مطالب مرتبط:
در نامه انجمن مستقل دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه صورت گرفت درخواست از نمایندگان مجلس برای عدم تصویب طرح افزایش سن قانونی ازدواج
در نامه ای خطاب به نمایندگان مجلس صورت گرفت انتقاد جمعی از تشکل های بسیجی به طرح افزایش سن ازدواج
طرح افزایش تعداد نمایندگان مجلس استان تهران به کجا رسید ؟
درخواست نمایندگان مجلس برای اجرای آزمایشی 5 ساله طرح جامع بانکداری
سلیمی در تشریح نشست کمیسیون شوراهای مجلس: طرح افزایش تعداد نمایندگان به صحن مجلس می رود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 آبان 1397 ساعت 15:312018-11-20سياسي

طرح افزایش سن ازدواج فاز دوم پروژه تحدید نسل ایرانیان است/کجای دنیا به نوجوان 18 ساله کودک اطلاق می گردد؟/نمایندگان مجلس چشم شان را روی 20 میلیون جوان مجرد بسته اند


به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجو ، هم اکنون طرح افزایش حداقل سن ازدواج با دلایلی همچون آمار طلاق بالا در گروه سنی زیر 18 سال، مرگ و میر مادران باردار، - طرح افزایش سن ازدواج فاز دوم پروژه تحدید نسل ایرانیان است/ کجای دنیا به نوجوان 18 ساله کودک اطلاق می گردد؟! " پژوهشگر حوزه جامعه و جمعیت درباره طرح افزایش سن ازدواج گفت: طرح افزایش سن ازدواج فاز دوم پروژه تحدید نسل ایرانیان است به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجو"، هم اکنون طرح افزایش حداقل سن ازدواج با دلایلی همچون آمار طلاق بالا در گروه سنی زیر 18 سال، مرگ و میر مادران باردار، ترک تحصیل، رعایت نشدن حقوق کودکان، فقدان بلوغ اجتماعی و فکری و اجباری بودن ازدواج ها در این گروه سنی در صحن مجلس رای پیدا کرده است.

برای بررسی اصالت علمی و فرهنگی این طرح و بررسی افزایش سن ازدواج در اسناد بین المللی با حسین مروتی پژوهشگر حوزه جامعه و جمعیت به گفتگوی تفضیلی پرداخته ایم که مشروح قسمت اول آن در خدمت مخاطبان قرار می گیرد.

عده ای خائنانه از رشد صفر جمعیت دفاع کرده اند/با رشد صفر جمعیت چگونه می خواهید اقتصاد را جلو ببرید؟ یعنی دقیقا کسانی از تعهد به اجرای رشد صفر جمعیت مطلع بودند؟ مروتی- به نظر می رسد که برخی از این افراد از تعهد بین المللی رشد صفر جمعیت آگاه بوده اند و در همین راستا تلاش نیز می کرده اند.

به عنوان نمونه دکتر میرزایی رییس کنونی انجمن جمعیت شناسی- در اردیبهشت 1389، ضمن مصاحبه ای می گوید: گرچه باروری در مقایسه با گذشته کنترل شده تر است، اما آهنگ رشد جمعیت در کشور همچنان بالاست و باید متعادل شود! .

وی در پاسخ به این سؤال که نرخ مناسب رشد جمعیت چه رقمی است، می گوید: در بهترین حالت، آهنگ رشد جمعیت بهتر است، صفر یا چند دهم درصد باشد! یعنی اظهار نظری کاملا غیرکارشناسانه و غیرعلمی! با رشد جمعیت صفر شما چگونه می خواهید اقتصاد را جلو ببرید، این بدترین حالت ممکن برای جمعیت یک کشور است.

افراد وابسته به بنیاد صهیونیستی راکفلر در مجلس پیگیر تحدید نسل ایران هستند خاطرم هست که یکبار احمدی نژاد رییس جمهور وقت نسبت به پروژه کاهش جمعیت هشدار داد واکنش ها نسبت به آن چگونه بود؟ مروتی- در سال 1389 و 18 سال پس از زمانی که باید سیاست تحدید نسل متوقف می شد، زمانی که رییس جمهور وقت دکتر احمدی نژاد در یک سخنرانی عمومی پرده از پروژه کنترل جمعیت برداشت، یکی از مجریان پروژه تحدیدنسل، در مجلس شورای اسلامی نظر رییس جمهور را در مورد پروژه کنترل جمعیت رد می کند.

این فرد مسئول یکی از نهادهایی است که به ارتباط با بنیاد راکفلر (یکی از دو بنیاد مهم غربی که پروژه کنترل جمعیت جهانی را راهبری می کنند) شناخته شده است، وی در سخنرانی سراسر غیرکارشناسی می گوید: تغییر سیاست جمعیتی نظام اسلامی به دولت و مجلس مربوط نیست و جزء سیاست های کلی نظام است که باید در مجمع تشخیص مصلحت بررسی و سپس توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شود.

تعهد به مجامع بین المللی بدون هماهنگی با داخل کشور/ هدایت دشمن برای نیل به اهدافش هیچ وقت علت عدم توقف پروژه کاهش جمعیت توسط مجریان آن عنوان نشد؟ مروتی- خود یکی از سرکردگان پروژه کاهش جمعیت در ایران یعنی دکتر ملک افضلی در مصاحبه با صندوق بین المللی پول پرده از راز مخالفت های شان با توقف پروژه کاهش جمعیت در ایران برمی دارد و علت مخالف های شان را تعهد سیاسی عنوان می کند که به مجامع بین المللی از جمله کنفرانس جمعیت و توسعه قاهره (ICPD)، سند توسعه هزاره (MDGs) داده بودند؛ تعهداتی که در کشور ذی نفعان زیادی داشته و دارد؛ تعهد نخست تا سال 2014 معتبر بود و تعهد دوم تا سال 2015.

به دنبال همین تعهدات در شمایل دیگر و در ابعاد گسترده تری سند توسعه پایدار 2030 مطرح شد.

جالب این است که دکتر ملک افضلی برای نیل به مقصودش دشمن را حتی راهنمایی هم می کند و می گوید: .

اگر ما می خواهیم موضوع جمعیت را همین گونه که هست حفظ کنیم به گسترش جدی تر تنظیم خانواده در موضوع کنترل جمعیت، مباحث ایدز و بیماری های مقاربتی نیاز داریم.

از اینجاست که متوجه علت تخصیص بودجه های کلان و تبلیغات رسانه ای گسترده به مباحثی چون آموزش جنسی و یا انتقال ایدز به روش جنسی می شویم.

به خاطر نگرانی از عصبانیت مجامع بین المللی جمعیت کشور را کاهش دادند اما سقط جنین را نه! چقدر مفاد تعهدات بین المللی با نیازهای جامعه ما تطابق دارند؟ مروتی- شاخص ها در این تعهدات بین المللی دچار نقصان و ضعف های زیادی هستند و صرفا خواست سندهای بین المللی را پوشش می دهد نه نیازهای مردم ما را.

مثلا شاخص مرگ و میر مادر ناشی از بارداری و زایمان (MMR) شاخصی است که اکنون آمار آن در کشور نزدیک 300 مورد در سال است.

جامعه پزشکی اذعان دارد که مدیریت وزارت بهداشت به شدت بر روی این شاخص حساسیت نشان می دهد که تعداد این مرگ و میرها زیاد نشوداما همین وزارت بهداشت هیچ برنامه ای برای مقابله با بیش از 220 هزار مورد سقط جنین غیرقانونی سالانه ندارد! به این علت که آمار مرگ و میر مادر یک شاخص مهم بین المللی است که دولت باید هرساله آن را به سازمان جهانی بهداشت گزارش بدهد، اما آمار سقط جنین اصلا جزء شاخص های مورد بازخواست نهادهای بین المللی نیست که لازم باشد برای آن تدبیری بیندیشیم! شاخص مسئولان ما برای مدیریت پاسخگویی به مجامع بین المللی است/ منافع ملی و مصالح اجتماعی؛فدای رضایت غربی ها چرا مقوله جمعیت از برنامه ششم توسعه حذف شد؟ چرا قانون تنظیم خانواده علیرغم کاهش جمعیت لغو نشده است؟ مروتی- دکتر فاطمه رخشانی (معاون بهداشت وزارت بهداشت در دولت دهم) می گوید که علت مخالفت مدیران وزارت بهداشت با سیاست های افزایش جمعیت، این است که نگرانند با افزایش موالید، شاخص هایشان را از دست بدهند یعنی حاضرند منافع کشور را به خاطر خوش خدمتی به خارج زیرپا بگذارند! و ظاهرا امکان جمع آوری اطلاعات به شکل بدون واسطه برای مجامع بین المللی وجود دارد.

در همین راستا است که آمار پوشش وسایل ممانعت از بارداری در بین زنان 15-49 ساله به عنوان یکی از شاخص های اهداف توسعه هزاره و طبق بند هفتم از هدف سوم سند توسعه پایدار 2030، ایران باید دسترسی همگانی به ابزار کنترل جمعیت و ارائه آموزش جنسی را تضمین کند.

لذا با این اوصاف و اعتراف عینی دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت به تعهدات بین المللی، نباید از حذف مقوله جمعیت از برنامه ششم توسعه و یا عدم لغو قانون تنظیم خانواده برای ساماندهی جمعیت کشور توسط مجلس تعجب کرد.

البته این فعالیت ها به جمعیت محدود نمی شود مولاوردی معاون زنان سابق ریاست جمهوری به شدت پیگیر افزایش تعداد نمایندگان زن در مجلس شورای اسلامی بود،زیرا درصد نمایندگان زن در مجلس قانونگذاری یکی از شاخص های مورد سوال کنفرانس قاهره و از شاخص های اهداف توسعه هزاره است نه اینکه دنبال استفاده از زنان کارآمد باشند.

افزایش سن قانونی ازدواج نه در مسائل داخلی بلکه در تعهدات بین المللی چون سند توسعه پایدار 2030 ریشه دارد جایگاه افزایش سن ازدواج در اسناد بین المللی چیست؟ مروتی- اجازه داریم این سوال را بپرسیم چرا عده ای در دولت و مجلس به شدت پیگیر افزایش سن قانونی ازدواج هستند، کاری به افزایش هر ساله سن ازدواج در کشور و بیش از 20 میلیون جوان مجرد ندارند؟ زیرا دولت، در بند سوم از هدف پنجم سند توسعه پایدار 2030 دولت متعهد شده که آنچه به تعبیر آنها ازدواج زودهنگام ولی در حقیقت ازدواج در سن نیاز است را حذف کند و در این مسئله، مورد بازخواست نهادهای بین المللی قرار می گیرد؛ ولی هیچ نهاد بین المللی، ایران را بابت افزایش روزافزون سن ازدواج جوانانش که جمعیت بسیار بسیار بیشتری را به خود اختصاص می‎دهد، مواخذه نمی کند.

پذیرش اسناد افزایش سن ازدواج از معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تا خود رییس جمهور برخی از تعهدات بین المللی در زمینه افزایش سن ازدواج را ذکر می کنید؟ا مروتی- خانم مولاوردی در اسفند 1392 پس از حضور در اجلاس کمیسیون مقام زن سازمان ملل گزارشی را در صفحه مجازی خود منتشر کرد که: "در اهداف توسعه هزاره، دولت ها مسئولیت جمعی خود را در رابطه با تضمین، حفظ و احترام به کرامت انسانی، برابری و عدالت در سطح جهانی به رسمیت شناخته اند.

ارتقای توسعه و ریشه کن کردن فقر، تحقق و ارتقای برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان از جمله عوامل مؤثر برای تحقق حقوق بشر در عرصه جهانی دانسته شده است.

" اطلاع از این تعهدات در بالاترین رده دولت نیز وجود دارد، چنان که رییس جمهور نیز در مراسم تصویب سند دستور کار توسعه پس از 2015، در مقر سازمان ملل گفته بود: خانم ها و آقایان؛ جمهوری اسلامی ایران پیش از این، مجدانه و عمیقاً به تحقق اهداف توسعه هزاره، یاری رسانده و مشارکت فعالی در تدوین دستور کار توسعه پس از 2015 داشته، و از این به بعد نیز همکاری سازنده ای برای اجرای تعهدات خود در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی خواهد داشت.

سازمان ملل و بانک جهانی حق دخالت در امورد داخلی ایران را ندارند آیا برنامه هایی که به حل مشکل ازدواج جوانان کمک می کند هم هدف این مجامع بین المللی واقع شده است؟ مروتی- زیاده خواهی های صندوق بین المللی پول به اینجا متوقف نمی شود و حتی خواستار توقف طرح مسکن ارزان قیمت مهر نیز می شوند طرحی که با همه اشکال ها نقاط قوت زیادی داشت و بسیار بهتر از بلاتکلیفی جوانان در حال ورود به زندگی مشترک بود.

مارتین سری سولا معاون بخش خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین المللی پول در دومین گزارش بررسی سالیانه سلامت اقتصاد ایران که در تاریخ 15/01/1393 بر روی سایت صندوق قرار گرفته، نوشته است: بانک مرکزی ایران برای کاهش و تثبیت نرخ تورم در هفت ماه گذشته، پایه پولی را به شدت در کنترل گرفته است.

این تلاش با توافق برای حذف تامین مالی طرح مسکن مهر -پروژه بلندپروازانه مسکن ارزان قیمت که از سال 2007 کلید خورد- از ترازنامه بانک مرکزی، پشتیبانی می شود.

نگاه به بیرون از مرزها برای کشور مشکل آفرین شده است اما سوال اساسی این است که آیا امضای اسناد کنفرانس جمعیت و توسعه، اهداف توسعه هزاره، سند توسعه پایدار 2030 و امثالهم، از لحاظ حقوقی برای کشور الزام آور است؟ مروتی- خیر اما آنقدر با تشویق ها و تنبیه های بین المللی همراه می شود که چاره ای جز اجرای این اسناد برای مسئولینی که نگاه شان برای حل مشکلات به بیرون از مرزها است، نمی گذارد.

دولت دنبال اجرای اسناد بالادستی نظام در حوزه خانواده و ازدواج نیست چون کسی در عرصه بین الملل این اسناد را از مسئولان ما مطالبه نمی کند چرا دولت بجای اسناد بین المللی به دنبال اجرای اسناد بالادستی کشور نیست؟ مروتی- در تاریخ 20/08/1395 وزرای آموزش و پرورش و علوم و معاون زنان رییس جمهور از سند ملی آموزش 2030 رونمایی می کنند و بلافاصله در آذرماه، چارچوب عمل ملی آموزش 2030 منتشر می شود.

در صفحه 75 از این برنامه که طراحانش مدعی هستند بومی شده است، آمده که باید آموزش جامع جنسی در برنامه های آموزشی کشور ادغام شود! آیا مدعیان بومی کردن این سند می دانند که مفهوم آموزش جامع جنسی چیست؟! به هر حال در مدت زمان کمتر از یک سال، یک سند استعماری در کشور به مرحله اجرا می رسد و باز این سوال مطرح می شود، چرا دولت یازدهم که برای اجرای سند غیرالزام آور مزبور (با بیش از صد مورد تعارض با اسناد بالادستی نظام جمهوری اسلامی ایران) سر از پا نمی شناسد، در این چهار سال هیچ فعالیت قابل ذکری برای اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نداشته است؟ پاسخ تکراری است.

کسی در عرصه بین الملل بابت سند تحول بنیادین، دولتمردان را مواخذه نمی کند.

فاز اول کنترل جمعیت با موفقیت در ایران اجرا شد و ادامه دارد کاهش فرزند خواهی پروژه کنترل جمعیت چقدر موفق انجام شده است؟ مروتی- بحث کنترل جمعیت به عنوان یک تجربه پیش روی ماست که به ما می گوید اسناد بین المللی چگونه وارد کشورها می شوند و به جمعیت کشور مقصد آسیب جدی وارد می کند.

در مرحله اول پروژه کنترل جمعیت باید تعداد بچه ها و فرزندخواهی کاهش پیدا می کرد یعنی خانواده هایی که دوست داشتند 6 بچه یا بیشتر داشته باشند را به جایی می رساندند که علنا بیش از 2 فرزند را نخواهند و امروز به این هدف خود نائل شده اند و متوسط کودکانی که در کشور توسط خانواده ها خواسته می شود 2.

29 است لذا به این هدف اولیه که مردم بیش از 2 بچه نخواهند رسیده اند اما سوال این است قرار بود جمعیت کم شود تا وضعیت اقتصادی خوب شود اما چرا با اینکه پروژه کنترل جمعیت را بیش از موارد خواسته شده از سیاس ت های تعدیل اقتصادی بانک جهانی پیاده کرده اند و باز هم اصرار دارند آن را ادامه دهند وضعیت اقتصادی کشور مطلوب خانواده ها نیست؟ فاز دوم پروژه کنترل جمعیت این است که هیچ ازدواجی صورت نگیرد گفتید افزایش سن ازدواج بخشی از پروژه کنترل جمعیت است، چگونه؟ مروتی- فاز دومی که در پروژه کنترل جمعیت پیگیر آن هستند این است که هیچ ازدواجی در ایران صورت نگیرد و سن ازدواج را افزایش دهند، مرحله اول که فرزندخواهی بود به هدف خود رسیدند اما فاز دوم برنامه شان این است که ازدواجی صورت نگیرد لذا شاهدیم که سند 2030 یونسکو کاملا این مهم را پوشش می دهد، هر چند که دولت تظاهر می کند که اجرای سند 2030 یونسکو متوقف شده است اما شواهد و سیاست های اجرایی، طرح ها و لوایح مطرح شده در مجلس خلاف این را ثابت می کند.

گسترش شبکه فن اطلاعات وابسته به خارج، از مفاد سند 2030 یونسکو است/ افزایش سن ازدواج به توقف یک سوم از ازدواج های موفق می انجامد در زمینه کاهش ازدواج موثرترین ابزار چه چیزی است؟ مروتی- از 17 بند سند 2030 یونسکو حدود 10 بند مربوط به وابستگی فضای سایبر به خارج از کشور است و در این 10 بند شبکه فن اطلاعات به خارج از کشور وابسته می شود، تا از طریق آن بتوانند در جهت افزایش فساد اخلاقی استفاده کنند و جوان ها خود به خود ازدواج را کنار بگذارند، همانگونه که فرزندخواهی را به نحوی کاهش دادند که جوان احساس نیاز به فرزند نکند و به سمت آن نرود فرد نیاز به ازدواج در خود نبیند و نیاز خود را از طرق دیگری غیر از ازدواج پاسخ دهد.

یکی از راه های این هدف هم افزایش سن قانونی ازدواج است چرا که 30 درصد از موفق ترین ازدواج ها در ایران در بازه زیر سن 18 سال رقم می خورد و تصور کنید اگر این ازدواج ها از جامعه حذف شود بحث طلاق به کجا خواهد انجامید؟ نمایندگان مجلس چشم شان را روی 20 میلیون جوان مجرد بسته اند/ قانون تسهیل ازدواج سال 84 تصویب شده اما مسکوت است افزایش سن ازدواج در آمار مجردین کشور تاثیر سوء ندارد؟ مروتی- در شرایطی که این وضعیت فضای مجازی، آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت ماست و در حالی که این همه مشکل در زمینه ازدواج وجود دارد عده ای هم در مجلس اصرار دارند که مشکلی به مشکلات کشور اضافه کنند که بسیاری از این اصرارها در راستای تعهدات بین المللی است.

این افراد چشم خود به روی بیش از 20 میلیون جوان مجردی که در سن ازدواج هستند و حتی چندین میلیون شان دارند وارد به سن تجرد قطعی می شوند، می بندند و از آن سو شبانه روز پیگیر افزایش سن ازدواج می شوند.

متاسفانه شاهدیم نه دولتیان ما و نه مجلسیان ما پیگیر قانون تسهیل ازدواج که سال 84 تصویب شده است نیستند در حالیکه میلیون ها جوان مجردِ خواستار ازدواج، روی دست جامعه باقی مانده است.

عبارت ازدواج کودکان بین عده ای در داخل با متن اسناد غیرقانونی بین المللی مشترک است عبارت ازدواج کودکان دقیقا در کدام اسناد آورده شده است؟ مروتی- در سند 2030 یونسکو بحث آزادی نوجوان و حتی کودک از هر قید و بند جنسی و از سویی جلوگیری از ازدواج به هنگام و مطابق نیاز علنا خواسته شده است و صراحتا می خواهد که پدر و مادر فضایی آزاد را برای کودک جهت ارتباط جنسی با خواهر یا بردار و یا دوست خود در اختیار داشته باشد و همچنین باید روش های جلوگیری از بارداری به خصوص یک وسیله خاص به کودک به خوبی آموزش داده شود.

لذا آموزش ها و تربیت های جنسی متناسب با فرهنگ غرب مطالبه و پیگیری می شود.

غیر از سند 2030 که خواستار افزایش سن ازدواج در ایران است کنوانسیون حقوق کودک هم پیش از این خواستار چنین چیزی از ایران شده بود و جالب است که با اینکه در همه این اسناد ازدواج جوان و نوجوان 18 ساله، ازدواج کودکان خوانده می شود اما رابطه جنسی کودک 8، 9 ساله با دوست یا رفیقش آزادی جنسی اطلاق می شود و از پدر و مادرها خواسته که جلوی این دست از روابط کودکان را نگیرند چون نیاز جنسی دارند، کدام فرهنگ و انسان عاقلی جوان و نوجوان 18 ساله را کودک می نامد؟ کدام کشور و انسان عاقلی جوان و نوجوان 16-18ساله را کودک می نامد؟ اساسا کودکی به چه سنی اطلاق می گردد؟ مروتی- شاهدیم که هم فکری شدیدی بین اسناد بین المللی و کسانی که پیگیر مفاد اسناد در ایران هستند وجود دارد و هر دو سعی می کنند که در مفاهیم جابجایی صورت دهند که این خیانت است.

یک عبارتی که این افراد سعی کرده اند در این سال ها جا بیندازند عبارت ازدواج کودکان است.

سوال این است که اساسا کودکی به چه سنی اطلاق می گردد اگر منظور از کودکی سن است در کجای دنیا به نوجوان 13 یا 16 ساله کودک اطلاق می گردد؟ اگر منظور از کودکی بلوغ فکری است که ممکن است فردی تا 30 سالگی یا بیشتر هم کودک باشد و بلوغ فکری پیدا نکند چرا مثلا سن 30 سالگی را به عنوان سن ممنوعیت ازدواج مطالبه نمی کنند؟ بنابراین مشخص می شود در انتخاب سن 16 سالگی برای ممنوعیت ازدواج مبنای علمی و درستی را در نظر نگرفته اند و نتیجه این بی سوادی جز ضرر برای کشور چیز دیگری نیست.

اساسا قرار دادن سن برای اطلاق عباراتی چون کودکی و نوجوانی و جوانی و.

یک امر قرار دادی است، از نسل پدربزرگ ها تا امروز شاهدیم که گاه یک فرد 14 ساله فارغ از جنسیت توانایی پذیرفتن و چرخاندن بیش از یک خانواده را دارد اما فردی تا 50 سالگی هم بی مسئولیت و ناتوان و سربار جامعه و خانواده است.

قطعا پشت طر ح هایی چون طرح افزایش سن ازدواج خود دولت ایستاده است این همه اصرار برای اجرای اسناد بین المللی فقط جنبه مالی دارد؟ مروتی- لذا یک روز با لایحه در حوزه زن یک روز با لایحه در حوزه کودک و ازدواج برای اجرا کردن مفاد سند 2030 یونسکو هستند و قطعا پشت این دست طرح ها و لایحه ها خود دولت ایستاده است تا مگر به برخی از مشوق های مالی دست پیدا کنند و البته مواردی هم در خصوص نیات باندی و شخصی در این حوزه وجود دارد.

ازدواج در آغاز نیاز حکم اسلام و رهبر انقلاب است/عده ای در مجلس و دولت دنبال قبیح جلوه دادن احکام قرآن و اسلام هستند چرا عبارت ازدواج کودکان و چنین الفاظی را به کار می برند؟ مروتی- عرض کردم که بعد از وقوع انقلاب جنسی و بسط فساد اخلاقی دو هدف عمده داشتند یکی کم کردن تعداد فرزندان خانواده و دیگری فروپاشی خود خانواده.

فروپاشی خانواده را از طرق رسانه ای پیگیری می کنندکه البته در کنارش اسناد بین المللی هم نقش بازی می کنند.

یک موردی که دنبال می کنند بر هم زدن ازدواج در آغاز نیاز است.

افقی که مد نظر اسلام است این است که برسیم به جایی که در جامعه ازدواج ها در آغاز نیاز اتفاق بیفتد یعنی با اولین حس نیاز عاطفی یا جنسی دختر یا پسر بتوانند به ازدواج دسترسی داشته باشند.

عین همین صحبت را هم امام خامنه ای نیز دارند به گونه ای که ایشان ازدواج در زمان نیاز را از اختصاصات اسلام بر می شمرند و می فرمایند هر چه زودتر دختر یا پسر بتوانند با ازدواج نیازشان را پاسخ دهند بهتر است.

بنابراین امثال این طرح ها در مجلس و اسناد پنهانی در دولت هم دارند افق مطلوب جامعه اسلامی را و ازدواج هایی که باید در موقع نیاز انجام شوند را قبیح جلوه می دهند و از طرف دیگر دارند به فساد جامعه دامن می زنند.

کسانی که با قبیح جلوه دادن ازدواج به هنگام، مانع رفتن جوان و نوجوان ما به سمت این حلال الهی می شوند مستقیما جلوی احکام خدا ایستاده اند.

ازدواج در آغاز نیاز واجب شرعی است/ لطفا کسی خودش را دلسوزتر از شر ع و قرآن در حق مردم نداند اگر فرد زودتر از سنی که قانون وضع می کند نیاز به ازدواج پیدا کرد چه باید بکند؟ مروتی- در چه جامعه ای آموزش جنسی در مدارس انجام شود به نفع مجریان نابودی خانواده خواهد بود؟ در جامعه ای که ازدواج و پاسخ به نیاز به موقع صورت نگیرد، وگرنه ازدواج اگر در سنین مناسب و نیاز باشد ما با آموزش جنسی به فردی که در شرف ازدواج یا ابتدای زندگی مشترک است مشکلی نداریم.

مسئله این است که فرد وقتی به بلوغ می رسد مدت زمانی طول می کشد تا به بیداری غریزه برسد.

ممکن است در یک فضا و محیط این بیداری تا سنین بیست و چند سالگی هم رخ ندهد اما در جامعه ای که ما فعلا سراغ داریم با این وضعیت فضای مجازی، رسانه و دسترسی به محتوای مستهجن و حجاب، افراد با فاصله بسیار اندکی از بلوغ جسمی غریزه جنسی در آنها بیدار می شود حتی در بسیاری موارد ما شاهدیم که این بیداری قبل از بلوغ کامل جسمی اتفاق می افتد.

می دانیم وقتی غریزه در کسی بیدار شد ازدواج برای او واجب شرعی می شود ما اصرار داریم که این واجب شرعی باید رعایت شود چون با این فاصله های حداقل 10-15 ساله ای که بین بیداری غریزه تا ازدواج مرسوم کرده اند باعث اعتیاد دختر یا پسر به گناه می شود که حتی بعد از اینکه وارد زندگی هم که می شوند به علت بسیاری از اختلالاط از پس روابط در زندگی مشترک برنمی آیند و زندگیشان از هم پاشیده می شود.

شاخص های بین المللی باعث افزایش هر چه بیشتر سن ازدواج در کشور می شود چگونه اسناد بین المللی در کشورها اهداف خود را اجرایی می کنند؟ مروتی- یکی از کارهایی که اسناد بین المللی انجام می دهند این است که شاخص تعریف می کنند یعنی یک هدفی به نام اینکه ازدواج زیر 18 سالی صورت نگیرد، دارند لذا برای این هدف شاخص تعریف می کنند و هر ساله ما باید تعداد ازدواج های زیر 18 سال و تعداد بارداری های زیر 18 سال را به سازمان ملل گزارش کنیم.

البته آمار همه ازدواج ها و بارداری ها از کشور خارج می شود اما شاخص را طوری تعریف کرده اند که براساس اهداف خودشان باشد مثلا نگفته اند تعداد زوج های بالای 30 سال، که اگر شاخص را اینگونه تعریف می کردند به علت وجود میلیون ها جوانی که از سن ازدواج شان گذشته آن وقت افزایش سن ازدواج بد می بود، که واقعا هم بد است، اما چون دنبال افزایش سن ازدواج در کشور ما هستند شاخص را به گونه‎ای تعریف می کنند که باعث افزایش هر چه بیشتر سن ازدواج شود.

برخی در غربی شدن از خود غرب جلو زده اند حداقل سن قانونی ازدواجی که برای ایران مطرح می کنند همانی است که در کشورهای غربی پیاده می شود؟ مروتی- جالب است که حداقل سن قانونی ازدواج در انگلیس 16 سال است اما وقتی به ایران می رسند ازدواج زیر سن 18 سال را ممنوع می کنند.

یعنی 18 سال به بالا مانعی ندارد زیر 16 سال کلا ممنوع است و بین سن 16 تا 18 سال را دادگاه باید اجازه بدهد که این مورد کاملا مطابق با سند 2030 یونسکو است،برخی در غربی شدن از خود غرب جلو زده اند.

پیامد اجرایی نشدن مفاد اسناد بین المللی حذف مشوق های مالی و جریمه های سنگین است و اگر شاخص ها به درستی پیاده نشوند چه می شود؟ مروتی- براساس این شاخص ها کشورهای مختلف را رده بندی می کنند و تعیین می کنند که هر کشوری چه میزان موفقیتی نسبت به این شاخص به دست آورده است و اگر کشوری نتواند به این شاخص ها برسد از یکسری مشوق های مالی منع می شود.

گفتیم که یکسری وام ها و مشوق های مالی صرف اجرایی شدن خود تعهد داده شده به مجامع بین المللی می شود و برخی از مشوق ها هم منوط به اجرایی شدن اهداف می شود علی القاعده بسیاری از دولت ها هم وسوسه می شوند اما از طرفی چون بازپرداخت وام ها در مدت اندکی باید انجام شود اگر در موعد مقرر پرداخت نکنند جریمه سنگینی می شوند مثل بلایایی که در دولت هاشمی رفسنجانی سر کشور آمده است.

آمارهای رسمی کشور حکایت از تعداد بسیار پایین طلاق ها در ازدواج های زیر 18 سال خبر می دهد به نظر شما آمار ارائه شده در مورد بالا بودن طلاق در سنین زیر 18 سال چگونه توجیه می شود؟ مروتی- نکته دیگر صحت آمار و اسنادی است که مبتنی بر آن طرح افزایش سن ازدواج را مطرح می کنند مثلا می گویند طلاق ها در ازدواج های زیر سن 18 سال بسیار بالا است و آمار صحیحی در مورد آن ارائه نمی دهند و مبتنی بر همین آمار مخدوش خواستار توقف ازدواج های زیر سن 18 سال می شوند، بارها از این افراد در مجلس و دولت خواسته ایم که منبع دقیق آمارهای خودشان را به ما ارائه کنند اما همیشه از آن سرباز زده اند.

آمارهای رسمی به ما می گوید که ازدواج های دختران در سنین زیر 18 به صورت ویژه کمترین احتمال طلاق را داشته است عده ای می گویند دختری که زیر 18 سال ازدواج کرده فرصت طلاق گرفتن نداشته اما باید بگویم که همه آمارهای رسمی به ما می گویند که بیشترین درصد طلاق ها در سال اول زندگی رخ می دهد و 50 درصد طلاق ها در 5 سال اول زندگی است.

یعنی اگر می خواست طلاق صورت بگیرد در همان سنین زیر 18 می توانست رقم بخورد و کسی که زیر 18 سال ازدواج کرده فرصت برای طلاق داشته اما چون احتمال طلاق در این سنین به مراتب کمتر است و علت آن هم انعطاف بیشتر فرد در سنین پایین، در گیر نشدن فرد در روابط عاطفی یا جنسی خارج از شرع و چارچوب است، و همین منجر به این می شود ازدواج ها در این سنین پایدارتر باشد.

جدول توزیع سنی زوجه در زمان ازدواج و طلاق که از سایت سازمان ثبت احوال کشور قابل دسترسی است این ادعا که آمار طلاق ازدواج های زیر 18 سال بالا است را رد می کند:
کلید واژه ها: جمعیت - سن ازدواج - ازدواج - افزایش - رشد جمعیت - پروژه - ایرانیان - اجتماعی - ایران - رییس جمهور - احمدی نژاد - بین المللی - خبرگزاری - مرگ و میر - طلاق - مجلس - خبرنگار - نوجوان - جوان - دانشجو - اقتصاد - کودک - کنترل جمعیت - گزارش - جامعه - احمدی - کاهش جمعیت - صهیونیستی - کشور - بسته

آخرین اخبار سرویس:
دوم اسفندماه برگزار می شود نشست «چالش های پیشرفت اجتماعی ایران؛ در راستای تحقق الگوی اسلامی ایران پیشرفت»

مراسم سوگند رییس جمهوری گرجستان برگزار شد

جنجال کردند تا حرف هایم در مورد حجاب شنیده نشود

فاصله تبدیل معتادان خانگی به متجاهر کوتاه شده است

طرح بخشودگی جریمه های رانندگی البرز تا پایان آذرماه

یک قطعه زمین به ارزش بیش از 2 میلیارد ریال در اردکان وقف شد

انتخاب ارکان هیئت رییسه فراکسیون امید

توسعه رنگ در چهارمین سالانه هنرهای شهری تهران

سرپرست باغ موزه قصر معرفی شد

انتخاب ارکان هیئت رییسه فراکسیون امید

واگذاری بخش شمالی بوستان جمشیدیه تکذیب می شود

اظهار بی اطلاعی پزشکیان از نامه نمایندگان اصلاح طلب به رهبری

اگر می خواهیم با آمریکا بجنگیم باید فکرمان را اصلاح کنیم

معرفی نامزدهای جشنواره نقد کتاب در 2 بخش دیگر

اکران مستند «هاشمی زنده است» در دانشگاه امیرکبیر + تیزر

زمان ابطال حکم داماد روحانی و توبیخ وزیر صمت را اعلام کنید/ بعد از آقازاده ها، نوبت به مدیر شدن دامادها و سایر فامیل رسید!

عروج شهادت گونه فرمانده قرارگاه ثامن الائمه(ع) نیروی زمینی سپاه

تابش و حسین زاده نواب رییس فراکسیون امید شدند

فرمانده قرارگاه ثامن الائمه(ع) نیروی زمینی سپاه درگذشت

تازه ترین برنامه ریزی ها برای حج تمتع 98

نقش سازمان خصوصی سازی در واگذاری نادرست آلومینیوم المهدی

استیضاح ظریف رسما منتفی شد

فلاحت پیشه: احتمالا مواد منفجره از راه دریا وارد چابهار شده است

توضیح مجمع درباره مصوبه لایحه مبارزه با پولشویی

سیدمحمود رضوی در حرم یار/ عکس

دختر بوکسر، نامزد رقابت زیبایی دوشیزهٔ جهان شد

همایش تبیین اندیشه های دفاعی فرمانده معظم کل قوا

رای کمیسیون امنیت ملی درمورد اظهارات ظریف

پشت پرده استعفای نمایندگان اصفهان از مجلس چیست؟

دستاورد های بی شمار نیروی دریایی مرهون تلاش پژوهشگران و اندیشمندان است

«آراء و نظریه های جامعه شناسی در باب انقلاب اسلامی ایران» بازخوانی می شود

امکان دسترسی پژوهشگران به اطلاعات یک مرکز

در نشست عصر امروز کمیسیون امنیت درخواست ارجاع اظهارات ظریف به قوه قضاییه را رد کرد

فاصله تبدیل معتادان خانگی به متجاهر کوتاه شده است

طرح بخشودگی جریمه های رانندگی البرز تا پایان آذرماه

همسر نخست وزیر دولت موقت درگذشت

کاربرد یافته های باستان شناسی عربستان در مطالعات قرآنی

یک قطعه زمین به ارزش بیش از 2 میلیارد ریال در اردکان وقف شد

در بحران ها هیچ راهی غیر از بسیج کردن مردم امکان پذیر نیست /هفته ای دو مرتبه در مناطق محروم تهران غذای گرم توزیع می کنیم/ 3 هزار ویلچر اهدایی مقام معظم رهبری به معلولان تقدیم شد

رشد 46 درصدی پرداخت زکات دربافق

مردمی بودن محور جشنهای چهل سالگی انقلاب اسلامی +فیلم وتصاویر

رویارویی دنیای امروز؛ رویارویی رسانه ای

تولید 133 ساعت برنامه تلویزیونی در شبکه سهند

پرهیز از اختلافات و تنش های اجتماعی در جامعه

استعفای نمایندگان استان اصفهان در مجلس نمایشی نیست

آغاز درختکاری منازل شهروندان از 10 دیماه

دانشگاه ها برای ارتباط با جامعه نیازمند پیوند با رسانه ها هستند

جزییاتی از احتمالات چگونگی ورود مواد منفجره در حادثه چابهار

واکنش پزشکیان به نامه نمایندگان اصلاح طلب به رهبری درباره همه پرسی

آیا منشا به ایران بازمی گردد؟

استخدام پشتیبان it در شرکت اطلاع رسانی تهران کار ارا در البرز

کادو برای دوست صمیمی، چی بخریم؟

مردم می دانند چه کسانی می خواهند با پوپولیسم به قدرت برگردند

استخدام آبدارچی جهت شرکت گیتی آسا در تهران

میز مدیریت صدا و سیمای چهارمحال و بختیار به افشارنیا رسید

تأکید «هنیه» بر حمایت قاطع از «مقاومت»

افزایش یارانه ها در سال آینده صحت ندارد

توصیه فرشاد پیوس به برانکو درمورد بازگشت طارمی و احمدزاده

تجمع نمایندگان اصفهان در دفتر امام جمعه اصفهان

اهمیت مشاوره خانواده در بهبود رابطه زوجین

به مناسبت چهلمین سال انقلاب ؛

انتقاد استاندار زنجان از ناهماهنگی دستگاه های استان

فرمانده قرارگاه ثامن الائمه(ع) نیروی زمینی سپاه به لقاءالله پیوست

نگاه درست به جامعه در احیای دین کارساز است

«زن و چالش های جامعه: جستارهایی درباره مسائل زن و خانواده و جوان» نقد می شود

دانشجو و روحیه پژوهشی

تمدن اسلامی بر پایه عدالت محوری و انسان محوری را در اختیار مردم دنیا قرار دهیم

کسب رتبه سوم کشوری معاونت غذا و داروی دانشگاه شهید بهشتی

نماز عامل اصلی مقاومت/ لزوم تهیه نرم افزارهای آموزشی درباره نماز

چگونه یک پسر می تواند در دل خانواده نامزدش جای بگیرد؟

کتاب اندیشه سیاسی آیت الله سیدعلی خامنه ای منتشر شد

حجت الاسلام والمسلمین قمی: خروج علم از انحصار غرب نشان از پایان تسلط آن ها بر بشریت است

جشن میلاد امام حسن عسکری در گرگان برگزار شد

مدیرعامل آب و فاضلاب قم: کاهش مصرف آب نیازمند تغییر نگرش است

مدارس آذربایجان شرقی با مشکل کمبود نمازخانه مواجه هستند

سلبریتی های جامعه پژوهشگران باشند

شورای تامین یزد به بحث ممنوعیت توسعه صنایع پرآبخواه ورود کرد

کشور نیازمند تقسیم کار مناسب است

واکنش زیباکلام به اظهارات رحیم پور ازغدی در نماز جمعه: اشکال اساسی ، باور ایشان به سرابی با نام مهندسی فرهنگی است

2 طرح پژوهشی دانش آموزان هرمزگان برگزیده کشوری شد

مدیرمسئول روزنامه «شرق» مجرم شناخته شد/ هیئت منصفه «چشم انداز ایران» را مستحق تخفیف ندانست

سینمای ایران وسعت زیادی دارد اما عمق ندارد

ضرورت شکل گیری معنای مشترک بین علم و رسانه

افزایش تعداد دستفروشان با تعطیلی کارخانجات

موضوع فیلتر اینستاگرام مطرح نیست

طرح شورای سنجش و پذیرش برای کاهش التهاب کنکور چیست؟

پیکر پاک شهید مدافع حرم «محمدی» تشییع شد

توضیح مجمع تشخیص درباره مصوبه اخیر پیرامون لایحه مبارزه با پولشویی

عروج شهادت گونه فرمانده قرارگاه ثامن الائمه(ع) نیروی زمینی سپاه

تاکید فرماندار تهران بر اطلاع رسانی دستاوردهای 40 ساله انقلاب

تصاویر / سومین دوره نمایشگاه حمل و نقل و صنایع وابسته

میرمحمود موسوی: نمک به زخم حصر نپاشید

طعم دلپذیر لیموشیرین جهرم

بیستمین دوره تنفیذ حکم شهرداران مدارس تهران

نمایندگان اصفهان به مجلس نرفتند و تجمع کردند

اولین گام ظریف برای انتخابات 1400

تخریب صنعت قطعه سازی بازی در زمین دشمن است

«تاثیر گرسنگی بر بدن» بررسی شد

دعوت به همکاری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سبزوار

برای حضور در نشست هیات رییسه کنفدراسیون کانویینگ آسیا دنیامالی و تیمورتاش عازم هند شدند

طرح افزایش سن ازدواج فاز دوم پروژه تحدید نسل ایرانیان است/کجای دنیا به نوجوان 18 ساله کودک اطلاق می گردد؟/نمایندگان مجلس چشم شان را روی 20 میلیون جوان مجرد بسته اند

طرح افزایش سن ازدواج فاز دوم پروژه تحدید نسل ایرانیان است/کجای دنیا به نوجوان 18 ساله کودک اطلاق می گردد؟/نمایندگان مجلس چشم شان را روی 20 میلیون جوان مجرد بسته اند