مطالب مرتبط:
نویسندگان از کاهش سرانه مطالعه کتاب می گویند/فضای مجازی خطر یا فرصت؟
فضای مجازی مطالعه کتاب را در کشور به چالش کشیده است
افزایش قیمت کتاب به کاهش سرانه مطالعه منجر شده است/تاثیر فضای مجازی بر کتابخوانی ویرانگر است
فارس گزارش می دهد شهرضا در سودای کسب عنوان «پایتخت کتاب ایران»/ فضای مجازی فرهنگ مطالعه را کم رنگ کرده است
فضای مجازی مطالعه کتاب را در کشور به چالش کشیده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 آبان 1397 ساعت 09:102018-11-20سياسي

مردم وقت گذرانی در فضای مجازی را به مطالعه ترجیح می دهند/ قرآن خوانی را تا حد یک کتاب معمولی تنزل ندهیم


ـ جامعه ایرانی در شرایط کنونی بیشتر از استانداردهای جهانی از فضای مجازی، شبکه های اجتماعی و مطالعه سطحی در آن وقت صرف می کنند و طبق برخی آمارهای غیررسمی حدود 5 ساعت از وقت جوانان ما در طول یک شبانه روز صرف فعالیت در فضای مجازی می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایکنا"، امیرمسعود شهرام نیا؛ مدیر مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی، به واسطه سال ها فعالیت در عرصه فرهنگی و به ویژه حوزه کتاب، تجارب ارزنده ای در زمینه فرهنگسازی کتاب، کتابخوانی و افزایش سرانه مطالعه در کشور دارد.

شهرام نیا پیشتر به عنوان دبیر نمایشگاه کتاب یاد یار مهربان و چند دوره سمت قائم مقامی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و همچنین حضور در محافل ادبی جهانی و به طور مثال مسئولیت غرفه جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت را برعهده داشته است او در گفت و گو با ایکنا، پیرامون اهمیت هفته کتاب و ضرورت فراهم آمدن زیرساخت های لازم به منظور گسترش فرهنگ کتابخوانی، مطالبی را برشمرده است که در ادامه می خوانید: ـ نامگذاری تنها یک هفته در طول یکسال به موضوع کتاب و کتابخوانی تا چه اندازه در گسترش فرهنگ کتابخوانی و افزایش سرانه مطالعه در کشور مفید است؟ این امر و اثرات مثبت و احیاناً منفی که می تواند داشته باشد به نگرش و رویکرد مدیریت فرهنگی بستگی تام و تمام دارد.

این نامگذاری در واقع یک کار نمادین است و تنها در مورد کتاب مرسوم نیست.

معمولاً در همه جای دنیا گاهی برای تذکر، توجه و تشویق مردم به وقوع رویدادی به ویژه فرهنگی، هنری و یا حتی اجتماعی یک روز و یا حتی یک هفته را به عنوان خاصی نامگذاری می کنند، مثل روز کارگر، روز کودک و مواردی از این دست.

با این فرض مسئله مهم این است که باید استفاده درستی از این نامگذاری صورت گیرد و نباید به این پدیده به صورت شعاری، پرداخت مناسبتی و مقطعی بسنده کرد که البته شاید ایرادی که بر ما وارد شود همین باشد که ما معمولاً در همین مرحله یعنی نگاه شعاری و اقدام مقطعی نسبت به این پدیده را متوقف می کنیم، در صورتی که باید این نامگذاری عاملی شود برای اینکه ما به واسطه آن سلسله اقداماتی ترغیبی و تشویقی را به منظور تحریک تقاضای مردم نسبت به کتاب و کتابخوانی به انجام برسانیم و امیدوار باشیم که این امر به ارتقای فرهنگ کتابخوانی منجر خواهد شد.

مشکل پایین بودن سرانه مطالعه در جامعه ناشی از کمبود تقاضا است و باید با تحریک تقاضای مردم موجب علاقه مندی بیشتر آن ها به کتابخوانی شد.

یکی از کارهایی که می تواند این علاقه را افزایش دهد ایجاد موج کتابخوانی از طریق آشنایی مردم با تازه های نشر، آشنایی با نویسندگان و قرار دادن کتاب ها در معرض دید مردم در مجامع عمومی است تا آن ها را علاقه مند به استفاده از کتاب و مطالعه کنند.

ـ در سال های اخیر شاهد افزایش سرانه فضاهای مطالعه و ازدیاد کتابخانه ها به ویژه در کلانشهرها بوده ایم با این وجود و سهولت دسترسی مردم به کتاب اما تغییر چندانی در آمار مطالعه را شاهد نبودیم.

این مسئله را چگونه ارزیابی می کنید و آیا شیوه سنتی واگذاری، امانت سپاری کتاب دلیل عدم افزایش محسوس سرانه مطالعه است؟ ابتدا باید با بخش نخست سؤال شما مخالفت کنم هر چند مراکز گوناگون و جدیدی در قالب محافل فرهنگی، فضای مطالعه و یا کتابخانه طی این سال ها ایجاد شده باشد اما از آن طرف هم نباید از این نکته غافل بود که به دلیل ورشکستگی ناشر و یا کتابفروش بسیاری از این مراکز نیز به تعطیلی کشیده شد و یا تغییر کاربری داده اند و متأسفانه تبدیل به مثلاً اغذیه فروشی شده اند و چندان نمی توان بر این مسئله به عنوان یکی از دلایل کاهش سرانه مطالعه و عدم تمایل مردم به خرید کتاب تکیه کرد و آن ها را منشأیی به منظور ریشه یابی این معضل دانست.

مشکل کتاب نخواندن جامعه ما تا درصدی همانند بسیاری از کشورهای جهان و حتی کشورهای پیشرفته است چرا که این روزها مردم اغلب روی به مطالعه های سطحی و کم عمق به دلیل دسترسی آسان به آمار و اطلاعات اینترنتی و مرور اطلاعاتی که در شبکه های مجازی معمولاً به اشتراک گذاشته می شود، آورده اند اما مسئله اینجاست که میزان مراجعه مردم ایران و وقت گذاشتن آن`ها برای استفاده از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در شرایط کنونی حتی از استانداردهای جهانی نیز پای خود را فراتر گذاشته است و برطبق برخی آمارهای غیررسمی حدود 5 ساعت از وقت جوانان ما در طول یک شبانه روز صرف فعالیت در فضای مجازی می شود.

بخش دیگری از این عدم رغبت به مطالعه به ریشه های فرهنگی مربوط می شود و اینکه ما حداقل در سیستم آموزش و پرورش و نظام آموزشی ساختاری که مشوق کتاب و کتابخوانی باشد را شاهد نیستیم و درمیان بچه های محصل کمتر عطشی به مطالعه وجود دارد و معدود اوقاتی هم که صرف مطالعه می شود، اولویت با کتاب های درسی و کمک درسی است در حالیکه باید از همان دوران تحصیل کودکان و نوجوانان خود را عادت به مطالعات غیردرسی داده و آن ها را اصطلاحاً کتابخوان تربیت کنیم.

رسانه ها هم که مخاطب خود را به درستی نمی شناسد و لذا شیوه های مؤثری برای تبلیغ کتاب به کار نمی بندد هر چند که از حق نگذریم چند سالی است که شرایط به منظور تبلیغ برای کتابخوانی حداقل در تلویزیون تغییر مثبتی کرده است.

مشکل دیگر در کاهش سرانه مطالعه، منشأ اقتصادی دارد که به شدت در این روند تأثیرگذار است.

والدین، پدر و مادرها این روزها آن چنان با مشغله های زیادی مواجهند که فراغت کافی برای کتاب نخواندن دارند و نه اینکه با رفتار فرهنگیشان، فرزندان خود را کتابخوان تربیت کنند و البته بالا رفتن هزینه های جاری زندگی سهم کالاهای فرهنگی در سبد هزینه ای خانوار را تا حد بسیار زیادی کاهش داده است.

برای اینکه کتاب و کتابخوانی به عنوان جزیی لاینفک در سبد خرید خانواده منظور شود، این اتفاق باید از مدرسه آغاز شود و رسانه در تبلیغات آن نیز نقش تأثیرگذار و حمایتی خود را به نحو شایسته ای ایفا کند.

ـ هفته کتاب تا چه اندازه در فرهنگسازی میان مردم به منظور ترغیب و تشویق مطالعه کتب دینی و قرآنی می تواند سهیم باشد و آیا حتی به شکل نمادین، نامگذاری یکی از ایام هفته کتاب با عنوان قرآن و توجه به نشر دینی می تواند رغبتی در میان مخاطبان به ویژه نسل جوان برای مطالعه کتاب هایی با این موضوعات فراهم کند؟ پیشنهاد خوبی است، اینکه روزی از ایام هفته کتاب را به قرآن و نشر دینی اختصاص دهیم نشان از توجه مسئولان فرهنگی به منظور مهجوریت زدایی از چنین حوزه نشری دارد اما مسئله ای که وجود دارد اینکه به فرض نامگذاری روزی از ایام هفته کتاب به این عنوان، نحوه مواجهه و رفتار ما با قرآن و کتاب های دینی همچون سایر حوزه ها نباشد که این امر دون شأن قرآن است.

هرچند که مطالعه قرآن، کتاب های مقدس را هم باید جزیی از سرانه مطالعه به حساب آورد همچون بسیاری از کشورها که این محاسبه را نیز در آمارگیری سرانه مطالعه منظور می کنند، باید به آن نیز توجه کرد اما از نکته ای مهم نباید غافل شد و آن اینکه نباید شأنیت مطالعه و خواندن چنین کتاب هایی را همچون مطالعه کتاب در بسیاری از حوزه ها که بعضاً ممکن است نسبت به آن احتیاجی نداشته باشیم تنزل داد و باید مطالعه کتاب های دینی و مقدس به ویژه قرآن را که در قرائت آن سفارش های مؤکدی از سوی بزرگان دین شده و به منزله دستورالعمل زندگی از آن یاد می شود به عنوان یک امر محتوم و لازم در اوقاتی از روز سرلوحه برنامه های خود قرار دهیم.

گفت و گو از امیرسجاد دبیریان انتهای پیام
کلید واژه ها: کتاب - فرهنگ - سرانه مطالعه - نمایشگاه - مطالعه - فضای مجازی - نمایشگاه بین المللی کتاب تهران - نمایشگاه کتاب - فرهنگی - نمایشگاه بین المللی کتاب - نمایشگاه بین المللی - افزایش - مردم - مجازی - شبکه های اجتماعی - اجتماعی - جمهوری اسلامی - صورت - پدیده - ایران - جهانی - تشویق - جامعه - بین المللی - هفته کتاب - مدیر - کشور - خبرنگار - اسلامی - جوانان

آخرین اخبار سرویس:
با مسئول بانک ملی به عنوان مالک شرکت گروه ملی برخورد جدی خواهیم کرد

اعلام آمادگی اروپا برای کمک به تصویب توافقنامه برگزیت

دعوت به همکاری بازاریاب میدانی در شرکت دینگ

جدال بر سر حضور دو زن مسلمان در مجلس آمریکا

رییس شورای اروپا: مجددا درباره برگزیت مذاکره نمی کنیم

فقط می خواستم از ته دل حلالم کنی و ازم راضی باشی

عکس| استقبال گرم خاله معاون اول رییس جمهور

خواب عمیق مجری مشهور ایرانی سر ضبط برنامه/عکس

نخستین نعمتی که خداوند به آدمی می دهد، چیست؟

قتل به خاطر سیستم واگذاری اراضی پایاب سدخدا آفرین

استقبال از جهانگیری توسط خاله اش

جنگنده های میگ 29 در خط اورهال + عکس

وعده ارزانی 20 درصدی با FATF؛ پس از گرانی 200 درصدی با برجام

آلمانی ها مشتری دستگاه های قدیمی یک کارخانه سیمان

گفتمان انقلابی و مطالبه عدالت رسالت دانشجوی انقلابی است

مصوبه بخشودگی وام های کشاورزان به زودی عملیاتی می شود

انجمن های دانشجویی تکلیف خود را روشن کنند/ روش ما با جنبشی ها فرق دارد

قدیری ابیانه : 40 سالگی انقلاب یک شکست برای دشمن است

مردم سالاری دینی نخستین دستاورد انقلاب اسلامی است

ایسنا صدای جنبش های دانشجویی باشد

تصاویر/ مراسم بزرگداشت آیت الله موسوی خلخالی

ضرغامی: تلگرام با دستور روحانی فیلتر شد

در گفت وگوی فارس با یک کارشناس ارشد در حوزه اینترنت اشیا مطرح شد سونامی اینترنت اشیا در صنعت در حال وقوع است/این فناوری محور توسعه چین و ناجی اشتغال هند شد

اینم پایان رویای منچستر!

آلمانی ها مشتری دستگاه های قدیمی یک کارخانه سیمان

مردم سالاری دینی نخستین دستاورد انقلاب اسلامی است

قدیری ابیانه : 40 سالگی انقلاب یک شکست برای دشمن است

تصاویر/ سلسله نشست های علمی و نظریه پردازی در مدارس علمیه کاشان

بسیاری از فیلم ها و سریال های تلویزیونی، نسبتی با سبک زندگی اسلامی ندارند

مستند «تکرار فیضیه 2 » تولید و به روی آنتن می رود

ورود کمیته ویژه مجلس به موضوع قاچاق لوازم آرایشی

حجاریان: گلوله را از مخچه من درآورید تا جوابتان را بدهم

قدیری ابیانه : 40 سالگی انقلاب یک شکست برای دشمن است

تصاویر/ دیدار اعضای کمیته فرهنگی و تبلیغی اربعین حوزه علمیه قم با آیت الله اعرافی

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | سه شنبه 20 آذر 97

مردم سالاری دینی نخستین دستاورد انقلاب اسلامی است

16 آذر روز مجهادت در راه علم و تقویت ایمان دینی است

16 آذر روز مجهادت در راه علم و تقویت ایمان دینی است

فامیلی اصلی اسحاق جهانگیری چیست؟

علم می تواند تجربه نزدیک به مرگ را توضیح دهد؟

هرچی آرزوی خوبه مال من

توهمی بنام کنش های مدنیِ داوطلبانه در ایران!

اینفوگرافی / سرنوشت همه استیضاح های مجلس دهم

مراسم سالگرد درگذشت آیت الله موسوی خلخالی برگزار شد

بودجه سال 98 کل کشور چه زمانی به صحن علنی پارلمان می آید؟

همسر «مهناز افشار» شکایت کرد/ از مهریه میلیاردی تا شیرخشک های فاسد

کاریکاتوری در واکنش به اظهارات کریمی قدوسی

عروس «قزاق»

تصاویر/ یازدهمین نشست مدیران میانی واحدهای ستادی مرکز مدیریت حوزه

16 آذر روز مجهادت در راه علم و تقویت ایمان دینی است

جایگاه خودمان را مشخص کنیم، انقلاب اسلامی پابرجاست

عروس «قزاق»

نظر اقتصاددانان درباره خودروسازان

برای تبدیل مسکن به منزل راه طولانی در پیش داریم

جلوی ضرر را هر جا بگیریم سود کردیم

میرسلیم: فساد سیاسی را به چشم می بینیم

ریزش سقف مدرسه در رامهرمز

پیامد های خطرناک یک ادبیات مخرب وارداتی

کرباسچی: دانشگاه و دانشجو نباید پیاده نظام احزاب یا نظام سیاسی کشور شوند

نماینده سازمان ملل از طرح های احیای دریاچه ارومیه بازدید کرد

در جامعه هستند ولی با جامعه نیستند

نقشه راه مسکن

زمانی مناسب برای دفن دائمی اسپیسی

تمرین شفافیت

زمستان سرد تفلیس؛ گرمای دوستی ایران

گرانی کله پاچه مردم را سیرابی خور کرده است

رهایی 5 نفر از محکومان به قصاص از پای چوبه دار در شوشتر

بسته ارزی 4200 تومانی مبلغ بالایی از ذخایر ارزی مملکت را به حراج گذاشت

چه قوانینی در ارسال لوایح پالرمو و پولشویی به مجمع تشخیص نقض شد؟

درخواست جانبازان برای لغو مصوبه نحوه تأمین هزینه های بیمه درمانی ایثارگران

رایزنی جابری انصاری و هلگا اشمید

دو گزاره غیر قابل جمع آقای ضرغامی و دوستان

مسیر یک اقتصاد جهانی

نفع مردم ایران

نشانه های انسان خردمند در کلام امام حسن(ع)

جزییات 6خبر ویژه امروز سه شنبه 20 آذرماه 1397

دوره احمدی نژاد تقریبا نقش تعیین کننده ای در سرنوشت دانشگاه نداشت

نماینده سازمان ملل از طرح های احیای دریاچه ارومیه بازدید کرد

ایسنا می تواند جهانی شود اگر ...

اینفوگرافی / سرنوشت همه استیضاح های مجلس دهم

گفتگوی کیت اسپنسر با لورن گرینفیلد مستندساز چگونه ثروتمندان در حال عادی سازی خودشیفتگی و نابود کردن تمدن بشری هستند

موتورسواری که زد و در رفت!

فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) درمورد گروه دوم ارث

فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) در مورد گروه اول ازث

پیام تسلیت سخنگوی وزارت خارجه در پی درگذشت یک روزنامه نگار

دعوای فراستی و ظلی پور جعلی بود!

انتقاد دانش آموزان تهرانی از دستگیری دانش آموزان پاریسی

رییس جدید اطلاعات ارتش روسیه منصوب شد

نظام شورایی و کارگروه های هم افزایی در راستای ارتقاء مدارس شروع به فعالیت کرده است

نظام روحانیت در معرض آسیب های طراحی شده قرار دارد/کار جهادی در اولویت حوزه علمیه قرار گیرد

نتایج نهایی آزمون استخدامی اعلام شد

اهل ایسنا

کرباسچی: دانشجویان مصادیق نظامی گری، استبداد و وابستگی را در ظرف زمان و مکان خود پیدا کنند

دعوای فراستی و ظلی پور جعلی بود

بیانیه ستاد حقوق بشر ایران درباره خشونت های اخیر فرانسه

اگر قدرت و حکومت نقد نشود منجر به فساد خواهد شد

چکیده گفت وگوی تفصیلی محمد قوچانی با فارس: جهانگیری از روحانی در جریان ترمیم کابینه دلخور شده بود/روحانی را از موسوی خویینی ها هم اصلاح طلب تر می دانم

جای هنر انقلاب در بنیاد فرهنگی روایت فتح است آخرین سخنان «احمدرضا دالوند» پیش از درگذشت

ترتیل صفحه 529 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

تیراندازی در کسری از ثانیه

مردم وقت گذرانی در فضای مجازی را به مطالعه ترجیح می دهند/ قرآن خوانی را تا حد یک کتاب معمولی تنزل ندهیم

مردم وقت گذرانی در فضای مجازی را به مطالعه ترجیح می دهند/ قرآن خوانی را تا حد یک کتاب معمولی تنزل ندهیم