مطالب مرتبط:
قلعه والی ایلام؛ جلوه ای از شکوه معماری قاجار+ عکس
برج کبوترخانه شاپورآباد شاهکار معماری قاجار
برج کبوترخانه شاپورآباد شاهکار معماری قاجار
عجایب معماری جهان
پایان راه برای دزدان سند نمره کار
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 آبان 1397 ساعت 17:352018-11-20سياسي

نمره خوبی به معماری قاجار بدهیم


«آثار معماری به جامانده از دوره صفوی در اصفهان، باعث شده قضاوت خوب و مثبتی درباره معماری دوره صفوی داشته باشیم، بنابراین باید نمره خوبی به معماری دوره قاجار بدهیم، - آثار معماری به جامانده از دوره صفوی در اصفهان، باعث شده قضاوت خوب و مثبتی درباره معماری دوره صفوی داشته باشیم، بنابراین باید نمره خوبی به معماری دوره قاجار بدهیم، این در حالی است که هم اکنون به آثار بیشتری نیز از این دوران دسترسی داریم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، سیدمحمد بهشتی - دبیرکل همایش ملی ایران در دوره قاجار - که سه شنبه 29 آبان در همایش ملی هنر ایران در دوره قاجار در موزه ملی ایران صحبت می کرد، با مقایسه سه نقشه گسل های ایران، نقاط پرخطر وقوع سیل، پراکندگی جمعیت در ایران گفت: دو نقشه نخست با هم انطباق زیادی دارند به عبارت دیگر مناطق زلزله خیز همان نقاطی هستند که خطر سیل نیز در آن مناطق زیاد است و نکته جالب این که نقاط پر خطرتر در ایران دارای جمعیت بیشتری هستند.

او با بیان این نکته که برخی افراد معتقدند ایرانی ها دیوانه اند که در مناطق پرخطرتر زندگی می کنند، گفت: در حال حاضر نیز وقتی کمی وضعیت خطرناک می شود به فکر جابه جایی پایتخت می افتیم، این در حالی است که تنها جای بدون گسل در ایران وسط کویر مرکزی و کویر لوت است.

رییس سابق پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، با بیان این نکته که بزرگترین شهرها و منظومه های زیستی ایران روی نقاط پرخطر قرار دارند، افزود: اگر این مناطق پر خطر را حذف کنیم و تصمیم بگیریم در آن نقاط زندگی نکنیم، فقط قادر خواهیم بود به شیوه چوپانی و کوچرویی زندگی داشته باشیم چون تنها مناطق قابل زیست در ایران همین نقاط پرخطر است.

او تنها نقاطی را که می توان به آب در عمق زمین دسترسی داشت و معادن را مورد بهره برداری قرار داد و کشاورزی کرد، همین نقاط بسیار پرخطر دانست و افزود: با صرف نظر کردن از این نقاط پرخطر باید از تمدن، مدنیت، شهر نشینی و یکجا نشینی در این سرزمین منصرف شویم، در حالی که کوچروی هم شکلی از زندگی است اما انچه که در شهرها پدید می آید قامت رعناتری از فرهنگ است.

بهشتی از محیط های پرخطر با عنوان محیط های بی قرار و ناآرام نام برد و استقرار در این محیط ها را به رفتار بندبازها تشبیه کرد و گفت: با نگاه به آثار تمدن در ایران متوجه می شویم، در این سرزمین فقط نیازهای اولیه زیست حل و فصل نشده است بلکه به کیفیت بسیار عالی و بالایی هم دست یافته، به طوری که وقتی صحبت از هنر می شود این هنر فقط مبین جنبه های زیبایی شناختی نیست.

وی با تاکید برا ین که در ایران هنر بی معنی و بی فایده که پایش روی زمین نباشد و فرش زیر پایمان و ساختمان محل سکونت مان نباشد، نداریم، افزود: بلکه هنر در ایران باید در عین زیبایی انواع فواید را نیز داشته باشد، این کیفیت مواجه با سرزمین تقریبا تا انتهای دوره قاجار و تا قبل از یک قرن اخیر ادامه داشته است.

در این دوران مهمترین منبع تولید ثروت در ایران تولید ارزش بوده است، در آن دوران نفتی برای درآمدزایی نبود بنابراین در همه ادوار باید تولید ارزش می کردیم.

او در ادامه به ورود ثروت و درآمد حاصل از نفت از دوره پهلوی به ویژه پهلوی دوم به اقتصاد ایران اشاره کرد و افزود: از آن دوران به مرور همه بر سر دوراهی تولید ارزش یا ارتزاق از محل نفت قرار می گیریم و به مرور زمان گزینه دوم آسان تر می شود تا جایی که به نظر می رسد افرادی که تولید ارزش می کنند متوجه نیستند و فقط به دنبال کار سخت می روند.

او با نگاهی به امروز گفت: در حال حاضر گمان می کنیم که اصلا در وجودمان بنیه، بضاعت و ظرفیت تولید ارزش چندان وجود ندارد و باورمان نمی شود که بتوان از محل خلاقیت و تولید ارزش زندگی کنیم.

گمان می کنیم زندگی از راه تولید ارزش، خصوصیت مردمی در سایر نقاط جهان است، در دنیا چند کشور می توانند یک موشک ساخته و موجود زنده ای را در آن به جو فرستاده و زنده به زمین برگردانند؟ حدود ده کشور نیز چنین توانایی را داشته باشند اما ما این کار را کردیم و انعکاس و واکنش جامعه به آن، ساختن طنز های مختلف بود چون ما متاسفانه باور نمی کنیم که بتوانیم تولید ارزش داشته باشیم.

وی یکی از دلایل مهم این نوع نگاه را نسیان در زمینه گذشته نزدیک است و با تاکید بر اهمیت گذشته نزدیک نسبت به فرهنگ، فرهنگ را به درخت و گذشته نزدیک را به شاخه سبز و جوانه های این درخت تشبیه کرد و گفت: این بخش سبز بسیار حساس و در معرض تهدید است.

رییس پیشین پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزاری همایش هنر دوره را قاجار را عامل یادآوری گذشته نزدیک دانست، گفت: فکر نکنید که ما فقط در زمان هخامنشیان و اشکانیان شاهد رونق و حال خوب در کشور بوده ایم بلکه در گذشته نزدیک نیز چنین وضعیتی داشته ایم.

در کشور شاهد حمله از زوایای مختلف به گذشته نزدیک هستیم و لازم است این زوایا شناخته شده و علل این حملات مشخص شود.

وی با طرح این پرسش که تجدد، جدید شدن و معاصر شدن موکول به دور ریختن همه چیزهای مربوط به گذشته است؟ گفت: در دوره پهلوی به ویژه پهلوی دوم تا به امروز با صندوقخانه های فرهنگی خود به مانند زباله برخورد کرده ایم، هم اکنون در خانه و ذهن ما صندوقخانه و انباری وجود ندارد و انباری ها تبدیل به محل نگهداری وسایل به درد نخور شده است در حالی که یک روزگاری صندوقخانه و انباری محل نگهداری وسایل ارزشمند بودند، وسایلی برای روز مبادا.

مردم بازارها را آباد کردند، نه فتحعلیشاه بهشتی دگرگونی احوالات را علت قرارگیری ما در وضعیت کنونی دانست و گفت: برای درمان باید دوباره گذشته را به یاد بیاوریم و به همین دلیل بسیار خوشحالم که برای نخستین بار درباره دوره قاجار شاهد یک نگاه جدید هستیم.

وی همچنین یکی از مشکلات برای پرداختن به دوران قاجار را در این دانست که گویا قرار است با پرداختن به قاجار سراغ فتحعلی شاه، ناصرالدین شاه یا آقامحمد خان قاجار برویم این در حالی است واقعا اینگونه نیست و دوره قاجار یک دوره از زیستن در این سرزمین است.

فتحعلی شاه بازارها را آباد نمی کند بلکه آبادی بازارها توسط مردم انجام می شود.

بهشتی با اشاره به زلزله مهیب کاشان در اواخر دوره زندیه افزود: در این زلزله شهر با خاک یکسان شده و تنها چند بنای محدود و عمومی در کاشان کمتر صدمه می بینند.

این زلزله تقریبا سه سال قبل از سقوط حکومت زندیه اتفاق افتاد و تا 6 سال بعد از حکومت قاجار یعنی در طی 9 سال کاشان بار دیگر ساخته می شود این در حالی بود که در آن زمان حکومت درگیر حفظ موجودیت و سپس ایجاد موجودیت بود بنابراین توانایی و زمانی برای بازسازی کاشان نداشت.

او تاکید کرد: اهالی کاشان، این شهر را بار دیگر به مانند یک جواهر می سازند و هنوز هم خانه هایی از آن دوران در این شهر وجود دارند.

پشت کردن به دوره قاجار پشت کردن به گذشتگان است او گفت: با پشت کردن به دوره ای مانند دوره قاجار گویی به تلاش و کوشش گذشتگان خودمان پشت کرده ایم دوره ای که در آن جامعه موفق شدند آثار درخشانی را ایجاد کنند.

در عرصه معماری تنها وجود مدرسه آقابزرگ در کاشان و چند خانه تاریخی و سرا کافی است تا این دوران را عصری درخشان در معماری ایران بنامیم.

وی با اشاره به آثار معماری به جامانده از دوره صفوی در اصفهان گفت: همین آثار باعث شده قضاوت خوب و مثبتی درباره معماری دوره صفوی داشته باشیم و به همین دلیل باید نمره خوبی به معماری دوره قاجار بدهیم این در حالی است که هم اکنون به آثار بیشتری نیز از این دوران دسترسی داریم.

او با تاکید بر این که باید به دوره قاجار بسیار جدی تر بپردازیم،اظهار کرد: این دوره به دلیل ارتباط به گذشته نزدیک با سایر دوره متفاوت است چرا که دوره قاجار بیشتر از سایر دوره ها به امروز ما مربوط است.

وی ابراز امیدواری کرد که برگزاری این همایش بتواند پژوهشگران را ترغیب کند تا نسبت به هنر در این دوره با نگاهی جامع به تحقیق و بررسی بپردازند و این دوره را از تاریکی بیرون آورد.

لوور سیاهه برداری آثار قاجاری در اروپا را انجام می دهد لینتز - رییس بخش اسلامی موزه لوور - نیز در سخنانی برگزاری این همایش را نشان دهنده ی اهمیت تعامل و مسائلی دانست که بین لوور پاریس و سازمان میراث فرهنگی در جریان است و با ارائه اسلایدهایی از آثار هنر قاجار در لوور گفت: موزه لوور پاریس بخش جدیدی را در سپتامبر 2012 افتتاح کرد.

که در آن هنر اسلامی را به نمایش گذاشت.

تالاری که می توان آن را از مهمترین بخش ها در دنیا دانست که 21 هزار آیتم در آن نشان داده می شود.

او ادامه داد: در پایان قرن 19 پاریس مرکز هنرهای اسلامی بود و بسیاری از مجموعه داران در آن زمان تمرکزشان بر هنر مصر بود اما شخصی به نام جورج مارتو متخصص هنر دوره اسلامی که بیشتر در حوزه نقاشی تخصص داشت به هنر دوره اسلامی روی آورد.

وی با بیان اینکه در این جایگاه روایت رسمی از جایگاه هنر قاجار در آثار لوور نمایش داده شده، افزود: موزه لورر تصمیم گرفت فقط آثاری را ارائه کند که متعلق به آثار قرن 19 به بعد باشد نمی توانستیم آثار قاجار را نمایش دهیم.

از نظر تقسیم وظایف قرار بود یک موزه دیگر این کار را انجام دهد، اما شش سال بعد با ایجاد تالار جدید موفق شدیم هنر دوره قاجار را نیز به نمایش دربیاوریم که موفق ترین عملکرد در این تالار برگزاری نمایشگاه امپراطوری گل سرخ بود که مجموعه ای از آثار دوره قاجار از کشورهای مختلف را برای چند ماه به نمایش درآورد.

او اظهار کرد: به علت فقدان در ارائه آثار قاجاری تصمیم گرفتیم برخی از اقلام قاجار را از موزه های دیگر به امانت بگیریم، مانند موزه مردم شناسی در یکی از کشورهای اروپایی که حوزه تخصصش اقوام غیر اروپایی بود و توسط رییس جمهور قبلی فرانسه افتتاح شده بود تا دانش اقوام را در فرهنگ های دوره های مختلف آموزش دهد به امانت گرفتیم.

می خواستند گالری مخصوص هنر دوره قاجار را ایجاد کنند.

روایت کاشی ها و اشیاء بیشتر روایت مردم شناختی بود نه هنری.

وی فرصت دیگری را که در فراهم کردن مجموعه آثار دوره قاجار به وجود آمده بود، برگزاری موزه جدید در شهر لارنس فرانسه در 2012 دانست و گفت: پروژه ی مهمی که در این موزه راه انداختیم آن بود تا گالری هایی از لورر را ایجاد کنیم تا چهار راه ارتباطی فرانسه، انگلیس و شمال اروپا را در بر بگیرد.

قصد داشتیم روایتی متفاوت را در گالری ها به وجود بیاوریم که هیچ خط و ممیزی بین هنر غرب و شرق در آن نباشد.

برخی از موزه های ملی و محلی فرانسه اشیایی از دوران قاجار را در اختیار داشتند که با سامان دهی آنها توانستیم پروژه های مشترکی را در قالب نمایشگاهی اجرایی کنیم.

لینتز با اشاره به اینکه کاخ ورسای فرانسه که توسط لویی چهاردهم ایجاد شده یکی از موزه هایی است که نقاشی های بزرگ و با ارزش تاریخی را در خود دارد، گفت: نقاشی ارزشمندی از دیدار ناپلئون و سفیر ایران را نیز که تاکنون نمایش نداده است به موزه لوور امانت داد.

همچنین موزه ملی نظامی فرانسه نیز که مجموعه ای از سلاح های دوره قاجار را در خود دارد در این حوزه فعالیت می کند.

او اظهار کرد: فرانسه از پایان قرن 18 تا امروز هزار و دویست موزه منطقه ای ایجاد کرده و بخش هنر اسلامی لوور که یک مسئولیت علمی در خصوص مجموعه های هنر اسلامی دارد از این آثار در موزه ها سیاهه برداری کرده است تا لیستی از آثار هنر قاجار را در اختیار داشته باشد.

رییس بخش اسلامی موزه لوور گفت: این بخش از موزه ملی ایران در فرانسه و اهمیتی که این پروژه فرهنگی می تواند داشته باشد در آینده نیز موثر است.

برای این کارها ما به شما – متخصصان هنر در میراث فرهنگی کشور- نیاز داریم.

کمک کنیم آثار هنری دوره قاجار تحت حمایت سازمان میراث در آیند بهروز عمرانی - سرپرست پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری - نیز در سخنانی هنر دوره قاجاری را دارای ارزش های برجسته ای دانست که در حوزه پژوهش های تاریخ هنر به آن کمتر پرداخته شده و افزود: این در حالی است که آن ها ارزش حفاظت و شناخت دارند .

وی با اشاره به تصویب قانون عتیقات در سال 1309 که بر اساس آن، آثار تا پایان دوره زندیه شامل حفاظت، صیانت و پشتیبانی قرار می گرفت، به ویژگی های مستتر در هنر قاجار اشاره کرد و گفت: مطالعات در سفالینه های آبی سفید ، زرین فام و پلی کروم تداوم را از لحاظ فرم ، طرح و نقش نشان می دهد که آن مورد اهمیت است .

او با بیان اینکه با مشاهده این آثار و آثار دیگری از اواخر دوره زندیه مانند دیوار نگاره های مجموعه کاخ کریمخانی و مقایسه آنها از لحاظ ساختاری به تداومی بین دوره زند و قاجاریه پی می بریم، بیان کرد: در دوران زندیه از مواد معدنی بیشتر بهره گرفته می شده و در دوره قاجار مواد عالی و سنتزی مورد استفاده بوده اند .

وی با مقایسه آهک بُری های حمام های این دوره و با اشاره به کاربرد نقاشی های حیوانی، انسانی، مضامین ادبیات و اسطوره ها از زندیه به قاجار ادامه داد: در این دوره معماری از سبک اصفهان به خیابانی با ویژگی های خود تغییر یافته و ساختارها دستخوش تغییر می شوند، بنابراین کاربری هایی مانند بلدیه و تلفن گرام خانه به مجموعه ها اضافه می شوند .

عمرانی با اشاره به تغییرات و تحولاتی که در دوره قاجاریه رخ داده اند، گفت: در دوره دوم یعنی ناصری با الهام از گذشته توجه به گرایش های غربی وجود دارد و مواردی مانند اعزام دانشجویان به خارج از کشور و تأسیس دارالفنون، ساختارهای هنری را دستخوش تغییر قرار می دهد که بعضا مورد نقد هم واقع می شوند، اما به نظر می رسد که هنر دوره قاجار دارای ارزش های برجسته ای است که در حوزه پژوهش های تاریخ هنر کمتر به آن پرداخته شده است.

سرپرست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: برگزاری این همایش و نمایش آثاری بازآفرینی شده از این دوره کمک می کند تا خلا فراموشی گذشته نزدیک پر شده و کمک کنیم که آثار دوره هنری قاجاری بتوانند تحت حمایت سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری درآیند و تداوم فرهنگی را تا دوران معاصر شاهد باشیم .

در پایین ایین افتتاحیه این همایش، لوح تقدیر در بخش علمی مقالات برتر به هوشنگ خسرو بیگی ، جمشید حاتم و دلارام کاردار تهران، در بخش آثار هنری برگزیده به فرح کیمیا قلم ، مژگان موسی نژاد و اکرم ضیایی و در بخش موسیقی به وحید بسطام و ایرج طباطبایی اهدا شد .

همچنین آثار شهلا اسدیانی ، مژگان جاوید ، سحر حسن خانی ، محسن شه نما ، امیر رضا صیدی ، رویا عمران ، میترا لشکری ، سمیه مشایخی ، محمود صفری، سعید باستان فر ، مریم خوشنویس ، سهیلا نقی زاده ، محبوبه کمالی نژاد و بهدیس جنتی از طرف هیأت داوران تقدیر شدند.

در ادامه این همایش نیز دو پنل تخصصی با موضوعاتی مانند باغ ایرانی ، کتیبه های قاجاری ، ژنِ خانه های قاجاری ، بحران هویت در نقاشی قاجار ، زنان نوازنده در نقاشی قاجار ، برگزار شدند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: ایران - معماری - دوره قاجار - مناطق - زندگی - صفوی - زمین - موزه ملی ایران - سیدمحمد بهشتی - محیط - زیست - میراث فرهنگی - همایش - فرهنگ - جمعیت - ایرانی ها - کویر - بزرگترین - پژوهشگاه - نقشه - کشاورزی - خطرناک - زیبایی - فرهنگی - ایرانی - پایتخت - گزارش - تصمیم - مرکزی - رفتار

آخرین اخبار سرویس:
بی قرار زیبا بروفه در مراسم تشییع «پیام صابری»

پایان نامه علوم اجتماعی گرایش مردم شناسی(2)

دیدار همزمان «گریفیتس» با رؤسای هیأت های مذاکره کننده یمن در سوئد

چهره قلعه رودخان در زمستان/ عکس

حصربازی آقای مشاور پاسخ بی کفایتی اقتصادی نیست

سفر ترزا به بروکسل به هدف جلب نظر نمایندگان مجلس عوام

جامعه چگونه اهرم قدرتمند حاکمیت می شود؟

تایید تست اخیر موشک بالستیک در ایران/ در سال 40 یا 50 آزمایش انجام می دهیم

مدیرمسوول سیاست روز: ایسنا نقاد منصفانه دولت باشد

مجموعه حج و زیارت دست دردست یکدیگر کارها را جلو ببرند

«مرگ بر آمریکا» مولود آذر 32 است و شعار عقده مآبانه و حاکمیتی پس از انقلاب نیست

دبیر ستاد دهه فجر هیات های مذهبی کشور منصوب شد

درگیری لفظی ترامپ با رهبران دموکرات ها؛ تهدید به تعطیلی دولت

بازدید نماینده رهبرانقلاب از مرکز آموزش عالی علامه احمدکفتارو دمشق

همکاری نیروهای مرزبانی ایران و جمهوری آذربایجان گسترش می یابد

حضور نیروهای بیگانه در یمن قابل توجیه نیست

ماجرای گاو عظیم الجثه استرالیایی چیست؟

گوگل به دلیل نقض قانون 500 هزار روبل جریمه شد

مدیران جدید هلال احمر منصوب شدند

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد فرزند خوانده

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد ارث فرزندی که از لقاح مصنوعی متولد می شود

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد ارث صغیر

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد ارث محجور

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد ارث دیه

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) د رمورد نماء ارث

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد نزاع در ارث

جمع بین فقه و اقتصاد چگونه حاصل می شود؟/ میزان ضرورت ورود حوزه به علم اقتصاد

هنجارها و ناهنجاریهای موجود در جامعه

شخصیت سالم

ترور

زن

مدیرمسوول سیاست روز: ایسنا نقاد منصفانه دولت باشد

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد میراث غائب و مفقود الاثر

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله)در موردارث کسانی که در یک حادثه کشته شده اند و تقدم و تاخر فوت آنها معلوم نیست

تجمع کارگران سایت های ضدعفونی بندر امام خمینی مقابل دفتر نماینده/ اعتراض کارگران به عملکرد اداره پایانه حمل و نقل

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد احکام ارث زوجین

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) د رمورد طبقات ارث

حاکمیت دموکراسی تنها راه پر کردن شکاف هاست

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد تقسیم ارث

انتصاب اعضا و دبیر شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب تهران با حکم وزیر ارشاد

علی اف: مرز ایران و جمهوری آذربایجان «مرز دوستی» است

همـدلی برای رهایی

نجات سرباز زندانی با دستان پر سخاوت نیکوکاران

قتل خیاط 90 ساله با قیچی

کشف آب در سیارک بننو توسط ناسا

«مرکز فرماندهی فرهنگی کشور» درست کار می کند؟

گیر افتادن نظام سرمایه داری در چرخه باطل

ویدئو / نقد صریح به شیوه دانشجویان شریف

مظفر: رفتار سران اصلاحات «غیر اصلاحی» بود

مزه دروغ تلخه

آرزوهای بر باد رفته

حوادث جهان

زندان عاقبت مزاحمت برای ستاره سینما

نماز خواندن یک راننده تاکسی/ عکس

آیا می توان امام زمان علیه السلام را در خواب دید؟

بررسی دستمزد 98 کارگران تا تعیین تکلیف مزد 97 منتفی است

گفت وگو با کارتن خوابی که می توانست امام جماعت مسجد باشد

7 میلیارد اموال مسروقه در انبار مرد سابقه دار

قتل در تهران دستگیری در ترکیه

امید به آینده موسیقی ایران

هدف، ترویج موسیقی اصیل ایرانی است

شبکه فاضلاب تهران را می بلعد

پاسخ به پرسش های کودکان، کی به سن بلوغ می رسم؟

توضیحات کدخدایی درباره اختلاف نظر لاریجانی و مجمع تشخیص درباره CFT

گل اول لیورپول به ناپولی توسط صلاح

تحریم ها، سلاحی دولبه

راه عبور از منطقه گرایی نمایندگان

الزامات بودجه پساتحریمی

رغبت شرکت های اروپایی برای اجرای SPV ضروری است

جهان اقتصاد در سیطره SMEها

آماده باش به صنعت ایران

شیوع یک بیماری مرموز در جهان؟/ نوزادان بعد از 1 هفته تب فلج می شوند!

گفت وگوی تلفنی دفتر لاریجانی با نمایندگان مستعفی اصفهان

دیدار همزمان «گریفیتس» با رؤسای هیأت های مذاکره کننده یمن در سوئد

آرزوهای که در باتلاق شعار و وعده های واهی در حال غرق شدن است + فیلم

دزدی که خود را کارآفرین معرفی کرد!

آزمون و خطای تاریخی افراطیون

نظام رسانه ای کشور تسهیل یا تحدید ؟

سپاه، آزمایش موشک بالستیک را تایید کرد

بزرگان در برابر تندروی سکوت نکنند

ضرورت های <اس پی وی>

یک عذرخواهی بموقع

لایحه قانون مطبوعات: بیم ها وامیدها

دیدار همزمان «گریفیتس» با رؤسای هیأت های مذاکره کننده یمن در سوئد

«مرکز فرماندهی فرهنگی کشور» درست کار می کند؟

خسارت سیل به بخش کشاورزی دزفول

توهین به زن ایرانی در گرجستان

فضاپیمای ناسا در یک سیارک آب کشف کرد

بهروز بهزادی: ایسنا باز هم می تواند پیشگام باشد

علیرضا بای مدیر روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی شد

سه کاندیدا از حضور در انتخابات کمیته ملی پارالمپیک انصراف دادند

چرا بنیامین مجری «تب تاب» نشد؟

سازمان ثبت اسناد: املاک مفسدان اقتصادی را شناسایی کردیم

تاثیر زوج در مانگری اسلامی در افزایش خود شناسی

تاثیر خاطره گویی بر میزان افسردگی

اعتراض به وعده پوپولیستی درباره انتقال آب خزر به سمنان

بررسی مواد مخد رواعتیاد در بین دانشجویان

زیباکلام: دموکراسی تنها راه برون رفت از وضعیت کنونی است

امام جمعه خرم آباد: آقایان با یک میلیون در ماه می توانید یک کیلو گوشت بخرید؟

شگفت انگیزترین مناظر کوهستانی جهان

نمره خوبی به معماری قاجار بدهیم

نمره خوبی به معماری قاجار بدهیم