مطالب مرتبط:
کودکان و ضرورت ترسیم آینده ای روشن
فرزندان با غیرت ایرانی با تاسی از آزادگان افق روشن آینده را ترسیم می­ کنند
پیام سردار غیب پرور به مناسبت سالروز بازگشت آزادگان فرزندان با غیرت ایرانی با تأسی از رشادت آزادگان افق مطمئن و روشن آینده را ترسیم می­ کنند
تقویت توانمندی ها و ترسیم افق های زیبا برای کودکان
فرزندان با غیرت ایرانی با تاسی از آزادگان افق روشن آینده را ترسیم می­ کنند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 آبان 1397 ساعت 10:412018-11-20سياسي

ترسیم افق های روشن برای کودکان با چترهای حمایتی


ایرنا- کودکان به عنوان سرمایه های آینده، دارای دنیای خاصی هستند که باید زمینه های رشد و تربیت و پرورش صحیح آنها فراهم شود.

از این رو روز جهانی کودک بهانه ای است تا خانواده ها و دست اندرکاران امر، - با چتر حمایتی خود افق های روشن تری را برای آنان ترسیم کنند تا هرگز در معرض تهدید و خشونت قرار نگیرند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اطلاع رسانی ایرنا، در جهان امروز موضوع کودکان و تربیت صحیح آنها از مهمترین مسائل اجتماعی است.

از این رو کشورها به منظور پرورش درست جسم و جان کودکان، سازمان های گسترده ای را به وجود آورده و کودکان را از هر جهت تحت مراقبت های عِلمی و عملی قرار داده اند.

تلاش برای اهمیت دادن به کودکان، تامین امنیت آنها و آسایش، افزایش آگاهی در مورد لزوم توجه به امنیت سبب شد تا در 1959 میلادی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلامیه جهانی حقوق کودک تصویب شود.

همچنین در بیستم نوامبر 1989 میلادی کنوانسیون جهانی حقوق کودک هم تصویب شد و این روز برابر با 29 آبان روز جهانی کودک نامیده شد.

در این میان ایران هم به صورت مشروط به این کنوانسیون پیوست که در آن همه افراد زیر 18 سال کودک محسوب می شوند و شامل حمایت های کنوانسیون حقوق کودک می شوند.

تعیین نحوه برخورد قانونی با کودکان از مهم ترین مواد این کنوانسیون است.

چگونگی ثبت ازدواج کودکان، جلوگیری از سوء استفاده از کودکان در جنگ ها و درگیری های مسلحانه دولتی و غیر دولتی، سوءاستفاده از کودکان در جابه جایی مواد مخدر، سوء استفاده جنسی از کودکان و.

از دیگر موارد درج شده در این کنوانسیون به شمار می روند.

سازمان ملل همه ساله برای گرامیداشت این روز از همه افراد که با کودکان سر و کار دارند می خواهد به منظور آشنایی بیشتر مردم کوچه و خیابان با توصیه نامه های جهانی برای حفظ حقوق کودکان کمک کنند.

کودکی شاید واژه ای غریب برای بسیاری از بزرگسالانی باشد که آن را فراموش کرده اند و خود را غرق شده در مسایل مختلف زندگی می بینند.

در این راستا یونیسف(صندوق کودکان ملل متحد) در روزهای گذشته تبلیغات وسیعی در اینباره انجام داده است تا بزرگسالان در روز کودک لباس آبی بپوشند و با هشتگ #GOBLUE در مورد حقوق کودکان اطلاع رسانی کنند تا همه کودکان بتوانند به مدرسه بروند و به چیزهایی که دوست دارند برسند.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به مناسبت روز جهانی کودک نظرات چند تن از کارشناسان و جامعه شناسان را درباره شناخت دنیای کودکان و ضرورت اهمیت را از نظر گذراند.

مجید ابهری متخصص رفتارشناسی اجتماعی، بنیانگذار آسیب شناسی اجتماعی در ایران و عضو هیات علمی دانشگاه تهران، خانواده را به عنوان نخستین نهاد آموزشی در تمامی ابعاد رفتاری، ارزشی، فرهنگی و اجتماعی کودکان تاثیرگذار دانست و گفت: خانواده نقش غیرقابل انکاری در حمایت عاطفی و تامین امنیت روانی آنها بر عهده دارد.

والدین بایستی با انتقال مهارت های زندگی به فرزندان در پرورش استعدادهای آنها بکوشند که این مهارت ها شامل توانایی هایی است که کمک می کند کودک دریابد چگونه در موقعیت های مختلف رفتار کند و برای حل مسایل گوناگون به دور از هرگونه آسیبی بر مشکل خود با یاری پدر و مادر خویش فایق آید.

با توجه به اینکه پایه های رشد روانی و اجتماعی کودکان در سال های ابتدایی پی ریزی می شود، وجود تفاهم، سازگاری و محبت امری لازم به شمار می رود زیرا این مهم اعتماد به نفس آنها را ارتقا خواهد داد.

وی در ادامه بیان داشت: ایجاد حس اعتماد به نفس و حمایت از فرزندان سبب بروز توانمندی و تقویت استعدادهای آنها می شود و بدین ترتیب عزت نفس و اعتماد کودکان بالا می رود و اینگونه توانایی هایشان را باور می کنند.

والدین با تغییر الگوی رفتاری و چگونگی برقراری ارتباط خاص با فرزندان خود، آنها را به درس گرفتن از اشتباه های خویش تشویق خواهند کرد و از همان دوران کودکی اعتماد به نفس واقعی را در وجود آنها نهادینه می سازند.

برای ایجاد انگیزه و تحرک باید به ساختن ویژگی های خودباوری، خودکارایی و خوداتکایی در کودک، کمک کرد و در این مسیر، نقش خانواده ها بسیار تعیین کننده است.

همچنین ساناز جوکار روانشناس بالینی کودک انستیتو روانپزشکی تهران، شناخت نیازهای اساسی کودکان و شیوهای آموزش به آنها را بسیار مهم دانست و اظهار داشت: باید از همان سنین پایین به کودکان آموزش داده شود تا بتوانند هر مطلب یا موضوعی را که می خواهند یاد بگیرند به صورت اکتشافی، کشف کنند.

نباید در روند یادگیری، جواب پرسش ها را در برابر دیدگان آنها بگذاریم یا به صورت کلی کودکان را رها کنیم تا خودشان به کشف موضوعی بپردازند.

با توجه به اینکه شکل گیری تمامی حس های کودک از دوره ی نوزادی صورت می گیرد، بهتر است رنگ ها را از همان دوره ببیند و بداند بنابراین با قرار دادن آویزهای رنگی بر بالای تخت وی می توان این امر را به آسانی انجام داد.

در واقع از دوران نوزادی آموزش کودکان آغاز می شود.

تماس با مادر بسیار می تواند روی هوش بچه ها تاثیر بگذارد.

تماس جسمی با مادر هم سبب احساس امنیت کودک می شود و هنگامی که به وجود بیاید، مغز وی به صورت کامل آماده است تا اطلاعات را از محیط دریافت کند اما کودکی که اضطراب دارد و آرام نیست، نمی تواند اطلاعات درستی از محیط بگیرد و سطح یادگیری وی بسیار پایین می آید چون نیازهای اساسی کودک چون حس اعتماد و امنیت نسبت به مادر و یا آن فردی که از او نگهداری می کند، در وی ایجاد نشده است تا بتواند محیط خود را کشف کند.

وی در ادامه بیان داشت: برای اینکه یک فرزندی خودساخته داشته باشیم باید از همان ابتدا این استقلال را به کودکانمان بدهیم، محیط خانه را از نظر روانی و محیطی امن کنیم.

به عنوان نمونه می توان گفت، والدینی که خود بسیار اضطراب دارند به فرزندان خویش اجازه نمی دهند، ابتکار عمل داشته باشد و به صورت مداوم به کودکان خود یادآوری می کنند که این کار را انجام بدهد یا ندهد.

بنابراین این امر سبب می شود تا فرزند با استرس و اضطراب رشد و پرورش یابد و از اعتماد به نفس کامل برای کارهایی که باید انجام دهد، برخوردار نباشد.

عاطفه کیانی نژاد کارشناس ارشد روانشناس بالینی و مدرس دانشگاه، اطمینان به داشتن خانواده ای مستحکم را از دیگر نیازهای کودکان دانست و گفت: پدران و مادران با جمله هایی چون دوستت دارم ، من به تو افتخار می کنم و همیشه در کنارت می مانم می توانند، حس امنیت و تعلق را به فرزندان منتقل کنند.

در خانواده هایی که در بیشتر زمان ها در آن درگیری و مشکل وجود داشته باشد، حس تعلق شکل نمی گیرد و این امر به شدت سبب آسیب در کودکان می شود.

رفتارهای همراه با خشونت و انتقادهای زیاد، این پیام را به کودک انتقال می دهد که او دوست داشتنی نیست و به عنوان موجودی زیادی و مزاحم به شمار می رود.

در فرهنگ عمومی اعتقاد بر این است که همواره می بایست احترام به بزرگترها صورت پذیرد و به این موضوع در ارتباط با کوچکترها زیاد توجه نمی شود.

بی احترامی به فرزندان، احساس حقارت در آنها را به وجود می آورد و عزت نفس آنان را از میان می برد.

کودکانی که به دلیل تحقیر آسیب می بینند، احساس بی ارزشی می کنند و ممکن است در ارتباط با والدین و دیگران نیز پرخاشگر شوند.


کلید واژه ها: کودک - کودکان - روز جهانی کودک - اطلاع رسانی - جهانی - جهان - مجمع عمومی سازمان ملل متحد - سوء استفاده - اجتماعی - حقوق - مجمع عمومی سازمان ملل - سازمان ملل - ایرنا - حمایت - اطلاع - رسانی - سوء استفاده جنسی - سازمان ملل متحد - نحوه برخورد - تربیت - امنیت - اهمیت - ایران - سوءاستفاده - هیات علمی - عضو هیات - خانواده - تبلیغات - غرق شده - نوامبر

آخرین اخبار سرویس:
علت اهمیت فال حافظ در میان ایرانیان چیست؟

موافقت رییس جمهور با تشکیل ستاد احیای زاینده رود+عکس

دولت بودجه کمیته امداد را افزایش دهد

اختصاصی فارس موافقت رییس جمهور با تشکیل ستاد احیای زاینده رود+عکس

محکومان امنیتی برای آزادی مفسد اقتصادی سنگ تمام گذاشتند/ وثیقه 500 هزار متری «هنگامه شهیدی» برای آزادی «درمنی»+ سند

وحدت حوزه و دانشگاه دشمنان انقلاب را زمین گیر کرده است

طرح استیضاح وزیر جهاد کشاورزی به هییت رییسه مجلس ارائه شد

دستور رییس جمهور برای تشکیل ستاد احیای زاینده رود + متن نامه

چرا 3 عضو شورای شهر کهریزک عکس ندارند؟

روحانی فرارسیدن روز ملی قطر را تبریک گفت

دستور رییس جمهور برای تشکیل ستاد احیای زاینده رود/عکس

راهکار نوبخت برای حل مشکل آب استان اصفهان

مراسم ویژه بزرگداشت یوم الله 9 دی در تهران برگزار می شود

مراسم بزرگداشت مرحوم احمد احمدی برگزار شد

​پناهگاه اسلامی برای قربانیان خشونت های خانگی در کلگری کانادا راه اندازی می شود

دستور رییس جمهور برای تشکیل ستاد احیای زاینده رود

پیام روحانی به امیر قطر

آیت الله مکارم شیرازی: باید دولت بودجه کمیته امداد را افزایش دهد

آیت الله تسخیری: باید ایران را به اتاق فکر تبدیل کنیم

طرز تهیه لقمه هندوانه ژله ای مخصوص شب یلدا +فیلم

آیت الله مکارم شیرازی: دولت بودجه کمیته امداد را افزایش دهد

بزرگداشت شهید مفتح در زادگاهش

روحانی روز ملی قطر را تبریک گفت

حضور معاون اجرایی حوزه معاونت درمان وزارت بهداشت در بخش سوختگی بیمارستان کوثر+عکس

گزارش تصویری : مراسم عزاداری و سوگواری وفات حضرت معصومه (س) در دفتر علما و مراجع عظام تقلید

اعتباری برای ارتقای کیفیت غذای دانشجویان اختصاص می یابد

معرفی برگزیدگان جایزه پژوهش سینمایی سال/ تقدیر از تهامی نژاد

رییس جمهور فرا رسیدن روز ملی قطر را تبریک گفت

گرگان ، هفتمین مقصد جشنواره هنر مقاومت

دی میستورا: باید گام های ماراتنی برای تشکیل کمیته قانون اساسی برداشته شود

سردار فدوی: آماده کمک پزشکی در هر نقطه از جهان هستیم

56 هزار نفر تحت پوشش بیمه تکمیلی بنیاد گیلان قرار دارند

خانواده شهدا مایه افتخار جامعه و میراث دار انقلاب اسلامی هستند

رفتار حاشیه ساز نماینده سراوان دردسر ساز شد

زاویه ای خاص از گنبد شیخ لطف الله

استخدام بازاریاب حرفه ای در استارت آپ فودسنتر در فارس

نماینده سراوان: از مردم عذرخواهی می کنم/ 40 دقیقه پشت در معطل بودم

تاکید ایران و روسیه بر اهمیت همکاری های دوجانبه در حوزه تامین امنیت بین المللی اطلاعات

همایش نقش پژوهش در فرایند قانونگذاری

جلسه درس خارج فقه رهبر معظم انقلاب

سوالات ضمن خدمت حماسه اربعین حسینی (سوالات جدید رسید)

صحن علنی مجلس شورای اسلامی

دستور رییس جمهور برای بررسی تشکیل ستاد احیای زاینده رود

پناهگاه اسلامی برای قربانیان خشونت های خانگی در کلگری کانادا راه اندازی می شود

در پی حادثه آتش سوزی پیش دبستانی دخترانه در زاهدان صورت گرفت حضور معاون اجرایی حوزه معاونت درمان وزارت بهداشت در بخش سوختگی بیمارستان کوثر+عکس

باید با متخلفان حادثه آتش سوزی مدرسه زاهدان برخوردقاطع شود

کوه یخ مسایل اجتماعی را ببینیم

بیانیه مشترک وزرای امور خارجه ایران،روسیه و ترکیه

دستور روحانی برای تشکیل ستاد احیای زاینده رود

اتمام تحقیقات از مدعی تقلب در انتخابات سال 88

ابهامات در خصوص «بیمه حوادث» دانشجویی

اجلاس بین المللی قطر و هنر دیپلماسی عمومی نوین در مناسبات خارجی

روحانی برای امیر کویت دعوتنامه فرستاد

سازندگی و رفع نیاز های جامعه از برکات وحدت حوزه و دانشگاه است

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: مرتب از قشر متوسط جامعه به قشر ضعیف افزوده می شود

چهل سال ولایتمداری، بصیرت و استقامت رمز ماندگار انقلاب اسلامی

ایران، روسیه و ترکیه بر استقلال و تمامیت ارضی سوریه تاکید کردند

واکنش دژپسند به درگیری لفظی کارمند گمرک و نماینده مجلس

زنده نگه داشتن یاد شهدا، تداوم راه شهیدان است

شهدا جایگاه والایی نزد پروردگار دارند

ظزفیت های اشتغال ایثارگران شهرستان جوین بررسی شد

نصب تصاویر شهدا کمک به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است

​دیدار مدیر کل بنیاد خراسان رضوی با 200 ایثارگر شهرستان جوین

مراسم بزرگداشت مرحوم احمد احمدی برگزار شد

بزرگداشت محمدعلی موحد

برگزاری یادواره یک صد شهید دانش آموز شهرستان گیلان غرب

دستاوردهای 40 ساله انقلاب اسلامی باید در 9دی تبیین شود

فتاح: شبکه های دشمنان و معاندان از هیچ تلاشی برای تضعیف کمیته امداد کوتاهی نکرده اند

بررسی عملکرد مالی مجلس در سال96 در جلسه کمیسیون برنامه

منظور از وحدت حوزه و دانشگاه، وحدت فیزیکی نیست/تمرکز بر اهداف مفهوم وحدت است

پاسخ اژه ای به یک پرسش: چرا از ظریف سند خواستید ولی از رضایی و کریمی قدوسی نمی خواهید؟

سالگرد شهید احمدی روشن در دانشگاه شریف

آیت الله مکارم شیرازی: قشر ضعیف جامعه وضعیت مطلوبی ندارد

همایش روز ملی حمل و نقل

نامه نمایندگان اصفهان به روحانی + متن

محسن رضایی به دنبال تثبیت رویه جدید مجمع؟

مکارم شیرازی: قشر ضعیف جامعه وضعیت مطلوبی ندارد

دستور وزیر کار برای رسیدگی فوری به وضعیت کارگران بازداشت شده

اتمام تحقیقات از مدعی تقلب در انتخابات سال 88

توضیحات دادستان زاهدان درباره پرونده آتش سوزی در مدرسه ابتدایی/ قصور مدیر و مربی آموزشی محرز شد

داکتران شهر کوبان روسیه یک تومور 7 کیلوگرمی را از یک زن برداشتند

اتمام تحقیقات از مدعی تقلب در انتخابات 88

چه چیز انسان را از تزلزل رها می سازد؟ +فیلم

محمدی در گفت وگو با فارس: کمیسیون اصل 90 «ذوب مس خاتون آباد» را مکلف به پرداخت خسارات دامداران کرد

فجایع یمن ذبح ادیان، انسانیت و ایمان است/ یمن پیروز است همان طور که حزب الله پیروز شد

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س): عملکرد کمیته امداد مصداق حسن تدبیر است/دولت از کمیته امداد در حوزه اشتغال استفاده کند

بیمقدار در گفت وگو با فارس مطرح کرد فرصت 2 هفته ای کمیسیون شوراها به رحمانی فضلی برای ارائه پاسخ های قانع کننده

ملزومات مبارزه با فسادهای مالی نیازمند تقویت است

رسانه ها از انتشار مطالب غیرموثق خودداری کنند

اتمام تحقیقات از مدعی تقلب در انتخابات سال 88

جلسه 108 شورای شهر تهران

تاکید ایران و روسیه بر اهمیت همکاری های دوجانبه در حوزه تامین امنیت بین المللی اطلاعات

ایران و روسیه بر ضرورت تحکیم همکاری های دو جانبه تاکید کردند

دورهمی بزرگ رادیویی ها

توضیح سخنگوی وزارت خارجه در خصوص دیدار عراقچی و برایان هوک

تأکید ایران و روسیه بر گسترش همکاری ها در زمینه تامین امنیت بین المللی اطلاعات

آغاز طرح نذر «قرآن یاوران» در آران و بیدگل

2 اتهام جدید عضو بازداشتی سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه تفهیم شد

اتمام تحقیقات از مدعی تقلب در انتخابات سال 88 | مدعی تقلب 8 میلیون رای تحت تعقیب قرار گرفت

مردم ایران قدردان ایثار و فداکاری شهدا و خانواده های معزز آنان هستند

ترسیم افق های روشن برای کودکان با چترهای حمایتی

ترسیم افق های روشن برای کودکان با چترهای حمایتی