مطالب مرتبط:
برای شناسایی متقاضیان حقیقی و حقوقی فعال در زمینه ی هوشمندسازی فراخوان داده ایم/ برای میزبانی از هواداران بازی های جام جهانی 2022 قطر نیازمند زیرساخت های قوی ICT در کیش هستیم/ کیش تا سه سال آتی هوشمندترین شهر ایران می شود
ایجاد اولین پایگاه یونسکو ایران در شهر جهانی یزد
اجلاس جهانی گردشگری تریبونی مقابل تبلیغات منفی علیه ایران است
نماینده اتحادیه جهانی برای بازدید از امکانات شهر های میزبان جام جهانی 2019 به ایران می آید.
اجلاس جهانی گردشگری تریبونی مقابل تبلیغات منفی علیه ایران است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 آبان 1397 ساعت 00:302018-11-20سياسي

تبلیغات در شهر جهانی ایران صاحب ندارد!


حوزه ی تبلیغات در حالی روند روزافزون و رو به رشدی را سپری می‏ کند که به رغم ضرورت توجه جدی به آن، هیچ متولی و ناظری در استان یزد برای آن وجود ندارد و برخلاف تاثیر گسترده ی آن بر جامعه از سوی متولیان امر به حال خود رها شده است.

- این روزها علاوه بر توسعه شهرها و ارتباطات، آلودگی های سمعی و بصری نیز در کنار آلودگی‏‏ های زیست محیطی روند افزایشی پیدا کرده است ولی در این میان کمتر کسی به آلودگی‎‎های بصری ایجاد شده روی دیوارهای شهر که به دنبال نابسامانی تابلوها و فضاهای تبلیغاتی شهر حتی به لحاظ محتوایی مشاهده می‎‎شود، توجه دارد.

سید خلف حوتی نژاد، معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد در این باره به عدم نظارت بر محتوای انواع آگهی‏ ها و تبلیغات سطح شهر اشاره و در گفت‏ وگو با خبرنگار ایسنا اظهار می‏ کند: مباحث مربوط به آگهی تبلیغاتی دولتی و غیردولتی در قالب های مختلف اعم از بنر، تراکت و دیگر موارد با یکدیگر متفاوت است.

وی با بیان این که مجوز تبلیغات محیطی سطح شهر از سوی کانون های تبلیغاتی تحت نظارت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر می‏‏ شود، اضافه می‎کند: هر چند براساس آیین نامه کانون های تبلیغاتی نوع قوانین حاکم بر انتشار تبلیغات نیز متفاوت لحاظ می شود ولی گاهاً تبلیغاتی که برای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز جای نقد و بحث را ایجاد می‏ کند، از سوی برخی ارگان ها، دستگاه های دولتی منتشر می شود که اداره کل ارشاد بر آن ها هیچ نظارتی نمی تواند داشته باشد.

این مسئول با بیان این که تبلیغات و آگهی ها به ویژه تبلیغات محیطی در یزد نیازمند مدیریت و ساماندهی جدی است، تاکید می‎کند: علاوه بر محتوای تبلیغاتی باید در رابطه با تبلیغات محیطی به موضوعاتی مانند زیباسازی فضای شهری و موضوع شهر پایدار و حتی جهانی شدن شهر یزد نیز توجه شود.

وی تبلیغات و نظارت بر این حوزه را موضوعی رها شده در جامعه ذکر می کند و می‎گوید: نه تنها اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بلکه تقریبا هیچ ارگانی نظارت مناسبی در این مورد ندارد و حتی هنوز جامعه اداره کل ارشاد را نیز به عنوان متولی اصلی در این حوزه نپذیرفته است.

حوتی‏ نژاد با اشاره به این که بخش تبلیغات و آگهی ها باید به صورت جدی نظارت و ساماندهی شود، عنوان می کند: اگر شهرداری مسئول سخت افزاری و جانمایی فضاهای تبلیغاتی، کانون های تبلیغات مسئول اجرا و اداره کل ارشاد ناظر بر محتوا باشد، هر گونه شکایت و مشکلی در این حوزه دارای یک صاحب و متولی برای پاسخگویی خواهد بود.

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در صورت ساماندهی این حوزه می تواند با برگزاری دوره ها و کارگاه هایی آموزشی، گام موثری در یک دست شدن تبلیغات، صحت و درستی محتوا و کاهش مشکلات ناشی از تبلیغات نادرست و بدون محتوا بر دارد.

اجرا نشدن قوانین حاکم بر حوزه تبلیغات محمدرضا جعفری، رییس اتحادیه محصولات فرهنگی در استان نیز در گفت‏ وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اجرا نشدن قوانین حاکم بر حوزه تبلیغات به ویژه تبلیغات محیطی، تصریح می‏ کند: براساس قوانین کانون های تبلیغاتی، آگاهی دهنده باید صاحب پروانه کسب و شناخته شده باشد.

وی اضافه می‏ کند: نظارت بر محتوای آگهی‏ ها بر عهده اداره کل ارشاد است ولی در صورت وجود شکایتی در این رابطه، موضوع به اتحادیه محصولات فرهنگی ارجاع داده شود.

این مسئول با اشاره به دو فقره شکایت به علت تخلفات مالی سفارش کالا در این حوزه، تصریح می‏ کند: هر چند این دو مورد به صلح مابین طرفین ختم شد و موضوع به مراجع قضایی ارجاع داده نشد، اما موارد مطرح شده به علت تخلفات مالی سفارش کالا، خارج از عرف بازار بود.

انسداد شریان های تنفسی شهر با تبلیغات بی‎رویه عباس ملازینلی رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد در گفت ‏و‏گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به نبود هیچ قانونی در جانمایی انواع تبلیغات در شهر، تصریح می‏ کند: متاسفانه هر بخش و شخصی در استان اقدام به ایجاد مکانی برای فضای تبلیغات برای خود از ایستگاه اتوبوس تا روی دیوارها و سازه های مشارکتی با بخش خصوصی، کرده است و این جریان نیز همچنان در یزد تداوم دارد.

وی با اشاره به این که تبلیغات زیاد و بی رویه، شریان های تنفسی یزد را مسدود کرده است، بیان می‎کند: البته در حال حاضر ادامه این روند که با طرح های توجیهی صورت می گرفته است، متوقف شده و بعضی از تابلوهای بزرگ نیز در حال جمع آوری هستند.

به عنوان جایگزین این تبلیغات نامناسب و ناهماهنگ نیز تابلوهای تبلیغاتی که با فضاهای شهری سازگاری دارند و به زیباسازی فضای شهری کمک می کنند، تعبیه خواهند شد.

نبود طرح جامعی برای تبلیغات در سطح شهر ونوس عامری، نائب رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر یزد با بیان این که تبلیغات نیز مانند نماهای ساختمان ‎ های شهر، نقش مهمی در هویت‏‏ بخشی، فرهنگ ‎‎ سازی و مقوله‏‏ هایی مانند شهر پایدار و شهر جهانی دارد، به خبرنگار ایسنا می‎گوید: متاسفانه در حوزه تبلیغات شهری هیچ طرح جامع تفضیلی وجود ندارد و قوانین حاکم بر حوزه تابلوها و نماها که مربوط به طرح تفضیلی و قوانین عوارض است، شامل حال تبلیغات محیطی نمی شود.

وی اظهار می‏ کند: البته با این وجود، شهرداری نسبت به این موضوع احساس مسئولیت کرده و حداقل در جانمایی فضاهای تبلیغات مربوط به شهرداری دقت نظر لازم را دارد.

تبلیغات‏ های محیطی در انواع مختلف در چهره شهر نمایان هستند و این مسئله به گونه ای است که علاوه بر در نظر گرفتن طرح تفضیلی، به فرهنگ سازی در جامعه نیز نیاز دارد.

لزوم حاکمیت قوانین بر تبلیغات فضای مجازی اکرم فداکار، مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان نیز با اشاره به نقش فضای مجازی اعم از تلفن همراه، اینترنت و سایت های و وبلاگ ها و غیره به عنوان ابزاری برای توسعه ارتباطات، به خبرنگار ایسنا می‎گوید: تبلیغات در دنیای مجازی همانند دنیای حقیقی تبلیغات باید براساس قوانین حاکم انجام شود.

وی در رابطه با فضای تبلیغات در دنیای مجازی اظهار می‎کند: گستردگی دنیای مجازی و استفاده افراد از پیام‏رسان ها منجر به ایجاد فضایی مستعد تبلیغات شده ولی هرچند برای سهولت دسترسی افراد به داده ها نقش مهمی دارد اما نباید این موضوع زمینه سوءاستفاده برخی افراد را فراهم کند.

این مسئول با بیان اینکه افرادی که در دنیای واقعی ناظر بر محتوای تبلیغات هستند باید بر دنیای مجازی نیز نظارت کنند، تاکید می‎کند: اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات هیچ نقشی بر نظارت محتوای تبلیغات موجود در کانال ها و گروه های تبلیغاتی حتی گسترده فضای مجازی ندارد اما در صورت بروز مشکل و آسیبی در این باره، موارد از طریق پلیس فتا پیگیری می شود.

به نظر می رسد که حوزه مهم تبلیغات که با توسعه تکنولوژی در عصر ارتباطات شاهد توسعه روزافزون و فزاینده ای است باید از هم اکنون مورد توجه و اهتمام ویژه متولیان امر قرار گیرد تا در آینده، جامعه را دچار مصائبی که امروز بعضاً در اجتماع یا فضای مجازی شاهد هستیم، نکند.

گزارش از فاطمه رهبر یزدی، خبرنگار ایسنا
کلید واژه ها: تبلیغات - تبلیغاتی - کانون های تبلیغات - اداره - ارشاد - تبلیغات محیطی - اسلامی - فرهنگ - نظارت - آلودگی - آگهی - جامعه - آگهی تبلیغاتی - متفاوت - جهانی - استان - صورت - ناظر - شهرداری - خبرنگار - فرهنگی - مدیریت - قوانین - شکایت - منتشر - ایران - رابطه - انواع - ایسنا - توسعه

آخرین اخبار سرویس:
پناه بردن امام عسکری(ع) به خدا از دست این افراد

انتقاد باهنر از بی توجهی نمایندگان مجلس به منافع ملی

آخرین اخبار حزب اتحاد ملت از زبان سخنگوی حزب

طالع: مرکز پژوهش های مجلس نیازمند تقویت است

نفتی ها خواستار دریافت مطالباتشان از درمنی شدند

نامزدهای نهایی 2 گروه دیگر جشنواره نقدکتاب معرفی شدند

رشداخلاقی زمینه ساز رشد علمی و معنوی در حوزه است

ساداتی نژاد در گفت وگو با فارس: طراحان سازش با آمریکا برجام را برای خودشان مرور کنند/یکبار به آمریکا اعتماد کردیم برایمان بس است

کسانی که آیات خدا را نادیده گرفتند

سروری: اختلاف کارگزاران و اصلاحات جنگ قدرت است

مسئولان در نمازهای جمعه اعتماد 2 سویه میان مردم و حاکمیت را تقویت سازند

نشست هم اندیشی امیر موسوی با جمعی از درجه داران ارتش برگزار شد

وضع معیشت بازنشستگان از کارگران هم بدتر است!

حذف دریافت کپی مدارک کاغذی با اجرای دولت الکترونیک

زمان؛ تعیین تکلیف استعفای نمایندگان استان اصفهان

استخدام کارشناس پشتیبانی متخصص در وب و سرویس های اینترنتی

طالع: مرکز پژوهش های مجلس نیازمند تقویت است

از برگزاری همایش های کشوری تا خلق آثار فاخر پژوهشی

خسارت های برجام را تسویه کنید بعدا بروید سراغ بزک FATF

استیضاح وزیر علوم فضای آرام دانشگاه ها را برهم می زند

از تغییر سهم صندوق توسعه ملی تا مالیات

2 برابر شدن پهنای باند پیام رسان های داخلی از هفته آینده

تشریح بنیادی ترین شاخص های مدیریت در پلیس

مرکز اسلامی فایرفاکس، مجوز برپایی نمازهای صبحگاهی را به دست آورد

وزیر خارجه جمهوری آفریقای مرکزی برکنار شد

وضعیت سفرهای خارجی ایرانی ها +اینفوگرافی

دولت با کلیات ابوالبقاء از مطالبات اقتصادی مردم طفره نرود

حدیث امام صادق(ع) درباره آموختن ادب

سوالات ارشد مجموعه علوم سیاسی و روابط بین الملل - دولتی 92

روند تخلیه زباله در جنگل های مازندران متوقف شود

انصارالله: زمان برقراری آتش بس در الحدیده یمن27 آذر تعیین شد

چرا پیشنهاد یارانه 900 هزار تومانی مردود است؟ /هدف احمدی نژاد از تبلیغ «آنارشیسم اداری ـ. حاکمیتی» در ایران چیست؟ /متوهم نباشیم که باهوش ترین مردم دنیاییم

هاشم زایی: امروز مهم ترین وظیفه مجلس نظارت است

پاسخ پرکنایه حسام الدین آشنا به رحیم پور ازغدی

راز جسد سوخته زن جوان در کوه های مشهد

هشتگردی ها نام جدید شهرشان را می دانند؟

کاریکاتور: احمدی نژاد درخواست ویدئو چک داد!

نمایش 10 کاریکاتور با موضوع «امضای کری تضمین است»

حوزه باید خود را برای پاسخگویی به سیل نیازهای حال و آینده آماده کند

نحوه نظارت بر صداوسیما تغییر می کند

وقت اصلاح دانشگاه | حذف کنکور راه حل مشکلات نظام آموزشی

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | یکشنبه 25 آذر 97

با اصرار نمایندگان مجلس صورت گرفت طرح جدید ایجاد 90منطقه ویژه اقتصادی / وقتی به ایرادات مجمع تشخیص مصلحت نظام بی محلی می شود

جریان آزاد ارتباطات در غرب یک دروغ بزرگ است

کتاب‏‎نویسی و علم‎اندوزی که با مساله آغاز نشود، پژوهش نیست

فراستی پول گرفته بود و سوال با او هماهنگ شده بود

خط شلوغ فقر در ایران کجاست؟

تصاویر/ تجلیل از پژوهشگران برتر مرکز تخصصی مهدویت

ابزارهای نظارتی مجلس کارآمدتر می شود

استاندار خراسان جنوبی از تیپ 177 متحرک هجومی در زیرکوه بازدید کرد

تصاویری دیدنی از پاییز رویایی سواد کوه

استاندار خراسان جنوبی از تیپ 177 متحرک هجومی در زیرکوه بازدید کرد

«علی ضیا» بازیچه دست یارشد/عکس

«علی ضیا» بازیچه دست یارشد/عکس

استاندار خراسان جنوبی از تیپ 177 متحرک هجومی در زیرکوه بازدید کرد

دیدار مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با رییس جمهوری

تصاویر/ رویداد فرش اصفهان 21 ساله شد

بررسی همه جانبه زندگی پیامبر(ص) در کتاب «حیات، حکمت و حکومت پیامبر(ص)»

دوسوم بودجه در جعبه دربسته!

استیضاح وزیر صنعت به خاطر داماد رییس جمهور

هاشم زایی: امروز مهم ترین وظیفه مجلس نظارت است

دیدار مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با رییس جمهوری

مرگ چند مادر باردار همدانی در این بیمارستان / دادستان ورود کرد

تصاویر/ جشن میلاد امام حسن عسکری(ع) با حضور مراجع و علما در قم

الحوثی: موعد آتش بس در الحدیده مشخص شد

گره های کور به دست این پیرزن باز می شود

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد ازدواج و رسوم عرفی

حجت الاسلام سید سجاد ایزدهی در گفت وگو با فارس/1 دینی که «فقه نظام» نداشته باشد، ناقص است

گفت و شنود/ اعتماد به نفس!

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) د رمرد ازدواج و رسوم عرفی

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد سفره عقد

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد وفا به عهد و پیمان در ازدواج

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره)در مورد مقدمات ازدواج

پزشکان حاذق در برابر احادیث بهداشتی پیامبر(ص) سر تعظیم فرو می آوردند

ماجرای تلاش برای فراری دادن مفسد اقتصادی معروف در ایام محاکمه

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد عیب زوجین

صداوسیما از اول امسال تا آبان ماه 1381 میلیارد تومان از دولت گرفته؛ به غیر از درآمد سرشار آگهی ها/ با چنین بودجه ای رسانه ملی باید در قله اخلاق قرار داشته باشد!

وقف؛ راهکاری برای کاهش فاصله طبقاتی و رفع فقر در جامعه

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره)

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد جلوگیری از ازدواج

عکسبرداری معده قلب بیمار را از کار انداخت

سرقت های مسلحانه برای تأمین هزینه ازدواج

نظام صنفی هنرمندان باید سریعتر شکل بگیرد

مهارت آموزی جایگزین تکالیف دانش آموزان شد

FATF موضوع تخصصی؛ نه فقاهتی

تصویر یارانه 900 هزار تومانی در ارقام بودجه

مهلت پذیرش بدون آزمون دانشگاه تربیت مدرس تمدید شد

عضو هیات مدیره بانک کشاورزی در جلسه هم اندیشی با تشکل های بخش کشاورزی استان هرمزگان : با تدبیر و انسجام از مشکلات عبور می کنیم

حضور فعال شرکت چاپ و نشر بانک ملّی ایران در نمایشگاه بین المللی چاپ

برگزاری مراسم یادبود 2 شهید گمنام در دانشگاه رامسر

سرنوشت کنسول گری سابق آمریکا به کجا رسید؟

آنچه از نوشته های امام حسن عسکری باقی مانده است

اجرای بیش از 100 طرح تحقیقاتی در حوزه علوم شناختی

فریب یارانه 900 هزار تومانی

قول نمایندگان پاکستان برای آزادی مرزبانان ایرانی

از گلزار و ابتکارتا علم الهدی و احمد خمینی جاهایی که «دقت» را فدای «سرعت» کردیم

تردید داریم روسیه به دنبال حفظ پیمان منع موشک های هسته ای میان بُرد باشد

قول نمایندگان پاکستان برای آزادی مرزبانان ایرانی

فارس من| در تهران «کمین» نداریم/ اعمال قانون کمتر یا بیشتر ملاک پلیس نیست

صادقی: در ایران منافع ملی تحت الشعاع رقابت های سیاسی قرار می گیرد/ شورای نگهبان در بررسی CFT وارد کارکرد مجمع شده است

تبلیغات در شهر جهانی ایران صاحب ندارد!

تبلیغات در شهر جهانی ایران صاحب ندارد!