مطالب مرتبط:
همانند برخورد با داعش با مفسدان اقتصادی برخورد شود/ مردم مانند دوران دفاع مقدس نظام را حمایت کنند
لزوم افزایش آگاهی مردم نسبت به مباحث اقتصادی/ خصوصیات مدیران دوران دفاع مقدس احیا شود
برنامه های بزرگداشت دفاع مقدس مردم محور باشد
همراه با مولفان ادبیات دفاع مقدس/ نویسنده ای که با «بچه های کارون» به گرای 270 درجه سفر کرد/ پرفروش ترین کتاب احمد دهقان
فیلم/ مصاحبه مردم تهران در دوران دفاع مقدس/ ما خبر جنگ را نشنیدیم٬ در جنگ بودیم!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 آبان 1397 ساعت 16:352018-11-20اقتصادي

ابرپروژه برای مردم سرزمین دفاع مقدس؛ نخل و کارون


هواپیما که روی باند فرودگاه می دود، دارم تمام خاطرات این دو روز سفر را مرور می کنم، سفری به سرزمینی که همیشه نامش با دفاع مقدس، - با لب کارونش ، با فوتبال ، با نخل هایش زنده است حامد فرحبخش: من در این دو روز به عنوان خبرنگار همراه معاون اول رییس جمهور، وزرای ورزش، صنعت معدن ، تجارت و کشاورزی و رییس سازمان محیط زیست کشوربوده ام تا طرح های را که بیشترشان سال ها قبل کلنگ خورده اما در یک یا دوسال اخیر با سه شیفت کار شبانه روزی به مرحله افتتاح رسیده است را گزارش کنم.

چشم هایم را می بندم ، دلم هری می ریزد ، هواپیما بلند می شود، اوج می گیرد و می رسد به ابرها تکه پاره شده ای که آسمان خوزستان را کم کم دارد می پوشاند و من حالا چشم دوخته ام به نوشته هایم از این سفر و از ابرپروژه هایی که از نزدیک شاهدشان بوده ام .

حسی دو گانه دارم، حس افتخار از این چنین پروژه های بزرگی که در کشورمان اجرا شده است و احساس تاسف و غمی سنگین از اینکه این پروژه های بزرگ چطور مظلوم می مانند، در حالی که خیلی از ما ناخواسته درباره پروژه های نه چندان عظیمی در آن سوی آب ها ، در محدوده های کوچکی چون دوبی ، قطر و کویت با آب وتاب اطلاع رسانی می کنیم، عکس می گذاریم و سلفی می گیریم، احساس تاسف از اینکه اگر همین حالا درباره هر کدام از این پروژه ها در اینترنت جستجو کنید تنها چند خط مطلب ناقص پیدا می کنید.

1- طرح غدیر- رودخانه لوله ای مطمئنا اگر این طرح درکشور دیگری به جز ایران اجرا شده بود، شبکه های مجازی و حتی رسانه های پرشمارگان کشورمان ، با آب و تاب از طرحی برای انتقال آب می نوشتند که در آن هزاران هزار متر لوله گذاری شده است تا آب از یک رودخانه در شمال غربی استانی که مساحتش از ده ها کشور اروپایی و شیخ نشین های حاشیه خلیج فارس بزرگتر است به جنوبی ترین نقطه استان برسد و در شبکه ای مویرگی توزیع شود.

طرح آبرسانی غدیر همان طرحی است که می توان آن را یک طرح انتقال آب شگفت انگیز و باورنکردنی حتی در ابعاد جهانی دانست.

طرح غدیر اگر چه از سال 87 به صورت رسمی برای انتقال آب شرب به شهرهای مختلف استان خوزستان کلنگ زده شد اما در حقیقت شروع ماجرای آبرسانی به شهرهای استان از اوایل دهه 70 دراستان شروع شده بود، از وقتی که به علت افزایش جمعیت و کمبود زیرساخت ها ،خوزستانی ها با کمبود آب شرب روبرو شده بودند در آن شرایط تا آخرین سال های دهه هشتاد، طرح های کوتاه مدت متعددی برای تأمین آب شرب شهرهای استان توسط سازمان های مختلف استانی اجرا شد اما آنها بیشتر وصله های سستی بودند که بر زخم ناسور کم آبی زده می شد تا اینکه در سال 87 طرح غدیر پایه گذاری شد، طرحی که می توان آن را بزرگترین طرح آبرسانی تاریخ خوزستان و حتی تاریخ ایران دانست.

طرح با هدف تامین آب شرب شهرهای مختلف استان به علاوه صدها روستای مسیر آغاز شد و قرار شد در چند مرحله آب از رودخانه وسد دز و منبع فرعی آن یعنی کرخه و همینطور سد ابوالعباس و سد مخزنی کوثر به شهرهای استان انتقال داده شود و به این ترتیب بود که قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء کار را شروع کرد و قرار شد درسال افق طرح یعنی 1415، حدود 5 میلیون نفر از مردم استان را تحت پوشش آبرسانی قراردهد اما تا سال گذشته که دولت بودجه ای ویژه را برای اجرای سریع طرح اختصاص داد کار به کندی پیش می رفت تا اینکه در فروردین ماه 96 در سفر استانی دولتمردان بودجه هزار میلیاردی به خوزستان اختصاص یافت و طرح جانی دوباره گرفت و این کمک به حدی کارساز بود که در طی یازده ماه، کار به اندازه سال ها اجرای طرح پیش رفت و کار به جایی رسید که معاون اول رییس جمهور هفته گذشته فاز دوم آن را که یکی از مهمترین مراحل طرح بود را افتتاح کرد.

برای اجرای این طرح، برای نخستین بار روش HDD برای عملیات لوله رانی از زیر بستر رودخانه کارون انجام شد، در این تکنولوژی، لوله ها به جای گذشتن از بالای رودخانه از زیر رودخانه عبور داده می شوند.

اطلاعات مربوط به طرح را بخوانید تا باور کنید که طرحی بسیار شگفت انگیز است مبدا فاز دوی طرح ، سد دز است ، سدی در شمال غرب خوزستان، لوله های کار گذاشته در این طرح، ظرفیت انتقال 24 متر مکعب بر ثانیه آب را دارند ، مقصد این آب هم کلیه شهرهای غربی، مرکزی و جنوبی خوزستان است.

طول کل خط انتقال آب در طرح غدیر بیش از 900 کیلومتر است که آب با لوله هایی به قطرهزار تا دوهزار و چهارصد میلی متر منتقل می شود.

در این طرح 2 میلیون متر مکعب آب در روز تصفیه می شود تا بتواند به عنوان آب شرب مصرف شود، مخازن ذخیره آب طرح هم بیش از 960 هزار متر مکعب گنجایش دارند.

در ده یا یازده ماه عملیات سنگینی که برای اتمام فاز2 طرح صورت گرفت، 180 هزار تن ورق فولادی مورد استفاده قرار گرفت تا لوله های فلزی ای به طول بیش از صد و چهل کیلومتر ساخته شده و به محل های مورد نظر منتقل شود و حاصل این همه تلاش شد انتقال آب شیرین از سد دز به آبادان، خرمشهر و شادگان - البته این شهرها در فاز 2 آب شرب را دریافت کردند و شهرهای دیگر استان در فازهای دیگر یا آب شرب را از این طرح دریافت کرده اند ویا آنکه در آینده بسیار نزدیک دریافت خواهند کرد.

- 2- تصفیه خانه ای برای تنفس کارون یکی دیگر از پروژه های بزرگی که معاون اول رییس جمهور در سفر خود به خوزستان آن را افتتاح کرد، تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز بود، تصفیه خانه ای که روح نیمه جان کارون را دوباره زنده خواهد کرد و این رودخانه تاریخ ساز را از آلودگی ها جارو می کند.

این اطلاعات ، خلاصه ای از مشخصات این تصفیه خانه است.

جمع کل سازه 120 هزار متر معکب، متشکل از 4 مخزن بتنی به ابعاد 44 متر در 110 .

این تصفیه خانه ، ظرفیت تصفیه 112 هزار متر مکعب فاضلاب برای پوشش جمعیتی 550 هزارنفری را دارد و با شروع به کار آن بخش زیادی از فاضلاب های شهر به آبی قابل استفاده در بخش کشاورزی تبدیل خواهد شد.

میزان سرمایه گذاری این تصفیه خانه مدرن 13 میلیون یور و 37 میلیارد تومان است کلنگ این تصفیه خانه از سال 88 در مساحت یازده هزار متر مکعب به زمین زده شد اما عمده کار آن در سال گذشته بعد از سفر رییس جمهور به استان مقاومت صورت گرفت و کارها به سرعت برق و باد پیش رفت تا در ظرف مدت نسبتا کوتاهی، کابوس بوی بد کارون به آلبوم خاطرات تلخ سپرده شود.

با اجرای این طرح به جای فاضلاب های صنعتی و خانگی، 112 هزار متر مکعب آب در هر روز زنده می شود که با این مقدار آب می توان هفت هزار هکتار زمین کشاورزی بایر را در اهواز احیاء کرد، علاوه بر آن با اجرای این طرح، گنداب برکه ها و دریاچه های تشکیل شده از فاضلاب اطراف اهواز، به زودی تصفیه شده وخشک خواهند شد.

اما نکته بسیار مهم این است که این طرح ، نقش مهمی در نابودی بلای ریزگرد استان دارد! چرا که با انتقال آب تصفیه شده در این طرح به کانون های ریزگرد، خاک اراضی بایر تثبیت شده واز رقص ریزگردها در آسمان خوزستان زیبا جلوگیری می شود.

اگر بخواهید از اطلاعات فنی طرح هم سر دربیاورید بد نیست بدانید که تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز، بزرگترین تصفیه خانه کشور به روش SBR یا رآکتور ناپیوسته متوالی است که در یک فرایند هوازی از طریق حوضچه های ساخته شده، تصفیه فاضلاب را صورت می دهد .

9 هزار متر خط انتقال دوقلوی فاضلاب با لوله های 1400 میلیمتری و عبور دادن لوله ها از 500 معارض از جمله لوله های آب ، گاز و سایر تاسیسات شهری را در ذهنتان مجسم کنید تا باور کنید که این طرح هم یک ابرپروژه در سطح جهانی است ، طرحی که قسمت اعظم آن بعد از اختصاص بودجه برای اجرای پنج ابرپروژه خوزستان در فروردین 96 تکمیل شد.

این طرح به حدی گسترده و وسیع است که وزیر نیرو در مراسم افتتاح آن گفت : یکی از درخواست های مهم مردم خوزستان احیای کارون بود که در این میان یکی از مهمترین مشکلات در این زمینه، ورود فاضلاب به این رودخانه بود که حالا با راه اندازی این تصفیه خانه به یکی از خواست های با اهمیت مردم منطقه پاسخ داده شده است.

دکتر جهانگیری هم در مراسم افتتاح این طرح گفت: ساماندهی رودخانه کارون به عنوان مهمترین رودخانه حیاتی ایران باید از عمق جانمان پیگیری شود هم احیای کارون و هم جلوگیری از ورود فاضلاب به آن و حالا با اجرای چنین طرح هایی، خوزستان بر تارک پیشرفت ایران می درخشد، من از امروز می خواهم تا سالروز پیروزی انقلاب اسلامی با صدای بلند بگویم که طرح های ما به رغم تحریم آمریکا متوقف نشده بلکه پیشرونده است، ما باید باور کنیم که منابع محدود است اما خلاقیت نامحدود است.

3- زمانی برای زندگی زمین های مرده فاز اول طرح احیای 550 هزار هکتاری اراضی خوزستان وایلام، یکی دیگر از طرح هایی بود که معاون رییس جمهور در سفر خود به خوزستان آن را افتتاح کرد.

این طرح که در فاز نخستش، زمین های کشاورزی استان در سطح 295 هزار هکتار تسطیح و زه کشی شده و سپس شبکه آبیاری آن تجهیز ونوسازی شده است، در مجموع در 500 هزار هکتار از زمین های خوزستان و 50 هزار هکتار از زمین های استان ایلام اجرا می شود.

آمارهای این طرح هم شگفت انگیز است 198 هزار هکتار تجهیز و نوسازی اراضی، اجرای 183 هزار هکتار زهکشی زیر زمینی و اجرای 295 هزار هکتار شبکه فرعی.

معاون اول رییس جمهور درباره این طرح هم هنگام بازدید از اراضی ابوفاضل گفت: در سفر مقام معظم رهبری در سال 1375، ایشان وعده انجام این طرح عظیم را به مردم استان خوزستان دادند اما متاسفانه تا سال 92، پیشرفت کار چندان قابل ملاحظه نبود، تا این سال، کلا 66 هزار هکتار از اراضی استان احیا شده بود و ماهانه یازده هزار هکتار به آن افزوده می شد اما بعد از سفر رییس جمهور به این خطه ، بودجه ای یک ونیم میلیارد دلاری به این طرح اختصاص یافت و ما سعی کردیم طرحی را که مقام معظم رهبری وعده آن را داده بودند به نتیجه برسانیم ، بودجه لازم برای این طرح از منابع صندوق توسعه ملی اختصاص یافت و موسسه جهاد نصر به عنوان مجری طرح انتخاب شد.

نکته بسیار خوشحال کننده این طرح این است که از 295 هزار هکتاری که در سفر معاون رییس جمهور احیای آن جشن گرفته شد 250 هزار هکتارش درسال گذشته زیر کشت بود که بنابر اطلاعات اعلام شده از این طرح، کار در 20 شهر استان خوزستان و 20 شهر ایلام دنبال شده و در زمان اجرای آن 8 هزار نیروی متخصص به صورت شبانه روزی کار کرده اند .

رکورد جالبی که در این طرح ثبت شده است احیای ماهانه ده هزار هکتار از اراضی در هر ماه بوده است که در مقایسه با احیای ده هزار هکتار در سال، که در سال های قبل ثبت شده است، بسیار شگفت انگیز است ، با اجرای این طرح 800 میلیون متر مکعب در مصرف آب صرفه جویی شده است.

نکته شگفت انگیز دیگر درباره این طرح این است که نه تنها میزان زمین های زیر کشت به طرز شگفت انگیزی گسترش یافته بلکه با عملیات زه کشی و شستشوی خاک برای شستن نمک ، میزان محصول درهکتار هم تفاوت چشمگیری یافته است به طوری که میزان برداشت گندم از یک و نیم تن گندم در هکتار تا حدود سه تن در هکتار و حتی در برخی از مناطق از جمله در شادگان تا حدود 6 تن در هکتار رسیده است.

حالا خیلی ساده چرتکه بیندازید تا ببینید در همین یک سالی که طرح به ثمر رسیده است چقدر درآمد کشاورزان تغییر یافته است محاسبه هم به این صورت است که اگر به فرض در کل استان، یک و نیم میلیون تن افزایش تولید حاصل شده باشد و قیمت گندم هم کیلویی 1000 تومان محاسبه شود 1500 میلیارد تومان درآمد کشاورزان افزایش پیدا کرده است.

علاوه بر آنکه با اجرای این طرح ، ساخت بسیاری از دستگاه هایی که تا قبل از آن از خارج وارد می شد حالا بومی سازی شده است و بعنوان مثال برخی از دستگاه های وارداتی ، توسط صنعتگران مشهدی و دزفولی با مهندسی معکوس طراحی و ساخته شده است و حالا این دستگاه ها به یادگار می ماند تا مهندسان و طراحان کشورمان طرح های بزرگ دیگری را رقم بزنند.

4- ریزگردها خداحافظ یکی دیگر از پروژه های بزرگی که دکتر جهانگیری در سفر خود به خوزستان ، از آن بازدید کرد طرح مقابله علمی با ریزگردهایی است که برای سال ها مردم خوزستان را آزرده است و حالا با اجرای طرح های بزرگ آبرسانی، درخت کاری و مالچ پاشی ، دولت تلاش گسترده ای را برای مقابله با آنها آغاز کرده و به نتایج شگفت انگیزی هم رسیده است.

یکی از مهمترین راهکارهایی که در این زمینه طراحی و اجرا شده است، انتقال آب با لوله های فلزی به تالاب های منصوره و شریفه است، به مناطقی که روزگاری آب آنها به حدی بود که مردم منطقه در آنجا ماهیگیری می کردند اما با خشکسالی های سال های اخیر لب تشنه هستند و به جای امواج زیبای آب، تا چشم کار می کند شن و ماسه می توان دید و همین هاست که با وزش باد انبوهی از ریزگرد را روانه شهرهای خوزستان می کنند.

با اجرای طرح انتقال آب، آب به لب خشکیده این تالاب ها منتقل می شود تا خاک آنها مرطوب شده و تثبیت شود و علاوه بر مهار ریزگردها، کشاورزی و دامداری دوباره در منطقه جان بگیرد.

علاوه بر آنکه برای مهار ریزگردها، 15 هزار هکتار از اراضی استان مالچ پاشی شده و 20 هزار هکتار نهال کاری شده است.

5- افتتاح ورزشگاه فولاد آره نا ورزشگاه فولاد، یکی دیگر از پروژه های بزرگی بود که معاون رییس جمهور در سفر خود به خوزستان آن را افتتاح کرده و به مردم خوزستان هدیه کرد.

ساخت این ورزشگاه در استان خوزستان از آن جهت اهمیتی حیاتی دارد که خوزستان مهد فوتبال است و در حال حاضر 4 تیم لیگ برتری از خوزستان هستند.

طرح احداث استادیوم شگفت انگیز فولاد آره نا ، در سال 81 به تصویب رسیده بود اما عملیات اجرایی آن به صورت عملی از سال 87 آغاز شد و حالا این استادیوم که در بالاترین سطح استانداردهای تایید شده فیفا طراحی و اجراشده است می تواند به راحتی بازی های بین المللی را میزبانی کند زیرا تنها ورزشگاهی است که دو هزار و 500 لوکس نور را برای مسابقات فوتبال تامین می کند.

زمین چمن آن زیرسازی بسیار مناسبی داشته و گرمایش از کف، نور مصنوعی مناسب و آبیاری تحت کنترل اتوماتیک دارد.

فاصله نزدیک سکوها به زمین چمن، با توجه به نبود پیست تارتان از ویژگی های بارز ورزشگاه اختصاصی فولاد است.

علاوه بر این، نورافکن های ورزشگاه هم دور تا دور سقف ورزشگاه قرار گرفته اند و زیبایی خاصی به آن می دهند.

این استادیوم علاوه بر دارا بودن دو سالن رختکن فوق مدرن بزرگ که دارای سونای خشک و تر و جکوزی و دوش به تعداد بازیکنان و دو سالن رختکنی و آموزشی دو سالن رختکن دیگر برای تیم های سوم و چهارم است.


کلید واژه ها: استان - پروژه - خوزستان - کشور - رییس سازمان محیط زیست - انتقال - آب شرب - سازمان محیط زیست - رسانی - حاشیه خلیج فارس - هواپیما - رودخانه - بزرگ - افزایش جمعیت - اطلاع رسانی - احساس - باورنکردنی - کارون - شگفت انگیز - خلیج فارس - محیط زیست - شروع - شبکه - کمبود آب - کشاورزی - اینترنت - خبرنگار - فرودگاه - اروپایی - فوتبال

آخرین اخبار سرویس:
قیمت 15 خودروی وارداتی در بازار اعلام شد+ جدول

32 میلیارد تومان برای توسعه بندری مکران اختصاص یافت

نرخ 80 درصدی باسوادی در روستا ها

معرفی شغل های پردرآمد سال 2019

41 میلیارد ریال زکات در پلدشت جمع آوری شد

اسب سرکش قیمت ها را مهار کنیم

158 میلیون لیتر نفت سفید در جنوب آذربایجان غربی توزیع شد

صنایع دستی قربانی اجناس خارجی

مونوریل = چاه ویل

2164 تن گوشت در کهگیلویه و بویراحمد توزیع شد

آخرین رقم بارندگی به تفکیک حوضه های آبریز کشور / وضعیت قرمز در حوضه مرزی شرق

اجرای چهار طرح آبخیزداری در تالاب بین المللی انزلی

158 میلیون لیتر نفت سفید در جنوب آذربایجان غربی توزیع شد

مشترکان پرمصرف آب وبرق به زودی جریمه می شوند

تازه ترین قیمت خودروهای داخلی در بازار

توضیح ایران خودرو درباره قیمت قطعی محصولات

استخدام ویزیتور در شرکت اصفهان شکلات

تصاویر / شترداری، کسب وکار مردمان خراسان

نیازمندی های استخدامی اصفهان 30 دی 97

بیماری هایی که پس از انقلاب از کشور پاک شدند

رتبه اول ایران در تولید سیمان خاورمیانه

کاهش دخالت دولت؛ بهترین مشوق صادرات

هزینه سیاست های شکست خورده از جیب اقساط مسکن مهر؟

استفاده از انرژی های تجدیدپذیر چه معایبی دارد؟

جاده یک طرفه دولت در صنعت خودرو

158 میلیون لیتر نفت سفید در جنوب آذربایجان غربی توزیع شد

پنل های تخصصی همایش سرمایه گذاری سیستان و بلوچستان

12 هزار و 800 خانوار فارس از طرح توسعه روستایی بهره مند می شوند

صنایع دستی قربانی اجناس خارجی

استخدام فروشنده در یک شرکت معتبر در تهران

2164 تن گوشت در کهگیلویه و بویراحمد توزیع شد

کلاهبرداری از متقاضیان کار

2164 تن گوشت در کهگیلویه و بویراحمد توزیع شد

صدور مجوز صید با قلاب در چابهار برای هزار نفر شغل ایجاد کرد

مشترکان پرمصرف آب وبرق به زودی جریمه می شوند

ماجرای فرار مالیاتی پزشکان

آپارتمان زیر 70 متر در تهران کمیاب شد

استخدام کارمند فروش خانم با مزایا در یک شرکت معتبر در یزد

استخدام بازاریاب در شرکت MIBC در تهران

قیمت دلار امروز 30 دی 97

هتل ها حاضرند تخفیف بدهند؟

قیمت سکه امروز 30 دی 97

رونمایی از جدیدترین محصولات گیمینگ در خاورمیانه

اتمام حجت وزیر صنعت با خودروسازان/پیشخوان

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت ابریشم پویا در تهران

عدم پرداخت سهم وزارت نیرو از عوارض برق قبوض مشترکان

خودروسازان به مرگ می گیرند تا مردم به تب راضی شوند

پردرآمدترین شغل های دنیا در سال 2019

چرا بودجه حوزه علم و فناوری برای سال 98 کاهش یافته؟/ پژوهشگران اندرخم کوچه بی پولی!

اگر فکر می کنید مشمول دریافت سبد کالا هستید، این خبر را بخوانید

مهلت 30 روزه کارگران بیکار شده برای دریافت بیمه بیکاری

خطر سیل در روستاهای اهواز نتیجه تعلل متولیان اصلی حفاظت از آب است

صدور مجوز صید با قلاب در چابهار برای هزار نفر شغل ایجاد کرد

استخدام کارشناس تحقیق و توسعه (R&D) خانم در تهران

صدور مجوز صید با قلاب در چابهار برای هزار نفر شغل ایجاد کرد

مسئولان اجازه خروج سرمایه گذاران از سیستان و بلوچستان را ندهند

1385 دادخواست کارگران خراسان شمالی بررسی شد

اشتغالزایی هدفگذاری شده در استان زنجان 145 درصد محقق شد

22 مدرسه کانکسی در کردستان وجود دارد

15 میلیارد ریال صرف تعمیر ماشین آلات راهداری خراسان رضوی شد

آغاز طرح ویژه بازرسی و نظارت بر بازار کالا و خدمات نوروز 98

آنچه از قوانین اخلاقی روابط عمومی باید بدانیم

وزیر صنعت به ایران خودرو و سایپا اولتیماتوم داد/ سه استان کشور دارای بدترین وضعیت محیط کسب و کار هستند/ خودروسازی که 3 هزار کارمند را اخراج می کند/ سرمایه گذاران: طلا گران می شود

آپارتمان زیر 70متر در تهران کمیاب شد

خبر خوش برای صنعت طلای سرخ ایران

جرایمی از جنس صفر و یک

IRAN GMEX کمک به اعتلای بهره برداری از ذخایر خدادادی

استخدام بازاریاب حرفه ای با مزایا در شرکت نبکا در تهران

قیمت طلا امروز 30 دی 97

کلیه استخدامی های فارس و شیراز - 30 دی 97

استخدام شرکت پخش کیک و کلوچه نادری در خراسان شمالی

استخدام چند رده شغلی در فروشگاه و مرکز تعمیرات بزرگ موبیران

استخدام نیروی خانم جهت پذیرش در موسسه روانشناسی

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی حرفه ای در تبریز

1385 دادخواست کارگران خراسان شمالی بررسی شد

به جای ساندرو و تندر چه خودرویی تحویل می شود؟

نکات طلایی درباره تعویض رادیاتور خودرو

تأثیر افزایش قیمت خودروهای پرتیراژ بر بازار

پیش بینی های تازه از آمار تلفات تغییرات اقلیمی

حال و روز بازار چک در کشور

اشتغالزایی هدفگذاری شده در استان زنجان 145 درصد محقق شد

بازسازی استخر سر پوشیده خمین 25 میلیارد ریال نیازدارد

تاخیر در آغاز به کار مدارس استان مرکزی

تولید بیش از 26 هزار گیگاوات ساعت برق در خوزستان 

اشتغالزایی هدفگذاری شده در استان زنجان 145 درصد محقق شد

آپارتمان زیر 70 متر در تهران کمیاب شد (+جدول قیمت)

آغاز عملیات اجرایی فرودگاه بین المللی چابهار؛ بزودی

آخرین وضعیت دریافت پول گاز صادراتی ایران از مشتریان

استخدام منشی خانم جهت آموزشگاه زبان در البرز

استخدام برنامه نویس حرفه ای در شرکت دانش بنیان ایمن گستر باستانی

50درصد یارانه انرژی در جیب 3دهک ثروتمند

استخدام طراح مسلط به کورل و فتوشاپ در البرز

چرا ایسلندی ها یخ وارد می کنند؟

استخدام حسابدار در یک شرکت مهندسان مشاور (صنعت ساختمان) معتبر

15 میلیارد ریال صرف تعمیر ماشین آلات راهداری خراسان رضوی شد

مسکن مهر، قربانی صندوق پس انداز یکم شد

جزییات دیدار وزیر راه با انبوه سازان

داستان اقتصاد رفاقتی و افسانه رقابت

15 میلیارد ریال صرف تعمیر ماشین آلات راهداری خراسان رضوی شد

اجرای طرح آبخیزداری در تالاب بین المللی انزلی

ابرپروژه برای مردم سرزمین دفاع مقدس؛ نخل و کارون

ابرپروژه برای مردم سرزمین دفاع مقدس؛ نخل و کارون