مطالب مرتبط:
خبر اشتباهی که حاشیه ساز شد/ مجمع تشخیص سکوت نکند
سکوت مجامع بین المللی دربرابر جنایات متجاوزان وضعیت یمن را وخیم کرده است
دفاع در برابر متجاوزان مهم و سرنوشت ساز است
اسراییل در تجاوز به غزه شکست خورد/ متجاوزان سعودی آمریکایی در یمن شکست خوردند
خانواده ها سکوت خود را در برابر تجاوز بشکنند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 آبان 1397 ساعت 08:422018-11-21سياسي

سکوت در برابر «تجاوز» زمینه‎ساز تکثیر «متجاوزان»


پدیده کودک آزاری افزایش پیدا نکرده است بلکه بیشتراز گذشته کشف می شود.

نوشته سکوت در برابر «تجاوز» زمینه‎ساز تکثیر «متجاوزان» اولین بار در پایگاه خبری- تحلیلی جامعه ایرانی - جامعه ایرانی .

- "– کیانی نژاد، مشاور خانواده و روانشناس کودک گفت: افزایش آگاهی خانواده ها نسبت به تربیت فرزندان و برخورد و مواجه با کودک آزاری مستلزم این است که دولت شرایط و زیر ساخت های مناسب آموزشی را فراهم کند و یا اجبار های آموزشی برای پدر و مادر در نظر بگیرد تا سطح آگاهی خانواده ها در این زمینه افزایش پیدا کند.

افزایش پدیده هولناک کودک آزاری در جامعه، نگرانی های زیادی را به همراه داشته است.

پس از اتفاقاتی که در یکی از مدارس تهران افتاد این بار در شهرستان شوشتر، شاهد تجاوز یک مجرم سابقه دار به نوجوانان 12 و 13 ساله بودیم.

امروز کودک آزاری دغدغه بسیاری از خانواده های ایرانی شده است تا جایی هر بار خبر از گم شدن کودکی در رسانه ها مطرح می شود تمامی افکار به سمت کودک آزاری معطوف می شود.

موضوعی که نگران کننده تر از خود پدیده کودک آزاری و تجاوز به آنان است برخورد خانواده ها در قبال تجاوز جنسی به فرزندانشان است.

اکثر خانواده ها در قبال تجاوز جنسی به فرزندان خود سکوت کرده و پای آبرویشان را به میان می کشند و به این نکته توجه ندارند که همین سکوت باعث تحقیر و سرکوب کودک قربانی تجاوز می شود.

اگر فرهنگ سکوت در برابر تجاوز و کودک آزاری اصلاح شود؛ دیگر کودکان قربانی این جنایت، خود را گناهکار نمی دانند.

نکته دیگری که باید مورد بررسی قرار گیرد ضرورت بازنگری در مباحث آموزشی کشور برای آموزش های خود مراقبتی به کودکان است.

زمانی که کودک مراقبت از خود را فراگرفته باشد دیگر اجازه نخواهد داد که هیچکس از او سوءاستفاده کند و همین موضوع می تواند تا حد زیادی پدیده کودک آزاری را در جامعه کاهش دهد.

دکتر عاطفه کیانی نژاد ، مشاور خانواده و روانشناس کودک در گفت وگو با جامعه ایرانی " گفت: نمی توان از نظر آماری اعلام کرد که پدیده کودک آزاری افزایش پیدا کرده است چرا که درگذشته پوشش های خبری و رسانه ای به این اندازه دقیق و منظم نبود ورسانه ها دسترسی کمتری به خانواده های قربانی داشتند.

کیانی نژاد افزود: یکی از دلایلی که امروز موارد کودک آزاری و تجاوز کشف و اطلاع‎رسانی می شود، خود رسانه ها و فضای مجازی هستند.

در گذشته نیز موارد تجاوز و کودک آزاری وجود داشته است ولی خیلی ها از آن خبر نداشتند و حتی پوشش های خبری به این اندازه قوی نبودند که به اطلاع عموم مردم برسانند.

پدیده کودک آزاری بیشتر از گذشته کشف می شود این روانشناس بالینی عنوان کرد: مسلما باید این مطلب را مدنظر داشت که پدیده کودک آزاری افزایش پیدا نکرده است بلکه بیشتر از گذشته کشف می شود.

یکی از دلایل افزایش کشف کودک آزاری، گزارش هایی است که کودکان به خانواده ها یا مربیان می دهند؛ خب در قدیم بیشتر بچه های آزار دیده و قربانی خشونت، خیلی احساس گناه می کردند و خودشان را در این زمینه مقصر می دانستند.

کیانی نژاد از عملی بودن کنترل کودک آزاری در مدارس و خانه ها سخن به میان آورد و گفت: خوشبختانه امروز با آموزش هایی که پدر و مادر به کودکان دادند و تغییر نوع سیستم فرزند پروری، کودکان نسل جدید اعتماد به نفس بیشتری دارند در نتیجه معترض تر هستند و از حق خود دفاع می کنند.

کودکان امروزی موارد آزار جنسی و خشونت را به خانواده های خود اطلاع می دهند در صورتی که در گذشته هم این فجایع وجود داشته است و چنین مواردی اصلا به خانواده ها اطلاع داده نمی شد.

دلیل دیگر افزایش کشف کودک آزاری، مساله افزایش جمعیت کشور است این مشاور در ادامه گفت: دلیل دیگر افزایش کشف کودک آزاری، مساله افزایش جمعیت کشور است.

مسلما به همان نسبت که جمعیت افزایش پیدا می کند با گذر زمان، کودک آزاری و خیلی از اختلالات روانی و مشکلات شخصیتی هم به همان نسبت افزایش پیدا می کند.

کیانی نژاد عنوان کرد:آموزش های خود مراقبتی به فرزندان باید از 3 سالگی شروع شود.

این آموزش ها به کودک یاد خواهد داد که بدن خود را دوست داشته و قسمت هایی از بدنش را که با لباس زیر می پوشاند، حریم خصوصی اش است و هیچ کس اجازه ندارد به این قسمت ها دست بزند.

وی اضافه کرد:معمولا این آموزش ها باید از 3 سالگی باید توسط پدر و مادر آموزش داده شود ولی متاسفانه در کشورما و البته خیلی از کشورهای دیگر آموزش فرزند پروری که یکی از بخش های آن سلامت جنسی کودک است، به صورت گسترده به والدین آموزش داده نمی شود.

این مشاور مطرح کرد: در جامعه امروز تعداد اندکی از پدر و مادر ها هستند که فقط صرفا به خاطر اینکه ماچه طور فرزند خود را تربیت کنیم، به مراکز مشاوره مراجعه می کنند.

99 درصد از مراجعه کنندگان به خاطر مشکلاتی که کودکشان دارند به مراکز مراجه می کنند و فقط یک درصد از آن ها فقط به خاطر این به مراکز مراجه می کنند که چه راه حل هایی وجود دارد که پدر و مادر بهتری شوند.

این مدرس دانشگاه در رشته مشاوره مطرح کرد: افزایش آگاهی خانواده ها نسبت به تربیت فرزندان و برخورد و مواجه با کودک آزاری و سایر موارد مستلزم این است که دولت در این زمینه شرایط وزیر ساخت های مناسب آموزشی را فراهم کند و یا اجبار های آموزشی برای پدر و مادر در نظر بگیرد تا سطح آگاهی خانواده ها در این زمینه افزایش پیدا کند.

گذراندن دوره فرزندآوری برای خانواده ها راهکار افزایش عزت نفس کودکان کیانی نژاد گفت:چطور است وقتی که فردی می خواهد رانندگی کند، نیاز به این دارد که امتحانات لازم را داده تا گواهینامه و مجوز رانندگی دریافت کند اما برای فرزندآوری خانواده ها دوره ای وجود ندارد.

متاسفانه برای هر کاری دردنیای امروز نیاز به گذراندن دوره آموزشی است به جز پدر و مادر شدن و اینکه چه طور باید کودک خود را تربیت کنند، تا این فرزند خلاق، مسئولیت پذیر، اهل تلاش، اعتماد به نفس و عزت نفس داشته باشد و مقیاس های دیگری که برای خوشبختی اش در زندگی به آن ها احتیاج دارد.

وی ادامه داد: موضوع آموزش به کودک در درجه اول باید توسط والدین انجام شود و در درجه دوم توسط مهدکودک ها و مدارس و بعد از تمامی این موارد، مراکز مشاوره مسئولیت آموزش به کودکان در زمینه خودمراقبتی را برعهده خواهند داشت.

تربیت فرزندان شامل خود مراقبتی کودکان نیز می شود کیانی نژاد عنوان کرد: اگر تربیت فرزندان که شامل خود مراقبتی کودکان نیز می شود به صورت آموزش های اجباری در نظر گرفته شود بدین معنی که هر کسی که تصمیم به بارداری دارد به مراکز مربوطه مراجعه کند تا آموزش های لازم را فراگیرد.

البته شاید در سال های آینده کشور بتواند به مرحله ای برسد که این آموزش ها را برای پدر و مادر اجباری کند و افرادی هم به عنوان بازرس در نظر گرفته شوند که هر چند وقت یکبار شرایط کودک را بازرسی کرده و ببینند که آیا کودک در سیستم سالم تربیت می شود یا خیر؛ در این شرایط بسیاری از مشکلات جامعه در مورد بد رفتاری ها و آسیب های اجتماعی حل خواهد شد.

این مدرس دانشگاه در رشته مشاوره افزود: فرهنگی غلطی که در جامعه وجود دارد این است که خود قربانی مقصر است، باید این فرهنگ غلط را حذف کرد این فرهنگ اشتباه نه فقط در مورد مقصر دانستن کودکان بلکه در مورد بزرگسالان نیز وجود دارد به عنوان مثال وقتی در خیابان آقایی به یک خانم کلام زشت جنسی را به عنوان متلک می گوید مثلا اگر آن خانم پوشش خیلی جذاب و یا بازی داشته باشد خب جامعه می گوید تقصیر خود خانم است که آن مرد به او متلک انداخته و اگر درست لباش می پوشید کسی هم حرفی به او نمی زد.

این باورهای غلط در جامعه باید اصلاح شود که هیچ کس حق ندارد چه تجاوز کلامی و چه فیزیکی و یا رفتار غیر انسانی با هر کسی داشته باشد.

باورهای غلط در مواجه با تجاوز باید اصلاح شود این مدرس دانشگاه جامع علمی کاربردی اضافه کرد: خیلی از آسیب هایی که کودکان مورد تجاوز قرار گرفته می بینند بیشتر به خاطر آن است که والدین و جامعه سوال هایی از آنها می کنند که بچه احساس می کند خودش هم در این ماجرا مقصر بوده است، آسیب این امر خیلی بیشتر از خود تجاوز است.

معمولا والدینی که تجاوز به فرزند خود را به بقیه اطلاع نمی دهند، ممکن است احساس کنند که خودشان به عنوان والدین مقصرند و مثلا ممکن است احساس کنند ما آموزش های لازم را به فرزندمان ندادیم یا مثلا ما آن لحظه او را رها کردیم و یا اصلا خود بچه را مقصر ماجرا می دانند، به همین دلیل دوست ندارند این اتفاق را برای کسی بازگو کنند.

این موارد در واقع باور های کاملا غلطی است که باید اصلاح شود.

کیانی نژاد در پایان گفت: مسلما هر سکوتی که در مقابل موضوع تجاوز و کودک آزاری می کنیم به معنی رشد و تکثیر متجاوزان است.

باید به خشونت علیه کودکان و مورد تجاوز قرار گرفتن آنها اعتراض کرد چرا که هر اعتراض به خود این بچه اعتماد به نفس را می دهد تا در آینده زندگی مناسبی داشته باشد.


کلید واژه ها: کودک آزاری - کودک - تجاوز - خانواده - پدیده - افزایش - مشاور خانواده - جامعه - ایرانی - فرزندان - رسانه - آموزش - تجاوز جنسی - قربانی - روانشناس - تربیت فرزندان - مراقبت - کودکان - مدارس تهران - امروز - اطلاع - مشاور - سوءاستفاده - فضای مجازی - جنسی - نوجوانان - تهران - مدارس - شرایط - تربیت

آخرین اخبار سرویس:
صنعاء: ادعای تحویل بنادر یمن، پروپاگاندای رسانه ای است

تشکیل نشست فوق العاده شورایعالی کار ابتر ماند

روایت متفاوت مهناز افشار از حضورش در دادگاه+عکس

مرجعیت شیعه، پرچمدار مقابله با انحراف در جامعه اسلامی است

دولت با کلیات ابوالبقاء از مطالبات اقتصادی مردم طفره نرود

اجلاس جهانی نمایندگان جوان پارلمان ها

آموزش مشاغل ارائه خدمات گردشگری در گیلان برگزار می شود

صنعاء: ادعای تحویل بنادر یمن، پروپاگاندای رسانه ای است

گزارش تصویری : جشن ولادت امام حسن عسکری علیه السلام در قم

همچنان مردم رسانه ملی را انتخاب می کنند

پهلو گیری ناوگروه 58 نیروی دریایی ارتش در منطقه یکم امامت نداجا

کاهش سن نامزدهای انتخابات مجلس مطرح نیست

گردان فرهنگی عمار سپاه قدس گیلان متشکل از طلاب و روحانیون تشکیل شد

اندیشیدن، فراتر از زمان

منتظری و کمک به خانواده منافقین

روایت متفاوت مهناز افشار از حضورش در دادگاه +عکس

جشن بزرگ ولادت امام حسن عسکری(ع) در قم برگزار شد

درآمد مافیای کنکور: 10 هزار میلیارد تومان

رونمایی پهباد کشاورزی سمپاشی هوایی

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش با رییس جمهوری دیدار کرد

همکاری دستگاه های اجرایی با پژوهش و فناوری در استان باید با فناوران و دانشگاه ها بیشتر شود

جشن بزرگ میلاد امام حسن عسکری(ع)

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش با رییس جمهوری دیدار کرد

HUAWEI Mate 20 Pro چگونه سفر شما را دلچسب تر می کند؟

شیروانی ها به استقبال شب یلدا رفتند

آخرین وضعیت شناسایی اموال وحید مظلومین اعلام شد

واکنش دولت به پیشنهاد احمدی نژاد درباره یارانه ها

انتقاد رحیم پور از تکرار مکررات در نماز جمعه

آیین نامه اجرایی استانداردسازی نظام تبادل اطلاعات کشور به تصویب رسید

وحدت حوزه و دانشگاه نباید ظاهری و شکلی باشد

دستگیری گردانندگان کانال دی جی بندها در شیراز

حمله دولت به صدا و سیما برای حفظ این تریبون یک طرفه است

عملیات 10 میلیاردی برای فراری دادن سلطان قیر

دود ایجاد تزلرل در مدیریت شهری در چشم مردم اهواز می رود

جشن میلاد امام حسن عسکری(ع) در قم برگزار شد

الحوثی: موعد آتش بس در الحدیده مشخص شد

2 طایفه بعد از 20 سال درگیری در شوش صلح کردند

2 طایفه بعد از 20 سال درگیری در شوش صلح کردند

مشهد، شهردار جوان خود را شناخت/ تقی زاده خامسی: امیدوارم شهردار جدید حال مردم را خوب کند

تثبیت شاخص طلاق در کشور

احتمال پولشویی ترامپ از طریق دویچه بانک، بررسی می شود

مهناز افشار تعهد داد سخنانش را اصلاح کند

رضایی: آیت الله شاهرودی در حال مداوا است

روایت متفاوت مهناز افشار از حضورش در دادگاه +عکس

کیفرخواست پرونده نسرین ستوده صادر شد

نقشه فراری دادن «باقری درمنی» ناکام ماند

شب گردی در شب های پاییزی پایتخت + فیلم

مردم بیشترین نیاز خود را از صداوسیما تامین می کنند

تصاویر| جلسه شورای عالی فضای مجازی

انجام کار فرهنگی با بخشنامه قابل انجام نیست

احتمال پولشویی ترامپ از طریق دویچه بانک، بررسی می شود

پرنده های صلح کودکان ایرانی به آلمان رسید

فیلمی از آبشار فصلی در روستای لما

جزییات جلسه امشب شورای عالی فضای مجازی

یک جنگنده اوکراینی سقوط کرد/ خلبان کشته شد

برگزاری کنسرت ستارگان موسیقی در عربستان

نتیجه نظرسنجی توییتری معاون وزیر ارتباطات در مورد عامل اصلی موفقیت پیام رسان های داخلی

آموزش حقوق شهروندی از برنامه های استانداری قزوین است

عملیات گازرسانی به 32 روستای الموت غربی

آیین نامه اجرایی استانداردسازی نظام تبادل اطلاعات تصویب شد

کنایه امیرمهدی ژوله به وزیر ارتباطات

واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه 900 هزار تومانی احمدی نژاد/ حضور ظریف در نشست بین المللی دوحه/ آغاز بررسی کلیات لایحه بودجه 98 در مجلس/ دستور پزشک به هاشمی شاهرودی/ عملیات 10 میلیاد تومانی برای فرار باقری درمنی

انتخاب فرشاد محمدحسینی بعنوان شهردار جدید آبیک

طرح امداد و نجات زمستانه97 در گلستان آغاز شد / آمادگی کامل جمعیت هلال احمر

دیپلماسی کوبیدن به در و دیوار؟!

روایت متفاوت مهناز افشار از حضورش در دادگاه + عکس

فرشاد محمدحسینی شهردار آبیک شد

دیدار مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش با رییس جمهور

بعضی از کشورهای عربی به فلسطن خیانت می کنند

آزادی وزیر دولت احمدی نژاد از اوین

توییت زنگنه در حمایت از موجودیت اوپک

آموزش حقوق شهروندی از برنامه های استانداری قزوین است

روایت متفاوت مهناز افشار از حضورش در دادگاه+عکس

برد اینتر با گلزنی ایکاردی

میلاد فرخنده امام حسن عسکری (ع)

بازداشت عضو ارشد جمعیت علمای اسلام پاکستان

مراسم معارفه شهردار جدید مشهد

سند ارتقاء وضعیت زنان گیلان تهیه شده است

عملیات گازرسانی به 32 روستای الموت غربی

یادواره شهدای خراشای جاجرم

نقشه تیم فرار سلطان قیر ناکام ماند

پرنده های صلح کودکان ایرانی به آلمان رسید

برنامه های شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی ارائه شد

حرم حضرت امیرالمؤمنین(ع) خود را برای فاطمیه اول آماده می کند+ تصاویر

آیین نامه اجرایی استانداردسازی نظام تبادل اطلاعات تصویب شد

اصولگرایان و اصلاح طلبان حرف نویی ندارند

کاهش 9درصدی ازدواج در سال گذشته/ تثبیت شاخص طلاق در کشور

تکذیب توزیع بسته های حمایتی میان کارگران

حضور مهناز افشار در دادسرای تهران

ملکه زیبایی آستانه

دیدار مدیر عامل منطقه آزاد کیش با رییس جمهور

دو ترفند جالب برای رفع مشکل جای گوشی در زمان شارژ +فیلم

جشن میلاد امام حسن عسکری (ع) با حضور مراجع تقلید

استفاده از قراردادهای استخراج معادن افغانستان برای مقاصد سیاسی

پیام مدیر حوزه های علمیه به مناسبت هفته پژوهش

نقشه فرار سلطان قیر از اوین ناکام ماند

 ابعاد نقشه اصلی سال 98 آمریکا برای ایران

آیین نامه اجرایی استانداردسازی نظام تبادل اطلاعات کشور به تصویب رسید

دیدار مدیر عامل منطقه آزاد کیش با رییس جمهور

ابن سینا، فیلسوف اسلامی- ایرانی نافذ در غرب و شرق است

سکوت در برابر «تجاوز» زمینه‎ساز تکثیر «متجاوزان»

سکوت در برابر «تجاوز» زمینه‎ساز تکثیر «متجاوزان»