مطالب مرتبط:
شایع ترین عامل مرگ و بیماری در ایران
شایع ترین عامل مرگ و بیماری در ایران
شایع ترین عامل مرگ و بیماری در ایران
شایع ترین عامل مرگ و خطر در ایران امروز و فردا
رنج مقام آمریکایی از بیماری ایران آزاری/ مرگ «مذاکره با جلاد» / زلزله کرمانشاه به روایت آمار/ لطمه به نمایندگی با استانی شدن انتخابات مجلس/ خط گیری اروپا از آمریکا/ انتخاب 4 استاندار
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 آبان 1397 ساعت 08:362018-11-21پزشكي

شایع ترین عامل مرگ و بیماری در ایران/آمار جالب از وضعیت سلامتی مردم


معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت طی گزارشی بر اساس تازه ترین داده های جهانی بار بیماری ها، برخی از مهمترین پیشرفت های نظام سلامت طی 27 سال گذشته را تشریح و شایع ترین عامل مرگ و ناتوانی در ایران امروز و فردا را معرفی کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل از 2030 می پردازد.

مطالعه مهم جهانی بار بیماری ها در سال 2017 با مشارکت 3 هزار و 676 محقق از 146 کشور از جمله 200 محقق از ایران، انجام و نتایج آن نوامبر 2018، در مجله معتبر بین المللی لنست منتشر شده است.

82میلیون ایرانی چقدر به زندگی امیدوارتر شده اند؟ ملک زاده از نویسندگان همکار مطالعه جهانی بار بیماری ها، با اشاره به این که مطالعه، برای نخستین بار ، نرخ جمعیت در 195 کشور مورد بررسی را اعلام کرده است، گفت: ناخالص ملی 17.

5 هزار دلار، نرخ باروری 1.

7 و متوسط سال های تحصیل 7.

8 سال است.

بیشتر بخوانید: بیشتر بخوانید گزارش نان هایی که برای سلامتی مضر است" معاون تحقیقات وزیر بهداشت، سن امید به زندگی در ایران در سال 96 را برای زنان 79.

4 و برای مردان 75.

5 سال اعلام کرد و گفت: این در حالی است که سن امید به زندگی مورد انتظار و پیش بینی شده برای جهانی افزایش سن امید به زندگی به ویژه بین زنان دارد.

به گفته وی، سن امید به زندگی زنان ایرانی در سال 96 ، در مقایسه با 27 سال پیش از آن (سال 69)، بیش از 9 سال و در مردان 10 سال افزایش یافته است.

کاهش مرگ ومیر بیش از 64 کودک زیر 5 سال به ازای یک هزار تولد بودیم.

ملک زاده خاطرنشان کرد: روند مرگ کودکان زیر یک سال ایرانی نیز نشان می دهد درحالی که در سال 69، مرگ 50 کودک زیر یک سال به ازای 1000 تولد گزارش شده، در سال 2017 این رقم به 12 مرگ رسیده است.

وی یادآور شد: مرگ ومیر کودکان زیر یک سال و زیر 5 سال ایرانی در سال 69 بیش از عدد مورد انتظار بوده است اما در سال گذشته، مرگ ومیر کودکان، حتی کمتر از عدد پیش بینی شده بوده و دراین باره ایران به پیشرفتهای بسیار خوبی دست یافته است.

نگاهی به روند مرگ در ایران طی 27 سال گذشته چه تعداد ایرانی سال گذشته از این تعداد مرگ در سال 2017 ( 1.

7 میلیون مرد و 1.

2 میلیون زن) ، افزود: در سال گذشته، 380 هزار مرگ برای ایران شامل 220 هزار مرد و 160 هزار زن ثبت شده است.

ملک زاده با تأکید بر افزایش طبیعی شمار سالانه مرگها در کشور، درباره روند مرگ ومیر استاندارد شده سنی در ایران طی سالهای 69 تا 94 گفت: آنچه در بررسی روند مرگ های یک کشور مهم تلقی می شود شاخص مرگ ومیر استانداردشده سنی (یک مرگ به ازای هر 100 هزار نفر) است که بررسی سالهای یادشده نشان می دهد میزان مرگ ومیر استانداردشده سنی در ایران بسیار کاهش یافته و این کاهش در کل جهان و خاورمیانه نیز رخ داده است.

مهمترین علل مرگدر ایران / سرعت سرسام آور چند بیماری کشنده و ناتوان کننده مجری بزرگ ترین مطالعه کوهورت خاورمیانه و شمال آفریقا در ایران، در ادامه، فهرستی از علل مهم مرگ ومیر در ایران طی 10 سال گذشته و روند تغییرات (افزایش یا کاهش) هر یک از این را علل ارائه کرد و گفت: بیماری های قلبی عروقی با 27 درصد افزایش ، با 55 درصد افزایش ، دیابت با 76 درصد افزایش، بیماری های مزمن انسدادی ریوی با 40 درصد افزایش، بیماری های مزمن کلیوی با 56 درصد افزایش، اختلال های نوزادی با 60 درصد کاهش، بیماری های عفونی دستگاه تنفسی با 0.

6 درصد افزایش، نواقص مادرزادی با 54 درصد کاهش مهمترین علل مرگ در ایران را تشکیل می دهند.

10 علت مرگ های زودرس در ایران بر اساس تازه ترین نتایج جهانی اما مرگ های زودرس که بنا بر آمار رسمی معاون" تحقیقات وزیر بهداشت، سبب شده نیمی از ایرانیان ، 70 سالگی را نبینند! ، یکی از جدی ترین نگرانی های نظام سلامت ایران است که سرعت افزایش یا کاهش علل آنها، در مطالعه جهانی بار بیماری های 2017 به طور دقیق اندازه گیری و فهرستی کامل از علل آنها ارائه شده است.

بیشتر بخوانید: بیشتر بخوانید 9 باور غلط درباره سلامتی دندان" به گفته محقق ایرانی همکار این مطالعه، بیماری های قلبی عروقی با 13 درصد افزایش، صدمات جاده ای با 38 درصد کاهش، اختلال های نوزادی با 60 درصد کاهش، سکته مغزی با بیش از 8 درصد افزایش، نواقص مادرزادی با 55 درصد کاهش، دیابت با 63 درصد افزایش، بیماری های عفونی دستگاه تنفسی با 38 درصد کاهش، بیماری های قلبی ناشی از خون با 6 درصد کاهش ، 10 علت مهم مرگ های زودرس در ایران هستند.

پیام داده های جهانی به نظام سلامت ایران در سرعت برخی بیماری ها ملک زاده با اشاراتی که در خصوص علل مهم مرگ و میر کلی ایرانیان و علل مرگهای زودرس در کشور و میزان افزایش یا کاهش سرعت هر بیماری رفت، ذکر چند نکته را در این زمینه ضروری دانست و گفت: علی رغم افزایش سرعت قابل توجه در کاهش مرگها بر اثر عواملی همچون بیماری های قابل انتقال مادر به کودک، مرگهای نوزادی، سوءتغذیه" و.

در ایران، اما نیازمند سرعت بیشتری در کاهش مرگهای ناشی از بیماری های غیرواگیر هستیم که از سال 79 تا 93، کاهش سرعت کمی داشته اند و تنها طی سه سال گذشته، اندکی از سرعت مجموع بیماری های غیرواگیر کاسته شده است.

افزایش خیره کننده دیابت در ایران وی پیام داده های مطالعه جهانی بار بیماری ها را لزوم اتخاذ و اجرای سیاست هایی برای پیشگیری از افزایش سکته های قلبی و مغزی بسیار متأثر از فشار خون بالا، نارسایی های مزمن کلیوی عمدتاً به علت فشار خون بالا با هزینه های غیرقابل جبران ، بیماری های اعصاب با افزایش در طول سال های 69 تاکنون، سرطان ها ( به ویژه سرطان روده بزرگ) که چاقی، بی تحرکی و رژیم های نامناسب غذایی نقش مهمی در بروز انواع این بیماری دارند، آلزایمر با افزایش دو برابری و نیز دیابت با افزایش 76 درصدی (به عنوان علت کلی مرگ و میر) طی 10 سال گذشته دانست و گفت: ما قطعاً در آینده شاهد و تحرک بدنی کاملاً قابل پیشگیری است.

بیشترین ناتوانی ها در ایران ناشی از کدام مشکلات سلامت هستند؟ ملک زاده، در ادامه، اختلال های سردرد (14 درصد افزایش)، (2.

6 درصد افزایش)، اختلال های اضطراب (10 درصد افزایش)، دیابت (73 درصد افزایش)، گردن درد (30 درصد افزایش)، اختلال های نوزادی (23 درصد افزایش)، سایر اختلال های اسکلتی ــ عضلانی (34 درصد کاهش)، افت شنوایی مرتبط با افزایش سن (32 درصد افزایش) و نابینایی و اختلال های بینایی (26 درصد افزایش) را عمده ترین مشکلات سلامت عامل بیشترین ناتوانی ها در ایران برشمرد.

شایع ترین عامل مرگ و ناتوانی در ایران امروز و فردا معاون تحقیقات وزیر بهداشت، درباره عوامل خطری که علل مرگ و ناتوانی در ایران را شکل می دهند، گفت: همان طور که بر اساس نتایج مطالعات مهم ملی و جهانی بارها هشدار داده ام، فشار خون بالا در ایران، مهمترین عامل خطر مرگ و ناتوانی در ایران است.

فشار خون بالا در سال 86، سومین عامل خطر مرگ و ناتوانی در ایران بوده است که با افزایش 24 درصدی طی 10 سال گذشته، اکنون به رتبه نخست رسیده است.

به گفته وی، 28 درصد ایرانیان بالای 18 سال مبتلا به فشار خون بالا هستند که سهم زنان بیشتر است.

همچنین نیمی از ایرانیان بالای 55 سال مبتلا به فشار خون بالا می شوند.

ملک زاده یادآور شد: فشار خون بالا، طی 25 سال گذشته در ایران، 39 درصد افزایش یافته و در سال 95، 44 هزار مرگ بر اثر فشار خون بالا رخ داده است.

نکته مهم دیگر آن که 33 درصد مرگ و میرهای قلبی عروقی به علت فشار خون بالا رخ می دهد و 926 هزار سال عمر ایرانی ها در سال 95 با ناتوانی های ناشی از فشار خون بالا از دست رفته است.

بیشتر بخوانید: بیشتر بخوانید تفاوت فشار خون اولیه و ثانویه / 9 علت بروز قاتل خاموش" سرپرست مطالعه بزرگ کوهورت گلستان، با ابراز نگرانی شدید از این وضعیت تأسف بار خاطرنشان کرد: فاجعه بزرگتر آن که 6.

5 میلیون ایرانی مبتلا به فشار خون بالا از ابتلای خود به این عامل خطر بیماری های کشند ه و ناتوان کننده (سکته های قلبی، سکته های مغزی، نارسایی های مزمن کلیوی و.

) بی اطلاع هستند.

چنانچه مطالعه 50 هزار نفره کوهورت گلستان نیز نشان داده است که تنها 18 درصد افراد مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود آگاهی داشتند؛ تنها نیمی از مبتلایان آگاه ، فشار خونشان تحت درمان بوده و از افراد تحت درمان نیز تنها 26 درصد فشارخونشان کنترل شده است.

افت فشار خون بالای ایران فقط با یک قدم این مشکل بزرگ برای نظام سلامت ایران که عمدتاً ناشی از چاقی ، اضافه وزن" و مصرف بالای نمک است، در حالی است که به گفته معاون تحقیقات وزیر بهداشت، با کنترل فشار خون بالا و درمان آن، شاهد کاهش 25 درصدی سکته های قلبی و مغزی در ایران خواهیم بود.

سایر عوامل خطر محرک بیماری های مرگبار و ناتوان کننده در ایران معاون تحقیقات ایران بیشترین عوامل خطر مؤثر در بروز سرطان در ایران رییس پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، در ادامه این گزارش، به موضوع بسیار مهم دیگری با عنوان نقش عوامل خطر در بروز سرطان ها در ایران اشاره کرد و گفت: مصرف تنباکو، پرخوری و رژیم غذایی پرخطر، خطرات شغلی، شاخص توده بدنی بالا، قند خون بالا ، آلودگی هوا، مصرف مواد مخدر، سایر عوامل محیطی، مصرف مهمترین عوامل خطر در بروز سرطان مردان هستند.

ملک زاده خاطرنشان کرد: مصرف تنباکو، پرخوری و رژیم غذایی پرخطر، شاخص توده بدنی بالا، قند خون بالا، روابط جنسی ناایمن (پرخطر) ، آلودگی هوا، کم تحرکی، سایر عوامل محیطی، مصرف مواد ، خطرات شغلی، مصرف الکل مهمترین عوامل خطر در بروز سرطان ها در میان زنان ایرانی به شمار می روند.

پیشرفت ایران در میزان دسترسی به خدمات بهداشتی معاون تحقیقات وزیر بهداشت با اشاره به برخی پیشرفتهای ایران در شاخص های نظام سلامت گفت: در سال 69 ، میزان دسترسی ایرانیان به مراقبت های بهداشتی فردی 49 درصد بود که این رقم در سال 79 به 61 درصد و در سال 95 به 71 درصد افزایش یافته است.

صعود چندپله ای ایران در شاخص سرمایه انسانی توسعه پایدار نویسنده همکار در مطالعه جهانی بار بیماری ها در 2017 درباره روند تغییرات صورت گرفته در شاخص سرمایه انسانی ایران طی سال های 69 تا 95، به فهرستی از 10 کشور منتخب برای مقایسه اشاره کرد و گفت: بیشترین پیشرفت صورت گرفته در زمینه شاخص با رتبه 16 و ایران با رتبه 15 بوده است.

تشریح وضعیت سلامت جهان / سه عامل نخست ازدست رفتن سلامتی معاون تحقیقات وزیر بهداشت، سپس به تشریح وضعیت سلامت در جهان و مهمترین پیشرفتها و عقب ماندگی ها بر اساس مطالعه بار بیماری ها در 2017 پرداخت و با اشاره به این که بیشترین و قند خون بالا را سه عامل از دست رفتن سلامتی در جهان برشمرد.

به گفته وی بیماری های قلبی عروقی، اختلال های نوزادی، سکته های مغزی، عفونت های دستگاه تنفسی، اسهال، حوادث جاده ای، بیماری های انسدادی مزمن ریوی ، هر یک، عامل بیش از یک میلیون مرگ در جهان طی سال گذشته بوده اند نویسنده همکار در مطالعه جهانی بار بیماری ها در 2017 گفت: مرگ و میر و البته امید به زندگی در جهان از سال 1950 افزایش یافته و از سویی دیگر، 80 عامل خطر جدید وارد فهرست 359 بیماری و صدمات شده اند.

وی خاطرنشان کرد: این مطالعه مهم افزایش سریع مرگ و میر در جهان را تا حد زیادی متاثر از مصرف آنتی بیوتیک ها و مقاومت بدن در برابر آنها می داند.

پیشرفت ها و عقب ماندگی جهان در سلامت ملک زاده گفت: جهان طی 25 سال گذشته پیشرفت های چشمگیری در بقای مادران و کودکان داشته است.

کارکنان آموزش دیده شامل پزشکان ، پرستاران، ماماها نقش بیشتری در تولد نوزادان داشته اند؛ در بسیاری از کشورها دسترسی به خدمات اولیه سلامت به ویژه در زمینه درمان مفرط و کوتاهی قد در کودکان سریع تر بوده است.

نویسنده همکار در مطالعه جهانی بار بیماری ها گفت: درآمد، تحصیلات و نرخ باروری در پیشرفت سلامت نقش بسیار مهمی ایفا می کنند ولی سرمایه گذاری در این حیطه ها به تنهایی کافی نیست.


کلید واژه ها: ایران - سن امید به زندگی - امید به زندگی - ایرانی - استاندارد - زندگی - بیماری - ملک زاده - وزیر بهداشت - گزارش - جهانی - امید - کودک - افزایش - مطالعه - کودکان - کشور - پیش بینی - سلامت - زاده - پیشرفت - بهداشت - نشان - انتظار - زنان - زنان ایرانی - معاون - مردان - نرخ باروری - بین المللی

آخرین اخبار سرویس:
چطور می توانم تا نوروز با خیار وزن کم کنم؟

6 روش برای گذر سلامت از زمستان و بهبود سریعتر سرماخوردگی

برگزاری سمینار آشنایی و تمرین مواجهه با بحران در بیمارستان کیش

ترفندهایی برای عطر زدن

تصویب اختصاص فضای درمانی ویژه معتادان در استان

چگونه و با کدام رژیم غذایی اندامی مناسب داشته باشیم؟

تصویب اختصاص فضای درمانی ویژه معتادان در استان+فیلم

ذره بین چهل و ششم؛ کاهش قند خون با خودرهای لوکس

نشانه هایی که خبر از بیماری ام اس می دهد

عابدی در گفت وگو با فارس مطرح کرد تشکیل کارگروه بررسی راه اندازی دانشگاه های علوم پزشکی توسط بخش خصوصی در کمیسیون بهداشت

نظام ارجاع الکترونیک در شش شهرستان گیلان به اجرا درآمد

مرگ و میر بیماریهای قلبی عروقی بالاست

تزریق موفقیت آمیز داروی TPA برای اولین بار در شهرستان پارس آباد

درگیری بیش از 40درصد کودکان اصفهانی با استرس

درگیری بیش از 40 درصدکودکان اصفهانی با استرس

توجه ویژه به بیماران خاص و رفع نیاز های آنان

انسولین، فاکتورهای خونی و هرسپتین، پرهزینه ترین داروهای تحت پوشش بیمه سلامت

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خبر داد مخالفت کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با واگذاری موسسات آموزش عالی پزشکی به بخش خصوصی

ارتباط بیماری تیرویید با ناباروری

راه اندازی 100 مرکز مراقبت دیابت در کشور

کمربند رصد افسردگی کودکان ابداع شد

چند غذای خونساز ساده

پیشگیری از آلزایمر با کمک داروی سکته

برگزاری سمینار آشنایی و تمرین مواجهه با بحران در بیمارستان کیش

راه اندازی 100 مرکز مراقبت دیابت در کشور

هماچوری، شایعترین نشانه سرطان کلیه

خطر برخی داروهای سرماخوردگی برای سلامت قلب

زنان دارای همسر معتاد در معرض آسیب اعتیاد

مبتلایان سرطان پستان کدام روش جراحی را انتخاب کنند؟

استقرار نظام ارجاع از مهمترین برنامه های راهبردی نظام سلامت کشور است/ عملیاتی سازی کامل نظام ارجاع در کل کشور تا پایان سال 1400

اینفوگرافیک/ ایرانی هایی که جسدشان را اهدا می کنند چه کسانی هستند؟

پایین آمدن سن مبتلایان به ایدز یک هشدار است

خطر برخی داروهای سرماخوردگی برای سلامت قلب

بهترین راه حل برای درمان اگزما

ارتباط مصرف نمک اضافی و افزایش ریسک ابتلا به زوال عقل

راه اندازی 100 مرکز مراقبت دیابت در کشور

نکاتی برای شست و شوی لباس نوزاد

سلولی در بدن که می تواند سر استخوان ران تخریب شده را درمان کند

اردوی جهادی پزشکی در روستاهای محروم شهرستان نی ریز برگزار می شود

آنالیز بدن از روی تعرق افراد!

چه کنیم تا به 4 بیماری رایج والدینمان مبتلا نشویم؟

آموزش های پزشکی متناسب با نیازهای جامعه نیست

کاهش وزن 27 کیلویی کامبیز دیرباز در 10 سال گذشته/ عکس

3777 مددجوی همدانی مورد غربالگری قرار گرفتند

گرجستان، منشا اصلی گسترش آنفلوانزای خوکی در ایران

آیا می توانیم دندان مصنوعی را با مایع ظرفشویی بشوییم؟

همه چیز درباره یک سرطان کشنده

این علائم می گویند سنگ کلیه نزدیک است

تصاویری از زنان و مردانی که قربانی مد شدند

طرح تحول نظام سلامت در کشور بازنگری می شود

با این 6 خوراکی علائم افسردگی را از خود دور کنید

با داروهای درمان زودانزالی آشنا شوید

کلاهبرداری در فضای مجازی/ 5 میلیون تومان برای جعبه خالی قرص لاغری

افزایش سن امید به زندگی در استان زنجان

انقلاب «کازینو» را بیمارستان کرد/ درمان سالانه 1300 بیمار

طرح تحول نظام سلامت در کشور بازنگری می شود

قدردانی از بانک سامان در همایش ملی تجلیل از برگزیدگان مسئولیت پذیر اجتماعی

کارشناسان از وجود قارچ های سمی در میوه ها هشدار دادند

نحوه درمان ترس از مرگ

پوستر / ایران هلث 22 متفاوت تر از همیشه

کنترل اشتها با مصرف 6 ماده غذایی خارق العاده!

کاهش 60 درصدی خطر ابتلا به نارسایی مزمن کلیوی با ویتامین C و E

خطر برخی داروهای سرماخوردگی برای سلامت قلب

 مهاجرت زمستانی فلامینگوها به قبرس

دانشمندان سلول های احساس درد را غیرفعال کردند

خطر برخی داروهای سرماخوردگی برای سلامت قلب

جدایی آموزش پزشکی از وزارت بهداشت، با تفکرات من در تضاد است

بیماری هایی که شما را چاق می کنند

کارشناسان از وجود قارچ های سمی در میوه ها هشدار دادند

وقتی سلول های احساس درد غیرفعال می شوند

رشته های جدید آزمون دکتری تخصصی تصویب شد

«ویتگنشتاین و روان درمانی»؛ تاکیدی بر ارتباط روان با فلسفه

زندگینامه دکتر داریوش دانشور فرهود؛مرد «دی ان ای»های ایران + عکس

جدایی آموزش پزشکی از وزارت بهداشت، با تفکرات من در تضاد است

از عوارض جانبی مصرف آنتی بیوتیک ها

افزایش تولد نوزادان با روده خارج از بدن در آمریکا

برای کاهش وزن چگونه رژیم بگیریم؟

چگونه جلوی بازگشت وزن کم شده را بگیریم؟

تلاش وزارت بهداشت برای اجرای برنامه های تغذیه ای/ نظارت بر غنی سازی آرد با آهن و اسید فولیک

آیا پرفشاری خون با طب سنتی درمان می شود؟

هماچوری، شایعترین نشانه سرطان کلیه

معاونت علوم پزشکی تهران به ساختمان بدون دخانیات تبدیل شد

کاهش وزن 27 کیلویی کامبیز دیرباز در 10 سال گذشته/ عکس

ارایه خدمات رایگان درمانی به کودکان معلول در بیمارستان نورافشار

قدردانی از بانک سامان در همایش ملی تجلیل از برگزیدگان مسئولیت پذیر اجتماعی

گرجستان، منشا آنفلوانزای خوکی/از سفرهای غیرضروری به این کشور خودداری کنید

بهترین دمنوش گیاهی برای تسکین درد مفاصل + دستور تهیه

پر هزینه ترین داروهای تحت پوشش بیمه سلامت/ کاهش بار مراجعه بیماران به بیمارستان ها

مکمل های ورزشی از داروخانه ها تامین شود

خطر برخی داروهای سرماخوردگی برای سلامت قلب

افزایش تولد نوزادان با روده خارج از بدن در آمریکا

6 رفتار رایج والدین که کودکان را به سوء رفتار تشویق می کند!

بهترین نوشیدنی برای لاغری

حواس پرتی و کاهش تمرکز نشانه افسردگی است؟

خواص قهوه سبز برای لاغری

کارگاه غیرمجاز تولید داروهای چاقی و لاغری در بهارستان پلمب شد

بابونه؛ ضد درد

مزایای یک ذهن دو زبانه

پیشگویی حاجی واشنگتن از سفر به ماه

مکمل های ورزشی از داروخانه ها تامین شود

شایع ترین عامل مرگ و بیماری در ایران/آمار جالب از وضعیت سلامتی مردم

شایع ترین عامل مرگ و بیماری در ایران/آمار جالب از وضعیت سلامتی مردم