مطالب مرتبط:
رهبر معظم انقلاب: مردم زیر فشار مشکلات معیشتی هستند/ آن کارمند روزمزد در این شرایط برایش چیزی نمی ماند/ کارشناسان و بسیاری از مسئولین معتقدند مشکل درونی است/ مشکل ارز و سکه بخاطر بی تدبیری ها و بی توجهی ها بود/ بناست با مفسد بدون هیچ ملاحظه ای برخورد قاطع صورت گیرد
رهبر معظم انقلاب: مردم زیر فشار مشکلات معیشتی هستند/ آن کارمند روزمزد در این شرایط برایش چیزی نمی ماند/ کارشناسان و بسیاری از مسئولین معتقدند مشکل درونی است/ مشکل ارز و سکه بخاطر بی تدبیری ها و بی توجهی ها بود
تغییر وزیر کار در شرایط بحرانی مشکلات را تشدید می کند/به جای استیضاح ربیعی فکری به حال معیشت مردم کنید
نمایندگان مردم با هم اندیشی مشکلات جامعه را برطرف کنند
عملکرد مردم در بهبود شرایط اقتصادی موثر است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 آبان 1397 ساعت 09:112018-11-20سياسي

فاصله مسئولین با مردم زیاد شده است/ برخی از نمایندگان به جای حل مشکلات به دنبال بهبود شرایط خودشان هستند


انتخابات استانی مردم را به سمت گزینش حزبی و تشکیلاتی کردن انتخابات سوق می دهد و مناسبت های قومی و قبیله ای را که بعضا موجب ایجاد اختلاف در شهرستان ها می شود را کم می کند.

- رویداد24 علی تاجرنیا، در خصوص طرح استانی شدن انتخابات مجلس گفت: متاسفانه مجلس در کشور ما از دو وظیفه اصلی خود که قانون گذاری و نظارت است به شدت دور شده و درگیر مسائل جزیی و منطقه ای شده است و بعد نظارت و قانون گذاری تحت تاثیر مسائل و مناسبات منطقه ای قرار گرفته است.

وی ادامه داد: برای مثال اگر یک وزیر استیضاح می شود یا یک نفر از دولت فرخوانده می شود عمدتا در بین نمایندگانی که از شهرستان ها وارد مجلس شده اند براساس منافع منطقه ای است؛ یعنی اگر یک وزیری عملکرد موفقی داشته باشد، اما در نصب مسئولان یک شهرستان با نماینده هماهنگ نباشد آن نماینده به صدر سوال کنندگان و استیضاح کنندگان می پیوندد و برعکس اگر وزیر موفق نباشد اما در عزل و نصب ها با نماینده همکاری داشته باشد، شاهد خواهیم بود که نماینده در کنار وزیر می ایستد.

تاجرنیا افزود: بنابراین این بعد مهم وظیفه مجلس هم تحت تاثیر مسائل منطقه ای قرار گرفته است.

با توجه به این مسائل من فکر می کنم استانی شدن انتخابات می تواند به اینکه ما شخصیت هایی را در پارلمان داشته باشیم که نگاهشان فراتر از نگاه های منطقه ای و بخشی نگری باشد، کمک کند و در واقع نمایندگان نگاه کلان و ملی پیدا کنند.

معایب استانی شدن انتخابات این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: خود این مساله به تنهایی جایگاه مجلس را ارتقا خواهد داد و از تکرار اصلاح قوانین و قانون گذاری های جدید که خیلی از آنها نه تنها مشکلات را حل نمی کند بلکه مانع حل مشکل می شود جلوگیری کند، در نظارت، نگاه کلان ملی جایگزین نگاه منطقه ای و منافع منطقه ای خواهد شد و از این حیث می تواند کمک کننده باشد مضافا بر اینکه نمایندگان مجلس می توانند با آرای بسیار بالایی در مجلس حضور پیدا کنند.

وی در رابطه با معایب این طرح هم گفت: مهمترین عیب این طرح این است که متاسفانه نظارت ها باعث می شود که بخش عمده ای از نمایندگان شجاع، شایسته و بادرایتی که با جهت گیری های شورای نگهبان موافق نیستند به راحتی از این گردونه حذف شوند؛ اتفاقی که بیشتر در شهرهای بزرگ شاهد آن هستیم.

این مساله بزرگترین عیب این طرح است و تا زمانی که نظارت با این شکل موجود باشد انتخابات استانی باعث می شود که نمایندگان شاخص و برجسته حذف شده و امکان حضور نمایندگان دیگر ایجاد شود.

کاهش مشارکت مردم در صورت استانی شدن انتخابات فرضیه درستی نیست این نماینده پیشین مجلس ادامه داد: همچنین در بعد مسائل منطقه ای هم نمایندگان مجلس ارتباطات خوبی با مردم دارند که این ارتباط نیز ممکن است دچار نوعی خدشه و سکون شود که البته این وظیفه احزاب و گروه های سیاسی است که در صورت استانی شدن انتخابات سعی کنند در ترکیب نمایندگان مسائل را به گونه ای بچینند که ملاحظات کلان استانی حل شود و احیانا فقط چهره های شاخص از مرکز استان ها وارد پارلمان شوند.

وی در خصوص دغدغه کاهش مشارکت مردم در صورت استانی شدن انتخابات نیز گفت: بدون شک این مساله حرف درستی نیست و افراد کاهش مشارکت در انتخابات استانی را بعضا با توجه به مقایسه با انتخابات خبرگان مطرح می کنند.

انتخابات خبرگان انتخاباتی نیست که در معیشت مردم و در زندگی مردم تاثیر مستقیم داشته باشد پس به همین دلیل به آن کم توجهی می شود اما در استان اگر ملاحظات خاص صورت بگیرد یعنی چهره های شاخصی حضور پیدا کنند و در عین حال شمولیت داشته باشند، قطعا نه تنها مشارکت را کم نخواهد کرد بلکه مشارکت را تقویت خواهد کرده و می تواند نمایندگان را با آرای بالا به مجلس بفرستد.

تاجرنیا گفت: در رابطه با محسنات انتخابات استانی این را هم باید بگویم که انتخابات استانی مردم را به سمت گزینش حزبی و تشکیلاتی کردن انتخابات سوق می دهد و مناسبت های قومی و قبیله ای را که بعضا موجب ایجاد اختلاف در شهرستان ها می شود را کم می کند و سطح رقابت ها را نیز افزایش خواهد داد.

نقش احزاب و گروه های سیاسی در این شکل انتخابات بسیار برجسته خواهد بود.

انتخابات استانی مردم را به سمت انتخاب لیست های انتخاباتی سوق می دهد وی ادامه داد: انتخابات پارلمانی با بحث انتخابات بر مبنای احزاب و تشکل های سیاسی گره خورده است و در دنیا هم این چنین است؛ یعنی گام بعدی ما باید این باشد که همزمان با ارتقای سطح انتخابات ها از شهرستان به استان تلاش کنیم که بحث احزاب، رای به لیست و حزب را افزایش دهیم و این با توجه به قانون جدید احزاب هم می تواند زمینه ای باشد برای اینکه مردم به سمت انتخاب لیست انتخاباتی سوق داده شوند.

در همین راستا پاسخگو کردن احزاب و شخصیت های حقوقی به جای افراد و شخصیت های حقیقی شکل خواهد گرفت.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص لزوم ایجاد شفافیت در قوه مقننه و تحقیق و تفحص از این نهاد با توجه به شرایط اقتصادی کشور گفت: امروز چالش بزرگ درون نظام ما بی اعتمادی مردم نسبت به نهادهای حاکم است و مسائلی که باعث شود این اعتماد افزایش پیدا کند، بدون شک می تواند برای ارتباط مردم با نظام کمک کننده باشد.

هرگونه تحقیق و تفحص و یا پیگیری که منجر به این موضوع شود که مردم در جریان امور قرار بگیرند دو حسن مهم دارد؛ یکی اینکه افراد متخلف و یا آنها که ضوابط را به درستی اجرا نکرده اند در چنین مواردی سعی می کنند خودشان را با شرایط تطبیق دهند؛ چراکه می دانند تحقیق و تفحص ها معمولا تاباندن نور به تاریکی ها است.

برخی نمایندگان به جای حل مشکلات مردم به دنبال پایگاهی برای تداوم حضور خودشان هستند این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: نکته بعدی هم این است که مردم احساس امنیت می کنند که می توانند با اطلاع رسانی دقیق بر عملکرد کسی که به مجلس شورای اسلامی فرستاده اند، نظارت داشته باشند و عملکرد او را ارزیابی کنند.

عدم شفافیت هایی که امروز چه در حوزه رای گیری و چه در حوزه میزان حضور نمایندگان در سفرهای خارجی و مسائلی از این قبیل وجود دارد و مردم به راحتی در جریان آنها قرار نمی گیرند، قضاوت در خصوص عملکرد نمایندگان را کم و مشکل می کند.

تاجرنیا ادامه داد: البته به این ها باید میزان فعالیت نمایندگان در مجلس و میزان حضورشان در کمیسیون ها و میزان فعالیتشان در موافقت و مخالفت ها را نیز اضافه کنیم چرا که برخی نمایندگان متاسفانه در مجلس بیش از اینکه به فکر مشکلات مردم باشند به دنبال پایگاهی برای تداوم حضور هستند.

معدل مسئولان جمهوری اسلامی معدل مردم جامعه نیست وی در خصوص سایر مولفه های امید به آینده نیز گفت: مردم امروز فکر می کنند نمایندگان مجلس و نمایندگان حاکمیت در نقطه ای جدا از آنها قرار گرفته اند.

این واقعیت در کشور ما وجود دارد که با نوع گزینش ها و نظارت هایی که صورت می گیرد معدل مسئولان جمهوری اسلامی معدل مردم جامعه نیست.

اگر شما برشی از افراد جامعه و یک برش هم از مسئولین جمهوری اسلامی داشته باشید، آیا می توان این دو را با هم مقایسه کرد.

این نماینده پیشین مجلس گفت: فاصله بین مسئولان و مردم بسیار زیاد شده است و این فاصله نه تنها در نوع زندگی بلکه گفتمان این دو گروه را نیز با هم متفاوت کرده است؛ مسئول دولتی یا وابسته به نظام در لحن گفتارش هم با لحن مردم عادی متفاوت است.

مشی و نوع زندگی و میزان حضورشان در جامعه نیز مردم را بی اعتماد و امید به آینده را کم کرده و مهم این است که فاصله ها کم شود.

وی افزود: در عین حال مردم توقع دارند احساس کنند که دغدغه اصلی مسئولان حل مشکلات آنها است در حالی که الان این احساس وجود ندارد.

این مساله با مقداری همراهی حل خواهد افتاد.


کلید واژه ها: انتخابات - منطقه - مجلس - نظارت - وزیر - قانون - استیضاح - تاجرنیا - نمایندگان مجلس - انتخابات مجلس - مردم - مشکل - مشکلات - شورای نگهبان - وظیفه - اصلاح - اصلاح طلب - هایی - موفق - بزرگ - بزرگترین - مسئولان - نگهبان - قوانین - درگیر - قبیله - شرایط - شورای - رابطه - گزینش

آخرین اخبار سرویس:
استخدام انباردار در یک شرکت معتبر در اصفهان

ورود نماینده ویژه رییس جمهور به ترکیه

عبادت واقعی چیست؟

رونمایی دیپلمات های اروپایی از طرح برخی از اعضای دولت ترامپ: تحریک ایران به واکنش تند در جهت بوجود آوردن بهانه ای برای حمله نظام

مساجد بلک برن بیش از 11 هزار و 500 بسته غذایی برای اطعام نیازمندان آماده کردند

استخدام ویتر،سالن کار در یک رستوران معتبر در البرز

استخدام منشی خانم در یک شرکت معتبر در قزوین

مشهورترین روحانیون توییتر چه افرادی هستند؟/ از روحانی استرالیانشین تا متخصص شیطان شناسی

برای انسانی که دارای معرفت باشد، موهبتی از این برتر نیست که احساس کند ولیّ خدا، با او و در کنار اوست

پیشنهاد وکیل باقری درمنی برای توقف اجرای حکم اعدام

انتقاد روحانی به معاهدات کاهش گازهای گلخانه ای

لایحه قانون جدید بانک مرکزی تصویب شد

موفقیت سازمان اقتصادی کوثر در پیاده سازی اقتصاد مقاومتی به رهبرمعظم انقلاب گزارش می شود

گفت وگو با استاد دانشگاه امام صادق (ع) درباره الهیات عصب شناسی خطر الهیات عصب شناسانه برای دین/ از تجارب عرفانی تا بیماری های روانی

روز دانشجوی امسال دانشگاه های کشور چگونه گذشت/ از مراسم های پر از هیجان تا برنامه هایی که بی جهت لغو شدند!

آیا قانون از معلولین حمایت می کند؟/ ما فرشته نیستیم!

سردار حاجی زاده: تحریم های دشمنان را باید بی خاصیت کنیم

افزایش یارانه ها یک شعار انتخاباتی است/ احمدی نژاد در ماجرای یارانه ها صورت مساله را پاک کرد

ضرورت تشکیل جلسه رؤسای 3 فراکسیون در مورد مرجع تشخیص فردی که جایگزین ندارد

مجلس نمایندگان آمریکا: مسلمانان روهینگیا قربانی نسل کشی شده اند

جامعه با احکام اسلامی منطبق باشد تا گرفتار ظلم نشود

لیسیدنی ابلیس لقب کدام گناه کبیره است؟!

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی قم بازداشت شد

سرنخ حجاب اختیاری به تحریم رسید

پوربابایی: مشکلات اجرایی نشان از عدم دقت لازم در تصویب قوانین دارد

برگزاری کارگاه نسخ خطی ایرانی در دانشگاه لایدن هلند

نمایندگان ایران وایرلندبرگسترش همکاری های دوجانبه تاکیدکردند

نمایندگان ایران وایرلندبرگسترش همکاری های دوجانبه تاکیدکردند

باید و نباید های استخاره که شاید ندانید

متن و شعر تبریک شب یلدا 97

ضرورت تشکیل جلسه رؤسای 3 فراکسیون در مورد مرجع تشخیص فردی که جایگزین ندارد

ضرورت تشکیل جلسه رؤسای 3 فراکسیون در مورد مرجع تشخیص فردی که جایگزین ندارد

واکنش آشنا به دعوت احمدی نژاد از روحانی برای مناظره: یک بار به اسم مناظره، 19 دقیقه وقت سفارشی گرفتید؛ در همیشه بر یک پاشنه نمی چرخد

وحدت حوزه و دانشگاه زمینه ساز پیشرفت کشور است

منشأ شعارهای «نه شرقی، نه غربی»‏ و «مرگ بر آمریکا»‏ در دوران پهلوی

رسانه هایی که بخار کله مردم را خالی می کنند!

چشم انداز نرگسی

با یک تیر نمی توان پاسخ صدها تیر شلیک شده به افکار عمومی را داد

آمادگی یک زن برای سلب قدرت از بن سلمان

تجهیزات جدید دفاعی ارتش رونمایی می شوند

چگونگی بازنشستگی کارمندانی که بیمه سلامت دارند

با یک تیر نمی توان پاسخ صدها تیر شلیک شده به افکار عمومی را داد

تبدیل خیابان 16 آذر به راسته علمی ـ دانشجویی

لایحه بودجه 98، پاسخگوی توقعات حداقلی نیست

زمین و آب مناطق ویژه اقتصادی خراسان جنوبی فراهم شد

داعش مسئولیت تیراندازی استراسبورگ را به عهده گرفت

جامعه امروز نیاز به معرفی الگوهای پسندیده دارد

گرجستان از مردم ایران عذرخواهی کند

توییت حسام الدین آشنا درباره بودجه سال آینده +عکس

مدیریت صحیح حجم نقدینگی، لازمه بهبود وضعیت اقتصادی است

برگزاری یادواره شهدای کردمحله جویبار

گرجستان از مردم ایران عذرخواهی کند

انتقاد شدید رییس دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا از ترامپ

استقبال وزارت خارجه از توافقات اولیه میان یمنی ها

پوربابایی: مشکلات اجرایی نشان از عدم دقت لازم در تصویب قوانین دارد

تحریم ها نمونه ای از مخدوش شدن حق رضایت دولت هاست/NPT؛ فرش قرمزی برای بازرسی و تحریم

دلیل نمایش تصویر ترامپ پس از جست وجوی کلمه احمق در گوگل

ماجرای حرمت گوشت منجمد توسط امام(ره) چه بود

لایحه بودجه 98، پاسخگوی توقعات حداقلی نیست

به مردم بگویید 4 میلیون پروژه عمرانی طی 40 سال افتتاح شد

بحرانی که با یک اشاره ی امام خمینی حل شد+ فیلم

وعده های روحانی برای آب زاینده رود،«سراب» بود

واکنش کاربران فضای مجازی به انتصاب اتوبوسی هواداران روحانی+ تصاویر

بانک مرکزی ابزارهای لازم برای افزایش قدرت پول ملی را در اختیار دارد

پاپ 2 کاردینال را به جرم فساد جنسی برکنار کرد

مهاجم حمله تروریستی استراسبورگ کشته شد

لحظاتی از حضور سردار سلیمانی در میان خانواده های شهدا +فیلم

ماجرای جایزه پادشاه عربستان به حافظ قرآن ایرانی/ دعای پدرم مستجاب شد

استاندار آذربایجان شرقی این صورتجلسه را امضا نمی کند+توضیحات

تضاد منافع، زیربنای کشمکش های درون حرفه پزشکی

استفساریه تسری یک مقطع تحصیلی بالاتر به رزمندگان

حکم ارث کسانی که در یک حادثه کشته شده اند

شبکه فاضلاب، تهران را می بلعد!

صالحی : نظام اراده کند غنی سازی 20 درصد را در فردو از سر می گیریم

بهاروند عضو کمیته رصد تحریم مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری شد

حذف تکلیف دانش آموزان اشتباه است

وقوع تیراندازی در استراسبورگ

نقص در بیان مطالبات مهمترین چالش دانشجوی امروز/عدم توجه کافی به پتانسیل جوانان+فیلم

به مردم بگویید بعد از انقلاب 4 میلیون پروژه عمرانی طی 40 سال افتتاح شد

ماجرای جایزه پادشاه عربستان به حافظ قرآن ایرانی/ پدرم دعایش مستجاب شد

سند دانشگاه اسلامی به زودی در سند راهبردی دانشگاه ها اعمال می شود

قول مساعد پاکستان برای پیگیری آزادی مرزبانان ربوده شده

تأمین برق روستای «چهار تخته» از توابع بخش سوسنِ ایذه

بیدار باش

تشکیل جلسه شورای امنیت درباره اجرای قطعنامه 2231

مسکن مهر پردیس به ما واگذار نشده است

تعمقی درباره اطلاق لقب «دشمن مردم» با هدفی متفاوت / چرا مسعود نیلی را به عرش بردند؟

بازخوانی جنبش دانشجویی توسط شکوری راد در دانشگاه فردوسی

صعود سویا و ویارئال و توقف چلسی در لیگ اروپا

حدیث امام صادق(ع) درباره آموختن ادب

ترویج کتاب و کتاب خوانی توسعه جوهره فرهنگ پروری است/ فعالیت 26 هزار کانون فرهنگی و مساجد در کشور

یک زن مورد حمایت دیوان سلطنتی رییس مجلس رژیم آل خلیفه شد

سوگواره عکس عاشورایی در جیرفت

سند دانشگاه اسلامی به زودی در سند راهبردی دانشگاه ها اعمال خواهد شد

هیچ ممنوعیتی برای تست نداریم

دشمنان آرزوی براندازی نظام را به گور خواهند برد

آلودگی بسیاری از کشتی ها به بدافزار، ویروس و جاسوس افزار

نخستین موسسه تولید محتوای فرهنگی دیجیتال حوزه علمیه کاشان افتتاح شد

در دیدار سفیر ایران با وزیر خارجه گرجستان در مورد رفتارهای اخیر با ایرانیان، چه گذشت؟

مرد افغان در میان کشته شدگان تیراندازی استراسبورگ

فاصله مسئولین با مردم زیاد شده است/ برخی از نمایندگان به جای حل مشکلات به دنبال بهبود شرایط خودشان هستند

فاصله مسئولین با مردم زیاد شده است/ برخی از نمایندگان به جای حل مشکلات به دنبال بهبود شرایط خودشان هستند