مطالب مرتبط:
سیروس همتی: شباهتی به نقش هایم ندارم/ خطاب به مسئولان باید بگویم اگر پول ندارید چرا چند سریال هم زمان می سازید
امن ترین کیف پول ارزهای مجازی هم هک شد
استقبال آمریکا از ارسال پول سعودی به سوریه
صندوق بین المللی پول: ایران تا فوریه مقررات مبارزه با پول شویی را تصویب کند
ترکیه دفتر صندوق بین المللی پول را بست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 آبان 1397 ساعت 09:102018-11-20سياسي

پول هایم برای تو


چیز هایی هستند که مردهای جامعه ما به طور سنتی از آنها وحشت دارند و در رأس همه آنها استقلال مالی برای زن است.

اصلاً از همان روز نخست پدربزرگ ها به پسران جوان نصیحت می کنند که: - پسرم در سه چیز باید از زنت سر باشی: قد، سن و مال.

قدیم ندیم ها که خانم ها بیشتر خانه دار بودند خیال مردها راحت تر بود اما حالا زنان یک پای مهم اشتغال و جامعه به حساب می آیند.

خانم مهندس و خانم دکتر و خانم وکیل هستند.

سرشان توی حساب کتاب است و درآمد دارند و البته استقلال مالی.

اما اینکه حیطه این استقلال چقدر است و زن چقدر باید بار مالی خانواده را به دوش بکشد سؤالی است که پاسخ به آن اهمیت فراوانی دارد.

هم برای زن و هم برای مرد.

شعار سال:" صدف مانتوی رسمی پوشیده و مقنعه مشکی زده.

لباس معمول زنان کارمند.

مهندس رایانه است.

برای خودش مقام و منصب و برو بیایی دارد.

درآمد خوبی هم دارد.

هفت سال است با سعید ازدواج کرده و عین این هفت سال هم سر کار رفته است.

شوهرش مرد خوبی است و به هم علاقه دارند اما تازگی ها سؤال هایی برایش پیش آمده.

مسائلی که ذهنش را درگیر کرده و خواب و خوراکش را گرفته.

مثل وسواس به جانش افتاده برای همین هم تصمیم گرفته سراغ من بیاید تا یکبار برای همیشه بپرسد و خودش را از این فکر و خیال دائمی خلاص کند.

حتی یک چوب کبریت خانم وکیل شوهرم مرد خوبی است.

تمام تلاشش را برای زندگی ما می کند.

ما هم وضع مالی متوسطی داریم خدا را شکر سرپناهی از خودمان داریم و ماشینی اما تازگی ها چیزی ذهنم را درگیر کرده.

هفت سال است که پا به پای همسرم کار کرده ام و سختی کشیده ام.

حتی می توانم بگویم دو برابر او کار کرده ام چون علاوه بر کار بیرون کار خانه را هم کرده ام و به بچه کوچکمان هم رسیده ام.

اما دریغ از یک چوب کبریت که به نام من باشد.

هرچه از کار سخت و طاقت فرسا در آورده ام گذاشته ام در سبد اخلاص و تقدیم شوهرم کرده ام البته او هم مرد خوبی است اما وقتی می خواستیم خانه مان را بخریم یک بار به روی خودش نیاورد که کم کم نصف پول این خانه از عرق جبین من است.

من هم آن موقع حال و حوصله جدل نداشتم و به روی خودم نیاوردم.

حالا بعد از چهارسال می خواهیم خانه را عوض کنیم و خانه بزرگتری بخریم که در تهیه پول آن خانه هم من نقش بسزایی دارم.

آمدم پیشتان تا ببینم یک زن شاغل چقدر می تواند در اموال مشترکی که به دست می آید سهیم باشد و اصولاً چقدر اجازه دخل و تصرف در پول خودش را دارد؟ دغدغه امروز صدف، دغدغه بسیاری از زنان شاغل است.

زنان گاهی وقت ها بعد از سال ها کار طاقت فرسا و بازنشستگی ناگهان چشم باز می کنند و می بینند که چیزی از خود ندارند.

اموال زن اما جالب است بدانید در قانون ایران، وضعیت مالی زنان متأهل بسیار مورد توجه بوده و حتی به جرأت می توانم بگویم که درصد بالایی از قوانین ما قوانینی به نفع زنان و به ضرر مردان هستند و مهمترین موضوع در حقوق ایران این است که در قانون ما اموال زن و مرد دارایی مشترک را تشکیل نمی دهد، بلکه اموال هریک از زوجین مستقل و جدا از اموال دیگری است.

بعد از جدایی هم آنچه مشمول شرط تصنیف می شود اموال مرد است نه زن.

یعنی در حقیقت بعد از جدایی هم زن تا نصف اموال از اموال شوهر حق بردن دارد که البته شرایط و مقدار آن را دادگاه تعیین می کند.

بنابراین ملاحظه می شود که زن در حقوق ایران و نیز از منظر دین از نظر مالی مستقل است و می تواند در اموال خود همچون حقوق دریافتی اش در صورت شاغل بودن، اموالی که به وی ارث می رسد یا حاصل زحمت خودش است، یا حتی اموالی که شوهرش به او داده است و به طور کلی هرچه غیر اینها باشد مانند جهیزیه اش، آزادانه تصرف کند و هرگونه عمل مادی یا حقوقی همچون فروش یا اجاره یا امثال اینها، نسبت به آنها انجام دهد.

پس زن می تواند حقوق دریافتی خود را آزادانه و به اختیار خود در هر راهی که می خواهد خرج کند و شوهر نمی تواند او را مجبور کند تا در پرداخت مخارج خانه از حقوق اش مشارکت کند مگر آنکه زن خود به این امر راضی باشد.

صدف از این حرف متعجب می شود البته شوهر من نه ولی دوستانم تعریف می کنند که شوهرانشان می گویند که چون تو درآمدت بیشتر از من است یا درآمد داری قسمتی از خرج خانه را تو باید بدهی می گویم هر شوهری می تواند هر حرفی بزند یا با زور زن خود را اجبار به انجام دادن کاری کند اما بدان که قانون از چنین مردهایی حمایت نمی کند .

ماده 1118 قانون مدنی نیز در این باره بیان می دارد: زن مستقلاً می تواند در دارایی خود هر تصرفی را که می خواهد بکند.

طبق این قانون زن در مسائل مالی و اقتصادی، استقلال و آزادی کامل دارد و می تواند در اموال شخصی خود هر گونه دخل و تصرفی نماید؛ بدون آنکه موافقت شوهر لازم باشد.

اعم از اینکه آن اموال قبل از ازدواج به دست آمده باشد.

کار اقتصادی زن هم در زمره اموال وی به حساب می آید، بنابراین مطابق قانون او مجبور نخواهد بود آن کار را به رایگان و مجانی در اختیار شوهر بگذارد، مگر کاری که بر حسب عرف و عادت و از باب حسن معاشرت یا معاضدت و کمک، وظیفه زن محسوب گردد، که در این حالت زن مجوزی برای مطالبه مزد یا اجرت بابت این اعمال نخواهد داشت.

زنان خانه دار تا اینجا بیشتر صحبت من و صدف در مورد زنان شاغل و بررسی وضعیت مالی زنان شاغل بود اما نکته مهم دیگر در مورد زنان خانه دار است.

زنانی که دوشادوش شوهر در خانه کار های سنگین می کنند.

به رتق و فتق امور و کودکان می پردازند و اگر بیشتر از شوهر نباشند کمتر از او در وضعیت اقتصادی خانواده مشارکت ندارند.

تکلیف کار و اموال آنها چه می شود؟ همان طور که در شماره های قبل هم گفته ام در حقوق اسلامی و در قانون ما زن می تواند برای کارهایی که در منزل شوهر و به امر او انجام می دهد، از وی مطالبه اجرت و حق الزحمه نماید.

البته اگر زن قصد تبرع داشته باشد، یعنی قصد آن را داشته باشد که به طور رایگان و افتخاری کارهای خانه را انجام دهد، مستحق حق الزحمه یا اجرت نخواهد بود.

از همین رو قانونگذار دادگاه را مکلف کرده است تا در صورت اینکه درخواست طلاق از جانب شوهر باشد و نیز اینکه تقاضای مزبور ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق او نباشد، به درخواست زن مبنی بر مطالبه حق الزحمه کارهایی که شرعاً به عهده وی نبوده و به دستور زوج و با قصد تبرع انجام داده، ترتیب اثر داده و اجرت المثل اینگونه کارها را محاسبه و به پرداخت آن حکم کند.

اما نکته قابل ذکر این است که قاعده استحقاق زن نسبت به اجرت المثل کارهایی که به دستور شوهر انجام می دهد نمی تواند منحصر به مورد طلاق باشد، بلکه یک قاعده کلی است که در موارد دیگر نیز قابل اعمال است.

ماده 336 قانون مدنی هم بیان می دارد: هرگاه کسی برحسب امر دیگری اقدام به عملی نماید که عرفاً برای آن عمل اجرتی بوده یا آن شخص عادتاً مهیای آن عمل باشد، عامل مستحق اجرت عمل خود خواهد بود، مگر اینکه معلوم شود که قصد تبرع داشته است.

تبصره- چنانچه زوجه کارهایی را که شرعاً به عهده وی نبوده و عرفاً برای آن کار اجرت المثل باشد، به دستور زوج و با عدم قصد تبرع یا مجانی بودن انجام داده باشد و برای دادگاه نیز ثابت شود، دادگاه اجرت المثل کارهای انجام گرفته را محاسبه و به پرداخت آن حکم می کند.

این قاعده مهم و کاربردی قانونی با نام قاعده استیفا از عمل غیر شناخته می شود که شامل کار زن در منزل شوهر نیز خواهد شد.

پول تو جیبی اما نکته سؤال برانگیز دیگر در ذهن صدف در مورد خرج خانه است.

اینکه در صورتی که زن شاغل باشد آیا باز هم مرد وظیفه دارد خرج او را بدهد؟ یا به او پول توجیبی برای مصارف شخصی بدهد؟ پاسخ من این است که: بله.

درحقیقت مخارج خانه یا همان نفقه عبارت است از تأمین هزینه زندگی زن که شامل خانه، اثاثیه منزل، غذا، لباس، همه نیاز های متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج بواسطه نقصان یا مرض به عهده مرد است و قانون مدنی ما در این زمینه بیان می دارد: ماده 1106 - در عقد دائم نفقه زن به عهده شوهر است و نکته جالب اینجاست که توانایی مالی زوجه مانع و نافی حق او مبنی بر مطالبه نفقه از زوج نخواهد بود.

به عبارتی دیگر شوهر حق هیچ گونه مداخله در اموال و دارایی زن را ندارد، حتی آنکه ریاست وی بر خانواده نیز چنین اختیاراتی را برایش ایجاد نخواهد نمود.

از همین لحاظ حقوق اسلام و ایران برای زن اهلیت کامل قائل شده است و برخلاف حقوق سابق اروپا، زن را به هیچ وجه محجور نشناخته است.

اموال زن در فقه شیعی قانون مدنی ما از فقه شیعی نشأت گرفته است بنابراین بررسی جایگاه زن در شرع ما و استقلال مالی او برای کسانی که باورهای مذهبی پررنگ تری دارند بسیار کاربردی است.

روابط مالی زن و شوهر درحقوق اسلام بر پایه عدل استوار است.

در روابط مالی زوجین، زن از استقلال کامل در مالکیت و تصرف اموال خود برخوردار است.

فقه شیعی از همان ابتدا برای زن حقوق مالی فراوانی را ثابت کرده و اما بر دوش او مسئولیت معاش خانواده را قرار نداده است.

از همین رو، تمام دارایی های قانونی متعلق به زن (ارث، مهر، نفقه، درآمد حاصل از کسب و.

)، در نظام حقوقی ایران متعلق به اوست و هیچ مقامی حق تعرض، مطالبه و تصرف در حقوق مالی وی را ندارد.

در این خصوص سوره نساء آیه 32 می فرماید: مردان را از آنچه کسب می کنند و نیز زنان را از آنچه به دست می آورند بهره ای است.

در این آیه کلمه اکتساب استفاده شده که پاره ای از فقها تفاوت بین کسب و اکتساب قائل اند.

اکتساب به دست آوردن فایده ای استعمال می شود که انسان می خواهد خودش از آن استفاده کند و بهره برداری اختصاصی از آن نماید و کسب، هم آنچه را که خودمی خواهد استفاده کند شامل می شود و هم آن چیزی را که برای دیگران به دست می آورد.

اما به قاعده الناس مسلطون علی اموالهم هم در این خصوص اشاره می گردد که به نام قاعده تسلیط شناخته می شود و همچنین روایت لایحل مال امرء مسلم الا بطیب نفسه (من لایحضره الفقیه، ج 4، ص 9، وسائل الشیعه، ج 10، ص 449) هم هست که در نهایت هیچ تخصیص و استثنایی که شوهر را مجاز نماید در اموال همسر خود تصرف کند، وجود ندارد .

بنابر استقلال مالی زن و اجازه دخل و تصرف او در اموال خودش در فقه شیعی ما کاملاً به رسمیت شناخته است و در صدر اسلام هم بوده اند زنانی که به حرفه تجارت اشتغال داشته اند و مالک اموال و دارایی های خود بوده اند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه ایران، تاریخ انتشار 27 آبان 97، شماره: 6926
کلید واژه ها: خانه - استقلال مالی - استقلال - مالی - زنان - درگیر - درآمد - جامعه - پدربزرگ ها - بازنشستگی - زنان شاغل - قدیم - هایی - شاغل - وکیل - خانه دار - خانواده - اشتغال - ازدواج - همیشه - تصمیم - اهمیت - امروز - زندگی - دکتر - لباس - خواب - جوان - جالب - کتاب

آخرین اخبار سرویس:
وقتی جای همسر و دختر ترامپ با هم عوض می شود!

لزوم ترویج فرهنگ استفاده از غذای سالم

تیراندازی در یک شهرک یهودی نشین در نزدیکی رام الله

استخدام همکار خانم آشنا به فتوشاپ جهت واحد روابط عمومی در تهران

آزادی ضارب پرستار بیمارستان 5 آذر گرگان با قرار وثیقه یک و نیم میلیاردی

استخدام راننده پمپ دکل 4 محور و میکسر در تهران

استخدام منشی آشنا به کامپیوتر و جوابگویی تلفن در محدوده میدان امام حسین

دولت بودجه دفاعی را در سال 98 کاهش داده است

یادنامه ای برای «هادی نخعی»؛ راوی جنگ تحمیلی

استخدام منشی خانم جهت ارتباط با مشتری در تهران

استخدام رویه کوب ماهر مبل راحتی در تهران

استخدام کارمند بازنشسته خانم مسلط به کامپیوتر در تهران

استخدام منشی خانم آشنا به office و امور اداری در تهران

باید به دنبال انقلاب در حوزه ازدواج باشیم/ ضرورت بازگشت هویت زنانه به زنان

استخدام نجات غریق با سابقه کار خانم در تهران

نیروی انتظامی 70 هزار حافظ قرآن دارد

بهبودیافتگان چرخه معیوب درمان اعتیاد را می شکنند

استانی شدن انتخابات مجلس در خوان دهم

گره گشایی از مشکلات مهمترین هدف سفرهای شهرستانی است

عدم رعایت دستور امیرمومنان(ع)، علت اصلی ظلم اداری است

تهیه مستند تلویزیونی تاریخ تشیع در خوزستان

چهارمحال و بختیاری استعدادهای شگرفی در حفظ قرآن دارد

حجاب و نظرات مختلف فقهی آن

زمزمه های رای عدم اعتماد به دولت ماکرون/جلیقه زردهاحکومت را به طراحی حمله استراسبورگ متهم کردند

گره گشایی از مشکلات مهمترین هدف سفرهای شهرستانی است

آبخیزداری تنها راه نجات شاهرود از کم آبی است

ارائه مقالات برگزیده الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی: مبنای حدیثی امتیاز و اعتبار همیشگی حوزه است

استانی شدن انتخابات مجلس در خوان دهم

کدام مجلس ختم پیش از انقلاب، محل تجمع همه گروه ها بود؟

امیر سیاری از موزه دفاع مقدس قم بازدید کرد

حاشیه های دیدار خانواده شهدا با رهبر معظم انقلاب

مسئولیت اصلی بنیاد رساندن پیام خون شهدا به جامعه است

جزییات تازه ای از نقش بن سلمان در قتل خاشقجی

جریانی می خواهد متفکرین را خانه نشین کند

تیراندازی در داخل یک شهرک یهودی نشین در شرق رام الله

آزادی ضارب پرستار بیمارستان 5 آذر گرگان با قرار وثیقه یک و نیم میلیاردی

برگزاری کارگاه نسخ خطی ایرانی در دانشگاه لایدن هلند

لزوم ترویج فرهنگ استفاده از غذای سالم

اعلام زمان و نحوه دریافت کارت شرکت در آزمون مرحله دوم تصدی منصب قضاوت سال 1397

پیشنهاد وکیل باقری درمنی برای توقف اجرای حکم اعدام: به شرکت نفت جی اعلام کرده ایم حاضریم با مهلتی 3 ماهه رد مال را انجام دهیم

اختصاصی/ متن کامل گزارش مرکز پژوهش های مجلس 5 سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه 60 هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

تیراندازی در نزدیکی رام الله

مدرسه کسب و کار گردشگری در سیستان و بلوچستان ایجاد می شود

سفر استاندار بوشهر به شهرستان دشتی

اعلام زمان و نحوه دریافت کارت شرکت در آزمون مرحله دوم تصدی منصب قضاوت سال 1397

استخدام محتواگذار وبسایت در گروه دیجیتال مارکتینگ آرتاسئو

پرونده «حادثه تروریستی چابهار»؛ روی میز کمیسیون امنیت ملی مجلس

امان از مسؤولانی که «نق» می زنند

یادنامه ای برای «هادی نخعی»؛ راوی جنگ تحمیلی

نخستین اندیشکده کشاورزی بسیج اساتید فارس در جهرم افتتاح شد

تصویب مدیریت یکپارچه شهری مهمترین مصوبه شورا / حفظ حقوق شوراها با بازگشت سپنتا نیکنام به شورای یزد

اعلام زمان و نحوه دریافت کارت شرکت در آزمون مرحله دوم تصدی منصب قضاوت سال 1397

چه کسی دستور فیلترینگ تلگرام را داد؟

مجلس سنا، مسیر پیچیده ای میان ترامپ و کنگره ترسیم کرد

قانون ماده 100 نباید منبع درآمدی برای شهرداری ها شود

نخستین اندیشکده کشاورزی بسیج اساتید فارس در جهرم افتتاح شد

تشیع در ایران ساخته صفویان نیست/ وجود تشیع در خوزستان از زمان امام علی(ع)

پیام واضح ایران به جهان درباره تسلیحات موشکی خود

آیت الله نوری همدانی:
 
 امروز عده ای در قم ساکن شده اند و روستاها و شهرها بدون عالم مانده است

تصاویر/ ایران اکسپو 2018 به روایت تصویر

دانشگاه شهیدبهشتی بدون آزمون دانشجوی ارشد پذیرش می کند

پهپاد روسی 220 کیلوگرم حمل می کند

طرح "خوش رویی" در مراکز درمانی تامین اجتماعی اجرا می شود

بازیگر دو جنسیتی «ممنوعه» قهر کرد

گزارش البناء؛ اسراییلی ها به دنبال نشانه های ایران و شبح سردار سلیمانی در تعقیب آن ها

سازمان مدیریت بحران پیگیر رفع مشکلات ناشی از تغییر نوع، تعداد و زمان بارش ها

استخدام سالن کار خانم در غرب تهران

استخدام کارمند خانم جهت نگهداری سایت در تهران

آیت الله نوری همدانی: امروز عده ای در قم ساکن شده اند و روستاها و شهرها بدون عالم مانده است/ باید در هرشهری طلبه را فقیه تربیت کنیم و گرنه ضررش از خیرش بیشتر خواهد بود

استخدام کارمند آژانس هواپیمایی و کارآموز در تهران

استخدام نیروی خدماتی جهت کلینیک زیبایی در تهران

بیرون شدن ریل سریع السیر از خط در ترکیه به روایت تصویر

تغییر لایحه بودجه 98 در وقت اضافه

رضا صفری مکتب اعتدال یا مکتب سرگردان؟

رییس بسیج جامعه زنان: نیازمند بهره گیری از ظرفیت رسانه برای معرفی الگوی زن تراز انقلاب اسلامی هستیم

ادامه دادن راه شهدا پیروی از ولایت و رهبری است

«حسینی مطلق» مسئول نهاد رهبری دانشگاه فردوسی شد

300 کیلوگرم زباله از ساحل آستارا جمع آوری شد

فراخوان نام نویسی طرح های فراگیر جوانان استان

5 ابزار آنلاین برای برنامه ریزی یک سفر راحت

احتمالات افزایش حقوق کارگران

اعلام زمان و نحوه دریافت کارت شرکت در آزمون مرحله دوم تصدی منصب قضاوت سال 1397

لزوم ترویج فرهنگ استفاده از غذای سالم

تسلیت حضرت آیت الله وحید خراسانی درپی درگذشت آیت الله روحانی

وضعیت اسنادی اعتبارات کشور تهدید جدی برای نظام فنی و اجرایی است

وکیل سابق ترامپ: کار من سرپوش گذاشتن بر روی اقدامات کثیف ترامپ بود

برگزاری نشست تخصصی آینده زیست روستایی در شرق کشور

شهاب صادقی: می خواهم قطعه ای از «اِوانسنس» اجرا کنم

کشاورزان شرق اصفهان حقابه خود را از زاینده رود مطالبه کردند

دوازدهمین کنگره پیشگامان پیشرفت

بابک زنجانی در موقع مناسب اعدام می شود

ارائه بیش از 450 مقاله در دوازدهمین کنگره پیشگامان پیشرفت /معرفی آثار ارائه شده در نیمروز اول

سید ضیاء هاشمی دبیر شورای عالی تهیه کنندگان شد

نمایندگان مجلس چقدر مهریه دادند و گرفتند!؟ + فیلم

مساجد بلک برن بیش از 11 هزار و 500 بسته غذایی برای اطعام نیازمندان آماده کردند

«مشاوره» کاربردی ترین راه تغییر شرایط است

ترکیه آموزش تروریست ها توسط آمریکا غیرقابل قبول دانست

اختلاف بهمن فرمان آرا با مجید مجیدی در یک جشنواره هندی

آپارتمان های 50 تا 75متری در تهران چند؟

پول هایم برای تو

پول هایم برای تو