برای اختلاف افکنی میان اروپایی ها نسبت به ایران و برجام

پیشنهاد کُردهای سوریه برای توافق با دولت دمشق

العربیه برای تروریست های جدایی طلب سراسیمه شد

کشته شدن 8 سرباز سومالی در حمله الشباب

اخلال گر فرودگاه گاتویک لندن، یک ماه پس از بحران هوایی در انگلیس دستگیر شد

صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛ یکشنبه 30 دی ماه 1397 /تصاویر

ایران همسایه مهم است / پیام روشن سفر ظریف به آمریکایی ها

ترامپ: استیضاح شوم، بازار بورس آمریکا سقوط می کند

دانشگاه اکسفورد با هواوی قطع همکاری کرد

موضع گیری خصمانه «بن سلمان» علیه ایران و انصارالله یمن

یاسوج و سی سخت 4 ریشتر لرزیدند

شمار تلفات انفجار خط لوله نفت در مکزیک به 73 نفر رسید

خلیل زاد: نیت آمریکا برقراری صلح در افغانستان است

بمباران ائتلاف سعودی علیه صنعا و تهدید انصارالله به مقابله به مثل

عناوین روزنامه های30 دی ماه خراسان رضوی

شهادت 45 نوجوان فلسطینی از آغاز راهپیمایی حق بازگشت

پیشنهاد ترامپ برای حل بحران تعطیلی دولت

آخرین وضعیت پرونده حمله سگ به یک خانواده در لواسان

تصاویر| روزنامه های یکشنبه، 30 دی

دهمین هفته سیاه در فرانسه

ترامپ: ما در حال مبارزه با داعش برای ایران و روسیه هستیم

تعریف ترامپ از خودش:کاری که من طی 2سال کردم هیچ رییس جمهوری نکرد!

روزنامه های یکشنبه، 30 دی 1397

گزارش: 10 هفته اعتراض به نظام سرمایه داری در فرانسه

تظاهرات زنان انگلیس در اعتراض به تبعیض جنسیتی

پرده آخر در جنگ سوریه

حمله متجاوزان سعودی به کارخانه مواد غذایی صنعا

فیس بوک 500 اکانت جعلی روس را بست

زنان می آیند!(عکس)

فیلم | اندر حکایت نازنین زاغری و احضار سفیر ایران در لندن !

بانوی دوم آمریکا کیست؟

به این 6 دلیل زیاد ننشینید!

گزارش: همایش مخالفت با طرح معامله قرن در قاهره

اتحادیه اروپا؛ مأمن و حامی تروریست های ضدایرانی/کاریکاتور

پیشنهاد ترامپ برای حل بحران تعطیلی دولت

برف و سرما مدارس برخی مناطق را تعطیل کرد

تجمع اعتراضی امریکایی ها در رم

صفحه نخست روزنامه های یکشنبه

تجمع اصحاب رسانه، مردم و دانشجویان برای آزادی

همراهان آمریکا در نشست ورشو جز بی آبرویی هیچ عایدی نخواهند داشت

آیا وقوع نبرد در شمال سوریه نزدیک است؟

بالاخره آمریکا را شناختند، اما با تحمیل خسارت سنگین به مردم

جزییات سقوط هواپیمای 707 ارتش

ماندن در برجام بهتر از خروج

گزارش: اعتراض به عملکرد نظام سرمایه داری در بخش کشاورزی

از انتقاد به سخنان جنجالی کی روش تا واکنش مردم آمریکا به بدل ترامپ

ماجرای نشست ناتمام دیپلمات های اروپایی در وزارت خارجه

پیشنهاد ترامپ برای پایات تعطیلی دولت رد شد

نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل: تهدید موشکی ایران را حذف کنید

دوراهی دموکرات ها برای ترامپ؛ استعفا یا استیضاح

«هانیه توسلی» هم عکس 10 سال پیش خود را منتشر کرد

سایمگو اعلام کرد؛ تسخیر علم مهندسی برق و الکترونیک منطقه توسط دانشمندان ایرانی

مهمترین خبر های جهان (7-19) ­

سئول و توکیو از اجلاس سران آمریکا و کره شمالی استقبال کردند

ترامپ از بازرس پرونده «تبانی با روسیه» تشکر کرد!

حمله گسترده ائتلاف سعودی به صنعا

دام آنجلینا جولی برای صید دیوید بکام + عکس

واکنش به دستگیری تبعه آلمانی - افغان به اتهام جاسوسی برای ایران

اقدام نادر ترامپ

تنش های سیاسی در تایلند افزایش یافت

یادداشت/ اصغر زارعی دوگانه های برجامی اروپا

صفحه اول روزنامه های اصفهان- یکشنبه 30 دی

تشدید مشکلات کشاورزان

چرایی انتخاب لهستان برای رونمایی از معامله قرن ترامپ

صفحه اول روزنامه های اصفهان- یکشنبه 30 دی

ترامپ آمریکا را منزوی کرده است

قاسمی: به اصرار اروپا در برجام مانده ایم

قاسمی: به اصرار اروپا در برجام مانده ایم