مطالب مرتبط:
اجرای 5500 برنامه مرتبط با پدافند غیرعامل در کرمان
مهمترین وظیفه پدافند غیرعامل حفظ سرمایه های کشور است
مهمترین وظیفه پدافند غیرعامل حفظ سرمایه های کشور است
حفظ سرمایه های کلان کشور از مهم ترین محورهای پدافند غیرعامل
اجرای 438 برنامه همزمان با هفته پدافند غیرعامل
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 آبان 1397 ساعت 10:102018-11-20دانش

حفظ سرمایه های اجتماعی در گرو اجرای برنامه های پدافند غیرعامل


رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال با تأکید بر اهمیت پدافند غیرعامل گفت: حفظ سرمایه های اجتماعی در گرو اجرای برنامه های پدافند غیرعامل است.

- شعار سال : دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال به عنوان یکی از واحدهای استان تهران و قطب پدافند غیرعامل و علوم همگرا در حال تدوین برنامه جامع تحقیقات و ارتباط با صنعت است، بر این اساس گفتگویی با حمیدرضا خالدی، رییس واحد تهران شمال انجام شده که ارائه می شود.

*تحولات و مأموریت اصلی دانشگاه آزاد واحد تهران شمال را چگونه ارزیابی می کنید؟ یکی از تحولات مهمی که در شرایط فعلی دانشگاه آزاد اسلامی اتفاق افتاده، نظام مند کردن پژوهش ها و تحقیقات در دانشگاه برای پاسخگویی به نیازها و حل مسائل و مشکلات جامعه است.

یکی از برنامه هایعلمی واحد تهران شمال، پدافند غیرعامل بوده و پدافند غیرعامل به دنبال این است که کشور را در برابر تهدیدها، تحریم ها و سوءنیت های دیگران مصون کند.

امروز ابزار تهدیدات در جهان از حوزه نظامیبه حوزه های غیرنظامی کشیده شدهو مهم ترین ظرفیتی که این ابزار را تقویت می کند، حوزه علم و فناوری است.

دانشگاه آزاد واحد تهران شمال در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری بیش از 300 کُد رشته دارد.

این دانشگاه با داشتن 10 دانشکده، به جز رشته های پزشکی و پیراپزشکی تنوع جامعی از رشته های مختلف را دارد.

در گام اول با یک بررسی تمامی رشته ها راذیل سرفصل ها و موضوعات پدافند غیرعامل دسته بندی و سازمان دهی کرده ایم.

هشت کارگروه تشکیل شده که ازجمله آن ها؛ کارگروه زیست، شیمی و نانو، ارتباطات و علوم کامپیوتر، حقوق، علوم سیاسی و روابط بین الملل، امور زیربنایی و فنی -مهندسی، فرهنگی - اجتماعی، مدیریت و اقتصاد، روان شناسی و علوم شناختی و کارگروه نهم در حوزه آینده پژوهی و آینده نگاری است.

یکی از ویژگی های موضوعات پدافند غیرعامل حوزه های جدید و حوزه های بین رشته ای است، لذا به هماهنگی هایی بیشتر، ایجاد درک مشترک در بین متخصصان،مفهوم سازی و فرهنگ سازی نیاز دارد.

*مبانی دفاع از کشور در چه ابعادی می تواند مطرح شود؟ در تمام دنیا دولت ها متوجه شده اند اگر بخواهند مقابل یک دولتی قرار بگیرند و بخواهند به کشوری ضربه وارد کنند، یکی از بهترین و مهم ترین بسترها، خودِ مردم هستند؛یعنی یک ضربه ای بزنند که چالش را در جامعه ایجاد کرده و مردم را تحت فشار قرار دهند.

حالا چگونه می شود با مردم ارتباط گرفت و با چه وضعی می شود نیازهای مردم را مدیریت کرد، این مسئله نیاز به ابزار، محتوا و مدیریت دارد؛مثلاً در نظر بگیرید ظرفیت برخورداری مردم از شبکه های اجتماعی چقدر است و چگونه می توان از ظرفیت شبکه های اجتماعی، محتوایی را در اختیار جامعه قرار داد و آن محتوا را مدیریت کرد.

اگرمی خواهیم کشورمان را در ابعاد مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و دینیدر برابر اهداف شوم دشمنان مصون کنیم، باید در دو بُعد سخت افزاری و نرم افزاری کشور را تقویت کنیم.

مقام معظم رهبری در دیدار به مناسبت هفته پدافند غیرعامل و در جمع مسئولان پدافند فرمودند که در مقابل شیوه های پیچیده تهاجم دشمنان، پدافند غیرعامل نیز باید کاملاً هوشیار و جدی باشد و به صورت علمی، دقیق، به روز و همه جانبه عمل و با هرگونه نفوذ مقابله کند؛ و همچنین ایشان تأکید داشتند اگر مدیران کشور اهمیت این مسئله را درک نکنند و پدافند غیرعامل به صورت شایسته توسعه پیدا نکند، کشور در معرض تهدیدهای بعضاً غیرقابلجبران قرار می گیرد.

مقام معظم رهبری در سال 91 فرمودند که باید به مسئله پدافند غیرعامل به صورت علمی نگاه کنیم و مسئله را فقط در سطح و ظاهر نبینیم.

ریشه های مسئله را پیدا کنیم، سازوکارهای علمی آن را کشف کنیم و ببینیم چه کار باید کرد؟ این بسیار خوب است و راهش همین کار در دانشگاه ها و تحقیق است.

دقیقاً این جمله از فرمایشات رهبری فرزانه است که راه حل را در دانشگاه و تحقیق دیده اند.

*امکان سنجی استقرار پدافندغیرعامل در ایران با توجه شرایط بی نظیرش به چه شکل خواهد بود؟ ایران کشوری با یک شناسنامه و هویت کاملاً مستقل است، حال کشور ما از بُعد فرهنگی و اجتماعی، سرمایه ها و زیرساخت هایی دارد که ایران را در یک جامعه جهانی تعریف کرده است.

این جهان دارایتغییر و تحولاتی است که بیشتر این تغییر و تحولات تحت تأثیر تحولات علمی و فناوری است.

به طور مثال حساب کنید همین که سیستم های موبایل و شبکه های اجتماعی و سایبر دارد رشد می کند چقدر روی زندگی یک فرد، خانواده و حیات اجتماعی اش تأثیر می گذارد.

حالا اگر ما دارای زیرساخت ها و سرمایه های فرهنگی – اجتماعی هستیم، باید در این دالان و مجرای تاریخ، به گونه ای از این تاریخ عبور کنیمکه این سرمایه ها و زیرساخت های فرهنگی و اجتماعی، در برابر تهدیدهای شرق و غرب آسیب نبیند و اقتدار و قدرت خودمان را در این مسیر حفظ کنیم.

در این راستا باید یک نگاه فعالانه داشته باشیم و از حالت تدافعی خارج شده و در قالب گفتمان یا دیپلماسی فرهنگی، اجتماعی، ایدئولوژی، این سرمایهو توانایی را در معرض شکوفایی قرار دهیم.

*پدافندغیرعامل در حوزه فرهنگ و اجتماع تا چه حدی مؤثر خواهد بود؟ باید ابتدا ببینیم که در حوزه های مختلف زیرساختی کشور ازجمله حوزه انرژی، زیر بنایی، بهداشت و سلامت، حمل ونقل، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی چه چالش هایی داریم، مسائلی که امروز به عنوان موضوعات مهم و تهدید است چیست و با چه کیفیتی در حال رشد است و این ها رصد و پایش شود، راه حل برایش تعریف گردد تا سرمایه مان را حفظ کنیم.

یکی از مهم ترین سرمایه ها، سرمایه فرهنگی و اجتماعی است که باید مؤلفه ها و اجزای این سرمایه ها تعریف، ارزش گذاری و اولویت بندی شود.

بعضی از سرمایه های اجتماعی ممکن است در بین کشورهای متعددی یکسان باشد ولی بعضی از سرمایه های اجتماعی خاص کشور ایران است؛ ما سرمایه اجتماعی و فرهنگی پنهان فراوانی داریم که نامحسوس به ورطه فراموشی سپرده شده است، ولیکن این ها قابل بازمهندسی، بازطراحی و بازیابی است.

چالش های زیادی داریم و از طرفی دچار رفتارهای ضدارزشی و قداست شکنی، ترویج اباحه گری، غیرت زدایی و مفهوم زدایی هستیم.

با وجود همه این موارد به اتفاق بحث تجمل گرایی، ریخت وپاش و تغییر ذائقه اجتماعی و فرهنگی گسل های قومی و فرقه ای اتفاق می افتد، درصورتی که تنوع قومی و قبیله ای کشور ما یک فرصت است.

اگر این سرمایه را خوب نشناسیم، از این سرمایه، به عنوان ضدسرمایه استفاده می شود و ارزش، ضد ارزش می شود.

از این فرصت، تهدید تولید می شود؛ مثلاً در حوزه خانواده؛ شاید منسجم ترین مدل خانواده در فرهنگ ملی و دینی کشور است، در این رابطه مقام معظم رهبری تأکید دارند که خانواده کوچک ترین سلول تشکیل دهنده اجتماع است.

سلول ازنظر زیست شناس ها کوچک ترین واحد حیاتی است و اگر اجزای سلول را جدا کنید قابلیت حیات ندارد، اگر زن را از این خانواده جدا کنیم و یا مرد و یا فرزندان را جدا کنیم، این خانواده دیگر کارکرد خودش را از دست می دهد.

القای کاهش امنیت، هویت زدایی، بی اعتمادی به نظام و القای ناکارآمدی از اهداف دشمن بوده و توجه به نظام و باور نظام یک سرمایه اجتماعی است.

با کمترین هزینه بیشترین ضریب امنیت را در بین بسیاری از کشورهای دنیا و شاید در صدر کشورهای دنیا دارا باشیم، ولی القای ناامنی یک موضوع جدا از این موضوع بوده و کاهش امید به زندگی، افزایش یأس و ناامیدی، رفتارهای هنجارشکنانه، افزایش ناهنجاری، بومی زدایی در نظام تربیتی و مفهوم زدایی از اصول شرعی مانند بحث حلال و حرام ازجمله مباحثی است که در صورت عدم برنامه ریزی در حوزه پدافندغیرعامل فرهنگی ممکن است تهدیداتی ایجاد کند.

موضوع بعد ایجاد شبهات آمریکا و غرب باوری ناشی از تغییر باورها و رویکردهای اجتماعی است، کاهش کارکرد نظامات دینی؛ به عنوان مثال مسجد یکی از ارکان در حوزه های اجتماعی براساس مؤلفه ها و رویکرد دینی که در سالیان گذشته مورد هجمه های فرهنگی از طرف دشمن قرارگرفته است.

با یک سری چالش هایی روبرو هستیم که باید این چالش ها را شناسایی کنیم و به جای این چالش ها یک سری نظام موضوعاتی تولید کنیم که به این چالش ها پاسخ بدهیم.

تصمیم سازان و تصمیم گیران در حوزه های فرهنگی - اجتماعی، در حوزه های کلان کشور، براساس این علم و محتوای علمی که تولیدشده، تصمیمات خیلی عقلانی، منطقی و کارآمد بگیرند تا کشور را در برابر تهدیدها مصون کنند.

این مطالعات یک بستر بسیار گسترده در حوزه های فرهنگی اجتماعی است.

*آموزه های تاریخی کشورمان از پدافند غیرعامل چیست؟ صدسال پیش، بین سال های 1915 تا 1917؛ در جنگ جهانی، انگلیس ها راحت آمدند با کمترین هزینه مرزهای کشور را محصور کرده و از ورود مواد غذایی جلوگیری کردند و نتیجه این شد که در یکی دو سال بین 8 تا 10 میلیون تلفات جانی بر کشور تحمیل شد درحالی که کل هشت سال دفاع مقدس نزدیک 300 هزار شهید تقدیم انقلاب مان کردیم.

این آماری است که بعضی از اسناد خارجی هم آن را تأیید می کنند.

با استفاده از ابزار منابع غذایی و بهداشتی غذا را از مردم گرفتند، مردم فقیر و ضعیف شدند و جسمشان بیمار و کم توان شد و حال سؤال اینجاست آیا ممکن نیست این سناریو بهشکل نوین تکرار شود؟ بسیاری از بیماری های نوپدید و بازپدید، می تواند کار تحقیقات آزمایشگاهی باشد که با یک نگرش یا مدیریت بازار و اقتصاد دارو و واکسن اتفاق می افتد یا برای ایجاد تهدید علیه یک کشور اتفاق می افتد.

آیا وابستگی کشور به اصلی ترین منبع غذایی و رزقمان مثل گندم، یک ابزار تهدید برای دشمن نمی تواند باشد؟ *تعریف مفهوم پدافند غیرعامل در حوزه اقتصادی را چگونه می توان بیان کرد؟ پدافند غیرعامل تحت عنوان یک چتر حمایتی برای محافظت از کشور، مردم و سرمایه ها بیان می شود، پدافند غیرعامل یعنی کشور را در برابر تهدیدها، هجمه ها، نفوذها و تحریم هاپایدار نگه داشته و مصونیت و استحکام لازم ایجاد کند.

در حوزه اقتصاد به عنوان یکی از اصلی ترین مسائل این روزها، رویکرد اقتصاد مقاومتی، رویکرد اقتصاد پدافند غیرعامل است.

بحث این نیست که ما با دنیا تعامل نداشته باشیم بلکه بحث این است که چگونه تعامل داشته باشیم که از موضع قدرت تعامل شود که آن ها نتوانند کشور را در منگنه بگذارند و کارکرد نظام را زیر سؤال ببرند.

اقتصاد بیمار از جنبه روانی و رفتاری مردم را دچار مشکل می کند و حقیقتاً اقتصاد یک ابزار بسیار قوی در تغییر رفتار مردم است و اگر ما نتوانیم زیرساخت های لازم در حوزه اقتصادی را با رویکرد پدافند غیرعامل ایجاد کنیم، وضعیت بحرانی تر خواهد شد.

دانشگاه امروزهباید بتواند با تحول، پاسخ نیازها را بدهد و از دل تحقیقات و پژوهش ها این توانمندی ایجاد شود، لذا ما به دنبال این هستیم با محوریت دانشگاه آزاد تهران شمال و استفاده از ظرفیت های کلیه واحدهای دانشگاهی؛این موضوعات را به عنوان چالش ها رصد کنیم، بعد نظام موضوعات تحقیقاتی ذیل آن استخراج کنیم و در معرض دانشگاه ها و مؤسسات قرار بدهیم تا تولید علم در این زمینه اتفاق بیافتد.

*در مدتی که دانشگاه آزاد واحد تهران شمال به عنوان قطب پدافند غیرعامل کشور معرفی شده وارد تفاهم و قرارداد عملیاتی با نهادهای مجری شده است؟ نشست های بسیاری با سازمان هایی که در حوزه پدافند غیرعامل دارند و فعالیت می کنند داشته ایم، ازجمله خود سازمان پدافند غیرعامل.

اعتقادداریم یک سری کارهایی هم در حوزه دانشگاه اتفاق افتاده است اما شاید چون نظام مأموریت گرایی وجود نداشته تا این ها را انسجام بدهد و همگرا کند، منجر به تولید محصول نشده است.

یکی از اصلی ترین کارهای ما بحث فرهنگ سازی و مفهوم پدافند غیرعامل بوده است، باید پدافند غیرعامل را با توجه به تعاریفی که داریم، اساتید و محققان ما هم به این درک مشترک برسند و به عنوان دغدغه درک کنند، در این راستا جلسات متعددیداشتیم که به نظر من یک همگرایی ایجادشده است هرچند که ما در ابتدای این مسیریم.

*اولویت فعلی واحد تهران شمال چیست؟ اولویت دانشگاه آزاد واحد تهران شمال فرهنگ سازی، آشنایی بخش علمی با موضوعات پدافند غیرعامل و تولید نظام موضوعات حوزه های مختلف پدافند غیرعامل است.

در بعضی از موارد نظام موضوعات در حال تولید است ولی چون حجم و تنوع کار در حوزه های بین رشته ای زیاد است، نتایج کار به صورت تدریجی اتفاق می افتد، ولی با یک برنامه منسجم سعی خواهیم کرد که با کمترین اتلاف وقت ان شاءالله به یک نتیجه مطلوبی در آینده نزدیک برسیم.

*پژوهشگران و فعالین حوزه پدافندغیرعامل چگونه می توانند با واحد تهران شمال همکاری کنند؟ سامانه پایش، یک سامانه ملی است که دانشگاه آزاد اسلامی در آینده با بارگذاری های اطلاعاتی از آن رونمایی خواهد کرد و دانشگاه ها هم می توانند در جریان قرار بگیرند، اما تا رونمایی و بارگذاری تمام اطلاعات مهم روی سامانه، اگر دانشجویان، استادان یا محققان در حوزه پدافند غیرعامل دغدغه ای دارند و یا علاقه دارند کار کنند، به طور مستقیم می توانند به دانشکده مراجعه کنند وبا مسئول پژوهش دانشکده، رییس دانشکده و در گام بعدی با دبیرخانه برنامه علمی ارتباط برقرار کنند؛ ما هم حمایت لازم را از جهت علمی و پشتیبانی برنامه آن ها خواهیم داشت.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی، تاریخ انتشار 29 آبان 97، کدخبر: 327150،www.

ana.

ir
کلید واژه ها: پدافند غیرعامل - دانشگاه آزاد - تهران شمال - دانشگاه آزاد اسلامی - دانشگاه - پدافند - تهران - برنامه - شمال - رییس دانشگاه آزاد اسلامی - اجتماعی - رشته - آزاد - مدیریت - اسلامی - مردم - علوم - رییس دانشگاه آزاد - کارشناسی ارشد - نظام - کشور - سرمایه - آینده پژوهی - استان تهران - جامعه - فرهنگ - پزشکی - آینده - روان شناسی - دولت

آخرین اخبار سرویس:
دانشگاه و دانشجو نباید پیاده نظام احزاب یا نظام سیاسی کشور شوند

دانشجویی که دست رد به سینه شرکت آمریکایی زد

زندگی سخت در انتظار انتخاب کنندگان رشته های محض در ایران

معرفی دانشگاه های جهان؛ دانشگاه هامبورگ؛ بزرگ ترین موسسه تحقیقاتی و آموزشی آلمان

دانشجویی که دست رد به سینه شرکت آمریکایی زد

استکبارستیزی در دهه چهارم انقلاب دانشجویی که دست رد به سینه شرکت آمریکایی زد

استاد مهندسی آب دانشگاه مشهد در گفتگوی تفصیلی با فارس: 7 راهکار برای عبورکشور از بحران آب/امروز شروع کنیم 50 سال زمان می برد

همسرکشی در سن 80 سالگی

تحولات بین المللی در آموزش عالی را هوشیارانه دنبال می کنیم

حمایت از مردم باید در صدر مطالبات جنبش دانشجویی قرار گیرد

ثبت 85 ایده کارآفرین در استارت آپ ویکند دانشگاه آزاد شهرکرد

اعتراض دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه ای تبریز به کیفیت پایین غذا +عکس

اعتراض دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه ای تبریز به کیفیت پایین غذا (عکس)

فارس من | رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در گفت وگو با فارس پاسخ می دهد ارجاع بیماران به بخش خصوصی خلاف است/ فرایند جذب اعضای هیأت علمی قانونی یا غیرقانونی؟

سالروز تاسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی

با سخت گیری به جریانات دانشجویی هیچ خدمتی به کشور نمی کنید

مراسم بزرگداشت روز دانشجو در دانشگاه تربیت مدرس

دومین جشنواره ملی فناوریهای آب با تمرکز بر موضوع آبهای نامتعارف

نشست وزیر آموزش و پرورش با دانشجومعلمان دانشگاه فرهنگیان

قرارگاه فرماندهی فرهنگی

جشن دانش آموختگی فارغ التحصیلان دانشگاه پیام نور خواف

دانشگاه زنده است

خودروی منتسب به استاد شهریار فروخته نشده است

ایجاد سه پردیس دانشگاه فرهنگیان در آذربایجان شرقی

دانشجویان اهوازی به هزینه پارکینگ متعرض اند دانشگاه آزاد: از شهرداری تخفیف گرفته ایم

بخشی از هزینه های دانشگاه فردوسی توسط دانشجویان خارجی تامین می شود

با سخت گیری به جریانات دانشجویی هیچ خدمتی به کشور نمی کنید

دانشجویان اهوازی به هزینه پارکینگ متعرض اند/ دانشگاه آزاد: از شهرداری تخفیف گرفته ایم

تسهیل آموزش های حرفه ای در سیرجان

بخشی از هزینه های دانشگاه فردوسی توسط دانشجویان خارجی تامین می شود

غلامرضا ظریفیان: دانشجو در دولت روحانی دوباره به صحنه آمد

استانداری گلستان و جهاد دانشگاهی تفاهم نامه همکاری امضا کردند

درآمد های غیرشهریه ای را می توان با هدف گذاری مناسب و سنجیده افزایش داد

توسعه تبادل علم و فناوری میان ایران و آفریقای جنوبی

تسهیل آموزشهای حرفه ای در سیرجان

تعطیلی همه ساختمان های پراکنده دانشگاه آزاد در تهران

استعدادهای استثنایی

گردهمایی مخترعان بسیجی و مسئولان با هدف ارائه راهکار

ثبت نام بیش از 56 هزار داوطلب در آزمون ارشد

گردهمایی مخترعان بسیجی و مسئولان با هدف ارائه راهکار+فیلم

ثبت نام بیش از 56 هزار داوطلب در آزمون ارشد

ضرغامی: تلگرام اولین بار با دستور روحانی فیلتر شد

ویژه برنامه آینده دانشجو و فضای مبهم اقتصادی امروز در دانشگاه شهرکرد

ضرغامی: هیچ ردپایی از نگاه مقاومتی در بودجه 98 نیست

رشته های علوم انسانی، علوم پایه و علوم اجتماعی در دانشگاه آزاد بندرماهشهر وجود ندارد

جزییات شرکت در آزمون تعیین صلاحیت مدرسان دانشگاه جامع علمی-کاربردی

تشریح دستاوردهای شورا در گفت و گوی ایسنا با دکتر مخبر دزفولی

نشست اتحادیه بین المللی جنوب شرق آسیا در قزوین

امیر صادقی مراسم روز دانشجو در دانشگاه تبریز

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد کرمانشاه کتاب «بن بست نیست» را به اعضای هیئت دولت تقدیم کرد

ثبات مدیریتی در وزارت علوم سبب ارتقا نظام آموزش عالی کشور می شود

حالِ خوشِ خواندن در دانشگاه آزاد اردبیل

همایش تخصصی حافظان قرآن کریم در شهرکرد + فیلم

آزمون کارشناسی ارشد فراگیر جمعه برگزار می شود/ آزمون نمره منفی ندارد

مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی قم رتبه سوم ارزشیابی کشوری را به دست آورد

آمادگی سپردن جبهه جهاد علمی و فرهنگی را به دانشجویان داریم

مریم وطن دوست رییس هیأت ورزش های دانشگاهی سمنان شد

اولین بازارچه تولیدات دانشجویی در دانشگاه خوارزمی برپا شد

«داربست استخوانی با مواد بایوکامپوزیت جدید» در غرفه واحد علوم و تحقیقات رونمایی شد

تشریح دستاوردهای شورای عالی انقلاب فرهنگی از سوی مخبردزفولی

اعتراض دانشجویان دانشگاه پاریس-نانتر به افزایش شهریه های دانشجویان غیر اروپایی

دادگر : بودجه دانشگاه فرهنگیان به وزارت علوم ملحق می شود

کارگاه آموزشی نقش خانواده در ازدواج موفق دانشجویان 21 آذر برگزار می شود

دانشجو باید منتقد باشد

85 ایده کار آفرینی در استارت آپ ویکند دانشگاه آزاد شهرکرد ثبت شد

40 مرکز و آزمایشگاه در حوزه تحقیقاتی و تخصصی علوم شناختی در کشور ایجاد شد

المپیاد ورزشی دانشجویان خراسان شمالی آغاز شد/ از برپایی کارگاه های آموزشی تا حضور 3000 دانشجو در مسابقات

مسابقات دفاع سه دقیقه ای پایان نامه های دانشجویی در البرز برگزار شد

مراسم گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی لرستان برگزار شد+ تصاویر

پیشرفت علمی ایران مثال زدنی است/ جریان انقلاب فرهنگی از مسیر دانشگاه شکل گرفت

دانشگاه های افسری ارتش استخدام می کنند

مسیر خلق ثروت ازعلم

دانشجویان دانشگاه امام خمینی در اعتراض به مشکلات صنفی تجمع کردند/ طوماری از مطالبات تهیه و برای وزارت علوم ارسال می شود

نتایج نهایی آزمون استخدامی 8 دستگاه اعلام شد/ پذیرفته شدن 730 داوطلب

تجلیل از دانشجویان نمونه در رشت + عکس

پنج استاد دانشگاه کاشان در جمع برترین پژوهشگران جهان

«کانون شبکه فعالان آزمایشگاهی ایران» راه اندازی شد

جزییات شرکت در آزمون تعیین صلاحیت مدرسان دانشگاه جامع علمی-کاربردی

رمز تداوم زندگی سازگاری با طبیعت و کم آبی است

ساخت سامانه هوشمند آبیاری تحت فشار در دانشگاه آزاد لنجان

مسئولان دانشگاه آزاد مشهد باید پاسخگو باشند/ معاون فرهنگی دانشگاه مورد تایید ما نیست

بزرگداشت روز دانشجو در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی

مستند «شورای انقلاب فرهنگی» روی آنتن شبکه یک

استخدام منشی در محیطی فرهنگی در شهر مشهد

غربت مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی

دانشگاه باید پژوهشی انجام دهد که برای مردم ثروت ایجاد کند

خودرو منتسب به شهریار فروخته نشده است

حمایت استانداری از مراکز تحقیقات مدیریت توسعه پایدار حوضه آبریز دریاچه ارومیه

ایجاد سه پردیس دانشگاه فرهنگیان در آذربایجان شرقی

نتایج نهایی آزمون استخدامی 8 دستگاه اجرایی اعلام شد/ پذیرفته شدن 730 داوطلب

دانشجویان براساس مسئولیت اجتماعی خود به دوستانشان هشدار دهند

جذب دانشجوی خارجی از بهمن در دانشگاه بوعلی

اطلاعیه دانشگاه آزاد درباره برگزاری آزمون فراگیر ارزیابی مهارت های زبان عربی

آخرین آمار ثبت نام کنندگان در آزمون دکتری 98

کشف دهها سیاره جدید

معاون علمی و فناوری رییس جمهور وارد آفریقای جنوبی شد

ستاری وارد آفریقای جنوبی شد

معاون علمی و فناوری رییس جمهور به آفریقای جنوبی سفر کرد

آمایش آموزش عالی هنر ضرورت دارد

خودروی منتسب به استاد شهریار در دست تعمیر است

حفظ سرمایه های اجتماعی در گرو اجرای برنامه های پدافند غیرعامل

حفظ سرمایه های اجتماعی در گرو اجرای برنامه های پدافند غیرعامل