مطالب مرتبط:
تراژدی نفسگیر زندگی
تراژدی زندگی زنی که برنده جایزه صلح نوبل شد
تراژدی 72 روزه در استقلال/ تا دیر نشده؛ زندگی را شیرین کنید
نقش موثر وقف در ساماندهی زندگی فردی و اجتماعی
اردوی زندگی در شرایط سخت جمعیت هلال احمر در زاهدان آغاز شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 آبان 1397 ساعت 03:252018-11-20سياسي

تراژدی نفسگیر زندگی


تمام تلاشم در کتاب اخیرم این بوده تا نشان دهم انسان معاصر به طور کلی، از جمله انسان در جوامع مسلمان، از امر دینی و ساحت قدس بُعد و فاصله زیادی دارد.

- بسیاری اسیر نوعی ناخودآگاهی و خودفریبی هستند و از حضور زنده ساحت قدس در زندگی انسان معاصر و حتی ما مسلمانان سخن می گویند.

با توجه به اینکه موج عقلانیت جدید و جهان تکنولوژیک، همه جوامع از جمله جامعه ما را نیز به لحاظ حیات دینی و معنوی دستخوش تغییراتی بنیادین کرده است معنا و مفهوم امر دینی و جایگاه و موقعیت آن در جوامع امروزین نیاز به روشنگری بیشتری دارد.

به این اعتبار، بر آن شدیم تا با بیژن عبدالکریمی به گفت وگو بنشینیم که به تازگی کتابی با عنوان پرسش از امکان امر دینی در جهان معاصر از انتشارات نقد فرهنگ منتشر کرده است.

عبدالکریمی، استاد فلسفه و عضو سابق هیأت مدیره انجمن فلسفه میان فرهنگی ایران، در این کتابش از فقدان عالَمی سخن می گوید که در آن متون مقدس و امر معنوی زیست دارند و پیوندی میان حیات متدینان با ساحت قدس و الوهیت وجود دارد.

او سعی کرده است در این اثر از دیدگاهی پدیدارشناسانه و فلسفی، مخاطب خود را نسبت به چالش عقلانیت مدرن با حیات دینی و معنوی در جوامع امروز آگاه سازد.

جناب دکتر عبدالکریمی! چرا موضوع امر دینی و امکان آن در جهان معاصر برای شما بدل به دغدغه شد چنانکه به یک مقاله یا سخنرانی بسنده نکردید و در قالب کتاب به طور مفصل به این موضوع پرداختید؟ پرسش از امر دینی و امکان برخورداری از تفسیری معنوی از جهان در جوامع اسلامی، از جمله جامعه ما، دو قرن است که به یک مسأله بدل شده است.

این پرسش از زمانی که ما با تمدن و عقلانیت جدید آشنا شدیم، برای اندیشمندان ما، از سید جمال الدین اسدآبادی و اقبال لاهوری گرفته تا شریعتی و فردید وجود داشته است.

این پرسش که چگونه می توانیم در روزگار کنونی تفسیری دینی و معنوی از جهان داشته باشیم؟ حتی می توان گفت از زمانی که عقلانیت جدید از چهار قرن پیش به وجود آمد، مطرح شد و این سؤال شکل گرفت که چگونه باید از امر دینی و تفسیر معنوی از جهان در برابر بسط و جهانی شدن عقلانیت جدید دفاع کرد؟ من هم از آنجا که در همین جهان زندگی می کنم، سال ها بود با این مسأله دست به گریبان بودم.

شاید از دوران دبیرستان که با کتاب و مطالعه آشنا شدم و با اندیشه های سیانتیستی و مارکسیستی در کنار اندیشه های دینی سنتی آشنا شدم و از مراحل آغازین ورودم به ساحت فرهنگ و تفکر، این دغدغه در من شکل گرفته بود.

مخاطب شما در این کتاب چه کسانی هستند؟ مخاطبان من در وهله نخست همه کسانی هستند که تحقق امر دینی را امری مفروض و مسجل می دانند.

به عبارتی، آنان کسانی هستند که پذیرفته اند در جهان ما امری دینی وجود دارد اینگونه افراد مرزی میان دین به منزله فرهنگ ، دین به منزله یک نظام تئولوژیک ، دین به منزله یک ابژه مطالعاتی و پژوهشی ، دین به منزله یک ایدئولوژی سیاسی و اجتماعی و دین به منزله یک نحوه بودن در جهان و یک شیوه تحقق وجود انسانی قائل نیستند و متوجه نیستند که بسیاری از مقولاتی که از سنخ امر دینی نیستند با امر دینی خلط و جانشین آن شده است.

مخاطبان من در این کتاب بیش از هر کس، کسانی هستند که تحقق امر دینی و به پیروی از آن، انسان و جامعه دینی را در جهان کنونی امری مسجل یا بسیار ساده انگاشته اند.

پرسش محوری شما در این کتاب چیست؟ پرسشی که در این کتاب مطرح کرده ام و برای پاسخ به آن تحقیق کرده ام این است که تحقق انسان و جامعه دینی در جهانی که بالذات سکولار است و عالَمیت دینی پایان یافته است، چگونه امکان دارد؟ دین به معنی فرهنگ و باورمندی به پاره ای از نظام های بشرساخته تئولوژیک یا به منزله ابژه مطالعاتی یا به عنوان منبعی برای ایدئولوژی های سیاسی و اجتماعی یا به منزله انجام برخی از شعائر و آداب و رسوم دینی در جهان کنونی وجود دارد و در آن هیچ شک و تردیدی نیست.

لیکن این عالَمیت دینی است که دیگر مشاهده نمی شود.

در گذشته امر دینی با عالَمیت دینی نسبت داشت، اما امروزه دیگر، عالَمیت دینی از میان ما رخت بربسته است.

رابطه میان امر دینی و امر قدسی را چگونه تعریف می کنید؟ و نسبت انسان معاصر با این دو چگونه است؟ به اعتقاد من امر دینی تنها جایی تحقق پیدا می کند که انسان با ساحت قدس و الوهیت پیوند و نسبت خودآگاهانه برقرار کند.

ما فقط یک امر قدسی داریم، که همان ساحت الوهیت و ساحت وجود فی نفسه است و همین ساحت است که موضوع و متعلَّق راستین امر دینی است.

بنابراین امر دینی به معنی ایجاد نسبتی وجودی، خودآگاهانه و آزادانه با ساحت قدس است و امر قدسی نیز یگانه موضوع و متعلَّق اصیل امر دینی است.

تمام تلاشم در کتاب اخیرم این بوده تا نشان دهم انسان معاصر به طور کلی، از جمله انسان در جوامع مسلمان، از امر دینی و ساحت قدس بُعد و فاصله زیادی دارد.

بسیاری اسیر نوعی ناخودآگاهی و خودفریبی هستند و از حضور زنده ساحت قدس در زندگی انسان معاصر و حتی ما مسلمانان سخن می گویند.

مخاطب من علاوه بر این دسته از افراد، نوگرایان، شیفتگان عقلانیت جدید و دل سپردگان عالم کنونی هستند که به مقابله با میراث تاریخی ماقبل مدرن پرداخته اند و به تبعیت از عقلانیت عصر روشنگری، موضع و کینه ای ضدسنت دارند.

من قصد داشتم تا حدودی محل نزاع را میانِ، به اصطلاح، سنت گرایان و مدرنیست ها (شیفتگان عالم جدید) نشان دهم و بگویم در این نظام محل مناقشه و نزاع به هیچ وجه روشن نیست و آنچه نوگرایان به نقدش می پردازند هیچ نسبتی با امر دینی ندارد.

چه چیزی پیوند میان امر دینی و امر مقدس را در جامعه معاصر از هم گسسته است؟ پاسخ این پرسش به لحاظ فلسفی بسط سوبژکتیویسم متافیزیکی، سیطره عقلانیت تکنولوژیک و درک فیزیکالیستی، ناتورالیستی و ماتریالیستی از جهان است که سوبژکتیویسم جدید را به دنبال داشته است.

به عبارتی، درک شیء واره از موجودات و پدیدارها به درک شیءواره از انسان منتهی شده است.

همه این مؤ لفه ها دست به دست هم داده و جهان نیهیلیستی کنونی را شکل داد ه اند.

در روزگار ما، جهان با بحران معنا مواجه است.

سوبژکتیویسم جدید در فرآیند تاریخی خود به همان چیزی منتج شده است که نیچه از آن به نیهیلیسم یا مرگ خدا تعبیر می کند.

در اینجا، قصد ندارم در بحثی فلسفی به بیان دلایل و عوامل عینی تاریخی و جامعه شناختی که به نیهیلیسم ختم شده است، بپردازم.

بنابراین، خاستگاه دریافت سوبژکتیو از جهان، انسان و امر دینی را باید سوبژکتیویسم متافیزیکی و سوبژکتیویسم جدید دانست.

این سوبژکتیویسم جدید با دکارت و کانت قوام پیدا می کند.

شما در کتاب خود از پرسش از امکان امر دینی در جهان معاصر سخن گفته اید؛ هنر و گفت وگو در جهان معاصر جهت پیشبرد امر دینی چه نقشی دارند؟ به اعتقاد من، همانگونه که متفکرانی مانند شوپنهاور، نیچه و هایدگر نیز بدرستی دریافتند، هنر می تواند آنات اصیلی را برای انسان روزگار ما به وجود آورد.

انسانی که اسیر جهانی نیهیلیستی و دربند شیءوارگی خود و زندگی اش شده است، شاید بتواند بواسطه هنر روزنه ای به ساحات دیگری از جهان، انسان و زندگی پیدا کند.

البته این امر نیز امکانپذیر است که هنر زمینه مواجهه ما با ساحت قدس و امر دینی را فراهم سازد.

هنر می تواند آناتی را برای ما فراهم آورد تا دقایقی را بیرون از زندان جهان تکنولوژیک یا به قول ماکس وبر زندان آهنین دوران مدرن، تنفس کنیم.

باید خاطرنشان کرد، هنر اصیل نیز در جهان کنونی ما عنصری نایاب است.

هگل و تا حدودی هایدگر نیز از پایان و مرگ هنر اصیل در روزگار کنونی سخن گفته اند.

تعجب می کنم که چرا در کشور ما موسیقی سنتی کشورمان که با حکمت و شعر ما پیوند بسیار نیرومندی دارد، بسیار ناآگاهانه سرکوب می شود.

انتظار می رفت این هنر بعد از انقلاب بسط پیدا کند و مورد حمایت قدرت سیاسی نیز قرار گیرد.

این هنر و این موسیقی می تواند جوانان ما را به سوی نوعی مقاومت در برابر نیهیلیسم غربی و به سوی نوعی زیست معنوی سوق دهد.

از طرف دیگر، گفت وگو در معنای حقیقی کلمه می تواند رهنمودهایی به سوی امر دینی ارائه دهد، مشروط به اینکه با کسانی نباشد که هم آوا با جهان کنونی هستند.

گفت وگوهای مان باید معطوف به اندیشه ها، شخصیت ها و متفکرانی باشد که تصلب و جزمیت مفروضات جهان مدرن و نیز عالم سنت را به پرسش می گیرند.

در جایی که تجربه زیسته ای از ساحت قدس وجود ندارد گفت وگوها در سطح متداول و پارادایم کنونی صورت می پذیرد و حتی در حد وراجی ها نیز تنزل پیدا می کند.

پس صرف گفت وگو نمی تواند روزنه ای به ساحت قدس و امر دینی باشد.

گفت وگو می تواند با میراث تاریخی و متفکران، ادیبان، شاعران، هنرمندان و حکمای همه سنن ماقبل مدرن نیز باشد.

این گفت وگو شاید بتواند راهی به ساحت قدس و تحقق امر دینی در جهان بالذات سکولار کنونی فراهم آورد.

نظریه پایان امر دینی چه می گوید؟ و چگونه نیهیلیسم معاصر را به چالش می کشد؟ نظریه پایان امر دینی می خواهد این خودفریبی و ناخودآگاهی را که وجود و تحقق امر دینی را در جهان کنونی محقق و مسجل فرض می کند به چالش بگیرد و بپرسد در جهانی که عالَم دینی از آن رخت بربسته، امر دینی چگونه چیزی می تواند باشد؟ و آنچه به نام امر دینی هست چه نسبتی با امر دینی و معنوی دارد؟ نظریه پایان امر معنوی می خواهد در ما نوعی خودآگاهی ایجاد کند تا وضعیت کنونی خود را دریابیم و بفهمیم که جهان، تاریخ و زندگی هیچ کدام بشربنیاد و سوبژه محور نیستند.

کسانی که به عالَم و امر دینی دلبسته هستند باید زیست جهان کنونی خود را بشناسند و اگر از امر دینی سخن می گویند آن را در نسبت با جهان کنونی مورد تأمل قرار دهند.

به علاوه، این نظریه می خواهد نشان دهد که ظهور امر دینی و به تبع آن، تحقق انسان و جامعه دینی در جهان ما بسیار دشوار است، تا حدی که می توان از نوعی امتناع تحقق امر دینی در جهان کنونی سخن گفت.

این نظریه به هیچ وجه قصد ندارد از منظری روشنگرانه و سکولار و در مخالفت با سنن تاریخی به بیان ایده پایان امر دینی و معنوی بپردازد و بیشتر بیانی توصیفی و پدیدارشناسانه دارد.

بنابراین، این نظریه می کوشد تا نیهیلیسم جهان معاصر را بیشتر آشکار سازد و در مخاطبانش نوعی خودآگاهی در خصوص این امر ایجاد کند که گذر از این نیهیلیسم امری سهل و ساده نیست.

متأسفانه، اکثر قریب به اتفاق روشنفکران، سنتگرایان، روحانیون و قدرت سیاسی ما گذر از نیهیلیسم کنونی جهان را آسان فرض کرده اند.

ما حضور نیهیلیسم را در خود درنیافته ایم و همین عین نیهیلیسم و نشانه ای از آن است.

خودآگاهی و فهم موقعیت خود نخستین شرط برای خروج از وضعیت کنونی است، با التفات به این نکته که خروج از جهان نیهیلیستیک امری اعتقادی، نظری، سیاسی و ایدئولوژیک نیست.

عقلانیت و فلسفه آیا نقشی در حیات یا مرگ امر معنوی در جهان معاصر داشته اند؟ ریشه مرگ امر معنوی را باید در راسیونالیسم (rationalism) متافیزیکی و سیطره تفکر فلسفی جست وجو کنیم.

عقلانیت و فلسفه در معنای یونانی، ریشه سوبژکتیویسم و مرگ امر معنوی در جهان معاصر هستند، بی آنکه این سخن به معنای تحقیر فلسفه و متافیزیک باشد.

من مدافع فلسفه در برابر پوزیتیویسم، اخباری گری، ظاهراندیشی، سیاست اندیشی، ایدئولوژیک اندیشی و سیطره عقل متعارف هستم و در مقابل همه آنها، خودم را در جبهه فلسفه می دانم، اما نقد من از فلسفه از منظر و ساحت تفکری است که می خواهد بر محدودیت های عقلانیت، متافیزیک و علم و تکنولوژی جدید بیندیشد.

این سخن به معنای ضدیت با عقلانیت فلسفی، یا مخالفت با علم و تکنولوژی نیست.

گاهی نقد عقلانیت و فلسفه از ساحتی مادون آن و گاهی از ساحتی مافوق آن صورت می گیرد.

تفکر می تواند سرشت فلسفه، محدودیت ها و مراحل مختلف آن، حتی خود منطق را نیز مورد تأمل قرار دهد.

بشر از این امکان بهره مند است که درباره خود فلسفه یا خود منطق، تفکر کند.

پس من حق دارم درباره منطق، منطق گرایی و منطق پرستی یا درباره محدودیت های علم و علم پرستی پرسش کنم.

نباید اینگونه تفکر انتقادی را بسیار عجولانه و جزم اندیشانه به غیرعقلانی بودن (irrationalism) و ضد فلسفه و ضد علم بودن متهم کرد.

تفکر چگونه می تواند بر مرگ امر معنوی در جهان معاصر غلبه کند؟ نکته نخست این است که خودآگاهی به موقعیت کنونی خودمان می تواند راهگشا باشد.

نکته دوم این است که در خودِ پرسش شما و در کاربرد کلمه غلبه نوعی اراده معطوف به قدرت وجود دارد؛ همان اراده ای که نیچه نیز آن را دریافت و آن را ریشه تفکر متافیزیکی و نتیجه اش را ظهور نوعی بشرمحوری و سوبژه محوری دانست، گویی همه چیز تابعی از ما است.

برخی در این توهم اند که اگر اراده کنیم، می توانیم بر روند فرهنگ کنونی غلبه کنیم.

تفکر در جهان امروز از دو طریق می تواند ما را کمک کند که البته روح این دو طریق یکی است؛ تفکر از یک جهت می تواند نوعی خودآگاهی به ما دهد تا از خودفریبی خارج شویم و جهان کنونی را آنگونه که هست به نحوی حِکمی و فلسفی و از موضع تفکر و نه از موضع باور به یک نظام تئولوژیک یا از منظر سیاست و ایدئولوژی، درک کنیم.

طریق دوم این است که تفکر می کوشد خارج از حدیث آرزومندی طرح ها و برنامه های ما امکاناتی را کشف کند که خود، هستی و تاریخ آن را در اختیار ما قرار می دهد.

فهم معاصریت و خیره شدن در جهان معاصر می تواند نخستین گام ها برای ظهور تفکری باشد که ما را به ساحت امر معنوی رهنمون سازد.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه ایران، تاریخ انتشار: 28آبان1397 ، کدخبر: 490089: www.

iran-newspaper.

com
کلید واژه ها: جهان - جوامع - کتاب - سید جمال الدین اسدآبادی - جدید - فرهنگ - مخاطب - انسان - زندگی - اندیشه - آشنا - امروز - فلسفه - جامعه - مسلمانان - سخنرانی - شریعتی - فرهنگی - مطالعه - جهانی - مدیره - مقاله - منتشر - اسیر - دکتر - زنده - زیست - سنتی - مقدس - نشان

آخرین اخبار سرویس:
یک ایرانی کاندیدای برترین فوتسالیست جوان جهان شد+عکس

دبیرکل اتحادیه درصدد انحراف افکارعمومی از مسئله فلسطین و جنگ یمن به سمت ایران است

همکاری سعودی و امارات با مشارکت ⁧ ایران ⁩ و ⁧ عراق ⁩ لازمه داشتن منطقه امن است

فلاحت پیشه:اگر با دنیا کار نکنیم امورات مان پیش نخواهد رفت

مطالبه گری انقلابی و جهاد علمی از مهم ترین وظایف امروز طلاب است

برگزاری یادواره شهدا تزریق حیات به کالبد جامعه است

باید نگاه سلبی به پیام رسان ها به رفتار ایجابی تغییر یابد/ نباید قانونی برای ساماندهی پیام رسان ها تصویب شود که موجبات تمسخر را فراهم کند

درگیری شدید بین نیروهای متجاوز با انصار الله یمن

یادداشت/ حسین شریعتمداری هرکه بی روزی است روزش دیر شد

قانون جدید کمک می کند از صدور چک های بلامحل کاسته شود

اگر پیام رسان داخلی قوی باشد نیازی به بگیر و ببند نیست

ایران با نابودی داعش آرامش و ثبات را به عراق بازگرداند

هفته آینده؛ بررسی 2 طرح استیضاح در کمیسیون آموزش مجلس

قانون جدید کمک می کند از صدور چک های بلامحل کاسته شود

وزیر صهیونیست: موشکهای حزب الله به همه جای اسراییل می رسد

تلاوتی دل نشین از جعفر فردی

فارس من روانبخش: حقوق بگیران نجومی باید مثل عناصر ضدانقلاب محاکمه شوند

پایان سرقت های سریالی برادران مسلح

سرهنگ قلابی راز قتل مرد برج ساز را فاش کرد

حوادث جهان

طبق یک تصمیم جدید؛ موضوع پایان نامه دانشگاه ایالتی در دست دولت مصر

دلیل مداخله دانشجویان ایرانی در فعالیت های سیاسی و اجتماعی به روایت زیباکلام

احتمال زندانی شدن ترامپ قوت گرفت

دموکرات های آمریکا احتمال استیضاح ترامپ را مطرح کردند

دفاع از تحول علوم انسانی

چرا صنعت ایران بالنده نیست؟

در تارک تاریخ نگاری جنگ و دفاع مقدس

گفت وگوی مسؤلان با مردم و بازسازی اعتماد اجتماعی

فتاوای آیت الله العظمی بهجت (قدس سره) درمورد ارث

فتاوای آیت الله العظمی تبریزی (قدس سره) در مورد ارث

آرزوهای بر باد رفته

توجه به مسئله آموزش درکشور

مرد متجاوز به دار آویخته شد

سرباز زندانی در آرزوی بخشش

ریه هایی که با تحریم از کار می افتد

نگذاریم این صنعت جوان زمینگیر شود

چشم امید بازار نشر به آثار برگزیده ادبیات

داروسازان: داروی مورد نیاز مردم تأمین شده است

مقابله با مواد مخدر مبارزه با تأمین مالی تروریسم است

نهادهای انقلابی با بی عدالتی و تبعیض در جامعه مقابله کنند

فارس گزارش می دهد یک ماده لایحه حفاظت از خاک داد تولیدکنندگان و نمایندگان مجلس را درآورد

شکست اوپن با پورعلی گنجی

روایت فتح جبهه های علم با اراده ایرانی /2 رویایی که به دست جوانان ایرانی به واقعیت پیوست/ ایران یکه تاز علم رباتیک در منطقه

کاهش واردات روغن با طرح توسعه کشت زیتون

تذکر احمدی نژاد به رییس جمهور فرانسه: به حرف مردم گوش کن

آخرین وضعیت بارش های ایران/ کمترین میزان رشد در شمال کشور+جدول

پیدا شدن جسد کارمند گوگل در دفتر نیویورک

آیا ائمه جمعه هم بازنشسته می شوند؟

جدال لفظی نماینده و امام جمعه جیرفت/ چه کسی با پول اعدامی‎ها وارد مجلس شده است؟

تذکر احمدی نژاد به رییس جمهور فرانسه: به حرف مردم گوش کن

مسیر سنگلاخ جذب سرمایه خارجی

بخش خصوصی اولین قربانی فساد است

نقدینگی مسأله اصلی کشور است

مخالفان به دنبال حاشیه سازی

تحرک اسراییل در نزدیکی لبنان برای جلوگیری از مرگ سیاسی نتانیاهو است

زخمی شدن 7 صهیونیست

واکنش چهره ها به خبر درگذشت پیام صابری+ تصاویر

میرزایی فرماندار فردوس شد

کارکنان بیمارستان امام خمینی کرج کلیه فروشی می کنند؟

فلاحت پیشه:اگر با دنیا کار نکنیم امورات مان پیش نخواهد رفت

تذکر احمدی نژاد به رییس جمهور فرانسه: به حرف مردم گوش کن

اولویت مؤتلفه؛ آسیب شناسی خود یا دولت

پل صراط سیاستمداران

دانشگاه فرصت گفت وگو

فرصتی برای ایده های نو

تذکر احمدی نژاد به رییس جمهور فرانسه: به حرف مردم گوش کن

ترامپ زندانی می شود؟

برترین افراد از منظر حضرت زهرا(س)

کلید موفقیت در معاشرت با مردم از زبان امام صادق(ع)

جزییات 5خبر ویژه امروز دوشنبه 19 آذرماه 1397

سفیر ایران در سارایوو: وحدت، ضرورت امروز جهان اسلام است

میرزایی فرماندار فردوس شد

پیگیری پرداخت حقوق کارکنان شهرداری در دست اقدام

سفیر ایران در سارایوو: وحدت، ضرورت امروز جهان اسلام است

سالاری : دانشجویان مطالبات سیاسی صرف نظر نکنند

اینفوگرافی/ خط فقر مطلق در مناطق شهری چقدر است؟

سماع در حلقه سندروم داون

الجبیر: شهروندانمان را به ترکیه تحویل نمی دهیم

احتمال صدور حکم حبس برای ترامپ

جمع آوری خوردو های با پلاک مخدوش

روحانی: شکستی دیگر برای آمریکا رقم خورد

پرداخت سومین حقوق معوقه کارکنان شرکت نیشکر هفت تپه تا آخر هفته

اشرف بروجردی: معارضان ظریف آدرس اشتباه می دهند

پیش شرط های ایجاد یک منطقه قوی از نگاه ظریف

گفتگوی پیامکی حناچی و کرباسچی درباره شهرداری تهران

احتمال صدور حکم حبس برای ترامپ

الزام شهرداری تهران به ایجاد سامانه اطلاعاتی فضای سبز

ترتیل صفحه 528 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

فارس من| ارسال لایحه ای به شورای شهر برای همسان سازی بازنشستگی آتش نشانان تهرانی

احتمال صدور حکم حبس برای ترامپ

احضار مهناز افشار به دادسرای تهران

انواع و اقسام دستکاری پلاک برای دور زدن قانون

سلام و درود قاضی زاده به ایسنایی ها

مناظره بررسی عملکرد دولت و مجلس در دانشگاه بجنورد برگزار می شود

احتمال صدور حکم حبس برای ترامپ پس از پایان ریاست جمهوری

از نمایندگان محترم مجلس می خواهیم که از ما حمایت نکنند و این مصوبات را ادامه ندهند

چرا ناشناخته ماندن هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو مهم نیست؟

غبار بر سیمای مطالبه گری تشکل های دانشجویی

از فتوای میرزای شیرازی تا پست اینستاگرام سیداحمد خمینی!

در عمل هیچ اتفاق مهمی برای طرح ازدواج آسان رخ نداده است

تراژدی نفسگیر زندگی

تراژدی نفسگیر زندگی