مطالب مرتبط:
تلاش جنبش دانشجویی برای حل مشکلات مردم موجب اصلاح و بازتولید امید می شود/ مطالبه گری تخصصی اولویت اصلی تشکل های دانشجویی
مردم تشکل های دانشجویی را برای پیگیری مطالبات موثر نمی دانند/ باید اهداف جنبش دانشجویی بازخوانی شود
سیاست زدگی تشکل ها موجب جدایی جنبش دانشجویی از مردم می شود/ نادیده گرفتن توانمندی ها، آفت جریان دانشجویی
در بیانیه 50 تشکل دانشجویی صورت گرفت درخواست از دولت و سازمان های واقعی حقوق بشری برای رسیدگی به وضعیت مسلمانان نیجریه
تلاش جنبش عدالتخواه دانشجویی برای آگاه کردن مردم از خطرات پیوستن به FATF
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 آبان 1397 ساعت 05:062018-11-21سياسي

فهم فراگیری از نیازهای واقعی مردم در جنبش دانشجویی به وجود آمده/ برخی تشکل ها مصداق دورهمی اند


محسن عبدالعلی پور، اهمیت جنبش دانشجویی یا بهتر است بگوییم در زمانه فعلی تشکل های دانشجویی در ساختار کلی نظام اسلامی و نقش راهبردی آن در پیشبرد اهداف انقلاب بر کسی پوشیده نیست.

- بنده مخالف این هستم که به اسم مطالبه گری تخصصی یکسری کارشناس، نویسنده و تحلیلگر را به عنوان جریان دانشجویی جا بیندازیم و همه چیز را از آن ها بگیریم.

مثلا جنبش دانشجویی منتظر بماند تا یاسر جبراییلی در مورد فلان قضیه چیزی بنویسد، یا مهدی محمدی تحلیلی ارایه کند و یا منتظر بماند تا وحید جلیلی یک سخنرانی کند و اگر این ها چیزی نگویند خالی الذهن بمانند و دیگر خبری برای گفتن نداشته باشد.

این رویه غلط است.

از سوی دیگر جنبشی شدن و صرفا نق زدن و داد زدن آن هم برای تشکل هایی که انقلابی هستند نیز آفت دارد، چون قرار نیست این تشکل ها حرف زرد و پوپولیستی و صرفا عوام پسندانه بزنند.

خبرگزاری دانشجو: مرز بین برخورد سلبی و تخصصی عمل کردن جنبش دانشجویی کجاست؟ مرز بین این دو متناسب بودن و مکمل بودن است.

چون موضوع به موضوع مسائل با هم فرق دارند؛ مثلا یک زمانی قرار است جنبش دانشجویی در مورد FATF صحبت کند با این وجود بدون مطالعه نمی توان راه افتاد و گفت FATF و لوایح آن بد است بنابراین باید نشست و مطالعه کرد تا بفهمیم مشکل کجاست از این رو هیچ کس نمی تواند مطالعه را نفی کند.

معتقدم جنبش دانشجویی هم باید با کارشناسان بنشیند حرف تخصصی بزند و هم با آن نماینده ای که آنها را متهم به پولشویی و قاچاق می کند.

در کنار اینها نیز جنبش دانشجویی باید به تولید ادبیات مردمی بپردازد و یک سناریوی جنبشی طراحی کند چون از پشت میز نشستن و یادداشت نوشتن خبری در نمی آید با این اوصاف مطالبه تخصصی و برخورد سلبی و جنبشی دو بال یک حرکت هستند.

هر فعال دانشجویی اگر دوبار پای سخنرانی های دانشجویی رهبر معظم انقلاب نشسته باشند حتما می داند که ایشان چقدر تاکید بر فضای جنبشی و دقیق بودن اطلاعات و متقن بودن حرف ها دارند.

مثلا در دیدار امسال دانشجویان با رهبر معظم انقلاب وقتی متن سخنرانی نماینده جنبش عدالتخواه دانشجویی که اصولا متن های انتقادی و پیش رو هستند به پایان رسید رهبری گفتند اینهایی را که می گویید راهکار هم بدهید.

با این وجود ایشان از همه ما خواسته اند که راهکار بدهیم و بچه ها هم این کار را کرده اند مثلا افزایش مبلغ وام ازدواج از سه میلیون به 10 میلیون که بچه های پژوهشکده علم و صنعت و چند دانشگاه تهران با بانک مرکزی و مجلس آن را پیگیری کردند و ایده و راهکار دادند یک کار ایجابی بود.

یا در مورد مناطق آزاد در بوشهر، پتروشیمی یاسوج اعتراضات کارگران لوله در خراسان شمالی و جاهای مختلف دیگر بچه ها طرح و ایده داشتند و فقط این نبود که بگویند این بشود این نشود و این وجاهت و وزانت بچه ها را نزد مردم و مسوولین بالا می برد به گونه ای که هر مسئولی متوجه می شود به راحتی نمی تواند دانشجویان را دور بزند چون می فهمد که چه می گوید و به همین دلیل بود که همه درخواست های ما برای مناظره با دوستان حامی FATF بی پاسخ ماند چون می دانستند حرف برای گفتن ندارند.

در مجموع بنده معتقدم صرفا مطالعه تخصصی و نشستن در یک اتاق دربسته و تولید محتوا کردن که توام با رشد گلخانه ای است خوب نیست.

خبرگزاری دانشجو: برخی ها معتقدند جنبش دانشجویی از مردم فاصله گرفته خود به یک طبقه اشراف تبدیل شده آیا این را قبول دارید؟ بله قبول دارم؛ ولی به نظرم جنبش دانشجویی در حوزه ارتباط با مردم نسبت به سه چهار سال پیش روبه رشد است.

مثلا در سال 92 و 91 جریان حزب اللهی یک ادبیات سیاسی بسیار با فاصله از مردم و بسیار درگیر دعوا های جناح ها داشت به گونه ای که در آن سال ها بحث روز تشکل های دانشجویی فرق های ماهوی در گفتمان انقلاب اسلامی و ترجیح صالح مقبول بر اصلح نامقبول بود.

در واقع آن زمان جنبش دانشجویی آنقدر از مردم خیالش راحت بود که حرف های خودش را می زد، ولی الان اصلا اینگونه نیست.

در هر حال فضای آن زمان معلول سال ها رشد گلخانه ای و پاستوریزه تشکل ها و فاصله ایی بود که آن ها از مردم گرفته بودند و این را نیز نمی فهمیدند که چقدر فاصله گرفته اند.

در آن سال ها تشکل های دانشجویی راجع به آخرین تحولات شیطان پرستی اطلاعات داشتند و یا راجع به آخرین مسائل منطقه همایش می گرفتند، اما از مشکلات کوچه بغل دستی خود در شهر بی خبر بودند و این خیلی شایع بود و یک فراگیری عجیبی داشت، ولی الان قطعا اینگونه نیست به گونه ای که یک فهم فراگیر در تشکل های سراسر کشور به وجود آمده است به گونه ای که بنده کم می شناسم تشکلی را که نگوید ما در فهم نیاز های واقعی مردم و ارتباط با کف جامعه ایراد داریم و نباید این ایراد را برطرف کنیم؛ بنابراین فهم همین قضیه خودش خیلی ارزشمند است.

در هر حال ادوار جنبش دانشجویی خیلی تلاش کرده اند تا این فهم جزو ادبیات جریان دانشجویی شود تا جایی که گفتن این جمله که جنبش دانشجویی از مردم فاصله گرفته برای خود ما هم خسته کننده شده است.

خبرگزاری دانشجو: چرا فهم دور شدن جنبش دانشجویی از مردم مهم است و چرا اصلاً این اتفاق برای جنبشی که در اوایل انقلاب به عنوان جنبش پابرهنگان مطرح بود رخ داد و از مردم فاصله گرفت؟ اگر بخواهیم تصویری از جنبش دانشجویی بعد از ماجرا های تسخیر لانه جاسوسی و اتفاقات دیگر مانند جنگ تحمیلی تا به امروز ارائه کنیم بازه های خیلی کمی هستند که جنبش دانشجویی روی ریل خودش حرکت می کند.

در واقع جنبش دانشجویی بعد از جنگ به دلایل متعدد مانند جاماندن یکسری از حزب اللهی ها از تحولات جامعه و برنامه برخی احزاب برای جنبش های دانشجویی بازه های خیلی کمی روی ریل خودش است؛ مثلاً در دوران سازندگی و در زمان مرحوم هاشمی نگاه به جنبش دانشجویی یک نگاه تزاحمی است.

یعنی یک عده ای نق زن در دانشگاه حضور دارند که باید خفه شوند.

در این دوره کار سیاسی در دانشگاه اصلا معنا ندارد و فضا به قدری ایزوله است که حتی اجازه اقل کار سیاسی را هم نمی دادند به نحوی که رهبر معظم انقلاب نیز در این رابطه گفتند خدا لعنت کند آن هایی را که نمی خواهند دانشگاه سیاسی باشد.

در دوران اصلاحات نیز جنبش دانشجویی از آن ور بام افتاد در این دوره رشد تشکل های دانشجویی تا یک سطحی خوب بود، اما تشکل ها از سیاسی بودن به سمت سیاسی کار شدن، سیاست زده شدن و ارتباط شلخته و بی در و پیکر با احزاب سیاسی پیش رفتند.

در اوایل نیمه دوم دهه 70 دانشجویانی که در تشکل ها حضور داشتند دارای سابقه انقلابی بودند.

در واقع این افراد وقتی کارشان در جنگ تمام شد وارد دانشگاه شدند از طرفی در آن دوره ارتباط سیاسیون با دانشگاه بیشتر از الان بود از این رو تعبیر بنده نسبت به دانشگاه آن دوره تعبیر باشگاه سیاسی است؛ بنابراین بر خلاف آنچه که برخی ها می گویند رشد فعالیت های جنبش دانشجویی در آن بازه زمانی معنا شد اتفاقا آن زمان جعلی ترین معنا برای رشد جنبش دانشجویی اتفاق افتاد.

به نحوی که یک عده آلت دست احزاب در جریانات موسوم به چپ شدند و حتی در یک بازه ای به این نتیجه رسیدند که لیست هم ارائه و حمایت لیستی کنند بنابراین این جریانات منجر به تفکیک یکسری از فعالان دانشجویی از دفتر تحکیم شد و نهایتاً بچه های مستقل شکل گرفتند و همه این ها معلول فضای سیاسی کاری آن زمان بود.

همچنین دوره آقای احمدی نژاد دوره خیال راحتی جنبش دانشجویی انقلابی بود و از طرفی طیف مقابل هم در یک سرازیری افتاده بود، چون آنچه را که از آقای خاتمی می خواستند محقق نشد و به دنبال اتفاقات مجلس ششم هم که طیف آن ها مجلس را تحریم کرد عملاً از صحنه سیاسی کشور خارج شدند.

در هر حال در چنین فضایی که افت و خیز وجود دارد خیلی نمی توان از جنبش دانشجویی انتظار داشت که به صورت یک مسئله ثابت و رو به رشد بالا برود.

چیزی که الان مد شده و متاسفانه آن را می بینیم این است که افرادی که سال ها پیش فعال دانشجویی بوده اند با یک نگاه از بیرون بدون اینکه الزامات و موانع را بدانند و فضا را بشناسند هر از چند گاهی برای حفظ ژست بزرگتری و حفظ ژست ما آنی بودیم که رستم پهلوان بود ،یک لگدی به جنبش دانشجویی می زنند و می گویند جنبش دانشجویی مرده است.

در هر حال ما به جنبش دانشجویی نقد زیادی داریم، اما نقطه قوت آن که قابل سرمایه گذاری است مسیر درستی است که در فهم مسئله پیدا کرده یعنی الان می فهمد که باید با مردم ارتباط بگیرد و مشکلات شهر و استان خود را حل کند.

زمانی بود که بیانیه دادن دفاتر بسیج دانشجویی راجع به مسائل کشوری قطع نمی شد، اما یک موضع راجع به مسائل شهری خود نمی گرفتند.


کلید واژه ها: دانشجویی - جنبش دانشجویی - رهبر معظم انقلاب - جنبش عدالتخواه دانشجویی - سخنرانی - راهکار - مطالعه - دانشگاه تهران - رهبر - نظام اسلامی - متن سخنرانی - بانک مرکزی - وام ازدواج - دانشجویان - هایی - خبرگزاری - مردم - پژوهشکده - دانشگاه - اطلاعات - تحلیلگر - پولشویی - نویسنده - افزایش - ازدواج - ادبیات - ساختار - دورهمی - اسلامی - طراحی

آخرین اخبار سرویس:
سخنگوی سپاه: تمام تحریم ها را به فرصت طلایی تبدیل کرده ایم

عنوان «قهرمان سال 2018 جهان» به جوکوویچ و هالِپ رسید

دیدار سفیر ایران با وزیر خارجه گرجستان

آیا چپ دستها ضریب هوشی بالاتری دارند؟

تجلیل از فعالان حوزه صلح و سازش، در همایش استانی صبر

سخنگوی ترزا می: رای گیری درباره لایحه برگزیت پیش از 21 ژانویه صورت می گیرد

طبق گفته سخنگوی و مشاور وزیر کشور صحبت های رحمانی فضلی درباره فرزندش صحت ندارد

کارگاه آموزشی توسعه کسب و کار محلی در تکاب برگزار شد

عباس آخوندی به توییتر و اینستاگرام پیوست

مرور مهمترین خبرهای حقوقی و قضایی در هفته ای که سپری شد

وحدت بین حوزه و دانشگاه دستاوردهای انقلاب است

ضرب و شتم فرزند نماینده مجلس بعد از عروسی

آمریکا از مهمل گویی ریاکارانه در مورد موشک های ایران دست بردارد

تسهیلات موتور محرکه اشتغال مددجویان کمیته امداد

اجرای فاز سوم طرح ملی بشارت1452

تشکیل دولت انتقالی یمن راهکاری منصفانه و اجرایی است

جشنواره خوارزمی میدان رقابت برای تولید دانش است

روز خیرین مدرسه ساز در تقویم رسمی گنجانده شود

مسئولان انتظامی و امنیتی باید قاتل و عامل قتل امام جمعه رضا آباد را شناسایی کنند

حمله با چاقو به فرزند یک نماینده مجلس

خبر رفتن طاهر موهبتی به سازمان تامین اجتماعی صحت ندارد

اگر چیزی پیدا کنید و بردارید احکام خاصی دارد

خبر رفتن طاهر موهبتی به سازمان تامین اجتماعی صحت ندارد

تحریم هیچگاه برداشته نخواهد شد

خبر رفتن طاهر موهبتی به سازمان تامین اجتماعی صحت ندارد

استخدام منشی خانم در شرکت الورایانه در تهران

اردوغان: ترکیه تولید کننده انبوه موشک های میانبرد می شود

رونمایی از پهپاد بسیج و نسل جدید شناورهای ایرانی

اجرای فاز سوم طرح ملی بشارت 1452

پاسخ ظریف به درشت گویی پمپئو

جشنواره خوارزمی میدان رقابت برای تولید دانش است

روز خیرین مدرسه ساز در تقویم رسمی گنجانده شود

مگر قبول دارید کار بدی است؟

شهردار جدید بروجرد معرفی شد

برندگان مسابقه بهترین فضای سبز خانه بندر امام خمینی اعلام شدند

امروز در لبه تکنولوژی در عرصه های موشکی و قرارداریم/ تحریم های دشمنان برداشته نخواهد شد، باید آنها را بی خاصیت کنیم

بی انصافی ها، بازیگر «ممنوعه» را ناچار به کنار کشیدن کرد + عکس

شفر: گل ما درست بود، شاید مجبوریم رنگ لباسمان را عوض کنیم/ آبی رنگ محبوب داوران نیست

ضرغامی: حقوقم 9 میلیون و 600 هزار تومان است

استخدام کارشناسی ارشد / کارشناس مخابرات میدان در تهران

شهرفروشی در کرمانشاه!

سردار حاجی زاده: تحریم هیچگاه برداشته نخواهد شد

سردار شریف: تمام تحریم ها را به فرصت طلایی تبدیل کرده ایم

ضرب و شتم فرزند نماینده مجلس بعد از عروسی

همایش حمایت از مردم فلسطین در اسلام آباد برگزار شد

شهردار جدید بروجرد معرفی شد

دانلود موزیک ویدیو جدید مجتبی شاه علی بنام ساده دل

دانلود آهنگ جدید رهام اخزری بنام غزال

شگفت انگیزترین موحودات دریایی! +تصاویر

شهردار جدید بروجرد معرفی شد

برندگان مسابقه بهترین فضای سبز خانه بندر امام خمینی اعلام شدند

خبر رفتن طاهر موهبتی به سازمان تامین اجتماعی صحت ندارد

تقدیر نادیه مراد از آیت الله سیستانی

افتتاح 3 هزار مسکن مهر کیسون پرند تا پایان سال

گل محمدی: تساوی مقابل استقلال برای ما ارزشمند است/ ناراحتی خلعتبری از خودش بود

برهم زدن اقتصاد کشور از اهداف مهم دشمنان است

همایش بزرگ سرو قامتان خاکی در سرخس برگزار شد

مشارکت صدا و سیما در تولیدات فرهنگی دفاع مقدس

حاشیه های جالب از دیدار خانواده های شهدا با رهبر انقلاب

میزان افزایش حقوق کارگران در سال 98

مرور مهمترین خبرهای حقوقی و قضایی در هفته ای که سپری شد

سند آمایش سرزمین 26 استان کشور تدوین شد

تکذیب استفاده از عنوان مجمع تشخیص در همایش ها

آیا زن میتواند در زوجیت موقت با بذل مهریه بصورت یک طرفه از رابطه خارج شود؟پاسخ حضرت آیت الله شاهرودی

سردار حاجی زاده: تحریم های دشمنان هیچگاه برداشته نخواهد شد/ باید آنها را بی خاصیت کنیم

آماده تنظیم بازار شب یلدا هستیم

استخدام منشی خانم در یک شرکت معتبر در تهران/مرزداران

نامه رییس سازمان محیط زیست به مجلس درباره معاهده پاریس

صحبت های وزیرکشور درباره فرزندش صحت ندارد

بسته خبری پیگیری درخواست های مردمی

جان بولتون: نباید به کشورهایی که علیه ما رأی می دهند کمک کنیم

علت تاخیر توزیع بسته حمایتی کارگران

خدمات باید به صورت عادلانه و مساوی در دسترس همه ی مردم ملت باشد

فیلم/ آمریکا می گفت ایران تابستان داغی خواهد داشت و چهل سالگی را نمی بیند

تصویب لایحه قانون جدید بانک مرکزی؛بانک مرکزی مستقل از دولت می شود

کریمی: مدیران شایسته از ظرفیت های کشور استفاده کنند

درهای بهشت با رمز ویژه باز و بسته می شوند

افتتاح طرح بزرگ اقتصادی برای اشتغال ایثارگران در فریمان

فرهنگ یکی از ماهیت های ذاتی انقلاب اسلامی

تکذیب استفاده از عنوان مجمع تشخیص در همایش ها

صحبت های وزیرکشور درباره فرزندش شایعه است

فتاوی متفاوت آیت الله جناتی شاهرودی درباره زنان

آمادگی پدافند غیرعامل، هزینه بحران ها را کاهش می دهد

برگزاری دوره های تخصصی رزم انفرادی در یاسوج

نیازمند مدیرانی پیگیر و انقلابی برای پیگیری مصوبات دولت هستیم

کریمی: مدیران شایسته از ظرفیت های کشور استفاده کنند

کریمی: مدیران شایسته از ظرفیت های کشور استفاده کنند

برگزاری یادواره 120شهید سرافراز شهرستان انار

تلاش برای احیای طبیعت

تکذیب استفاده از عنوان مجمع تشخیص در برخی همایش ها

دانلود آهنگ جدید عباس قمری و حمید کیا بنام آوار

حمله به فرزند یک نماینده توسط عده ای ناشناس

زندگی بدون شبکه های اجتماعی چگونه است؟

سامانی نقل قول منتشره از وزیر کشور در کانالهای مجازی را تکذیب کرد

روایت تخت روانچی از میزان ساعات کاری رییس جمهور

ترامپ در انتخابات 2020 رای نمی آورد

افتتاح اندیشکده کشاورزی در جهرم

نتایج نهایی مسابقات بین المللی قرآن تونس اعلام شد

وزیر کشور: تقسیمات کشوری فی نفسه هدف نیست

سردار حاجی زاده: تحریم های دشمنان را باید بی خاصیت کنیم

فهم فراگیری از نیازهای واقعی مردم در جنبش دانشجویی به وجود آمده/ برخی تشکل ها مصداق دورهمی اند

فهم فراگیری از نیازهای واقعی مردم در جنبش دانشجویی به وجود آمده/ برخی تشکل ها مصداق دورهمی اند