مطالب مرتبط:
آخرین جزییات از تصمیم گیری ها برای هاتگرام و تلگرام طلایی
وزارت ارتباطات نقشی در تصمیم گیری برای فعالیت تلگرام طلایی و هاتگرام ندارد
مدیر تلگرام طلایی و هاتگرام: ترمز تلگرام را کشیدیم
استفاده از تلگرام طلایی و هاتگرام بدون مانع است/ یکی از دلایل فیلتر تلگرام جلوگیری از خرید و فروش ارز مجازی بود
هاتگرام و تلگرام طلایی تا پایان آذر مهلت گرفتند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 آبان 1397 ساعت 22:422018-11-20سياسي

آخرین جزییات از تصمیم گیری ها برای هاتگرام و تلگرام طلایی


عباس آسوشه در خصوص تصمیم جدید مرکز ملی فضای مجازی مبنی بر حذف 5 پیام رسان از گردونه حمایت، اعلام کرد در ارزیابی های بعدی ممکن است گپ و سروش با یک پیام رسان دیگر جایگزین شوند.

- در سال گذشته با تصویب شورای عالی فضای مجازی در راستای حمایت از پیام رسان‎های داخلی سندی با عنوان "سیاست ها و اقدامات ساماندهی پیام رسان های اجتماعی" به اجرا درآمد.

با داغ تر شدن بحث فیلترینگ شبکه ی پیام رسان خارجی تلگرام در زمستان سال گذشته، تقویت پیام رسان های داخلی اهمیت بیشتری پیدا کرد و با اجرای قانون مسدودسازی تلگرام، هفت پیام رسان داخلی (سروش، گپ، آی گپ، بله، ایتا، بیسفون پلاس و ویسپی) توسط مرکز ملی فضای مجازی انتخاب شدند تا مورد حمایت دستگاه های مسئول قرار گیرند و با این حمایت تقویت شده و بتوانند نیازهای پیام رسانی مردم را برطرف کنند.

اما به تازگی اعلام شد مرکز ملی فضای مجازی تصمیم گرفته است از 5 پیام رسان از 7 پیام رسان داخلی را از گردونه حمایت حذف کرده و فقط حمایت از دو پیام رسان داخلی سروش و گپ ادامه پیدا کند.

در همین راستا گفتگویی داشتیم با عباس آسوشه معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی تا علت و جزییات بیشتری از این تصمیم را جویا شویم.

در ادامه می توانید گفتگو با عباس آسوشه را بخوانید.

انتخاب گپ و سروش بر اساس 3 پارامتر طراحی، امنیت و اجرا در ابتدا خودتان در خصوص این تصمیم جدید مرکز ملی فضای مجازی توضیح دهید.

در ابتدا از بین پیام رسان های موجود، 7 پیام رسان انتخاب و تحت حمایت اولیه قرار گرفتند و در حمایت اولیه جلسات متعددی با آنها داشتیم و چندین نکته را تذکر می دادیم.

یکی از نکاتی که مرتب تذکر داده می شد، ایجاد فضایی برای تعامل بین پیام رسان ها بود، یعنی افرادی که در یکی از پیام رسان ها هستند، برای اینکه پیامی را برای افرادی که در پیام رسان های دیگر هستند، ارسال کنند، نباید دچار مشکل شده و روند خاصی را دنبال کنند و باید به سهولت انتقال پیام را انجام دهند.

در نکته دوم علمکرد پیام رسان ها و جلب رضایت مردم برای استفاده از آن پیام رسان بود و اینها موارد بسیار مهمی بود.

ما در همین مقطع 7 پیام رسان را از 3 محور اصلی شروع به ارزیابی کردیم و جلسات متعددی را در مورد محورهای مختلف با آنها برگزار کردیم.

آن سه مورد شامل طراحی، امنیت (امنیت کاربر، امنیت سرور و امنیت ارتباطات) و عملکرد اجرایی بود که هر کدام از اینها اجزای مختلفی دارند.

درمورد بحث اجرایی خودمان وظیفه رصد را بر عهده گرفتیم و 3 پارامتر در اولویت بود؛ اول تعداد کاربرانی که پیام رسان مورد نظر را نصب کرده بودند، دوم تعداد کاربران فعال در پیام رسان و مورد بعدی که مهمتر از 2 مورد قبلی بود، مقدار ترافیکی که پیام رسان توانسته بود به خودش اختصاص دهد و همچنین تعامل بین کاربرانش را جریان ببخشد.

بر اساس این 3 پارامتر اصلی یعنی پارامترهای طراحی، امنیتی و اجرایی یک فرمول را با ضریب اثر 40 درصد برای طراحی، 30 درصد برای امنیتی و 30 درصد برای بحث اجرا و موفقیت در آن ایجاد کردیم.

بر اساس این 3 محور اصلی ما پیام رسان ها را بررسی و امتیازدهی کرده و 7 پیام رسانی را که در مرحله اول مورد حمایت قرار گرفته بودند، رتبه بندی کردیم که رتبه اینها در 2 جلسه مختلف به پیام رسان ها اعلام شد؛ البته به گونه ای که رتبه یکی به دیگری مطرح نشد و تنها این موضوع با خود پیام رسان در میان گذاشته شد.

پس از مرحله اول حمایت، ما به این نتیجه رسیدیم که مردم نمی توانند بین 7 پیام رسانی که استقلال ذاتی و کاری نیز با هم دارند، پخش بشوند، چون مردم به یک محیطی که به راحتی بتوانند در آن همدیگر را پیدا کرده و با هم ارتباط داشته باشند، نیاز دارند.

بر اساس این مسئله و برای اینکه پیام رسان های داخلی ما بتوانند اوج لازم را بگیرند و پیام رسان های خارجی را که در اولویت قرار داشتند و یکتاسازی شده بودند را شت سر گذارن، در این مرحله به امکانات ترافیکی بیشتر، امکان پردازش و سرور بیشتر و به عبارت دیگر به ملزومات بیشتری نسبت به مرحله اول نیازمند خواهیم بود.

بر اساس این در جلساتی که توسط کمیسیون های عالی در مرکز برگزار شد، مقرر شد که پیام رسان اول و دوم (گپ و سروش) در لیست حمایتی جدید قرار گیرند و سایر 5 پیام رسان دیگر از لیست خارج شوند.

البته منظورمان این نیست که 5 مورد دیگر باید حذف شوند؛ آنها مانند گذشته می توانند با پلن های کسب وکاری خاص خود به اقدامات و فعالیت هایشان ادامه دهند و کسی مانع آنها نشده و مجوز فعالیت از آنها صلب نخواهد شد، بلکه با توجه به مرحله دوم ما نیازمند هستیم که مقداری جهت دار و متمرکز حمایت را انجام دهیم.

بحث ارزیابی ما به اینگونه نیست که تمام شده باشد، ما مرتبا ارزیابی خواهیم کرد و مجدداً در دوره های 6 ماهه بر اساس پارامترهای ارزیابی، بازبینی را انجام می دهیم و اگر احیاناً 2 پیام رسانی که امروز اعلام شده اند، نتوانند سرویس مطلوب را ارائه دهند، از 5 پیام رسان دیگر که بتوانند فعالیت را به گونه ای صحیح انجام دهند، با ارتقا رتبه جایگزین می کنیم.

به عبارت بهتر ما به دنبال این هستیم که مردم بتوانند یک خدمت قابل قبولی را از پیام رسان بگیرند و هر آن چیزی را که به عنوان نیاز در پیام رسان دنبال می کنند، به آن دست یابند.

گپ و سروش در اولویت دریافت خدمات دولت الکترونیک و خدمات بانکی این 5 پیام رسان فقط از بسته حمایتی جدید محروم می شوند یا از حمایت هایی که تا الآن وجو داشته نیز محروم می شوند؟ حمایت ها فقط شامل تجهیزات نمی شود بلکه بحث خدمات دولت الکترونیک، خدمات پرداخت و امثال اینها هم هست، اشکالی ندارد اگر پیام رسانی مثل "بله" با مجموعه های پولی و بانکی توافقی را ایجاد کرده باشد، ما مانع این کار نمی شویم ولی پیشنهاد ما برای ارائه مثلاً خدمات دولت الکترونیک، دو پیام رسان معرفی شده، هستند.

این 2 پیامرسان هستند که قرار است هم از جهت سرور و هم از جهت ارتباطات اینترنتی و همچنین از جهت مکان قرارگیری و خدمات ابری در مرحله دوم حمایت های جدی را کسب کنند تا بتوانند جایگاه خودشان را قوی تر کنند و سرویس دهی به مردم را بسیار محکم تر انجام دهند.

اگر اتصال بین پیام رسان ها برقرار می شد، تصمیم حذف 5 پیام رسان از گردونه حمایت گرفته نمی شد اگر ارتباط ذکر شده بین پیام رسان ها برقرار شود، مشکل تعدد پیام رسان ها نیز مطرح می شد و شاید نیازی به این تصمیم نبوده است؟ درست است؛ ما در یک سال اخیر جلسات بسیاری را با دوستان داشتیم، حتی در مراحلی ما پیشنهاد راه حل دادیم و درجات مختلفی از ارتباط را به آنها پیشنهاد کردیم اما متأسفانه به جهت اینکه هر کدام اهداف تجاری خاصی برای خود قائل شده بودند، موفق نشدیم این اتفاق را عملی کنیم.

هر زمانی پیام رسان ها بتوانند این مشکل را حل کنند که اگر من در سروش هستم و شما در بله و بخواهیم ارتباطی را برقرار کنیم بدون مشکل و بدون انجام مراحل خاص، این کار صورت گیرد، آن وقت دیگر بحث جدا شدن و شقه شدن مردم مطرح نیست، مردم در 7 پیام رسان هستند ولی گویی در یک پیام رسان حضور دارند، چون هر فردی را در هر پیام رسان دیگر بخواهند به راحتی می توانند به آن دسترسی پیدا کنند، اما در حال حاضر چنانکه در یکی از پیام رسان ها هستید، اگر بخواهید اطلاعاتی را منتقل کنید حتماً باید وارد پیام رسان دیگری شوید و حسابی بگیرید تا این امکان برای شما فراهم شود.

در واقع موضوعی که در یک نقطه می توان مدیریت شد، باید در 7 نقطه پیاده سازی شود و این بدین معناست که منابع را غیرمؤثر استفاده می کنیم، در صورتی که از منابع باید به گونه ای موثر استفاده شود، چون مسائل ارتباطی کم هزینه نیستند و بنابراین موضوع باید رخ دهد.

یعنی اگر اتصال بین پیام رسان ها برقرار می شد، ممکن بود تصمیم مرکز ملی چیز دیگری باشد؟ بله چون در آن زمان حکم پیام رسان واحد داشتند و اصرار ما هم بر این بود که اینها واحد بشوند.

منظور بر این است که آیا حمایت از همه آنها ادامه پیدا می کرد؟ بله چون در آن زمان یک پیام رسان محسوب می شدند؛ همانطور که مثال زدم، فرض کنید من در سروش هستم، اگر بخواهم به بله متنی ارسال کنم باید وارد بله بشوم، هر 50 میلیون کاربری که فرض کنید بخواهند در پیام رسان با هم حرف بزنند، هم باید در سروش باشد و همچنین در بله چون می خواهند با هم به انتقال پیام بپردازند.

بنابراین قاعدتا این ارتباط بین این دو کار ساده ای نیست و نمی گویم شدنی نیست اما از نظر مردم عادی ما که تخصص خیلی خاصی ندارند کار سختی خواهد بود، به خصوص که مردم ما که در 5 سال کار کردن با پیام رسان قبلی یاد گرفته بودند، در یک محیط هم کسب و کار، هم ارتباطات خانوادگی و مسائل کاری و درسی و فعالیت های متنوع سیاسی شان را مدیریت کنند.

به این دو پیام رسان اول هم اعلام شد که خود را برای ارائه خدمات دولت الکترونیک که مردم لایق آن هستند و باید در اسرع وقت در اختیارشان قرار بگیرد، آماده کنند و همچنین مشکلاتی که در گذشته وجود داشته را به حداقل برسانند و مردم بتوانند به راحتی در این دو پیام رسان رفت وآمد کنند.

اگر این اتفاق رخ ندهد و ما همچنان شاهد سختگیری های بخش خصوصی در این زمینه ها باشیم، مجددا تصمیم جدیدی خواهیم گرفت، چون ملاک تصمیم ما سهولت و استفاده مفید مردم هستند که باید در این سیستم راضی باشند.

ما این را قبول نمی کنیم که بخش خصوصی راضی شود و کسب وکارش را رونق بخشد و مردم از عملکرد آنها ناراضی باشند.

باید بخش خصوصی یاد بگیرند با هم تعامل کنند پیام رسان " بله "که از نظر خیلی ها مورد بهتری است، چرا در بین این دو نیست؟ امکان اینکه سه پیام رسان منتخب می شد تا بله هم در بین آنها باشد، نبود؟ آیا اینکه بله با تجربیات بانکی فراوان کنار گذاشته شود، درست است؟ با همین استدلال می تواند گفته شود که 4پیام رسان انتخاب شود، اولین بار که به این نتیجه رسیدیم، 4 مورد اول را برای توضیح بیشتردعوت کردیم، اما با بحث های کارشناسان متعدد و کمیسیون عالی که از دستگاه های مختلف می آمدند، نتیجه گیری شد به همان دلیلی که 7 تا زیاد است، 4 پیام رسان هم زیاد است و باید 2 تا انتخاب شود تا رقابت جدی شود.

ما می خواهیم بخش خصوصی رقابت کردن را یاد بگیرد و آن را جدی بداند و احساسی مبنی بر این نداشته باشد که اگر در لیست 7 موردی ورود پیدا کرده تا ابد در آن لیست باقی می ماند، هرچند که نتواند اقدامات مؤثری انجام دهد.

البته اگر پیام رسانی مانند بله، با همکاری یکی از بانک ها خدماتی را ارائه می کند، ما مانع آن نمی شویم بلکه توصیه می کنیم خدمات دولت الکترونیک، خدمات پرداخت و سایر موارد در این دو پیام رسان خلاصه شود.

هدف ما این است که پیاام رسان ها و در کل بخش خصوصی یاد بگیرند با هم تعامل کنند و در رشد و نمو یک مفهوم به یکدیگر کمک کنند تا اینکه یکدیگر از دور رقابت خارج کنند.

بنابراین دو پیام رسان منتخب تصور نکنند که تا ابد در رتبه اول و دوم هستند و بدانند که 6 ماه بعد دوباره ارزیابی می شود تا ببینیم به ازای حمایتی که صورت گرفته، چه امکاناتی برای مردم فراهم شده و اگر امکانات لازم برای کاربران فراهم نشده باشد، از لیست منتخب خارج خواهند شد.

هیچ مشکل فنی برای ارتباط بین پیام رسان ها وجود ندارد بلکه خودشان نمی خواهند با توجه به اینکه موضوع ارتباط بین پیام رسان ها مطالبه مردم هم هست، آیا از نظر فنی قابل اجرا است؟ ملزوماتش چیست؟ مشکل اصلی تا الآن چه بوده است؟ مشکل فنی وجود ندارد، به این دلیل که در بررسی های فنی صورت گرفته هم از جهت تیم کارشناسی گروه بسیار خوبی تشکیل دادند و همچنین عمده آنها دارای بهترین ها در حوزه فنی هستند.

خواست کسب وکاری آنها مهم است، یعنی این نکته که زمانی کسب وکاری در کنار شما قرار می گیرد، احساس کند شما دلیلی برای افزایش سرعت رشد آن هستید تا اینکه در کنار شما احساس سنگین تری داشته باشد و سرعتش به مرور کم شود.

دستیابی به بلوغ تجاری، یعنی در این حوزه به یکدیگر کمک کنیم و آن چه از سود و منفعت به دست می آید را با هم تقسیم کنیم، به جای آنکه فقط مال را به خود اختصاص دهیم.

شاید اشاره کنید که انتخاب دو پیام رسان موجب از بین رفتن این رقابت می شود ولی ما محیط رقابت را فراهم کرده ایم و اکنون دو پیام رسان انتخاب شدند که شاید در ارزیابی 6 الی 8 ماه بعد، دیگر در لیست حمایتی نباشند و پیام رسان دیگری جایگزین شوند.

وقتی قرار مبنی بر این است که فقط از این دو پیام رسان حمایت شود، به طور طبیعی از این پس آن دو موفق تر خواهند بود و نتیجه بررسی 6 ماه بعد از الآن مشخص است، اینطور نیست؟ لزومی ندارد چون ما 7 پیام رسان را حمایت کرده و زمانی که آنالیز را انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که بعضی از آنها در رتبه هفتم قرار دارند.

به عنوان مثال بله با توافق دوجانبه فعالیت های بانکی را به خود اختصاص داد و امکانات بانک ملی را کسب کرده است اما در آنالیزی که انجام شد نتوانست رتبه دوم را کسب کند.

ما هیچ مشکلی با مجموعه ای نداریم، چون به هیچ بخشی وابستگی نداریم.

برای ما فرقی ندارد کدام پیام رسان اول یا دوم باشد، تنها مورد مهم برای ما این است بدانیم مردم به کدام پیام رسان اقبال نشان می دهند و همچنین کدام را بیشتر استفاده می کنند و نکته مهمی که باید مدنظر داشت این است که مردم در کدام ابزار امنیت کاربری بیشتری دارند و اطلاعاتیشان بیشتر مورد توجه واقع می شوند.

راهی که تلگرام در یکسال ونیم رفت، پیام رسان های داخلی در سه ماه رفتند بسیاری از پیام رسان ها اظهار کردند که اگر مردم از ابزار ما استفاده می کردند، قادر بودیم از نظر فنی رشد کنیم اما به خاطر عدم اجرای درست فیلترینگ تلگرام و فعالیت هاتگرام و تلگرام طلایی، نتوانستیم کاربر جذب کرده و پیشرفت کنیم.

آیا اگر کاری می کردید تا این موارد برطرف شود بهتر نبود؟ من معاون فناوری مرکز ملی هستم، 20 سال در این حوزه کار کردم و همچنین در این حوزه متخصص هستم و طبق اعتقاداتم باید بگویم که تمام بچه های ما توانایی لازم را دارند، حال یکی کمتر و یکی بیشتر و نکته ای که وجود دارد این است که آیا ما می توانیم این توان های فنی را مدیریت کنیم.

کاری که تلگرام در یک سال و نیم انجام داد و در اوایل کار خود توانست تعداد کاربرها را به 10 الی 15 میلیون برساند، پیام رسان های ما در کمتراز3 ماه انجام دادند و خودشان را به 15 میلیون کاربر رساندند.

بنابراین بچه های ما توانایی دارند اما یک سلسله ای از دلایل در کنار یکدیگر قرار گرفته که بعد از موفقیتی که داشتیم، ما را با کمی افول مواجه کرد و مجبور شدیم کمی بازار را سرد کنیم.

هاتگرام و تلگرام طلایی و همچنین امثال آنها یکی از آن دلایل بوده و نه عمده دلایل و همچنین روش های مبارزه با فیلترشکن ها از دیگر دلایلی بود که می توان نام برد.

همچنین لزوم کسب وکار و پولی که باید در این حوزه به غیر از وام هایی که به آنها داده شده بود، تزریق می شد، لازم بود اما نکته آخر که مهم تر از3 مورد قبل است، بی تجربگی دوستان و جوانان ما در حوزه کسب و کار است.

بچه های ما از جهت فنی چیزی کم ندارند اما طبق باور خودشان و ما، در حوزه کسب وکار در این حد و اندازه بی تجربه اند و در اینجا به کمک نیاز دارند.

ولی این کمک زمانی صورت می گیرد که فرد کمک کننده احساس کند کمکش نتیجه می دهد، چون منابعی که در اختیار وزارتارتباطات یا دولت است، جزیی از اموال بیت المال بوده و متعلق به مردم است و زمانی که قرار است آنها را اختصاص بدهیم، باید اول بررسی کنیم که آیا مردم استفاده بهینه از آن را دارند.

صرف اینکه یک بخش خصوصی مورد حمایت قرار گرفته، به این منظور که مردم می توانند از آن استفاده کنند یا خیر منطقی به نظر نمی رسد، بنابراین حمایت کننده به این نتیجه رسید که مردم اولویت هستند و این تصمیم را گرفت.

واقعاً نمی شود تقصیر را به گردن یک مجموعه انداخت، سلسله ای از دلایل وجود داشته ولی من اصلاً معتقد به این نیستم که ما موفق نبودیم، ما در آغاز که حتما موفق بودیم و در مراحلی از راه کمی افت داشتیم ولی اگر آمار و ارقام را بررسی کنید، متوجه می شوید که شرایط قبل از شروع حرکت اصلی پیام رسان های داخلی با الآن بسیار فرق کرده است.

با بیان این حرف ها شاید روی جوانان ما تأثیر خوبی نداشته باشد، هرچند که آنها همواره با پشت گرمی و با اصرار خاص خود پشت قضیه می ایستند و همه را قانع می کنند که ما می توانیم و حتماً می توانند.

همه این مقدار کاربر که در پیام رسان های داخلی هستند، در همان چند هفته اول فیلترینگ وارد شدند و قبل و بعد آن، ورودی صورت نگرفت.

آقای فیروزآبادی گفتند مواردی مانند هاتگرام و تلگرام طلایی به زودی حل خواهد شد اما روند فعلی چنین چیزی را نشان نمی دهد.

نظر شما در این مورد چیست؟ انشاءالله با تصمیماتی که در سطح بالای کشور برای هاتگرام و تلگرام طلایی گرفته شده که من از اعلام آن معذورم، اگر اجرا شوند، امیدواریم به زودی دوباره این سیر به سوی بالا حرکت کند.

در همین جا به پیام رسان های منتخب هم می گویم که آماده سیر صعود دوم باشند چون حجم مردم برای استفاده از پیام رسان های داخلی در فاز دوم بسیار حجیم تر از فاز اول خواهد بود.

مرکز ملی فضای مجازی و سروش و گپ برای موج دوم برنامه ریزی کرده اند؟ برنامه ریزی بدین صورت شده که سروش خودش را تا الآن تقویت کرده و ما برنامه ای از آن گرفته ایم که نشان می دهد تقویت جدی در سخت افزار و تغییرات جدیدی در نرم افزار خود به وجود آورده است.

قابل ذکر است گپ نیز چنین است و در این مدت شاید باید گفت یک فرصتی به بچه ها دادیم تا خود را بازیابی مجدد کنند و در پله دوم بتوانند موفق تر از قبل ظاهر شوند.

مطمئن باشید انشاءالله خداوند کمک می کند که ما این موفقیت را ببینیم.

با توجه به اینکه ارائه خدمات دولت الکترونیک روی پیام رسان ها مطالبه پیام رسان ها هست و در کل هم اقدامی خوبی برای رجوع مردم به آنهاست، چرا تا الآن این اتفاق رخ نداده است؟ تا الآن دستگاه های دولتی نگران بودند که اگر با پیام رسان A این کار را کنند، سیستم های نظارتی و بازرسی با آنها برخورد می کند که چرا از پیام رسان B استفاده نکرده اید و باید به صورت مساوی سرویس ها را توزیع کنید.

الآن ما می گوییم سروش و گپ از طرف ما حمایت جدی می شوند و مجموعه های دولتی بین این دو پیام رسان انتخاب خود را انجام دهند.

خیلی ها بین همین دو مورد، سرویس هایشان را آماده کرده بودند اما دست نگه داشته بودند که مورد سؤال از طرف سیستم های نظارتی کشور واقع نشود.

مرکز ملی فضای مجازی چرا با تأکید بر این موضوع و برنامه ریزی برای آن، در این زمینه ایفای نقش نمی کند؟ مرکز ملی فضای مجازی نباید کاری کند، ما اعلام کرده بودیم که این اتفاق رخ دهد و دستگاه ها اقدامات خود را شروع کرده اند و گام هایی را برداشته اند اما به دلیل نگرانی که داشتند، خیلی پیش نرفت و به مرحله ای نرسید که با مجوز به اجرا برسد.

در مرحله جدید این اتفاق در حال رخ دادن است.


کلید واژه ها: پیام - مرکز ملی فضای مجازی - فضای مجازی - حمایت - مجازی - تصمیم - امنیت - شورای عالی فضای مجازی - انتخاب - تصمیم گیری - مردم - جدید - فیلترینگ - تذکر - انتقال - زمستان - فناوری - برگزار - بیسفون - معاون - قانون - فضایی - شورای - وظیفه - رسانی - اهمیت - طلایی - شبکه - عالی - شروع

آخرین اخبار سرویس:
حضور تیم «بن سلمان» در تونس برای تخریب انتخابات

مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه یکشنبه تا صبح دوشنبه

عناوین روزنامه های نوزدهم آذر ماه در خراسان

مصوبه مهم شورای عالی اقتصادی ابلاغ شد

4 ترفند مهم برای انتخاب ساعت مچی زنانه

استخدام 3 نفر کارگر ساده خانم و آقا در هرمزگان

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | دوشنبه 19 آذر 97

استخدام کارشناس اداری در شرکت مدیریت پروژه نیروگاه های سولار

استخدام کارشناس روابط عمومی با حقوق ثابت،بیمه و پورسانت- تهران

پیوست زیست محیطی در اجرای پروژه ها مورد توجه قرار گیرد

احتمال حکم حبس برای ترامپ پس از ریاست جمهوری

استیضاح ترامپ روی میز دمکرات ها

دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی:امنیت عمومی کشور خوب است

دانشجویان غیر سیاسی نشده اند، فهم شان از سیاست تغییر کرده است

همسر مهناز افشار از مهریه میلیاردی و شیرخشک های فاسد شکایت کرد+عکس

تذکر مبدع خس و خاشاک به رییس جمهوری فرانسه!

روزنامه استخدامی هرمزگان و بندرعباس | دوشنبه 19 آذر 97

فارس من| معاون توسعه مدیریت وزارت آموزش و پرورش در گفت وگو با فارس خبر داد ارائه پیشنهاد به سازمان امور اداری و استخدامی برای حل مشکل احتساب مدرک تحصیلی فرهنگیان

سفر معاون علمی و فناوری رییس جمهور به آفریقای جنوبی

حربه آمریکایی ها برای انزوای جمهوری اسلامی ایران همچون گدشته ناکام خواهد ماند

احکام زیور آلات برای مردان: فتاوی حضرت آیت الله العظمی سیستانی

تربیت لاکچری/ چرا ایران در «خصوصی سازی آموزش» رکورددار است؟

نقش ایران درثبات و صلح در منطقه خاورمیانه

ارتقای کارآمدی؛ راهکار اصلی تبدیل تهدید به فرصت

دهقانی: تقویت بودجه وزارتخانه های خارجه و دفاع اولویت کمیسیون امنیت ملی است

نمادها سخن می گویند

آشنا: تا رفع حصر یک پوسته مانده است

تکذیب خبر تجاوز به دانش آموزان اصفهانی

دولت پنهان برچیده شود، نظامیان به پادگان ها برگردند/ شکست اصلاحات انقلاب در کشور را ممکن می کند

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | دوشنبه 19 آذر 97

استخدام مژه کار،ناخن کار،شنیون کار،میکروبلیدینگ در تهران

استخدام مهندس معمار خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام نماینده علمی در شرکت داروسازی باریج اسانس-شهرستان گنبد

بسیاری از مسئولین خود را در جلسات محصور کرده اند

تیراندازی زخمی شدن 9 شهرک نشین در رام الله

صدور مجوز عبور از خطوط ویژه برای نمایندگان فاصله گزینی بین مردم و مسئولان را رقم می زند

دهقانی: تقویت بودجه وزارتخانه های خارجه و دفاع اولویت کمیسیون امنیت ملی است

مشاور رییس جمهور استعفا کرد

این 3 وزیر باید بروند

2 تا 4 ماه زمان لازم برای تعبیه زیرساخت های فنی ساز وکار SPV

تاثیر روی کار آمدن ترامپ بر زندگی مسلمانان آمریکا

ورود خودروهای زرهی به صحنه اعتراضات پاریس

مادری که پس از 69 سال دخترش را پیدا کرد +فیلم

استخدام منشی مدیرعامل/مدرک مهندسی صنایع( تحلیل سیستم)- فارس

استخدام کارشناس اداری در موسسه آموزش عالی مهر اراک در مرکزی

استخدام کارآموز وکالت ،کارشناس حقوق محدوده آرژانتین

دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی:امنیت عمومی کشور خوب است

3سال تا پایان نقطه تنش آبی در ایران

دانشگاه فرصت گفت وگو

دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی:امنیت عمومی کشور خوب است

صفحه اول روزنامه های اصفهان - دوشنبه 19 آذر

از پژوهش های قرآنی در زندان تا تفسیر جامع و عقلانی

همایش سیاستمدار مفسر به روایت تصویر

موسویان: کاخ سفید در پی براندازی؛ اروپا فاقد ظرفیت مذاکرات با ایران

چرا از «مدارس خصوصی» استقبال می کنیم؟

پیشتازی ما در پولی شدن آموزش

پالایش روان با موسیقی درمانی

موبایل ها پایین کباده ها بالا

جوانی من دورهای طلایی بود

وعده های جدید برای زمان بهره برداری از قطار شهری اهواز

آیا پروانه وکالت مجوز محسوب می شود؟

بیزینس در آموزشگاه های موسیقی

برنامه مشخص در آموزش به کودکان

صدها آموزشگاه موسیقی و دریغ از یک برنامه راهگشا

کوچ درد، پرواز نت

ارامنه ایران، شیفتگان خدمت به فرهنگ ملی

در زیر این نقاب ها

ویترین سینمای مستند ایران

آقا و خانم عقاب!

آخر هفته دشوار «دونالد»

« حرکت » بهترین ردیاب تناسب اندام سال 2018 شد

فردای بهتر برای 258 میلیون مهاجر سال 2017

یک اپلیکیشن آب و هوای همه کاره

ما نان بازوی خودمان را می خوریم

شورای بدون همکاری

بهره گیری از زیرساخت های دولت الکترونیکی برای حذف قبوض خدماتی

دورنـــما

وکیل شما

«گُلی» که جوانان را فریب می دهد

کارگردان بانه ای و برادرش قربانی اختلاف مالی

اصلاح طلبان از روحانی عبور نمی کنند/سطح انتظارات فراتر از دولت روحانی است

شیوع جمع نشینی های شبانه زنان با چاشنی آواز در نکا+سند

پیگیری پرداخت حقوق کارکنان شهرداری در دست اقدام+ فیلم

از  تاسیس بانک ملی ایران تا طرح تحریم های جدید علیه ایران در مجلس نمایندگان آمریکا

آیا فریادهای «یا حسین، میرحسین» را می شنوید؟

واکنش به اظهارات نامزد جمنا در سال 96: رییسی با همه رقابت می کرد/فقط قالیباف در نظرسنجی نزدیک روحانی بود

پُست پرحسرت «نفیسه روشن» /عکس

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | دوشنبه 19 آذر 97

استخدام خدمات آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس برنامه ریزی و تامین در مجموعه فرش فرهی درتهران

استخدام نماینده علمی در یک شرکت معتبر در زنجان

استخدام نماینده علمی،مشاور داروخانه در یک شرکت معتبر درزنجان

استقبال هیئت صنعاء از طرح پیشنهادی گریفیتس درباره تعز

استخدام ویزیتور حرفه ای در یک استارت آپ معتبر در تهران

استخدام کارمند، کمک راننده در یک شرکت معتبر در تهران

روزنامه استخدامی استان قم | دوشنبه 19 آذر 97

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | دوشنبه 19 آذر 97

استخدام مدیر تبلیغات خانم/حداقل فوق لیسانس رشته MBA یا DBA

استخدام نگهبان آقا در درسا لوازم خانگی آشپزخانه در البرز

آخرین وضعیت طرح خرید سربازی در بودجه 98

آخرین جزییات از تصمیم گیری ها برای هاتگرام و تلگرام طلایی

آخرین جزییات از تصمیم گیری ها برای هاتگرام و تلگرام طلایی