مطالب مرتبط:
جلسه علنی مجلس، سوال از رییس جمهور/ روحانی: حادثه 5 دی 96 ترامپ را به طمع انداخت که از برجام خارج شود/ اگر اروپا به تعهداتش عمل نکند، راه سوم را انتخاب می کنیم (به روز می شود)
حبیبی:ترامپ به عنصر مسخره ای در جهان تبدیل شده است/ اروپا با طناب پوسیده آمریکا راه به جایی نمی برد
جلسه علنی مجلس، سوال از رییس جمهور/ روحانی: حادثه 5 دی 96 ترامپ را به طمع انداخت که از برجام خارج شود/ اگر اروپا به تعهداتش عمل نکند، راه سوم را انتخاب می کنیم/ 5 سوال از رییس جمهور: 4 مورد قانع نشدند/ سوال به قوه قضاییه می رود
معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور خبر داد روحانی: ترامپ پل ترمیم شده با برجام را به سمت ویرانی برد
پیش شرطی برای مذاکره ندارم؛ امریکا باید اول چاقویش را در جیبش بگذارد/ ترامپ همین حالا هم یک قدم عقب نشینی کرده اما باید بیشتر عقب برود تا امکان مذاکره فراهم شود / اروپایی ها از نظر سیاسی برای اجرای برجام سنگ تمام گذاشتند / اگر با اروپا و دنیا خوب کار کنیم، امریکایی ها را از تحریم بر م
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 آبان 1397 ساعت 09:202018-11-21بين الملل

به اصرار اروپا در برجام مانده ایم/ ترامپ راه به جایی نمی برد


سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به تحریم های یک جانبه آمریکا در حوزه های مختلفی چون دارو، غذا و.

گفت: ما با توجه به تجاربی که از تحریم های یک جانبه و غیرعادلانه آمریکا در چهار دهه گذشته داشتیم، - راهکارهای خودمان را بلدیم و نهایتا در حوزه اقلام ضروری تا حدی که می توانستیم، انبارهای کشور را پر کردیم.

بهرام قاسمی درگفت وگو با ایسنا، درباره وضعیت اقلام ضروری چون دارو، غذا، قطعات یدکی هواپیما و .

با وجود تحریم های ایالات متحده آمریکا، گفت: ایالات متحده و مقامات آمریکا اعلام می کنند که اقلام ضروری شامل دارو، تجهیزات پزشکی، مواد غذایی و کشاورزی و یا حتی اقلام و قطعات یدکی مربوط به هواپیمایی و هر چیزی که به تعمیر و نگهداری ناوگان هوایی منتسب می شود، در لیست تحریم ها قرار ندارد، اما این ادعا نوعی سفسطه و مغلطه است و عملا وضعیتی را ایجاد کردند که مانع رسیدن دارو و تجهیزات پزشکی به ایران هستند.

تحریم آمریکایی در حوزه "دارو" و "غذا" رأی "لاهه" به نفع ایران وی با بیان اینکه بر این اساس عملا با نوعی تحریم در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی مواجهیم، افزود: آمریکایی ها در مرحله نخست با فشار و تهدیدی که علیه کشورهای اروپایی، سایر کشورهای جهان و شرکت ها ایجاد کردند، آنها را برای همکاری با ایران در این حوزه ها تا حد زیادی نگران کردند و شرکت ها با نگرانی از برخورد تهدیدی و جریمه ای ایالات متحده آمریکا، دچار تشویش و نگرانی برای همکاری با ایران هستند.

بنابراین آمریکا با ایجاد یک فضای روانی و تبلیغات گسترده مسموم در این زمینه برای این شرکت ها به ویژه شرکت های دارویی شبهه ایجاد کرده است.

از سوی دیگر با بستن کانال های مالی و پولی و ارتباطات بانکی، عملا خرید و فروش و مبادلات دارو را با دشواری های زیادی روبرو کرده اند.

البته دیوان دادگستری لاهه در این زمینه رأیی صادر کرد که در سه بند مشخصا در حوزه دارو، تجهیزات پزشکی، کشاورزی و اقلام غذایی و قطعات یدکی هواپیما که با جان مردم سروکار دارد، به ایالات متحده آمریکا توصیه کرد که این اقلام باید از لیست تحریم خارج شود و آمریکا باید تسهیلات لازم را برای این نوع مبادلات با ایران فراهم کند.

سرانجام ایجاد سازوکار مالی در اتحادیه اروپا قاسمی ادامه داد: اما به هر حال آراء دیوان لاهه ضمانت اجرایی چندانی نداشته و بیشتر نوعی بار معنوی دارد.

این دیوان سازمان یا نهاد حقوقی سازمان ملل تلقی می شود و چندان نمی تواند از مکانیزم های خاصی برای ایجاد اجبار بر آمریکا استفاده کند.

در عین حال بحث ایجاد سازوکار مالی در اتحادیه اروپا مطرح شد.

اتحادیه اروپا نشان می داد که علاقه مند نیست که ایران از برجام خارج شود و برجام باید به عنوان یک ضرورت حفظ شود، این مباحث مدت هاست که با اتحادیه اروپا وجود دارد و امیدوار بودیم که تاکنون این سازوکار مالی به نتیجه مشخصی برسد، اما در اینجا هم فشارهای سنگین آمریکا بر روی کشورها و شرکت های اروپایی و به خصوص موسسات پولی و مالی، آنها را با برخی دشواری ها مواجه کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه از طرفی تاسیس یک نهاد جدید در این نوع فعالیت های مالی در هرکجای جهان کاری سخت، پیچیده، دشوار و زمان بر است، گفت: بنابراین ما در این زمینه هم آنگونه که تصور می کردیم و علی رغم پیشرفت های خوبی که داشتیم، نتوانستیم مساله را نهایی کنیم تا این سازوکار بتواند در حوزه اقلام ضروری و یا حتی کار با شرکت های متوسط و کوچک و حتی با کشورهای دیگر کار جمهوری اسلامی ایران و مردم ما را پیش برد.

البته در این باره هنوز وضعیت به حدی نرسیده که احساس ناامیدی مطلق درباره کار اروپا داشته باشیم و تماس ها همچنان وجود دارد.

به هر حال اجماع میان 28 عضو اتحادیه اروپا هم کار سختی است، اما در این زمینه تلاش هایی می کنند و در جلسه ها و اجلاسی که وزرای اتحادیه داشتند این موضوع مجددا مورد بحث قرار گرفت.

آنها هم علاقه مند هستند تا به راهکاری دست پیدا کنند، اما نهایتا ما خیلی نگران نیستیم.

انبارهای کشور در حوزه اقلام ضروری پُر است قاسمی تاکید کرد: ما با توجه به تجاربی که از تحریم های یکجانبه و غیرعادلانه آمریکا در چهار دهه گذشته داشتیم، راهکارهای خودمان را بلدیم و نهایتا در حوزه اقلام ضروری تا حدی که می توانستیم، انبارهای کشور را پر کردیم و جای نگرانی وجود ندارد.

برای آینده هم با تمهیداتی که وجود دارد، ما می توانیم اقلام ضروری و به ویژه دارو را که از ضروریات مردم است، فراهم کنیم.

اروپایی ها باید به تعهدات شان عمل کنند وی همچنین اظهار کرد: فکر می کنم در بحث ایجاد سازوکار مالی با اتحادیه اروپا هم نهایتا باید اروپا بر اساس تعهداتی که در برجام پذیرفته عمل کند.

اروپا اصرار دارد که برجام باقی بماند و ما هم به دلیل اصرار آنها در برجام باقی مانده ایم.

بنابراین آنها موظفند که تعهدات شان را انجام دهند و این یک باید برای اتحادیه اروپا است.

امیدواریم که اروپایی ها بتوانند با خردمندی لازم در این حوزه بین خودشان این تفاهم را انجام دهند.

اگرچه با دشواری هایی روبرو هستند، اما به نظر می رسد اگر با کمی جدیت تلاش کنند می توانند سازوکارهای ویژه را که به اس پی وی معروف شده است، شکل داده و نهایتا آن را توسعه دهند.

ایران؛ فرصتی برای اروپایی ها قاسمی افزود: این اقدام می تواند پایه ای برای سیر تکاملی که اتحادیه اروپا از دهه های پیش در حوزه ویزای شینگن و پول واحد یعنی یورو که یک موفقیت بزرگ بود، آغاز کرده است، باشد و بتواند این اقدام را در زمینه ایجاد یک سازوکار مالی هم انجام دهد و سازمانی برای آن پیدا کند که بتواند به استقلال اروپا بیشتر کمک کند.

ما احساس می کنیم امروز اروپا در مقابل آمریکا ناتوان است و آنها به کرّات در ملاقات های خصوصی و غیرخصوصی به این موضوع اذعان کرده و اعلام می کنند که باور نمی کردند تا این حد ناخواسته از استقلال خودشان بکاهند و وابستگی شان به آمریکا تا این حد زیاد باشد.

فکر می کنم افکار عمومی اروپا و فرهیختگان و دولتمردان اروپا هم با این وضعیت خیلی موافق نیستند و نهایتا فکر می کنم ایران، برای اروپایی ها فرصت خوبی است که آنها بتوانند از این فرصت مسیر جدیدی را برای استقلال هرچه بیشتر خودشان ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه به هر حال تضادهای اتحادیه اروپا به ویژه اروپای قدیم که شامل 15 کشور اولیه اتحادیه اروپا هستند با آمریکا بسیار است، گفت: سیاست های آقای ترامپ هم که سیاست هایی یکجانبه گرایانه و قلدرمابانه در سطح جهان چه در رابطه با روسیه، چه در رابطه با چین، چه در رابطه با کانادا که همسایه خودش است و روابط نزدیکی باهم داشتند و چه در رابطه با اروپا باعث شده که نهایتا خیزشی را در سطح جهان می بینیم که احساس می کنند آمریکا دارد به صورت یکجانبه سیاست های خودش را به جهان تحمیل کند و این موضوع با عکس العملی بسیار جدی روبرو است.

به طوریکه امروز می بینیم که بویژه در اروپای قدیم این مقاومت وجود دارد.

من امیدوارم که جهان بتواند در مسیر چند جانبه گرایی یعنی چیزی که بسیاری از کشورهای اروپایی و سایر کشورهای جهان مطرح می کنند، حرکت کند و آمریکا نتواند در مسیر یکجانبه گرایی و یک سویه نگری امیال خودش را با قلدری و صرف هزینه های اقتصادی و مالی به کرسی بنشاند که این کار حتما می تواند جهان را به سوی یک وضعیت خطرناک، پیچیده و حتی یک جنگ پیش برد.

دولت نسبت به مردم متعهد است سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه صحبت هایش گفت: در عین حال باید تاکید کنیم مردم این را درک کنند که دولت نسبت به آنها به ویژه در حوزه اقلام ضروری چون غذا و دارو متعهد است.

لذا در این زمینه از گذشته با توجه به پیش بینی که درباره سیاست ایالات متحده وجود داشت و از ابتدای روی کار آمدن آقای ترامپ که مسائل تشدید شد، این آمادگی وجود داشت و نهایتا در این مسیر همه تمهیدات لازم برای داشتن ذخایر کافی در این حوزه ها وجود داشت و تاجایی که اطلاع دارم ما در هیچ دوره ای نبوده که مانند امروز به میزان زیاد اقلام ضروری را در اختیار داشته باشیم.

بنابراین نگرانی برای مردم وجود ندارد.

برای آینده دورتر هم از همین حالا اقدامات مان را آغاز کرده ایم.

قاسمی ادامه داد: البته در حال حاضر وضعیت جهان هم با گذشته متفاوت است.

امروز نه آمریکا، آمریکای 10 سال قبل است و نه ایران، ایران 10 سال پیش و نه منطقه و جهان مانند گذشته اند.

این تحریم ها، تحریم های یکجانبه، یک سویه و غیرقانونی از سوی آمریکاست و خلاف همه موازین بین المللی بوده و بازگشت تحریم ها مغایر با قطعنامه 2231 سازمان ملل است.

امروز جهان هم جهانی نیست که بخواهد سروری و برتری ایالات متحده آمریکا را در همه حوزه ها بپذیرد.

اگرچه همه کشورها می توانند منافع مشترکی با آمریکا داشته باشند و این طبیعی است.

لذا ما هم شرایط مان فرق می کند.

ایران امروز بسیار قدرتمندتر از 10 سال پیش است، اما قدرت ایالات متحده مانند سابق نیست و بسیار هم در درون و هم در بیرون و سطح بین المللی ضعیف شده است.

با توجه به شرایط منطقه و شرایط جهانی وضعیت ما برای اینکه بتوانیم داد و ستدهای خودمان را انجام دهیم، بسیار مهیاست و شرایط گذشته حاکم نیست.

ترامپ راه به جایی نمی برد وی تاکید کرد: ما در این زمینه راه های مختلفی داریم و کشورها و حتی شرکت های زیادی علاقه مند هستند که در این شرایط با ما کار کنند.

آقای ترامپ خیلی اصرار داشت که تا این مقطع صادرات نفت ایران را به صفر بر ساند، اما می بینیم که چنین اتفاقی نمی افتد.

حتی ناچار می شود در جاهایی به دلایل مختلف که جهان به او تحمیل می کند اعم از وضعیت بازار انرژی، بازار مالی و حتی به دلیل مسائل سیاسی عقب نشینی کند.

فکر می کنم زمان به نفع ما و به ضرر آمریکا است.

آمریکا وارد یک وادی بسیار اشتباه شده است.

آن هم نه فقط در رابطه با ایران، بلکه در قبال سایر کشورها.

آقای ترامپ قطعا با این فرمان و روشی که اتخاذ کرده راه به جایی نخواهد برد و انتهای کار، ما با عقب نشینی آمریکا مواجه خواهیم بود.

همانطور که در تحریم قبلی هم نهایتا ایالات متحده بود که نتوانست بیش از این ادامه دهد و احساس کرد که تحریم ها کارساز نیست.

قاسمی همچنین گفت: امروز بیش از گذشته و بسیار قوی تر از قبل می توان گفت که تحریم ها و سیاست های تحمیلی و تهدیدی نمی تواند تاثیرگذار باشد.

البته می تواند آسیب هایی را به ما وارد کند و ما منکر بروز بعضی آسیب ها، کاستی ها و مزاحمت ها برای مردم نیستیم، اما آسیب ها در حدی نیست که ما را از مسیر پیش رو بازدارد.

باید توجه کرد که تحریم سیاست انسانی و نوع دوستانه ای نیست و کاملا ضدبشری است.

فکر می کنم این دوران به سر آمده و امیدوارم در آینده شاهد این نوع برخوردها نباشیم، قطعا تحریم فشار زیادی به دولت ها ایجاد نمی کند، بلکه سیاست های تحریمی جان و روح انسان ها را هدف می گیرد و کاملا با مبانی حقوق بشری و انسانی مغایر است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: آمریکا - تجهیزات پزشکی - ایالات متحده - دارو - تحریم - ایران - سخنگوی وزارت امور خارجه - هواپیما - پزشکی - کشور - آمریکایی - وزارت امور خارجه - اروپا - کشاورزی - اتحادیه اروپا - مقامات آمریکا - لاهه - مالی - کشورهای جهان - آمریکایی ها - خرید و فروش - سازمان ملل - مواد غذایی - هواپیمایی - دادگستری - لیست - ارتباطات - تبلیغات - تسهیلات - ناوگان

آخرین اخبار سرویس:
آمریکا: عربستان با ما برای امنیت اسراییل همکاری می کند

ریاکاری آمریکایی!

تحلیل سیاسی هفته

نیروهای رژیم صهیونیستی یک فلسطینی را به شهادت رساندند

موافقت اکثریت محافظه کاران با ادامه نخست وزیری ترزا می

ترزا می، رهبر حزب محافظه کار و نخست وزیر انگلیس باقی ماند 

حقایقی وحشتناک که در پرونده جنایات آمریکا خاک می خورند +تصاویر

ولیعهد مهر سکوتش را در مورد خاشقجی شکست

سخنگوی جدید وزارت خارجه آمریکا مشخص شد

سفیر ایران در تقلیس: گرجستان نقص قوانین خود را با برخوردهای خشونت آمیز جبران نکند

یک مقام ایرانی در سازمان ملل: برای اولین بار شاهدیم کشوری به علت پایبندی به قطعنامه تهدید به مجازات می شود

نماینده روسیه در سازمان ملل: آمریکا اقدامات یکجانبه را رها کند

سریع ترین حیوان جهان را بشناسید+عکس

نماینده روسیه در سازمان ملل: آمریکا اقدامات یکجانبه را رها کند

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ 22آذر

ترامپ: دموکرات ها و اوباما 150 میلیون دلار به ایران پول دادند!

تحمل 6 سال شکنجه توسط زندانی سیاسی اماراتی

سفیر ایران در تقلیس: گرجستان نقص قوانین خود را با برخوردهای خشونت آمیز جبران نکند

سناتور آمریکایی: برجام پولی به ایران نداد

انگلیس: در تلاش برای بهره ‎مندی ایران از منافع برجام هستیم

اجازه نمی دهیم آمریکایی ها کریدور ترور در شرق فرات تشکیل دهند

جمع بندی مذاکرات صلح یمن فردا اعلام می شود

آمریکا با اخبار جعلی مقابله می کند

وزیر بهداشت یمن: ائتلاف متجاوز همچنان خون مردم را می ریزد

روسیه مخالف ربط دادن برجام با مسائل دیگر است

ترزا می از حزب محافظه کار انگلیس رای اعتماد گرفت

موافقت سنای آمریکا با بررسی قطعنامه توقف حمایت از عربستان در جنگ یمن

ابراز تردید یک مقام یمنی درباره توانایی سازمان ملل در اداره فرودگاه های این کشور

اقتدار ملی و منطقه ای در گرو تقویت بنیه دفاعی کشور

گزارش دبیرکل سازمان ملل؛ توقف اقدامات ضد برجامی آمریکا ضروری است

فرانسه: هیچ گونه مذاکره جدیدی درباره برگزیت صورت نخواهد گرفت

گزارش «بو دار» رویترز درباره ایران و تحریک آمریکا

شلیک هشدار سنا به ترامپ؛ سناتورها به پیشبرد قطعنامه ضدسعودی رأی دادند

ترزا می به دلیل کمبود حمایت، رای گیری بر سر توافق برگزیت را به تعویق انداخت

درگیری جوانان فلسطینی با نظامیان رژیم صهیونیستی در شهرک کوبر در رام الله

همدستی معاون نخست وزیر ایتالیا با نتانیاهو یک تهدید است

دبیرکل سازمان ملل: توقف اقدامات ضد برجامی آمریکا ضروری است

فقیر شدن سالی 100 میلیون نفر در جهان به دلیل ناتوانی در پرداخت هزینه های سلامت

افشای پرونده های سوءاستفاده جنسی در اردوگاه های کودکان درآمریکا

ادعای امنیتی دویچه وله درباره پوتین

امریکا: اگر اتحادیهٔ اروپا تحریم ها علیه ایران را نقض کند، مجازات می شود

گوگل طراحی جستجوگر سانسور شده برای چین را تکذیب کرد

واکنش محسن آشوری به هشدار نهادهای امنیتی به انتصابش

گاز ایران برای عراق حیاتی است

«پرونه» سفیر ایتالیا در ایران می شود

مورد عجیب گرت بیل برابر زسکا (عکس)

وزیران امور خارجه ایران و روسیه تلفنی گفت وگو کردند

حمله نظامیان صهیونیست به نزدیکی رام الله و شهادت یک جوان فلسطینی

داعش تا 30 روز آینده نابود می شود!

رییس جمهور ونزوئلا: جان بولتون نقشه ترور من را کشیده بود

کشف کارت جاسوسی پوتین +عکس

نیکی هیلی: عربستان مسئول قتل خاشقجی است

فرانسه: بهای فروپاشی برجام را همه خواهیم پرداخت

سناتور آمریکایی: برجام پولی به ایران نداد

انفجار در نزدیکی نیروهای حامی ترکیه در شمال سوریه

پذیرش مسافران ایرانی گرجستان سخت تر می شود

آمریکا درخواست اسراییل برای تحریم لبنان را رد کرد

تصویری از نسل جدید تویوتا سوپرا فاش شد

سی و سومین بسته «خبر خوب»

مذاکره کنندگان یمنی برای از سرگیری صادرات نفت توافق کردند

دیدار هیأت روس با رییس جمهوری سوریه در دمشق

آلمان در مورد پناهجویان رد شده سخت گیری بیشتری می کند

انتقام زن سنگدل از فرزند صاحبکارش / قتل کودک 2 ماهه به دلیل درآمد کم +عکس

وزیران امور خارجه ایران و روسیه تلفنی گفت وگو کردند

واکنش تهران به رفتار گرجی ها با شهروندان ایرانی

آمریکا باید به خاطر اقدامات غلط خود محکوم و مسئول شناخته شود

آمریکا هزینه جنگ یمن را از عربستان و امارات مطالبه می کند

واکنش ایران به ادعای تازه آمریکا: سخنان مقامات آمریکایی درباره مذاکره و توافق جدید، مصداق «آزموده را آزمودن» است

آلمان: کسانی که حق پناهندگی ندارند کشور را سریعا ترک کنند

سناتور آمریکایی: ترامپ متوهم است و هرگز توافق هسته ای را نخوانده

یورش نظامیان صهیونیست به دانشگاه القدس

سناتور آمریکایی: برجام پولی به ایران نداد

مشاور نتانیاهو در پی متهم شدن به آزار جنسی استعفا کرد

پنتاگون: آمریکا هزینه جنگ یمن را از عربستان و امارات مطالبه می کند

دیدار هیأت روس با رییس جمهوری سوریه در دمشق

آمریکا باید به خاطر اقدامات غلط خود محکوم و مسئول شناخته شود

اظهار نگرانی روسیه نسبت به حمله صهیونیست ها به رام الله

هیلی: بن سلمان مسئول قتل خاشقچی است

انیمشین کوتاه خرسندی

رایزنی تلفنی لاوروف و ظریف در مورد آخرین تحولات سوریه

استعفای مشاور نتانیاهو در پی متهم شدن به آزار جنسی

آلمان در مورد پناهجویان رد شده سخت گیری بیشتری می کند

کشف موشک های ساخت رژیم صهیونیستی در جنوب سوریه

سخنان مقامات آمریکایی درباره مذاکره و توافق جدید، مصداق «آزموده را آزمودن» است

رییس جمهور ونزوئلا: جان بولتون نقشه ترور من را کشیده بود

خطر گازگرفتگی در کمین ویلاداران

دیدار هیأت روس با رییس جمهوری سوریه در دمشق

پنتاگون: آمریکا هزینه جنگ یمن را از عربستان و امارات مطالبه می کند

پمپئو به اختلاف نظر با اروپایی ها درباره برجام اعتراف کرد

سناتور آمریکایی: برجام پولی به ایران نداد

روزهای نه چندان خوب ترزا می

دیدار هیأت روس با رییس جمهوری سوریه در دمشق

عربستان و امارات تهدید منطقه هستند نه ایران

آمریکا می خواهد پول جنگ یمن را از عربستان بگیرد

دیدار شاه اردن با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

باجگیری 700 دلاری داعش از غیرنظامیان برای خروج از مناطق تحت اشغال خود

سناتور آمریکایی: برجام پولی به ایران نداد/ ترامپ توافق هسته ای را نخوانده

سخنان مقامات آمریکایی درباره مذاکره و توافق جدید، مصداق «آزموده را آزمودن» است

استعفای مشاور نتانیاهو در پی اتهام آزار جنسی

دیدار هیأت روس با رییس جمهوری سوریه در دمشق

به اصرار اروپا در برجام مانده ایم/ ترامپ راه به جایی نمی برد

به اصرار اروپا در برجام مانده ایم/ ترامپ راه به جایی نمی برد