مطالب مرتبط:
اهمیت مطالعه و چالش های آن در میان خانواده های یزدی ها
اهمیت مطالعه و چالش های آن در میان خانواده های یزدی ها
هفته کتاب تلنگری بر اهمیت مطالعه است
ضرورت تعامل دستگاه های فرهنگی در راستای ترویج فرهنگ مطالعه
یزدی: تماشاگران فرهنگ بالای خوزستان را نشان دادند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 آبان 1397 ساعت 17:212018-11-20سياسي

اهمیت و چالش های فرهنگ مطالعه در میان یزدی ها


ایرنا - مطالعه یکی از معیارهای ارزیابی توسعه کشورهاست، ترویج این فرهنگ با ارائه راهکارهای مناسب و برنامه ریزی شده ضروری است، لذا تعیین دقیق سرانه آن دشوار و شاید هم نشدنی باشد، - بااین حال محققان برای دستیابی به آن از استانداردهای مختلفی استفاده می کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، شاخص های استاندارد تعیین سرانه مطالعه شامل مطالعه غیردرسی، فضای مجازی، رسانه، نشریه و آثار مربوط به ادیان و قرآن است.

هرچند مدیرکل منابع نهاد کتابخانه های عمومی مرداد 1396 با ابراز نگرانی از وضعیت نامطلوب کتاب خوانی در ایران گفته بود: سرانه سالانه 2 دقیقه مطالعه، عدد ناچیزی است، برای تغییر وضعیت باید از احساس و علایق مذهبی مردم بهره گرفت.

سید باقر میر عبدالله ی گرانی کتاب، گرایش بیشتر مردم به فرهنگ شفاهی، محدودیت های کتابخانه ها و کتاب ها را ازجمله مواردی دانست که برخی منتقدان علت پایین بودن سرانه مطالعه عنوان می کنند.

چاپ مجدد کتاب های فاخر در کشور نشان می دهد ذائقه مردم ایران با کتاب خوانی فاصله ندارد ، حتی اگر این کتاب ها گران باشد انگیزه و علاقه برای خرید آن ها وجود دارد.

با تمام این وجود به اعتقاد متصدیان امر مشکلات متعددی در حوزه نشر، نویسندگان را بی انگیزه می کند، طوری که چاپ و انتشار سفارشی کتاب های دهه 60، نویسندگان را بی رغبت کرده است.

درحالی که از گذشته قدرت، ثروت و احترام سه مزیت اجتماعی حاصل از کتاب خوانی بود، اکنون با کمرنگ شدن این موضوع، مسیرهای دیگر برای کسب این سه مزیت به وجود آمده است.

فعالان عرصه فرهنگی در یزد بر این باور هستند حوزه نشر دچار تنزل ارزش ها شد، حمایت نکردن یا ممیزی کتاب های فاخر و متناسب نبودن کتاب ها با نیازهای روز مخاطب سبب افت جایگاه کتاب و کتاب خوانی شده است.

چندی قبل ، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری یزد گفته بود: انتظارها برای ترویج فرهنگ کتاب خوانی در استان برآورده نشد.

محمدعلی طالبی افزود: متصدیان بخش های مختلف اجتماعی و فرهنگی باید مسئولانه تر رفتار کنند، زیرا مطالعه کتاب یکی از شاخص های اصلی توسعه فرهنگی و اجتماعی جامعه است .

وی بابیان اینکه برای ترویج فرهنگ کتاب خوانی باید به کودکان و نوجوانان توجه شود، تصریح کرد: یزد در تب وتاب کنکور می سوزد، و بیشتر از استان های دیگر درگیر این چالش فرهنگی و اجتماعی است.

سرپرست استانداری یزد اظهار داشت: باوجود اذعان مسئولان، اراده ای برای خارج شدن از این رقابت های بیجا وجود ندارد و در شرایط کنونی، هرچند خواندن کتاب غیردرسی در آموزش وپرورش ممنوع نشده است باید خدا را شکر کنیم.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مرکز یزد همزمان با هفته کتاب و کتاب خوانی (24 آبان تا اول آذر) میزگردی با عنوان ضرورت ارتقای فرهنگ کتاب خوانی با حضور سرپرست استانداری یزد و چهار مدیرکل حوزه فرهنگی استان برگزار کرد.

در این میزگرد علاوه بر محمدعلی طالبی، مجید جوادیان زاده، عباسعلی دانا فر، رقیه دوست فاطمی ها و سید حسین پیغمبری به ترتیب مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش وپرورش، نهاد کتابخانه های عمومی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با بررسی راهکارهای ارتقای فرهنگ کتاب خوانی، دیدگاه هایشان را بیان کردند.

** بررسی موانع، نخستین گام طالبی که هفته جاری با حفظ سمت به عنوان سرپرست استانداری یزد منصوب شد، در این میزگرد گفت: برای تلاش در مسیر ارتقای فرهنگ مطالعه کتاب، ابتدا باید موانع فرهنگ کتاب خوانی موردبررسی قرار گیرد.

طالبی افزود: هرچند موانع زیادی در این مسیر وجود دارد، اما نکته ای که کمتر به آن پرداخته می شود، این است که بر پایه برخی ذهنیت ها، خواندن و مطالعه کتاب چه سودی دارد؛ این موضوع، رغبت را برای مطالعه کم می کند.

وی ادامه داد: افراد اهل مطالعه و کتاب درگذشته، سرآمدان جامعه عصر خود بودند و منزلت اجتماعی مطلوبی داشتند، اما رفته رفته با تغییر سبک زندگی اجتماعی، این نقش در کتاب و مطالعه مشاهده نمی شود.

** چالش تفکیک مطالعه کتاب درسی و غیردرسی سرپرست استانداری یزد اظهار داشت: تعدادی افراد موفق درگذشته بدون اینکه کمتر به مطالعه کتاب های غیردرسی روی آوردند، با تمرکز بر روی کتاب های درسی و کنکور، به مدارج عالی دانشگاهی رسیدند و در جامعه سرآمد شدند.

وی اضافه کرد: بسیاری از افراد و خانواده ها با مشاهده چنین مواردی برای مطالعه کتاب های درسی و غیردرسی تفکیک قائل شدند و صرفاً به دنبال تمرکز بر روی کتاب های درسی و منابع آزمون ورودی به دانشگاه ها برآمدند.

طالبی افزود: اگر درگذشته تمکن مالی ناشی از برخی مهارت ها بود که افراد بامطالعه و درس خواندن به دست می آوردند، امروزه با طبقه ای از متمولین مواجه هستیم که به دلایل مختلف رغبت چندانی به مطالعه ندارند.

معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری یزد ادامه داد: چنین افرادی با ظرفیت تمکن مالی، شأن اجتماعی برای خود ایجاد کردند.

وی تصریح کرد: بر این پایه، قشرها و افراد مختلف جامعه ازجمله کودکان در قضاوت خود، آن چنان که بایدوشاید نفعی از مطالعه برای خود نمی بینند و به این مهم روی نمی آورند.

** فضای مجازی و تغییر مسیر کسب دانایی معاون استانداری یزد می گوید: اگر گاهی به واسطه برخی نیازها در حوزه آگاهی و دانایی به کتاب مراجعه می شد، اکنون پاسخ بسیاری از پرسش ها در فضای مجازی و ارتباطات اینترنتی قابل دسترسی است.

سرپرست استانداری یزد ادامه داد: ازاین رو، نبود احساس نیاز افراد را برای کسب دانایی به مطالعه کتاب و کتاب خوانی ترغیب کند که این معضل به عنوان یکی از چالش های موجود در مسیر ارتقای فرهنگ مطالعه مطرح است.

وی همچنین کم کاری خانواده ها در بیان فواید مطالعه برای فرزندان شأن و ترغیب آنان به خاطر احساس مناصبی که از خواندن کتاب به دست می آید را از دیگر ضعف ها برای ارتقای فرهنگ کتاب خوانی عنوان کرد.

** عوامل پایین بودن سرانه کتاب خوانی همچنین مدیرکل آموزش وپرورش یزد با تبیین عوامل پایین بودن سرانه مطالعه این عوامل را در سه حوزه اجتماعی و فردی بررسی کرد.

عباسعلی دانا فر درباره عوامل اجتماعی می گوید: هر پدیده موردبحث به عنوان موضوع اجتماعی، در خرده نظام های جامعه قرار می گیرد و بر خرده نظام های دیگر نیز اثرگذار و اثرپذیر نیز است.

وی افزود: پایین بودن سرانه مطالعه از بخش های مختلف ازجمله نظام آموزش عالی و عمومی، اقتصاد یا کسب وکار، خانواده، ارتباطات و رسانه ای و عوامل فردی و روان شناختی متأثر است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا مدیرکل آموزش وپرورش یزد درباره عوامل فردی و روان شناختی اظهار داشت: مجموعه ای از ویژگی های فردی در کشورهای جهان سوم و کمتر توسعه یافته، آن ها را در حوزه تألیف کتاب و کتاب خواندن با مشکل مواجه کرده است.

دانا فر افزود: مهم ترین ویژگی چنین کشورهایی جمع گرا بودن است؛ درحالی که فعالیت های فرهنگی به خصوص کتاب خواندن نیاز به خلوت دارد.

وی ادامه داد: بر پایه پژوهش ها جهان سومی ها به صورت گروهی در پارک ها و پیاده روها حضور می یابند، درحالی که این موضوع در کشورهای توسعه یافته به طور عمده فردی است.

وی اضافه کرد: هرچند وجود روحیه جمع گرایی درمجموع مطلوب به نظر می رسد اما برای مطالعه عکس آن صادق است؛ برای مثال خانواده ها ساعت های زیادی را در خانه به دورهم نشینی های بیهوده سپری می کنند و کمتر مکان خصوصی و شخصی دارند.

مدیرکل آموزش وپرورش یزد بابیان اینکه این چالش حتی از دوران کودکی ایجادشده است، اظهار داشت: کودکان کمتر اتاق شخصی برای خواب دارند و این روند حتی تا سن 10 سالگی ادامه می یابد، درحالی که اگر تنها بودند به طور حتم سراغ مطالعه کتاب می رفتند.

دانا فر، عجول بودن، بی حوصلگی و بی توجهی به اسناد و ارجاع ها را از دیگر عوامل فردی و روان شناختی مؤثر بر کاهش سرانه مطالعه عنوان کرد.

وی می افزاید: افراد در جامعه کنونی بیشتر ذهن و تفکر شنیداری و دیداری دارند تا اینکه تفکر آنان بخواهد از طریق خواندن شکل بگیرد.

دانا فر همچنین با تبیین چالش نهادینه نشدن موضوع مطالعه در حوزه خانواده اظهار داشت: امروزه، بحث مطالعه در خانواده جایگاهی ندارد و سبک زندگی عام خانواده ها مشاهده نمی شود، طوری که هزینه فرهنگی و خرید کتاب در سبد خانوار گنجانده نشده است.

** مشکلات نظام آموزشی مدیرکل آموزش وپرورش یزد با تبیین مشکلات نظام آموزشی هم اظهار داشت: این نظام متکی به مدرک گرایی، نمره و آزمون است.

وی افزود: آزمون ورودی به دانشگاه ها با همه عظمت خود چالش های بسیاری به وجود آورد، طوری که دانش آموزان حتی کتاب درسی خود را هم نمی خوانند و به جای حضور در کلاس درس و مدرسه و آموختن محتوای تشریحی، تمرکز و انرژی خود را روی کلاس ها و آزمون های چهارگزینه ای می گذارند.

این مسئول فرهنگی بابیان اینکه اغلب معلمان کتاب خوان نیستند و به تبع آن کتاب هم معرفی نمی کنند، گفت: وقتی نگرش معلم نسبت به کتاب مناسب نیست و دست او نسبت به معرفی کتاب های فاخر بسته و خالی است نمی توان به موفقیت رسید.

دانا فر با یادآوری گرانی کتاب و سایر محصول های فرهنگی ناشی از مشکل اقتصادی بر این باور است: نوع توجه و کارکرد رسانه ها و نظام ارتباطات ازجمله فضای مجازی، طوری که کودکان زمان زیادی را صرف فضای مجازی می کنند از دیگر مشکلات برای ترغیب افراد به مطالعه است.

وی با تبیین برخی مشکلات حوزه نظام فرهنگی ازجمله بخش نشر، ممیزی و کمبود کتاب ها و نویسندگان فاخر اظهار داشت: درحالی که در نشر کتاب باید به سلایق مخاطب توجه و نیاز روز و آینده جامعه تأمین و توجه شود، تخصص نداشتن و به طور عمده سرقت علمی و کپی برداری در این حوزه مشاهده می شود.

مدرس دانشگاه های یزد در ادامه با یادآوری کاهش کتاب های فاخر و شناسنامه دار با پشتوانه عمیق در کشور گفت: تجدید چاپ چندین باره کتاب های فاخر نشان می دهد ذائقه مردم ایران با کتاب خوانی فاصله ندارد و حتی اگر این کتاب ها گران باشد انگیزه و علاقه برای خرید آن ها وجود دارد.

دانا فر بابیان اینکه مشکلات متعدد در حوزه نشر، نویسندگان را بی انگیزه می کند، افزود: چاپ و انتشار سفارشی کتاب های دهه 60، نویسندگان را دچار دل زدگی کرده است.

وی خاطرنشان کرد: درحالی که از گذشته قدرت، ثروت و احترام سه مزیت اجتماعی حاصل از کتاب خوانی محسوب می شد، اکنون با کمرنگ شدن این موضوع، مسیرهای دیگر برای کسب این سه مزیت به وجود آمده است.

دانا فر بابیان اینکه حوزه نشر در کشور دچار تنزل ارزش ها شده، اظهار داشت: حمایت نکردن یا ممیزی کتاب های فاخر و متناسب نبودن کتاب ها با نیازهای روز مخاطب سبب افت جایگاه کتاب و کتاب خوانی شده است.

** شادی و نشاط، رویکرد آموزش وپرورش این مسئول فرهنگی استان تلاش برای افزایش شادی و نشاط در مدارس را یکی از رویکردهای وزارت آموزش وپرورش عنوان کرد و گفت: برای تحقق این مهم تمرین شب، پیک نوروزی، ورود هرگونه کتاب کمک آموزشی به مدارس ابتدایی و برگزاری آزمون ممنوع است.

دانا فر تصریح کرد: ساختار آموزشی و آموزش عالی و ارتباط آن با اقتصاد دچار مشکل است و نباید به طور صرف آموزش وپرورش را متهم کرد؛ برای مثال از حدود 20 سال پیش، افرادی در رشته هایی در دانشگاه های یزد فارغ التحصیل شدند که ارتباطی باکار ندارد.

مدیرکل آموزش وپرورش یزد با یادآوری 25 سال صدرنشینی دانش آموزان استان در آزمون سراسر دانشگاه های سال 97 می گوید: نمی توانیم نسبت به این موضوع بی تفاوت باشیم، چراکه نمایندگان مجلس پی جو آن هستند.

دانا فر افزود: اکنون، شرایط به گونه ای است که باید مناسب یا نامناسب بودن 25 سال صدرنشینی یزدی ها در کنکور موردبررسی و تحلیل دقیق قرار گیرد.

** شرایط کتاب خوانی آن چنان بد نیست همچنین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد بابیان اینکه شرایط کتاب خوانی در کشور و استان در مقایسه با کشورهای منطقه آن چنان هم بد نیست، گفت: البته این موضوع باید به عنوان مساله ای در سطح جهانی موردبحث و بررسی قرار گیرد.

جوادیان زاده افزود: تاکنون در فرایند سیاست گذاری کتاب، بیشتر به بحث های چاپ، نگهداری و ارائه کتاب پرداخته شده است و کمتر به موضوع مهم کتاب خوانی توجه کرده ایم.

وی بابیان اینکه افزایش ناشر و کتاب منجر به خواندن زیاد کتاب نمی شود، ادامه داد: یزد، استان صنعتی و ازنظر باسوادی جزو چهار استان برتر است اما این موارد الزاماً منجر به خواندن نمی شود.

وی اضافه کرد: ارتقای فرهنگ کتاب خوانی جزو سیاست های مسئولان استان نبوده و در فضای اجتماعی و شکل سنتی هم رجوع زیادی به کتاب نمی شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد با یادآوری قدرت فرهنگ شنیداری و شفاهی در استان اظهار داشت: مطالعه و رمزگشایی کتاب دشوار است و به عادت فرهنگی نیاز دارد که در یزد به آن توجه نشده است.

جوادیان زاده افزود: قصه گویی به فرهنگ شفاهی دامن زده است، طوری که مادربزرگ ها همیشه قصه می گفتند اما کتاب قصه اهدا نمی کردند.

وی بابیان اینکه فرایند جامعه پذیری از چهار مرحله خانواده، رسانه، جامعه و مدرسه می گذرد، تصریح کرد: در همه این مراحل کتاب غایب بوده و است.

این مسئول فرهنگی بیان کرد: البته با نگاه امیدواری باید گفت که هم اکنون در شرایط تاریخی و استثنایی قرار داریم و در حال افق شکافی در حوزه فرهنگی هستیم.

جوادیان زاده با یادآوری خواسته تاریخی جامعه مدنی و آزادی بیان و نشر خاطرنشان کرد: اکنون مجوز چاپ کتاب در یزد صادر می شود که نقطه قوتی برای نشر کتاب و کارهای فرهنگی است.

وی، راه اندازی یک هزار و 100 باشگاه و فعالیت 912 مربی کتاب خوانی از اقشار مختلف ازجمله کودکان کار، خیابانی، معلولان، زنان بی سرپرست و بد سرپرست را ازجمله فعالیت های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه کتاب و کتاب خوانی عنوان کرد.

وی با یادآوری گسترش فعالیت های فضای مجازی، ادامه داد: در تلاش برای غلبه کتاب بر فضای مجازی و زبان شلخته آن هستیم.

جوادیان زاده بابیان اینکه کتاب کالای نمادین نه اقتصادی است ، افزود: بسیاری از کتاب فروشی ها تعطیل شد؛ نباید نگاه به این فضاها همانند بنگاه اقتصادی باشد.

** ارتقای فرهنگ کتاب خوانی، نیازمند نگاه کاربردی همچنین در ادامه میزگرد مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یزد با تبیین دیدگاه های سیستماتیک و کاربردی به موضوع کتاب و کتاب خوانی، می گوید: نگاه کاربردی به این موضوع از اهمیت بیشتری برخوردار است و برای تحقق آن باید با بهره گیری از مهندسی معکوس، مشکلات موجود بررسی و رفع شود.

پیغمبری اهمیت خلاقیت در فعالیت های فرهنگی و کتاب خوانی را یادآور شد و افزود: باید با در نظر گرفتن مشکلات موجود و اتخاذ شیوه های مختلف، مردم را به سمت کتاب هدایت و ترغیب کرد.

وی بابیان اینکه اکنون با افراد بی انگیزه ای مواجه هستیم که لذت کتاب خوانی را نچشیده اند، ادامه داد: صرف فعالیت هایی مانند معرفی کتاب کافی نیست، بلکه باید با در نظر گرفتن بعد سرگرمی، بخش هایی از کتاب برای مردم کاربردی شود.

وی اضافه کرد: باید در مکان های عمومی با استفاده از کتاب های صوتی و داستان های کوتاه، رغبت را با هنرمندی و زیبا در مردم ایجاد کرد.

** کتاب، راهگشای سخت ترین مراحل زندگی مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در ادامه بابیان اینکه کتاب باید در سخت ترین مراحل زندگی، راهگشای مردم باشد، اظهار داشت: می توان مراجعین به شوراهای حل اختلاف را به مطالعه یا شنیدن محتوای کتاب هدایت و مشکلات آنان را از این طریق رفع کرد.

پیغمبری افزود: در حوزه کتاب و کتاب خوانی با بی انگیزگی عمومی مواجه شدیم که این چالش با استمرار دیدن و شنیدن کم کم از بین می رود.

وی تصریح کرد: اگر تمرکز دستگاه های اداری روی سه مقوله قدرت، ثروت و احترام باشد و به بزرگان عرصه کتاب جایگاه و قدرت بدهیم، بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد؛ این مهم برای نسل جوان نیز ایجاد انگیزه می کند.

** حذف پست کتابدار در مدارس، معضلی بزرگ همچنین مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استان حذف پست کتابدار را در آموزش وپرورش ازجمله چالش هایی برشمرد، اظهار داشت: با حذف این پست کتابخانه های مدارس عملاً تعطیل شد، هم اکنون تنها نهادی که می تواند به ارتقای فرهنگ کتاب خوانی در حوزه کودک و نوجوان کمک کند، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است.

دوست فاطی ها با تأکید بر اینکه آموزش وپرورش باید به داد فرزندان خانواده ها برسد، افزود: 25 سال صدرنشینی در کنکور سراسر بسیار خوب است اما تلاش ها در این راستا، برخی آسیب ها هم به همراه داشته است.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه فرصت تجربه تاریخی نداریم باید به کتاب خوانی روی آوریم این مهم نیازمند کتاب، کتابدار و کتابخانه خوب است.

وی بابیان اینکه هر دستگاهی به سهم خود در تلاش برای افزایش آمار مطالعه است، ادامه داد: درگذشته مردم برای آگاهی ،نیازمند کتاب بودند و عطش خواندن داشتند اما اکنون دوران انفجار اطلاعات است.

** هر کتابی، ارزش یک بار مطالعه ندارد این مسئول فرهنگی استان تصریح کرد: در حال حاضر برخلاف گذشته هر کتابی ارزش یک بار مطالعه را ندارد؛ همه خواستار تغییر وضعیت کنونی هستند اما دغدغه ها و مشکلات مردم اجازه تغییر را نمی دهد.

دوست فاطمی ها، افزود: همه مردم و مسئولان می خواهند اتفاقی در حوزه کتاب و کتاب خوانی رخ دهد اما دغدغه ها و مشکلات مانع تحقق آن شده است.

وی تصریح کرد: در کشور مانند قارچ دانشگاه و مدرک تولید می شود و افرادی با این مدارک نیز شاغل می شوند، درحالی که افرادی سواد واقعی دارند از این موضوع بی بهره می مانند.

24 آبان تا اول آذر به عنوان هفته کتاب و کتاب خوانی نام گذاری شده است.

یزد با 111 باب کتابخانه عمومی شامل 96 مورد نهادی روستایی و شهری و 15 باب مشارکتی به نسبت جمعیت در جایگاه نخست کشور قرار دارد.

در کتابخانه های عمومی استان با حدود 108 هزار نفر عضو، افزون بر 2 میلیون نسخه کتاب موجود است.

استان یزد یک میلیون و 138 هزار نفر جمعیت دارد که 85 درصد در شهرها و بقیه در مناطق روستایی و آبادی ها زندگی می کنند.

49 درصد جمعیت استان مرد و 51 درصد مرد هستند.

استان یزد یک هزار و 900 باب مدرسه ، 250 نفر هزار دانش آموز و 100هزار دانشجو دارد که در 68 واحد آموزش عالی تحصیل می کنند.


کلید واژه ها: کتاب - فرهنگ - مطالعه - اجتماعی - فرهنگ کتاب خوانی - استان - فرهنگی - سرانه مطالعه - نویسندگان - استاندارد - کتابخانه - انگیزه - مردم - برنامه ریزی - ایران - ایرنا - توسعه - گرانی - کشور - خبرگزاری - شاخص - نوجوانان - عبدالله - منتقدان - سفارشی - برنامه - محققان - مشکلات - کودکان - جمهوری

آخرین اخبار سرویس:
جامعه روحانیت مبارز تغییر نام داد

گزارشی از نشست «پژوهش و نهادهای حوزوی زنان فرایندها و بروندادها» در قم

دومین هیات عالی سازمان جهانی تبلیغات IAA در ایران انتخاب شدند

خادم شهید بهشتی اهل «مزارشریف» است

بودجه صدا و سیما نباید صرف کارهای ضعیف شود

وزارت صنعت استعفای معاونت معادن را تکذیب کرد

نقش رسانه ها در مسئولیت اجتماعی دانشگاه غیر قابل کتمان است

وزیر بهداشت: مجلس و دولت نباید در کار دانشگاه ها دخالت کنند/ بخش عمده تحقیقات به درد مردم نمی خورد

روحانی خود را در مدیریت کشور معصوم می داند

مرمت ملک تأمین اجتماعی کند پیش می رود/تبدیل ساختمان ظهیرالاسلام به پاویون فرهنگی

پر ثمرترین و کم هزینه ترین راه برای رفع مشکلات مشهد گفتگو است

27 تندیس ملی فداکاری دانشجویان اهداء شد

ضرورت اصلاح ساختار یارانه ها

شوشتر در پیله غم اجتماعی

ضرورت چابکسازی اداری برای حضور در محاکم بین المللی

عزم جدی دکتر مظفری برای معرفی ظرفیت های کیش

لاریجانی و نمایندگان مستعفی اصفهان فردا صبح تشکیل جلسه می دهند/ تلاش برای حل مشکل آب اصفهان و استفعای نمایندگان

کوریای شمالی روند خلع سلاح هستوی را برای همیشه متوقف خواهد کرد

فرهنگ دینی زیر تیغ بودجه و انگ

ترتیل صفحه 534 قرآن باصدای استاد پرهیزکار +صوت و متن آیات

پوست کندن هنرمندانه انار ویژه شب یلدا

پیام نیروی زمینی سپاه درباره عروج سردار منصوری

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) درمورد شرز های ضمن عقد

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد شرط های ابتدایی ازدواج

استاندار قزوین سالروز سفر رهبری را به قزوین گرامی داشت

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد صیغه عقد ازدواج

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد وکالت در اجراء صیغهٔ ازدواج

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد دفتر ازدواج

عثمان دمبله مقابل کیلیان امباپه؛ چه کسی بهترین استعداد است؟

برخی غیرمنصفانه و ناجوانمردانه به حوزه های علمیه حمله می کنند/خدمات علمی و پژوهشی حوزه به جهان بشریت، غیر قابل کتمان است

دستگاه فقاهتی ما در معرض هزاران هجمه است

تصاویر/ پنجمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی حوزوی

معرفی نامزدهای جشنواره نقد کتاب در 2 بخش دیگر

«روز بین المللی زبان عربی» در جمهوری آذربایجان

انتخاب ارکان هیئت رییسه فراکسیون امید

دستور رییس جمهور برای خروج صندوق های بازنشستگی از بنگاه داری

تعلل در اجابت مطالبات به حق کامیون داران، موجب موج سواری رسانه های معاند شد

بودجه طیارات جنگی نسل شش امریکا

با رسانه ای شدن پژوهش نباید شبه علم جای علم را بگیرد

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد سند ازدواج

جشنواره ای با رویکرد هستی شناختی به طنز

در مذاکره با تلگرام تخلفی نشد

دادستان تهران: تصمیمات نادرست بانک مرکزی از مهم ترین آسیب های مبارزه با فساد است

بی سوادی سفید چالش جامعه امروز

تذکر یک نماینده در مورد تعریف واژه «برانداز»

آغاز به کار جشنواره ملی جهادگران

مشاور جوان رییس سازمان جهادکشاورزی گلستان منصوب شد

مدیر حوزه ریاست جهادکشاورزی گلستان منصوب شد

ناهماهنگی از هیچ ارگانی پذیرفته نیست

اختصاص 65 میلیارد تومان برای اشتغال روستاییان خراسان جنوبی

تألیف 250 عنوان کتاب، مقاله و رساله علمی توسط مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)

قرائتی: تاریخ اسلام نشان داده که می توان با کفار نیز شریک شد

قانون اساسی جدید گرجستان به اجرا گذاشته شد

امکان دسترسی پژوهشگران به اطلاعات یک مرکز

میرسلیم: دولت به خودکفایی و اقتصاد مقاومتی باور ندارد

فال روزانه دوشنبه 26 آذر 1397

فعالیت های فکری فرهنگی امام عسکری(ع)

جویبار نماد فعالیت های ویژه داوطلبی است

حکم قطعی مشایی صادر شد/ 5 سال حبس

هم اندیشی برای احیای برکه ها در لارستان

کشور باید از آمادگی دائمی برای وقوع زلزله های بزرگ برخودار باشد

با ساخت و ساز بی ضابطه در حریم راه های گیلان برخورد شود

مقابل جان و مال جمعیت 3 میلیون نفری البرز مسئولیم

نظام آزاد پژوهشی حوزه صیانت می شود/ دستاوردهای حوزه به نقد گذاشته شود

برگ برنده ایران در عراق

رسانه ای که پشت صحنه اش تحقیق نباشد هیچ است!

امروز دانشگاه ها نشاط سیاسی دارند/ صادرات محصولات دانش بنیان به جای نفت دور از دسترس نیست

شهادت فرمانده قرارگاه ثامن الائمه هنگام بررسی سلاح انفرادی

وزیر دادگستری آلمان: صلح در اروپا دیگر امری بدیهی نیست

مگر از روی نعش من رد شوند که بتوانند از ترامپ بازجویی کنند

استاندار خراسان جنوبی از بیمارستان ایران مهر بازدید کرد

پشت پرده استعفای نمایندگان اصفهان از مجلس چیست؟

واگذاری شرکت های استقلال و پرسپولیس توسط سازمان خصوصی سازی در هیات دولت به تصویب رسید

نامزدهای علوم تربیتی و دینی جشنواره نقد کتاب معرفی شدند

رونمایی از 12 عنوان کتاب درباره اندیشه های دفاعی رهبر معظم انقلاب

مصباح یزدی: اگر می خواهیم با آمریکا بجنگیم باید فکرمان را اصلاح کنیم

اخبار منتشره در مورد کودک آزاری نگران کننده است

منوچهر حبیبی سرپرست معاونت سیاسی استانداری قزوین شد

موفقیت در گرو اتکا به جامعه نخبگان کشور است

شرکت های دانش بنیان وارد اقتصاد کشور شده اند

موج سواری رسانه های معاند بر مشکلات صنوف کامیون داران/ در هیچ بخشی اجازه اخلال در امر حمل و نقل داده نشود

محکومیت های «اسفندیار رحیم مشایی» تأیید شد

محافظان جهانگیری +عکس

میرسلیم: شعار «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» برای آب و نان نبود

از همه مردم ایران عذرخواهی می کنم/همه باید پاسخگو باشند

مسئول بسیج جامعه زنان: از نظر امید به زندگی زنان، بین 4 کشور اول دنیا هستیم

درآمد پایه همگانی چیست؟

کمیسیون برنامه و بودجه برخلاف آیین نامه، لایحه ‎بودجه 98 را به دولت برگرداند

عامل گرانی آجیل شب یلدا مشخص شد!

خلاصه دیدار برایتون 1_2 چلسی

موج سواری رسانه های معاند بر مشکلات صنوف کامیون داران / لزوم مدیریت مطلوب و هم افزایی برای جبران نارسایی ها

تصاویر/ مراسم افتتاحیه پنجمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی حوزوی

دادستان کشور: صنوف کامیون داران مطالبات بحقی داشتند/ در هیچ بخشی اجازه اخلال در امر حمل و نقل داده نشود

عبدالله نوری: از مردم عذرخواهی می کنم

فیلم/ اقلیم شناس آمریکایی: آنها که می گویند جنگ اقلیم نداریم، ساده لوح هستند / معرفی 10 فناوری دستکاری اقلیمی

در عصر کنونی فرصت های بی نظیری برای رشد فقه پدید آمده است

گاهی در عالم سیاست، دین فروشی می کنیم/ دیر یا زود پرده ها کنار می رود

پرونده باغات فاقد عکس هوایی، در دستور کار شورا قرار نگیرد

استخاره برای پیوستن به ارتش

آیت الله اعرافی: خلاء های بزرگی در قلمروی علوم اسلامی داریم

اهمیت و چالش های فرهنگ مطالعه در میان یزدی ها

اهمیت و چالش های فرهنگ مطالعه در میان یزدی ها